N°. 11533. ponderdag 30 September. A0. 1397 <goarant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DBIE Bladen. Feuilleton. IEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURAKTJ Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYEBTEKTIÉK Tan 1—0 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het in casseer en buiten de etad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Leiden, 29 September. In het einde der volgende week, vermoedelijk Vrijdag 8 October, zal in het Stedelijk Museum (Lakenhal) alhier een tentoonstelling worden geopend van antiek en modern kunstnaaldwerk. Door de besturen der Noord-Zuid-Hol* landsche en Rynlandsche Stoomtramweg- Maatschappijen is verzocht de sporen hunner Maatschappijen tusschen de Poelbrug en den Hollandschen spoorweg te mogen wijzigen als op een overgelegde teekening is aangegeven; het lengteprofiel van de Rtjnlandsche Stoom tram zoodanig te veranderen, dat aan de Noord-Westzy da van de»'Hoilandschen spoor weg een gedeelte ter lengte van 50 meter wordt verkregen, hellende 1 op 100; ter wille van een uitweg voor het aan do Noord-Zuid Hollandsche Stoomtramweg Maatschappij, toe- behoorend perceel oud gemeeDte Oegstgeest Sectie C. No. 530 te mogen maken eene plaat selijke verhooging in de bestrating van den Rynsburgerweg en de voor boven bedoelde werken in den weg staande boomen ten getale van zes te willen doen vellen. Na ingesteld onderzoek door de Oommissie van 'Fabricage! ia gebleken, dat tegen de uit voering van de hier bedoolde werkzaamheden geen bezwaar bestaat, terwijl de noodige toe stemming van het college van Gedeputeerde Staten is verkregen. B. en W8. geven den gemeenteraad mits dien in overwegingvooreerst te besluiten, dat de bedoelde zes boomen zullen worden gerooid, onder bepaling dat de rooiing geschiedt van gemeentewege en dat de kosten daarvan komen ten laste van de beide tram wegmaat- schappijen elk voor de helft. Vervolgens voor zooveel noodig toestemming te yerleenen voor de boven omschreven wijziging van de aan gelegde sporen en tot demping van het ge deelte sloot by het overpad I, voor zoover de gemeente Leiden betreft, onder bepaling, dat iu het gedempte gedeelte een duiker, groot 0.40 X 0.50 M2., worde gelegd en de einden dier afdamming naar behooren worden be- schoeid en dat eventueel benoodigde afraste ringen door en voor rekening van de Stoom tramweg-Maatschappijen zullen moeten worden gemaakt en behoorlijk worden onderhouden. Naar aanleiding van art. 1 der verorde ning van 5 April 1894, betreffende het be wonen van gebouweD, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn, hebben B. en Ws. aan een Commissie, bestaande uit den gemeente-archi tect, de rooimeesters en drie stads-genees- jieeren, opgedragen een onderzoek in te stel len naar den toestand van eenlgo perceelen, wier bewoning door B. en "Ws. vermoed werd oadeelig voor de openbare gezondheid te zyn. Uit het deswege uitgebracht rapport blijkt, dat de perceelen Gekroonde Liefdepoort No. 15 en Heerenlaan Nos. 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31 en 33, naar het oordeel dier Commissie, niet voor bewoning geschikt zijn, hetgeen overeenkomstig art. 8 der bovengenoemde verordening ter kennis van de eigenaren is gebracht, doch waartegen geeu schriftelijke bezwaren zijn ingediend. Onder overlegging van de betrekkelijke stukken geven B. en Ws. in overweging iDgevolge art 7 van meergenoemde verorde ning over te gaan tot de benoeming van eene commissie van drie raadsleden, met uit- noodiging de zaak nader te onderzoeken en omtrent hare bevinding een met redenen omkleed verslag uit te brengen en hare conclusie in een concept-raadsbesluit te formuleeren. De Commissie van Financiën heeft geen bezwaar tegen de rekening van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis dienst 1896, in ont vangst ad f 29,811.06, in uitgaaf ad /"29,289.39s, sluitende dus met een batig slot van f 21.665, Zij stelt voor tot goedkeuring van die rekeniDg over te gaan. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat voor de berekening van de pen sioenen van enkele gepensionneerde agenten van politie tot grondslag is genomen eene vergoeding voor kleeding van f 65, terwijl sedert 1887 gestort werd naar een grondslag van f 92 voor kleeding, in verband met eene wijziging, in de kleeding der agenten van politie aangebracht. De pensioenen van bedoelde agenten van politie zijn over de jaren 1896 en 1897 ge regeld overeenkomstig de storting naar een grondslag van f 92 voor kleeding. Intusschen zijn er enkele agenten, die over vorige jaren een te gering pensioen hebben ontvangen, zoodat het door B. en Ws. billijk wordt geacht, dat het te weinig berekende alsnog aan ben worde uitgekeerd. Het zijn de volgende: J. Kuiper, van 1 October 1889 tot 31 Decem ber 1895 6 jaren en 3 maanden ad f 18 per jaar, maaktf 112.50; J. B. Jansen, van 1 September 1893 tot 31 December 1895, 2 jaren en 4 maanden ad f 18 per jaar, maakt 9 42. W. F. A. Ucker, van 1 Juni 1896 tot 31 December 1895, 7 maanden ad f 9.54 per jaar, maakt 0 5.66* J. Kroon, van 15 Mei 1895 tot 31 December 1895, 7'/i maand ad f 18 per jaar, maakt11.26 te zamen f 171.31* B. en Ws. geven in overweging hen te machtigen tot de uitbetaling aan de boven genoemde gepensionneerde agenten van politie van het hun te weining uitgekeerd pensioen, te voldoen uit den post der Onvoorziene Uit gaven. Curatoren van het gymnasium deelen den gemeenteraad mede, dat met 1 October a. 8. in hun College twee vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeron mr. C. Cock en dr. T. Zaaijer. Tot hun groot leedwezen heeft de heer Cock hun medege deeld, dat hij met het oog op zijn vergevor derden leeftijd zich een herbenoeming niet zou laten welgevallen Ter vervulling van dsaa vacaturen bieden curatoren de navolgende aanbevelingslijst van twee personen aan: lo. Vac. mr. C. Cock: it. ft. G. De Vriee en mr. O. W. Sipkes. 2o. Vac. dr. T. Zaayer: ér. T. laager en M. C. F. J. Costjn. Ter vervulling van ée vacature, ont staan door het overlijden van den onderwijzer J. W. Wuyster, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een tweeden onderwijzer aan de openbare Jongensschool 2de klasse. lo. W. J. Jong, onderwater aan de school der 3de klasse No. 2, 2o. A. Tuk en So. li. Bron, beiden onderwijzer aan de Jongens school 2de klasse. Door de afde&ling Twiak Opperdoes der centrale liberale kiesvereenigmg in het dis trict Enkhuizen is besioten, in de algemeene vergadering dier kiesvereenigmg, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor te dragen den heer J. J. Winkels, te Nibbixwoud. De afdeeling Hoogwoud en Ometreken heeft den heer A. Roodhuyzen voorloopig candidaat gesteld. Krachtens Raadsbesluit vaa 24 December 1896 werd de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg No. 10 verhuurd aan J. A. Van der Valk Bouman alhier voor f 175 per jaar tot 31 October van dit jaar. Vermits de huurJer het verlangen heeft te kennen gegeven de huur met één jaar te verlengen, geven B. en Ws. in overweging de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg No. 10 van 1 November 1897 tot en met uliimo 1898 wederom onder de bestaande voorwaarden te verhuren aan den tegen- woorJigen huurder. Tevens deelen zjj mede, dat wegens gebrek aan ruimte op de Secretarie het noo ig wordt geacht het bureel voor de Militie en SchutteiiJ van daar over te brengen naar de voormalige Leeskamer. In verband daarmede most op laatstge noemde kamer eene afscheiding worden gemaakt, eenige kasten worden veranderd en ec-nige lessenaars worden geplaatst, waaraan eene uitgave van ongeveer f 160 is verbonden. Vtrmit8 de betrekkelijke post der begrooting voor deze uitgave vermojdelyk niet voldoende zal wezen, geven B. en Ws. in overweging hun College ter zake het noodige krediet wel ta willen verloenen. Verder deelen B. en Ws. mede, dat de heer C. Los alhier verzocht heeft van de gemeente te mogen huren het door de gemeente aan gekocht woonhuis aan de Korte Mare hoek Lammermarkt No. 15 voor de som van/"850 per jaar, welk bedrag B. en Ws. voldoende voorkomt en dan ook op de ontwerp-begrooting voor 1898 door hen als huur van genoemde woning is uitgetrokken. Zy geven mitsdien in overweging te be sluiten het bedoel ie woonhuis te verhuren aan adressant voor de som van f 350 per jaar, ingaande 1 November 1897 tot 1 Mei 1900, alzoo voor 21/, jaar, onder bepaling, dat de gemeente bevoegd is de huur ook tusschentijds te doen eindigen, mits daarvan aan don huurder drie maanden te voren kennis gevende en verder onder do gewone voorwaarden. Vervolgens werd medegedeeld, dat eenige veranderingen en herstellingen aan de woning moeten worden aangebracht, waar van de kosten zijn geraamd op ƒ185, zoodat B. en Ws. in de tweede plaats in overweging geven, hun het noodig krediet te verleenen, ten einde tot die herstellingen te kunnen doen overgaan. Ten gevolge van de overplaatsing van den onderwijzer H. G. Martin naar de Jongens school lste klasse, ia er aan de Jongensschool 2de klasse eene vacature van derden onder wijzer ontstaan, ter vervulling waarvan de voigende voordracht is opgemaakt: lo. J. N. Patti8t, onderwijzer aan eene openbare school te Rotterdam, 2o. J. J. Lecker, werkzaam te Alfen, en So. J. T. Rinkema, onderwijzer aan de school 3de klasse No. 9. Bjj de a. s. viering van den gedenkdag van Leidens Ontzet op a. s. Maandag zal de koraal muziek ditmaal niet plaats hebben om het standbeeld van Van der Werf, maar in den tuin van het Laboratorium tegenover het Park. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 31 Aug. wordt morgen alhier verwacht. Omtrent het te Utrecht gegeven concert door bet Amsterdamscbe Vocaal-kwartet, dat morgen, Donderdag-avond, ook in de Stads- zaal alhier optreedt, schrijft de heer Hugo Nolthenius in het „Utr. Dbl." o. a. het volgende: Over de goede eigenschappen van het kwartet uit to w-eiden mag overbodig heeten. Haast zonder uitzondering is de klank heerlijk en kenmerkt de geheele voordracht iets voor naams, dat zeer weldadig aandoet. De voor dracht karakteristiseerende zou ik Z9ggen, dat die op en top Hollandsch, heerlijk flollandsch is, zonder eenige ostentatie, iu verkwikkenden eenvoud met het beste wat er is voor den dag komende. Na den tenor den heer Rogmaas en de alt mej. Cato Loman besproken te hebben, zegt h|j: De beide polen, mevr. Noordewier en de heer Messchaert, hebben uiteraard wel de omvangrijkst? taak, waarvan zij zich even moedig als zij die hebben aanvaard, ook kwtyten en zoo blijft dit nobele viertal een ware schat in het muzikale leven van onzen tijd, dien we niet genoeg waardeeren kunnen en verplegen. De 2de luit. J. Alma, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt 1 October voor 31/, maand gedetacheerd by de normaal-schiet- bchool te 's-Gravenhage. In het „Hötel Paulez" te 's-Gravenhage is aangekomen baron B^yens, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den koning van Bolgië by den Sbah van Perzië. Ter gelegenheid van het optredeu van den burgemeester, jhr. mr. De Beaufort, te 's-Gravenhage, zullen de leden van den Raad hun voorzitter den 12den October a. 8. een gastmaal aanbieden. De Portugeesche gezant heeft gisteren uit zyn woning aan het Tornooiveld te 's-Gra venhage de vlag van zyn land doen ontplooien, ter gelegenheid van het geboortefeest van den koDtag en de koningin van Poitugal.dat voor beiden op denzelfden dag valt. De 2de luit. M. G. Labree, van het 5de reg. inf. te Utrecht, wordt 1 October voor een maand gedetacheerd te Woerden. Maandag hield de centrale commissie voor de PariJsche tentoonstelling een vergadering. De algemeene voorzitter, baron Michiels van Yerduynen, begeeft zich de volgende week Daar Parijs. Het beheer der Nederlandsche legatie te Konstantiriopel is tydens de afwezigheid van den gezant opgedragen aan den eersten tolk, den heer Keun. Door B. en Ws. van Nymegen is tot archivaris dier gemeente benoemd de heer H. D. J. Van Schevichaven, aldaar. In de „Staats-Courant" wordt medege deeld een staat van de gevallen van besmet- teiyke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Augustus 1897. Maandag dineerden by de Vorstelyke familie Von Wied in het paviljoen te Scbe- veningen de ministers van financiën en van buitenland8che zaken, enkele te 's Graven- hage vertoevende gezanten van H. M. de Koningin, hofdignitarissen en andere autori teiten. De inspecteur van het wapen der cava lerie, generaal Romer, te 's Gravenhage, be gaf zich gisteren naar Apeldoorn, ter inspectie van het remonte-depot. Naar de „Tel." verneemt, heeft de rijks advocaat mr. W. A. Van Hoek te Middelburg als zoodanig zyn eervol ODtslag aangevraagd aan H. M. de Koningin Regentes. H(J is voor nemens de gemeente metterwoon te verlaten en houdt dan tevens op lid van den gemeen teraad te zyn. Naar aanleiding van een schryven van den minister van koloniën aan den minister van oorlog is aan de corpscommandanten by het wapen der infanterie de uitnoodiging verstrekt tot het zooveel mogelijk bevorderen van overgangen vaa hua onderhebbend per soneel by het leger in Ned. Oost Indië, opdat de uitzending van bet benoodigde contingent van suppletietroepeo zoowel nog in dit jaar, als in de eerste maanden van 1898 tydig kunne geschieden. Op de Kemperbergerheide onder do gemeente Arnhem worden door het departe ment van oorlog vier nieuwe schietbanen voor infanterie aangelegd. Bodegraven: De lessen aan de Ambachts- teekenschool zullen Dinsdag 5 October een aanvang nemen. Leerlingen dienen zich aan te melden op de secretarie vódr of op 4 October a.8. Voor de loting der nationale militie zijn m deze gemeente ingeschreven 35 jongelieden. H ill e gom: Het mond- en klauwzeer onder het vee van de landbouwers P. W. Zeestraten en A. Hermans kan als geweken worden beschouwd. L i s s eVoor de betrekking van onderwij zer aan de openbaro lagere school alhier, jaar- liet verdwaalde Kiud. Slot.) De hoop, dat Lily door da drijvers van zulk een karavaan van schapen of ossen kon opgenomen wezen, was zeer zwak. In dit droge jairgetyde was er bijzonder weinig voeder; slechts bier en daar groeide een komraeriyk bosje gras. De groote weg bleef dus soms maanden achteroen eenzaam en verlaten. Zeker had de onbarmhartige zon ook reeds lang den laatsten druppel wa'er in de diepe slooten, die langs den weg lie pen, doen opdrogen, een reden te meer waarom het reizen met de kudden in dezen tyd onmo gelijk was. Onder dergelijke omstandigheden moest onze hoop, om het kind lovend weer te vin den, wel geheel verdwynen. Lily was naar menscheiyke berekening verloren, want de naaste hoeven waren naar beide k-anten van den weg eenige honderden mijlen verwijderd. Terwyi wö de zaak op deze wy«e bespra ken, was Jimmy een woinig bedaarder ge worden. Slechts van tyd tot tjjd hoorden wy nog een kreunön of een snikken van hem. Maar tochl Was do mogelijkheid nog niet voorhanden, dat Lily zich nog op den groo- ten weg bevond? Op dit oogenbiik liep zy misschien half veremacht, aarzelend en strui kelend, over dea harden, drogen weg. Was dit het geval en zij niet we&r in het bosch teruggegaan, dan was zy ook gered, wart een flink ruiter kon haar gemakkeiyk inhalen. Mr. Williamson was het, die dit denkbeeld opperde. Hoe vreemd, dat wy niet dadeiyk daarom gedacht hadden 1 De gedachte was nauwelyks uitgesproken, of zy werd ook reeds ten uitvoer gebracht. De paarden waren frisch en spoedig reed een kleine ruiterschaar met den ouden Conelly rechts, een andere met Williamson links als leider, den weg op. De teruggeblevenen, waartoe ikzelf ook behoorde, gingen in de richting, die Jimmy vroeger ook gegaan was, naar den weg. Daar zonden allen in elk geval weer byeenkomen. Toen wy by den grooten veeweg waren aan gekomen, begonnen wy, daar wy ons voor het oogenbiik op geen andere wfjze konden nuttig maken, oen gemakkeiyk nachtleger en een voedzaam, smakelijk avondmaal voor de afwezigen klaar te maken, terwyi wy vurig hoopten, dat hun pogingen met goed gevolg mochten bekroond worden. Jimmy had zichzelf onderwyi weer bo- heerscht. Zyn scherpe, zwarte oogjes dwaalden over den weg heen en daarna stond by op en begon met z$n hoofd naar den grond gebogen opnieuw te zoeken. Langzaam en alles wat hy zag zorgvuldig onderzoekend, liep hy heen en weer. Plotseling scheen hem echter de geheelo zwaarte van zyn teleur stelling opnieuw te overmannen. Wy zageo, dat hy, op den grond zittend, zyn gezicht in zyn handen verborg en bitter schreide. Dö beide ruiterbenden kwamen laat io den nacht en vermoeid terug zonder Lily. Belie waren veel verder gereden dan den afstand, welken het kind by mogelykbeid kon afgelegd hebben. Zy hadden scherp toegezien en zich de kelen heesch geschreeuwd, zonder het minste succes. Lily was en bleef verdwenen. Ik geloof, dat ieder nu het lot van de kleine beslist hield en wy waren daardoor allen terneergedrukt. Wy dachten aan de arme moeder thuis, die, tusschen hoop en vrees geslingerd, onze terugkomst afwachtte. Niemand kon dien nacht een oog sluiten. Jimmy wendde zich kermend en snikkend op zyn leger rond, en eenige malen hoorden wy, dat hy, door inneriyke onrust gedreven, opstond en onder de boomen rondwandelde. Ik zal dezen nacht nimmer vergeten. Onder den indruk van het beleefde scheen do vreemde en toch zoo aantrekkeiyke schoon heid van het bosch oen dubbelen indruk te maken. Het was oen tooverachtig tooneoll De volle maan was opgegaan en glansde met een pracht, zooals me* die slechts in die streken kan zien. Van tyd tot tyd sprong een kangoeroe of eon wallaby voorby, overigens heerschte de diepste stilte. Het uitgestrekte, eenzame bosch, de donkere stammen der boomen, die met hun onbeweeg- ïyke, spitse bladeren als versteend stonden, de diepe stilte en het spookachtig witte licht, alles te zamen genomen, maakte een droome- rigen, tooverachtigen indruk. Wy hadden ons allen op onze dekens uit gestrekt, maar de slaap wilde niet komen. Zacht met elkander fluisterend of in onze eigen gedachten verzonken, lagsn wy op den drogen grond. Plotseling, tegen drie uren in den morgen ongeveer, werden wy door een luid herhaald „Kuui" verschrikt. Het was zonder twijfel Jims stem. Wy snelden een groot eind over don weg heen tot aan de plaats, waar Jimmy zich bevond. Hy zwaaide triomfeerend met een klein voorwerp in de lucht, dat hy van tyd tot tyd in verrukking tegen de borst en aan zyn mond drukte en kuste. Het was een kindersohoen, Lily's schoentje, waarvoor Conelly het dadeiyk herkende. Het spoor van het verloren kind was weerge vonden. Het bleek nu, dat Jimmy, door zyn ruste loosheid voortgedreven, in het maanlicht op den weg heen en weer gegaan was. Hy had al zyn bekwaamheid in het opsporen io het werk gesteld en was zoo gelukkig geweest op een kleinen afstand van den weg het schoeDtje te ontdekken. Wy verheugden ons zeer over deze vondst, daar nu onze hoop weer verlevendigd werd. Het was waarschyn- ïyk, dat Lily's voetjes op den harden weg gewond waren geworden en zy daarom de schoenen uitgetrokken had. Het was niet aan te nemen, dat zy de andere had aange houden. Die moest dus hoogstwaarscbynlyk ergens in de nabyheid liggen. Of was het kind in den toestand gekomen, waarin „verbuschten" zooals wy boven opgemerkt hebben beginnen zich van hun .kleederen te ontdoen? Een wonder zou dat niet geweest zyn. Het was nu de vierde dag sedert haar verdwynen. Drie volle dagen zonder spys of drank I Drie volle dagen in deze vreeselyke hitte en in de ontzettende eenzaamheid! En een fijn, teer kind was het, dat door dit ongeluk was getroffen. Wanneer het nog niet bezweken was, dan moest het einde toch zeer naby zyn. Geen minuut mocht dus verloren gaan. Gelukkig maakte het wonderbaar heldere maanlicht Jimmy's taak gemakkelyker. Met het hernieuwd succes schenen ook zyn krachten gesterkt te zyn. Hy was in een opgewonden toestand, die aan razerny grensde. Hygend en snuivend onderzocht hy haastig, maar zorgvuldig ioderen duimbreed gronds. Nu ge leek hy inderdaad op een speurhond, die zijn reuk teruggekregen had. Wy waren ongeveer een myi verder gekomen, toen Jimmy ean half onderdrukten jubelkreet uitstootte. Hy had den tweeden schoen gevonden! Van nu af scheen hy zyn taak licht op te vatten, want hy zette zich in een soort van draf. Rechtstreeks snelde hy weer, na den weg verlaten te hebben, door hot bosch, nu en dan den grond onderzoekend. Maar het spoor was zeker versch on duidelijk, waut steeds grinnikte by tevreden en stiet een kort vreugdegehuil uit. Do geheele mensdi scheen in zyn oogen en in zyn geheimzte- nigen zesden zin geconcentreerd te zyn, dia wy, wyi wy er weinig van weteo, het instinct noemen. Opeens bleef by voor een klein onbeteeke- nend bosje gras staan. Wy zagen eindeiyfc hier een teeken, dat ook voor onze onervaren oogen iets op te merken gaf. De bovenst© punten, niet den geheelen halm zooals da Kangoeroes doen - van het gras waren afga*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1