Pi". 11546 Vrijdag 15 October. A0. 1897 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven* Feuilleton» Zonderlinge Avonturen. PKUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 9 f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Normners 0-05. PRIJS DER AD TERTENT EEN Van 1--6 regels 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Iedere regel meer 0.17{. Grocter© Voor het incasseeren buiten da etad Ofllciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, leto alinea, dor wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht brj het oprichten van inrichtingen, welko gevaar, Bop&do of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door lien vergunniDg in verleend aan W. A, F. MARIJT on do Fi ma VAN 'T HOOFT Co. en recütrer krij'^enden tot het oprichten van eene huideDzontero in het perceel aan de Looierstraat, kadastraal be kend Sectie C No. 1629 en tot hst weder oprichten van do door brand vernielde fabriek in bot perceel Gode Rij i 20/33. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 13 O.t. 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 October. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres ingediend: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, oadergetetkenden, tappers en siyters, wonende te Leiden, leden van bet bestuur der Vereeni- ging „Vergunning", afdeeling Leiden, goedge keurd lKoninklijk besluit van den 22sten Maart 1894 (Stsbl. No. 32); dat adressanten zich bezwaard gevoelen Wdt betreft de wyz-3 van schatting voor het vergunningsrecht, daar deze by ondervinding tot groote onbillijkheden aanleiding geeft; dat de basis van schatting hier ter stede genomen wordt naar htt aantal liters ge öisiiilderd, dat in h=t vorig dienstjaar in de z*r.k verdocht is, onverschillig van welke sterkte; dat byvoorbeeld by, die 5000 liters go- ci-tillserd inslaat van 50 pet. en dezelve terug- 1 rengt op 40 pet., gelijkstaat met dengene, die 6000 liters gedistilleerd inslaat tegen 40 pet. Redenen waarom adressanten verzoeken, dat het uw co'lege moge behagen evenals in vele andere gemeenten by de schatting van het vergunningsrecht de sterkte te herleiden tot 50%. Door prof. Van Manen alhier is ©en brochure uitgegeven, waarin hy voor de vrijzinnige Hervormden de vraag tracht "te beantwoorden: Wat nu? Hil erkent de bezwaren, aan het verlaten der Kerk verbonden voor minder bedeelden, m6t het oog op allerlei stichtingen van de Ned.-Herv. Kerk, maar blijven in die Kerk is voor de vrijzinnigen ook bezwaarlijk. Daarom stelt hij voor: lo. een eigen kring van Vrijzinnig-Her- vormden te vormon; 2o. in h6t huisbezoek to voorzien; 3o. het godsdienstonderwijs te regelen en 4o. het houden van godsdienstoefeningen te bevorderen. Dit laatste, een vao de voornaamste punten, wil hij opgelost zien door met de Remon stranten een grooter kerkgebouw to stichten, te zorgen, dat er dan ook meer Ned.-Herv. predikanten optreden, en voorts alles met hen te regelen op kerkelijk en financieel gebied. Wat het betalen van den hoofdeliJken omslag betreft, raadt de scbrijvor aan om te betalen of te bedanken. Aan don gepensionneerden opperwacht meester D. Verzijden, schrijver ten bureele van den commandant van de Ilde afdeeling van het 2de regiment veld-artillerie alhier, zal op den 22sten October a. s. de gouden medaille voor zea en-dertig jariseu trouwen dienst met de daaraan verbonden gratificatie van 50 gulden worden uitgereikt. De commies der posterijen 1ste klasse A. C. P. T. Holllngerus Pijpers wordt verplaatst van Arnhem naar Leiden. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder- land6che mail de Indische bladen van 10 tot en met 14 September. De Franscho mail wordt hedenavond alhitr verwacht. Ds. C. Spoelstra, tot voor niet zeer langen tijd predikant bi) de Ned.-Herv. Gem. te Zoeterwoude (de vacature, door z(Jq vertrok ontstaan, is nog niet vervuld), laatst predi kant by de Ned.-Herv. Gem. te Pretoria (Transvaal), heeft, naar door „De Volksstem" aldaar vernomen wordt, tegen 1 October zijn ontslag als zooianig genomen. Zijneerwaardo is dan wel kort in de Zuid- Afrikaansche Republiek werkzaam geweest! Toch moet bi) er zich veler achting verwor ven bobben en zal z\jn heengaan velen ver drieten. Uit Zoeterwoude wordt nog eens weer geschreven, tban6 aan het „Haagsche Dag blad", over den toestand der Ned.-Herv. Kerk aldaar en over de kerkelijke annexatie, tij adres aangevraagd. Het geschrevene bevat echter niets nieuws en besluie met do oude klacht omtrent het uitblijven van een besluit van de bevoegde kerkelijke macht, dat het bero*pen van eon predikant tegenhoudt. By koninklijk besluit is aan L. Perrirar, geboren te Chavarnay, in Zwitserland, H. F. Ballard, geboren te LondeD, ia Engeland, en T. P. H. E. Friederaann, geboren ta Waldisch- Tychou, in Duitschland, vergunning verleend tot het goven van hooger onderwijs aan eene bijzondere inrichting van hooger onderwijs te Voorschoten. De uitslag der door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aan'testeaing van steenkolen voor de scholen en van turf voor het Raadhuis is als volgt: Rubrkachilkolen: J. L. Mesman, te Haar lemmermeer, 0.99 per Hectol. kachelkolen en ƒ0.99 p-:r Hectol. kache)kolen(stukken). Niet gegund. E-n inschrijvingsbiljet, bevattende verschillende voorwaarden buiten het be6tek, was van onwaarde. Turf: J. L. Mesman, te Haarlemmermeer, ƒ2.89, H. Wamsteeker, aldaar, ƒ2.825 en P. Balder, aldaar, ƒ2.80 per 1000. Gegund aan P. Balder. Uit de 85 sollicitanten naar de betrek king van vader en moeder in het bestede- lingenhuis en directeur van het werkhuis te Wormerveer zyn benoemd de heer W. Hart en echtgenoote, te Bodegraven. Gelfik wij in ons vorig nommor meld den, wijdde gisteren by de uitvaart van mr. J. Heemskerk Az. aan de groeve namens het hoofdbestuur der „Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank" een lid van het hoofdbestuur, wonende te Haarlem, een woord van dankbare erkentelijkheid aan mr. Heems kerk, oprichter dier Vereeniging. Hij heeft 50 jaren medegewerkt, zeide spr., aan de geschiedenis van die instelling, tot wier ereleden hy behoorde en welker belan gen en streven by met groote toewijding tot het einde zijns levens heeft behartigd, diep overtuigd als Heemskerk was, dat met de stoffelijke welvaart des volks echte deugde lijkheid moet gepaard gaan. De Vereeniging stelde het op hoogen prijs, dat Heemskerk by al zijn staatkundige werk zaamheden nog den tijd er voor over had aan dit volksbelang zijn krachten te wijden en als een getuigenis van z(jn ijver daarvoor wees hy op zijn deelneming aan het jongste anti-alcohel- congres, te Brussel vergaderd. Namens de Vereeniging en het hoofdbestuur gaf spr. uiting aan co gevoslens van dankbaar- hei 1 voor de liefde, t09wyding en inspanning, door Heemskerk aan de Vereeniging betoond tot htil van het volk. E-n commissie,vertegenwoordigende directie en personeel der Landsdrukkerij, bestaande uit de heeren Mattbys en Michon, meester knechts, trad hierop naar do groeve en namens haar sprak eerstgenoemde den dank uit, dien het werkliedenpersoneel verschuldigd meende te zijn aan den oud-minister Heemskerk voor hetgeen hy in bet belang van het personeel dier Rijksinstelling gedaan heeft, met name voor bet pensioenfonds en de Zondagsrust, maatregelen, aan dezen bewindsman te daDken. Als eerbiedig bewys van sympathie en hulde legdo hy namens de Algemeene Lands- drukkery een krans, gowyd aan den oud- minister, op de lijkbaar neder. De oudste zoon van den ontslapene, mr. A. Heemskerk, oud-rechter te Amsterdam, ver zocht in de eerste plaats aan den vertegen woordiger van de Koningin-Regentes den dank der familie aan H M. to willen overbrengen voor hot Koninklyk blijk van belangstelling, betuigde namens do betrekkingen dank aan de vele aanwezigen, die- hun belangstelling voor zijn vader getoond hadden, en ook aan hen, die aan zyn graf woorden gesproken hadden, die by de familie in dankbaro her innering zullen blijven. Hiermede was de plechtigheid afgeloopon en hadden vertegenwoordigers uit de Regeo* rings- en volkskringen den laatsten plicht tegenover den trouwen staatsdienaar en ge- achten burger vervuld. Da ter-aarde-be6telling van betstoffeiyk overschot van een staatsraad mr. Des Amorie Van der Hoeven zal in allen eenvoud ge schieden Zaterdag a. 8. op de R.-Kath. begraaf plaats te 's Gravenhage. De stoet verlaat te halftwaalf hot sterfhuis, Anna-Paulowna-straat aldaar. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoamd tot rapporteurs over Hoofdstuk VII B (financiën) der Staatsbegrooting de heeren v. d. Kun, Meesters, Bouman, Pijnappel en Van Deinse. Naar aanleiding van het praeadvies, dat B. en Ws. van 's-Gravenhage uitgebracht hebben op de dezen zomer door de Vereeni ging voor Handel, Nyverheid en Gemeente belangen by adres aan den Raad geuite klach ten over de stinkende grachten, heeft bet bestuur dier vereeniging in een nader adres als zyne overtuiging te kennen gegeven, dat, onafhankeiyk van de werking der Vyfsluizen, de wateren binnen de stad in vervuiling zul len toenemen zoolang in Den Haag de spuiing in de zomermaanden zoo goed als stil staat en een rioolstelsel in stand gehouden wordt, dat den toestand van onreinheid bevordert. Het stoffeiyk overschot van mr. A. J. E. Jolles, te Amsterdam, wiens plotseling over- lyden wy in ons vorig nommer meldden, zal Zaterdag te 12 uren op de Nieuwe Oosier begraafplaats worden ter aarde besteld. Door het bestuur van het Haagsche vrouwen-comité van het Nederlandsche Roode Kruis is benoïmd tot directrice van het „Te Huis voor Verpleegsters" van genoemd comité in d£ Balistraat daar ter stede, mejuffrouw G. Feynen, di9, in verband daarmede, hare functiën van secretaresse van genoemd bestuur heeft neergelegd. Mej. Boynen zal den lsten November haren werkkring aanvaarden en daarmede tevens de directie op zich nemen van het corps pleegzusters van het Neder- landsche Roode Kruis. De 31ste jaarvtrgadering der Neder- landscbe Zondagsschoolvoreenigmg is gisteren te Rotterdam gehouden. Uit het verslag van den 80 jarigen secretaris, den heer T. M. Looman, blykt, dat by de vereeniging zijn aangesloten ruim 1600 scholen met 152,000 leeiliogcn, waar door ongeveer 5000 onderwijzers en ondtrwyztre?sen worot gearbeid. De vereeniging lolt 338 contn- bueerende leden, wat, by het vorig jaar, een achteruitgang is van 26 leden. Namens den penningmeester werd mede gedeeld, dat door de Vereeniging ontvangen was ƒ1482.41, door het Boekenfonds 853.71, en door het Gebouwfonds 1288.98, terwijl het boekjaar met een batig saldo van ƒ336.511/, slcot. De beide aftredende bestuursleden, de heeren A. P. Obcrmeyer en J. M H ijtrock, van Amsterdam, werden met Lyna algemeene stemmen herkozen. Als plaats voor de volgende vergadering word Zwolle aangewozen. Een voornaam punt van bespreking vorm den de maatregel n, die zullen genomen wor den om in de Inhulaigingsweos. ook den kinderen der Zondagsscholen een fee6t te bereiden. In bel Zendingshuis der Utrechtsche Zendingsvereeniging is de tweede algemeene jaarvergadering gehouden van den Neder- landschen Bond van Zendeling-kwoekelingen. Zy werd tygewoond door 26 leden. Da bestuursleden, de he:ren F. G. Beekman, voorz.; .lob. v. d. Miesen, penningm.; P. Ponnings en 3. Luinenburg, die moesten al treden, werden herkozen. Door den heer J. Fortgens werd een referaat gehouden, getiteld: „Het Parlement der gods diensten in betrekking tot de Zending", en door den heer IJoekondyk werd gesproken over: „Zendingsmethoden." In verband met de vroeger vermelde quaestio tusschen do Liberale Unie en de afdeeling Zieriksee, in zake de candidaat- stelling van don heer J. J. Van Kerkwyk voor het lidmaatschap van do Tweede Kamer, heeft dit afdeeling thans in eene openbare vergadering besloten zich af te scheiden, niet om principiëele verschillen, maar wegens het optreden van het Unia-bestuu". - Door do arrondissements-re tbank te Utrecht zyn ter vervulling van de vacature voor rochter plaatsvervanger voorgedragen de beer^n mr. M Van Rechteren Altena, P. G. H. Dop en F. J. C. Verboeff, allen advocaat- procureur by die rechtbank. Reeds ten tweeden male werd binnen een paar dagen de aanzieniykt gift van 1000 by het bestuur der Remonstrantsche Vereeni ging voor kerkbouw to Dordrecht ontvangen. - Gisterochtend is het stoffeiyk overschot van het oud-lid der Tweede Kamtr, baron Da Vos van Steenwyk, begeleid door de naaste betrekkingen, oaar Zwolle overgebracht, ten «Inde aldaar in het familiegraf te worden by gezet. Gisteren is de stichting „Dennenoord" van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, wat den tweeden bouw betreft, in gebruik genomen. Voor mat minder dan 309,000 is sedert 1894 op het terrein, groot 80 H.A., gelegen bij Zuidlaren, gebouwd. Da stichting, op zich- zelve reods eeD dorp, draagt niet weinig by tot verfraaiing van Zuidlaren. In het geheel bestaat de inrichting, ruimte biedendo voor 200 patiënten, uit: een administratiegebouw me: twee ruime observatiepaviljosns, vier verschillende paviljoenen, oen hoogen water toren, behuizing voor don geneesheer-directeur, dr. Scbuurmann Stekhoven, eene pastorie met kerk en toren, eene ruime werkplaats, vier kleinere behuizingen, benevens tal van andere gebouwtjes en de inrichting voor centrale verwarming. - De heer R E. De Haan, sedert 1870 directeur der Ryks hoogore burgerschool to Winterswyk, hooft om gezondheidsredenen tegen l December eervol ontslag uit die be trekking aangevraagd. - Om deel te nemen aan een cursus in lez:n en scbryven, te Deventer vanwege den Volks bond voor gevorderden in leeftijd opgericht, hebben zich aangemeld 35 personen, waaronder van 16 tot 50 jaren oud. - Uit Indiö is het bericht ontvangen, dat do off. van gez. 2do kl. P. E. Coster, van het O -I. leger, in den ouderdom van 35 jaar te Weltevreden is overleden. - Te Apeldoorn is overleden de gep. kolonel van het Indische leger J. F. Haus, die een eervolle od schitterende loopbaan achter zich had. Geboren op 15 Maart 1832, vorlrok by in 1853 als sergemt naar Indië. Achtereenvolgens werd hy in 1853 en in 1858 ondorscheideniyk tot 2den en lsten luit. bevorderd. Zyn be vordering in 1864 tot kapitein volgde op d6 benoeming tot chef van den staf der expeditie op Borneo in Dec. 1863. Van 1866 tot 1868 bracht de overledene in het moederland door. In December 1869 op Java teruggekeerd, werd hy benoemd tot chof dor 1ste militaire afdeeling, uit welk ambt by 13) Do kapitein was van plan Papeete aan to doon, ten einde nieuwen voorraad in to nemen en aan zyn passagiers de gelegenheid to ver schaffen, een uitstapje to maken. Op zekeren morgen, toon Veneda aan dok kwam, riep Crawshaw hem by zich en wees naar oen donkore vlek, wolke zich even aan den horizon vertoonde. „Wat is het?" vro9g hy. pTabiti," antwoordde de stuurman. Op het hooren van dezen naam voelde Veneda al zyn vroegere zenuwachtigheid terugkoeren. Binnen oen paar uren zou hy zekerheid hebbon, of de Albiao al dan niet met do plaats zyner bostemming bekend was. Zy naderden al meer on mo9r en tegen den middag waren ?y op d© hoogte der haven van Papoeto en zigen zy over het rif met zyn sterke branding bet aardige kleino stadje liggen in een omgeving van welig groeiend geboomte. Weldra kwam do loods aan boord en zeilden zy de baven binnen. Veneda en Juanita gingen aan land om zich wat te vertreden on het ontbyt te ge- 1 ruiken. Z(j hadden genot van hun uitstapje, wai t na hun langdurig verblijf aan boord deed hun do ongewone bewoging dubbel goed, ter.?yi do uitgezochte spyzan en wynen, wolko zy zich in het voornaamste hotel lieten pdienen, hun byzonder smaakten in ver geiyking met den scheepskost, waarmede zy zich in de laatste weken hadden moeten behelpen. Na den maaltyd besloten zy een wandeling to doen langs do schoone Broom- Road. Hot was eon overheeilyke dag. Een zachte bries speelde tusschen het tropische gebladerte en voerde onzen reizigers een waas van lieflijke geuren te gemoet. Eén ding was minder aangenaam: na bet laatste glas champagne voelde Veneda zich org slaperig en dit nam zoodanig toe, dat by na eenigen tyd aan zyn gezellin voorstelde een weinig te gaan zitten om het heerlyke gezicht te genieten. Juanita gaf toe en zy namen plaats op oen bank, waar zy een tydlang praatten en zich vormeiden in het scboone panorama, hetwelk de zee cn de eilanden bun aanboden. Allengs begon het gesprek te kwijnen en Veneda liet het hoofd op de borst zinken, waarna de slaap hem geheel overmande, naar het scheen. Juanita, die zeer goed zag hoe de zaken stonden (zy had er waar- schyniyk het hare too by gedragen om hem in dien toestand te brengen), wilde dadoiyk van de gelegenheid gebruik maken, die zich thans voor haar aaubood. Het doosje, dat hot kostbare papiertje bevatte, was onder haar bereik. Zy had het kettinkje reeds in de band en trok er aaD, om het begeerde voorwerp voor den dag to halen; maar hetzy in hare drift te ruw to work ging, hetzy zo dat Veneda niet zoo vast sliep als zy dacht, juist op dat oogenblik keek hy op en sloot zyn hand zich vast om de hare. Netelig als haar toestand was, verloor zy toch geen seconde haar tegenwoordigheid van geest ?n zy trachtte er zich uit te redden met een aardigheid, welke zy van te voren bedacht had. „Marcos," zeide zy lachende. „Het is goed, dat gy wakker wordt. Ik kon myn nieuws gierigheid niet langer bedwingen. Zeg, wat hebt gy daar aan dat kettinkje om uw hals? Zeker oen medaillon met het portret uwer beminde?" Een poos lang was Veneda te verbaasd over haar gevatheid, om te kunnen antwoor den; toen, na zich vergewist to hebben, dat het doosje nog veilig was, zeide hy „Neen, het is de beeltenis mynor moeder; de eenigo gedachtenis, die ik nog van haar heb. Van avond zal ik ze u laten zien, als gy er belang in stelt. Nu mooten wy terug Daar boord." Zyn verklaring was zoo eenvoudig en scheen zoo oprecht, dat zy niet wist, wat er van to denkon. Indien hy de waarheid sprak, was haar vermoeden onjuist goweeatzoo niet, dan was hy gewaarschuwd voor het vervolg. Veneda echter, hoewel hy er niets van liet biyken, was allesbehalvo gerust over het voorgevallene. „Ik zou een dwaas moeten zyn," sprak hy in zichzelven, toen hy zich alleen in zyn hut bevond, „als ik die vrouw ook maar in het minst vertrouwde. Wat sluwe feeks! Maar, ho, ho, 8enore Juanita, gy hebt uw spel nog niet gewonnen! Er is oen oud spreekwoord, dat zegt: Die bet laatst lacht, lacht het bost. Wy zullen zien." Den volgenden morgen met het aanbreken van den dag verliet dq ^Island Queen" Tahiti, Zoodra het schip weg was, begaf zich een reiziger, die de vorige week uit Zuid-Amerika op hot eiland was aangekomen, naar het telegraafkantoor en liet het volgende bericht verzenden „JOHN MACKLIN, Postkantoor Sydney, N. Z.-W. „Island Queen" dezen ochtend uitgezeild. Bestemming Thursday Island. Beiden aan boord." VII. Toen Veneda over het gebeurde gedurende zyn uitstapje aan den wal nadacht, kon by niet nalaten er twee gevolgtrekkingen uit op te maken. In de eerste plaats was hy over tuigd, dat Juanita, ten einde zich zekerheid omtrent haar vermoeden te verschaffen, een slaapdrank had gemengd in den champagne, wolken hy by het ontbyt gebruikt had, en ten tweede, dat hy, niettegenstaande zyn lust haar voor haar verraad te straffer, wél zou doen met zich te houden, alsof de zaak van niet genoog belang was om er verder over te sproken. Viel hy haar er over lastig, dan zou hy daarmede te kennen geven, dat zy zich niet vergist had, en zulk3 wilde by zooveel mogeiyk vermyden. De omstandigheden werden onder- tusschen al moer en meer ingewikkeld, want elko dag bracht hen nader by de beschaafde wereld, en eens daar, zouden de moeilykheden, waarmede hij te kampen had, nog honderd maal zwaarder worden. Indien Juanita inder daad in verstandhouding stond met den Albino, was het dringend noodzakeiyk, haar het 6pel uit de handen te nemen en wel binnen de eerste veertien dagen. Maar hoe hy zich het hoofd brak ea zon op een middel om zyn plan uit te voeren, hy kon er geen vinden, dat genoegzaam kans van slagen aanbood. Hun koers lag thans vlak westeiyk en hoewel zy aan weerskanten land hadden, was het niet waarachyulyk, dat zy ergens zouden aandoen vóór zy Thursday Island bereikten, waar het contract met kapitein Boulger eindigde. Veneda was voornemens den schoener daar te verlaten en te trachten met een der Engelech-Indische boeten, welk© er dikwyis langs kwameD, naar het vaderland terug te keeren. Was de reis in don beginne genoegiyi* geweest, thans was zy het in dubbele mate* Warme, zoünige dagen, helder», blauwe luch ten, een kalme zee en het heeilijkete gezicht op do eilanden, dat men zich voor kan stellen., hielden hen onoplioudeiyk gezelschap. Ware het niet, dat er tusschen Veneda en den kapitein een zekere verkoeling was ontstaan, het leven aan boord zou benydenswaardig geweest zyn. Maar konden Boulger en zyn voornaamste passagier het niet be6t meer mot elkander vinden, van Veneda en Juanita mocht hetzelfde niet gezegd worden; dezen schenen meer bevriend te zyn, naarmate de vyandeiyko gevoelens van den gezagvoerder toenamen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1