11548. Maandag 1$ Octobei*. A° 139; I§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. Eerste Blad. UDEL-QUARTET. Maandag 1 November, Leiden, 16 October. Feuilleton. Zonderlinge Avonturen. PEIJS DEZEE COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. J'i f MO. Franco per post1.40, Afzonderluke Nommora 0.05. PBIJS DEB ADVERT ENT IEN Van 1 6 reg9l9 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Gfooterö letters naar plaatsruimte. Voor hot inca6seeren buiten de stad wordt f 0 .05 berekend. Het Concert zal plaats hebben op des avonds te 8 uren. De uitgifte der bewijzen van toegang zal geschieden op een bewijs, in het begin der volgende week in ons Blad af te drukken. Voor de plaatsbespreking on de regeling daarvan zal de heer JOHs. J. EGGERS op de Botermarkt zorg dragen; tegen overlegging der bewijzen van tocgang en betaling van 10 Cents kan men aldaar de plaatsen nemen, die men gaarne wenscht te hebben. Aan ons Bureel zou dit te tyoroovend zqn. De kolonel Langguth, commandant van het 4de regiment infanterie, is gisteravond hier ter stede van veilof teruggekeerd en heeft het commando over genoemd regiment, alsmede over het garnizoen, weder aanvaard. In do jongst gobouden vergadering van de Afdeeling Leiden en Omstr< ken du Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, welke door '25 leden werd bijgewoond, werden 3 nieuwe leden aangenomen. Als afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor do algemeene vergadering werden aan gewezen de heeren J. G. Ballogo, E. Th. Witte, F. A, Dee en W. Van Veen. Den afgevaardigden word opgedragen een amendement voor te stellen op het voorstel van de Afdeeling Velp, nl. om het Hoofdbe stuur te machtigen het advies van de vaste commissie te volgen. Met de overige voor stellen kon men zich vereenigen. De rekening der gehouden tentoonstelling werd nagezien door de heeren A. Van Asperen, W. Brouwer en W. Van Ve9n. Zy adviseer den deze goed te keuren in ontvangst en uitgaaf ad 1297.35, met een batig saldo van 304.70}. Hiertoe werd besloten. Besloten werd vervolgens, van dit batig slot een bedrag van 300 onder benaming van tenioonstellingsfonds te beleggen, daaraan jaarlijks 50 toe te voegen, ten einde dit bedrag, b\j gelegenheid van het 25-jarig be staan der Afdeeling, zou kunnen dienen als een eerste bydrage voor een alsdan te houden groote voorjaarstentoonstelling. De rekening der gehouden excursie naar Bus8ura werd eveneens goedgekeurd. Het batig saldo van 3.39 werd aan do kas der Afdeeling geschonken. Yervolgens werd besloten, een bedrag a f 10 te schenken voor de te houden Chry santhemumtentoonstelling in November te Amsterdam. De heer H. Witte bood eenige exemplaren aan van het werkje „Coöperatie in Fruit- en Groeutonhandel, door de heeren C. H. Claassen en J. P. M. Camman". Een paar vragen werden aaBgehouden tot een volgende vergadering. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de waaro. voorzitter, de heer F. A. Dee, de vergadering. Onze stadgenoot de beer N. Vijverborg, bekend door zyn dichterlyke ontboezemingen, heeft het volgende schrijven ontvangen: „H. M. Konungens Bureau. Stockholm, la 13 Oct. 1897. Monsieur. S. M. Ie Rol de Suède et Norvège a daignó me charger de Vous faire parvenir Ses remer- ciements pour le vers que Vous Lui avez envoyé. Recevez, Monsieur, l'assurance de Ma haute considération. Chambellan de Celoing. M. Nicolas Vijverberg, Leiden". Voorzeker een onderscheiding, waarmee de Leidsche poëet van harte gelukgewenscht mag worden! - Gedurende de 2de helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: P. Van Lutj>r3brook, Aalsmeer; G. J. Sterk, Amersfoort; mej. Vernee, J. Zyiemaker, Am sterdam; J. v. d. Knyff, Baarn; C. Sigaar, Dordrecht; BruschoteD, mej. M. Sonius, '8 Gravenhage; H. Huyzer, Groningen; C. De Best, Helder; W. H. Corneli38en, Leiden; Henderiks, mej. B. Rikaart, H. Smit, mej. W. Hoogmosd, Rotterdam; W. F. v. d. Blom, Woudrichem. BriifkaartenP. v. Loenen, Amsterdam; mej. J. Grundeman, Arnhem; mej. M. Koenen, 's-Gravenhage; mej. M. Rotteveel, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar het bui tenland: H. Koert, Johannesburg; C. Da Vos, Penmaenmaur; J. v. Dijk, Pretoria; W. v. Gelder, Soerabaia. - De „Unie"-collecte heeft opgebracht te Woubrugge met Rynzat9rwoude 107.305; te Woerden met ged. Rietvold, ged. B. Waarder, Kamorik, Teckop, 's-Gravesloot, Oud Kamerik, Linscboten, Zegveld on Zegveldsche Broek ƒ280; te Nieuwveen ƒ60.60. Het totaal van 375 locale comité's bedraagt 58,684.74. Gisteravond werd te ScheveDingen op uitnoodiging van de permanente commissie uit de reederjj, onder voorzitterschap van den heer A. HoogeDraad, een talrijk bezochte bij eenkomst gehouden ter bespreking van het ontwerp-Beversen Van Heurn betrekkeiyk den aanleg van een haven aan den Hoek van Holland met spoorwegverbinding o.a. naar ScheveDiogen. Na oen korte, doch zaakrijke discussie, werd de volgende motie by acclamatie aan genomen „De Reedery te Scheveningen, kennis ge nomen hebbende van bet plan eener haven aan don Hoek van Holland, ontworpen door de heeren Beversen en Heurn, spreekt als bare meening uit, dat Scheveningen nitt alletn niet gebaat zal zijn met een dusdanig plan, maar ook zyn spoedige vei plaatsing zou te gemoet 6nellen, verklaart, dat de visscbery en aanverwante vakken alleen gebaat zyn met don aanleg van een haven te Scheveningen naar het ontwerp van de havencommissie, die zich gevormd heeft op verzoek van de „Vereeniging voor Handel en Nyverheid en Gemeentebelangen" te 's-Gravenhage, en ver zoekt mitsdien den betrokken Regeeringen be leefd, maar dringend tot de spoedige uitvoering van dit plan of een daarmede overeenkomend over to gaan". Yan deze motio zal kennis worden gegeven aan den minister van waterstaat, don ge meenteraad, de Kamer van Koophandel en verdere by de zaak betrokken autoriteiten. De commissie voor bet in November te 's Gravenhage te houden examen voor Surnu merair by 's Ryks belastingen, tweede ge deelte, en voor adspirant-veiificateur, bestaat uit de heeren: A. O. J. Schindler, directeur der directe belastingen enz. te Groningen, voorzitter; mr. P. A. Tukker, notaris te Delft, en de inspecteurs der directe belastin gen enz. C. A. M. Bevers, te 's Hertogen- toach, P. Aleva te Venloo, jhr. M. De Jonge, te Zutfen en P. C. Van der Vliet, te Zalt- Bommel. De commissie voor het in December a. s. in de residentie te houden examen voor commies-verificateur bestaat uit de heeren: A. O. J. Scbindler, directeur der oirecte belastingen enz. te Groningen, voorzitter, en de inspecteurs C. A. M. Bevers te 's-Htrtogen- boscb, P. Aleva te Venloo en P. C. Van der Vliet te ZaltBommel. De Fransche gezant by ods Hof, de heer Bihourd, verlaat morgen, Zondag, de resident! i met buitenlandsch verlof. Tot opvolger van mgr. Poppen als deken van het district Amsterdam is door dei bis schop van Haarlem benoemd de Z9ereerw. heer A. G. Sebwtitzert kanunnik van het katheoraal kapittel en pastoor der St.-Catha- rinaparochie Uit Tilburg wordt gemeld, dat in co volgende week de nuntius by ons Hof aldaar verwacht wordt. Van daar zal de Pauselyke gezant zich naar Limburg begeven. De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de begrootiug voor koloniën de heeren Vbn Limburg Stirum, Pynacker Hordyk, Bahlmann, Verhey en Mackay. Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in het district Enkhuizen zyn op de officiëele candidateniyst geplaatst de heeren H. J. K. Van den Steen (lib.) en N. Slui3 Pz. (antirev.) Dj „Stand." meldt, dat eeno anti-revo- lutionnaire Kamerclub geconstitueerd is voor den duur van de op 15 en 25 Juni 1897 gekoz n Kamer. Gekozen werden: tot voor zitter dr. A. Kuypsr; 2den voorzitter J. Van Alphen; penningmeester jbr. mr. L. H. J. M. v. Asch v. Wyck; secretaris Joh. Krap; 2den secretaris mr. H. A. v. d. Velde. De aanbieding van het huldeblijk, namens de burgemeesters van Noord-Holland aan den afgetreden Commissaris der Koningin in dit gewest, geschiedde gisteren te 's Gravenhage door een deputatie, bestaande uit de heeren mr. S. A. Vening Moinesz, jhr. mr. J. W. G. Boreel vsn Hogelanden, A. E. Zimmer man, J. G. Heydanus, onderscheidenlijk bur gemeesters van Amsterdam, Haarlem, Hoorn en Aalsmeer. Da burgemeester van Amsterdam hield namens zyn collega's een hartelyke toespraak en overhandigde jhr. Schorer een groote gouden horinneringsmodaille in étui. Den familieleden bood hy een gelyke medaille in zilver aan. Jhr. Schorer dankte daarop den spreker barteiyk voor deze ondubbelzinnige biyken van sympathie, met het verzoek dezen dank aan de collega's over te brengen. De medailles zyn te Weenen vervaardigd en munten uit door zeer fijne en artistieke be werking. Aan de voorzyde is bet familiewapen van jhr. Schorer zwaar in relief aangebracht, terwyi aan de keerzyde het wapen van Noord- Holland prykt, versierd met lauwertakken, omgeven door do wapens van de Noord Hol- landsche steden, waartusschen zich eiketakken slingeren. Om het familiewapen 2?yn de vol gende woorden aangebracht: „De burgemees ters van Noord-Holland aan jhr. mr. J. W. M. Schorer 1879—1896". (Z>.) Wyion de heer K. H. Van Brederode, te Ap ldoorn, oud hoofdingenieur-dirocteur der Kon. Neierlandsche Locaalspoorwegen Willem III, heeft by testamentaire beschikking do volgende legaten besproken: Weeshuis der Hervormde Gemeente te Ap9ldoorn 1000; Koninkiyk instituut van ingenieurs te 's-Gra venhage 5000. Door den voorzitter werd in den Raad der gemeente Rhenen medegedeal J, dat de financiëele krachten der gemeente niet toe- reikond zijn, om den afgebranden toren weder in zyn vorigen staat terug te brengen, en dat het wenschelyk is, hiervoor de hulp van bet Ryk en de provincie in te roepen. Voor gesteld werd aan B. en Ws. op te dragen daarvoor de noodige stappen te doen, waartoe bedoten werd. Men schryfl uit Huizen f»Zondag a. s. hoopt ds. B. J. Van Heymngen, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente alhier, afscheii te prediken, om den volgenden Zondag 24 Oct., des namiddags zyne intrede te doen te Hooge- veen, na des voormiddags in zyn ambt te zyn bevestigd door zyn zwager ds. Kalkman, van Woerden. Ds. J. H. Gerritsen, predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Dedemsvaart, heeft het be roep naar Den Haag aangenomen. Dr. J. D. De Lind van Wyngaarden, te Utrecht, is beroepen naar de Ned.-Herv. Ge meente te Staphorst. De bruto-opbrengst van den Bazaar, te 's Gravenhage gehouden onder leiding van mevr. de wed. HiemstraJalink, ten behoeve der Ned. Zendings-Vereenigiog, bedraagt ƒ1380, zyüde ongeveer 400 meer dan het vorige jaar. De opbrengst der Ryksmiddelen is volgens den jongsten maandstaat over September weder 562,000 by het vorig jaar ten achter gebleven. Wel is uit de successierechten I1/* ton, uit de posteryen ƒ37,000, uit de loodsgelden 16,000, uit do ryksWegraphie 12,000 en uit de invoerrechten 17,000 meer ingekomen, maar de directe belastingen gaven 356,000 en de accijnzen f 390,000 minder. Wat do laatste betreft, was het de suiker, die 47, ton ten achter bleef, en by do directe belastingen gaf het personeel 4 ton minder. Over co 9 eerste maanden des jaars is aldus een achterstand van 37 ton by 1896 en van 6 millioen by de raming voor het geheele jaar. Een bedrag van 2,167,000 komt daarvan in October terecht, omdat in die maand door de suikerfabrikanten en raffinadeurs die som moet worden aangezuiverd, waarbij in Novem ber nog 136,000 ko-rt. De overige 37i mil- lioon komen ook allengs in de praktyk, daai zy hoofdzakelijk bestaan uit nog te betalen termijnen van do personeele en de vermogens belasting, welke in ruime bedragen in ck. laatste maanden des jaars by de ontvangor worden getracht. De minister van koloniën maakt bekend- dat in elk der jaren 1898, 1899 en 1900 gerekend kan worden op de uitzending naar Nederlandsch Indiö, ter vervulling van admi nistratieve betrekkingen daar te lande, van tien jongelieden, die bier te lande in het groot am'otenaars-examen voor den Indischen dienst geslaagd zijn. De minister van financiën heeft bepaald, dat ventilators, exhausters, vuuraanblazers, die alleen door stoom of door een gas-, petroleum- of electrischen motor kunnen worden in beweging gebracht, voortaan vry van rechten kunnen worden toegelaten. De ventilators voor gewone luchtver- versching en zonder voormelde beweegkracht werkende blyven als tot dusver belast. De behandeling der voordracht tot vast stelling eener verordening op de heffing en iavordering van straatgeld werd in een gister middag gehouden zitting van den Utrecht- schen gemeenteraad voortgezet. Na levendige discusssie werd de verorde ning, met eenige kleine wyzigingen, met 16 tegen 9 stemmen -goedgekeurd. De naam „straatgeld" is gewijzigd in „straat- belasting". De luit. ter zee 1ste kl. jhr. E. G. Wichers i3 geplaatst aan boord van Hr. Ms. schoen i „Zeehond." De officier van administratie 2de kl. B. M. Taverne keert tegen het voorjaar uit Oost- Indiö naar Nederland terug. De officier van administratie lete kl. D. G. Krol van der Hoek, bestemd voor den dienst ln Oost-Indië, zal in het begin der vol gende maand derwaarts vertrekken. 1 De le luit. G. T. Van Dam, werkzaam aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen, keert tegen het einde van het jaar van zyne detacheering by de geweerfabriek te Steyr terug. De Vereonging voor evangelisatie onder de militairen in Ned.-Indië, waarvan ds. H. Ten Kate te Anaerongen secretaris is, heeft van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes een gift van ƒ250 ontvangen. In een buitengewone vergadering van den gemeenteraad van VlissiDgen is gisteren 19) „Wacht even, mynheer; ik heb nog niet gedaan. Hoewel ik niet volstrekt weiger, geef ik evenmin myn toestemming. Daarvoor moet ik eerst zien, hoe gy u verder gedraagt. Indien gy hard werkt en in uw betrekking vooruit komt, kunt gy hopen, dat ik na zekeren tyd in uw huwelijk bewillig. Nu, goeden morgen. Maud is in de zitkamer. Gy kunt haar gaan mede- deelen wat wy hier besproken hebben." Dit gezegd hebbende, schudde de waardige man my de haDd en liet my alleen. Over de genotvolle uren, welke ik de volgende veertien dagen doorbracht, zal ik niet uitweiden. Ik zag Maud eiken dag en by ieder bezoek was ik al meer overtuigd, dat myn keus een goede was geweest. Eindelijk echter kwam de tyd van scheiden en moest ik mijn lieveling vaarwel zeggen, om met een bezwaard hart naar myn scbip en de zee terug te keeren. IK. Het gedurig afwezig zyn van bet voorwerp zyner genegenheid is voor een zeeman, die verloofd is, natuurlijk een zware beproeving, en toch, wanneer hjj in later jaren op dien tyd van zijn leven terugziet, komt hy tot de slotsom, dat hy over het geheel Diet zoo Tolstrekt onaangenaam was. Die verwydering is als het ware een toets steen voor de gevoelens van zijn hart en zijn liefde wordt er des te grooter door, naarmate zy meer oprecht is. Toen ik, na onze verloving, voor de eerste maal afscheid van Mand nam, was het, ofschoon ik het zelf niet wist, voor laDgen duur. Wy bezochten Calcutta, Singapore, Hong-Kong; staken den Stillen Oceaan over naar San-Francieeo; van daar gingen wy Kaap Hom om naar Rio en keerden over Nieuw-York naar huis terug. Zoodra wy binnen waren, spoedde ik my eerst naar huis, naar myn oude moeder, en daarna op de vleugfrlen des ongedulds naar Maud. Ik was geheel en al opgewondenheid nog vóór h6t rytuig voor haar deur stilhield en ik herinner my nog de verwondering van den koetsier, wien ik, in plaats van de gewone vracht, vijf shillings in de hand stopte. Summers, de oude bottelier, die my de deur opende, toen ik myn geliefde voor het eerst leerde kennen, liet mjj thans weder binnen en hy gevoelt nu nog, naar by beweert, met hoeveel kracht ik zyn trouwe hand drukte. Een minuut later trad ik de gezelschapszaal in, waar ik dacht myn meisje te zullen ontmoeten. Een omstan digheid echter, weinig beteekenend op zich- zelve, maar die van grooten invloed zou zyn op myn volgend leven, was oorzaak, dat ik van dit wederzien niet al het genot smaakte, hetwelk ik er my van had voorgesteld. Er was namelyk iemand in haar gezelschap een man. Zyn aanwezigheid hinderde my niet weinig en maakte, dat od?q begroeting tameiyk vormelijk afliep, Te zeggen, dat Maud schooner was dan toen ik haar verliet, zou bezyden de waarheid zyn, want haar gelaat droeg een uitdrukking van vermoeidheid en onrust, welke ik er weleer niet op waargenomen had. Haar welkom was zoo harteiyk als ik had kunnen verwachten met het oog op het byzyn van een derde; toch meende ik er iets in op te merken, hetwelk my bitter teleur stelde. De Daam van haar bezoeker was "Welbourne, kapitein Horatio Welbourne, van een der regimenten infanterie, geloof ik. Wy wierpen elkander een blik toe en van dat oogenblik af maakte de yverzucht zioh meester van myn hart. Hy was een knap man, goed gebouwd en krygshaftig van houding, geiyk met zyn beroep overeenkwam. Zoodra wy aan elkander voorgesteld waren, ging Maud voort met theeschenken, in welke bezigheid zy door myn komst gestoord was. Inwendig boos, het zoo slecht getroffen te hebbeD, had ik de grootste moeite het gesprek te volgen, dat de kapitein voor het grootste gedeelte levendig hield. By het vertrek meldden zich andere bezoekers aan en, na een uur geduld te hebben uitgeoefend, stond ik op en verliet het huis, nydig op mjjzelf en op do geheele wereld. Den volgenden namiddag kwam ik terug. Deze maal was ik zoo gelukkig Maud alleen aan te treffen. Ik geloof, dat zy min of meer geraakt wa3 over myn gedrag van gisteren, althans haar houding wa3 in het oog loopend koel. Nauwelijks waren wy een kwartiertje te zamon geweest, of wederom yeitoonde zich kapitein Welbourns met het zelfde vertoon van tot de intieme huisviienden te behooren als ik don vorigen dag by hem waargenomen had. Ik denk, dat Maud iets begreep van het geen er omging in myn geest, want zy be gon hoe langer hoe verlegener te worden, hetgeen myn vermoedens nog verergerde. Thans zie ik in, hoe onrechtvaardig ik jegens haar was, maar toentertyd kon ik maar niet nalaten te donken, dat de kapitein wezenlijk een zeer aantrekkeiyk persoon en zy de erf gename was van eenige millioenen. Evenwel besloot ik, niet jaloersch te worden zonder geldige redenen. Deze deden zich op, spoediger dan ik verwacht had, en ik schaam mij nog, het te moeten zeggen, door het gebabbel eener vrouw. Ongelukkiglyk verkeerde ik in zulk een gemoedstoestand, dat my geen andere keus overbleef dan er aan te gelooven, en daar ik altyd driftig en opgewonden van natuur ben geweest, koD niets my woerbouden raar Mauds huis te snellen, terwyi ik nog onder den indruk was van mijn gramschap. Geiyk natuurlyk was, nam zy mij de bewoordingen, waarin ik myn aanmerkingen meende te moeten inkleeden, zeer kwalijk en ik verliet baar woning, meer dan ooit over tuigd van haar valschheid ten mynon opzichte. Een week ging er voorby, zonder dat wy iets van elkaar hoorden, on na verloop van dien tyd keerde ik terug naar zee met de wanhoop in het hart. Als om myn verdriet nog te vergrooten, was dit de eerste reis, welke ik als eerste officier ondernam. Van toen af begon myn achteruitgang. Misschien stond het varen mU tegen, of misschien was het ten gevolge der ondervonden teleur stelling, in allen gevallo ik kreeg het in myn hoofd, dat ik, zoodra wy Zuid-Amerika hadden bereikt, myn beroep er aan zou geven en een betrekking aan wal zoeken. Dit plan brachfc ik ten uitvoer, met hot gevolg, dat ik ge* plaatst werd in een zaak van scheepsbohoeften, waarin ik werkzaam bleef, t-ot de eigenaar bankroet slosg en ik wederom van voren at aan moest beginnen. Toon werd er een nieuw goudveld ontdekt en ik trok er heen, in de hoop myn fortuin, te maken en als millionnair terug te keeren, Deee onderneming gelukte al even weinig als de eerste: na drie maanden van harden arbeid had ik niets overgewonnen dan een weinig stofgoud, torwyi ik my daarentegen een hevige kooits op den hals had gehaald, welke my byna het leven had gekost. Byna tien woken moest ik het bed houden in een tent- hospitaal, waaruit ik meer als een geraamte dan als een levend mensch ontslagen werd.' Wat ik nu zou aanvangen, was mijzelf een raadsel. Mijn geld was op; mfin grond was in boslag genomen; ik gevoelde my te zwak om de bosschen in te gaan of werk te zoeken; in het kort: ik was ten einde raad. Gelukkig was het zomer, zoodat ik in de open lucht kon slapen on my niet om oen woning behoefde te bekommeren. De honger echter grynsde my dreigend aan. (TTordf vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1