Praatjes over Kunst. Vlokken CXVI. Het is voor de photografen van beroep stellig geen voordeel te noemen, dat zoovele amateur zich iret den lichtdruk zijn gaan bemoeieD, en, ovenals de stalhouders zich bepaald bezorgd maken over bet onrustbarend toenemen der fht?ers, k'inkt uit hunne monden menige verzuchting over de ontrlbare „kiekjes", die door oningewyJe handen aller wegen worden genonnn en verspreid. Maar toch dient al dadelyk to worden geconstateerd, dat juist dia dikwerf slecht verzorgde photo's, welke de amateurs handen verl-ten, veelal meer bekoriog bezitten dan de geacheveerde, die uit de welingerichte ateliers stammen. En, de oorzaak is niet ver te zoeken. Er bestaat toch by de meeste photografen een neiging tot „retouchoeren", die ten slotte de oorzaak is van het totaal verdwijnen van elke karakteristiciteit. Nu is hun dit niet dadelijk als euvel aan te duiden, ala men we.-t, dat z\j meestentijds de uitvoerders zijn v.»n de opdrachten van het bestellend publiek, en welk bestellend publiek somtijds! Mevrouw A. bezit een mond, die bepaaldelijk scheef kan worden genoemdde photograaf, dit bemerkend, zou gaarno zien, dat de dame voor een profil" portret zou willen poseeron, doch vóórdat bij do opmerking heelt kunnen maken, dat „de linker-mondhoek een weinig afwijkt", wordt een „en face"-beeltenis geordonneerd. 't Resultaat laat zich niet wachten. Mijnheer B. is darig van de pokken ge schonden de photograaf, het cliché na afloop der opname bekijkend, oordeelt, dat de proef zóó niet kan worden ve'zonden; hij retoucheert zooveel hij kan, doch, na aflevering van de proef komt de be rit mis terug met de be merking, dat mijnheer een portret met zoo'n „teint" nitt wenueht te hebb.-n. Het gevolg is: alweer retoucheereD, en mijnheer B. wordt zoo glad als em aal. Dit zijn slechts een paar staaltjes. H.t publi k moet aan den pho'.ograaf veel meer overlaten. Ey toch is beter op de hoogte van hetgeen zijn camera meedoogenloos zal weergeven. Een enkele maal, als de photograaf, die tevens kunstenaar meet zijn, vr|j spel heeft, komen er verrassende, go d geslaagde producten voor den dag. Vooral ook, wanneer hij zijn modellen mag kiezen. De amateur-lichtdrukker nu kan dit immer door doen, de beroeps photograaf alléén dan, wanneer hij voor zichzelf een portret ver vaardigt. De teeltenis van den bekenden zeevaartman, dio onlangs door den heer Bouw meester werd gemaakt, en thans bij de firma Kooykör wordt geëxposeerd, is zulk eeD vrije pbotograpbie. Hi.rin is niets mear geretoucheerd dan hoog noodig, waardoor het eigendommelijke van eiken trek in het gezicht, van elke plooi Sn de kleedy terecht bewaard bleef. Het heeft lang geduurd, voordat het publiek jichkan losmaken van den bruinkleurigen licht druk, en er zal nog heel wat water door den Rijn moeten stroomen voordat iedereen een fraaie O.-I. inktachtige beeltenis in „Platin- Bromide" boven die van het oude procédé verkiest. Doch den heer Bouwmeester durf ik gerust de verzekering geven, dat, indien by slechts oenigen tijd voortgaat dergelijke fraaie prosven, door z\jn onbetwistbaar-talentvolle hand gere leveerd, te publicoeren, hij zeker kan z\jn, dat het „moderne-fraaie" het op den duur zal winnen van het „verouderde-leelyke." De bewijzen zijn ten deele reeds aan te wijzen. Een mooi specimen van een oud-Hollandsche «baande klok mocht ik een dezer dagen by den heer J. Oostveen op den Nieuwen Rijn alhier bezichtigen. Telkens wanneer men zulk een degelyk en artistiek bewerkt meubel onder do oogen krygt, wordt men getroffen door do soberheid, die onze voorvaderen zoo juist wisten te betrachten. Hier geen overlading, geennutto- looze pronk. Want onder het dunne notenhouten oplegsel is voor de stevigheid wel eon andere boutsoort te vinden, doch het krachtige eikenhout bleef bier alleen baas, torwyi daarentegen onze moderne meubelen bykans geheel uit veel minder degelyk materiaal vervaardigd zyn. Dit pronkstuk ie, biykens inscriptie, van de hand van Willem Zwajer, te Haarlem, die zich waariyk niet behoeft ts schamen zyn Daam op dit kunstwerk te hebben vereeuwigd. Keurig contrasteort de dof zinken wyzerplaat met de koperen hoekbeslagen on het stemmige notenbout, vrooiyk schitteren de goed gesneden vergulde bazuin-engeltjos ter zyde van den Atlas, die de gestemde azuren wereldbol torst, rhythmisch cadanceeren do bevallige scheepjes op de maat van den rustig tikkenden slinger, 6D, het is alsof uit dit statige gevaarte, wanneer het kalm zyn urental helder laat klinken, een stem gaat spreken, die, lachend met onze haasten voortvarendhei', zeer zeker weet, dat het zyn rustig getik nog lang zal laten hooren nadat alle'ratelentde Amerikaan- sche wekkers reeds zullen zyn afgeloopen en by de a8sche hunner voorvaderen zyn bygezet. By de firma Frans Buffa en Zonen, te Amsterdam, verscheen Dordrechtzes etsen ▼an W. O. J. Nieuw* nkamp en J. M. Graadt van Roggen". Het mag stellig als een werk van goede orde worden aangemerkt, terwyi het titelblad, een doorkykje onder een brug te zien gevend, buitengewoon fraai van uitvoering kan heeten, Toch gelooven wy, dat ofrer het algemeen de etskunst hier nu juist niet hare hoogste triomfen viert, en dat het ietwat droge io de uitvoering hier, en de te zware luchten ginds, een zweem van storing aan het geheel geven. Ook komt het my voor, dat door kunste naars, die de pittoreske Merwe-stad van huis uit kennen, er schilderachtiger punten voor afbeeliing zouden gevonden zyn, dan nu juist hier in dezen bundel werden verzameld. Maar afgezien van deze kleine bemerkingen blykt het een uitgave, die eerbied afdwingt, ook door de „Ausstattung", maar bovenal door de groote harmonie van behandeling, oie in dit zestal gravures heerscht. Yaarzon Morel, die reeds de welverdiende aandacht tot zich trok door de illustraties van het „bloemencorso," heoft thans weder een twaalftal litho's het licht doen zien, welke, met een begeleidenden tekst van J. VamRennes, onder den titel „Een Hollandsche kermis," by de Erven Bohn to Haarlem worden uitge geven. Op het eerste gezicht herinneren deze steendrukken, alleen in zwart en rood ge drukt, (en misschien juist daarom) sterk aan de uitingen van Steinlen in den „Gil Bias" doch by 'nader aandachtiger bezien vait tier toch een eigen visie te onderkennen die waariyk tot bewondering stemt en eerbied afdwingt. Zoo zyn o. a. de zingende kermis-artisten bysfcer goed aangekeken, terwyi de grimmige expressie van den houten draaimolen-leeuw op een volgend blad in aardige tegenstelling is gehouden met het kinderiyke, vrooiyke ge zichtje van de jeugdige bcryaster. Voorts is by de plaat „de spellen gaan open" een danseresje met groote virtuositeit vertolkt, en de tronie van den slangenmensch-artist, die uit handen van do vleezige eigenares der tent als belooning oen „harinkje" ontvangt, typig weergegeven. Het portret van den reus Raymond, de facies der hossende personen, het gezichtje van het bloamenverkoopstertje, maar vooral de verweerde gelaatstrekken van de haveloos gekleede oude vrouw in „Zwer vers thuis" zyn even zoovele bewyzen voor do handigheid, die de heer Vaarzon Morel zich heeft weten eigen te maken. Jaren geleden ontdekte ik op een Arnhem- ache tentoonstelling van schilderyen in een der kleine zaaltjes, tusschen talryke croütes ver zeild, een aardig stukje, het feest ter gelegen heid eener roeiwedstryd voorstellend. Het doek, bescheiden van afmeting, was sterk van kleur, en ofschoon er nog veel in te laken viel, getuigde de teekeniag der figuurtjes van een originaliteit, die hier gunstig afstak by de suffe naburen. Dit was het eerste, wat ik van dezen schilder te zien kreeg. Later herinner ik my nog, toen beter gehangen, een heide landschap, waaruit een goed gevoel voor kleur sprak. Of de heer Morel sedert voorgoed palet en penseel vaarwel hoeft gezegd, kan ik niet verzekeren, doch de lithographische uitingen, die ik zooeven noemde, zyn bewyzen te over, dat hy met steen en kryt veel moois heelt bereikt. Bovengenoemde „Hollandsche kermis" be hoeft slechts van een vertaalden tek6t te worden voorzien, om stellig ook in Engeland en Amerika veel koopers te vinden. C. V. Financiüele Kroniek. Ongetwyfeld was de in deze week vallende Israëlietische feestdag van invloed op het zeer kalme karakter, waardoor de Beurs zich de geheele week beeft gekenmerkt. De buiten- landsche Beursberichten althans schuiven oen groot deel van de onbelangrykheid der markt op rekening van dien dag, waaruit dus alweer de conclusie valt te trekken, dat ook de overige Europeesche hoofdmarkten niet kunnen wyzen op een levendig verloop. Kwam dus uit het buitenland geen opwekking tot ruimen han del, in eigen boezem vond de Amsterdamsche Beurs al even weinig steun, en zoo was het verloop dezer week vooral ten opzichte der Staatsfondsen, dis meer dan eenige andere soort gevoelig zyn voor de beweging en stem ming der vreemde markten, buitengewoon stil. Voor Hollandsche Staatsfondsen bestond in do laatste dagen iets meer belangstelling dan vrosger, hoewel de prolongatiekoers vast op 3 pet. bleef en de markt niet al to ruim van geld voorzien was. In Koloniale soor ten wa3 vry levendige omzet, vooral ia aan- deelen Koloniale en Ned. Indische Bank, welke voortdurend koopers vonden. Aandeelen Cultuur-Maatschappy der Vorstenlanden ondervonden eenige reactie, hoewel het ook by deze fondsen niet aan vraag ontbrak. Wat de tabakswaarden aangaat, daarvoor was de houding afwisse lend, aandeden Dell, Langkat-tabak en Medan werden tegen lager koersen verhan deld, terwyi Doli-Batavia, Senembah en vooral Herrings vry belangryk avan ceerden. Van de scheepvaart-aandeslen waren Noderl.-Amerikaansche door meerder aanbod gedrukt, Nederl. Scheepvaart-Maat- schappy liepen daarentegon eenige percenten omhoog. Voor Pet roleum-waarden scbynt de be langstelling weer opnieuw te ontwakon, hoewel de laatsto dagen eenige reactie aan toonden, vormoedeiyk io verband met de inschryvingen op eenige nieuwe ondernemin gen, welke vry groote belangstelling trokken. De inschryving op het kapitaal der onderne ming Koet ei, welke op de open markt werd aangebodeD, had grooter succes dan aanyan- kelyk werd verwacht, terwyi ook veel be langstelling werd getoond voor enkele maat- schappyen, welke, in In die gevestigd, toch ook in Rolland $elegèn£eid (oé Inschrijving hadden opengesteld, 0. m. de exploratie-maat- scbappy Do da. Het is opmorkeiyk, dat in den laatsten tyd verschillende nieuwo petro leura exploratiemaatschappyen in Indië wor den opgericht, waarbij gestreefd wordt om daarby voomameiyk Indisch kapitaal te interes- seeren. In den loop dezer maand worden nog meer inschryvingen op Indische ondernemin gen geopend, doch zy worden waarschynlyk niet op do open markt gebracht. Aandeelen „Koninklyke" liepen niet ongevoelig terug, onder den invlo9d der bekende couranten adviezen. Da Europeesche staatsfondsen blo ven over het algemeen zeer stil. Italianen iets lager, in aansluiting by de lustelooze Parysche markt, Oostenryksche en Rus sische waarden nagenoeg onveranderd. Turksche fondsen waren merkbaar beter in verband met de goede voornemens, welke de regeering schynt te koesteren om tot eene ingrypende verbetering en versterking der financiën te geraken. In de Spaansche regeeringspolitiek is eene belangryko verandering gekomen door hot optreden van het nieuwe ministerie, het welk blyk geeft met vaste b3nd zeer ingry pende wyzigingen in de binnenlandscho en koloniale aangelegenheden te willen invoeren. Wat do bïnnenhndsche politiek bttreft moet natuuriyk eene krachtige verbetering der financiën als allereerste vereïsebto gelden, waarmede echter in direct verband staat eene inkrimping der oorlogshandelingen op Cuba. Nu heeft het nieuwe ministerie omtrent dit laatsto besloten, om aan lut eiland een eigon regoering toe te kennen, terwijl aan verschil lende grieven der bevolking omtrent handels aangelegenheden zal worden te gemoet geko men. Hoewol misschien te laat, zal Spanje nu toch tot do overtuiging komen, dat toe gevendheid tegenover Cuba het beste middel is om van de zoo zware geldelyke offers eischende expeditie te worden ontlast, en het vooruitzicht hiervan heeft in Spanje en niet minder op de buitenlandsche markten, waar Spaansche fondsen nog inheemsch zyn, wel e.nige verademing teweeggebracht. De Zuid-Amerikaansche afdeeling is Dog steeds niet op dreef, de toongevende fondsen Mexicanen en Brazilianen houden deze markt voo tdurend in gedrukte stemming. De wisselkoersen en de prys van het zilver blyven aanhoudend in het nadeel dezer beide landen zweven en Brazilië heeft daarenboven reeds geruimen tyd het hoofd te bieden aan hardnekkige binnenlanjsche onlusten, welke zeer storend op handel en financiën werken. Venezuelanen maken eene gunstige uit zondering, naar aanleiding van het bericht, dat een remise voor den dienst der coupon betaling dezfr dagen zal worden afgezonden. Houders van Dominicaanscho foudsen zullen wellicht verheugd zyn te vernemen, dat de Belgische minister van financiën een ambte naar beeft aangewezen ter controleering der douane ontvangsten, welke door de regeering van Dominica ten behoeve der fondsenhouders zyn verpand. Hoe ook deze maatregel getuigt van belangstelling in het lot der schuldeischers, moet toch de beteekenis daarvan niet worden overschat. Zoolang niet de voor den dienst eener leeningaangowezen inkomsten van noodlydende landen gehoel zelfstandig deor oene byzondere commissie worden beheerd, zjjn de schuld- eischers nimmer voor oaa&ngename verras singen gevry waard, en in dit opzicht heeft de Dominicaanscho regeering zich niet van de gunstigste zyde leeren kennen. Uit Amerika blyven de bericht' n zeer gun stig luilen, doch het is in hoofdzaak too te schryven aan de verminderde belangstelling der speculatie, nu de Amerikaansche spoorweg waarden eenmaal zulk een hoogte hebben bereikt, dat eene belangryk" opgaande beweging niet meer kan worden verwacht, dat de markt niet meer levendigheid toont. De toast nden in Amerika blyven een goed vertrouwen voor de toekomst wettigen, waDt de verwachting, dat spoedig het goud naar Amerika zal gaan vloeien, werkt thans even opwekkend, als eenige jaren geleden eene tegenovergestelde beweging in hoog3 mate nadeelig op handel en verkeer drukte. Do gele koorts, die in enkele gedeelten van het land heerscht, do:t mo9r een localen druk gevoelen, doch tot nu toe is de invloed daarvan op het geheele handelsverkeer weinig merkbaar. De spoorwegontvangsten bewyzen beter dan eenig ander deel den vooruitgang en de ont wikkeling van handel en verkeer, want de laatsto staat der ontvangsten toont ware ver rassingen. De N 0 r f 01 k-W estern geeft een der belangrykste vermeerderingen te aanschouwen, nl. 347,000 netto in de maand Augustus, hetgeen eene vermeerdering aanwyst van 153,000 dollar3 boven dezelfdo maand van het vorige jaar. In verband met deze zeer gunstige cyfers was er eene merkbaar betere vraag voor de 4 pcts.-Adjustment-aandeelen, die in enkele dagen belangryk opkwamen. Van niet minder beteekenis zyn de eRorme ontvangsten der Canadian-Pacific, welke in één week van Augustus ruim 760,000 dollars bedroegen, eene vermeerdering dus van 255,000 dollars. Vele andere maatschappyen kunnen eveneens op aanzienlijken vooruitgang wyzen, doch zooals reeds hiervoren aangetoond, maakte dit toch niet zulk een grooten indruk op de markt. Reuter's agentschap bracht de gemoederen in beweging doorheen reeks van sensatiebe- richten te verspreiden betreffende den Union- P a c i f i c-spoorweg. Nadat in den loop der laatste jaren verschillende reorganisatieplan nen waren ingediend en comité's zich hadden gevormd, Ejpt een weer na het ander en kon eindelfik heê tegenwoordig in functie zynde comité eene voldoende reorga nisatie tot stand brengen. Zooals do zaken zich tot nu toe stellen, mag worden aange nomen, dat het comité er in geslaagd is eene oplossing te vinden, waarmede alle be langhebbenden, hetzy met meer of minder tegenzin, zich konden vereenigen behalve de opposrie, en deze schynt nu op het laatste oogenblik oen govaariyke spaak tusschen het wiel te willen steken. De geruchten, waarvan Reuter meer of minder duideiyk melding ma<kt, komen hierop neer, dat een Z9er krachtig Londensch syndicaat voorne mens zou zyn, om, wanneer de openbare verkoop van den spoorweg zal plaats hebben een hooger bod te doen dan waartos het tegen woordig comité heeft besloten. Wel is daar tegen aangeroerd, dat oen vreemde (niet Amerikaansche) combinatie geen bezitster zou kunnen zyn van een Araerikaanscben spoor weg, doch door de regeering is te kennen gegeven, dat er geen grond bestaat om het hoogste bod te weigeren, wanneer dit door een vreemd syndicaat mocht worden gedaan. Natuuriyk wordt er thans op gewezen, dat het bestaande comité eene zeer krachtige posi!i9 inneemt, doch het is daarom vol strekt niet onmogeiyk, dat de oppositie een hooger bod zal doen. In ieder geval zou in deze ware of denkbeeldige manoeuvre oene waarschuwing gelegen zyn aan het adres van het tegenwoordige comité, waardoor het genoodzaakt zou kunnen worden om het bod voor den spoorweg te verhoogen, waardoor dan het thans gridende reorganisatieplan wyziging zou mojten ondergaan. In zoover zou dan het handige sensatie- bericht indien het werkeiyk niet méér is dan dit, hetgeen nog niet is uitgemaakt toch niet zonder invloed blyven op het vorder verloop der Union Pacific-aangelegenheid, en hieraan is de niet onbelangryke koersverlaging der 6 pCts. lste-hypotheek-certificaten too te schryvtn. Missouri - K. -Texa 8- waarden waren gevraagd evenals aandeelen Florida, de laatsten in verband met de invoering daar van op de Londensche markt. Voor Oregon-Short-Line - waarden bestond veil belangstelling, tan gevolge van de steeds toanemende ontvangsten der Or gon- Navigation-Co waarvan de Oregon, indien die toeneming mocht blyven aanhouden, te eeniger tyd goede vruchten zal plukken. Rijnlandsche Bank. WE9T-INE9IË. CURASAO, 10 September. By Gouvernementsbeschikking is: lo. aan den heer J. H. R. Beaujon, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Hof van Justitie, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen; en 2o. benoemd: a. tot lid van het Hof van Justitie, de heer J. J. Van den Berge, thans lid-plaatsvervanger; b. tot plaatsvervangend lid do heer J. H. W. Gravenhorst, oud-gezag hebber van Bonaire. Gemengd Nieuws. Luiden 8 een in dit nummer voorkomende advertentie zullen de dames van do vereeniging „Armenzorg" alhier op 19 en 20 October a. s. in het Nutsgobouw een verkooping houden van gemaakte goe deren. Uit de verdere in die aankondiging voorkomende byzooderheden blykt welk een nuttig doel door do dames beoogd wordt, zoodat wy deze zaak in de byzondere aan dacht en medewerking onzer stadgenooten ten zeerste aanbevelen. Gisternamiddag omstreeks vier uren word aan de Beestenmarktsbrug een jongetje, dat met een andpren jongen aan het spelen wa«, door een rijtuig aangereden en zoodanig bezeerd, dat het door een der brug wachters naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd moest worden. De „Middelburgsche Courant" deelt omtrent de vreeselyke ramp, waarby drie huisvaders het leven lieten, m. nog het volgende mede: Schipper Van Hoepen had het gelak de kiel der sloep te pakken te krygen en hield zich, steeds zwemmende, daaraan vast; een der roeiers zag bij in het water verdwynen en niet meer boven komen, naar gissing was dit Jilleba. Ook bospeurd9 by den binnenloods C. M. Willemse, blijkbaar uitgeput en zich niet meer boven kunnende houden, hog uitroe pende: „O God! zal ik hior myn leven moeten laten!" Van Hoepen, hoewel genoeg met zich- zelven te doen hebbende, greep hem in zijn oliejas en riep hora toe: „hond je goed Wil lemse, daar komt de Belgische boot." Terwyl Willemse door Van Hoepen steeds met alle macht boven water werd gehouden, bad hy nog juist kracht en besef genoeg, om de roeispaan te grijpen, die hem van de Bel gische sloep werd toegestoken, en word de man meer dood dan levend aan boord getrok ken. Hierna eerst liet schipper Van Hospen zich redden en werden ook achtereenvolgens de andere roeiers opgenomen. Aanvankeiyk bracht men de geredden aan boord van de „Rival", om nog te trachten de drie ontbrekende mannen op te sporen, doch toen dit in het donker vruchteloos bleek en een particulier bootje op de plaats de3 onheils verschenen was, om de taak der Belgische bemanning by het redden over te nemen, wer den de vyf geredde personen van het stoom schip door hen afgehaald en aan wal gebracht. De toestand van den loods Willemse is thans van dien aarcf, dat oogenblikkeiyk gevaar ge weken is. Van do drie verdronken slosproeiors zyn de lyken nog ni9t gevonden. Drie vondelingetjes, meisjes van ongeveer drie jaar tot z>s weken, zyn in den nacht van Maandag op Dinsdag op de binnenplaats van de mairie te Frouard (Frankryk) verkleumd van kou in een hoek aangetroffen en naar Nancy gezonden. Zy waren behooriyk gekleed. In het gehucht Argentiéres, onder Chamounix, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag tien huizen afgebrand. Schade: 150,000 francs. Het kluchtspel van den notaris klerk te Parys, die zyne kamer in een voor hot overige afgebroken huis niet vorkoo3 te verlaten, is afgeloopen. Dinsdagavond heeft hy zich krachtens eene beslissing der recht bank genoodzaakt gozien ten aanschouwt van oen menigte volks te verhuizen. Hy had alle gordynen verwijderd en t 1 van kaarsen opgestoken, in het schyosel waarvan eon jong meisje en eene di-nsttode hem hielpen in pakken, onder groot gojuich, gelach en ge zang der menigte. Te middernacht was da af8cheiJsvoorstelling geëindigd en do winke liers in den omtrek herademen, wier uitstal lingen onder den aanhoudenden toevloed Vaii nieuwsgierigen vry wat van dievon te lyden hadden. In het Bernsbergorslot, byKeulen, waar een cadettenschool is gevestigd, i3 Dins dagmiddag brand uitgebroken op de bovensta verdieping van den linkervleugel. Dank zfi den noordoostenwind on het krachtig optreden der brandweer, bleef de rest van het gebouw gespaard, maar de aangetaste vleugel brandde geheel- Eerst t3 zeven uren des avonds, na eeu- inspannenden arbeid van vier uren, was men .het vnur meester. De Amerikaansche douane heeft in de laatste dagen den invoer van ruwe suiker uit Java in de Veraenigde Staten b9- moeilykt. Daaraan is thans een einde geko men. Volgens de „N. R. C." is als gevolg vao dadeiyk door onze R geering aangewenda pogingeD, waarby zy krachtig deed uitkomen, dat van het heffen van eenig recht, ook vol gens hri nieuwe Amerikaansche tarief, geen sprake kon zyn, gisteren per telegraaf het bericht ontvangen, dat geen byzondere rechten zullen geheven worden van do ruwe suiker, van Java of uit Java ingevoerd. De Canadeesche geoloog Low is teruggekeerd van een expeditie naar de Hudson-baai. Deze expeditie heeft, zegt by, de bevaarbaarheid aangetoond van Straat Hud son van half Juli tot half November. Uit Chicago meldt men van 6 October, dat de groote prairiebranden, óie ten gevolge van de droogte in den staat Iliiaois zijn uitgebroken, daar den angst hebben opge wekt, dat ook het stadsgebied van Chicago aangetast zou kunnen worden. De stad Cleve land en andere plaatsen van het Westen zyn reeds bedreigd. Het vee komt om op het veld, vele landgoederen zyn geheel verloren, ver scheidene oogsten veroield. Men spreekt te Londen over het plan om de ondernemers te verzekeren tegetf verliezen door werkstakingen. De verzekering zal echter eerst uitbetaald worden, wanneer de stryd aan de uitspraak van een scheids gerecht is onderworpen. Verbranding van vuilnis. Da vragen, onder welke technische voorwaarden en met welke kosten de verbranding van de huisvuilnis te Berlyn geschieden kan, worden door den stadsraad Bohm en der regeerings-bouwmeester Grohn beantwoord. De in 1894/96 iDgestelde omvangryke onder zoekingen hebben aangetoond, dat in Berlyn slecht3 een verbranding van aschvrye of gezifte vuilnis onder gebruik van drogen onder wind in aanmerking komen kan. Hiervoor zullen in Berlyn 88 cellen noodig zyn, waarvan de inrichting 1,200,000 M. bouwkosten en jaarlyks 700,000 M. onder houdskosten vorderen zou of per hoofd er per jaar 0.308 M., terwyl thans de vuilnis verscheping van de stedelyke inlaadplaata 0.515 M. kost. In byzonderheden worat nog aangetoond, dat de verbranding van de Beriyn- sche vuilnis met drogen onderwind het goed koopste is; onder gunstige omstandigheden bodragen de gezamoniyke kosten van de verbranding van de onbehandelde vuilnis 3 40 M., van de aschvrye vuilnis 2.14 M. en by invoering der zifting slechts 2.10 M. Voor de invoering der verbranding van de onbehandelde vuilnis, dus zooals Z3 uit de hulzen komt, zou voor Berlyn het bouwen van 6 inrichtingen elk van 42 cellen met 3,150,000 M. inlegkapitaal noodig zyn. In een jaar worden nu in Berlyn 239,100 tonnen vuilnis afgeworpen, waarvoor de gezamonlyko verbindingskosten 812,940 M. bedragen zouden of rond 900,000 M. Dinsdagavond laat werd een graankooper te Asnïères (Parys) ongerust over gerucht in een zyner kamors. Vre?zen- de, dat er een dief aan het werk was, riep hy politie. Men opende de deur, maar met ongeloofiyke vlugheid schoot de vermeende dief tusschen de beenen der agenten door en ontkwam. Het was de losgebroken aap van 69n buurman, die na langdurige jacht op de daken gevangen werd. Een boschbrand heeft een uit* gestrekte landstreek 60 K. M. ten zuiden van Ottowa verwoest. Drie dorpen zyn geheel vernield, 200 gezinnen zyn zonder dak. De schade wordt op 1,000,000 dollars geschat. De koning van België wordt Zon dag van zyn pleizierreisje te Brussel tórug- verwacht.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10