N°. 11545 Donderdas: 14 October. A0. 1897 ifeze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van J'on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 October. Feuilleton. Zonderlinge Avonturen. LEIDSCH DAGrBLAD. PRLJS DEZER COURAJPTi "Voor Leiden per 3 maanden, 1.10# Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES V&d 1-6 regels f 1.06. Iedere regel moor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berstend. Eerste Blad. Officieel© Kcniiisgevingoii. DRANKWET. Burgemeester en Wethouder* van Leiden broDgen tor algemeen© kennis, dat door IZAAK PARDON, wonende alhier, eon verzoekschrift ie ingediend om vergunning voor den kloiDhandel »n sterken drank in het perceel Van-der-Werf-Btraat No. 29. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 12 Oct. 1897. E. KIST, 8ecrotarie. Tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in de plaats van deu heer A. L. De Sturler, naar elders vertrokken, is gekozen de heer M H. Van Waveren, met 80 stemmen, terwjjl de heer C. Bonger er 12 op zich had vereenigd. Het getal geldig uitgebrachte stem men bedroeg in het geheel 95. In de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier is thans ook tentoongesteld de chromo 1 thographie: „In zfin eerste levensdagen," door den kunstschilder F. Hart Nibbrig ver vaardigd (uitgave van de firma Frans Buffa on Zonen, te Amsterdam), cie onlangs in de .Vlokken" door onzen medewerker besproken werd. Burg. en Weths. adviseeren den Raad gunstig te beschikken op een verzoek van H. Timmer, aannemer van den bouw van het krankzinnigengesticht „Endegeeat", tot terug betaling van een hem gekorte som van f 2450, wegens te-late-aflevering van den lsten en 2den termijn van het werk. De te-late-aflevering toch heeft goenerlei nadeelige gevolgen voor de gemeente gehad, daar de eindoplevering op tjjd is geschied en na onderzoek is gebleken, dat adressants be weren juist is, dat groote schaarschte van aanvoer van steen tot de vertraging der ople vering van den lsten en 2den termijn heeft aanlsiciing gegeven. Ook de commissie van beheer over het krankzinnigengesticht verklaart tegen de inwil liging van alressants verzoek geen bezwaar te hebben. Do door de afd6eling Leiden van het Alg. Ned. W.-V." uitgeschreven gecombineerde bestuursvergadering der verschillende hier ter stede bestaande veroenigingen heeft gister avond in een der bovenzalen van het Nut plaats gehad. De opkomst der verschillende besturen was redelijk te noemen. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter der Afdoeling, den heer C. H. Kouw, en was hoofdzakelijk belegd om meer bekend heid to verkrijgen van inrichtingen, waar des Zondags nog gewerkt wordt, of van personen, die nog genoodzaakt worden dit op Zondag te doen. Vooral werd hier de stodelijke gasfabriek besproken; de vraag werd gedaan of in deze inrichting geen mogelijkheid zou te vinden ,zfin om aan de daar werkzaam zfinde personen den Zondag vrjj af te geven, door meer voor raad van gas te maken, gelijk in enkele andere plaatsen gebeurt, zooals o. a. te Zutfen. Ook kwamen de brugwachters bij de groote doorvaart ter sprake, doch aan hunne Zon dagsrust scheen men weinig te kunnen doen, daar dit punt bij de Provinciale Staten thuis behoort. Nu kwamen de runder- en varkensslagers aan do beurt; algemeen was men van oordeel, dat ook voor deze personen veel verbetering zou gebracht kunnen worden, door bijv. des Zondags geen bestellingen te doen en het op dien dag afschaffen van het slachten. Onder de verschillende meer ingebrachte grieven kwamen ook nog de koek- of suiker bakkers, een branderij, de Loidsche zoutkeet, enz. ter sprake, alle inrichtingen, waar des Zondags arbeid worot verricht. De kleermakers werden evenmin vergeten; vooral had men hier het oog op degenen, die buiten hun gewone werk ook voor de z.g. „hal" arbeiden; omtrent hen werd de vraag besproken of het niet wenschelfik zou zfi'o, pogingen in het werk te stellen, bij hen, wien het aangaat, ora den dag van „inbreng" te veranderen, door dien vast te stellen op Zaterdag in stede van op Dinsdag. Verder kwamen ook de vrouwen ter sprake, die voor genoemde inrichting werken. Één der vertegenwoordigers constateerde, dat dit werk word verricht, door vrouwen, die het als 't ware niet noodig hebben, en daardoor zij, die hot meer nooiig hadden, verstoken blijven. Spreker zou gaarne ook hierin een verandering zien gebracht. Breedvoerig werd er nog gediscussieerd over h^ algemeen vervoer. Men vroeg waarom, ook wat dit betreft, de Zondagsrust hier te lande niet eveneens kon ingevoerd werden als bijv. in Engeland, waar des Zaterdags avonds te twaalf uren alle verkeer stilstaat tot des Zondagsavonds twaalf uren?De voor zitter gaf over deze vraag eenige inlichtingen. Alle deze ingebrachte grieven zullen ter kenni3 gebracht worden van het bestuur der Vereeniging Zondagrust; terwfil verder beslo ten werd, dat door verschillende personen uit de vergadering een onderzoek zou worden ingesteld, in hoeverre deze grieven waarheid bevatten; eveneens zal geïnformeerd worden omtrent de inrichting der werkzaamheden aan de gasfabriek te Zutfen. Na de gebruikelijke rondvraag, of er nog iemand iets voor de vergadering bad, sloot de voorzitter haar met een woord van dank voor de opkomst. Alvorens do hoogleeraar mr. J. Oppen- heim Maandag-middag aan de universiteit alhier zijn college over het Nederlandsch Staatsrecht hervatte, hield hjj een korte, doch gevoelvolle rede tot de studenten, waarin hfi warme hulde bracht aan de nagedachtenis van mr. J. Heemskerk Az. De hoogleeraar gaf oen korte levensschets van den overledene, vooral melding makende van diens drie ministeriën en voornamelijk van het laatste ministerie, waardoor hfi zfin naam onafscheidelijk verbonden heeft aan de grondwetsherziening van 1887. Spr. noemde Heemskerk een onzer unifaces op het gebied van Staatsrecht, die vooral door zfin „Praktijk van de Grondwet" een werk geloverd heeft, dat zfin weerga by ons nog niet gevonden heeft, en eindigde zfin rede, die met zeer veel belangstelling werd aangehoord, met te wijzen op den grooten Staatsman, die zfin leven lang gewerkt heeft voor het heil van Kroon en Vaderland, de studenten aansporende zich Heemskerk als voorbeeld tot navolging voor cogen te blfiven stellen. In het gebouw der St.-Jozefsgezollen- vereeniging aan het Rapenburg alhier is heden- en morgenavond een tentoonstelling te zien, waarop wfi de aandacht vestigen, te meer, omdat zfi voor elk belangstellende, hetzfi lid of geen lid, van acht tot tien uren, toe gankelijk is, evenals ook hot onderwfis er geheel kosteloos wordt gegeven. Het is een tentoonstelling van teekeningen, door de leerlingen van genoemde Vereeniging gedurende den afgeloopen cursus vervaardigd. De verzameling is vrfi uitgebreid. Er zfin ongeveer 500 teekeningen van 63 leerlingen, nl. zk. 400 van het .hand- en 100 van het bouwkundig teekenon, resp. van 39 en 24 leerlingen. De nieuwe cursus vangt nu aan resp. met 41 en 37 leerlingen, wel een bewfis, dat het nut er van steeds meer wordt ingezien. Vooral springt de vooruitgang in het oog, als men nagaat, dat voor twee jaar het aantal leer lingen resp. slechts 15 en 17 bedroeg. Thans hadden er nog meer leerlingen kun nen zfin, maar er is geen plaats meer. De beide afdeelingen zfin toch reeds in twoeön gisplitst, zoodat de heeren P. M. J. en C. G. Van Oerle, die resp. onderwijs in het hand en bouwkundig teekenen geven, het reeds zeer druk hebben. Maar zfi hebben dan ook eer van hun werk. Als men zoo den geleidelijken gang van het onderwijs nagaat, ziet men de goede vruchten er van en het is wel de moeite waard daartoe de vele opgehangen teekeningen en die in portefeuille in oogenschouw te nemen. Er zfin er natuurlijk heel eenvoudige en meer ingewikkelde. Den belangstellenden leek zfin twee jury's bereids te gemoet gekomen in het vormen van een oordeel. Wat het handteekenen be treft werden door de daartoe namens hot be stuur uitgenoodigde heeren O. J. Van der Drift, J. F. Goddfio en C. W. H. Verster gisteravond bekroningen toegekend aan: 1ste prfis H. Van der Steen, 2de J. J. Simonis, 3de L. Speet en 4de C. G. Bik. In het bouwkundig teekenen zfin door de heeren G. F. Van Beukering, L. Van der Laan en O. R. Van Ruyven bekroond: 1ste prfis H. Onstenk, 2de W. Meyer, 3de K. Bonten, 4de M. Groenewegen en 5de C. Van Valderen. De president der vereeniging, de weleerw. heer kapelaan Jos. Teule, dankte den heeren beoordeelaars voor hunne welwillendheid en voor de consciëntieuze wfize, waarop zfi hunno taak hadden opgevat en uitgevoerd, en beval de inrichting in hunne verdere belangstelling aan, maar ook in dio onzer overige staoge- nooten, opdat zfi immer in bloei moge toe nemen, doch daardoor ook steeds meer en meer aan het dool beantwoorden en nut stichten. Met 1 Nov. a. s. worden de volgende lste luitenants voor den tfid van 3 jaren gedetacheerd bfi de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage tot bet volgen van den cursus voor algemeene krijgskundige studiën: jhr. J. H. Ram, van het reg. gren. en jagers; K. E. M. Vogel, van idem; C. M. A. Quak, van het 2de reg. inf., D. A. Van'der Wedden, van het 8ste reg. inf.; L. F T. Vogel, van het 4de reg. inf., L. W. J. K. Thomsor, van de militaire verkenningen; J. Van Rinkhufizen, van het 3de reg. huzaren; P. T. Nfpveu, van het 4de reg. vest.-art.; P. Hüizer en J. C. A. Jansen, van de pantserfort--artillerie. Voor do verkiezing van een" lid voor do Tweede Kamer in het district Enkhuizen zfin op de officiëele candidatewifist goffiaatst do heeren C. V. Gerritsen (rad.), A. Kool (lib.), H. Raat (kath.) en N. Sluis1 Pz. (anti rev.) De hoogeerw. heer mgr. J. P. Van Santen, sinds 1847 pastoor te Lie<!»rholthut5 en deken van Zwolle, is in den ouderdom van 87 jaren overleden. Nog kort geleden was bfi benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Maandag herdacht dr. E. Laurlllard, te Amsterdam, den dag, waarop hfi vóór 25 jaren- optrad als bestuurslid van de voreeniging Nederlandsch Mettray op Rfiael bfi Zutfen. De hoofdcommissie vereerde den voorzitter met een groot bloemstuk en de heer Laurillard ontving twea niet onaanzienlfike giften voor de stichting. Naar de „N. Br. Ct." verneemt, is een buste van wfilen Koningin Sophie der Neder landen, vervaardigd door den bekenden Bosschen beeldbouwer wfilen den lieer Van der Von, door H. M. de Koningin aangekocht. In verband met de bepalingen voor op leiding bfi_ het reservekader bfi de wapens der infanterie, artillerie en genie, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen een regeling getroffen, om de bfi haar in dienst zfinde arabtenarerfof surnumerairs, die voor een verbintenis bfi bedoeld kader wenscben in aanmerking te komen, daartoe in de gelegenheid te stellen. De betrokken personen hebben de vergun ning daartoe te vragen aaid' den chef van den dienst, waartoe zfi bebooren. Aan hen, die zich tficiig aanmelden vóór zfi moeten worden ingeschreven voor de militie, zal die ver gunning in den regel niet wordec geweigerd. Zfi zfin evenwel gehouden hunner^ds al het mogelfike te doen, om tei verkrfigin, dat de uit hun verbintenis bfi het reservekader voortvloeiende verplichtingen zoo weinig moge'.fik hinderlfik zijn aan de uitoefening van hun dienst bfi de maatschappij. Eenigen tfid geleden werd in de „Haarl. Crt." medegedeeld, dat door den heer R. Vorst man te Haarlem eene nieuwe muzikale schep ping van zfine hand, „Fausttafereelen", bfi voldoende medewerking aldaar in haar geheel zou wordon ten gehoore gebracht. De repe tities hebben reeds een aanvang genomen en in het volgende seizoen zal de muzikale wereld kennis daarmede kunnen maken. De afdee-ling Nfimegen der Maatschappij tot Bevordering van Toookunst zal voor dit jaar o.a. in studie nemen een gedeelte uit die compositie, „Seelenkampfrecitatief en solo's, Faust met vrouwenkoor: „Christisterstanier.' (Uit bet lste gedeelte van Goethe's „Faust"). De gewone algemeene vergadering der „Liberale Unie" is uitgeschreven tegen Zaterdag 6 November, des voormiddags te halfelf, in „Eensgezindheid", te Amsterdam. Tot do huishoudelijke punten van de agenda behoort de verkiezing van vier bestuursleden in plaats van de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. G. A. Van Hamel, mr. R. Macalester Loup en mr. P. Rink, die periodiek aftreden en niet herkiesbaar zfin. De bespreking van het Woningvraagstuk, als onderwerp van wettelfike regeliDg, zal worden ingeleid door den heer J. W. C. Teilegen, lid van het bestuur. Naar het „Dev. Dagbl." verneamt, heeft de afgevaardigde voor Deventer, de heer J. Stoffel, zich aangesloten bfi de groep voor uitstrevende liberalen, onder voorzitterschap van mr. A. Kerdfik. Een der achtenswaardigste, een der meest populaire Zutfenaren, geëerd en bemind onder alle standen en onder menschen van alle geestesrichting, de heer Jacob Mispelblom Befier, is overleden. Hfi stond aan het boofd van een der belangrijkste biDdelszaken te Zutfen (in 1898 zal de firma 150 jaar b. otaan hebben). Jaren heeft hfi een zetel in den ge meenteraad van zfin vaderstad ingenomen. Jaren lang was bfi nog meer in bescheiden teruggetrokkenheid dan met openbaar vertoon een krachtige steun voor de liberale party, zoowel op staatkundig als kerkelfik gebief. {Zutf. Ct.) De jeugdige Remonstrantsche gemeente te Dordrecht is reeds door een harer leden verrast met eene schenking van f 1000, als bfidrage voor de stichting van een kerkgebouw. Gisteren vierde de heer J. J. Burgers, boofd eener openbare school te Rotterdam, zfin gouden jubilé als onderwijzer. De jaarlfiksche vergadering van c'o „Ver eeniging tegen de Kwakzalverij", welke zou worden gehouden op Donderdag 14 October, in de tuinzaal van het „Zuid Hollandsche Koffiehuis", te 's-Gravenhage, ia uitgesteld tot Donderdag 28 October a. s., op betzelfde uur en terzelfder plaatse. Door het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw is aan den mi nister van binnenlandsche zaken een adres ingediend, houdende verzoek, dat door be kwame bacteriologen worde ingesteld een onderzoek naar de oorzaken van het mond en klauwzeer, ten einde zoo mogelfik te ge raken tot het vinden van middelen ter bestrij ding dezer ziekte. Verder wordt aangedrongen op de benoeming van eenige deskundigen om op Rfikskosten dat onderzoek in te stellen; en de wenschelfikheid betoogd van de op richting door het Rfik van een bacteriologisch laboratorium voor veeziekten. Het stoomschip „Edam", van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 12 Oct. Bevezitr; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, IS) Onder aan de Irap kwam kapitein Boulger hen tegen en verwelkomde zfin passagiers met een buiging. Hfi was een lang man, dun als een lat, met een smal, scherp gezicht, dat nog spitser scheen door een lange sik, die met zorg onderhouden werd. Zfin oogen, van een eigenaardige grfize kleur, keken u aan van onder een paar dikke, borstelige wenk brauwen. Hfi had een schorre, diepe stem. Zfin uitspraak was langzaam en gemaakt en wanneer hij niets wist te zeggen, had hfi do gewoonte allerlei vreemde, ouderweteche deuntjes te fluiten, waarvan bfi een grooten voorraad in zfin geheugen scheen te hebben. Juanita, die van elke gelegenheid partfi wist te trekken, besloot, zich dezen man tot vriend te maken, voor het geval, dat zfi later mis- scbieu zfin hulp noodig mocht hebben. Zoodra de kapitein op het dek verscheen, ging de stuurman,'wiens naam Crawshaw was, naar benoden, om het avondeten te gebruiken. Hfi was een jongmensch van een gunstig uiterlfik; goed gebouwd, terwijl zfin gezicht door den aanhoudenden invloed van weer en wind de kleur had gekregen van mahoniehout. Toen hfi Veil ad a en Juanita aan tafel zag z,tten, nam hfi zijn pet af en wenschte hem tamelfik verlegen goeden avond, alsof hfi hen thans voor het eerst zag. flHet schfint kouder te worden/' wepkte Veneda op, om toch iets to zegg9n. „De schoener stoot minder dan ik verwacht had met zoo'n lading als hfi heeft. Wat ik zeggen wilde, hebt gfi ook een kajuitejongen aan boord?" Met een groot stuk gezouten vleesch in den mond stond Crawshaw op en verwijderde zich zonder een woord te spreken. Eenige minuten later kwam hfi terug in gezelschap van een ruigharigen jongen van een jaar of zestien, die sloffend achter hem aanliep. „Hier is Nicodemus," zeide hfi. „Ouê Nick, zooal8 wfi hem gewoonlijk noemen. Hfi kan van alles, maar hfi is zoo lui als een varken. Kan hfi iets voor u doen?" Veneda gaf den wensch te kennen, dat de hutten van hem en zfin zuster in orde zouden gemaakt worden, waarop Crawshaw den knaap bfi het oor vatte en zeide: „Hier, luilak, pak je weg en maak die hutten in orde, anders zal ik je straks een stuk of drie ribben breken. Verstaan?" Weldra was Juanita's verblfif gereed en zfi wenschte Veneda goeden nacht, waarop deze naar boven ging om een sigaar te rooken. Het was een scbooDe nacht; geen wolkje vertoonde zich aan den helderen hemel; de wind blies met kracht in de zeilen en nu en dan kwamen witte druppels schuim als hagel op het dek vallen. De beweging van den schoener was betrekkelijk gering. Om zich heen kijkende, ontwaarde Veneda den kapitein, die zich den tfid verdreef met een zfinor deuntjes te fluiten. „Mooi weer, kapitein Boulger", zeide Veneda, den ^nder een sigaar aanbiedende, 0Als dat zoo voort blfift duren zullen wfi spoedig Tahiti aandoen". „Ja, ja", was het antwoord. „Maar gfi moet niet denken, dat het altfid zoo voor den wind zal gaan. Het kan er om dozen tfid van het jaar soms spoken; dat verzeker ik u". „In elk geval wensch ik u geluk met de wfize, waarop gfi ons uit de haven hebt ge bracht. Zoo kon het alleen oen goed zeeman". „Gfi hebt mooi praten, mijnheer Veneda", sprak de schipper op knorrigen toon. „Maar boe moet ik het maken, wanneer ik weer te Valparaiso kom? Meent gfi, dat zfi mfi niet zullen herkennen? Dat zaakje kan mfi nog wel eens duur te staan komen". „En indien dat nu het geval ware ?Zfit gfi er niet goed voor betaald? Wel, beste vriend, spreek daar maar niet meer over". „En deze dame, uw zuster, gelfik gfi zegt; hoeveel krfig ik voor haar overtocht?" „Half zooveel als voor mfizelf. Ik meende, dat wfi zulks waren overeengekomen". „Dan zal ik er maar bfi berusten, hoewel ik het er voor houd, dat het veel te goed koop is. En, hoor eens, mijnheer Veneda, ik heb iets gehoord over een vent met grfis haar, die ook mede wilde. Wat weet gfi van hom?" „Stoor u daar maar niet aan. Daar zult gfi geen last van hebben. Met hem hebben wfi afgedaan". „Ik kan het maar half gelooven. Dio man heeft zeer waarschijnlijk den naam van het schip gezien en het is dus gemakkelijk voor hem inlichtingen in te winnen aangaand? <le plaat? fiwer pest^miDg'\ „Doch boe zou hfi dien naam te weten zfin gekomen?" „Wel, heel eenvoudig! Ik zag, dat gfi ver volgd werdt en toon er gang in het schip kwam, trachtte hfi een haak uit te gooien, daar hfi zich juist op zfide bevond. Hfi miste evenwel en dreef langs den achtersteven af." „En meent gfi, dat hfi den naam toen gelezen heeft?" vroeg Veneda op schorren toon. „Natuurlijk. Hfi kon niet anders, of hfi moest geen oogen in zfin hoofd hebben gehad." Dit onverwachte nieuws bracht Veneda bfina geheel van zfin stuk. Een doodelfike vrees beving hem; niet, dat men de wfize zou ont dekken, waarop hfi zfin fortuin verkregen had, maar dat het geheim zou uitkomeD, het welk zfin schat bewaarde. Onwillekeurig tastte hfi naar het doosje, dat aan een kettinkje om zfin hals hing en waarin hfi het strookje papier bewaarde, hetwelk Juanita zoozeer begesrde te bezitten. In gedachten ging hfi naar beneden. In de groote kajuit, welke door een hanglamp werd verlicht, hing een groote spiegel. Hfi schrikte, toen hfi zijn eigen gelaat zag zóó bleek was het. „Kom, kom", mompelde hfi onder het uit- kleeden; „bet is nog te vroeg om nu al bang te zfin. En daarbfi, wie weet? Hfi was zóó opgewonden, dat hfi misschien den naam niet eens heeft gelezen." Docb, wat hfi ook deed, hfi kon de gedachte niet van ftich afzetten, dat de Albino zfin plannen doorzien had. Hfi kende de macht van het genootschap en het hoofd er van en was overtuigd, dat er geld noch moeite zou gespaard wordéq om wwak te nemen over zfin verraderlijke handelwijze. Lang duurde het, eer hfi den slaap kon vatten, en toen hfi eindelfik insluimerde, droomde hfi van den Albino, die hem nazette over rivieren en zeeën, van het eene land in het andere, tot hfi hem eindelfik inhaalde in de groote zaal van de Engelsche kostschool, waar hfi zfin jeugd had doorgebracht. Hfi stond juist op het punt zfin vfiand het kostbare doosje af te staan, toen hfi ontwaakte door hbt heldere zonlicht, dat door het kleine raampje van zfin hut straalde. Zfin vreugde, toen hfi inzag slechts onder den invloed te zfin geweest van het spel zfiner verbeelding, is niet te beschrij ven. Hfi kleedde zich, ging op het dek, sprak met de matrozen en gaf ziGh geheel over aan het genot van den schoonen morgenstond. De kapitein, waarschfiDlfik onder don invloed van het heerlfike weder, toonde zich veel vriende lijker en spraakzamer dan den vorigon avond. Hfi knikte zfin passagier gemeenzaam toe en vroeg met belangstelling naar de gezondheid zfiner zuster. Hun gesprek werd afgebroken door de dame zelf, die zich thans in het ge waad harer sekse gekleed had. Veneda haastte zich haar te gemoet te gaan on samen wan delden zfi een tijdlang het dek op en neer, elkander onderhoudende over hun plannen voor de toekomst. Drie weken, nadat zfi Fitcairn achter zich hadden gelaten, kwamen zfi in het gezicht der Gezelschaps-Eilanden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1