N*. 11532 Woensdag til) September. A0. 1897 fese jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZER COUBAHTl Voor Lolden per 3 maanden..«#.-/■ IJO. franco per post1-40. Afeonderlyko Nommors 0.05. PRUS DER ADVERTKMTI ÏÏRt Van 1—0 regale f 1.05. Iedere regel meer f 0. "I* Grootare letters naar plaatsruimte. Voor het In casseer en hulton dasUd wordt f 0.05 berekend. Dit uoiiimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden* op Donderdag 80 Sept., dee namiddags te tweo oren. Punten tor behandoling: lt» Aanwijzing vaa een lid van den Gemeenteraad, om, zoo nocdig, als laatevervanger op te treden voor don Burgemeester, als Voorzitter in het HhOfdatembureau vaa het Eerate Kiesdistrict, voor do stemming ter beDoeming van een lid v»n den Gemeenteraad op Dinsdag 6 October cn voor de erontueele herstemming op Vrjjdag 15 October a. s. fl°. Benoeming van de leden en do plaatsvervangende leden in het Hoofd tembureau van het Eerete Kiesdistrict voor de benoeming van een lid van don Gemeenteraad en van de Yoof/Jftterd, ledeD en plaatsvervangende leden in de overige stem- bureaux van het Eorsto Kiesdistrict voor de stemming op Dinsdag 5 October en voor do oventueole herstemming op Vrijdag 15 Octobora.s. 8°. Verzoek van de Wed. J. M. Couvée, geb. Boucher, om ontslag als lid va i het College van Vrouwen- Kra.smmneders. (210) 4*. Benoeming van een lid van h«t Collego Tan Yrouwou-Kraammoedera. (210) 5°. Llom van een tijdelijk leeraar in de mide talen aan het Gyrcnab cm. (212) 6°. Idem van 2 Curatoren van bot Gymnasium. (216) 7°. Voorstel tot de benoe i g van drio Raadsleden iu zake eene eventueole onbowooubaarverklaring vau percot-len in de Gekroonde Liefdepoort en de HeerenlaaD. (218) 8°. Benoeming van de leden der sub 7°. bedoelde commiseie. (21-) 9°. Verzoek van W. R. J. Hackfoort, om terugbetaling vaij schoolgeld, lager onderwijs. (206) 10°. Idem als voren van Ef. H. Jlortiog. (213) 11°. Idem als voron van C. T. Ötollelaar. (216) 12°. Vooratol omtrent bestrating van het voetpad aan de HeereDstraat. (211) 18°. Idem omtrent de regeling der lessen in de geschb deria, aardrijkekundo en plant- en dier- kuude aan do Hoogt re Burgerschool voor Ueisjee. (209) 14°. Idem omtrent de uitbetaling van te woin g uitgekeerd pensioen aan enkele geponaionneerdo agcuton van politic. (217) 16°. Idem tot verlenging van do buur van de boven woning van peroatl Nieuwsteog No. 10. (219) 16°. Idem omtrent de inrichting van een der lokalen van het Riadhuis voor Bureau Tan Militie en Bchuttor(j. (220) 17'. Rekening dienst 1896 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (221) Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van P. G. TIMP, firma H. M. BIE8IOT, houdende verzoek om vergunning tot op richting van eeno bakkerij in de perceelen Korte Paradijssteeg Nos. 49 on 51: Gelet op de &rtt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven b{j deze kennis aan het publiek, dat go- noemd verzoek met de belagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 11 Uctober a. e.,'s voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven, om bozwarea tegen dat verzoek in te breagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 27 Sept. 1897. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeoDte Leiden; Gelit op art. f?5, laatste lid, <Jer kieswet; Brengt ter algemeene keDnis, dat de stemming ter benoeming vaa één lid vau den Gemeenteraa l in het late kiesdistrict van Leiden zal plaats hebben op Dinsdag den 5den October 189 7, van des voormiddags aoht tot des namiddags v f uren. Be lijsten der candidaten bevatten in alphabetiecbe rolgordo de volgende namen, als: Dr. P. J. KAISER, A. G. KLOOTS Jr. Do herstemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats bobben op Vrijdag 16 Ootober 1897. Art. 128 van het Wotboek van Strafrecht luidt: „Hy, die opzettelyl; zich voor een ander uitgevende ,a».n een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven „verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevange nisstraf vau ton hoogste één jaar." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Sept. 1897. F. WA8. Leiden, 28 September. De belediging van de by het vierde regi ment infanterie nieuwbenoemde officieren zal Donderdagmiddag to kwartier over tweeën op de binnenplaats der kazerne plaats hebbeD. De nieuwbenoemde luitenants worden ala volgt ingedeeld: Lult. G. J. Ny weide by de late comp. löte bat. te Delft, luit. H. Zeeman by de late comp. 5de bat. te Gouda, luit. J. J. H. Meyer -by de 8de comp. 5de bat. te Gouda; luit. J. G. F. Van Son by de lste comp. 2de bat. te Leiden, terwyl de nieuw benoemde luit.-kwartierm. Haitsma Muiier by bet 4de bat. te Leiden A la suite zal worden gevoerd. De lste luit. Van Dyk, van de lste comp. 2de bat. gaat op bovenvermelden datum over by de Sde comp. 2de bataljon. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de afdeelingen van '8 Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, welke geplaatst zyn in bet gebouw aan de Heerengracht No. 8, te beginnen met 1 October 1897, kosteloos voor het publiek te bezichtigen zyn des Maandags en Donderdags, van 12 tot 4 uren. Dezelfde minister heeft voor het tydvak van 1 October tot en met 31 December 1897 benoemd tot assistent in het ziekenhuis aan de Ryks universiteit te Leiden, de heer K. B. M. Ten Brink, arts, alhier. Meermalen is gebleken, dat aangeslagenen in de personeele belasting uit de bedragen der grondslagen niet konden berekenen op hoeveel byv. de huurwaarde van hun huis was bepaald, en op hoeveel de waarde van hun mobilair was geschat. Het is daarom misschien niet ondienstig het volgende in herinnering te brengen: Men deele de belasting voor de huurwaarde door 8 en vermenigvuldige de uitkomst met 100. By cat product voege men: in een ge meente van de lste kl. 110, 2de kl. 97.50, 3de kl. 85, 4<le kl. 72.50, 5de kl. 60, 6de kl. 47.50, 7de kl. ƒ36, 8ste kl. ƒ22.50, 9de kl. ƒ10, en de huurwaarde is bepaald. Het tarief van de haardsteden is als volgt Voor 1 haardstede niets, voor 2 id. 1, voor 3 id. f 8, voor 4 id. 6, voor 5 id. ƒ10, voor 6 id. 16, voor 7 id. 21, voor 8 id. 28, voor 9 id. 36, en verder 8 voor iedere haardstede boven 9. Om de geschatte waarde van het mobilair to berekenen, deele men het bedrag der be lasting door lYa en vermenigvuldige men de uitkomst met 100. By dat product voege men nog ƒ100, om het gezochte bedrag (dat wil zeggenhet laagste bedrag der klasse, waarin men is geplaatst) te vinden. HH. MM. de Koninginnen wooDden gisteren een feestconcert by in de Kurzaal te Scheve- ningen. Het program, welks samenstelling aan den dirigent, professor Mannstaedt door HH. MM. was overgelaten, werd op haar verzoek onder zyn leiding uitgevoerd en bestond uit een achttal melodieuze toonwerken. Van de entróe van de Kanaal aan de hotel- zyde tot de hofloge was de weg kwistig met bloemeo en planten versierd. Boven de entróe prykte een reuzenkroon in bloemen. Onder het spelen van 't Wilhelmus werden de Koninginnen door het publiek, dat de zaal geheel vulde, en van zyn plaatsen was opge staan, te ruim drie uren ontvangeu. Levendige toejuichingen weerklonken van de zyde van het publiek toen Hare Majesteiten in de zaal verschenen. Aan beide Vorstinnen waren bloemruikers aangeboden; die van Hare Majesteit de Ko ningin was met een breede oranje-zyden strik vastgehecht. HH. MM. werden, wegens het verbiyf buitens lands van den president van den Raad van Beheer baron Van Hardenbroek, ontvangen door den gedelegeerden commissaris mr. J. D. Ruy8 en door dezen en don directeur-geue- raal naar H. D. H. loge geleid, gevolgd door de leden van den Raad van Beheer. Aan de entrée van de zaal was het 't doch tertje van graaf E. L. Van Limburg Stirum, dat aan Hare Majesteiten een bloemengarue over handigde. De Hooge Bezoeksters vonden de élite van de stad in de zaal saamgekomon en de Koningin, in een cróme-kleung toilet, maakte uit de Koninkiyke Loge de meest bekoor- lyke vtjrschyning. Het gevolg, bestaande uit drie hofdames, kamerheer jhr. Do Ranitz, kapt. Van den Bosch, adjudant, en luit. jhr. Van Suchtelen, ordonnance officier, nam in het naast de koninkiyke loge tot salon ingerichte gedeelte der bovengalerfi plaats. De vlugheid waarmede de verschillende nummers van het programma werden afge speeld binnen het uur was het concert geëindigd deed niet te kort aan het muzikaal genot, dat Mannstaedt's kapel wederom ver schafte. Geen wonder, dat de Koningin zelve na de Prélude van Bach en de Rbapsodie van Liszt van Haren by val deed blykeo, en het sein gaf tot eone daverende toejuiching, die het publiek, tot dusver een gehruik volgende, had weten te onderdrukken. En de Koningin Regentes bezegelde Harer- zyds het oordeel van Hare Dochter, door by Haar vertrek Hare ingenomenheid met de uit voering te betuigen aan den H.H. M.M. uit geleidenden gedelegeerden commissaris, aan wion Hare Majesteit Haar leedwezen vertolkte over de omstandigheid, dat de heer MannBtaedt aan het einde van dit seizoen als leider van de kapel zal aftreden. Na afloop van het concert begaven Hare Majesteiten zich langs een aan weerszyden van den weg geschaarde ry dames en heeren naar bet paviljoen van de vorstelyke familie Von Wied, alwaar de thee werd gebruikt. Te kwart voor zessen keerden H.H. M.M. in het paleis in het Noordeinde terug, als gewoonlyk verwelkomd door een groote schare, aan wie de jonge Koningin zich aan een der ramen even vertoonde. Do heer W. H. Wynmalen, oud-resident van Cheribon, te 's-Gravenhage overleden, werd in 1850 benoemd tot ambtenaar 2de klasse by den Indischen dienst en ter be schikking gesteld van den directeur der cultures. Drie jaren later werd hy bevorderd tot controleur 3do klasse by de landeiyke inkomsten en cultures te Pasoeroeun. Na de verschillende klassen van controleur te hebben doorloopen en te zyn overgeplaatst naar Bagelen, werd de heer Wynmalen in 1865 benoemd tot assistent-resident te Madjalenka, in Cheribon. Tot 1868 bleef hy op die standplaats, toen hy benoemd werd tot secretaris by het departemeot vaD binnenlandsch bestuur te Batavia. De ontslapene vervulde dit ambt tot 1876, in welk jaar hy benoemd werd tot resident van Cheribon, uit welke betrekking hy iu 1877 eervol werd ontslagen. Tot attaché by het Russische gezant schap in Den Haag, ter vervangiog van den heer Seva9topoule, dio naar Brussel verplaatst is, is benoemd de heer Gamba, die reeds in de residentie is aangekomen. De kapt. der art. W. F. Pop, adjudant van den directeur der artillerie-inrichting te Delft, is aangewezen om 1 Nov. op te treden als leeraar by de hoogere krygsschool te 's-Gravenhage. Te Nymegen is op 88-jarigen leeftyd overleden de gopensionneerde luit.-kol. der cavalerie J. J. A. Maschek. Te Alfen in den leeftyd van 58 jaren de heer P. F. Yreede, oud lste luit. der art. O.-I. L., en te Gorkura op 85 jarigen leeftyd de kapt. der art. J. K. Van Hoogstraten. Het stoomschip „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 25 Sept. Gibraltar; de „Johannesburg", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, pas seerde 26 Sept. Ouessant; de „Spaarndam" arriveerde 27 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York. Alfen: In eene in het Café Toor gehou den vergadering van de alhier gevestigde ver- eeniging „Gemeentebelang" werd, naar aan leiding van de io de jongste Raadsvergadering gevoerde discussiön over den brand by Van Maurik, eene motie aangenomen, waarvan oen afschrift aan den Raad zal worden toegezonden. Die motie luidt: De vereeniging „Gemeentebelang", te Alfen aan den Ryn, wier statuten zyn goedgekeurd by Kon. besluit van 17 Aug. 1897, No. 41, opgenomen in de Ned. Staatscourant van 3 Sept. 1897, No. 206; Nota nemende van de beraadslagingen in den Raad van Alfen, zooal6 die haar kenbaar worden door de verslagen in de couranten; Overwegende, dat het by enkele leden ge woonte wordt, de besprekingen haar zakeiyk karakter te ontnemen en te veranderen in personeele en niet behooriyk gemoti veerde aanvallen Spreekt als haar gevoelen uit, dat op dlr wyze de samenwerking wordt bemoeilybs en de belangen van de gemeente niet vol doende kunnen worden behartigd, noch be vorderd. Bepaalt: dat afschrift van deze motie zal worden gezonden aan den Raad. R o e 1 o f-A rendsveen: Door het be stuur van den Veender- en Lykerpolder buiten de bedyking, onder de gemeenten Alkemade en Woubrugge, zal op Dinsdag 5 October a. s. in dien polder schouw worden gedreven over slooten, tochten en vaarten, alsmede over bruggen en al datgene, wat valt onder het toezicht van genoemd bestuur. Rypwetering: Gistermorgen zou een miDnend paar te Rypwetering zich naar het raadhuis te Roelofarendsveen begeven, ten einde aldaar burgerlijk in den echtverbonden te worden. Den volgenden dag zouhethuwe- ïyk kerkoiyk te Rypwetering voltrokken en de bruiloft aldaar gevierd worden. Kort vóór de afreizo wilde de broeder van den bruidegom nog even per fiets by een familielid aanwippen, doch bad, hoewel een zeer goed ryder zynde, by het uitwyken voor een kinderwagen het ongeluk, zeer onzacht tegen een lantaarnpaal terecht te komen. Hy viel en geraakte nog daarby te water, doch wist zich niettegenstaande een hevige pyn in den arm op den wal te werken. Spoe dig werd de hulp van dr. Rooswinkel inge roepen. Deze constateerde een breuk van bet schouderblad en bracht den arm in een flink verband. Het zal minstens wel zes weken duren eer de arm weer gebruikt kan worden. Toch heeft do patiënt vergunning om kalm aan de feesteiykbedtn deel te nemen. Hoewel dit ongeval dus betrekkeiyk goed afliep, is het toch eon kink in den kabel van de bruiloltsvreugde. Uitleveringstraetaten met Daitschland. De „Staatscourant" van 23 September bevat eene mededeeling van het departement van buitenlandsche zaken, waaruit blykt, dat op 21 September jl. te Boriyn do onlerteekening het ft plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en het Duitsche Ryk over de uit levering van misdadigers tusschen Nederland en zyne koloniën en buitenlandsche bezittin gen en het onder Duitsche bescherming staande, alsmede het overigens og van Duitschland afhankeiyko gebied. „Eindeiyk schynen aus," merkt het WeekbL van het Recht" by ciit bericht op, „de onder handelingen tusschen Nederland en het Duit sche Ryk over de we.ierkeorige uitlevering van misdadigers tot een geheel bevredigend resultaat te bobben geleid, en kunnen wy alzoo de mededeeling der dienaangaande ge sloten tractaten aan de Staten-Generaal, ter voldoening aan art. 69 Gw., binnenkort te gemoêt zien. Nu, h9t heeft lang genoeg ge duurd 1 Ongeveer sedert de vestiging van het Duitsche ryk, dus reeds sedert meer dan een kwart-eeuw, is deze zaak aanhangig tus- Hei verdwaalde Eind. 2) Vermoeid en versmachtend, niet wetend waarheen zich te wendeD, om uit den doolhof te geraken, wee den ongelukkige, wien dit lot treft 1 Een langzame, ontzettende dood wacht hem, wannoer hy niet door een wonder gered wordt. In dit geval was het, zooals wy vernamen, een lief, zesjarig meisje, dat bestemd scheen het vreesolyke bosch ten offer te vallen. Het arme, teere kind, alleen 'in de vreeseiyke woestyn de gedachte daaraan was voldoende, om ons allen te doen huiveren. „De kleine Lily verbuscht"riep mevrouw Williamson verschrikt uit. „Lieve Hemel, hoe is dat mogeiyk? Hoe is dat gekomen?" „Wy konden haar sedert gistermorgen niet vinden," zeide Bob, terwyl hij aan zyn stem vastheid poogde te geven, maar een geluid, dat als snikken klonk en alle aanwezigen diep trof, kon hy niet onderdrukken. „Een van de koeien werd 's morgens gemist by het melken en moeder zond Lily, zooals zy dikwyls gedaan heeft, uit om naar het dier to zoeken. De koe kwam na een poos vanzelf terug, maar Lily niet." „Werd haar verdwynen niet dadelyk be merkt?" vroeg de gastheer. „Moeder' hechtte weinig gewicht aan haar uitblyven, daar zy reeds dikwyls geheele voormiddagen, op haar bedaarde wyze, onder de boomen naby het huis spelend had door gebracht." Toen zy echter by het middagmaal niet verscheen, werd moeder ongerust en ging vader opzooken, die met my en Charley, ongeveer oen halve myi van huis af, de omheining weer in orde bracht. Wy hadden, om geen tyd met heen en weer loopen te verliezen, ons tweede ontbyt medegenomen. Vader werd verschrikt, toen hy het bericht vernam, en zeide dadelyk, dat het geval hem ernstig voorkwam, wyi Lily anders nog steeds op tyd was thuisgekomen. Wy door zochten, zonder tyd te verzuimen, dadelyk de omgeving van het huis, maar zonder het minste spoor van het kind te vinden! Do nacht deed ons het zoeken staken, maar met het aanbreken van den dag heeft vader zich met Charley weer op weg begeven en zond my naar u toe, mr. Williamson, om u te verzoeken ons den ouden Jim te willen leenen. Niemand dan hy is misschien nog in staat de kleine weer te vinden. „Natuuriyk! Van ganscher bartel Gy zult Jim hebben en my daarby", riep de goed hartige Williamson uit. „Wy willen niet rusten voordat wy het arme kind weerge vonden hebben." Hy gaf op zyn practische wyze dadelyk bevelen, om paarden te zadelen en een kameel met levensmiddelen en water te beladen. Deze „schepen van de woestyn" hebben zich in de dorre streken van Australië dikwyls op verre tochten uitstekend gehouden. Aan den ouden Jim werd gezegd, dat hy zich dadelyk gereed moest maken, daar van zyn onvergelykeiyk talent als „Tracker", dat wil zeggen spoor zoeker, gebruik zou gemaakt worden. Onze trein was spoedig in orde. De Australiër van het binnenland is toch om zoo te zeggen een halve nomade; een groot gedeelte van zyn loven brengt hy, door omstandigheden gedwongen, te paard door. Men is daarom ook steeds voorbereid om een rit te kunnen maken en houdt bet afleggen van eenige honderden Engelsche myien voor een weinig beteekenende, nauwelyks vermeldenswaardige zaak. Van de gasten voegden ©enigen zich by de expeditie. Wy waren allen goede ruiters en spoedig ging het in een vluggen „kanter", dat Australische middending tusschen draf en galop, naar de woning van den ouden Oonelly toe. De oude Jimmy was het middelpunt van den ruitertroep. H(j scheen wel bewust te zyn van zyn gewichtigheid, voelde zich vereerd en grynsde van het eene oor tot het andere. Jimmy was een oude Australische inboor ling en behoorde evenals aUe anderen tot een der laagste, zoo niet tot het laagste, menechenra8 en was afschnwelyk leeiyk. Een mager lichaam, waarlangs de zwarte, onzlndeiyke huid evenals by een Rhinoceros in plooien naar beneden hing, werd door twee ODgelooflyk dunne, kuitlooze beenen gedragen en het geheel door een hoofd met een vlakken neus, listige, kleine oogen en een verwarden haarbos gekroond. Maar in dit zoo weinig aanlokkeiyk uiteriyk stak een trouw, aanhankeiyk hart en een ver bazende bekwaamheid in alles, wat men op het zuidelyke vasteland onder het woord „bushcraft" verstaat, dat wil zeggen: in alles, wat het bosch en de door dit in het leven geroepen omstandigheden in verband staat. Jim was byvoorbeeld een van de behendigste bummerangwerpers in die streek en als zoo danig een beroemdheid. Hy had nog den vorigen dag in dat vak proeven van zyn be kwaamheid gegeveD. In zyn hand werd het als een halve maan gevormde stuk hout byna een levend wezen. Het vloog, krachtig ge worpen, zich steeds om zyn eigen as draaiend, weg, zoo Ter weg, dat men het byna niet meer zien kon, draaide zich daarna gracieus om een onzichtbaar punt, kwam langs den tegenoverge8telden kant terug en viel einde- ïyk met voldoende kracht nog om een mensch te dooden of zwaar te verwonden, niet ver van de plaats neer, van waar het geworpen was. Het was een onverklaarbaar verwonder- ïyk kunststuk, dat naar behooren toegejuicht en beloond werd. Het toppunt van zyn eigenaardige begaafd heid bereikte Jim echter als „tracker." Hy had al reeds een dozyn verdwaalde of als verloren beschouwde menschen het leven ge red. Hoe en op welke wyze hy het in het werk stelde, om uit de geringste teekeoen, uit de minst zichtbare dingen zyn onfeilbare gevolgtrekkingen te maken, of zjjn zinnen zoo gescherpt waren, dat voorwerpen, die voor andere menschen volstrekt geen beteekenis hadden, hem lange geschiedenissen verhaalden, dat was en bleef zyn geheim. Het was echter een feit, dat zyn onbedrieglijk instinct ook daar succes had, waar zelfs de geschiktste speur- of bloedhonden zichzelven „verbuscht" hadden Mot honden wordt in de Australische bos- scben zelden een gunstig resultaat bereikt. Men is do meening toegedaan, dat de veel vuldig op den grond liggende en een sterken geur verspreidende bladeren van de overal groeiende Eucalyptus of zooale men ze daar algemeen noemt „gombooraen" op de reukzenuwen van de beste speurhonden zoozeer invloed uitoefenen, dat zy het goede spoor ni*t meer kunnen onderschelden. Het was een lange, eentonige rit naar de woning van den ouden Conelly en toch slechts de inleiding tot het werk der naastenliefde. "Williamson verkortte ons den tyd door ons vole zyner avonturen en ondervindingen in het bosch mede ft deelen. Er waren tref fende treurspelen onder. Een kolonist was byvoorbeeld op zekeren dag In het boseh ge gaan, om materiaal voor zyn omheining te kappen. Hy had een grooten gomboom geveld en was bezig een groote wig in een spleet van den stam te dry ven. Ongelukkig gebeurde het, dat de wig er op de een of andere wyze uitviel en de hand en een gedeelte van den rochterann in de spleet, die zich plotseling sloot, beklemd raakte. Alle pogingen van den armen man om zich los te rukken waren tevergeefs. Had hy de byi dicht by zich gehad, dan zou hy zeker met den linker arm den anderen afgehouwen hebben, om zyn leven te redden. Dit werktuig lag echter te ver verwyderd van de plaats, waar hy zich be vond. (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1