voor do vacature-PIugge. Zy bestond, als wo ons wèl herianeren, uit dr. Job. Van de Moer, van Deventer, dr. K. Gorter, van Groningen, on dr. A. Lam, van Rotterdam. Het schoot dus, dat de Regeering van haar recht gebruik heefc gemaakt om buiten de voordracht om te benoemen. Waar zulk een golukkige keuze is gedaan, mag deze benoeming door oen ieder met voldoening worden begroet. Immers, dr. Etfckman heoft als geloerde reeds zooveel buitenlandsche vermaardheid, dat hy ten 8pyt van de voordracht de aangewezen persoon was. Nog eens, wtf kunnen de Groningsche hoogescbool gelukwenschen met baren nieuwen hoogleoraar." ZutfCL) Naar men aan het „HbL" mededeelt, zal de heer Peter Benoit, directeur der Ylaamsche Academie voor Muziek te Ant werpen, de zangersfeesten, door „Orphéoa" te geven den 20sten on 21sten Novomber a. s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met zyn tegenwoordigheid verseren. De directie van de „N. Amst." deelt nu weer het volgende mede: „Aan het ons gedaan verzoek tot tijde lijke voortzetting voldaan hebbende, be richten wij, dat ons blad voorloopig mot moer zal verschijnen". In do volgende maand zal te Arnhem een vergadering plaats hebben van de leden der vereeniging van Geldersche Geschied- en Oudheidkunde, waarin de statuten zullen worden behandeld. Do vereeniging telt reods ongeveer 200 leden. Het stoomschip „Achilles'*, van Amster dam en Liverpool naar Java, passeerde 20 Oct. Port Said; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 19 Oct te Dar-es-Salaamde „Koningin Wilhelm in a", van Bativia naar Amsterdam, passeerde 20 Oct. Kaap Roca; de „Oengaran" arriveerde 20 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Oct. Perimjde „Soem- bing", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 20 Oct. Dover; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vei trok 20 Oct. van Suez. Alkemade: De uitslag der gisteren te Woubrugge gehouden loting voor de nationale militie is, wat Alkemade betreft, als volgt: Joh. Van Benten No. 3, Nic. Berbiers No. 37, A. A. Bisschop No. 43, B. J. Bontje No. 45, Nic. Borst No. 44, G. J. Casteiyn No. 27, C. W. Van DieiE9n No. 6, P. Van Diemen No. 25, N. J. Dobbe No. 15, H. Droog No. 16, Joh. Van Egmond No. II, Th. Van Haastrecht No. 26, Joh. Helleman No. 29, Loon. Hoogenboom No. 7, Joh. Jansen No. 32, Dirk Do Jong No. 14, Jac. De Jong No. 5, P. Kennis No. 33, J. C. Klerks No. 28, W. Van Klink No. 2, Jac. Koek No. 9, C. Lagerwey No. 52, Jac. Lemmer zaal No. 46, W. Loogman No. 12, Com. Loos No. 8, Joh. Van der Meer No. 31, Joh. Jos. Van der Meer No. S9, P. Van der Meer No. 33, Th. J. Van der Maft No. 13, Am. Nederstigt No. 42, W. F. Penning do Vries No. 48, Bast. Pouw No. 24, Joh. Reckvoort No. 36, G. P. Rietbro9k No. 1, Ant. Van Ruiten No. 17, Dames Van Ryn No. 41, C. P. Van der Salm No. 50, G. Schuileoburg No. 44, J. P. Snijders No. 10, D. Van Staveren No. 47, B. G. Stookers No. 20, C. Van Tol No. 18, Jac. C. Turk No. 19, Jac. Van Veen No. 40, Teun Van der Veer No. 35, J. J. Vesseur No. 21, J. P. Vol water No. 22, N. Th. Volwater No. 23, Joh Da Vries No. 34, G. Wesseling No. 30, J. Wesselmau No. 51, Th. J. Van der Zwet No. 49. Contingent 13. Hill eg om: Gistermorgen te circa acht uren is door een feilen brand in weinig tyds de boerenhofstede, bewoond door den land bouwer J.n. Verdegaal, in de Ziik, gemeente Bloemendaal, nabij deze gemeente, in de asch gelegd. Do brand was door een onbekende oorzaak ontstaan op don zolder en nam zóó snel toe, dat de geheoio woning met don daaraaagranzendon stal en schuur, bonevens twee daarby staande hooibergen, inhoudende circa 40,000 kilo hooi, weldra in lichterlaaie stondeu en geheel afbrandden, zoodat van den inboedel slechts weinig kon gerei worden. Gelukkig was alles verzekerd. Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de ordo van Oranje-Naseau, de heer S. C. Kortcweg, lid van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat- rchapprj van Landbouw; tot ontvanger der registra tie voor de burgerlijke akten der successierechten te 's-Bertogcnboscb, P. H. Velsen. thans ont vanger der registratie en domeinen te IJselmonde; tot ontvanger der registratie en domeinen te Alk maar, H. 8. Van Slooteu, thans ontvangor dier middelen te "Winscioten. Eervol ontslag verleend uit hun betrekking tot de landmacht nan do navolgende reserve-officieren van gezondheid der 2de kl. dr. N. H. Frank, arts, met ingang van 1 November a. s.dr. P. F. Ver mast, arts. met ingang van 5 December a. s., en P. IJ. II. Billen, arts, met ingang van 1 Jan. lSbÖ. Min. van buitenl. zaken. Ingevolge Konink lijke machtiging is de heer A. O. Van Jjennep benoemd tot vice-consul to Smyrna, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Ministerie van M ar i n o. De luitenant ter zee dor 1ste klasso J. M. Noorduyn wordt met 4 Nov. a. s. eervol ontheven van het bevel over Br. Ms. schoener „Dolfijn" en op non-activiteit gesteld. Dat bevel wordt alsdan opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee J. B. Snetblage. Gemeenteraad van Gegstgeesf. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig met keDnisgoving de heeren A. Den Haan en J. J. Taots van Amorongen. De heer D. Van der Putten wordt door hot lot aangewezen om het eerst to stemmen. De notulen der vorige vergadering worden pa voorlezing onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: lo. Besluit van HH. Ged. Staten, dd. 5/9 Oct. 1897, houdende definitieve vaststel ling van d3 voorloopig vastgestelde rekening der gemeante over hot jaar 1S96. 2o. Missive van hstzelfdo college tot goed keuring der besluiten tot af-en overschrijving en beschikking uit den post onvoorzieno uit gaven, in de laatste vergadering genomen. 3o. Alsvoren, waarby wordt berust in het Raadsbesluit, waarby aan het Algomoan Armbestuur over het dienstjaar 1898 oene subsidie van f 600 wordt verleend. 4o. Het proc9s-verbaal van kas-opneming dd. 23 September 1897. 5o. Missive van HH. Ged. Staten, houdando vaststelling begrooting rustondo schuttery, met bepaling, dat het door de gomeente te dragen aandeel zal zyn -f 16.65. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 6o. Adressen der heeren R. Nyk en J. T. Timmer, om afschrijving van hoofd, omslag wegens vertrok. Met algameene stommen wordt gunstig beschikt De rekening over 1S9Ö en de begrooting voor 1898, beide door hot Heilige Geest Arm bestuur ingezonden, worden na onderzoek goec gekeurd. Eenparig wordt besloten het heffen van 15 opcenten op de peraoneele belasting cok na 1 Januari a. s. te bestendigen en de daartoe betrekkelijke verordening vastgesteld. De begrooting der gemeente voor 1898 wordt na oenige toslichtingen vastgesteld ia ontvang en uitgaaf op f 16607.545. "Wegens buitengewone dienstverrichting ty iens den brand op 30 Aug. 11. wordt aan enkele gemeente-ambtenaren een gratificatie toegekend tot een gezamenlijk becrag van f 20, te vol.oen uit den post onvoorziene uit gaven. Het besluit dd. 3 Februari 1870, waarby van de Nederduitsch-Hervormde Gemeente een gedeelte harer begraafplaats tot burger- ïyke begraafplaats werd in gebruik verkregen, wordt herzieD, met machtiging aan B. en Ws. tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst. Vastgesteld wordt eone verordening tot het aanleggen van rioolstelsel en waterloozing op particulier terrein, behoudens schadever goeding. Ei ideiyk wordt besloten huis en erf, gelegen in de Schoolsteeg sectie E No. 1512, alhier, publiek te verkoopen. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage werd gisteren tusschen mr. A. M. M. Montyn en mr. J. D. Veegens gepleit in do zaak van do weduwe van den chef do bureau by do Holl. IJzeren Sp.-Mij., dio in Oct. 1894 in een moddersloot tusschen Rotterdam en IJselmonde geraakte en korten tyd later over leed, tegen de Eerste Nederlandsche Verze- ring-Maatschappy, by welke genoemde amb tenaar was verzekord togen ongevallen. Do Haagscbe rechtbank vc-rklaarde den eisch van de weduwe, tot uitkeering van f 20,000, niet ontvankeiyk op grond van het door de Maatschappy gevoerd verweer, dat in do dag vaarding niet was gesteld, dat hier een licha- meljjk ongeval had plaats gehad. Mr. Montyn, opmerkende, dat het leveron van bewys van hot ongeval in een zaak als deze altyd uiterst moeilijk is, trachtte het bovengenoemde verweer van de Maatschappy te weerleggen. Hy herinnerde bierby, dat de polis spreekt van een lichamelijk ongeval, hetwelk wil men aanspraak op uitkeering kunnen maken het recbtstreeksch govolg moet zt)n van een van buiten komende uitwen dige gewelddadige oorzaak, niet het karakter dragende van zelfmoord of opzettelijke zelf verminking. Vorder ontwikkelde pleiter de stelling, dat als het lichamelijk ongeval in deze moet wor den beschouwd niet het vallen of geraken in do moddersloot (wat door niemand is gezien), maar de hartbreuk, welke door een geneesheer werd geconstatoerd en toegeschreven aan het geraken in de moddorsloot en aan de omstan- digh.id, dat hy ongeveer 2x/t uur daarin heeft geworsteld. De uitwendige (naaste) oorzaak van dit ongeval zou dan zyn hot geraken in de sloot. Mr. Veegens, deze opvatting van bet woord „ongeval" bestrydende, meende, dat zyn tegen- pleiter zich daarbij aan eene schromelyke ver warring van oorzaak on gevolg schuldig maakte, daar z. i. alioen het vallen in de sloot is te beschouwen als het ongeval, tegeu welks gevolgen de vorzökeriDgön worden ge sloten. Bovendien was by de behandeling der zaak in eersten aanleg (toen een andere advocaat voor de eischeresse optrad dan thans) wel degelyk hot geraken van den ambtenaar in de sloot gesteld als het ongeval en de hartbreuk als het gevolg. Voorts achtte deza pleiter terecht door de rechtbank beslist, dat het uitwendig geweld als rechtstreiksche oor zaak van het ODgeval (het geraken in de sloot) niet is go-ïteld. De nu als ongeval gestelde hartbreuk was bovendien ontkend en niet be wezen. E9i.ige by de rechtbank gevoerde, doch door dat college buiten behandeling gelaten ver weren van de Verzekering-Maatschappö wer den nog nader namens deze aangedrongen en door den pleiter van de eischeresse be streden, nl.: lo. dat de verzekerde by het 6luiten der verzekering had verzwegen, dat hy byziende was, een sty ven arm en hand had en dikwyls 's avonds laat langs de spoorbaan (waar het onheil voorviel) liep naar IJael- monde; 2o. clat hy zich door dit laatste aan verregaande roekeloosheid schuldig maakte; en 3o. dat niet dadelyk na het ongeval de hulp van o?n geneesheer is ingeroepen, om stan igb ei en welke de aanspraak op uitkeering dedei te loor gaan. De ulUpraak wordt later medegedeeld. Gisternacht bracht de politic te Rotterdam den 22 jarigen matroos E. VanR, wonende te VJp, naar het ziekenhuis, nadat by voorloopig op hot politiobureol aan do Nassaukaco was verbonden Hij was aan boord v..n het in do Rijnhaven liggende stoamachip „Ethel Waldoc" door een 22 jarigen Zweed met ten mos in do linkerzyde en in den linkerpols gestoken. De toestand van den ver wonde is niet zonder gevaar. Na het plegen der verwonding wierp de dader het mes overboord. Hy is gearresteerd en overgebracht naar het politiebureel aan de Nassaukade, waar hy een volledige bekentonis heeft afgelegd. Beido matrozen waren roet r og e nige anderen uit geweest en hadden, by het torugkeeren aan boord in half beschonken toe stand verkeerende, twist gekregen. (N. R. C.) Laag! Het „N. v. d. D." bevatte "Woensdag-avond eone advertentie waarby, volg:ns de ondertoekening, door mevr. de wed. SpoorHoyer, te Nymogen, het plotse linge overiyden, op eeno noodlottige wijze, tot hare diepe droefheid, w- rd gemeld van harm innig geliefden behuwdzoon, den heer Willem Jan Kolff, arts aldaar, in den ouderdom ▼an 42 jaron. Da heer Kolff is echter niet dood. Hy adverteert in hetzelfde blad van gisteravond: „Het bericht omtrent ongeluk en overiyden van den ondergeteekende is geheel valscb, terwyi de naam van cyne schoonmoeder schandfclyk word misbruikt." Ofsctobn bet voor den doodverklaarde ge lukkig is, dat by kan mededeelen nog tot htt ryk der levenden te behooren en niet naar de Elyseesche velden te zyn verhuisd, getuigt een praktyk, waarvan men zich te zijnen aanzien heeft bediend, van groote laag haitigheid. De persoon, die er zich aan schuldig maakte, verdiende, dat hy met naam en toenaam aan de kaak werd gesteld, om zoo aan do alge meens verachting te worden prysgegeven. Aan don heer Van Groenend a el te Venraai is voor ƒ140,000 do bouw opge dragen van een kat oliek ziekenhuis, dat aan de Kamperiaan to Haarlem zil vtrryzen. Binnen 18 maand, n moet, zegt de „Haarl. Ctdez9 inrichting gobouwd zyn. Wanneer de M :ria Stichting gereed is, zal een gebouw verrezen zyn, dat, naardeteeke- Dingeii te oordeelen, boe eenvoudig cok van lijnen, esn gnnstigen indruk zal makon. Het front komt aan de ztjde van do Karop:-rlaan ter Ireedte van 86 motvr on tor hoogte van ongereor 17 meter. Hel middengedeelte springt over een di pte van 10 rnfeter naar binnen on vormt daardoor een ruim vóórplein. Het geheele getouw is een ontwerp van den arebitoet A. Brü ing te Amsterdam. Het gebouw wor-t natuuriyk ingericht vol gons de eischsn van den tegenwoordigen tijd. Voor licht en lucht wordt in voldoende mate zorg godragen de verwarming geschiedt door middel van stoom. In de gel\jkvloorsche verdieping berieden zich o. a. de vertrekken voor do patiënten der 1ste en 2do klasse (14 kamers); op ae eerste étage die voor de 3do klasse (34 bodden), de kinlerziekenzaal en verder, op hot No.rden, een ruime operatiekamer met byboboorende vertrekken, als v^rbandkamer, instrumenten kamer en dokterskamers. Voorloopig zal iQ de Maria-Stichting ge legenheid bestaan tot het verplegen van een 50 vrouweiyke zieken, Mevrouw de wed. Willink van Bennobroek geb. Nuhgos, heeft d9n burge meester der gemoento Bennebrosk een som van duizend gulden ter hand gesteld, om deze op do meest doelmatige wyze in het belang der gomeente te besteden. Ongetwyfeld zullen do ingezetenen de milde geefster erkentelyk zyn voor haar mooie gift. Vanwege de harddraverij-ver- eeniging „'tOude Slot", to Heemstodo, werd gisteren esn „harddravers meeting" gehouden. By het voorlaatste nummer gebeurde een ongeluk. Een knecht van den heer Crommelin kwam in de baan, waar hy niets te maken had, en werd omvergeworpen dcor een ren- nenden hit, zoodat hy bewusteloos bleef liggen. Eerst langzaam kwam hij by en Uoedae to.n ernstig uit neus en mond. Gisteravond keerde een boer, vergezeld van vrouw en kindereü, met een boerenwagen huiswaarts. Op don hoogon Waaldyk schrikte het paard en sprong aan den buitenkant van den dyk. B.houden3 enkele kwetsuren kwamen de passagiers er goed af. Toen men echter acn wagen den oyk op wilde trekken, brak hot touw tn liep do wagen de Waal in, waar hy in de diepte verdween. Voor de arrondissementsrecht bank te Maastricht z .1 Dinsdag 26 October a. 8. worden behandeld de strafzaak togen den Duitscher Gierlich, gedetineerd, beschuldigd van het uitgeven van v'alsche bank iljetten van f 25. In deza zaak zyn 36 getuigen go- dagvaard. Als ambtshalve toegevoegde ver dediger zal optreden jhr. mr. Rays do Boe ren brouck. Men is benieuwd naar de houding van den beklaagde, die in de laatste maanden heeft geweigerd eenig antwoord te geven. To Suamoor geschieden in den laatsten tyd herhaalaeiyk baldadigheden. By na eiken Zondagavond wordt er gevochten. By A. v. d. W. werden Zondagavond een 20-tal glasruiten verbryzeld, terwijl er tevens by zyn huis gevochten en geschoten werd. Gelukkig werd niemaud getroffen. Van 't gebeurde is aangifte by de politie gedaan. Gisternamiddag is byna het gohoelo gezin van zekeren Van der Ven, to Eindhoven, maD, vrouw en 5 van de 8 kinde ren, plotseling hevig ongesteld geworden na het gebruiken van den middagmaaltyd, be staande u t aardappelen met spek. Hevige brakingen en vreeselyke pynen deden aan stonds aan vergiftiging denken. Do 3 kinderen, die niet van de spijzen genut tigd hadden, lieven ongedeerd. De ïyders zyn naar bet gasthuis vervoerd. Het overgebleven eten en de potten en pannen wordon schei kundig ondorzocht. Dj vrouw verkeert in een zeer bedenkelyken toestand cn ontving vóór zy naar het gast huis werd vervoerd de heilige sacramenten. Ds. Boerma te Hollandscheveld schryft in de „Hoogev. Crt. Dezer dag ?n kwam iemand my vragen om zyn schoonmoeder te bezoeken, omdat zy ge vaarlyk ziek was. Tot myn biydschap kon ik dadelyk met hem gaan. Op een afstand van ongeveer 20 minuten van Hoogoveen bracht hy my by een groot hok aan het Krakeel. Bianengegaan, zag ik den vloer mot plassen water bedekt. Dat water was daar gekomen niet door het lekken van het dak; het hok had geen dak. Dit verclyf wordt bewoond door zeven per sonen, van wie de oudste, wed. Filegant, zeven tig jaar is en de jongste vyf maanden Omtrent het o m k o m e n v an o e n speorwegreteiger te Groningen meldt men nader: De reiziger was te ongeveer acht uren aan de halte aldaar in den trein gestapt. Aan het station Sauwert misten de medereizigers bem. Er werd naar do halte getelegrapheerd, men ging de lrin op en vond op ongeveer 100 pas van het station het lyk van den man. De wagons waren blykbaar midden over het lichaam gegaan. Men heeft de identiteit van den persoon niet kunnen vaststellen. Do jas, die do man droeg, was gemarkt S. J. B. c-n grys van kleur, evenals de domi-saison. Hy droeg voorts een lichtgrijze pantalon, lage schoenen, donkerbruin gebrrid oniergood, een wit Engelsch hemd, gewonen phantasiohoed, een overhemd mefc staanden boord, een strik en een gouden horlogo met ketting en madaillon. Voor 't overige luidt het signalamont aldus: lang 1.70 meter, zwart, kort geknipt haar, geen baard of knevel, kleine mond, middelmatige neus, hoog voorhoofd. Het lyk is naar het academisch ziekenhuis overgobracht. De „Antwerpscho Koophandel" bsvat het volgende bericht: „Onlangs overleed te Antwerpen do heer A. Kurcs, die getrouwd was met mej. Da Geyter, dochter van den geviorden dichter van b6t „Geuzenlied." Door do familie van den overlodeno is nu tagen de weduwe een belangryk proces In gespannen. Mevrouw Kuras, moeder, vraagt van de rechtbank de nietig-verklaring van het huwe lijk, dcor haar zoon gesloten m.-t mej. De Geyter, ts Dover. Dit huwelyk bad pla3t9 tegen den wil dc-r moeder. Twej kinderen werden geboren, en voor cezen vraagt men nu het deel des vaders. Onder de rykdommen der familie Kums telt men het scboone museum van schilderyen. De familie Kums ontkent de wettigheid van het huweiyk; zfy zogt, dat dit huwelyk, in Engeland aangegaan, niet wettig Is, ten gevolge der afwozigheid van formaliteiten, die noodig zyn om hot te bekrachtigen, on ook omreden van het goheim, dat hetzelve omringt. Ziedaar een aantal vraagpunten, waarin ieder der partijon de wet voor zich denkt te hebben. De hoer Ryckmans pleit voor mevr. Kums, de hoer Bosmans voor de tegenparty doch bij deze advocaten zullen zich twoe advocaten voegen, vreerad aan de balie van Antwerpen. Men ziet dat dit een geruchtmakend proces zal worden." By de verkiezingen voor den Landdag to Weimar zyn 134 kiezers voroordeeld tot n instens 10 mark boete, wegens het zonder wettige redenen wegbiyven van de stembus. Bij de wet van 17 April 1896 is in hot groot hertogdom nl. stemplicht ingeroerd. Maandag word te Sofia een Pasteursche inrichting onder leiding van ar. Iwaaow geopend. Iwanow is een voormalig leerling van de Weenscho medische faculteit en bekwaamde zich verder by professor Koch in Berlyn en Pasteur in Parys. De dirocteuren van de Jura- Simplon spoorwegmaatschappy hebben het aanbod van een syndicaat van Zwitsorscho bankiers, om een bedrag van 26 millioen franken voor te schieten voor den bouw van d9 Simpiontuonel, aangenomen. Volgens te Londen ontvangen telegram uit PenaDg is kapitein William Gardner, gezagvoerder van den Oceaan-liner „Titan", vier dagen na vertrek van Jeddah overleden. De overledene was ruim vyflien jann in dienst der maatschappy. Koning Chulalongkorn vanSiam is een zeer wys vorst. Het was in een zeer moeilyke quaestie, dat 's koniogs wijsheid schitterend is gebleken. Chulalongkorn is op het oogenblik in Spanje en zou wel graag een stierengevecht zien. De Spaanscbe regeering had dit nationaal vermaak juist vaa het program dor feestelijk heden weggelaten, om de godsdienstige ge voelens van haar gast niet te kwetsen. Maar toen de koniog van Siam dit hoorde, merkte hy op, dat zyn godsdienst enkel het doodor van ko.'ien verbiedt en dus niet van stieren Zoo had het stierengevecht dan toch Zondag avond plaats en Chulalongkorn amuseerde zich byzonder. Een indrukwekkende plechtigheid bad, geiyk reeds in het kort werd gemeld, Zondag te Berlyn plaats, die als het ware esn vervolg was van het militaire schouwspel van 1 April, toen de nieuwe vaandels werden uitgereikt aan de nieuwgevormde infanterie- regimenten. Thans werden deze veldteekons plechtig gezegend. Slechts tweemalen sinds het jaar 1815 heeft Berlyn een dergelyke groot^che plechtigheid als deze „Fahnenweihe" is, gezien, n. 1. op 18 J.anuari 1861, toen 143 vaandels en standaarden gewyd werden, en op 18 October 1894, toen de inwyding plaats had van 132 nieuwe vaandels. Evenals toen, was ook thans het plein voor het monument van Frederik den Qrooten tot de plaats gekozen, waar de plechtigheid zou geschieden. Van balfnegen af was het verkeer over dat plein verboden. Voetgangers mochten alleen plaats nemen voor het operagebouw, het paleis der prinsessen en do nieuwe wacht. Op een hooge estrade, vóór bet monument, verhief zich het versierde altaar, waaromheen een hog van laurierboomen was aangebracht. Even na negen uren kwamen de verschil lende troepenafdeelingen, alle met muziek, aanrukken, om de voor ben bestemde plaatsen in te nomen. Vooraan de eerste compagnie van bet tweede garde-regiment, welko de oude vaandels afhaalde. Een schilferende staf van generaals en andere officieren, de officieren der vreemde mogendhoden, allen in gala-tenue, stond aan weerszyden van het gedenkteoken geschaard. Voor het altaar stonden de geeste lijken, van wie de garnizoena-predikant Goens de inwydingsrede zou houden. Het eerste garde regiment en het garde-grenadhr-regi- ment Keizer Alexander droegen de historische grenadier-mutsen. Kort na tien uren weerklonken de com mando's voor het presenteeren der geweren. De keizer had het slot verlaten en was in het tuighuis aangekomen, waar de garde com- pagr.ie gereed stond de nieuwe vaandels in ontvangst te nemen. Onder de vroolyke tonen der muziek reed de keizer, gekleed in do uniform van generaal, waarover hy het oranje-lint droeg van de hooge orde van den Zwarten Adelaar, tot voor het altaar. Terwijl do gewereD gepresenteerd werden, was reeds de keizerin met de beido jongste prinsen Oscar en Joachim op het balkon van het paleis van wyien Wilhelm I verschenen, om zoo het militaire schouwspel by te wonen. Op den rechtervleugel der vaandel sectiön stonden de kroonprins, prins Eitel Friedrlch en prins Wilhelm, de jongste zoon van prins Albrocht. Ook de prinsen Adalbert en August Wilhelm waren aaarby ingedeeld. Op een teekon van don keizer nam, nadat do vaandels voor hem waren opgesteld, de plechtigheid een aanvang. Da predikant Goens hiold een enthusiasto rede en eindigde met de vaandels „Pro gloria, pro patria" te zegenen. Daarna nam de keizer zelf het woord. Zoo ira men bespeurde, dat hy spreken wilde, hesrschte er een ademlooze stilte. De scherpe, doordringende stom des keizers was byna voor ieder verstaanbaar, ook voor de dicht op elkaar gepakte meDigte, die, dank zy den vrijgevigon politiemaatregelen, thans in do gelegenheid was de plechtigheid by to wonen. Do tekst van de rede des keizers waf) als volgt: „De zooeven voor Gods altaar gewyda vaandels geef ik thans aan de nieuwe regimenten over, dio ons leger, dat steeds vernieuwd en verjongd wordt, uit do ryen barer oude, beproefde regimenten heeft zien te voorschijn treden. Ik doe dit op een gewijdo plek, vóór het gedenkteoken van den groeten koning en vóór het venster van den grooten keizer. Niet minder heilig als de plaats, is ook do dag: hot is de gedenkdag aan de groote overwinning, toen het Duitscho volk voor de eerste maal met een bly voorgevoel den dageraad mocht begroeten van een komende vereeniging en de daarvan afhankeiyke groot heid van bet ryk. De dag, waarop als herinnering daaraan, van alle bergen Duitsch- lands de October-vuren flikkeren, is de geboorte dag van den heldhaftigen eersten Duitschen kroonprins, den tweeden Duitschen keizer. Uit de oude, beproefde regimenten, die hy ten strijde en ter overwinning voerde, zij de bouwstoffen genomen voor de nieuwe, aa{ wie thans ook de veldteekenen overgegeven worden. Moge de Almachtige God, die het- met ons Pruisen en ons geheele Duitschc, vaderland steeds zoo goed meent, de eeuwig® getuige zijn, als door de duizenden jongelingen^ die zich onder deze vaandels zullen scharen, de eed van trouw aan het vaandel zal won den afgelegd. Mogen in de regimenten, naat bet voorbeeld van den grooten Keizer, zynf voornaamste eigenschappen, volledige, ztchzelt verloochenende overgave aan het geheel, het in toepassing brengen van alle goede eigenschapt peD, geestelyke zoowel als lichamelijke, voor den roem van het leger en de veiligheid vai& het geliefde vaderland, biyven voortleven, daa zullen, daarvan ben ik overtuigd, ook bij d® nieuwe regimenten vast en onwrikbaar de grondvesten bestaan, waarop de discipline van ons leger berust. Dapperheid, eergevoel en absolute, stipte gehoorzaamheid, dat moe ten de grondstellingen zyn van myn cieuw^ regimenten".

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2