KLIKEE, Hartesteeg. WijÉaiiHelaim GOEDEREN-CREDIET. Jenever f 0.66 f 0.73 f 0.83, Brandewijn 0.68 0.73 0.83, Cognac 0.90,, 1.05 1.39,® Jopha-Tandpoeder 150,000 francs Farkeitegels en Wandbekleeding. A. N. DE LINT, Delft-Den Haag. N°. 11529. Zaterdag ^5 September, A0. 1897 feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiëu. Eerste Ned. Verzekering-ltf'. DOEK- EN BANDELSMUKKEIUJ Firma C. EÖOYEER. Alle soorten Goederen, als: Meubelen, Hoeren- en Bames-Kleedingstukken, Manufacturen, Huishoudelijke Artikelen, enz., enz., Antiseptisch eu geeft parelwitte Tanden. L. I. AKKER, Geperste Ccuienttcgels, effen en in kleuren, ran af ƒ1.25 per O LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderde Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17 j. Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Offioiëele Keauinsgevin^eii KENNHGfiVmG. Loting voor dc Nationale militie. Burgemeester en Wethouders van Loiden, Brengen ter konoie van de belanghebbenden: dat de loting der in dit jaar voor do lichting van 1898 binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingoechrevenen, alzoo voor hen, die geboren zijn in hot jaar 1874, zal geschieden in ecu der vertrekken van het Baadhtue alhier, ei wel: op Vrgdag den 8stcn October 1897, voor de ingeschrevenen, wier ges aehtenamoD, naar alphabetiache volgorde, beginnen met de letters A, B, O, D, E, F, G, H, I, J en K tot on met A. KOET; on op Zaterdag den Oden October 1897, voor do ingeeohrevenen, wier geslachtsnamen, naar gemelde volgorde, beginnen met de letters K van af N. KOK, L, M, N. O, P, Q, R, 8, T, U, V, W, X, Y on Z; op beide dftgen aanvangende des morgens ia halftien; voorts, dat tot het doen opmaken van de getuig- s Lrifton, vermeld bij art. 53, ter bekomin,' van vrijstelling wegens br. ederdienst of op grond van te zijn eeniga wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bjj don burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingozet«B«D, die zich ieder voer de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede onderteekening, verantwoordelijk stellen), de go'egenheid beetaat tor Secretirie dezer gemeente, op werkdagen van Maandag 1 November a. s. tot en met Zaterdag 13 November d. 8. v., van cke voormiddags tien tot des namiddag» drie uren. Indische begrooting. Met inbegrip van het afzonderlijk wetsont werp tot beschikbaarstelling van f 1,395,000 \oor de invoering van de opiumregie op Java en Madura, alsmede op Lombok, zjjn de eind cijfers der Indische be^rooting voor 1898 als volgt: Middelen in Nederland ƒ21,558,703middelen in Indiö ƒ113,645,500; totaal ƒ135,204,203. Uitgaven in Nederland ƒ28,559,715; uit gaven in Indiö 117,590,449; totaal 146,150,164. De beRroetiog sluit derhalve met een tekort van 10,945,961. BiJ vergelijkiog met 1897 blijkt, dat de middelen z(jn vermeerderd met 7,430,625, terwijl do uitgaven zjjn verhoogd met ƒ3,403,355. Hooger zijn geraamd de opbrengst van den verkoop van koffie f 2,730,000; verkoop van tin ƒ1,270,000; landrente ƒ900,000; ver ponding 223,000; diverse andere belastingen ƒ2,000,000; verpachte middelen ƒ308,000; accijnzen ƒ595,000; exploitatie Staatsspoor wegen 463,000; boschwezen 228,000; posterijen e« telegraphle 246,000 en zout- verkoop ƒ120,000. De uitgaven zijn hoofdzakelijk vermeerderd wegens de invoering van de opiumregie, de kosten van inkoop voor vervoer, bewaring en verkoop van koffie, de uitgaven wegens uitgifte of beleening van bewijzen van vlottende schuld en voor aanschaffing van recherche- vaartuigen voor Atjeh. Aangevraagd worden voor rechtstreeks productieve en voor buitengewone uibgaven: voor aanleg van spoorwegen 5,332,000; voor bevloeiingswerken in de Solo-vallei ƒ3,000,000; voor andere bevloeiingswerken ƒ839,000, en voor de invoering van de opium regie f 1,395,000. Het vermoedelijk tekort over alle diensten tot en met 1896 bedraagt ruim f 18,000,000, in verband waarmede in het wetsontwerp Middelen in Nederland de bepaling is opge nomen, dat in het tekort over 1898 door eeno geldleening wordt voorzien. Op de begrooting is o. a. uitgetrokken 4 ton voor aanbouw van recherche vaartuigen ten behoeve van Atjeh; ƒ60,000 voor de kroningsfeesten; en f 44,454 voor reorganisatie van het Bestuur in de Zuider- en in de Ooster- afdeeling van Borneo. De bedoeling is de afdeeling Amoentai te splitsen, zoodat eenige districten daarvan worden afgescheiden en met een paar andere der afdeeling Magdapoera vereenigd tot een nieuwe afde&ling ondereen assistent-resident te KendaDgan, tevens voor zitter van een aldaar op te richten landraad. Voorts maatregelen te nemen om het Bestuur en de Rechtspraak in de Dajak-landen op hechte grondslagen te vestigen. Verder om te herzien de traktementen van eenige inlandsche hoofden en ambtenaren in die Residentie, tegen gelijktijdige afschaffing van de Kemit-dienstplichfigheid, waar die nog bestaat. Een som is uitgetrokken voor eene proef om eene rationeele cultuurwijze aan de be volking duidelijk te maken en zulks in het belang van den inlandschen landbouw en van de rijstcultuur. Het voornemen bestaat, om, met ingang van het jaar 1898, het kofflemonopolie voor de afdeeling Panaroekan der Residentie Bezoeki formeel op te heffen. Voorgenomen wordt eene hervorming van de gouvernements-kina- onderneming tot proefstation, in verband waarmede een som van 6000 is aangevraagd tot bezoldiging van een botanist. Hooger zijn geraamd de uitgaven voor de tinexploitatie op Banka, in verband mot hooger geraamde productie, ƒ695,000; de uitgaven voor onderwas ƒ98,000; de kosten van ver koop van Banka-tin ƒ67,000. Verminderd z\jn de uitgaven voor de exploitatie van de Ombi liönvelden met ruim een tonde kosten van het zout monopolie met ƒ25,000 en de uit gaven voor een proef met de briquetteering van zout met ƒ65,000. Een kleine vermeerdering i6 voorgesteld ten behoeve van scherper toezicht op de meet- en weeg werktuigen en 25,000 als eerste termijn van de geraamde ƒ100,000, verelscht voorde officiéele deelneming van Nederl.-Indiö aan de wereldtentoonstelling te Parijs. Onder de uitgaven voor aanleg van Staats spoorwegen komen voor, voor het afwerken van de lijn Probolingo-Panaroekan, ƒ40,000; voor de voltooiing van de lijn Tarak Soe- rabaia ƒ250,000; voor de lijn Batavia Bantam ƒ3,061,000 en voor uitbreiding van in exploi tatie zijnde lijnen 1,981,000. Voorgenomen is een wijziging van de for matie der veldbataljons in Atjeh, nl. om de drie inlandsche compagnieën te vervangen door een gelijk getal Amboineesche. Een som van 100,000 is aangevraagd voor het op stapel zetten van een gouvernements- stoomer ter vervanging van de .Havik", die binnenkort aan den dienst xal ontvallen. De in 1898 in Nederland te vellen hoeveel heid koffie wordt geraamd op 240,000 pikols a 45 cents per '/g kilogram (tegen 48 cents het vorig jaar). INGEZONDEN. Bevoegdheid tot het geven van middel baar onderwas. Niet zonder bevreemding nam ik kennis van „het besluit van de Gedeputeerde Staten „dezer provincie op het door den heer W. „Fontein ingesteld beroep van het besluit van „den Raad tot zijne niet-tcelating als Raadslid", welk besluit wordt meegedeeld onder de inge komen stukken in het officiéele gemeenteblad (No. 214). Daarin toch lees ik het volgende: „overwegende dat, zooals door appellant in „zijn adres wordt erkend, door hem aan de „scholen van de vereeniging de Practische „Ambachtsschool te Leiden en van het ge- „nootscbap „Mathesis -Scientiarum Genitrix" „onderricht wordt gegeven in het vak- en „lijnteekenen; „dat ingevolge het bepaalde bij art. 13, la. „K. der wet op het middelbaar onderwijs tot „de leervakken behoort het hand- en recht- „lynig teekenen; „dat hij, die aan eene onderwijsinrichting „als de bovenbedoelde onderricht geeft, zy het „krachtens eene akte van bekwaambei 1 over eenkomstig art. 70 of krachtens een diploma „overeenkomstig art. 82 der wet op het mid delbaar onderwijs in een leervak, genoemd „in art. 13 dier wet, geacht moot worden te „zijn onderwijzer voor het middelbaar onder „wijs" enz., „besluiten bet ingesteld beroep te verklaren „ongegrond". Wat de praemissen betreft, zfi zijn volko men correct, daarop valt ni3t3 aan te merken. Doch bij de conclusie wordt de hoofdzaak voorbijgezien of althans vorzw gen. Want de hoofdvraag is deze: bezit bedoelde persoon overeenkomstig ert. 70 der wet op bet middelbaar onderwijs, een akte van bekwaamheidof wel bezit hy over eenkomstig art. 82 dier Wet het ciploma van: architect of bouwkundig ingenieurwelk diploma slechts kap verkregen worden na behoorlijk afgelegd eindexamen aan de Politechnische School te Delft? Art. 4 dezer wet zegt: „niemand mag mid delbaar onderwijs geven, dio Diet in het bezit is der by deze wet gevorderde bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid." Deze bepaling laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. In art. 6 wordt ieder, die middelbaar onder wijs geeft, zonder daartoe bevoegd te zijn, met vrij zware staffen bedreigd. Aldus ontstaat hier het volgende dilemma öf de bedoelde persoon is bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs, dan kan hij de voor hem bestemde zetel in den raad niet innemen; öf hi) is niet bevoegd, dan zijn de straf bepalingen van art. 6 op hem van toepassing. Tertium non datur. Dat hij onbevoegd onderwijs zou geven moge in strijd zfin met de wet, daarom is het niet onwaarschijnlijk. Zoowel in onze gemeente als elders zijn by het middelbaar onder wijs tal van personen tijdelijk of blijvend aangesteld, die de wettelijke bevoegdheid missoD. De schuld ligt niet zoozeer bij hen als bi) de besturen, die hen hebben aange steld, en bij het toezicht, dat daarmede de hand licht. Gedeputeerde Staten schijnen in hun besluit dez9 zaak over het hoofd te hebben gezien; althans uit hun advies biyft niet, dat zy behoorlijk is onderzocht en juist daarop komt het aan. Gaarne zou ik hieromtrent nader worden ingelicht. Leiden, 23 Sept. 97. P. Van Qeee. Intercommunaal Yerkeer. Gevoerde gesprekken a 50 cents van af de oprichting. 1896. Naar Leiden: Van Leiden: Juli 45 56 Augustus 46 74 September 43 58 October 42 88 November 52 84 December 84 74 1897. Januari 81 110 Februari 62 74 Maart 68 105 April 75 140 Mei 64 116 Juni 77 115 Totaal 739 1094 Hieruit blijkt, dat aangezlöD de gesprek ken naar Leiden niet worden gerekend over 1896/1897 de opbrengst is geweest 547. Van bet gegarandeerde bedrag van 600 moet dus door hen, die gegarandeerd hebben, 53 betaald worden. 1897. Naar Leiden: Van Leiden: Juli 88 93 Augustus 110 84 Gemengd Nieuws. Middel tegen duur brood. De broodprijzen zijn nu al zoodanig gestegen, dat men op een aantal plaatsen reeds voor 2 pond zoo vet 1 moet betalen, als waarvoor men niet lang geleden drie pond kreeg. Blyft dit nog lang zoo voortduren, dan kan daarvan een ommekeer in de levensgewoonte van den werkman het gevolg zijn, zoolat by in plaats van óöds per dag tweemaal gekookte spijzen zal nuttigen. Men heelt een aantal gekookte spyzen, die even smakelijk als brood en veel voedzamer en goedkooper zyn. Dit gebruik vindt men in een groot de?l van Pruisen en het GeMersche platteland reeds lang. Indien de slagers nu konden besluiten, om de vleesch- prjjzen te verlagen, dan zou dit deze menu- herziening zeer in de hand werken. Terwyi de brooipryzen boog zgn, is het vee goedkoop, doch de slager schijnt dit niet in aanmerking te nemen- Het eenige bezwaar tegen tweemaal gekookt eten dMeiyks zou wel kunnen zjjn, dat de huismoeder het reeds lastig genoeg vindt ééns per dag den pot gaar te hebben. Voor 6en zuinige administratie in het huisgezin ware er wel' wat voor te zeggen. (Arnh, Ct Twee jongelingen van Broek, onder Akkerwoude, eergisteren van de Btrgu- mer kermis terugkomend met twee jeugdige meisjes, kregen om kleinigheden onderweg twist. Deze liep zóó hoog, dat ze elkander met messen te ïyf giügen. Hierbij werd S. Ros, een jongeling van 20 jaar, zóódanig in den hals gestoken, dat de dood er spoedig op volgde. Des morgens werd by aan den tramweg gevonden, dool, met een mesnavt zich en een gapende wonde aan den hals. De dader, een jongmensch van denzelfden leeftyd, wees, die by een oom inwoont, was intusschen naar huis gevlucht. Ook hy was zwaar gewond en lag, toen de justitie uit Leeuwarden hem kwam opeischen, met twee steken in borst en rug en kon niet gehoord worden. Hy verkeert niet buiten levensgevaar. In Wurtemberg, waar sedert lo Juli voor intercommunale verbindingen slechts 25 pf. (15 centen) voor elk gesprek van 5 minuten geheven wordt, is dit gebruik van de telepboon zóó toegenomen, dat aan de aan vragen niet behooilyk kan worden voldaan. Tusschen eenige plaatsen is het spreken zóó druk, dat men al om 9 uren in den ochtend zich moet aanmelden om vóór 12 uren (middag) z^-ker te zyn aan de beurt te komen. Er wordt dan ook yverig gewerkt om nog ge durende hot gunstige jaargetyde het dradennet te versterken. Op de spooriyn van Arthemisa naar Mangos, in Spanje, is een dynamietfcom ont ploft op het oogenblik dat er een trein voorbij ging. De machiaist, de stoker, een luitenant en twee soldaton werden gewond. Tusschen de stations Schönsee en Jablonovo, Oost Pruisen, is in een coupó lste klasse een dame bewusteloos gemaakt en beroofd. Toen men haar vond, waren haar handen kruiselings geboeid. Twee reizigers worden van de daad verdacht. Op de spoorwogiyn Pacific-Kan sas is een proef genomen met het in bewe ging brengen van een trein door den wind. De trein reed met een snelheid van 64 K M. in het uur. Te Danzig is een kunstenaar by het werken aan het rek gevallen en aan schedelbreuk overleden. Te Londen is een zwendelaar tot vyf jaren dwangarbeid veroordeeld, die in den tyd van zoven maanden het publiek door een zeker paardenrennen-wedsysteem voor 60,000 pond sterling had bedrogen. In Amerika worden in sommige streken de bouten telegraafpalen door palen van geperst papier vervangen. By Tiaret, in Tunis, hebben sol daten van het vreemden-legioen een oud kerkhof gevonden en uitgograven. De graven zyn in de rotsen uitgehouwen met groote regelmatigheid en op geiyke afstanden. Men vond er overbiyfselen van beeldhouwwerk en geraamten, die echter by aanraking dadeiyk in stof vervielen. op het lieven, legen Invaliditeit en On gelukken, gevestigd te 's-Gravcnhagc. Directeuren: Mb. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid vsn de Tweede Kamer der Staten Gene raal, en Jhr. Mb. W. SIK, Oud-Minister van B:nnenl. Zaksn. 160 11 Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrijgen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Plantsoen 103, Leiden. Goedkoope en vlugge levering van Rekeningen, Wissels, QuitantiSn, Briefkaarten Bedr. m. Firma, Memo randums, Strooibiljetten, Enve loppen Bedrukt m. Firma, Trouwbrieven, Menu's, Cir culaires, Vergaderingbrief jes, enz. 6697 13 |l^i Wen vrage prijsopgave. worden op de meest Yoordeolige condMiën en onder stipte geheimhouding, aan solide personen op ere diet aangeboden. Zy, die hiervan gebruik wenschen te maken, gelieven huone aanvragen te richten onder lett. II 91 aan het Advertentie-Bureau v. d. HU3JTP, Den Haag. 3296 20 18 Om het JOPnA-TANDPOEDER onder ieders bereik te brengen, hebben wy den prys der doosjes, die door sierlykheid en deugd uitmunten, slechts op ÏO en 20 Cents ge steld. Bovendien wordt van af heden elk doosje van 10 Cents voorzien van een nommer en een doosje van 20 Cents van twee nommers, waarop ieder 31 Augustus 1698, den KroDingsdag van H. M. Koningin WILHEL- MINA, de kans heeft een BRCS8KL9CB LOT te trekken en waarop kan gewonnen worden. De winkelier, die dit nommer verkocht heeft, ontvaDgt een dergeiyk lot. De twee loten zijn gedeponeerd by de Noord-Brabantsche Bank te Rotterdam en zullen in het openbaar door een Notaris of Deurwaarder worden uitgeloot. Da uitslag zal in de couranten worden bekend gemaakt. Iederkoope dus«Jopha Tand poeder en beware de leoige doozen. 7325 37 Yan-Alkeniade-straat 11 44, ROTTERDAM. Terkrljgbear bij alle solide Drogisten, Coiffeurs en Parfumcrlehandelaars. Mozaïek-, Vloer- en Wandtegels, uit de Fabrieken van VILLEROY BOCH, BOCH FRÈRES, MINTON HOLLINS Co., FR. PABST, enz. Tarrazzo-Vloeren, IJzeren Steentegels, Leiplaten voor Urinoirs, Biljarten, enz., enz. 3784 30 Vraag Monsters en Prijzen. SSE

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5