autoriteiten en particulieren in Gelderland gelegenheid zal geven, hunne opwachting te maken. Mr. S. Tjaden Busmann, president der rechtbank to Groningen, herdacht gisteren het feit zjjner vyf-en twintigjarige ambtsver vulling. De jubilaris ontving de verzekering der belangstelling, die dit merkwaardig feit in den kriog zijner ambtelijke omgeving had gewekt. Allereerst van de zyde der leden van de rechtbank, van bet parket en van de griffie, die in hunnen vice-voorzitter, jhr. mr. J. B. Van Iddekinge, den tolk hunner gevoe lens vonden, en voorts van de zijde der balie, die vertegenwoordigd door de orde van advo caten en door mr. Th. HaakmaTresling, haren oudeten procureur, aan haren deken, mr. S. H. S. Modderman, de taak hadden opgedragen, in een indrukwekkend woord haren heilgroet •ver te brongen. Van de rechtbank ontving de heer Tjaden Busmann een bronzen Themisbeeld, van de halie twee etsen van Mauve en van Maris, benevens een magistralen zetel, rijk gebeeld houwd en blykens de Latynecbe inscriptie, fn de rugleuning gegrift, bestemd om in de rechtzaal den voorzitter tot zitplaats te dienen. Het stoomschip Voorwaarts," van Am sterdam na^r Batavia, arriveerde 1 Oct. te Padang; de „Soembing," van Java naar Rot terdam, veitrok 1 Oct. van Aden; do „Gede," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 1 Oct, te Pad&ng; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam passeerde 2 Oct. <1 uur des morgens Dungeness; de „Prins Hendrik" ver trok 2 Oct. van Amsterdam naar Batavia. Boskoop: Gistermiddag had alhier een ongeluk plaats. Eju jongetje tusschen 7 en 8 jaar, van den heer De Wolf, had zich in een eikenboom begeven om eikels te plukken. Het gevolg was dat hy er uit viel en be wusteloos werd opgenomen, waarna bij naar do ouderlijke woning gebracht is. Direct werd de heer Blom, arts alhier, ontbodeD, die con- etaleerde dat de knaap niet levensgevaarlijk verwond was. Hy bracht hem tot bewust- rijn terug. Heden is alhier de verzending van boo men en planten naar Duitschland weder aan gevangen, hetgeen weder veel drukte ver oorzaakt. Het is echter te betreuren dat de kandei op Amerika is gestremd wegens de inkomende rechten op boomen en planten. Dit zal io Boskoop voor de grootste niaasa kweekers, maar het meest by de kleine kwee- keiS een groote teleurstelling zijn, omdat bij deze kleine kweekers het meeste goed ge kweekt wordt voor Amerika en zy daarvan snoeten bestaan. Het ziet er voor de kleine kweekers z±er slecht uit. Het is hier ni;t te doen om hoaaerd of duizend, maar om mil- Hoer on rozen er. daardoor is er nu geen han del voor het grootte bestaan van Boskoop. Be gouden eeuw is uit en nu komt de zil veren en spoedig zal de ijzeren volgen. Bodegraven: Door commissarissen van ien straatweg GoudaBodegraven is benoemd tot opzichter over dien weg de heer J. H. Mus, te Alfen aan den RyD. Als secretaris is gekozen de heer H. 1»9 Coultre, voorzitter, in plaats van wyien den heer Van der Meersch. Gedurende de maand September werd ia do Rijkspostspaarbank ingelegd f 2603.17 en terugbetaal! f 811.24. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 544. Lisse: Aan het Rykstelaphoonkantoor alhier zijn in de afgeloopen maand ontvangen 147 en verzonden 134, te zamen behandeld 281 tel'grammen. In September 1896 werden er 306 behandeld. Rynsburg: Voor de gemeente Rijosburg sal de loting dit jaar plaats hebben te Katwijk- Binnen en wel op Dinsdag 17 October, des namiddags te halféén. Ter-Aar: De loting voor de ingeschreve nen der nationale militie dezer gemeente, lichting 1898, zal plaats hebben te Woubiugge op Woensdag 20 October a. s des namiddags te kwartier over éénen; terwijl Dinsdag 23 November d. a. v., des voormiddags te elf oren, ter gemeente-secretarie de vrijstellingen kunnen worden aangevraagd. Gedurende de maand Sept. zijn aan het Bykstelephoonkantoor in deze gemeente be handeld 91 telegrammen, namelijk ontvangen 52 en verzonden 39. Noordwijkerhout: In de maand Sep- tembtr werd aan het hulppostkantoor bij de RÜk.ip stspasrbank frgelegd f 334.26 in 15 inlagen. Terugbetaald werd in 2 keeren f 16 90. Noordwyk: Gedurende de maand Sep- tembtr werden aan htt Rijkstelegraaf kantoor altier 724 telegrammen behandeld, en wel 492, die ontvangen, en 232, die verzonden werJen. Overziett van behandelde geldsommen b de Rijkspostspaarbank alhier over het derde kwartaal ran If97: Ingelegd Terugbetaald Joli f 6962 89 f 598 05 Augustus 4238.84 1034.70 September 1677.41 820.41 Totaal fll,879.14 f 2463.16 Het laatst uitgegeven boekje draagt ais num- «er 539. Dit Batavia word gisteren aan de „N. R C." geseind, dat luitenant-kolonel Van Heutsz ty keuze bevorderd is tot kolonel, chef van den generalen staf. Als iemand uit het IndiBche leger een buitengewone bevordering waardig is, dan zeker deze hoofdofficier, voegt het blad er by. b 1872 uit den troep tot 2den luitenant aan gesteld, behoort hy tot de meest ontwik kelden uit het Indische officierscorps, getuige het gunstige resultaat, waarmede by den cursus op do Krygsschool sloot, en de bolang- ryke brochure, die hy over de toestanden op Noord Sumatra in het licht gaf. Reeds in 1875 werd zyn naam met ©ere in Atjeh ge noemd en als kapitein, chef van den staf van generaal Van Teyn, maakte hy zich zoo verdiensteiyk, dat by by keuze tot majoor werd bevorderd. Wat hy na dien tyd in Atjeh verrichtte en hoe hy ue kroon zette op zyn werk als troepenaanvoerder, door zyn schitterende actie in Segli, nu een paar maan den geleden, is van algemeene bekendheid. De Indische armee mag geluk gewenscht worden met zulk een chef van den staf, die na haar zoo dapper en met zooveel beleid aangevoerd te hebben in den stryd, nu zyn ontwikkeling en groote ondervinding dienst baar kan maken tot het aanbrengen van verbeteringen, waaraan hy de behoefte uit eigen aanschouwen leerde keünen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan H. Van Lit,bode-con- cierge bjj het Provinciaal Bestuur van Drente, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Jhr. mr. A. A. Van Doorn van Koudekerke be noemd tot burgemeester der gemeente Vlissingen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Veere en Vrouwenpolder; B. W. Siemens benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidbroek; H. Gaaikoma benoemd tot burgemees ter der gemeente Aduard, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Noordbroek. Benoemd tot commies ter directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzente Maas tricht, D. A. Breen; te Zwolle, J. Van Vollen- hoven, thans belast met de waarneming dier betrekking. Audi fa tie. Da gowoaa audiëntie van den minister ran j ostitis zal op Woensdag 6 Oct. niet plaats hebben. xMnsenra Meermanno Wesfcreenianum. Dit museum (Prinsessegracht No. 30, te 's-Graven- hage) zal gedurende October 1896 geopend zijn op den 7don en 21sten. Op die dagen zijn toe gangskaarten, zoowel aan het Museum zelf als aan de Koninklijke Bibliotheek (Voorhout No. 34) te verkrijgen. De moord in de Schooterboschstraat te Rotterdam. De correspondent te Beriyn van de ,N. R. Crt." meldt: Nadat bier drie dagen lang de van ver schillende zijden stillekes ingestelde onder zoekingen niets hadden opgeleverd, heeft de publiciteit, door de „Lokalanzeiger" gegeven aan al wat de „Nieuwe Rotterd. Courant" over den moord heeft medegedeeld, byzouder- heden over Müllor en zyn slachtoffer aan het licht gebracht, die het gebeele drama misschien onder een nieuw licht zullen plaatsen. Volgens het hier ontdekte, zou de moord de epiloog zyn van een schuldige liefde, welker eerste slachtoffer de door den moordenaar trouweloos in den steek gelaten echtgeoooto zou zyn, die hierLuckenwalderstrasse No. 11A woont. De to Rotterdam vermoorde vrouw zou niet Mülier's echtgenoote, maar iemand zyn, om wie hy zyne echtgenoote en een aardig, thans achtjarig zoontje, in December 1895 zou hebben verlaten. Drie maanden vroeger waren in het huis van de Luckenwalderstrasse twee gezinnen komen wonen; in de achterwoning twee trap pen hoog Muller met vrouw en zoontje, en vlak over hem een zekere vrouw Hannemann met twee dochters. De oudste van dezen was pas uit een dienst by de moeder teruggekeerd. Hoe dit meisje in intieme verhouding tot Müller is gekomen, is voor de betrekkingen van weerszyden oen geheim gebleven. Maar oen paar weken vóór Kerstmis is Müller plotseling met het oudste meisje Hannemann verdwenen. Wel riep de verlaten echtgenoote de hulp der politie in, maar de nasporingen hadden geen gevolg. Vrouw Müller hoorde niets van haar man en moeder Hannemann verzekerde geen enkel vermoeden te hebben omtrent de verbiyfplaats van haar kind. Da uit Rotterdam gekomen berichten hebben heden den slaier weggenomen, die er over het doen en laten van bet voortvluchtige paar lag. Men vermoedt hier, dat Müller genoeg van z(jne schuldige liefdo en zyne minnares heeft gekregen en daarom haar en hun kind heeft willen uit den weg ruimen. Ook is het ver moeden uitgesproken, dat hy zich wellicht slechts als krankzinnig aanstelt. Want ook z(jno echtgenoote weet zich niets te herinneren, dat aan een vroegere verwarring in zyn geest vermogens kan doen denken, en naar ik verneem heeft niemand in professor Arons inrichting voor ei eetriciteits-meting, waar Müller vroeger heeft gewerkt, ooit iets vreemds of eigenaardigs aan hem gemerkt. Naar aanleiding van hetgeen baarBeriynsche correspondent seint, kan de „N. R. C." alsnog mededeelen, dat de heer Fehr, uit de Vi-ch- steeg, by wien Müller ongeveer l1/, jaar als lste bediende werkzaam was, baar dezer dagen te kennen gaf, op de mededoeling, dat Müllor gehuwd zoude zyn, niet bet jt te weten of de man was ergens in den kost en niet gehuwd. Van deze mededeeling wordt, in verband met h6t geseinde, eerst nu door ons, zegt de N. R. C.", melding gemaakt, omdat do com missaris van politie, de heer J. W. C. Strang, op onze vraag of de man mierdaad gehuwd was, welke vraag wy hem deden na het gehoorde by den heer Fehr, ons de verzeke ring gaf, dat na de arrestatie van den moor denaar by fouilleering in zyn bezit werd gevonden een bewys, afgegeven door den burgeriyken stand te Rotterdam, waaruit biykt, dat den 2den October 1896 aldaar geboren is uit de echtelieden Müller het vermoorde kindje. Later seint de correspondent te Beriyn: Na drie dagen vergeefsch zoeken heb ik eindeiyk vrouw Müller, de echtgenoote van den moordenaar, in haar eenvoudige, maar zeer ordentelijk», nette woning kunnen op zoeken. De Luckenwalderstrasse is een stille zystraat in het zuidwesten van Beriyn, dicht by een goederenstatipn. By vrouw Müller woont de vader van den moordenaar, een nog flinke man, in, en ook met hem heb ik kunnen spreken. Hy ziet er uit als een Pruisisch oad-militair, keurig netjes, een beetje styf in zyn doen. Op straat was ik toevallig het zoontje tegen gekomen, een vriendeiyk, levendig jongetje, en hy had me naar zyn moeder gebracht. Maar tydens ons onderhoud werd hy de straat op gestuurd, want ofschoon heel het dicht bewoonde huis sinds gisternamiddag vol is van den Rotterdamse hen moord, heeft men bet vreeseiyke nieuws tot nu voor het jongetje geheim weten te houden. Hy weet nog niet, dat zyn vader een moordenaar is. Uit wat vrouw Müller en de oude Müller me vertelden, bleek, dat de moordenaar, toen hy nog heel jong was, op eigen houtje een winkel heeft weten te openen in Schoeneberg, een westeiyke voorstad van Beriyn. Maar schitterend, geloopen met dien winkel is het niet. Zyn vrouw was acht jaar geleden juist bevallen, toen Müller den winkel, een fail- leerenden boel, heimeiyk sloot en er van door ging. Ook zyn verwanten wisten aanvankelijk niet, waar by was gebleven. Later vernamen zy, dat hy België, Nederland en Indië had doorgereisd en ten slotte in Engeland was terechtgekomen. Yan daar keerde hy naar DuitschL.nd terug, na ongeveer drie en een half jaar in den vreemde te hebben omge zworven. Te Beriyn trok hy weder in de woning van zyn vrouw in en toog aan het werk. Hy hield zich orden telyk en bracht geregeld zyn loon thui3. Op een groote photo in de huiskamer zog ik hem te midden van de andere werklieden van professor Arons inrichting. Naar ik van andere zyden vernam, hebben cie vroegere kameraden niets ten zynen nadeele weten te vertellen. Trouwens, in die jaren hebben noch zyn vrouw noch zyn vader aanmerkingen op zyn gedrag kunnen maken. En iets zonderlings in zyn doen en Lten hebben zy Diet opgemerkt, totdat het gezin twee jaar geleden verhuisde naar de tegen woordige woning, waar Müller met de oudste dochter van vrouw Hannemann kennis maakte, en heimelyk met haar in betrekking kwam, by afwezigheid van zyn vrouw. Van dien tyd af zoo zei me zyn vrouw deed by vreemd en verlegen; vaak liep hy in de kamer gejaagd op en neer en greep zich in het haar, en klaagde nergens rust to kunnen vinden en geplaagd te worden door het gevoel, dat het plafond op hem zou neerkomen. Hy stuurde zei zyne vrouw me vaak uit, zooals ik later eerst begreep om met de doebter van vrouw Hannemann te kunnen zyn. Eens op een avond stuurde hy me naar het paardenspelhy bleef thuis maar toen ik terugkwam, was hy weg, en met hem het meisje Hannemann. Sinds dien tyd geen spoor van een van beiden. Ik heb toen gedacht, dat al zyn zonderlingheid en onrust ten deeie met zyn minnary in verband stonden en ten deele overdreven werderi, om me op het dwaalspoor te brengen over wat er in hem omging. Ook de vader verzekerde nooit iets byzon- ders aan zyn zoon gemerkt t9 hebben, iets, dat op een storing in zyn geestvermogens zou kunnen duiden. Doch het is noodig, mynerzyds hierby te verklaren, dat vader en vrouw beiden zeer eenvoudige heden zyn, □iet de inenschen om zich juist rekenschap te geven van eventueele lichtB verschynselen van waanzin. Hoewel alle data over geboorte, enz. sloten, heb ik om enkele photo's van Müller, die vrouw Müller nog had, gevraagd. Ik zend ze u, zoodat geconstateerd zal kunnen worden, of ik werkeiyk met de echtgenoote en den vader van den moordenaar heb gesproken, en deze byv. niet een ander is, die de legiti matiepapieren van den Müller, wiens vroaw ik sprak, zou hebben gestolen. Hoeveel leed de vlucht vroeger ook ver oorzaakt hebbe, in de kamer van vrouw Müller hing nog, pieus bewaard, tusschen andere familieportretten, een groot gekleurd portret van hem.... Het meisje Hannemann moet een kleine blondine met donkerblauwe oogen zyn. Naar de „N. R. Ct." vernam, neeft de te Rotterdam vermoorde vrouw zwart haar. Burgerlijke Staud. LISSE. Gehuwd: T. Van Veen en A. Boyk. Go boren: Petronella, D. v, F. M. Verduyn en P. Van Aalst Cornelia Maiia, D. van P. Van Stein en P. W. Boogendoom. SabiHa Maria, D. v. M. Duivenvoorden en M. Vreeburg. Gysbertha, D. v. L. Van der Lans en G. Hoogkamer. Overleden: A. J. J. Van Ginhoven 13 ui. Levenl. D. van J. Grimbergen en Th. Molenkamp. S. Zijdeveld ecbig. v. J. Kooda 47 j. RUNSBURG. Geboien: Cornelis, Z. v. A. v. Delft en P. v. d. Eykel. Cornelia, Z. v. P. Brussée en G. v. Egmond. Anna Maria, D. v. H. v. Bourgondiën en C. Juffenrnans Dirk Cor nelis, Z. v. J. Van dor Vijver en C. v. Leeuwen. Gerard Dirk, Z. v. G. J. Vreeswijk en P A. E. Van Olpen. Overleden: K- v. Spjjk 75 j., echtg. van L. Grooncveld. G. v. d. Mey 11 m. SASSEN HEEM. Geboren: Jan, Z. van A. Hoogstraten en G. Binnendijk. Johannes Cornelia, Z. van C. Schrama en B. A. v. Diemen.Adiiana Geertruida, D v. P. v. d. Voort en C. Does. Hendricus Cornelis, Z. van C. Den Hollander en M. Blom. Overleden: A. Burgmeyer 3 w., Z. v. J. W. Burgmeyer en C. Wester. WASSENAAR. Be vall en D. Broekhuizen gob. Yan Egmond Z. Levenl. aangegeven kind. WOUBRUGGE. Geboren: Martinas Jacobus, Z. van Th. Colijn en J. v. Leent. Grietje, D. v. J. De Wit en IJ. v. Wieringon. Aatje Adrians, D. v. L. Leeuwenhoek en J. Vis.Theodora Geer- truida, D. van H. Straathof en U. Klein. Antonios Hendrik, Z. van Ij. v. Dorp en W. v. Diggele. LEIDERDORP. Geboren: Margaretba Maria, D. v. W. Smit en H.M. Jansen. M an etje A lid a, D. van T. Rietkerk en Dl Kijnsburgar. Jan Maurits, Z. van G. Van Leeuwen en E. De Koning. Offleieelo Kennisgevingen Burgemeester en Wethouders vsn Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag, 4 October a. 8. ter gelegen heid Tan de viering van den gedenkdag van Leidens Ontzot, de bureaux der Gemeente-Secretarie (afdaeling alge meene zaken en financiën), het bureau van den Burgeriyken Stand en het bureau van den Gemeente-Ontvanger zullen geopend zyn tot twaalf uren *s middags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lsidkn, F. WAS, Burgemoester. 2 Oct 1897. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieuws. De heer J. Yan der Stok verzocht ene eenige der tumlera, dis hfi cadeau geeft, in ODze vestibule ter bezichtiging te stellen; men vindt daar tevens het „tableau de la troupe" van de N.- en Z.-Ned. epera J. G. De Groot. Gistermiddag had een4-jarlgjonge tje, dat door zyn broertje in mm sportkar naar huis gereden werd, door een oohandïgen draai, die aan de sportkar gegeven werd, het ongeluk met een been in aanraking te komen met een passeerende tweewieligen handwagen. Het gevolg was, dat het knaapje uit (te sport kar viel en een wiel van den band wagen beu over beide beentjes ging. In het St.-Klizabeths- Gesricbt, aan de Hooigracht, gedragen, werd het knaapje daar voorloopig verbonden en ver volgens naar huis geleid. Vtrmoedelyk zyn beide beentjes gekneusd. Gistermorgen had op het in aan bouw zynd laboratorium op „Yreewyk" een Haagsche timmerman, G. v. A. genaamd en die aldaar werkzaam was, het ongeluk een stuk hout (korfceling), dat van eea steiger viel, op het hoofd te krygen. Spoedig werd hy per brancard naar het Academisch Zieken huis vervoerd, waar zyn toestand niet zonder gevaar geacht wordt. Alle werklieden aan genoemd gebouw zyn door den aannemer verzekerd by de Maat- schappy tegen invaliditeit en ongelokken. Een man, die gistermorgen met de Katwyksche boot naar Leiden kwam, zat op het dek een dutje te doen. Hoewel reeds eenige malen op het gevaariyke hiervan ge wezen, was hy naby de Yinkbrug weer ingedommeld, waardoor hy by het paseeeren dier brug verzuimde te bukken, op een zeer onaangename manier met de brug in aan raking kwam en een wonde aan het hoofd kreeg. In het afgeloopen seizoen wer den te Scbeveningon 44,596 zeebaden genomen, tegen 43,479 in 1896, dus 1177 meer. Dat het by de bekroningen op de jongste Haagsche Landbouwtentoonstelling niet ieder naar den ziQ ging, blfikt ook nu weer. Geheel ongegrond kan die klacht niet genoemd worden, als ze althans juist is. Een vetweider beklaagt zich nameiyk over de wQze waarop de jury tegen hem ia te werk gegaan by de heoordeellng van het vette vee. Hy beweert dat onder No. 78 „vetgeweide koeien" uitsluitend koeien bekroond xfin, die wel in 't land geloopen bobben, maar spoeling en meel zyn toegevoederd, eigenlijk gemest. Hy voegt er by, dat in dezen tyd van het jaar spoelingvleesch voor weidevleeaeh moet onderdoen. Het geval zou zich dus hebben voorgedaan dat onder de rubriek „vetgeweide koeien" zich exemplaren bevonden, die daarin niet thuis behoorden. D tardoor zyn dus èn keurmeesters èn inzenders van hetgeen wèl gevraagd werd, dupe geworden. De pryzen zouden mitsdien dao ook zyn toegekend aan hen, wien ze niet toekwamen. De bak kersgezellen te 's-Graven- bage zullen alweder een poging doen om tot afschaffing van den nachtarbeid te kom?n. Daartoe wordt a.s. Zondag een vergadering gthouden In den Hoogduitachen Schouwburg aldaar. In eone circulaire aan de patroone wordt nog eenB namens een viertal vereenigingen b.toogd, dat de afschaffing van den nacht arbeid in do meeste bakkeryen niet onuit voerbaar is en dat het bezwaar, gelegen in de tegenwerking van het publiek, veel van rijn omvang heeft verloren door het feit, dat in Den Haag 13000 broodafnemers hebben geteekend op do lysten, rondgezonden door 't bakk» rsgezellen-comitó en een dam9&-comité, waaT^ij verklaard werd, dat zy gaarne het Twsohe brood later op den dag willen ont vangen. Toen gistermiddag hslfvyfde tram Dam Amsteldyk ter hoogte van de Wyde Steeg te Amsterdam kwam, sprongen plotse- li.ig twee personen, die op het achterste plat form stonden, van do tram en verwydtrden zich haastig in de richting van den N.-Z.- Yoorburgwal. Een oogenblikje later miste een ander pas sagier op het platform zyn portefeuille, waar in een bankbiljet van f 26. Dhze persoon heeft van zyn wedervaren kennis gegeven aan de politie en daarbfi het vermoeden geuit, dat do beide mannen, die zich zco snel uit de voeten maakten, zakkenrollers waren. De togen 5 October aangekon digde veiling van perceelen aan de geprojecteer de Ceintuurbaan en Ruysdaelstraat, te Amster dam, waarvan sprake was in een vorig nom- mer, is tot nadere aankondiging uitgesteld. By afwezigheid der moeder ia te Almeloo een tweejarig kind in een pot met kokende andijvie gevallen, met het treurig gevolg, dat het tanige oogenbhkken later er levenloos werd uitgehaald. By de politie te Maastricht ie Donderdagavond door een fruithandelaar (Duit- scher) aangifte gedaan, dat hy tusschen St.- Pieter en Canne door 8 personen aangevalleq en van zyn geld, 1600 mark, beroofd is. Om hem het schreeuwen te beletten, hadden de aanranders hem gras in den mond gestopt. Men meldt aan de0N. R. Ct.", d d« 30 Sept.: hedenochtend is alhier gezonken een tjalkschip, geladen met turf, bestemd voor Spaarndam, komende van De Lemmer. De schipper E. Zandvoort, uit Spaarndam, werd met zyn zoontje en den knecht door Marker schippers gered. Een gedeelte van de lading is gelost, het andere is verloren. Schip en lading waren verzekerd, het schip zit gevaariyk in het noorden van Marken en zuid-west van Enkhoizen. De werkstaking op de stoom- 8pinnery „Twenthe", te Almeloo, is weder geëindigd. De arbeid is gistermorgen hervat. In het Ulvenhoutsche bosch zyn de jachtopzieners Aartsen en Beeksrs, van Ulvenhout, 's nachts slaags geweest met wild- 8troopers. Op een afstand van vier meter loste een der stroopers een schot, met het nood lottig gevolg, dat Aartsen de volle ladiüg in het lichaam kreeg en ernstig gewond is. Toen de jachtopzieners, ook de gewonde, van hunne vuurwapenen gebruik maakten, trokken de stroopers af. Men meldt uit Umuiden, dd. 1 Oct.: De voor order hier binnengekomen sleepboot „Yulcan", naar Cuxhaven vertrek kende, heeft tusschen de groote en kleine pieren, tinnen de boeien, den binnenkomenden Vollendammer botter No. 211, schipper W» Sleurs, in den grond geloopen. De botter zonk byna onmiddeliyk en 2 man er van sprongen direct op de sleepboot over. Een derde ge raakte te water en wist, al zwemmende, den boven water uitstekenden mast van den botter te bereiken, waaruit hy later met veel moeite gered werd. De vierde, een jongen, heeft ongeveer 20 minuten in het water doorge bracht en bad nog juist kracht genoeg om een hem toegeworpen lyn te grypen. Aan wal gekomen zynde, was hy geheel bewus teloos, doch zyn toestand werd gaandeweg beter en hy is nu buiten gevaar. Eet bewuste stoomschip ,Obi" kon in het Koningsdok te Amsterdam, niet dokken, en is toen naar het Koninginnendok gegaan om aldaar opgenomen te worden. Met het oog op de inhuldigings feesten is nu reeds al het mastgroen in de provincie Noord-Brabant verkocht! Het veelvuldig voorkomen van ongelukken aan boord van schepen, liggende op stroom of in verschillende havens aan den linker-Maasoever te Rotterdam en het daar mede gepaard gaan van een voor de lydera meermalen hoogst pyniyk vervoer van die schepen naar den wal, heeft den heer W. Voor molen, hoofdcommissaris van politie aldaar, op het denkbeeld gebracht om in dat vervoef wyziging te brengen. Op zyn aanwyzing e* volgens zyn teekeningen is thans, bywjze. van proef, aan do op het politiebureel aan d« Nassaukade berustende brancard een eenvou dig en practi8ch te .stel aangebracht, hetwelk by het vervoer van lyders van boord van schepen in daarnaast liggende sloepen of op den wal als hyschtoestel wordt gebezigd. Moet nu een ïyder vervoerd worden, dan wordt d#' brancard in haar geheel aan boord getracht^ de patiënt er in gelegd, het oog, waarin de kettingen, die de brancard met het toestel verbinden, te zamen komen, aan den laadboom bevestigd en de brancard met den patiënt er in, in horizontale richting buiten boord en in de boot of op den wal gebracht, zoodat hy tydens dit vervoer niet, zooals tot dusver, door noodelooze schokken of stooten gekweld en gepynigd kan worden. Toen gisterochtend te Utrecht een der treinen uit Rotterdam aankwam, be merkte men, dat op oen verbinóiogsstang tus schen twee wagens een half dozyn kippen en een baan zaten. By onderzoek is gebleken, dat de dieren eigendom waren van een werk meester der Staatsspoor te Rotterdam, en van daar de reis naar Utrecht hadden medege maakt. De salonboot vAntilope" van gebr. Goedkoop kwam, gistermorgen van Am sterdam naar Umuiden stoomende, tydens mist naby de halte Houtrakpolder in aan varing met de goederenboot „Haarlem Packet" ▼an den heer Bus. De „Antilope" werd be- langryk beschadigd aan den steven. A18 een byzondorheid wordt medegedeeld, dat in den tuin van den heer v. H. te Loo8drecht dezer dagen nog een paar schaaltjes geurige, rype aardbeien zya geplukt. Een Engel8ch matroos, die in IJmuiden aan het passagieren geweest wa« en daarna te Haarlem verzeild was geraaht, werd voor dronkenschap door de politie in laatstgenoemde plaats opgepakt, waarna hy mededeelde, dat zyn schip (het visschers vaar tuig „Betsy") reeds zonder hem vertrokken was. Daar hy geld noch onderkomen had, zal hy door poHtio-zorg naar zyn vaderland teruggezonden worden.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2