de examens voor academische graden toelaat. Ten gevolge van het een en ander bleven de jonge Zuid-Afrikanen, die naar Europa komen om een hoogere opleiding te ontvangen, met enkele uitzonderingen vreemdelingen in Noderland, tot schade van Nederland en de Hollandsch-Afrikaansche natie. Het bestuur wouscht, dat in art. 1 van bet koninklijk besluit de woorden „intermediate- examination" worden vervangen door „matri culation examination", en dat art. 2 van bet besluit vervalle. De minister van financiën heeft thans, ter vervanging van het door zijn voorgangtr ingediende ontwerp, aan de Tweede Kamer voorgesteld: om het hoofdrecht van overgang van onroerende goederen, nagelaten door nist- ingezetenen, te verminderen tot 6 pCt. en dan de gebruikelijke opcenten te blijven beffen. De opbrengst wordt geraamd op f 204,000, dat is 138,000 meer, met de 38 opcenten, ad ƒ52,440, eene hoogere inkomst gevende van ƒ190,440. De gexne ntsraad van Middelburg heeft bet voorstel vaD B. en Ws. tot het invoeren toner straatbtlasting met 8 tegon 7 stemmen verworpen. In de afgeloopen week opende mr. S. R. St inmetz, priv. docent aan de UtrechLsche universiteit, voor een kleine schare van be langstellenden zfin college in sociologie, het eerste college in dien tak van wetenschap in ons land gegeven. Na bespreking van eonige algemeeno onderwerpen ter iul iiing •tolt mr. S. zich voor in dozen cursus te be handelen de elementen der sociale lichamen, sociale organen en hun functies, groei en uit breiding dier organen, ziekte dier organen, hun ondergang en dood. Hot college, dat tos- gankeJyk is voor alio belangstellenden (bet college-geld b.draagt 20 guide.heeft plaats •Iken Donderdag des namiidags kwart voor vieren precies in bet Academis-gebouw. (U. D.) De gewone auoiéntie van dtn minister tan koloniën zal op Vrijdag 29 October 1897 liet plaats hebben. Do Pauselijke Internuntius begaf zich gisterochtend voor eenige dagen naar Rozen- iaat „Vooruitgang" te Haarlem benoemde Vot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering der „Liberale Unie" de beeren Fr. lieftinck, H. Ph. De Kanter en L. C. Kro nenberg. „Nederland en Oranje" te Haarlem leeft in een motie hare afkeuring te ken- len gegeven, dat in de commissie voor het kuldeblyk aan H. M. de Koningin-Regentes teen anti-revolutionüairen zijn opgenomen. De heer W. A. Hazeu, sedert jaren wethouder van Schagen, heeft wegens gevor derden leeftijd als lid van den Raad bedankt. Hot stoomschip „Herzog" arriveerde 26 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Mozam bique; de Rotterdam" vertrok 27 Oct van Rotterdam naNieuw-York. Koudekerk: De afdeeling „PatrimoDium" al bier hoopt haar jaarvergadering te houden op den 4den Nov. a. s., bij welke gelsgenbeid de beer Kompier, van Lei Jen, als spreker zal optreden. Ter Aar: Vroeg in het voorjaar besloot het bestuur van de Vereenigdo Bloklandscbe en Korteraarscbe Polders alhier h-t stoom gemaal te wijzigen. Reden hiert09 was het geringe vraterverzet bij een vrij aanzienlijk steenkolen verbruik. Aan do firma W. C K. De Wit, ingenieurs te Amsterdam, werd op gedragen een plan voor de verandering to maken, naar welk plan thans de machinerieën van het gemaal gewijzigd zijn met behoud van de bestaaDde ketels. Zaterdag had de proeftnaling plaats en werd de dubbele hoeveelheid water verzet met slechts »/s van het vroegere kolen verbruik. Het bestuur was dan ook met dit resultaat zeer tevreden, daar het jaariyksche kolenver- bruik tot op minder dan de helft is terug gebracht, terwijl de polders veel spoediger van hun water worden ontlast. Woubrugge: Mejuffrouw Mooy, onder wijzeres aan de openbare lagere school in het dorp, die als No. I voorkwam op de voordracht eener gelijke betrekking te Oost- zaan (N. H.), heeft deze sollicitatie ingetrok ken, en bl(jft dus voor het onderwijs te dezer plaatse behouden. Onder deze gemeente, bij Rijnzaterwoude, is op 57-jarigen leeftijd, na eeno langdurige sleepsnde ziekte ov. rieden de heer G. Noord man, gedurende een aantal jaren hoofd ingeland van Rijnland in het 8ste district en heemraad van den Vier-AmbachtB-Polder onder deze gemeente. Zoetermeer: De uitslag der loting voor de nationale militie voor de gemeente Zo ter meer ia als volgt: Johannes Petrus Boone kamp No. 11, "Willem Van Dorp No 10 (br.), Hermanus Leonardus Van Dyk No 4 (e. z.), Abraham Groeneveld No. 15, Pieter Hendrik Groenheide No. 13, Gerard Hartman No. 9 (br.), Qurinus Hendriks No. 1, Adrianus Janson No. 14 (br.), Johannes Jongerius No. 2 (br.), Johannes Kerkhoven No. 7 (gebr.), Arend Van der Kooy No. 5 (br.), Mattbijs Vlieman No. 12 (e. z.), Cornelia Van Rijs No. 3, Fran- ciscus Petrus Van der Swan No. G, Martinus Jace. Vonk No. 8. Het contingent bedraagt vermoedelijk 4. Zegwaard: Bü de door Burgemeester en Wethouders van Zegwaard gehouden aanbe steding der vernieuwing aan de Pilatusbrug alhier on ter vervanging van de thans bestaande houten door een ijzeren, waren 3 inschrij vingsbiljetten ingeleverd, als door E. J. Silters voor f 667, Johs. Bouman f 575 en W. Van Os ƒ514.84, aan wien het werk is gegund. Uit de „Staatsconrant". Kon. besluiten. Vergunning verleend aan den heer W. Smit, vice-consul van Zweden en Noor wegen, te Purmerend, tot het aannemen der orde- teekenen vau ridder 1ste klasse der Orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenaan den heer C. J. Gaade, commissaris, vertegenwoordigende den raad van administratie dei- Spoorwegmaatschappij .Grand Central Beige" bij de Nedenandsche Regeering, te 's-Gravenhage, tot het aannemen der burgerlijke decoratie 2de klasse, hem door den koning der Belgen geschonken. Hr. Ms. fregat .Koningin Ernnia der Neder landen", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekel is 27 dezer te Tandjong-Priok. en Hr. Me. fiottieljevaartuig .Serdangonder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse P. F. Van der Velden Erdbrink, 27 dozer te Gibraltar aan gekomen. De .Sts.-Ct." bevat ©en koninklijk besluit, houdende nadere regeling der voorwaarden, waarop met medewerking der gemeeuten Rijks telegraaf kantoren on Rijks-telephoonkantoren in kleino plaatsen worden opgericht en in stand gehouden; een koninklijk besluit houdende vaststelling van de konteekenen van een Nederlandsch oorlogs vaartuig eu van ondeischeidingsteekenon, welke uitslu tend door Nederlandscbe oorlogsvaartuigen mogen worden gevoerd Voorts bevat de „Sts--Ct." het verslag der gedele geerden van de Nedeiiandsche regeoriug op het congres over goedkoop© woningen, gehouden te Brussel op 28, 24 en 25 Juli 1897. Gemengd Nieuws. Het is xeker een aardig idéé der beeren Gebroeders Berkeljon om de voorbij gangers ook een6 het iawendige te laten zien van een der vele piaDino's, welke in hun magazijn aan de Mare voorbanden zfin. Zij doen dat door des avonds bedoeld instrument van binnen te verlichten. Daartoe is het bouten voorgedeelte door een groot geslepen glas vervangen. Bedoeld instrument is een dus- genoemd Berkeljon-piano, eenigszios van andere constructie dan de gewone piano's. Ook de buiten-bewerkiDg van cis instru menten, in zwart, noten, ijken enz. en ook in stijl is voor kamer of salon sierlijk te noemen. En ware het niet dat we den scboonen, ronden, vollen toon zeiven reeds meermalen gehoord hadden, dan zouden de attesten, welke de bet ren Berkeljon van hunne cliënteele in hun bezit hebben, ons voldoende hebben over tuigd van de gebleken degelijkheid hunner instrumenten. In den afgeloopen nacht pas seerden twee brugwachters de Oude Vest, toen zij ontwaarden, dat van een pand aldaar het raam tamelijk hoog opgeschoven was, welk raam zij naar beneden schoven. Aan het Havenplein gekomen, deelden zij buDoe beviniiog mede aan den in bet posthuis rustenden agent van politie D., die daarna zijn huisje sloot ©n op verkenning uitging. Zich verdekt opstellende, bemerkte bi) al heel spoedig, dat een persoon op de. aange duide woniDg afkwam, bet raam openschoof en de vóór het raam in de kamer liggende voorwerpen wegpakte en in zjjne kleeding verborg. Daarop werd hij aangehouden en naar het commissariaat overgebracht, terwijl hij onder weg onmiddellijk bet een en ander op straat wierp. De aangehoudene ia zekere De Wit, die reeds twee vonnissen wegens diefstal heeft ondergaan en van wien bij onderzoek bleek, dat hij ook schuldig was aan meer diefstallen van gelijken aard, steeds bedreven door op schuiving van een raam ïd panden, bewoond door kleine burgers. In zjjne woning werden bü oene huis zoeking tal van zaken gevonden, betrekking hebbende op de bovenbedoelde diefstallen. Ook op andere plaatsen alhier schijnt heden nacht te zijn ingebroken. In de sloot langs den Trekvliet alhier werd door den timmerman S., wonende aan de Langegracht, hedenmiddag het lijkje ontdekt van een zeer jong kind. In een doek gewikkeld bevond het zich in een gekleurd linnen tasch, waarin tevens een steen aan wezig was. De politie legde het op een wagen, bedekte het en liet het naar het politiebureel voeren. De grooto meerderheid der Haagsche brood depothouders heeft ten aan zien der verhouding van die neringdoenden tot de door de bakkersgezellen voorgenomen afschaffiog van nachtarbeid, zich verklaard voor behoud van den nachtarbeid. Eene commissie werd benoemd, die de opdracht heeft met de patroons in overleg te treden over hot nemen van maatregelen, voor het geval de gezellen bi) hun besluit mochten blijven. Dinsdag verloor oen fruithan delaar to 's-Gravenhage op straat oen porte feuille, inhoudende ƒ300 aan bankpapier. De koopman dood hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie en kreeg nog kort nadat hij thuis was teruggekeerd de verblijdende tyung, dat een heer het gevonden geld ten politie- bureelo had gedeponeerd. Het ,Wittu Huis" te Rottordaiu wordt beneden ingericht voor koffiehuis en sigarenmagazijn. De eerste twee verdiepingen zijn, naar men verneomt, reeds door de hoe ren Schöff«r en Co. voor kantoren gehuurd ad f 500 per maand. Ook een photograaf heeft zich reeds opgedaan voor de bovenste torenütage. Aan den duinvoet van de ge denknaald te Schoveningen worden van gemeentewege 1200 a 1500 zakken met zand gevuld aangebracht, om dit gedenk- teeken bij eventueelen storm en hooge zoe tegen wegzakken te boveiligen. Gistermiddag ontstond door eene onbekende oorzaak brand in den vee stal van den landbouwer De Haas, aan den Oostsingel te Delft. Het aanwezige vee, ongeveer 70 stuks, werd in het land gejaagd, zoodat alles gered werd. De stal l randde geheel af, de muren wer den omvergehaald. Do brandweer werkte met vier spuiten, doch kon niet veel uitlichten. De stal was verzekerd. Aan het Centraal-station te Rotterdam had gisternamiddag te balfzes eene botsing plaats tusschen de locomotief 393 der Staatsspoorwegen en de locomotief „Drente" der H. IJ. S.-M. De „Drente" werd aan de voorzijde be schadigd. Ongelukken hadden niet plaats. Omtrent den diefstal ten nadeele van het Vriesseveem, te Rotterdam, wordt nader gemeld, dat gebleken is, dat de diefstal door 3 personen is geschied, waarvan men één op het spoor is. Behalve de koffie zijn gestolen 60 schuitjes rood koper en 21 blokken tin, alles ter waarde van f 2500. In een huis aan de Bierhaven, te Rotterdam, zakte gisteren de vloer van de keuken jd. De 56-jarige bewoonster viel met het gedeelte van den vloer dat inzakte in bet sousterrain en brak het sleutelbeen. De Bcbrik verergerde nog haar toestand. Het gezonken schip, dat op last van den waterstaat te Zw'amrnerdam gelicht is, werd gisteren ten raadhuize aan den vorigen eigenaar De Haan verkocht voor f78.50, terwijl het puin aoor denzoden persoon voor ƒ10 werd verkregen. Naar de „Haarl. Ct." nader uit goede iron verneemt, had bet bestuur van den Haarlemmermeerpolder op den 25sten dezer een begin doen maken met het wegruimen der, naar het oordeel van dat bestuur, weder rechtelijk in en boven gronden der polders aanwezige inter-communale telepboongeleidin- gen, nadat reeds vóór den lsten October jl. de minister van waterstaat, handel en nijver heid verwittigd was van een eerlang te wachten wegruiming. Het kleine weggeruimde gedeelte der geleidingen is hedennacht hersteld door een ploeg werklieden van d© rijkstelegraaf, onder bevelen van twee telegraaf ingenieurs en onder bedekking van een brigade rijksvelJwachters van 8 man. De kantonrechter te Haarlem deed gisteren uitspraak in do zaak tegen C. v. ,§pek, te Rotterdam, die terecht stond ter zake van oen overtreding der boterwet. De kantonrechter verklaarde den beklaagde schuldig aan„een surrogaat van boter leveren, waarbij nitt op de verpakking of bi) gebroke daarvan op de waar Z9lve het woord „mar garine" of „surrogaat" in duidelijke letters voorkomt", en veroordeelde hem tot een geld boete van ƒ,100, subsidiair 14 dagen hech- tervis, met bevel, ^at een uittreksel van het vonnis zil worden openbaar gemaakt op kosten van don veroordeelde, door de plaatsing daarvan in een drietal nieuwsbladen. Omtrent de Damens den beklaagde gevoerde verdediging, dat hy niet persoonlijk de bedoelde vettige zelfstandigheid had verpakt en verzonden en mitsdien niet wist of die was natuurboter of surrogaat, overwoog de rechter, dat deze verdediging hem niet kan baten, daar, al moge ook kunnen worden aangenomen, dat beklaagde persoonlijk de bedoelde waar niet heeft verpakt noch ver zonden, daar gelaten, dat van deze omstan digheid ten proces8e niet is gebleken, nu het bewezen is, dat de verpakte en verzonden waar van zijnentwege is verzonden, en niet natuurboter, maar surrogaat be vatte, b Ij. beklaagde, voor de verzending en aflevering i6 verantwoordelijk, te meer, waar bjj zelf bekend heeft van den getuige de bestelling „roomboter" te hebben ontvangen. In de Houttuinen te Amsterdam kreeg gistermorgen een persoon door het breken van een touw oen vat indigo op 't hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Bi) don deurwaarder H. Joosten te Naaldwijk is gisternacht inbraak gepleegd. Behalve eenig goud en zilverwerk is mede een bankbiljet van f 100 ontvreemd. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het O. M. bü de Amsterdamsche rechtbank eischto gisteren togen den bouw ondernemer J. S. wegens verkoop van goederen behoorende aan zijn faillieten boedel, een jaar gevangenisstraf. Het schijnt vrü zeker te zjjD, dat de meermalen vermelde Vacher minstens negentien moorden van jongelingen en meisjes bedreven heeft, meest met de gruwelijkste mishandtling van de lijken gepaard. Twaalf heeft bij er bekend. Zekere Kolen, te Nagelboek (L), een 40-jarig jonkman, geraakte, van het veld bomende, onder zijn met twee paarden bespannen en zwaar geladen kar, waardoor bü zoodanige verwondingen bekwam, dat bi) eenige uren later een lyk was. Zijn vader, die op de kar zat en er afviel, kwam er met eenige lichte kneuzingen af. Te St.-Jans G eleen, gem. Spanboek, brandden Maandag avond schuur en stallingen van den molenaar Mullens af. Het in de schuur geborgen graan werd een prooi der vlammen en 12 stuks runlvee kwamen in de stallen om. Ailes was verzekerd. Oorzaak onbekend. Eenigen tyd geleden kwam de fabrieksarbeider W. Versveld, te Enschedee, met zijn hand, waaraan hjj eene kleine wonde had, in de fabriek in aanraking met een kamrad. Ofschoon hü de eerste dagen wel wat pyn had, sloeg hü er verder geen acht op. Toen echter de hand ernstig begon te zwellen, riep h\j de hulp van een geneesheer in, dio bloedvergiftiging constateerde. In korten tyd zwollen arm. en borst dermate op, dat aan genezing nL-t metr te denken viel. Onder de hevigste pijnen bezwetk de ongelukkige, een vrouw met drie jeugdige kinderen achter latende. Dezer dagen meldde zich te Bergen- op.Zoom bü het garnizoensbureau aan een gewezen kapitein van het Fransche leger, die als soldaat bij het Ned. Indische liger wenschte to worden in dienst gesteld. Bü nader onder zoek bleek men echter met een gedeserteerde te doen te hebben, waarop genoemde persoon, als zünde zonder middel van bestaan, door de politie over de grenzen werd gebracht. Het zeker zeldzaam verschijnsel doet zich Yoar, dat dezer dagon Rynschepeo, in de Holland8che havens met graan beladen, bestemd naar den Boven-Rtjn, met ongebroken lading weder naar Holland teiugkeeren. Dit verschijnsel beeft alleen betrekking op nog onverkochte ladingen, die vermoedelijk bet tolkrediet van importeuren te boven gaan. De „Kerk. Ct" vond in een blad de volgende curieuze advertentie: „Menzoekt plaats voor een ez.l in een Christelijk gezin (dans une familie chrótienne"). By de te Dordrecht ingestelde recherche in verband met den diefstal van een groote party koffie enz. te Rotterdam gepleegd, kwam de politie bü e.-n broodbakker, di9 in het bezit was van ongeveer 140 kilogram ongobrando koffieboonen, welke nat geworden, door twee personen tor droging waren aangeboden. To9n zy die koffie wil len terughalen, werden beido personen, zekere W. J. D9 G,, 31 jaar, te Dordrecht woonachtig, en A. v. D., 18 jaar, wonende te Dubbeldam, varensgezellen van beroep, aangehouden. Het ligt voor de hand, dat men eerst 4acbt de daders van den te Botterdam gepleegden diefstal op het spoor te zyn. Het bleek evenwel, dat die party van een in de Noord, onder Alblasserdam, gezonken stoomboot afkomst ij en door een koocht daarvan ontvreemd en verkocht was. De koffio, alsmedo eene hoeveelheid ge brande koffieboonen, eveneens van de gezonken stoomboot herkomstig en reeds by een winkeJL r te Dordrecht verkocht, werden in beslag genomen, terwyi tegen <'e daders en de helers proces-verbaal werd opgemaakt. (D. Ct.) Gistermiddag ie te Assen af* gebrand het huis, bewoond door K. Hekker. De brand moet in een hoop krulspanen achter het huis zyn begonnen en de vlammen op het buis zyn overgeslagen. De man was met een wagen met aardappelen naar de stad en de vrouw was naar haar zieke moeder, zoodat alleen kinderen thuis waren. By den brand kwamen twee geiten om het leven. Niets wa9 verzekerd. De menschen zyn nage- noeg van alles beroofd. Strüp, by Eindhoven, is gister nacht de houtloods met al wat er in geborgen was, toebehooreoc'e aan J. Van de Ven, een prooi der vlammen geworden Oorzaak on bekend. Alles was verzekerd. Woensdagmiddag om halftwee ontstond door het spelen vau kinderen met lucifers brand by den landbouwer W. S., te Huizon. In een oogenblik stond een hooiberg in lichterlaaie; spoedig aangebrachte hulp wist gelukkig het ongeval tot dien berg to bepsrken. Dinsdag is nabfj de beetwortel- suikerfabriek „De Phoenix" te Zevenborgen gezonken het met beetwortelen geladen schip van schipper Fluit. Het vaartuig, dat diep geladen was, verloor het evenwicht en sloeg over, doordien een groot aantal personen zich plotseling naar éóne zyde verplaatste. Volgens de „Soc.-Dom." heeft de minister van justitie Marten Hogerhuis in zyn cel te Leeuwarden opgezocht en een uit voerig onderhoud met hem gehad. Te Triest is een werkstaking uitgebroken, waaraan alle magazynbedielden en sjouworB der expeditsurs deelnemen. De mannen verlangen een loonsverhoging van 30 pCt., verkorting van arbeidstyd en nog andere lotsverbeteringen. Dj werkgevers willen deze eischen niet inwiliijen. Het haven- verkeer en het goederenvervoer der spoor wegen wordt door de werkstaking ze9r getroffen. De ballon van Andrée? Men seint uit Vardö, dd. 27 Oct De kapitein van den walvischvaarder „Fiskeren", van Vardó, verklaarde by een gerechielyk verhoor, dat by 23 September in de nabyheid van het Prins- Karei eiland in een ys'jord by Spitsbergen op eenige mylen afstand van het land een groot, roodbruin voorwerp heeft zien dry ven, dat by voor den bodem van een omgeslagen schip bield. Hij meent thans, dat het de ballon van Andrée kan geweest zyn. Leden van de bemanning van een ander schip beweren, dat zü op denzelfden dag en nog een week liter noodkreten hebben ge hoord. Zy bevonden zich toen aan den ingang van de ysfjord. Volgens de verklaringen van andere sche pelingen zyn de veronderstelde noodkreten eenvoudig vogelgeluiden geweest. Terwijl het in Midden -Europa byna overal helder weder was, is Italië door zware stortregens bezocht, die vooral in de Romagna en by Ancona zware onheilen heb ben aangericht. Een aantal rivieren is over stroomd, huizen en bruggen zyn ingestort en Vele menscben omgekomen. Sedert 1842 is er geen zoo zware overstrooming geweest. To Chiravalle zyn vele woonhuizen en magazynen weggespoeld. De brug over de Musone by Ancona is ingestort. De gemeen schap van Lortto met do buitenwereld is gehoel verbroken. De Montone heeft de velden om Morli overstroomd en de boomen omge rukt. Naty Meldola is een buis ingestort. Negen personen vonden hun dood onder het puin. In do provincie Ravenna is in den dyk langs de Lamona een gat van tachtig meter geslagen. In de provincie Terano zyn drie bruggen verwoest. Da SalineJlo en d> Tordino hebben een strook lands van tachtig kilometer breedte verwoest. Dd Tronte heeft bet land aan zyn benedenlojp tot dt haven van Ascoli over stroomd. In de geteisterde streken zyn de spoordyken weggespoeld, de wegen onbegaanbaar. Het verkeer ie overal gestaakt. Hoe groot het aantal dichtoffers is, valt nog niet te zeggen, evenmin hoeveel do aangerichte schade be draagt. Maar dat zy zeer groot is, is zeker. In de overstroomde streken van Ascoli en Piceno staat, naar later uit Rome gemeld wordt, het water byna drie meter hoog. Veel vee is meegesleurd en huizen beschadigd. Zes menschen zyn verdronken; een groot aantal persoDeD, die in boomen gevlucht waren, werden door carabinieri gered. De spoorweg is over een lengte van 1000 meter wegge slagen. Uit Havre meldt men, dat de petroleumraffinadery Deutsch door brand ver nield is. De schade wordt op 450,000 fr. ge raamd. Zuid-Afrlkaansche meteorologie. De „Express" van Bloemfontein schrift: „Men zngt, dat de menschen van Steynsburg er ernstig aan denkeo bun hal ven vacantieaag op Donderdag te nemen, omdat het weder Woens dags in den regel ongunstig is. Hetzelfde ver- echynsel werd hier ook wel eens opgemerkt." De conferentie tusschen de gevol machtigden van de Vereenigde Staten, Rusland en Japan in zake do robbenvisscberü in de Behringzee is geopen i. Sherman stelde de leden der conferentie aan president Mc. Kinley voor. By zyne aankomst te Nieuw-York is Nansea door een groot aantal Noren, onder leiding van bun consul, verwelkomd, en 's avonds werd by in bet Amerikaansche geographische genootschap met geestdrift ont vangen. Aanwezig waren ook de luitenante Peary en Long en andere Noordpool onderzoe kers. Nansen werd de gouden medaille van bet genootschap plechtig overgereikt. Hü verklaarde, dat de Noordpool zondei twyfel door een dry vend schip of op boaden- sleden bereikt zou kunnen worden. Hy hooptq dat Peary het volgende jaar de Amerikaansche vlag op den Noordpool zou hyschen. In «en huis, dat aan don doof het woud van Villers, by Namen, voerenden weg staat, heelt men een 86 jaar ouden grysaard, zyne 50-jarige dochter, eene weduwe, en de 24 jarige dochter van doze laatste ver moord gevonden. Men gelooft hier met een roofmoord te doen te hebben. Het spoorwegongeluk by Nieuw- York. - Do sneltrein van Chicago naar Nieuw- York is by Garrison op vyftig mylen van Nieuw-York ontspoord. "Volgens bet verhaal van een der geredde conducteurs reed de trein in volle vaart over den heuvelrand langs de Hudson, toen plotseling de spoorttavtn onder den trein schenen te verdwynon. De waggons werden met een donderend geraas omhoog- geworpen en 6tortten daarop in de rivier. AlleeD de laatste wagen bleef staan, de overige zes personenrijtuigen, de locomotief en een goederenwagen kwamen in de rivier terecht. Een der reizigsters van den laateten Wc'gen wist zich een byl te verschaffen. Zy ont kleedde zich, sproDg in de rivier, zwom naar de ronddryveude wag3ns en bakte in een der zypaneelen een gat, waardoor vier personen, werden gered. Een rookwagen dreef rond, met het dak nog even boven het water. Twee beambten, die in den wagen waren openden een ventilator en konden daardoor een drijvende gereedschapskist grijpen, waar uit zy eeo byl bemachtigden. Met behulp daarvan bevrydden zy zich uit hun gevange nis. Eon aantal anderen werden met roei bootjes gered. De twee voorste wagens van den trein liggen vyftig voet onder water. Het juiste getal der slachtoffers is nog niet bekend. De trein voerde 75 roizigers medó en voor zooveel men weet zyn slechts 26 hun ner gered. Als de oorzaak van htt ongeluk wordt opgegeven dat de weg is verzakt onder het gewicht van den trein. Waarschynlyk heeft de verzakking plaits gehad op een der pun ten, waar de spoorweg t r afsnijding van een grooten bocht in den oever door de rivier is gelegd op een dam. Het is zeer wel mogo- lyk, dat deze dam door het water g.-ledei- heeft en ten laatste is bezweken. Hamburg8 oude stadhuis is in 1842, by den brand, die een groot gedeelte der stad vernielde, verwoest. Eerst Dinsdag is oen nieuw Raadhuis ingewyd, de groote handelsstad waardig. Tien jaren hoeft de bouw geduurd en meer dan 10 rnillioen mark zyn er aan ten koste gelegd. Het is gebouwd op de plek, waar Ta vroegere eeuwen de Alsterburg stond, waarvan men btf de gron3 werke.i nog overbiyfselen heeft ontdekt. Daar de bodem ten deele moerassig is, moesten 4000 palen geheid worden, waarop een biton- laag van een meter dikte werd gelegd. De onderbouw is van graniet, het bovengedeelte van zandsteen. De vlosren zyn van marmer, steen of cement, waarop een eikenhouten parket. Alle trappen zyn van graniet of marmer, op enkele na, die van eikenhout zyn. De verwarming geschiedt door toevoer van stoom langs buizen uit de electriciteitsfabriek. D© gevels zyn ryk met beeldhouwwerk TorsieWj

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2