onwaarde, als bevattende een ongeoorloofde hyvoegiog. In het pak geldige stem bi'jatten van stom- district No. 6 bevonden zich 153 stembiljetten, waarby de heer Geert9emn, 125, waarby de betr Heemskerk was gekozen. Voorts bevond zich in dat pak 1 stembiljet, waarop aan do achterzijde onder de gestempeloo handteeke- niDg van den burgemeester de naam Geertsema was geschreven. Dj commissie acht ook dit fctfyet van onwaarde. De slotsom is, dat geldig zijn uitgebracht: Op den heer Op den heer Geertsema: Beeraskerk: la etemdistrict No. I 129 •t 71 st 0 B S. 151 9 115 9 9 8 171 9 159 9 B '4 142 9 171 O B is 148 B 146 9 a 6 153 B 125 9 B 7 156 B 260 m 9 9 8 173 9 176 Totaal 1223 st 1223 st Daar de stemmen alzoo hebben gestaakt eo de heer Geertsema blijkens het overgelegd irittreksel uit zijn goboorte-akt© is geboren 31 Maart 1845, terwijl de heer Heemskerk, llykens aanteikening in het proces verbaal dor zitting van het hoofdstembureau dd. 25 Augustus 1897 en blijkens een vroeger door hem aan de Kamer overgelegd uittreksel uit zqq geboorte-akte is geloren 20 Jali 1852, zoo is de beer Geertsema als oadste la jaren volgens art 133 der kieswet de benoemde. De Commissie stelt mitsdien voor den heer W. J. Geertsema als lid der Kamer toe te laten. TWBEDK MANER. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp toegezonden, houdende wijziging der justitie- begrootiog over 1896. Het ontwerp strekt om de uitgaven voor gerechtskosten en straf zaken voor 1896 te vermeerderen met 9000. Vestingbtgrooting 1898. Blijkens de memorie van toelichting van de begrooting van nitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelstl, dienst 1898, vloitende met een eindcijfer van 1,298,700, wordt voor dit jaar voor het voltooien van de èomvrye gebou wen c. a. in forten der stelling van Amsterdam waarvan de totale kosten in de vyf onderhanden zijnde werken op on geveer 19 ton waren geraamd, als'2de termijn do, volgens de gesloten en goedgekeurde con tracten, benoodigde som van 1,003,400 aan-, gtvrjagd. Ten hoogste gewenscht acht ook de minister ▼an oorlcg geleidelijk met het maken van bomvrije gebouwen m de verschillende overige forten te doen voortgaan, ten einde a3n de thans bestaande aardwerken der stelling een meer duurzame inrichting te géven. AJls be paald nooizakeiyk moet worden beschouwd joortz Hing van de wt rkzaamhedtn bij de iverigo foittn op het N.-W. fror.t, en in ver band bitr.ntdo wordt als lste termijn f 25,000 aangevraagd om over te gaan tot het mak-m van de vereisclite gebouwen c. a. in do forten Lisbrug en Penningevcer, gelegon tasscben do onderbanden zjjnde werken te Vijfhuizen en Spaariidam. Voor deze beide werken zyn de totale kosten geraamd op 520 000. Van htt boira? ad 1,066,700 voor de werken in de stelling van Amsterdam is •verigens 38,300 bestemd voor onteigening en het maken van wegen, hit doen van voorzieningen van on ic-rgeschikfc belang in <Ü9 stelling; terwyl voorts nog verschillende bedragen tot een totaal van ƒ45,000 zijn uitgetrokken, strekkende tot het doen uit voeren van verschillende verbeteringen aan inundatiewerken in onderscheidene verdedi- gingsstellirrgon. Verder is bestemd 30,000 voor de verdere Inrichting van de telegraphische verbindingen In de stelling van Amsterdam en 15,000 voor verderen aanleg van de verbindingen, enz., ver Jacht voor de inrichting van de kust wacht; en 15,000 voor aanschaffen en op stellen van een el^ctrisch zoeklicht c. a. op het fort aan den Hock van Holland. KOLONIËN. BATAVIA, 2 7 September. De „J.-B." mei it het volgende: „De „Penang Gazette" deelt mede, dat de vrouw en een der mannen, die de „Pegu" hebben afgeloopen, door den radja van Kerti gearresteerd en aan het Hollandsche bestuur Ie Telok Semawó uitgeleverd zijo. In hun bezit is oen som van 7000 dollars gevonden, welke eveneens door den radja aan het bestuur overhandigd is. De andere roovers bevinden zich diep in het binnenland, buiten het bereik van bet inlandsch bestuur van Kerti en Telok 8emawé." In het officièele verslag omtrent de gebeur tenissen in Atjeh leest men, dat Tjoet Nja van Kerti een der moordenaars van de „Pegu" uitleverde, benavens de vrouw, die verdacht wordt de wapenen aan boord te hebben ge bracht, en een bedrag van 700 dollars van het geroofde geld. De 1ste luit. der inf. H. G. Grampré Molière is weder goedgekeurd voor alle mili taire diensten. De 1ste luitenant der infanterie D. H. W. O. Mecke is tijdelijk ongeschikt verklaard voor den dienst te volde en geplaatst bij het rab8istentenkader te Batavia, terwijl de 1ste luitenant der inf. "W. K. J. Stoop, die tijdelijk by dat kader was gedetacheerd, naar zijn vorig corps terugkeert. Machtiging is verleend, om J. F. Wil- lemsen, gewezen burgerlijke schrijver 4de klasse bij den geneeskundigen dienst, weder in 's lands dienst op te nemen. De benoemde secretaris van Palembang, E. E. Khrks, krijgt een traktement van 500 's maands. Met leedwezen vernemen wij, dat do waarn. 3de stadsgeneesheer P. E. Coster ernstig ziek is en in het Groot Militair Hos pitaal wordt verpleegd. (Bof. Nbl.) De hoofdcommies Van Andel van het dep -rtement van B. is voornemens wegens ziekte verlof naar Europa aan te vragen. De vacature, die dan ontstaat, zal vermoedelijk ingecomen worden door den lsten commies J. A. Von Arcken. Volgens de „Sum. Crt" worden de vol gende officieren geëvacueerd of vertrekken wegeos voldoend langdurig verblijf op Atjeh: naar Padang: de kapitein der inf. jbr. A. A. Meijer en de lste luit. der inf. J. Spaan; naar Batavia: de kapitein der inf. J. A. Soetens en de 2de luit. der inf. G. Radersma; naar Semarang: de kapt. der inf. I. Labota; naar Soerabaia: de lste luit. der art H. A. Zeil maker; naar Magtlang: de kapt der inf. H. A. Do Graaf; naar Tjimahi:. de lBte luit. der inf. D. W. Van La wick van Pabst; naar Europa: de off. van gez. lste kl. P. A. Maier. De van Lahat geëvacueerde kapitein der inf. G. H. v. d. Nagel i6 voor de genees kundige commissie verschenen en zal in een koel klimaat worden geplaatst. In de „I.-B." van 6 September leest men Sedert den. 3den dezer maand zjjn in het militair hospitaal teBatavia tweo Europeescbe militairen aan cholera overleden. De heer Pfaehler, die eerst dezer dagen hitr bet examen voor arts had afgelegd, werd gistermiddag om 2 uren met cholera naar bet hospitaal overgebracht, waar by gisteren om 5 uren bezweken is. Hedennacht werd een Eng-lachman en hedenochtend een iolandsche vrouw aldaar opgenomen. De Atjeh-correspondent van de „Sum. CL" klaagt in een zyner laatste correspon denties steik over de te zware diensten, die van den troep gevergd worden, en over de onvol 'oende voeding der manschappen. Indien betgeen by scbryft waar is en een onder zoek is gewenscht L dan moet er aan derge lijke toestanden, als die by bjj name noemt, een einde worden gemaakt Van Lombok schreef men o. a. aan de „Loc.": Da heer De Roo de la Faille en de andere gewonden gaan goed vooruit. De kapitein Hartmann, ofschoon niet in bet hospitaal verphogd wordend, is toch verhinderd zjjn dienst te doen, ten gevolge der verwonding, welke bjj de vorige week gekregen beeft. De vendutie van den boedel van generaal Vetter heeft in totaal ƒ13,112 opgebracht. (B. 2V.) Atjeh. Aan van den gouverneur van Atjeh en Onderboorigheden ontvangen telegrammen wordt in do „Java Ct." van 3 Sept. het vol gende ontleend De mobiele colonne, waarvan sprake is in het vorig Atjeh bericht, bereikte 30 Augustus jl. Kepsja Doea en kwam den volgenden dag te SeIimo?n aan, na zich vooraf ten Oosten van Lepong Baj09 vereenigd to hebben met de colonne van Gleieng. De mobiele colonne werd op den laat9ten dag door den vtfand licht beschoten, by Wtlke gelegenheid licht gewond werd do Amtoi- neesche fuselier Tantosa. Na vereeniging van belde colonnes werd van Selimoen naar Gleieng gemarcheerd en bekwam onderweg do Ambeioeescbe fuselier Lodie ten gevolge van het vuur van den vijand, die zich in het heuvelterrein en Zuid-Senoeboe genesteld had, een lichte wond. De colonne uit Tjotmantjang verliet 30 Augustus de vallei van Lamtoba, en keorde over Kota Batheue naar haar garnizoen terug, dat zy den volgenden ochtend bereikte, zon der een ontmoeting met den vijand gehad te hebben. De mobiele colonne hield den lsten dezer rustdag te Gleieng en keerde gisteren naar Kotta-Radja terug. De Europeescho fuselier Nioborg, die bjj de verdrjjviDg van den vijand uit de omstreken van Segli levensgevaarlijk werd gewond, is den lsten dezer aan de bekomen verwonding overleden. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot lid van de wees en boedelkamer te Semarang, de secretaris dier kamer C. J. Veenstra; tot ÏDgenieur 2do kl. bij den dieost van het mjjnwezen, de ingenieurs 3ae kl. bh dien tak van dionat R. J. Boers en A. H. Van Lessen, laatst genoemde thans tor beschikking van den hoofd ingenieur, chef van don spoorwegdiensten tevens van den dien9t der koleuontginnmg ter Sumatra's Westkust voor do ontginning van het Ombilion- kolenveld. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den assistent-resident van Painan (Sumatra s Westkust) J. B. Neumann. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de ingenieur lste kl., belast met de leidiDg van den kadastralen dienst J. A. W. Vau Borgen; do ge wezen sleuteldragor bij 'e lands gevangenis} te Semarang E. Bouwons; de gewezen opzichter bij 's lands centrale gevangenis te Semarang N. J. H. F. Dumoulin; de gewezen klerk op bet parket van den officier van justitie te Semareng G. A. Knop9 en de gewezen klerk ter griffie van den landraad te Cheribon C. E. F. Meeng, eerstgenoemde op verzoek en met ingang van 6 October 1897. Met ingang van 1 September 1897 op verzoek eervol uit zyn betrekking, de inspecteur 3ae kl. voor bot toezicht op do spoorwegdiensten cn het stoom wezen S. G. Hoijmoring. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Buitenzorg do voorzitter der landraden te Bandoeng, Tjitjalengka en Soemedang (Preanger Regent schappen) mr B. W. Andree Wiltons; tot voorzitter van de landraden te Bandoeng, Tjitjalengka en Soemedang. het lid vnn den Raad van Justitie te Semarnog lm'. D. Mulder; tot voorzitter van de landraden te Msdioen en Ponorogo (Madioen), do voorzitter van den landraad te Bangkalan (Madoeraj mr. D. J. L. Schumm; tot voorzitter van den landraad te Bangkalan het lid van don Raad van Justitie te Soerabaia mr. E. Kruseman; tot veearts bij den burgerlijken veeartsenijdienat, J. Bellemans, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal; tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen, de klerk bij den ontvahgor der voormeldo middelen to Semarang J. R. Wilkens. Tjjdelnk belast: Met ip^ng van 6 Seot. 1897 met het geven van onderwijs in deFranscfio taal en letterknnde aan de Hoogere Burgerschool voor-meisjes te Batavia, de onderwijzer 3de kl. N. J. Verweij. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een jnar verlof naar Europa wegen3 ziekte aan den kapitein dor artillerie i'. J. Loyseü DilJié. Overgeplaatst: Bij do Illdo afd. van het D. v. O. (als 2de hoofdoir bij het hootdbur. der art te Batavia) en in verband daarmede- van ala suite bij hot wapen terug de .luit.-kolonel, direc teur van den art.-constructiewiDkel te Soerabaia, G. A. Kusky; bij den art.-coDStructicwinkel te Soerabaia als directeur en in verband daarmede gevoerd a la suite van zijn wapen de majoor-comdt. van de divisie veld en bergart. te Batavia, B. W. A. S. Loke. Verlengd: Met oen maand hel verlof naar Selabatoo (Soekaboemi) wegens 'ziekte verleend aan den 2den luit. dor m£ hg het lsto recmten bataljon C. H. Van Ingen. V erleend: Twee maanden verlof naar Mage lang wegens ziekte aan deh 2den luit. der inf. by het subs.-kador to Batavia, J. M Beijerinck; naar Soekaboomi en Garoet, wegens ziekte aan den kapt der inf. bij het subs.-kader te Batavia, P. B. Bodemeyer. Benoemd: Tot adjudant van den chef van het wapen der inf. de lste luit adj. van den civ en mil gouv. yan Atjeh en Onderb. te Kotta-Radja, C. J. Van Kakum. I n ge trokken: De overplaatsing bij de troepen macht in Atjeh t. n. i. en overgeplaatst bij het subsistenten-kader te Batavia, ten einde Ier be schikking te worden gesteld van den chef dei lste afd. van het D. v. O. de lgte luit der inf. bij het garn.-bat. van Colebes, Menado en Timor, W. H. Itozendaal. Overgeplaatst: Bij het 2de reserve bataljon de kapt. der inf. te Batavia, laatst adjudant van den chef van het wapen der inf.W. W. Onland. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ontslagen: Op veTzoek eervol uit 's lands dienst, de leerling- machinist bij de gouvernements-marine W. O. K. OU. Burgerlijke Stand yan Leiden. Van 29 September tot en met 6 October. BEVALLEN: A. Van der Mee gob. Bjjlsma Z. E. Stol geb. Bouman 'L J; Mariitgeb. Van Kam pen Z. C. W. Ouweloen geb. reltenburg D. C. J Van Klaveren geb. Bakker D. A. H. VV. Hoogeveen geb. Bos D. M. H. Bergen Hene gouwen geb. Van der Valk Z. G. J. B. Boom Seb. Metz D. J. Van der Kaay geb. Van Hees i. L. Van Meurs geb. Leemans D. A. Ckoufoer geb. De Boer IA tl. Dort Os geb. Louwrier Z. L. Nieuwcnburg geb. Popp D. J. P. Oosten geb. Steenstraten Z. A. Flippbi geb. Jansen Z. M. De Vos geb. Crispijn Z. W. B. Schmidt geb De Goey D. M. Th. Straathof geb. Honsbook Z. M. Van Klinken geb. Van der Kaay Z. S. R. Cornelias gob. Kramer D. A. M. C. Mader geb. Van Beek D. A. J. M. Van den Berg geb. Ver- brugge Z. en D. J Neuteboom geb. Van Eg- mond D J. Witmans geb. Van der Assen D. C. Platteel geb. Webbers Z. H. W. Klein geb. Van Ovost I).W. Choufocr geb Ranselaar D. C. W. Reuvens gob. Van Üomnielon D—A. J, Boddaeit geh. De Jonge Z GEHUWD: J. Ten Haken im. én J. Meyrink j<L W. Olivier jm. en C. Zaalberg jd. F. Van Golde w en J. Vervoorn w. S. Bonte jm. en H. v. d. Nat jd. H. Kesselboom jm. en M. Bo- "Verleden s. a. Van der Kaay geb Van der Milt W. 82 j. S. Susan D 18 j. J. C. Hasselbach geb. Ligtvoet V. 62 j. G. Jongsma m. 42 j. C Susan D. 64 j. C. Zuurdeeg Z 15 m A. J. Plu Z. 2 m. E M. Hamerling geb. Segaar W. 77 j. C. Ruis m. 59 j.J M. Buyten- dijk geb. Van Loon w. 78 j. G. A. Zeegers Z. 8 m. ALKEMADE. Geboren: Pieter, Z. v. C. Loos en A. Zwetsloot. Mathilda Maria, D. v. J Meyer en J. Nulkens. Jacobs, D. v. D Loos on*M. Buigsloot- Johanna Theodora, D. v. J. Bakker en J. M. Van der Geest. Gerardus, Z. van J. Olnerhoek en H. Van der Hoorn. Ondertrouwd: G. De Koning wed. vau A. Koot 24 j., en M. M. Rodewijk jd. 22 i. H. P. Klein jm. 28 j., te Woubrugge, en G. J. Van Amerongen jd. 32 j., alhier. Gehuwd: L. Elstgeest wedr. van W.Zwetsloot 43 j., en A. Van der Boorn{jd. 32 j. Overleden: G. J. Hoogenboom 3 m. Z. van L. Hoogenboom en M. Hofdijk. M. A. l'Ami, ongeh. 46 j-, D. van D. l'Ami en M. VanDuuren beidon overl. ZEGWAARD. Ondertrouwd: P. Van der Helm jm. 22 j., te Berkel en Rodenrijs, en T. P. Van der Meer jd. 20 j., te Zegwaard. Geboren: Sara Johanna, D. van J. Lamens en A. Verhoefl. Elizabeth, D. van E. Huisman en M. Van der Hout. Overleden: A. Gorissen, 9 m. Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor- deelde heden den man, die te Leiden op valsche quitantiën geld incasseerde voor een werkliedenfonds, tot 9 maanden (met aftrek van 3 maanden voor ondergane preventieve hechtenis). Voor onderscheidene beklaagden uit Noot dorp, Stompwjjk, Zegwaard en Wateringen werden heden geldboeten of lichte gevangenis straffen geèiscbt wegens mishandeling of beleediging. Men meldt ons uit Don Haag: Gisteravond heeft or in een perceel gelegen ho .kLaan-van-Meerdervoort en Suezkade alhier, waar op een afstand van ongeveer 40 passen een politie post is gevestigd, een brutale dief stal plaats gehad. Ofschoon de bewoners den ganschen avond thuis waren on men niet het minste gerucht heeft vernomen, ontdekte mpn te ongeveer elf uren, dat alles wat waarde had, spoorloos was verdwenen. Gouden en diamanten sie raden, ƒ400 aan bankpapier en tiengulden stukken, een en ander voor een waarde van 4000 was niet meer te vinden. Sporen van inbraak waren nergens te vin den. Alleen weet men, dat in hst huis daar naast den gabeolen dag werklieden waren bezig geweest. Te Haarlemmermeer Is het 5jarig zoontjo van den landbouwer D. Entboven by het op hol gaan der paarden van den wagen gevallen; het kind geraakte daarby onder een der wielen en bekwam zo-Khnige kneuzingen, d..t het spoedig daarna overleed. Gisteravond omstroeks acht uren meldde zich by een politis-agent op ae Coo'vtst te Rotterdam eon jongen aan, die zeide een moord begaan te hebben. Hy ging met dien agent het politie-posthuis aldaar binnen en haalde een Tcvolvor met overgehaaldeo baan uit z(jn zak, welk wapen hy op tafel wierp, terwyi hy zeide: „Zoek nu zelf maar verder." Deze revolver was met zes scherpe patronen geladen; de jongen bad er nog negen in zyn vestzak. Van dat politio-posthuis bracht men hein over naar het bureel in de PaUwensteeg en vervolgens naar dat in de Lange Torenatxaat, omdat hy z?ids den noord op de Prins- Hendrikkade t9 hebben gepleegd, gister- namiidag te 3 uren. Door den commissaris van politie, den beer D. M. Eobeler, aan dat bureel in verhoor genomen, verkl.arde by t9 heeten "W. A. Claris, 18 jaar oud te zyn en te wonen Katshoek No. 15. Wat hy verder alzoo verhaalde, ia wel geschikt om twyfel te laten opkomen aan zyn geestvermogens. Da jongen, die door h^m doodgeschoten zou zyn, moet wonen ep do Kruiskade, waar wilde hy niet zeggen; evenmin wilde hy den naam van den vermooroe noemon, doch halsstarrig hield hy vol gister namiddag een moord gepleegd en het lyk daarna in de Maas te hebben goworpon. Acht en veertig uren had by op de Kruiskade op den vermoorde staan wachten, die bom verraden had en hem „in de krant bad laten zetten." Voorts vertelde by o. m. zyn moeder te hebben vergi tigd toen hy 12 jaar oud was, eenige meters diep onder den grond gevangen gezeten te hebben, en meer onaan- nemelyke dingen. By het nazien der signalementsregisters bleek intusschen, dat zyn vader, wonende Katshoek No. 15, den lsten dezer do opsporing van den jongen by de politie in deAlmonde- straat verzocht bad, omdat hy in den avond van den 30sten September de oaderlyke woning ontloopen was met een geladen revolver in zyn bezit, hetgeen zyn vader het ergste deed vreezen. Waar hy gedurende die dagen vertoefd heeft, kon de jongen zich, desgevraagd, niet herinneren, of hy wilde het niet zeggen. Wel zeide hy het wapen ergens naby de viaduct te hebben gekocht en Dinsdag-avond te hebben willen verkoopen in de Tweede Lombardstraat, wat hem echter niet gelukt was. Van de waarheid van deze verhalen is intusschen nog niets gebleken. Nog hedennacht werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Men vermoedt te doen te hebben met een parodie op den moord in de Scboterboschstraat. (N. R. C De Haarlemecbe rechtbank hesft L. D. en J. K., die te Zand voort geweld pleegden tegen verschillende personen, o. a ook tegen den burgemeester van Bloemendaal, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was één jaar. De rechtbank te Amsterdam ver- oordeeldo gi6teron een rywieldief tot gevan genisstraf van 5 jaren, en e9ne dievegge, die hard werk maakte van het berooven van kleine kinderen op straat, tot één jaar ge vangenisstraf. Men zal zich herinneren, dat in de maand Augustus de gevangenen in de gevangenis aan den Arostelveenschen weg te Amsterdam door allerlei vreemde handelingen uiting gaven aan hun ontevredenheid naar bet gerucht zeide over de „boontjes". Een en ander heeft, behalve andere gevolgen, nog dit gevolg gehad, dat een veertigtal gevan genen in staat van beschuldiging werdon gesteld. Zeven dezer zaakjes dienden gisteren voor de rechtbank. H. Velrlee, C. Kooi, Joh. Bos man, E. W. Akkerman, J. Rol, W. v. Dyi en H. J. Breemen hadden allen op 16 Augustus ruiten van hunne cellen stukge slagen. De een had het gedaan „om uit te kyken", een ander „in drift", een derde „omdat de anderen het ook deden", maarzy bekenden zonder onderscheid het gepleegde feit, dat door eeD paar gevangenbewaarders werd bevestigd. Het O. M. meende by de beoordeeling der feiten niet alleen te moeten afgaan op de waarde van het vernielde, maar rekening te moeten houden met don aard van het mi8dryf. Tegen Yerlee, die ln twee cellen ruiten heeft stukgeslagen en die zyn mede gevangenen heeft opgestookt, eischte hy 9 maanden, tegen de overige beklaagden 6 maan den gevangenisstraf. De uitspraak geschiedde na een schorsing van de zitting in dien zin, dat Yerlee veroor deeld werd tot 6 maanden, de overigen tot 3 maanden gevangenisstraf. In de papierfabriek „De Een dracht", te Wormerveer, werd een der werk lieden door een wiel gegrepen, een paar maal rondgedraaid en daarna een eind weg geslingerd/Hevig bloedende werd de ongeluk kige opgenomen. By onderzoek bleek, dat de wonden, hoowel vele, niet zoo ernstig waren als gevreesd werd. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 48-jarige koopman IJ. P., Ie Stiens, die in den nacht van 6 op 7 Augustus j. 1. van den Scheemdyk aan den pelmolenaar J. J. Van der Loy, te Stiens, ƒ160 of ƒ170 heeft ontvreemd, terwyi deze daar lag te slapen, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Dezelfde rechtbank te Leeuwarden heeft Adriaantje K., oud 54 jaren, vrouw van P. D., veehoudster te Westergeest, wegens verval- scbing van aan de zuivelfabriek te Ee ge leverde melk, veroordeeld tot 1 maand ge- varmenisBtraf, met last, dat een extract uit het \onni8 in de „Leeuw. Ct." zal worden; geplaatst. Gisteravond omstreeks 6 uren had er in het café van A. Do Bruyn, te Osch, een heftige woordenwisseling plaats tusschen den ryksveldwachter Yan Breugel, uit Ooien, en den slager Verheyden, die zoo hoog liep, dat de veldwachter zyn revolver groep. De slager weerde dit wapen af, door Van Breugel by den pols vast te houden. Iotusscben ging een schot af en de kogel den slager rakelings vooroy. De wachtmeester der marechaussee, die ontboden was, maakte een einde aan het; gevecht door deo ryksveldwachter mede to nemen. Zekere J. Marcelissen, een op passende boerenzoon te Stiphout (N. B.), had Zondagavond een boodschap gedaan in het naburige Gerwen. Yan daar is hy om 8 uren weer vertrokken, met het plan naar huis terug te keeren. Woensdagmiddag was b\j evenwel daar nog niet aangekomen. Maandag en Dinsdag is door eenige personen in allo richtingen gezocht, zonder evenwel een spoor van den vermiste te ontdekken. Men vermoedt, dat hy Zondagavond, ten gevolge van het slechte weder, in de heide het spoor byster is geworden en hier of daar in een pool of sloot ia verdronken. Tegen den wielryder J. Klinken* berg, te Loosdrecht, die een hond bezigt als „gangmaker'1, Is proces-verbaal opgemaakt wegens het plaatsnemen op een met een hond bespannen voertuig. 't Is voor den man, die niet goed meer kan loopen, een slag. By gelegenheid der kermis te Maasniel werd aldaar aan J. Byiees, wonende te Roermond, door een infanterist een steek met een mes in den rug toegebracht, welke diep in het lichaam doordrong, zoodat men voor zyn leven vreest. By vonnis der arrondissements rechtbank te Roermond werd J. Beckers, oud 24 jaar, boerenknecht wonende te Vlodrop, beklaagd van mishandeling met voorbedachten rade, den dood ten gevolge gehad hebbende, gepleegd op J. Meyer, oud 18 jaar, wonende to Effeld, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar. De eisch van het O. M. wae drie jaren. Het vee, dat verleden week uit Silzaete naar Sas-van Gent was teruggezonden, omdat men vreesde, dat het met ziek vee in aanraking gekomen was, is, door tusschen- komst der autoriteiten, weer naar België ingevoerd mogen worden, tot groot genoegen van slagers en kooplui, die alle mogelijke moeit j doen om de veemarkt van Sas van- Gent tot bloei te brengen. Voortaan zal iederen Dinsdag een bekwaam veearts het vee aan de lyn keuren, waardoor de kooplui eenjgszlns gewaarborgd zullen zyn voor afkeuring te Selzaete. Mooton de geheelonthouders een blauwen knoop dragen ja of neen? Deza quaestie vormde, naar men meldt, den hoofd- schotol op de vergadering van de Ned. Onderw, Propagandaclub voor Drankbestryding, Zater dag jl. te Amsterdam gehouden. G o e n blauwe knoop, vond de heer Grien- lehner uit Alkmaar. Als men als drankbestry^ der eon knoop draagt, waarom dan ook niet als vegetariër, als feminist, als socialist Indion de geheel onthouders op resultaten mogeg- bogen. dan is 't Diet door, maar ondanks hu?., wyze van propageeren, meende de inleider ondanks hun blauwen knoop, hun colpor-, fceeren, hun boottochten. Yolgens hem doeti', de blauwe knoop bepaald schade: by het, groote publiek wekt men door dit symbool, weerzin, vóór men begrip heeft kunnen ;ianr brengen. Bovendien l^adt men met eeiv blauwen knoop nog tegenover velen een schyn op zich, als bekeerd dronkaard zoo'n controle-, middel noodig te hebben. Wèl etn blauwe knoop meende de heer v. d. Woude. Het is een uitstekend propaganda-^ middel. Wy moeten hem juist dragen, opdat het pubÜ9k zie, dat niet alleen bekeerdo, dronkaards, maar ook „fatsoeniyke lui" geheel-, onthouder zyn. En langzamerhand komt do. waardeering v*or ons symbool, dat nu geen brandmerk meer is. Als velen het dragen, geven we een machtige demonstratie dan wordt er over ons gesproken, dan ook kunnen wy een steun zyn voor arme tobbsrs, dis tea onder dreigen te gaan; dan versterken we den band, dien tusschen alle geheel onthouders bestaat; dan herkennen wo onze geestver wanten, waar we ons ook bevinden. En al worden we ook eens nagewezen we moetea er tegen kunnen, emaad te dragen ter wille van iets goeds. To Bombay is een brief ontvangen, van een artist en echryver, tevens ontdekt kingsreiziger, genaamd Henry Savage Landor, die juist de grens van Indié heeft bereikt, na een mislukte poging om Lbaea, de hoofd stad van Tibet, te bezoeken. De heer Landor deelt daarin mede, dat hy een wonderschoone reis heeft gedaan, maar sommige verschrikkeiyke avonturen in Tibet beleefd heeft. Yan de 80 man, die met hem vertrokken, verlieten er hem een paar dagen na het overschryden van de grens van Tibet reeds 28. De reiziger legde 56 dagmar- schen af met slechts één drager en een zieken koelie. Hy verloor al zyn levens middelen en ten slotte namen de inboorlingen hem en zyn beide metgezellen verraderiyk gevangen. Zy werden alle drie in ketens geslagen en ter dood veroordeeld. De drager werd verscbrikkeiyk gegeeseld en ook de heer Landor bracht men naar de executieplaata. Ziende, dat het schieten op hem en het martelen met gloeiende yzeren werktuigen hem

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2