N°. iio27 Donderdag 23 September. A0. 1897 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DA&BLAB. PHLJS DEZER COUBABTl Voor Leiden per 8 maanden, franco per post f(l(^ ••••««•9 1.40. Afeonderiyko Nommers 0.05 PBIJ8 DER AD VERTES TiÜCT Van 1 8 regels f 1.05. Iedsro regel meer f 0.17J. GrootsrS letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit 110111111 er bestaat nit TWEE Bladen. Officieele Kennisgevinjïen, De Burgemeester van Leiden brengt ter algo- meeue kennis, dat, ten gevolge der jaarlgksohe af- tredirg van do leden der vaete CommieslÖD, door den Gomeenteraad voor dit jaar uit zjjn midden 2ija benoemd de volgende ltden, als: a. Voor do Commieeie van Pinanoiën: de 1LH. Mr. H. L. DRUCKER, Voorzitter, P. L. C. DRLEüSEN en Mr. EGBERT DE YRIE8. b. Voor do Commissie, belast met het ODtwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen, tegen ■wier overtreding straf is bedreigd, waarvan do Burgemeest r Voorzitter is: do H.U. Mr. 3. J. FOCKEMA. ANDRE2E en Mr. EGBERT DE VRIES. eVoor de Commissie, Lela.t mot bet ontwprpen en herzien vai do Plaateelgke Verordeningen be- trefi'ende de huishouding dor gemeente: de H.H. Mr. 8. J. FOCKEMA ANDREWS, Dr. T. ZAAIJER en Dr. Tb. W. VzN LIDTH DE JEDDB. dVoor de Commisaio van Fabricage: do H.H. J. J. HAS3ELBACH en N. TADHOU l-ER. e. Voor de Gommisrie voor het Oud Archief: de H.H. Mr. S. J. FOCKEMA ANDREW en Dr. E. F. VA.n DISSEL. Leidon, De Burgemeeeter voornoemd, 20 Sept. 1897. F. WAS. Eurgomocstor on Wethouders vau Leiden, Gezion het adres van C. KOLDERMAN, houdende verzoek oui vergunning tot bet houden en mesten vau varkens op het land, gelegen achter het perceel Zglbiug l No. 16; Gelei op art. 152 dor Algemeeno Politieverordening van 6 November 1879; Ereugeu tor aLemcene konnie, dat op Donderdag, den 23steu Sept. a. 8., dt8 voormiddags to elf uren, ton Raadhui gelegenheid zal worden geóevon tot het inbrengen v;.n bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 21 Sept. 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 September. Voor het ttfdvak van heden tot en met 31 Dec. 1897 ie benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Ryks universiteit te Leiden, dr. A. Lebret. De kapt. P. W. Van de Velde, adjudant van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt bin nenkort bevorderd tot majoor. Bij beschikking van den minister van kinnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie, in 1897 belast met het afnemen der examens in de Fransche taal, voor de in December en zoo noodig in November dezes jaars te 's-Gravenhage te houden examens voor het middelbaar onderwijs: N. L. Verlint, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te CJtrecht; F. Rode, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam; A. Bourquin, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; dr. J. J. Salverda de Grave, privaat-docent aan de Ryks-univer- siteit te Leiden; F. A. Delachaux, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, en tot leden-plaatsvervangers: A. Sunier, leeraar aan hot gymnasium te's-Gravenhage; H. C. P. Dirks, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzer» en onder wijzeressen te Amsterdam. Tot lid en voorzitter dier commissie is by beschikking van 1 Juni 1897 benoemd dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aau de Rijks universiteit te Gr nin,fen. In z kj de waterverversching te 's-Gra- ▼enliage h bben B. en Ws. zicii gewend tot de Commissie van Fabricage met het verzoek om hare consideration mede te deelen over de vraag, of niet maatregelen konden genomen worden, ten einde verbetering te brengen in den toestand van het grachtwater, dat in den laatsten tijd een verschrikkelijke lucht ver spreidde, en, zoo ja, waarin die maatregelen zouden kunnen bestaan. Naar aanloioing ook van het inmiddels van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen ont vangen adres, hebben B. en Wseok in ver band met het van do Commissie van Fabricage ontvangen antwoord, den Raad eenige mede- deelingen gedaan. B. en Ws. herinneren hoe het beginsel der waterverversching der gemeente 's Graven- hage is het doorvoeren door bare grachten ▼an wator uit de Maas, dat door Dolflands sluizen, inzonderheid die, genoemd „de Vijf- sluizen", wordt ingelaten, om ten slotte door den Trekvliet 's-Gravenhage te bereiken. Zoolang dit geregeld geschiedt en de hoeveel heid Maaswater, die Den Haag bereikt, vol- (oeade is, is het water in de grachten van ▼oldoendj zuiverheid en verspreidt het geen onaangename reuk van eenige beteekenis. Dit beginsel der waterverversching kan echter in de praktyk niet altyd tot zijn recht komen. Het is B. en Ws. niet bekend of en hoe dat bezwaar zou kunnen worden opge heven. Ook komt het herhaaldelijk voor, dat in den zomer de werking van het stoomgemaal en daarmede het ververschen van het gracht water moet worden gestaakt, omdat zich voor doet het geval, bedoeld in art. 5 der voor waarden van de vergunning van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland voor den aanleg der waterverversching8werken, ook, dat de waterstand aan de peilschaal te Delft gedaald is tot 0.10 M. onder Delflands peil en er geen genoegzaam water kan worden ingelaten, om den boezematand ongeveer aan de hoogte van Delflands peil to houden. Dit bezwaar hangt samen met het ten deele gemeen liggen van Delflands boezem met den Scbie- boezem. De invloed der lage Maaestanden op het wegvloeien van het ingelaten water heeft zich dezen zomer geducht doen gevoelen. Bij een en ander heeft zich voor dezen zomer nog gevoegd de zeer bijzondere omstandigheid, dat de 6luis, genaamd „de Vijfsluizen", wordt vernieuwd en door deze sluis dus den geheelen zomer geen water aangevoerd kon worden. Wel heeft Delfland vóór de verbouwing dier sluis het inlaatvermogen van de sluis te Vlaardingen vergroot, doch daarmede kan niet bereikt worden, dat thans evenveel water wordt ingevoerd als vroeger door de sluis, genaamd „de Vijfsluizen" en die te Vlaardingen te zamen. Dat in deze abnormale omstandigheden, ten gevolge van de verbouwing van de sluis, ge naamd „de Vijfsluizen", moet gezien worden de reden van den alechteren toestand van het grachtwater in dezen zomer, lijdt voor B. en Ws. en voor de Commis>ie van Fabricage geen twyfe), waar de overige genoemde oorzaken ook in vorige jaren bestonden. In verband met het door Ged. Staten in gestelde onderzoök, stellen B. en Ws. nu voor, een afwachtende houding in deze aan te nemen en aan de Vereeniging voor Gemeentebelangen afschrift te zonden van dit rapport. B. en Ws. van 'a-Gravenhage, die hunne meening in deze gedeeld zien door die rechts geleerde leden van den gemeenteraad, die, daartoe door B. en Ws. aangezocht, wel van advies hebben willen dienen, hebben den Gemeenteraad voorgesteld te besluiten: Overeenkomstig het bepaalde sub III en het Raadsbesluit van 27 Febr. 1897 aan de beslissing van scheidslieden te onderwerpen de nader te formuleeren vraag of, in verband met den bouw van den muur langs het strand, ook in 1897 is noodig geweest noord- waartsche opschuiving van het bedrijf op het strand van do maatschappij „Zeebad Scheveningen" en daarmede samengaande vermindering met f 5000 van den over 1897 door die maatschappij aan de gemeente verschuldigden erfpacbtscanon. Het rechtsgeding voor scheidslieden te voeren. Ingevolge den wensch van den overledene wordt aan het graf van generaal Hennus morgen niet gesproken en zullen geen kransen op de lijkbaar gelegd worden. Namens de Koninginnen is aan de familie deelneming met het afsterven betuigd. Er zijn gisteren 20 nieuwe leden voor de 8tudentenvereeniging V. A. P. te Groningen ingeschreven. Zooals men weet, zal de exploitatie der intercommunale telpphoonverbindingen, in ver band met de wet van 2 Mei 1897, te rekenen van 1 October a. s. geschieden van Rijkswege. De „Sts.-Ct." bevat nu het Koninklijk Be sluit van 16 September 1897, houdende be palingen omtrent het gebruikmaken van inter communale Ryketelephoonverbindingen. Op de voordracht voor leeraar in de staatswetenschappen aan de middelbare scho len te Schiedam zijn geplaatst de heeren: mr. dr. M. Smit, te Rotterdam, en mr. dr. H. G. De Cock, te 's-Gravenhage. Het ledental der rubriek-commissie „Bloe- menvak" van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft zich uitgebreid en is nu samengesteld uit de dames: Jeanne Caspers, presidente, en C. Pompe, vice-presi- dente, beiden te Apeldoorn; W. Mees, secre taresse, Rotterdam; A. Haan, Groningen; C. M. Vissering, Den Haag; L. Hingst, id.; en A. Loman, Haarlem. Haar circulaires met inschry- vingsbiljetten worden rondgezonden. Zy, die vóór 1 October geen mochten ontvangen heb ben, en dit wenschen, kunnen die verkrygen by mej. Jeanne Caspers, Apeldoorn. Aangezien een aantal Israëlieten te Rot terdam zich niet kunnen vereenigen met den ritus, zooals die in de synagoge aldaar wordt uitgeoefend, hebben zy besloten een zelfstan dige gemeente te stichten. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur dor afdeeling Heemstede van den „N. R. K. V.," de weleerw. heer J. J. Mes, kapelaan aldaar. Da secretaris generaal van het departement van bultenlandsche zaken.de heerDijckmeester, begaf zich heden met verlof naar het buiten land, om aldaar ongeveer drie weken to ver toeven. Men schryft uit Amersfoort: Het is gebruikeiyk, dat de compagnie infanterie op oorlogssterkte, welke af en toe nit Amersfoort deelneemt aan de oefeningen der vesting artillerie te Oldebroek, door de stafmuziek wordt uitgeleid. Gisterochtend geschiedde dit ook, doch als spontane hulde aan den ontslapen luitenant- generaal inspecteur der infanterie ging de muziek wei mee, doch blies sty niet. Te Hasselt (O.) is een feestcommissie benoemd, belast met de regeling van feesten bij gelegenheid van de aanstaande kroning van H. M. de Koningin. Burgemeester en Wet houders zyn respectievelyk eere-voorzitter en eereleden van de feestcommissie, waaraan de onderwyzers der openbare en byzoniere scholen zyn toegevoegd, bepaald voor de regeling van kinderfeesten. Tot zyne vreugde kan het „Hbl."mede- deelen, dat een jonkman, op wien ons vader land fier kan zyn, door H. M. is benoemd tot ridder van den Nederl. Leenw, nl. de offi cier van gezondheid 2de klasse A. W. Nieu- wenhuis, die den merkwaardigen tocht door Borneo volbracht heeft en zyn land tot eere is geweest. Dr. J. P. Berdeni8 van Berkelom, te Mi Jdelburg, herdacht gisteren den dag, waarop hy vóór 40 jaren zijn praktyk als geneesheer begon. De geachte en algemeen beminde jubila ris ontving op dtz-n cag zeer vele, ook stoffe- lyke, blyken van belangstelling. De gemeentebegrooting voor Wormer- veer is in ontvangsten en uitgaven vastge steld op f 87,803.91. Het stoomschip „Maasdam" arriveerde 21 Sept. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 18 Sept. Gibraltar; de „Lawoe" arriveerde 21 Sept. van Batavia te Rotterdam de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 19 Sept. Dover; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, arrive 3rde 18 8ept. te Lissabon de „General", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 20 Sept. te Aden de „Prins Willem III'' vertrok 18 Sept. van Nieuw York naar West-Indiö; de „Prinse» Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Sept. van Southampton; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 21 Sept. te Port-Said. Bodegraven: In de dezer dagen ge houden vergadering der afdeeling Bodegraven van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werden tot afgevaardigden naar de algemoene vergadering, a. s. Donderdag te houdeD, benoemd do heeren H. Le Coultre en J. A. Yan Ghoeel Grothe. De voorzitter deelde mede, dat door het hoofdbestuur een praeadvies was uitgebracht inzake snellere hulp by miltvuur. In dat advies merkt het hoofdbestuur op, dat reeds in de wet een bepaling voorkomt, dat by afwezigheid van den districts- of plaatsvervangend districts-veearts de burge meester zich kan wenden tot een geëxamineerd veearts, zoodat het den schjjn heeft, of de afdeeling iets verzocht, waarin reeds voorzien is. Echter ook niet meer dan schynbaar: op do algemeene vergadering hoopt de voorzitter bet adres der afdeeling nader toe te lichten. Omtrent het toekennen van schadevergoeding by afkeuring van vee, gestorven aan besmet telijke ziekte, merkte het bestuur op, dat reeds een zuster-afdeeling een voorstel hier omtrent gedaan heeft. In deze vergadering werd door den secretaris medegedeeld, dat zich voor den landbouw- cnrsus 15 leerlingen hebben aangemeld. By de rondvraag spraken verschillende leden de wenscheiykheid uit, om in het aanstaande seizoen een spreker te doen optreden met het onderwerp: „Het aanleggen en onder houden van boomgaarden." Nadat het bestuur toezegging gedaan had met dezen wensch rekening te zullen houden, werd de vergadering gesloten. L i 8 s eHet inschry vingsn gister der natio nale militie en de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlyst voor de lichting 1898 ligt ter gemeente-secretarie ter visie tot en met 29 September a. s. Noord wp: Door de heeren G. Yan der Weyden Zonen z\jn alsnog op de Landbouw tentoonstelling te 's-Gravenhage een party bloembollen (hyacinten, narcissen en tulpen) ter opluistering ingezonden. Door omstandig heden, onafhaDkeiyk van den wil der expo santen, werd de inzending vertraagd, zoodat de bollen niet meer voor mededinging in aan merking konden komen. Roelof-Arendsveen: Gistermorgan in de vroegte sloeg by het draai- n het rytuig van den heer Marinkelle ter hoogte van W. Kalker door het breken van de zwing om. Het ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, moet toegeschreven worden aan een gebrek aan het „schamel" van het rytuig, hetwelk juist te voren by den wagen maker in reparatie was gewewst. Doordat de schroefbouten van het „schyf" te hoog uit staken, moest het rytuig by het draaien vast loopen en onvermydeiyk omkantelen. De zoon van den eigenaar, een bekwaam en bedaard voerman, is er gelukkig zonder letsel afge komen. Het paard had zich intusschen reeds uit de voeten gemaakt en de pas verlaten ruif in den stal weer opgezocht. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 21 Sept., te halfvier. De Voorzitter, de heer Van Naamen, opende de zitting met de volgende rede„Het hoogge waardeerd vertrouwen van H. M. de Koningin- Regentes draagt my wederom op, Uwe ver gadering te leiden. Gedachtig aan den steun en de welwillendheid, steeds van U ondervon den, neem ik deze opdracht met goeden moed aan, in de hoop en het vertrouwen dezelfde gevoelens van U te zullen ondervinden. „In het afgeloopen tydperk werden vele en daaronder hoogst gewichtige wetten tot stand gebracht. Moge de toekomst ook in dit opzicht vruchtbaar zyn tot heil van het dier baar vaderland en het geliefd vorstenhuis 1 Moge bovenal de Almachtige Zyn onraisbaren zegen verleenen op onzen arbeid I Ik verklaar het voorzitterschap te aanvaarden." De Voorzitter benoemde tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Van Lynden, Sicke3z, Yan der Biesen, Brantsen van de Zyp en Laan; en tot die der com missie voor de stenogfaphie, de heer. n Vening Meinesz, Vlielander Hein en Rahusen. Tot leden der huishoudelyko commissie werden gekozen de heeren Yiruly en Vlielander Hein. Besloten werd de troonrede met een adres te beantwoorden. Daartoe werden de afdee lineen saamgesteld, tot benoeming van de leden eener commissie van redactie, die heden een ontwerp-adres ter tafel zal brengen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 21 Sept. De tydelyke Voorzitter, de heer Donner, oudste lid in jaren, opende te 3 u. 15 m. de vergadering en zegt: „Myne Heeren 1 By vernieuwing geroepen om de Kamer als haar tydeiykon Vooizitter te dienen, aanvaard ik die taak met dezelfde gevoelens, door my by het begin der vorige zitting uitgesproken, en open ik deze ver gadering." De Voorzitter deelde mede, dat de geloofs brieven van de nieuwbenoemde leden zyn in gekomen. Hy stelde voor die van den heer Zyp, gekozen voor Enkhuizen, ten gevolge van het mede ingekomen droevig bericht van diens overiyden, te deponeeren in het archief; de overige geloofsbrieven te stellen in handen van twee commission: de eerste voor het onderzoek der verkiezingen van de 50 leden, gekozen in de districten Groningen tot Amster dam Y, in welke commissie hy benoemde de heeren Lobman, Bahlmann en Van Bylandt (Gouda) en aan welke hy tevens voorstelde de twee bezwaarschriften toe te zenden, tegen de verkiezing te Sneek (mr. Van Gilse) inge komen; de tweede commissie voor het onder zoek der verkiezingen van 50 districten, zyn de Amsterdam VI tot Vechel, waartoe hy be noemde do heeren Kolkman, Veegens en Smiöt, in wier handen by tevens voorstelt een be zwaarschrift te stellen, tegen de verkiezing in Amstordam VI (mr. Geert6ema) ontvangen. Aldus werd besloten. De Voorzitter verzocht de beide commission zoo mogeiyk in den aanvang der volgende zitting rapport uit te breDgen en hy stelde voor die zitting te houden heden te 1 u. 30 m. en daarin over te gaan, nade toelating der leden, tot het opmaken van do nominatie voor het Voorzitterschap en tot het samenstellen der afdeelingen, die daarna o. a. de commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede van H. M. de Koningin-Regentes zullen benoemen. Aldus werd besloten. De vergadering is hierop verdaagd. DE TROONREDE wordt reeds druk in de pers besproken en he9ft biykbaar een goeden indruk gemaakt. De opening van de zitting der Staten-Ge- neraal was ditmaal, meent het Hand., in meer dan één opzicht vau bijzondere betee kenis. Voor 't eerst toch verscheen de jonge Koningin te midden der Vertegenwoorcigir.g, terwyi de Koningin-Regentes voor de laatste maal de openingsrede uitsprak en een der beide Kamers onlangs vernieuwd en op bree der grondslag gebouwd is. Wat de openingsrede aangaat, oordeelt het Hand., dat deze niet overladen is, maar tevens duidtiyk hot kenmerk draagt, aat de nieuwe rogeering krachtig en geleidelyk de hervor- mingataak wil ter hand nemen zooals trou wens niet anders verwacht was. Betreffende de onderscheidene punten zegt het blad o. m., dat uit den voorrang, aan de toezegging van een voorstel tot afschaffing dor dienstvervanging by de militie toegekend, opgamaakt mag worden, dat de voordracht tot da eerste zal behoorèn, die de Kamer zullen bereiken. Toch verwacht hot Rand. geen volledige nieuwe militiewet, maar beper king tot het groote beginsel. Met de toegezegde wyziging van het tarief van invoerrechten zal, volgens het blad, be doeld zyn aanvulling der leemten, die in het tarief aan den dag zyn gekomen, cn belasting van sommige fabrikaten, waarbij dit zond- r schadelyke gevolgen geschieden kan. Verder verwacht het Hand. opheffing van het uitvoerrecht op suiker in Indië. Ook de N. R. G. wyst er op, dat de Regentes voor de laatste maal de zitting opende. Dit blad is echter niet zeker of betreffende het uitvoerrecht op suiker in Indië opheffing of schorsing bedoeld is. Het juicht het toe, dat de afschaffing der dienstvervanging niet wordt vastgeknoopt aan de reorganisatie der levende strijukrachteo, en alzoo een klip vermeden wordt, waarop zy ten slotte zou kunnen strandtn. Wat aangaat de vereeniging der landfouw- belangen by één departement, zegt het blad: Wanneer aan het hoofd van deze afdeeling de rechte man geplaatst wordt, kan deze maatregel voor onzen landbouw goede vruch ten afwerpon en is eene oordeelkundige be hartiging der landbouwbelangen in onderling verband daardoor gewaarborgd. De regeling van den leerplicht zal, meent de H. R. G., voornamelyk moeten strekken om het geregeld onderwys van kinderen, dis reeds de school bezochten, te bevorderen, en daar het volstrekte schoolverzuim by ons niet zulke belangryke proportiën heeft, zal eene oplossing, om hen, die ernstige gemoedsbe zwaren tegen het openbaar onderwys hebben, te gemoet te komen, zeker niet onmogelyk zyn, zonder opnieuw de schoolquaestie aan de orde te stellen. Hoe door de wyziging van het tarief ver sterking der ryksinkomsten zou kunnen ver kregen worden, wordt niet vermeld. Mogeiyk acht de N. R C., dat hier gedoeli wordt op eene verhooging der rechton op sommige weelde-artikoleri. Het blad vestigt er aandacht op, dat twee onderwerpen, waarvan het eene op verschil lende staatkundige programma's voorkwam, het andere werd beweerd door deze Regoering te zullen worden ter hand genomen, in de Troonrede Diet worden aangeroerd: do quaestie van de pensioensverzekering der werklieden en die van de drooglegging der Zuiderzee. „Omtrent het eerstgenoemde vraagstuk zal de Regeering vermoedeiyk de uitkomsten van het onderzoek der staatscommissie wen schen af te wachten; in hoeverre de geruch ten waarheid bevatten, dat de Regeering denkt over bet ter hand nemen van het tweede vraagstuk, zal later zeker blyken. Dat het op dit oogenblik by haar niet op den voorgrond staat, schynt uit het stilzwygen van de Troon rede ten aanzien van dit punt te mogen worden opgemaakt." Dat de Regeering de ingrypende vraag stukken, die by verschillende der vermelde wetsontwerpen betrokken z-yn, wil aanvatten, geeft, zegt de H. R. G.t een bewys voor hare hervormingsgezindheid en voor haar gevoel van kraobt om de moeilykheden, aan de oplossing verbonden, te overwinnen. Het Vad. zegt, dat met do Troonrede de hervorraingsgezinden tevreden mogen zyru „Natuuriyk zouden zy wel verlangd hebben, dat er wat meer voor dadeiyke behandeling gereed zou zyn, maar waar het heel iets anders is hervormingen kort te formuleoren dan ze in wetsontwerpen te belichamen, en waar ook de ondervinding geleerd heeft, dzt een overladen menu door de Kamers tooh niet in één zittingjair kan worden verorberd^ daar zal reeds voor dankbaarheid plaats zyn, als in dit jaar wordt tot Btand gebracht wat hier wordt beloofd." "W; ar naast volkshuisvesting en armwezen „de arbeid" is genoemd, kliükt dit zeker wat

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1