N°. 11563. Donderdag 4 November. A0. 1897 ®eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Diaden. Leiden, 3 November. Feuilleton. TWEELINGEN. IEIDSC DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden. 1,10. Franco per post1.40. A/zonderlijke Nommers005. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. - Voor het inca6seeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Eerste Blad. OlHeiëele Kenuisg'ovlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 8 der Hinderwet; Brengen tor keDnis van belanghebbenden, dat do beeliat-iag op hot vorzook van de AMERICAN PETROLEÜM-COMPaNY, tot oprichting van Otn bewaarplaats van petroleum op het perceel Zijlsingel Sectio K No 623. is verdaagd, op grond van een nader in te etebea onderzoek omtremt de op te leggen voorwaarden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeestor. I Nov. 1897. E. EIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeerte Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeone Politieverordening van den 6deo November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste twiemaal in hot jaar on wel eens in het voor- en ooi e in bet najaar, op kenmsgeving van Lnrgemcester en Wethoaders echoorsteenen en stookplaatsen gorsioigd moeten worden, noodigen do ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van echoor- eieenon on stookplaatsen gevolg to geveD. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Nov. 1897. E. KIST. Secretaris. Saceawoprulmlng. Burgemeester en Wethouderi van Leiden; Bret gen Ier algemeono kc-nnis, dat krachtens Raads besluit van 14 October jl. de ingezetenen in de ge legenheid worden gesteld de soeeuwoprnimiDg inge volge art. 20 litfc b der Yerordeniog op de straatpolitie voor hnnue rekening van gemeentewege to doen verrichten, dat do koeten, behoudens goedkeuring door de RegcoriDg, van de heffing bedragen 3/4 ceDt per M:. voor do te reinigen oppervlakte, voor iederen keer dat opruiming plaats he.ft; Zij noodigen daarom de ingezetenen nit, do mochten verlaDgen de bovenbedoelde SDeouwoprui- ming van gemeentewege te doen geschieden, daarvan opgave te doen ten kantore van den Directeur der Gemeentewerken, waarvoor op eiken werkdag ge legenheid bestaat tosechen 9 uren des voormiddags 9u 4 uren dos namiddags. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 2 Nov. 1897. E. KIST, Secretaris. Heden is in de Kunstzaal van het Stedelyk Museum de Fentoonstelling geopend van etsen, aquarellen, houtsneden en lithographieën, ver vaardigd door de artisten J. M. Graadt vati Koggen, J. G. Veldheer, W. O. J. Nieuwen- kanip en W. F. A. Vaarzon Morel. Van de eerste zyn er o. a. de kapitale etsen „Zandschipper" naar Jozef Israëls, „Schelpenvisschers", alsmede ,De drie Molens" naar Jacob Maris. Veldheer en Nieuwen- kamp expo8eeron teekeningen en houtsneien, o. a. voor het werk „Oude Hollandsche steden aan de Zuiderzee", dat binnenkort het licht zal zien. Van Vaarzon Morel zyn er vlotte aquarellen, voor het meerendeel kykjes te Amsterdam en te Haarlem to zien gevend, terwjjl ook diens lithographieën uit „een Hollandsche kermis" ter bezichtiging zijn gesteld. Op deze expositie, die slechts van 3 17 November geopend blijft, met het oog op eene voorge nomen tentoonstelling in den Rotterdamschen Kunstkring, hopen wy nader terug te komen. De luitenant-kolonel Calkoen zal morgen op het uur van bet middagappèl (halfvier) de bronzen medaille uitreiken aan den stafmu zikant van het 4de reg. infanterie J. W. Prin- senberg. Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek is geslaagd jkvr. B. J. Bowier, te Leiden. Vanwege het Leidsch Studentencorps zal ruim 1300 ter hand gesteld worden aan de Leidsche sub commissie voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin Regentes. Op de veiliüg der bibliotheek van wijlen prof. J. G. R: Acquoy, door de firma Burgers- dijk en Niermans alhier, waarbij behalve vele binnenhnds-he boekenliefhebbers en boek handelaars, ook de Duitscbe en Londensche boekhandel vertegenwoordigd zyn, werden Maandag en Dinsdag-avond do volgende be langrijke prijzen besteed: No. 763 H?lton, Scala Perfections /"3000 (aangekocht door Messrs Pickering and Chatto, te Londen); verder No. 50 Herzog 47, No. 74 Z.itscliiift 70, No. 81 Nov. Test. ed. Wetstein 25, No. 89 N. Test. ƒ16, No. 105 Bi lia 30, No. 226 Polus ƒ19, No. 402 Binteiins ƒ12, No. 406 Chastel 12, No. 418 Hase ƒ30, No. 483 Augustinus ƒ46, No. 484 ld. ƒ40, No. 615 Origines ƒ31, No. 673 Du Canze 25, No. 735 Schannot 30, No. 776 Rain, de Pisa 25, No. 785 Summe le Roy ƒ21, No. 832 Seb. Brant 20, No. 869 Huss ƒ22, No. 887 Luther 21, enz. In de gisteren door de Provinciale Staten van Zuid-Holland gehouden zitting werd op voorstel des Voorzitters h6t adres van de Vereeniging tot verbetering van den Gezond heidstoestand te 's-Gravenhage betreffende de wenschelijkheid eener afscheiding der boezems van Delfland en Schieland, verzonden aan de commissie, door Ged. Staten ingesteld voor een onderzoek naar de vervuiling der wateren. Naar aanleiding hiervan voerde de heer Hijmans van Wadenoyen het woord. Over tuigd, dat met grooten ernst zou worden ge tracht de middelen te beramen om met name de residentie in het vervolg te vrijwaren voor den walglijken toestand, die daar in den afgeloopen zomer heerschte, wees h\j er op, dat de Staten over 8 maanden weer bijeen komen op het oogenblik, dat men zich aller wegen voorbereidt op het grootQ feest der hulJiging van H. M. do Koningin. En daarom hoopte hij, dat de betrokken administratiën en besturen in het algemeen belang zullen trachten te voorkomen, dat inden zomer van het volgende jaar, speciaal tijdens de feest viering, niet die walglijke stank in de resi dentie heerscht als in Aug. en Sept. jl., ten einde aan ïandgenooten en vreemdelingen de mogelijkheid te besparen feest te vieren in dergelijken toestand, herinnerende spr. daarbij, dat één dier vuile grachten loopt achter het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage. Zjjn hoofddoel was de autoriteiten hierop te wijz.n, opdat z(j middelen kunnen beramen om zoo mogelyk den gebeelen a. 8. zomer een beteren toestand te verzekeren en de feest viering voor de residentie niet onmogelijk te maken. De mededeeling van den heer Hijmans werd voor kennisgeving aangenomen. Het adres van de „Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij" tot herinnering aan hare nog aanhangige aanvrage om subsidie voor het doortrekken barer lyn van's-Graven- zande tot den Hoek van Holland, gaf, nadat het in handen gesteld was van Gedep. Staten, den heer Van der Mandele aanleiding, om, wijzende op ae groote belangstelling, die deze lgn vindt bij de omliggende gemeenten en op den vroegeren aandrang tot Ged. Staten om preadvies uit te brengeü, het College aan te bevelen deze steeds onbehandeld gebleven zaak, zoo eenigszins mogeljjk, in de a. s. zomer vergadering aan de orde te stellen. Dj Naderlandsche mail met berichten uit Batavia tot 5 October kan hedenavond hier worden verwacht. In de gisteravond te 's-Gravenhage ge houden Vergadering der Voroeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, deelde de heer Van Heurnmedo, dat het plan van hem en zijn collega, den heer BeverseD, zoolang de bommenhaven nog in onderzoek is, voorloopig als opgeborgen moet beschouwd worden. Aangenomen werd de volgende, door het bestuur voorgestelde motie, geamendeerd in dien zin, dat de vergadering zich beslist tegen het plan Van HeurnBeversen uit spreekt: „De Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, zich verklarende tegen hot door de ,heeren ingenieurs Beversen en Van Heurn opgemaakte ontwerp van 63n visscbershaven aan den Hoek van Holland met spoorwegverbinding naar Scheveningen, gel-.t op den middelerwijl van den minister van waterstaat, handel en nijverheid bij het gemeontejestuur ingekomen brief ter zake van den aanleg eener haven to Scheveningen van oen diepte van p.. m. 2 Meter onder A. P., aproekt, met handhaving van hare over tuiging, dat de aaüleg van een haven te Scheve ningen zelf, het meest gewenscht is, a!s hare meening uit, dat eene beslissing dezerzijds, in zake de bavenquae3tio, voorloopig moet worden aangehouden in afwachting van cJe uitkomsten van het door de zeehavencom missie uit den Gemeenteraad met deskun digen in te stellen onderzoek omtrent 's Mi nisters voorstel betreffende den aanleg van een haven te Scheveningen, geschikt voor bomschuiten zy vertrouwt tevens, dat dit onderzoek met het oog op de groote belangen voor Schevenin gen met bekwamen spoed zal plaats vinden". De „St. Ct"bevat een koD. besluit, waarbjj de belooniDgen worden vastgesteld, benevens de vergoeding voor bureau-, reis- en verblijfkosten, voor den voorzitter, leden, plaatsvervangende leden en den secretaris der hoofdcommissie, alsmede aan de voorzitters, leden en plaats vervangende leden d*r commission voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De belooningen worden als volgt bepaald: A. Voor den voorzitttr: wanneer hij Rijksambtenaar i3, ressortee- rende onder het Departement van Financiën, 1000. Wanneer dit niet het geval is: a. in de districten Harderwijk, Allen, Gouda, Brielle, Zieriksee en Utrecht II 2400. b. in de overige districten ƒ2800. B. Yoor de leden: in de districten Harderwijk, Alfen, Gouda, Brielle, Zieriksee en Utrecht II 2000. in de overige districten 2500. De vergoeding voor rei3- en verblijfkosten voor den voorzitter en de leden bedraagt: in de districten 's-Gravenbage I en II; Rotterdam I en II; Amsterdam I, II en III en Utrecht I200; in de districten Delft, Leiden, Schioüam, Gouda, Dordrecht, Zaandam, Leeuwarden, Groniagen I en Maastricht 500; m de districten 'a-Hertogenboscb, Tilburg, Breda, Arnhem, Harderwijk, Nijmegen, Tiel, AlfeD, Gorkum, Brielle, Weesp, Alkmaar, Hoorn, Haarlem, Middelburg, Goes, Zieriksee, Utrecht II, Amersfooit, Sneek, Zwolle en Roormond ƒ700; in het district Aseen ƒ1000; in de overige districten 900. Indien een plaatsvervanger werkzaam is geweest, of indien een voorzitter of lid eener commissie afgetreden of overleden en door een ander verv.mgen is, wordt het aandeel in bovenvermelde belooning en vergoeding door de permanente commissie, na den voorzitter der commissie te hebben gehoord, voor het vervangen lid en voor den plaatsvervanger of het in de plaats getreden lid vastgesteld, in verhouding tot de werkzaamheden van elk hunner en tot ieders uitgaven voor reis- en verblijfkosten. Aan de leden der hoofdcommissie wordt voor hunne werkzaamheden eene belooning toegekend van ƒ1000. Daarenboven ontvangt de voorzitter als zoodanig eens belooning van 300 en ieder der twee leden der permanente commissie, bedoeld in artikel 13, vyfde lid, der wet, eene belooning van 1500. De secretaris geniet een belooniog van 500. Reis- en verblijfkosten voor den voorzitter, de leden en den secretaris der hoofdcommissie worden vergoed op den,voet der tweede klasse van het gewone tarief. De bureaukosten voor den secretaris der hoofdcommissie en voor de voorzitters der commission zullen nader worden bepaald. De burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. De Beaufort, heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Scheveningsche Werklieden-veree; iging „Eendracht maakt Macht." In eene buitengewone vergadering van de 3de seclis Metalen Kruis, te's-Gravenhage, is met algemeens stemmen benoemd tot buitengewoon eerelid der vereeniging de luit.- kolonel, plaatselijk commandant W. H. Bierman. Deze onderscheiding is genoemdon hoofd officier te beurt gevallen als blijk van erken telijkheid voor zijn onvermoeid streven om het vaak harde lot van de oud-strijders zoo veel doenlijk te verzachten. Door eene deputatie uit het eere-bestuur en bestuur der vereeniging is gistermiddag het diploma met insigne aan den luit.-kolonel Bierman uitgereikt. De commissie uit de Tweede Kamer voor de geloofsbrieven voor mr. Yan Gilse komt heden bijeen tot vaststelling van haar verslag omtrent het nader onderzoek dier be scheiden. De Nederlandsche consul te Brussel, do hear Ph. P. Everts, die verleden week op een riJwieltocht door een beroerte werd getroffen, is overleden. Hij oefende sedert 1884 aldaar zijn consulaire functie uit on was ridder van den Gouden Leeuw van Nassau en van de Belgische Leopoldsorde Ton kantore van mr. J. H. Bijdondijk, advocaat to 's-Gravenhage, heeft zich dezer dagen oen syndicaat gevormd, tot welks loden o. a. behcort mr. J. C. Van Harencarspel, oud Indisch advocaat, thans mede in Den Ha g gevestigd, voor het vormen van maat=cbap- pyen tot exploratie en exploitatie van den mintralen rijkdom der Nederlandsche bezit tingen in Oost- en West Indië, meer bijzonder petroleum, goud, enz. Te Vlaardingen hebben 5 van de 7 leden der plaatselqke schoolcom missie, in de jongste Raadsvergadering gekozen, de benoeming niet aangenomen. Burg. en Wethouders der gemeente Haar lem hebben h3t voornomen opgevat de op leidingsschool voor meisjes op te heffen. De helft der leerlingen zal dan naar de 1ste en de andere helft naar de 2de opleidingsschool voor jongens overgaan. Reeds lang werd daarop in den Raad aan gedrongen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, te benoemen tot proost van tut Kathedra 1 Kapittel van Haarlem den boogeerw. ho r mgr. A. J. Brouwer, geheim kamerheer van Z. H., kanunnik en regent van het sjminaria Hagtveld, en tot kanur.nik van hetzelfde Kapittel den zeereerw. heer N. F. Taverne, deken en pastoor te RotterJam. Z. D. H. de lisschop van Ha riem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (HH. Polrus en PjuIub) den vveiserw. heer A. J. F. J. De Bouter; tot rector van Sint-Jacob te Amsterdam den weleerw. zecrgel. heer Jr. H. Yan Aai sen tot kapelaan te Arasterdam (H. Anna) d n weleerw. heer G, W. Van den Burg; tot kapelaan te Amsterdam (H. Willebrordus buiteD) den weleerw. heer Cü. J. B. Olifiers; tot kapelaan te Goes den weleerw. hear J, D. M. Meyer; tot kapelaan to West woud den wel eerw. heer J. J. M. Rombouts; tot kapelaan te Wateringen den weleerw. beer J. J, M Von Vastenlioven, en tot assistent te Noordwljk den weletrw, heer J. G. Van Baaren. De laatste twee weleerw. heeren zijn 15 Aug. 11. tot priester gewijd. Te Dellt is evenals in andere univorsi- teits plaatsen ten stu ieutonbond van niet- corpsleden opgericht. Een ruim 100-tal zfln als leden toegetreden. Op de reeds va. tj. stel Je statut n zal de Koninklijke goedkeuring wor den aangevraagd. Het bestuur bestaat uit de heeron S. G. Visker, praeses, Van Haren, vice-president, P. Jc Stigur, secretaris, A. J. Blok, penningmeester, R. Wigersma, vice- secretaris, G. J. Brouwer en Ronker, leden. Do uitslag dor stemming in hc-t Ned i) Jeanne en Andrée, tweelingdochters van den heer en mevrouw Vaubrun, geleken zoo zeer op elkaar, dat haar ouders zei ven ze moeilijk van elkander konden onderscheiden. Zo waren als twee witte rozen, die uit een gemeen8cbappelijken stengel voortspruiten, zóó gelijk en zóó schoon, dat men, ze be wonderende, niet weet welke men plukken zal. Het eenige teeken, dat in staat was haar niet met elkaar te verwarren, was een schoon heidsvlekje, hetwelk den rechter-mondhoek van Jeanne sierde, terwijl de wang van Andrée aan het dons eener perzik herinnerde, zonder het minste zwarte stipje. Zij waren juist twintig jaren oud gewor den, toen zij op een bal Olivier Thórigny ontmoetten, een jong, doch reeds vermaard advocaat, met groote, heldere oogen, waarop alle vrouwen het gemunt hadden, evenals de leeuweriken op een spiegel. In den tros van frisscbe gezichtjes, die uit een groep van jonge dames uitstaken, merkte Olivier in 't eerst slechts Jeanne op. De zeldzame schoonheid van het joDge meisje maakte op hem een oier plotselinge en diepe indrukken, die men te recht met een electrischen schok vergelijkt, door ze met den naam van bliksemstraal te doopen. Hy noodigde haar uit voor de eerste wals, fn alvorens haar op heur plaats terug te geleiden, schreef hij zich voor de tweede in, terwijl bij haar omving met een dier blikken, welke de verwarring der ziel met de getrouw heid eener photographische plaat wedergeven. Maar toen, onder den liefkoozenden streek der violen, de eerste maten van den beloofden dans weerklonken, maakte Olivier, daar Andrée zich op dat oogenblik alleen bij haar moeder bevond, oen buiging voor Jeannes zuster, door de volkomen gelijkheid der gelaatstrekken misleid. De tweelingzuster, in de meening, dat zij om zicbzelve werd genoodigd, nam den arm van den jongen man aan en mengde zich vrooiyk in den kring der dansers. Jeanne werd de vergissing eerst gewaar, toen het te laat was om ze te voorkomen. Zfi beet zich op de lippen, zonder evenwel jaloersch op haar zuster te wezen, die zij teeder beminde, noch erg boos te zijn op Olivier, wiens dwaling zoo gemakkelijk te begrijpen was. Hour hart zou misschien gevoeliger getrof fen zijn geworden, indien zy in dat van Andrée had kunnen lezen. Want deze, niet wetende, dat haar zuster vóór haar onder scheiden was, gaf zich aan de bekoring van de beminnelijkheden van den advocaat over en beantwoordde die voor eigen rekening met een vuur, dat na aan coquetterie grensde. De verklaring kwam vanzelve, zoodra Olivier de beide zusters naast 6lkaar zag. Hy ver ontschuldigde zich over zyn woordbreuk en werd aldus gedwongen aan de eerstgekomene, aan Jeanne, den voorrang toe te kennen. Om togenover Andrée beleefd te blyven, troostte hy haar met een hoffelykbeid. Was zy niet het treffend evenbeeld van haar aan biddenswaardig© zuster? Een maand later vroeg Olivier aan de familie Vanbrun de hand van Jeanne, en Z9 werd hem toegestaan. Uit kieschheid vermeed Andrée het zoovael mogeiyk voor d9n dag te komen, wanneer de aanstaande van haar zuster zyn opwach ting kwam maken. Zy kon niet nalaten heel zacht het noodlottige toeval te verwenschen, dat aan Jeanne een soort 7an eerstgeboorte recht verleend had; doch haar oprechte inborst trachtte ernstig haar spijt te onderdrukken. Haar zuster verdiende het gekozen te wordeD, even goed als zy zelve. De vergetelheid maakte de litteekens harer wonde onzicht baar, en mocht zy ook al niet vergeten, zy zou nimmer iets doen, dat het geluk van Jeanne in eenig opzicht schaden kon. De bruiloft werd vastgesteld op Dinsdag na Paschen: hot was nu halfvasten. Twee weken echter vóór den aangewezen datum werd Jeanne ernstig ziek: zy bleek door de pokken te zyn aangetast. Eiken dag informeorde Olivier naar zyn verloofde, terwyi hy afwisselend door mevrouw Vaubrun of door Andrée ontvangen werd. De ziekte werd heviger, de geneesheer koesterde weinig hoop. Meer dan een week lang verdubbelde de bezorgdheid. Eindelijk openbaarde zich een merkbare beterschap en het herstel kon als zeker beschouwd worden. Gedurende de lange maanden, dat Jeannes genozing duurde, deed Jeanne geregeld onder zoek naar de gezondheid en de visites van Olivier, terwijl zy vurig naar het oogenblik verlangde, waarop men haar zou veroorloven hem weder te zien; aan zyn getrouwheid twyfelde zy in 't minst niet. Op zekeren morgen, dat men haar alleen had gelaten, had zy de nieuwsgierigheid zich in een spiegel te bekyken. Een kreet van schrik ontsnapte aan haar borst. Haar gelaat was dcor de vreeseiyke ziekte afschuwelijk misvormd. „Zal hy my nu nog willen hebben?" dacht zy. Toen had zy nog slechts één gedachte: tot het uiterste een samenkomst met haar verloofde te vertragen. De sporen der onver- biddeiyke ziekte zouden waarscbyniyk metter- tyd verdwenen. Helaas! By elk nieuw onderzoek nam de spiegel een gedeelte van haar overgebleven hoop weg en vermeerderde de bitterheid van haar vrees voor een gunstig einde. Toen het haar als zeker toescheen, dat er niet de minste verbetering te wachten was, moeit zy er toe besluiten de beslissende proef te wagen. Zy stemde er in toe zich des avonds, in een halfduister, te vertoonen, by een enkele lamp, wier licht nog door een ondoorsehynend scherm gedempt werd. Bevende als een slachtoffer, dat men naar het altaar sleept, kwam zy nader, terwyi zy in Oliviers oogen den indruk bespiedde, dien zy thans op hem maken zou. De jonge man sprong blyde, met uitgestoken hand, op, geens zins de wreede ontgoocheling vermoedende, die hem wachtte, want men had hem de waarheid verborgen gehouden. iJeannei" riep hy uit. Vervolgons, schier terstond, kromp n zyn gelaatstrekken ineen, en onwillekeurig, zond** na te denken, slaakte hy een uitroep van afgryzen. De ongelukkige begreep, dat zy, met haar schoonheid, tevens de liefde van haar ver loofde verloren had. Tevergeefs trachtte Olivier, uit beleefdheid en uit medelyden, de nood lottige uitwerkiDg zijner vorbazing te he steilen. De slag was toegebracht, onherstelbaar Bleek, half bewusteloos, antwoordde Jeanne ternauwernood op de spitsvondige redenee ringen van den advocaat. Om den algeheolen .ondergang harer illusies te voltooien, vingzy een tusschen haar zuster en hem gewisselden blik op, die haar toescheen te moeten be- teekenen: „Wat een verandering 1" Het werd haar onmogeiyk dit alles langer te verdragen. Een buitengewone zwakte voor wendende, verwijderde zy zich, zedeiyk meer aangegrepen dan licbamelyk. Vast besloten Olivier niet weer te zien en overtuigd, dat hy aan Andrée boven haar de voorkeur gaf, schreef zy hem de volgende regelen „Mynheer! De ziekte heeft my voor altyd misvormd. Uw beweging van afkeer by myn aanblik heeft het my duideiyk bewezen: ik ben niet meer degene, die gy beloofd hadt te zullen trouwen. Door te volbrengen, wat 7ij ais een plicht zoudt beschouwen, zoudt ge my uv* naam geven, doch uw hart zou ik niet be zitten. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1