en loopen uit in eon toren van 105 meter hoogte. Ook inwendig is de versiering zeer ryk; alleen de groofce feestzaal is nog niet gereed en zal eerst in 't volgend jaar afgewerkt ztJn. Toch werd daar roede eergisteren bet inwtJdingafesst gevierd. Gemeenteraad van Leiden* Zitting van hedennamiddag te één uur Voorzitter de heer "Was, Burgemeester. Aanwezig de heerenJuta, Kroon, Dek- buyzen, Zillesen, Drucker, Fockema Andre®, Zaayer, Van Lidth de Jeude, Pera, A. v. Hoeken, Van Rhyn, Stadhouder, P. v. Hoeken, J. Driessen, v. Kempen, Hasselbacb, De Goeje, Korevaar, L. Driossen en Kais.-r. Het eerat wordt het nieuwbenoemde lid Dr. P. J. Kaiser beëedigd en daarna door den Voorzitter toegesproken. De beer Kais^r antwoordt met een enkel woord van dank. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Da beer Da Vues komt ter vergadering. Ingekomen o. a.fcelegraphisch bericht van den beer Broekman, dat bij de benoeming tot directeur van gemeente-werken aanneemt, Bezwaarschriften omtrent de plaatselijke belastiogen; Verzoeken om restitutie van scboolgel 1 Verzoeken omtrent uitstel van bet besluit tot onbowoonbaarverklaring van perceelen aan de Heerenlaan, enz., enz. (te behandelen by Ho. 10 der agenda). Aan do orde komen de volgende punten 2°. Benoeming van een derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No 4 (251) 31. Idem van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2- (250) 4*. Idom van een lid in de Commissie van aanslag, bedoeld in art. 19 §8 der Wet van 2 October 1Ö93 (Stsbl. No. 149) tot beffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. (249; 5°. Idem van een plaatsvervangend lid in de sub 4 vermeldo commissie. (249) 6°. Idem van een Wethouder. 7°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het land nabij Eodegeest, onder Oegstgeest. (243) 8°. Verzoek van Mej- J. C. Schütt, om ontslag als leerares in do Handwerken aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (244) 9°. Voorstel tot. vaststelling van het schoolgeld voor leerlingen van de Kweekschool vooronder- wijzers, elders woonachtig. (-45) 10\ Rapport der Raadscommissie in zake een eventueels onbewoonbaarverklnring van per ceelen in de Gekroonde Liefdepoort en in de Hcerenlaan. (246) 11°. Voorstel tot aankoop van de perceelen Lükhorststraat Nos. 20 en 22. (252j 12°. Idem omtront het aanbrengen van vlonders in eenige lokalen der Hoogere Burgerschool voor Jongens. (248) 13°. Idem omtrent de aanschaffing van eenige tafels voor de Kweekschool voor onderwijzers. (247) 14°. Rekening over 1896 van bet R.-K. Wees eD Oudcliedonhuie. (258) 15°. Voorstel omtrent den aanleg van duinwater- kranen in enkele vertrekken van bot Raadhuis en in de Bank-van-Leemng- (254) 16°. Idem tot wijziging van de Verordeningen op de beffing en invordering van opcenten op de Personeele Belasting. (257) 17°. Verzoek van A. Hakkert, om vrijstelling van schoolgeld Hoogere Burgerschool voor Jongens. (256) 18°. Voorstel omtrent tijdelijke uitbreiding van het hulppersoneel aan ae Herhalingsschool afdee ling Jongens (255) 19°. Voorstel omtrent de oprichting van een kegel baan op bet terrein van de Buitcnsociëteit .Amicitia" en het doen rooien van eenige boomen. (259) 20°. Eerste Suppletoir Kohiei der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1897 (253) 21°. Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1897. (260) 22'. Begrooting van de Inkomsten en Uitgaven der gemeente voor 1898. (-'30) 2o. "Wordt benoemdraej. A. A. H. Visser met 19 stemmen, tegen 1 blanco en 1 op mej. Hanselaar. 3o. Wordt benoemd: de heer S. Broek huizen met 20 stemmen, tegen 1 op den heer Horrée. 4o. De heer A. v. Hoeken vraagt eerst of deze betrekking vereenigbaar i6 met bet lid maatschap van den Raad. De Voorzitter ant woordt bevestigend. Gekozen wordt de heer L. C. Quant met 20 stemmen tegen 1 in blanco. 5o. By eerste stemming wordt geene meer derheid verkregen. Do beer Verster komt ter vergadering. By tweede stemming wordt benoemd de heer Stadhouder, die zich bereid verklaart. Enkele stemmen zyn uitgebracht op de beeren Korevaar, P. v. Hoeken e. a. 6o. By eerste stemming verkrijgt de heer Korevaar 9 stemmen, de overige zyn ver deeld over diverse ledeD. By tweede stemming wordt gekozen de heer J. Korevaar met 12 stemmen, tegen 4 op den heer P. v. Hoeken j en enkele over diverse leden. De heer Korevaar verklaart zich bereid en wordt door den Voorzitter geluk gewenscht. De heer Kroon spreekt een woord tot afscheid en dank aan de loden en den Voor zitter. 7o.-9o. Zonder discussie aangenomen. lOo. De heer Drucker bespreekt de inge komen adressen. De meening der commissie wordt daardoor niet gewijzigd. Het doet er niet toe wie eigenaar is. Mogtlyk is echter, dat de perceelen reeds overgeschreven zyn, en dus mag wellicht in dien geest de con clusie der commissie in dien vorm gewyzigd worden. Aldus wordt besloten en d6 gewyzigde conclusie wordt aangenomen. Ho 14o. Zonder discussie aangenomen. 15o. De heer Drucker wensebt, nu er toch voor gewerkt moet worden, wat meer kranen aan t9 loggen. Da Voorzitter belooft het in overweging te zullen nemen. Er wordt besloten dus nog een vierde kraan aan t8 brengen. 16o. Zal behandeld worden by art. 4 der begrootfng. 17o. Zonder discussie aangenomen. 18o. Zal behandeld worden by de concept- begrooting. 19o. De bo9r Andre® vraagt eene inlichting over het getal der te rooien boomen. De Voorzitter verstrekt de inlichting De heer A. Van Hoeken heeft bezwaar tegen de kegelbaan, daar zoo n baan veel leven maakt. De Voorzitter antwoordt, dat een kegel baan niet on-er de Wet van 1875 valt en de oprichting er van dus eigeniyk vrü is. De heer P. v. Hoeken maakt een opmer king over het terrein. Dat is eigendom der gemeente en dus mag „Amicilia" er niet alles doen wat zü wil. De heer Andre® wenschte wel de rechts verhouding tusscben „Amicitu" en de ge meente te leeren kennen. Wenscheiyk ware de zaak uit te stellen. (De heer v. Hamel komt ter vergadering). De Voorzitter verklaart, dat er haast by is. Hierop wordt het contract met „Amicitia" voorgelezen. Dit contract toont geen enkel bezwaar aan. Verder toont de Voorzitter aan dat het ongemak voor buren niet zoo groot zal zyn, getuige „Concordia". Thans wordt het foorstel aangenomen. 20o. Zonder discussie aangenoTen. 21o. Wordt behandeld met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting is aan de orde: 22o. De Gemeente-begrooting voor 1898. Algemeene beschouwingen worJen niet gobouden. Uitgaven: Art. 56 59. Aangenomen. Art. 60. De heer v. Hoeken Jr. stelt voor twee ambtenaren aan te stellen op f 800 met twee jaarlykscbe verhoogingen van 100. De Voorzitter kan alleen in stemming brengen het traktement op f 800 te stellen, dus den geheelen post te verminderen met f 400. B en Ws. kunnen zich met dat amende ment niet vereenigen. De heer Hasselbacb erkent met B. en Ws. dat voor f 800 geen bekwaam persoon te vinden zal zyn, dat is te weinig. Het amendement wordt verworpen met algemeene stemmen op 3 na. (die der beide heeren v. Hoeken en Pera). Art 60 wordt aangenomen. Art. 61 - 63 Aangenomen. Art. 64. De heer P. v. Hoeken is tegen de hernieuwde traktements verhooging. Hy wj! liever dat werk in éénen band veresnigen. De Voorzitter heeft wederom htt bezwaar dat dit een geheel andere organisatie beoogd, die eigeniyk by de begrooting nkttbuis behoort De zitting duurt voort. Gemeenteraad van Zoeterwoude. De hedenmorgen gehouden vergadering, geleid door den heer J. IJ. Slicher, burgemeester, werd bijgewoond door alle leden, behalve door den heer v. d. Saim, afwezig met kennisgeving Na lezing van eonige missives van Ged. Staten, deelde de Voorzitter den Raad mede, dat Zoeter- woude met Leiderdorp een overeenkomst heeft aangegaan vaD wederkeerige hulp bij braud en met Benthuizen nog in onderhandeling is. Op een verzoek, om in de kosten van verpleging van zekeren v. II. weder voor V3 tegemoetkoming te genieten werd, na eenige discussie conform bet advie9 van B. en Ws.. afwijzend besehikt, daar het de bedooling is geweest van den Raad. slechts voor één jaar tegemoet te komen. Overeenkomstig het advie9 van B. en Ws. werd besloten, aan den beor De Rooy, volontair ter secretarie, ecD gratificatie van 25 te verleenen voor door hem verrichte schriftelijke werkzaam heden, in verband met de verkiezingen van dit jaar. Ook had de Raad geen bezwaar tepen de aan schaffing van een groot en fraai portret van H. M. Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van Hr. Ms. troonsbestijging, om dat in de Raadszaal op te hangen; evenmin tegen de vervanging in de zaal van de oude tafel door een nieuwe. Aan een mededeeling van den Voorzitter be treffende den staat der gemeentewerken, waarbij hij 0. ra. wees op de flinke verbetering vaD do Vrouwenbrug, knoopten de beeren Rijnsburger en Hoogeveen opmerkingen vast over den weg in de Weipoort, eerstgenoemde over de bestrating. Ook hier werd verbetering toegezegd. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting voor 1898, waarover geen algemeene beschouwin gen werden gevoerd. Bij de artikelsgewijzc behandeling werd het woord gevoerd door den beer v d. Poel, die, uit gaande van de meering. dat de financieole toe stand der gemeente than9 gunstig is, zich uitsprak voor verlaging van den hoofdelijken omslag. In dien de gemeente een voordeelig jaar beeft, wil hjj ook de belasting-betalende ingezetenen in dat voordeel doen genieten. De Voorzitter meende verlaging sterk te moeten ontraden. Men weet n et wat de toekomst zal op leveren, ook wat betreft de vaste uitkeering van bet rijk. Ging de Raad thans over tot verlaging van den hoofdelijken omslag, dan zou het een vol gend jaar wel eens kunnen gebeuren, dat bij weer moest worden verhoogd, wat dan ontevredenheid zou wokken. Beter vindt spr. het, den loop der zaken af te zien' De heer Lagerberg was eveneens tegen jverlaging. De gemeente zit nog in de schuld. Eerst moet ze trachten, hieruit te geraken. Na deze toelichting verklaarde den heer v. d. Poel zijn denkbeeld te laten varen. De heer v. d. Velde ageerde tegen het hooge bedrag, op de begrooting voor de gem een te-veld wachters uitgetrokken. Hy heeft berekend, dat gemiddeld ieder ingezetene f 0.50 voor de politie opbreDgt. Aan den Haagweg is een veldwachter en deze kost der gemeente nog meer, dan dat deel aan belasting opbrengt. De beer Lagerberg was het met den heer v. d. Velde eens. Twee veldwachters zouden voldoende zijn, doch men kan niet tegen een paard gapen. De Voorzitter merkte op, dat aap deze zaak niets te veranderen is. De Commissaris der Konin gin acht drie veldwachters noodig. Zelfs zou spr. het wen9chelijk vinden dat hun traktementen werden verhoogd, doch een voorstel daartoe, vroeger door hem gedaan, leed schipbrenk en dus zal hij zich wel voor een tweede wachten. Ten slotte werd de begrooting hij ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bodrag van ƒ29,455.37. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op 2343.89; de post voor onderhoud van wegen en voetpaden is uitgetrokken op een bedrag van 3200, dQ9 f 200 hooger dan het vorig jaar. BUITENLAND. Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt over de bekende zaak van de verminking van het ïyk van Luka Jantje aan de Volksstem gemeld, dat kapitein Searle, die het bevel voerde over de Kaapsche Hoog landers in Langeberg, een openlijke bekentenis hoeft afgelegd aan een reporter van de „Cape Times," dat hy verantwoordeiyk was voor de verminking van Luka Jantjes ïyk en verklaard, dat hy zich meester maakte van den schedel, met de bedoeling dien aan het Zuid-Afrikaan- sche museum ten geschenke te geven. Het blad teekent daarby aan: Bovenstaand telegram maakt al een he?l weinig verheffenden indruk. Of deze kapitein der Kaapsche Hooglanders een vriend en vol geling van den heer Rhodes is, weten we niet. Maar dat hy van dezen wonderiyk goed de kunst heeft afgezien om niet te bekennen voor men hem ten eenenmale in een hoek heeft gedrongen, waar geen uitweg meer is, staat vast. Intusschen behoorde een kapitein der Kaap sche Hooglanders wat meer begrip van eer te hebben dan een burger-speculant als de hoer Rhodes. Militair waardigheidsgevoel had, dunkt ons, kapt. Searle moeten dwingen, terstond toen de sensatie begon een ruiterlyke beken tenis af te leggen. Die begeert# naar Luka Jantjes kop, ter wille van een museuro, waar meer zulke reli- quieën zyn, zoude niemand hem ten slotte zoo zwaar aangerekend hebben. Meu had misschien kapitein Searle na esn onraiJdellyke bekentenis een ruw en ongevoelig man genoemd, maar wy hebben reden te gt-looven, dat men hem nu met voor een mi'itair heelwat onaangenamer adjectief bestempelen zal. Dat het in Johannesburg met de veiligheid treurig gesteld is, blykt duideiyk uit de onder staande berichten uit de „Volksstem." De meest brutale aanrandingen blyven te Johannesburg aan de orde van den dag. Dins dag nacht werd een zekere Baumann van Boks- burg op straat neergeslagen en van e*n groote waarde 250 pd. st. aan gold en juweelen beroofd. Een gevj van insluiping is in het „Grand Hotel" te Johannesburg voorgevallen. E n per soon heeft zich laten io&luiteD, waarschyniyk met het doel diefstal te plagen. Hy i9 echter aan de inmiddels gero£pen politio ontsnapt, doordat by zich hngs een van de pdaren van de veranda naar beneden beeft laten glyden. Ook in de vorige mail wérden een paar brutaÏ9 inbraken medegedeeld Vereenigdc Staten. De schatkist der Ver. Staten van Noord- Amerika is veroordeeld, ongeveer 500,000 dollars, die aan invoerrechten zyn geheven, terug t9 betalen! Ofschoon de president Mac Kinley de nieuwe tiriefwet eerst te 4 uren op 24 Juli heeft onderteekend, had de minis ter van financiën bevolen, dat alle goederen, die op dien dag aankwamen, aan de nieuwe bepalingen moesten worden onder worp.-d. De rechter heeft echter beslist, dat geen wet kracht kan hebben vóór zy is onderteekend. Vermoedelyk zal de regeering in hooger be roep komen van deze beslissing. Telegrammen» CARACAS, 27 October. De minister van financiën der Vereenigde Staten van Venezuela, dr. J F. Castillo, heeft zijn ontslag genomen. NIEUW-YORK, 27 October. De regeering vertrouwt, dat by den voorloopUen verkoop van den Kansas-Paciflc-Spoorweg den 15den December, bet reorganisatie-comité het volle bedrag der vordering van de regeering en van de eerste hypotheek obligation zal bieden; indien d:t niet het goval mocht zjjn, zil de regeering byna zeker zich gereed houden het hoogste bod voor de bezitting te doen. CANEA, 27 October. De Porte zond aan den gouverneur het bevel de verdachten, die hier in hechtenis gehouden wordeD, naar het eiland Rhodes over te brengen, om daar terecht te staan. PRETORIA, 27 Oct. De Transvaalscbe Volksraad kwam beden niet byeen. Men acht het waarschynlyk dat de Volks raad de Regeering zal uitnoodigsn rekening te houden met de wetteiyko mogelykheid om voor het gerechtshof een actie in te stellen tegen de dynamietconcessionarissen en, in geval een gunstige afloop daarvan is te voor zien, een eisch tot opheffing van de dyna- mietconcessie in te dienen by het Hoogge rechtshof. JOHANNESBURG, 27 Oct. Er is hier eenige agitatie tegen de voorgestelde wyziging van de invoerrechten, die ten doel heeft artikelen van weelde te trefftn en de Transvailscbe industrie te beschermen. Eenige kooplieden trachten zekere buitenlandsch© regeeringen in deze aangelegenheid te mengen. Men hecht echter weinig gewicht aan de agitatie. Het gerucht gaat, dat dr. Leyds hoogst waarschijnlijk tot diplomatiek vertegenwoor diger in Enropa zal worden benoemd. LONDEN, 28 Oct. Een telegram uit Johan nesburg a3n de „Times" meldt, dat de Duit- schers den Duitschen consul to Pretoria heb ben verzocht aan zyn Regeering to seinen dat de belangen der Duitschers geschaad worden door het tegenwoordig optreden der Regeering en van den Volksraad met betrek- ki g tot het rapport der industriëele com missie. MADRID, 28 OU. De heer Nunez Arié is benoemd tot gouverneur van de hypotheek bank. In den ninisterraad verklaarde de minister van financiën Puigcemr dat de finaodeele toestaud niet zoo einstig is als men gelooft. Generaal Weyler heeft aan de regeering zyn steun tosgezegd. Hy meldde dat hy elke betooging zou verbieden. RIO-DE JANEIRO, 28 Oct Het Braziliaan- sche Congres is uiteengegaan tot 4 December. Beursbericht. Amsterdam, 28 October. De markt was heden flauw. Oostenryk Mei 845/8» Juli 85V| Amerikaansche Sporen zeer flauw op Nieuw-York en Londen. Centralshares 147/8 Topeka 13'/* 27Vt- Unions 217/, 501/»- Canadian 77'/,. Nashville 55. Missouri 12s/4. Eri 15. Ontario 153/%- Petroleum Nederlandsche 49!/a. Palembang 104. Konir klyke 638. Prolongatie 4'/%. ACADENIËMIËUWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer F. W. WisseJ, geboren te Sneek, na verdediging van een academisch proefscbri t, getiteld„Over het speeksel van Diabetes Mellitus." Geslaagd is voor het candidaats-examen in de godgeleerdheid, lste gedeelte, de heer C. Heemskerk. Marktberichten. Delft, 28 October. Granen werden heden tot onveranderde prijzen verkocht, de omzet w*b echter niet groot. Witte Tanr; 6.90 a ƒ8.40. Roode ƒ7.— a ƒ7.75. Rogge ƒ4.76 a 5.2'. Zomergeret 3.70 a 4.20. Cbevalier- ƒ4.80 a 5.75. Haver 2.76 a ƒ8.70. Groene Erwten ƒ6.a 6.75. Blauwe Erwteo a Brnineboonen 8.— a ƒ9. Pa&rdenboonen 5.75 a 6.Dnivenboooen ƒ6.26 a ƒ6.75. Koolzaad ƒ10.a ƒ11.40. Zomer-Kooizaad a Ka- a ie- zaad ƒ6.50 a ƒ7.Hennepzaad ƒ6.a 7.25. allee per HL. Woerden, 27 Oct. Vee. Op de heden gebonden groote najaare-veemarkt waren ruim 2100 atnks aan gevoerd. Behalve in puik melkvee wae de handel niet zeer vlug. stond hedenochtend te ongeveer negen uren plotseling oen hooiberg van Koopmans, pachter van de boerdery „Weltevreden," in brand. Het huis stond er pal by, de koeienstal vlak er naast aan een anderen kant en men moest zich baasten - nadat de brandweer was ge waarschuwd - de 14 koeien in veiligheid te brengen. De brandweer was met niet minder dan vier stoomspuiten en enkele materiaal- wagens aanwezig Mon wist dan ook het vuur, dat anders voedsel genoeg zou hebben gevon den, tot den hooiberg te beperken. Behalve waterschade had alleen de achter zijde der boerenhofstede een weinig telyden. De ongeveer 140,000 pond hooi zyn echter gedeelteiyk verbrand en de rest is voor ge bruik geheel ongeschikt geworden. Deze schade wordt door assurantie gedekt. De oorzaak ligt in het duister, hoewel men, volgens het „A. H.", vermoedt, dat de moraal van een oud kinderrympje over spelen met vuur hier wel toegepast zou kunnen worden. Als byzonderheid vermeldt het blad de aanwezigheid van een particulier brandweer corps. Uit de groene doos! De brandweer vaq Oud Nieuwer-AmBtel, aanwezig met een hand spuit en 4 man. Drie droegen een wit plaatje op de borst, by don vierde bengelde een rood plaatje. Om tien uren meende het viertal, dat het gevaar voorby was en hun hulp verder overbodig. De drie met het witte plaatje duwden hun spuit naar de Wyde Amstelstraat terug. Maar de wagen liep zwaar en knerste erbarmeiyk. „Baas", d3t was die man met het roode plaatje - „hy loopt zwaar. Je moest eeo handje mee helpen". „Wy zullen 'm thuis eens smeren", sprak de baas. En de vrywillige brandweer piepte het hek van „Weltevredtn" uit. Of hy nu gesmeerd is? Uit Hard war wordt melding g e- maakt van 42 sterfgevallen aan pest; te Poonah en te Surate noemt de ziekte toe. Madras is er nu geheel vry vaD. Te Maidstone zyn tot gisteravond 8 typhusgevallen aangegeven, zoo lat het ge- heele aantal thans 1743 bedraagt. Hiervan zyn er 113 met doodelyken afloop. Gemengd Nieuws. Arme Witte Sociëteit, Groote Club, Besognekamer 1 Door eene onthulling in het openbaar gedaan, namelyk op de heden gehouden terechtzitting van bet Haagsche kantongerecht, zijt gy wellicht in de toekomst gedoomd uw ledental te zien afnemen en gaandeweg zóó verminderen dat ge, zonder ballotage, jan en alleman toegang tot bet heiligdom zult moeten verleenen. Wie toch zaï zich voortaan willen onder werpen aan de belommerende bepalingen uwer statuten omtrent ballotage, wanneer algemeen bekend zal zyn dat in de residentie, in de Korte Hoogstraat, een „soos" bestaat, wier bestuur aan snorders of wel aapjes- koetsiers de bevoegdheid heeft toegekend hun „ingelaaje volk" te introduceeren In den ge- zelligen kring, door sommige kwaadsprekers wel is waar tot een ordinair bierhuis verlaagd, maar „in waarheid, meDeer de k'tonrecbter" een Sociëteit, met echte leden, echte Statuten, echten Suisse voor de deur. Dat een muziekonderwyzor door oen nacht koetsier in zulk een Sociteit geintroduceerd wordt, is dat zulk een vreemd verschijnsel, als de kantonrechter meende by een tydgeest die op verbroedering van standen wyst?... En buit?ndi n, art. zus en zoo van de Grondwet, in verband met artikelen die en die van de Gemeentewet, juncto artikel dit en dat van de politieverordening Helaas hier speelde de weUkennis of liever het geheugen van den eigenaar der sociëteit hem een Lelijke part, want, in plaats van art. 186 dier verordening, b-trekkrag hebbende op het zeiten van gelagen, wees by op art. 168, ten gevolge waarvan de „eoriyke sociëteit" in een oenig.?zine rare verhouding kwam tot ossenhazen, zwezeriken, rundernieren, enz., verband houdende met den invoer van vee binnen de gemoente. Conclusie: tetuigiDg door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, van zyn nog steeds ongeschokt ongeloof in dergelyke so- cieteit-argumenten van bierbuisbouders en vo'dering van geldboeten zoowel tegen den bierhuishouder zelf als tegen den bezoeker, die door een „aapje" geintroduceerd was. •tWas overigens toch nogal een grappige zitting van ochtend. E n manneke, door een politie agent be keurd, omdat by, naar het zeggen van dien beambte, als koetsier dronken op den bok had gezeten en zyn paard iu het laveeren scheen te oefenen, grondde zyn onschuld hierop dat hy door de politie oumiddoliyk uit het bureel ontslagen was geworden. Met groote beminnelykbeid vroeg hy den kantonrechter: „Nou, als u toch dronken bent, zelle ze u toch waarachtig zoo gauw niet loslaten, nietwaar?" De bedoeling was goed, want by wilde 't „je" gebruiken voor „men", maar vond het ongetwyfeld te onbeleefd om den kanton rechter te tutoyeeren. Esn andere dronkaard, die 3 weken hech tenis en 6 maanden plaatsing in een ryks- werkinrichting tegen zich hoorde vorderen, noodigde den ambtenaar van het Openbaar Ministerie vriendeiyk uit hem overal been te zenden waar by wilde, maar toch niet „naar dien dooien Schans." Tegenover de gevangenis op den Amstelveenschenweg te Amsterdam LEIDEN, 28 October. Thermometersundgisteravond om 8 uren 7° C. 44.6^ Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 4.5n C. 40.1° F.; 'b middags om 12 uren 9.5° C. 49.1° F.'s namiddags 4 uren 10.5° C. 50.9 F. Naar aanleiding van de op 21 Oct. j. 1. gehouden aanbe&tddiDg van de levering van brandstoffen, ten dienste der gemeente gebouwen, ir thans door Burgemeester en "Wethouders gegund aan: den heer. T. J. Huy, korte haardturf voor 53 cents de dubbele H.L.; lange turf 47'/s cents de 100 stuks; houtskolen 42l/s cents de halve H.L.Antbracietkolen 60 cents de halve H.L., den heer K. T. Caron, grove Rubrkolen voor 1 04 de 100 K.G.; den heer W. J. Creyghton, steenkolengruis voor 29 cents de halve H.L. De R.-K Houtbewerkersbond van den Ned. R.-K. Volksbond zal a. s. Zondag, 30. October, in het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond te Leiden aan den Mare-singel zyn tweede algemeene vergadering houden. D3 minister van justitie vertrok heden ochtend met den referendaris, chef der afJ. gevangenissen aan het departement, naar Arnhem ter inspectie van de cel-gevangenis aldaar. De Brit6Cbe gezant te 's-Gravenhage, de heer Howard, is voornemens met zyn familie eenigeri tijd in Zuid Duitschland do^r te brengen. In de jongste vergadering van aandeel houders in h.t liberale blad „Nederlander" werd het bestuursvoorotel tot liquidatie dezer Vennootschap behandeld. Op voorstrl van don beei Hoogendyk, vroeger redacteur van „De Nederlander", werd voorloapig van de liquidatie afgezion, ten einde hem op zyn uitdrukkelijk verzoekdo kans niet te ont nemen, om met lo. November a. 8. de exploi tatie van het weekblad met het oog op den financiëelen toestand der Vennootschap onder zyne leiding op veel goedkoopere wyze to doen geschieden. In de plaats van het bestuur, dat den wensch te kennen had gegeven met lo. November a. s. te willen aftreden, werden tot commis sarissen gekozen de heeren mr. W. Dolk, J. Hoogendijk en J. P. Vos. Den heer mr. P. Brooshooft werd met lo. November a. s., op zyn verzoek, en den heer D. Haeselaer mede op z;jn verzoek met lo. December a. s. op de meest eervolle wyae ontslag verleend, den eersten als redacteur van „De Nederlander", den laatsten als direc teur der Vennootschap. Leiderdorp: Wegens den lagen water stand van den Ryn, geraakte gistermorgen omstreeks elf uren eeu met steenkolen ge laden Rynaak by de Leiderdorpscbo brug aan oen grond, zoodat de scheepvaart ge durende geruimen tyd gestremd was, een groot aantal schepen aan beide zyden van de brug opgehoopt waren, de passagiers van de booten van de „Volharding" moesten over stappen en de goederen moesten worden overgeladen. Om vyf uren gelukte het aan twee stoom* booten het vaartuig terug te trekken, nadat een aanzienlyk gedeelte van de lading gelost was. Hedenmorgen te twaalf uren werd de aak door de sleepbooten de „Zoutkeet" en d# „Volharding", door de brug gesleept.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3