verband met de aan deze ambtenaren gestelde eischen, noodig mocht zflo, en de gemoenten, waar die traktomonten reeds op oen bekoorlik peil zijn gebracht, niet by de andere te do3n achterstaan. Den minister is gebleken, dat in enkele provinciën G^d. Staten het initiatief tot een herziening van di9 bezel Jigingen hobbon ge nomen. Naar het hem voorkomt, is het te vreezen, dat aan de bedoeling van voormeld wetsartikel niet zal worden voldaan, indien Ged. Staten in dezen het initiatief geheel aan de gemeenteraden laten. De Minister vraagt hoe Ged. Staten in deze denken te handelen. Luitenant-generaal Karei Van der ïïeyden heeft het eere-voorzitterschap van den Neder - landschen Bond van oud-ondoroffici ren aan vaard. Teylers Godgeleerd G9nootschap te Haarlem heeft op zyne prijsvraag: „Overden invloed van hot Tartisme op het Jodendom" bekroond de ingekomen verhandeling van den doceDt Erik Stave te Upsala (Zweden). Zondag had te Nijmegen de opening plaats der stembrioij's voor de verkiezing der leden van het Algemeen Bestuur van den AN. Y7.-B." Volgens mededoeling derrodactio van „De Kampioen" zyn in Zui 1 Holland (afd. III) de volgende heeren gekozen: J. H. Slieher, burgemeester van Zoetervroudo; A. Goekoop, te Leiden; C. Gebel, te 's Gravonhage; J. M. Van Hoek, te Botter JamJ. A. P. 0tt8n, te Botterdam; E. H. Kruyff, te Sassenheim, eu mr. A. E. Haantjes, te 's Graveahage. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van voormalig Bynspoor personeel werd goadgekeuri een opnieuw aan de Tweede Kamer te zenden adres, waarin de bekende grieven der Rynspoorders tegen de Exploitatie- Maatschappij, in zake bevordering, premiên, verloven, vry vervoer, enz. worden uiteen gezet. Naar wordt medegedeeld, hoeft de be kende gever te Amsterdam, die vroeger reeds f 45,000 gaf, opnieuw f 20,000 toegezigd voer werkverschaffing door landontginning in do Friescbe gemeenten Schoterland en Opsterland. Het stoomschip „Drente" vertrok 16 Oct. van Botterdam naar Java; de „Koningin "Wilhslmiaa," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Oct. te Genua; de Maasdam" vertrok 16 Oct. van Nieuw-York naar Botter dam; do „Achilles," van Amsterdam en Liver pool naar Java, vertrok 13 Oct. van Algiers; de „Koningin Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arrivoerde 17 October te Southampton; de „Koningin Wjlhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Oct. van Gonua; de tObdam" arriveerde 17 Oct. van Botterdam ie Nieuw-York; de „Prins van Oranje" van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Camaran; do „Titan," van Amsterdam en Livorpool naar Java, arriveerde 15 Oct. to Pen an g. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten Benoemd tot commandeur in do orde van Oranje-Nassau mr. J. H. M. baron Mollcrus van "YVestkerke, Commissaris dor Koningin; lot ridder in de ordo van den Nederlandschen Jeouw H. O. Van Os en jlir. C. M. Brantsen, Joden van Gedep. Statonjhr. G. A, Van Nispen, lid der Prov. Staten en wethouder van Arnhem, en mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer; tot officier in de orde van Oranje-Nassau jhr. mr. F. X. G. M. Van Nispen tot SeVenaer, lid der Prov. Staten, en M. A. Van Idainga. hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat in Gelderlanden verder is do eere-medaille der orde van Oranje- Nassau in zilver toegekend aan W. Vastenbolt, bode by het Provinciaal Bestuur van Gelderland. Goedgekeurd, dat aan O. Van Riemsdijk, burge meester der gemeente Gramsbergen, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Verlengd: de non-activiteit van den militairen apotheker der 2de klasse C. Noë, van hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van één jaar, zonder bezwaar der achatkist. Ministerie van buitenlan dsche zaken. Met ingang van 1 November 1897, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aau dr. H. YV. T. C. Woltering, als assistent voor de medische poli kliniek aan do Rijks-universiteit te Utrecht, en als zoodanig benoemd voor bet tijdvak vad 1 Nov. tot en met 31 December 1897, "W. Van IJzeren. Ministerie van koloniën. Door den minister van koloniën is de lieer J. A. Wychevs gesteld ter beschikking van don Gouverneur-Generaal van Noderl.-Iadië, om to worden benoemd tot derden stuurman by de gouvernementsmarine daar to lande. ongewijzigd door de vergadering werd goed gekeurd. Overgaande tot het kiezen van een defini tief bestuur in plaats van het voorloopige, kwamen als zoodanig Da eerige stemmingen en herstemmingen uit de stembus to voor schijn de hcer«n A. W. Van den Heuvel, P. J. Oosterum, H. v. Pareerem, L. Warncs, C. Weiss, G. L. Wolf en A. F. G. Zeiler, die zich allen deze keuze lieten welgevallen. Ojdertusschen had de vriendelijkste en verleidelijkste der October zonnon uit don met herfstkleuren getooiden tuin van „Zomeriust" den vergaderden een „komt naar buiten 1" toe geroepen met zulk een tergende volharding gedurende de ruim twee uren, dat de bijeen komst duurde, dat menigeen reeds hot vrije voor de bemuurdo ruimte had gekozen en de vergadering by al dat zonlicht dreigde uit te gaan als c-en nachtpit. Bytyds gaf de voor zitter door het sluiten aan de nog aanwezigen de gelegenheid dit verlokkend voorbeeld te volgen, hoewel dog ter tafel aanwezig was eeno uitnoodigings circulaire voor htt ver- eenigd spoorwegpersoneel te Haarlem, luidende: „Door het voreenigd Spoorwegpersoneel te Haarlem is op den Beschrijvingsbrief van de to houden jaariyksche Algomeeno Vergadering van den Nederlandschen Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel, welke op 13 en 14 Nov. e.k. te Haarlem zal worden gehouden, onder meer het volgende voorstel geplaatst: „Samenwerking to verkrygen met afdec-lin- gen van nationale en locale organisaties van spoorwegpersoneel." Wy golooven, dat dit een eisch van [Tac tisch belang is, voor geheel het spoorweg personeel, waarom wy uwe belangstelling verzoeken voor een te houden ver gade: ing, welke zal plaats hebben in de Sociëteit „De Kroon", aan de Gr. Markt te Haarlem, alwaar ondergeteekende, onder presidium van S. Remalda, do volgende stellingen zal ontwik kelen. 1°. Het samenwerken der verschillende vereenigingen, hetzy plaatselyke, hetzy natio nale, is noodzakelijk voor de stoffeiyke en zede lijke verheffing van het spoorwegpersoneol. 2°. De samen werkiag der verschillende ver eenigingen kan alleen dan van duurzaam nut zyo, indien deze kan worden verkregen geheel federatief, zonder opoffering van eigen statuten en bepalingen. 3°. Da federatief samenwerkendo vereeni gingen richten op, tot het uitwerken, bestu- deeren en definitief vaststellen van bepaalde voorstellen, wenschen en verlangens der 8amenwerkenden, een centraal-buroau, het welk op geregelde of ongeregelde tyden (later overeen te komen) de samenwerkende ver eenigingen by een xospt, tot het beraadslagen over hare voorstellen en studies. 4°. Het centraal bureau zal nooit anders dan over bepaalde vakeischen het oordeel der samenwerkenden mogen inroopen." Drukto in eigen huishouding der jonge afdeeling en bare nog gebrokkige organisatie beletten een gedelegeerde naar di3 verga dering af te zenden. Door het bijeengebleven bestuur werd echter nog de volgendo sym pathie-betuiging ain de vergadering van Haar - lemsch spoorweg-personeel verzonden: „Het bestuur der afdosling Leiden der Neder- landscho Yereeniging van spoorwegperso neel) ambtenaren betuigt zyne volle sym pathie met uw streven om samenwerking te verkrygen tusscben de verschillende orga nisaties, overtuigd zynde, dat dit de eerste stap moet wezen om eenmaal te komen tot één bond voor geheel het Nederlandsche spoor - en tramwegpersoneel". Namens hot bestuur vernoemd werd het schryven onderteekend door den secretaris den lieer Zolkr. Da nog byaengeblevon leden en bestuurs leden gingen te ongeveer halfdrie uiteen. Moge het der jonge afdeeling gegeven zijn moer en meer dat doel naby te komen, in haar reglement omschreven: „het bevorderen der zedelyke en stoffelyke belangen voor hot spoor- en tramwegpersoneel to Leiden en Omstreken." De Koninginnen te Arnhem. Terecnigd spoor- en tramwegpersoneel te Leiden. Gisteren, Zondag, had de eerste zelfstandige vergadering plaats der jonge afdeeling, die den 19den September is opgericht. Nog waren ditmaal ook do niet-leden van het personeel uitgenoodigd. Te balftwaalf opende de heer Wolf do vergadering met een inleidc-nd woord, waarin hy in de eerste plaats hun dank bracht, die niet gedraald hebben om asn de jooge spruit der oude Yereeniging meteene nog onztkero toekomst hunnen steun te verleenen door als lid toe te treden, en in de tweede plaats aan hen, die thans als belang stellende toehoorders tegenwoordig waren, hopende, dut deze vergadering er hen toe moge brengen van heden af als leden ees werkzaam aandeel aan hot vereenigingsleven te nemen, door als lid toe te treden. In dea loop der vergadering gaven een drietal hieraan gehoor. Hierop bracht de heer Zeiler als secretaris van het voorl. bestuur een kort verslag uit, waaria als een voor de toekomst bemoedigend feit vermeld werd, dat bet ledenaantal van de aanvankeiyko 19 is gestegen tot 36, waar onder werklieden, beambten en ambtenaren van alle categorieën en uit de verschillende diensten. Vervolgens kwam in behandeling een ont werp huish. reglement, dat met uitzondering van eenige ondergeschikte punten nagenoeg Het bezoek, dat de Koninginnen Zaterdag aan Arnhem brachten, gold voornameiyk de Staten van Gelderland. Om I u. 22 min. stoomde de koninklyke trein het station binnen, waaraan een dichte menigte verzameld stond. Op het perron waren de Commissaris der Koningin, baron Mollerus, een commissie uit de Staten (nameiyk de zes leden van het college van Ged. St., de te Arnhem woon achtige leden Yan Essen, jhr. Van Nispen, Everts on Karsson, de griffier eer Staten en de afdeelingschef, jhr. Mollerus als secretaris) orn de Koninginnen te ontvangen. By de ver welkoming war..n ook aanwezig de burge meester, generaal Van der Heyden, generaal Van Kssteren en kolonel Van Dam van Isselt met hunne adjudanten. In ie versierde wachtkamer werden bou- quetten aan HII. MM. aangeboden door de freules Van der Borch en Mollerus. Op het Stationsplein stond de oere-corn- pagnis der infanterie geschaard met de muziek aan het hoofd. Dezelfde eerewaobt, die den 28sten Aug. HH. MM. het geleide deed, was ook nu weder in funefeie. Do stoet volgde het Nieuwe Plein, den Jans-Binnensingel, het Velperplein, den Velper- en denEusebius-Binnensingel en de Marktstraat naar de Groote Markt, waar de Commissaris woont. Den heelen morgen was het heerlijk weer, maar pen Kwartier vóór do aankomst der Koninginnen b.trok de luc! t en tydens den rit dOw-r ds stad begon het zachtjes te drop pelen, zoodat de Koningin een wit zyien parat ol cp3tak Evenw-J, toon H.H. M.M. do Markt naderden, krak de zon door de wolken on toen een oogenblik later, terwyi in de feestelijk gedecoreerde muziektent do huzaren uit Dsv;nter het „Wilhelmus' bliezen, de Koninginnen beidon op het lage balkon van do woning van den Commissaris der Koningin, dien men te Arnhem algemeen nog den gou verneur noemt, verschenen, was het volkomen droog. De Koningin zag er allerliefst uit in baar wit zy ton gewaad en den met bont omzoomden mantel. Do Regentes was ia het zwart gekleed. To twee ur<n nam in de ruime receptiezaal van doz-3 woning de audiën'ie ten aanvang. Hot was vreoselyk warm in de zaal, waar een keur van notabelen hunne opwachting maakten. Men z ig er verscheidene uniformen, gala-kostumes, aait tskleedyen, o. m. tal van leden der rechtbank in toga's, en do zwarte rok, vaak veilevtnaigd door ridderkruisen en linten, was ensele malen goheol ia de min derheid. H. M. de Koningin Regentes sprak de ver tegen woorèigrrs van vcrschi lende colleges en ook tal van particulieren toe. Naast haar h3d do Koningin plaats genomen, die ook hierin haar wit satynen kleod er zo£r bekoor'.yk uitzag. De receptis duurde ruin twee uren. Htt Gouvernementsgebouw, waar het gala diner plaats vond, ligt vlak over de woning van den Commissaris der Koni igin. Te kwait over zessen werden de Koninginnen bier ontvan gen door dezelfde commissie, die haar aan het station had verwelkomd. Het gebouw, dat zich door zyn vierkanten, ouderwfctschen bouw weinig tot eenige feeste lijkheid loent, was naar de plannen van den heer Charles Roskam gedecoreerd en gemeu beld. Hulde kort hem toe voor de buiten gewoon smaakvolle wyze, waarop deze heer zich van zyn moeilyke taak heeft gekweten. Yan het Gouvernementsgebouw waren enkele vertrekken tot appartementen voor HH. MM. en gevclg ingericht. De toilet-kamer was in zalmkleur en vieux bleu gedocoreird, styl Lodewyk XVI. De antichambre was in gouitoon gehouden met donkoirood peluche, rirwyl oen fraai Japansch tapijt den vloer dekte. E n kwistige planten versiering was aangebracht. De aan de Sta ter zaal grenzende zaal, als couloir dienende in gewone omstandigheden, hsd nu niet hc-t eenvoudige aanzien van anders, maar vertoonde zich als een ryk inge richte ree pttozaal in cuivre on vieux oleu met een tapijt in crème toon en twee gouden ko inklyke zetels. Do plantcnversiering bestond uit prachtige varens. Do climax van praebt bereikte haar top punt in bet aanzian der Statenzaal, die nu in een vorstelijke eetzaal herschapen ^as. Daar waren i.i het rond 16 armluchters, elk met 13 kaarsen, aangebracht, terwijl zich op de tafels zilveren candelibers bovoDdon, als mede prachtige bloemstukken in zlveren pièces de milieu. Nadat in de receptie-zaal tal van gasten aan do Koninginnen waren voorgesteld, viog het diner in de schitterende, feeërieke estzaal aan. Aan het feestmaal zaten met Ears Majes teiten en gevolg aan een broedo ry van ge- noodigden, waaitoe o. a. behoorden de heeren G. Keiler, onder-voorzitter van den Nodeiland- schen journalistenkring; dr. II. VandeStadt, oud leermeester van H. M.; mr. K. M. G. De MeyLr, advocaat, en verder alle Statenleden behalvo do heeren Scbussier, baron v. cl. Ft ltz, Scholten, Dericks en Ter windt, die verhinderd waren. Het menu was geteekend door den heer A. Grevenstuk. Het gaf de wapens van Gel derland, Arnhem, Nymegtn, Zutfeo, Ti 1 en Harderwijk met afbeeldingen in vignetvorm van gezichtea in en op genoemde steden. Van Arnhem zijn er twee: een gezicht op de Groote Markt met de woning van den Com missaris der Koüingin en de Groote Kerk, en een gezicht op bet Provinciehuis. Da gekroonde E. en W. zag men aan het hoofd, ter weers- zyden van het wapen van Gelderland. Alles was in de natuurlijke kleuren gebeeld. Het menu was met groot9 zorg door de firma J. S. J. De Jongh W.Jzn. te Arnhem op geschept Holland3ch papier uitgevoerd. Dj Koninginnen waren ieder getooid mot een diadeem vau briljanten. De Koningin droeg een licht rose kleed, de Regcntc-s was weder in het zwart. Voor den aanvang van het diner deelde de heer Yan der Houveu van Oordt mede, dat de Koningin-Regeates hom verzocht had, gelegen heid tot bilden to gevoD, waarvan verschei dene aanwezigen gebruik maakten, o. m. de opperrabbyn van het Nedarlandsch-Israélietisch Kerkgenootschap te Arnhem, de heer L. Wagenaar, dio volgens den ritus by 't gebed een kloin kapje ophad. Het diner verliep vry vlug. Even voor het dessert gaf do Commissaris der KoniDgin een sein. Alle gaston stonden op co daarna hield hy de volgende rode: „Mevrouw de Koningin l Mevrouw do Koningin-Regentes! Nu ik verlof kreeg lirir een oogenblik tot Uwe Majesteiten te spreken, zy myn eerste woord een woord van diepgevoelJe erkente lijkheid, dat het U babaagdo linnen zoo kort tydsbostek opnieuw naar Arnhem te komen om de huldebetuiging der Staten van Gelder land te aanvaarden, en bun do hooggewaar deerde eer te bewyzen aan dezen disch deel te nemen. Het is my als voorzitter dier Staten een groot vporrecht Uwe Majesteiten daar voor onzen meest eerbiedigen, maar tevens meest innigon dank te betuigen. Boven alles aangenaam, Majesteitenis het my echt.r U in dit plechtig uur de verzekering te geven van de gevoelens van verknochtheid, die in Gelderland alom voor Uwo Majesteiten worden gekoesterd. Voorzeker! warmeOranje- liefdo is de grondtoon van het Geldersch volkskarakter. En hoe zou het ook anders kunnen zyn? Want met goheol ons land ge voelen wy, dat het Huis van Oranje voor ons nog moer ls dan de uitdrukkking van het Monarchaal beginsel, hetwelk wy hoog willen houden, en dat het is de beste waarborg voor ons volksgeluk, en voor de vreedzame en goieidelyke ontwikkeling onzer vrye staats instellingen. Voor ons Gelderschen is er echter nog iets anders, iets van meer per- sooniyken aard indien Ik zoo zeggen mag dat den band nog hechter en sterker maakt; het Koninklijk Lustslot Het Loo, met zyn wondorschoone dreven, is vanouds een ge liefkoosd verblyf onzer Vorsten. Wy hopen, dat dit zoo zal tlyven. En terwyi dan de hooggelegen Veluwo ook verder zal kunnen verhalen van de weldaden, die Oranje steeds om zich heen verspreidt, zal in do lage landen van Bom meier waard en Maas en Waal het te Leeuwen opgerichte gedenkteeken er tijd genoot eD nakomeling op wyzen hoe Koning Willem III Gelderland liefhad, en hoe Hy, by het ontstaan van waterrampen, by storm geloei en golfgeklots, met verachting van eigen levensgevaar, hulp kwam aanbrengen in den nood, en met de daad tooaeo, dat Hy wilde deelen niet alleen in het lief, maar ook in hot leed van het Nederlandsche volk. Dit grondbeginsel der Oranjes volgende, Mevrouw de Koningin-Regentes heeft ook Uwe Majesteit zich aan Nederland gewyd en niet alleen Uwe vele gaven en krachten, maar ook Uw hart aan ons Volk gegeven. Dit weten, dit gevoelen wy, en wy danken uit het diepst onzer welen U daarvoor, en ook voor de ver boven onzen lof verheven wyz9, waarop "Uwe Majesteit Hare hooge roeping van Regentes en Moeder der Koningin wil vervullen. Met toenemende geestdrift neemt ons volk dan ook Uw naam op do lippen, een naam, die eenmaal met gulden letters in het gedenkboek van Nederlands historie zal wor den ingeschreven. En als eerlang do Regentes de Lrilsvrouw der Koningin hare taak nederlegt, dan blyft toch do moedor d© beste raadgeefster der kroondraagster, en dan geve Hy, Die het lot van Koningen en Natiën be stiert, dat Uwe Majesteit lang in dea hechten band, die Vorstin en Yolk vereenigt, de schoon ste belooning vinde voor al wat door haar is gedaan. Want tot U, Mevrouw de Koningin dio in jonkvrouweiyke fierheid en gratia wan delt to midden van Uw volk, en die liet symbool van ons vo'ksbestaan zyt in zyn hoogste biteekenis tot U ziet Uw Volk raeds met groot vertrouwen op. Het weet, dat de afstammeling van zulke Voorzaten, dat de Dochter vin zulk ©ene Moeder, Hare afkomst niot zal verloochenen, en het smoekt den Almachtige ZyDo beste zegeningen over U uit te stort n. En wanneer dan straks by Uw kroning gnnsch ons land van feestgedruiscli zal weergalmen, dan zullen wy Gelder schen vooraan staan onder hen, die U hou en trouw zullen zijn, en die de woorden over nemen van Uwon Koninklyken Vader: „Or.tnje en Nederland onder God3 r.fgen oen, onver brekelijk een". Heb ik hior Majesteiten! de gevoelens vertolkt van de getrouwe bevolking, van de getrouwe Staten van Gelderland, dan zalt U my thans wel do gunst t093taan de aanwe zigen voor te gaan in het uitbrengen van d?n kreet, dia altyd de leveDS-, de raddingskreet van Nederland is geweest, het kort begrip onzer Historie, de kreöt: Oranje boven 1 Leve de Koningin! Leve de Koningin-Regentes Een luid h09zee volgde, waarna do Kon:ngin- Regentes zich van haar zetel verhief en met duideiyke stem het volgende antwoord uit sprak „Myne Heeren! Dj instemming, waarmede de woordeD, Ons toegesproken door don voor zitter der Stat9n van Gelderland, door u werden begro t, waardeer Ik ten zeerste, en in de allereerste plaats wil Ik u allen daar voor Onzen oprechten dank betuigen. Gaarne hebben de Koningin en Ik voldaan aan Uwe uitnooiiging tot deelnomiog aan dit feestmaal, al vond Onze tegenwoordigheid in Uw midden r.iet aanLiling in den wensch of de bohoefto Uwe provincto nader te Ieeren kennen. Vele en gelukkige jaren hebben wy reeds in Gelderland doorgebracht, dagen ook van groote zorg en leed; de herinnering aan beide is ons dierbaar en versterkt voorzeker den band, die de Koningin en My aan Uwe zoo ryk door de natuur bedeolde provincie hecht. Ik zeg U van harte dank, Mynheer de Commissaris, voor de hulde, door U gebracht aan de nagedachtenis van den overleaen Koning. "Wy zyn daarvoor zeer gevoelig, maar niet minder dank Ik U voor de woorden in het byzonder tot de Koningin en tot My. Nog enkele maanden en Ik zal de taak nederleggen, My opgedragen door het ver trouwen van het Nederlandsche Volk. Ik acht my gelakkig te kunnen verklaren, dat dio taak My werd verlicht door de groote liefde, waarmefe dat trouwe Volk de Koningin en My steeds te gemoet kwam. D&aroai en düardoor zal Ik op het verleden met dankbaarheid en voldoening kunnen terugzieD, met dankbaarheid vooral, omdat in het heden do toekomst ligt, en Ik die vol veitrouwen mag ta gemoet gaan in do vaste overtuiging, dat de band tusschon Nederland en Oranje, tusschen het Nederlandsche volk en Myn beminde Dochter hecht en onver- brekelyk is. God behoede Ons geliefd Vaderland en Onze Koningin en schenke Zyne rykafce zegeningen ovor dit schoone, Ons zoo dierbare gowost. Ik stel U voor, Myne Heeren, mot de Koningin en met My te drinken op don voor spoed on het geluk van Gelderland en van de bowoners dezer provincie." Luide toejuichingen en een driewerf „Leve de KoDinginl Lsve de Koningin-Regentes!" weerklonken. Onderwyl was van een der kronen van paplerstuc de bovenste ry kaarsen gesmolten door de hitte van do vlammen der onderste ryen; door haastig de bovenste ry te dooven kon dit euvel verholpen worden. Eenige stoornis bracht het niet en men merkte hauwelyks, dat er minder licht brandde, daar do zyiuchter8 en de tafelluchters overvloedig licht verspreidden. Na het diner, te ruim acht uren, bogaven de Koninginnen zich naar de receptie-zaal, waar zy zich tot by negenen onderhuiden met verschillende gasten. Hare Majesteiten hebben evenals alle aan- zittenden een oorkonde geteekend, die het wapen van Gelderland als fond in teero kleur draagt. Onderwyl waron de puien van het gouver nementsgebouw, van de woning van den Com missaris der Koningin, van het Hotol des Pays-Bas, het hotel Do Toelast met vet potjes, lampions, ballons verlicht en ook het dak der muziektent was met lichten geïllumineerd. Een dichte menigte bewoog zich op de Markt en vooral rond do muziektent, waar de huzaren uit Deventer weer een schoon programma ten gehoore brachten. Arnhem had den geheelen dag iets feeste- lyks; Italianen met piano-orgels, joDgens met apen, een hardlooper, een blinde bedelaar, geheel in een oranje-pak gekleed, zwaaiend met een oraDje-vlag en luidkeels vaaerlaDdsche liederen zingend, verlevendigden de druk be- vlagde straten. Tegen den avond was menig huis fraai geïllumineerd; langs den weg, dien de stoet der Konioginoen, nam toea zy naar 't station terugkeerden, werden groote bengaalsche vuren ontstoken, die de dichte menigte fantastisch verlichtten. Te ruim negen uren namen de Koninginnen afscheid van Arnhem, uitgeleide gedaan door den Commissaris der KoningiD, de commissie uit de Staten, generaal Van der Heyden e. a. De terugkeer naar het station geschiedde lauga denzelfden weg als de intocht. Do extra trein zou te halftien vertrekkeneven wel niet vóór kwart voor tisnen kon deze zich in beweging zetten. De Koningin, weder in 't wit satyn met witte capo om de schou ders, een wit hoedje met witte aigrettes op 't hoofd en een wit satynen voile voor 't ge zicht, duwde zelf het portiervenster neer en groett3 vriendelijk het vry talryk publiek, dat op het perron stond en met de troinen naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, eöz. zou vertrekken. Deze treinen leden eenige ver traging. Generaal Van der Heyden werd, to:n hy weder zich buiten het station vertoonde, door de nog wachtende menigte met luide hoezees begroet. Burgerlijke Stand van Leiden. Eersle huwelijks-afkondiging van 17 Oct. J. Amoldus jm. t'O j. en N. Den Os jd. 23 i. G. Blikman im. 19 j. en M. Stouten jd. 19 1. E. J. YodIc jra. 28 j. en I. Burg jd. 24 j. k. J. Yan der Heyde jm. '^8 j. en G. Over jd. 26 j. H. Snelderwaard jm. 21 j. en M. A. Randoe jd. 23 j. F. (J. H. W. Bos jm. 35 j. en C. A. D. E. Vernet jd. 31 j. F. Yan Eek jm. 2G j. en J. A. Vau der Made jd. 23 j. Gemengd Nieuws. Er zyn van die Zondagen, waarop men by het ontwaken reeds den regen tegen de vensters hoort kletteren en de droppels regelmatig naar beneden hoort vallen; na het ontbyt wordt dan een courant, daarna een boek genomen, vervolgens weer een ander boek en daarna weor een courant om den morgen door te komen; in den middag wordt dan tusschen de buitjes door een wandeling godaan om 's avonds na een gezellig huise- lyk spal zich ter ruste ta bogaven. Maar gisteren!.... Dat was een dag uit duizenden. De zomer geeft ze ons wel is waar genoeg, maar op 17 October wordt een zoo scboone herfstdag, zulk heerlyk woder eerst recht gewaardeerd. Alle middelen van vervo?r trokken er d9 voordeelen vanl Naar allo windstreken stoven do stedelingen naar buiten. Do Haariemsche tram nam degenen mede, die zich ia de nog te weinig bekende Liseer bosschen gingen vermeien, de Hollandsche Spoor nam er velen mede naar Den Haag, de IJsel-Stoomtram op haar beurt velen naar VoorschotOD, om zich van daar wandelende te beg9ven naar het Nieu we of Oude Huis Den Deyi. De Haagweg op Zondag is gehoal iets anders geworden, dan vóór eenige jaren, toon zag men zoo nu en dan een buitenman, van tyd tct tyd een rytuig, maar thans en vooral met zulk weer als gisteren wemelt het op den weg van fietsers en fietstere, van wandelaars en rytuigen. Het is als het ware eene file van Leiden tot het Roomhuis om van het Bosch zelf niet te spreken. Wat zouden onzo voorouders opkyken als ze hun oudo „Leydsche Straatweg" aldus [ge stoffeerd eens terugzagen 1 Niet genoeg dat het heen en weer gevlieg der velocipedisten Ren zou treffen, maar ook do Jaeilige huisjea

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2