E. BRANDSMA, KLIKEE, Hartesteeg. Portland Cement. Follen'aoven's STOUT Volleahovens LAGER Souchon a f 1.30 per K.G. Jenever f 0.66 f 0.73 f 0.83, Brandewijn 0.68 0.73 0.83, Cognac 0.90 1.05 1.39, Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. [-BII N°. 11526 Woensdag 22 September. A0. 1897 fete <§ourmt wordt dagelijks, met uitzondering van <£on- en feestdagen, uitgegeven. Praatjes over Kunst. Vervolg der Advertentiën. Mevr. VAN ZEGGEREN, meest versterkende drank. beste Bier voor deplijksch gebruik. I. P. RIEDEL, Boommarkt. AMSTERDAM, 3i8S Verkrijgbaar in alle buurten der stad. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op LEIOSCHE „DE POSTHOORN", M. H. Van Waveren. P. WOESTENBURG, BRUMMELKAMP, Bloemmarkt No. 17, Lood- en Zinkwerker, Leidekker. Aanleg van Waterleiding. A. N. DE LINT, Delft-Den Haag. i Zeer laag personentarief, ingevoerd 1 Mei 1897. Van LEIDEN naar HAARLEM of omgekeerd: 627920 lste klasse 30 Cents, 2de klasse 25 Cents. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZES COU5AHT4 Voor Luiden per 8 tmandon, Franoo por post Afr.o;;deripko Nommers -f1.10. |:*0. 0.0S, PEXJ8 DER AD VERTEN 'X'iÊN Van t-8 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17J. Qrootare letters naar plaatsruimte. Voor bel incasseeren btdteuAe Vrfl wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Vlokken. CXI. Door de welwillendheid van den heer Huys- man (firma C. Kooyker) wordt my de eerste (October)-aflev*ring toegezonden van een nieuw tijdschrift, „Dekorative Kunst", dat te München b(J Bruckmaan het licht ziet. Hbt voetspoor volgend van de hier reeds dikwyi3 genoemde organen „Studio", „Artist" en „Art et Décoration", vangt het aan met het eerste gedeelte eener belangrijke bedrage van de hand des heeren S. Biog, tot titel dragend: „Wohin treiben wir?" Evenzeer als in hot bovengenoemde Fransche werk wordt ook daarin rechtmatige hulde aan do pioniers Ruskin en William Morris gebracht, terwyl ook Dante Gabriël Rossetti, Madox Brown, Borne Jones en Walter Crane worden genoemd. Er wordt tevens in trkend, dat, ofschoon op het oogenblik in Engeland eenige stilstand valt waar te nemen, Voysey, oen van Morris' bekwaamste leerlingen, de traditie op gelukkige w(jze blijft voortzetten. Hierna volgen oen geïllustreerd artikel over „moderne lichtdragers" voor gas-, kaars- en electrische verlichting (waarbij tevens eon prijsvraag wordt uitgeschreven voor het beste ontwerp eener verplaatsbare electrische tafel lamp); een bijdrage over „Kunstonderwijs voor handwerkslieden in Engeland" door H. Muthesius; „Oude Yenetiaanscho boutdruk platen", door O. J. Bierbaum; „het practische doel" door Alfred Lichtwark, waarin op humo ristische wijze wordt aangetoond hoe weinig practisch menige jonge Duitsche vrouw de nieuwe meubelen, stoffen, vazen, enz., voor hare huishouding vindt; verder oen artikel over „moderne tentoonstellingen op het gebied van kunstnijverheid", met een afzonderlijke bijdrage ever die van Tervueren door Henry Yan de Velde, en eene correspondentie uit Berlijn, München, Hamburg, Dresden, Londen, Liverpool, Glasgow, Florence, Amsterdam en Brussel. Het doet waarlijk weldadig aan hieruit te zien, dat ook in het buitenland wel degelijk op de Hollandsche en Belgische beweging wordt gelet. Een vrije vertaling van het stukje over ons land laat ik hier volgen. „Wat Cuypers, de Yader der moderne Hol landsche architectuur, voor Amsterdam be- tesuent, valt niet uitsluitend af te leiden uit zfln gebouwen. Wèl zijn voorbeeldige werken, sis Let nieuwe Rijksmuseum, niettegenstaande veel gebrek aan consequentie, (welke echter wel wat op rekening der medearbeiders zal moeten werden gesteld) glansrijke versie ringen der overigens op bouwkundig gebied zoo vervelende stad; gewichtiger echter is het door hem uitgestrooide zaad, dat in de jongeren begint te rijpen. Aan een der beeten onder hen, Berlage, dia reeds een paar een voudigs, doslmatige huizen in Amsterdam en Den Haag gezet heeft, en bij wien de beeld bouwer Zijl (van wiens werken wi) binnen kort eenige reproducties zullen geven) gear beid heeft, is thans de bouw van een nieuw Beursgebouw opgedragen, met welks plannen hy zich onledig houdt. Dit nieuwe gebouw, dat op een plaats verrazen zal tuaschen het oude en het station van Cuypers, kan de eerste moderne Beurs van Europa worden. Men kent den in alle landen geliefkoosden vorm, zooals die zich ook te Amsterdam ver toont, met de Grieksche zuilen, waaruit des middags het vsrward geschreeuw der make laars klinkt, zonderling in tegenstelling met den strengen styl, welke de Grieköfche tempel- architectuur eigen is. Berlage nu zal stellig een Beurs bouwen, die in verband staat tot het doel, waarvoor zy dienstig moet z-Qn, en wy twijfelen niet of het zal hem toch gelukken den bouw tot een monumentaal juweel op te voeren. Dys8elhof's kamer voor den dokter van Hoorn, waaraan deze kunstenaar sedert jaren arbeidt, is thans ook byna gereed. Men wordt niet gemakkeiyk toegelaten; Dysselbof hult zich in een geheimzinnigen nimbus, dien geen oningewyde verbreken mag. Indien zich dan tegen alle verwachting in de mysterieuze kamer ontsluit, kan men zich gelukkig achten, terwyl men dan alle ergernis vergeet, die men door het tydroovende schryven heeft ondervonden. Dit vertrek is, volgens ons, het beste werk der moderne Hollandeche beweging, die zoo ryk aan deéoratieve schoonheid is, en men kan aaunemen, dat deze kamer alleen staat in het nieuwere der geheele wereld. Een volgende maal meer daarover. Lion Cachet w^rkt eveneens aan de deco ratie van een woning, die evenzeer als die van zyn vriend Dyse«lhof de aandacht ver dient. Hy denkt de wanden te behangen met gebatikte stoffen en de meubelen van kost baar ingelegde houtsoorten uit te voeren. De beide artisten Lauweriks en De Bsz.-l hebben zich tot dergeiyke doeleinden geassocieerd; De Bazel voor de decoratie, Lauweriks voor de architectuur, en reeds talryke keurige ver sieringen binnenskamers werden door hen tot stand gebracht. Yoorts heeft De Bazel een aantal houtsneden voor boekbanden, georna menteerde kop- en sluitstukken, enz. vervaar digd, die een zeldzaam goeden smaak verraden. De intelligente goudsmid W. Hoeker, die de moderne beweging reeds de hand gereikt had, door de uitvoering van ontwerpen voor ver sierselen, door den reed6 genoemden beeld houwer L. Zyi ontworpen, heeft onlangs een kleine fabriek voor córamiek gebouwd, waarin Zyi de arbeidende kunstenaar zal zyn. Met spanning wordt terecht naar de eerste resultaten dezer veelbelovende onderneming uitgezien. Th. Molkenboer, van wiens band ons vela goede boekbanden bekend zyn, heeft door Nieuwenhuis een tapyt doen teekenen. Op al de hier genoemde kunstenaars komen wy in dit tyd8cbrift (met reproducties naar hunne werken) terug, ook op de Haagsche artisten Toorop, Thorn Prikker, vooral ook op Colenbrander, op Roland Holst, Derkinderen en op hen, die te Hairlem wonen." Velon met ons zullen zich verheugen in het feit, dat dus voor de nieuwere werken uit Nederland blyk/iaar eene belangryke plaats in dit Duitsche tydschrift schynt aangewezen te zyn. De genoemde namen zyn ons borg, dat de (ons onbekende) medewerker op de hoogte ia van wat er in Nederland goeds wordt gemaakt en van de ernstige, nieuwere strooming, die op kunstgebied hier te lande waar te nemen valt. C. V. KOLONIËN. BATAVIA, 21 24 Augustus. Aan van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhooiigheden ont vangen telegrammen wordt het volgende ont leend: In de Moekim Pakan Baroe-Pakan Sot zyn geen vyandeiykheden .meer gepleegd. De gezondheidstoestand der troepen te Segli i3 goed, slechts één cholerageval is er by ge komen. In den nacht van 20 op 21 dezer rukte van Tjot Manljang eene colonne uit naar het ge bergte in de richting van Lamtoba; by een vuurgevecht met dp yry sterke benden, welke zich op grooten afstand hielden, werd de Euro peesche fuselier Mookhoek niet levensgevaar - ïyk gewond, terwyl verscheidene vfiandeiyks nederzettingen vernield werden. Tjost Nja van K^rti heeft twee van de lieden, die op du „Pegu" moordden en roofden, uitgele verd met 700 dollars, van het geroofde geld. Op uitlevering der andere moordenaars werd aangedrongen en een aanvang gemaakt met toepasing van die dwangmaatregelen, waartoe de scheeptaartregeling in staat stelt. De Atjeh-corruspondent van de „Sum. Ct." zegt, dat er sprake van is om in de helft der volgende maand het binnenland van Pedir langs de landzyde binnen te dringen Aan de „Loc." is geschreven dat de controleur P. De Roo de la Faille, die by den bekenden volksoploop te Lombok zwaar ge wond is ontkomen, in het hospitaal te Ampe- nan is opgenomen met zeven vleeschwonden, door klewanghouwen toegebracht. Hoewel er geen onmiddeliyk levensgevaar bestond, was de toestand van den patiënt ernstig. Men schryft aan de J.-B." uit Bandoeng, dd. 22 Aug.: „De koffieoogst in de Preanger is dit jaar zeer gunstig, daar hy officiéél is geraamd op 105,000 pikol, welk getal wellicht op 150,000 zal kunnen worden gebracht Als men deze opbrengst vergelgkt met de gemiddelde van vorige jaren, nl. 70 a 80 duizend pikol, dan kan 1897 een voordeelig koffiejaar voor de Preanger heeten". Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiS zijn de volgende boecliikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de gewezon hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen mei. E. J. A. HUdering, met bepaling, dat dit verlof wordt ge acht te zijn ingegaan op 1 Augustus 1897. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen, de onderw. 3de kl. J. C. Van der Bie. Tjjdelijk gesteld: Ter beschikking van dr. Th. Yan Buuren, hoofdambtenaar, belast met de voorbereidende maatregelen voor een proef met de verpakking van gouvernementszoutiu briquetten en met de oprichting van een eerste fabriek voor die verpakking op Madoera, de architect 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl openb. werken C. Doesberg, met bepaling, dat bij ge durende de ter-beschikking-stolling bij zijn corps a la suite wordt gevoerdJ A. Biorn, thans tijdelijk tor beschikking van den buiten^ewonen voorzitter van de landraden te Paudeglaug, Mcnes en Rangkas- botoeDg (Bantam), ton einde mot griftierswerkzaam- heden te worden belast ter beschikking van den buitengewonon voor zitter van de landraden te Pandeglang, Menes en Rangkasbetoeng (Bantam», ten einde te worden belast met giiffierswerkzaainheden bij genoemde rechtbanken, nir iieuwetts, thans tijdelijk ter be schikking van den voorzitter van den landraad der stad en voorsteden van Batavia. Verplaatst: Van de residentie Palembang naar de res. Bali en Lombok de controleur 2de kl. E. Kalff. Benoemd: Tot opziener bij de in-en uitvoer rechten en accijnzen J. Ph. tchaotfer, gewezen 2de stuurman bij de gouvernemeuts-marine en geplaatst te Batavia. Geplaatst: In de residentie Banjoema9 de benoemde opzichter 1ste kl. J. 11. Davidsz. Toegevoegd. Aan den chef dor 4de water staat saideeling voor de werken aan de Brantaa-, Porrong en «Soeiabaiarivioieu de ter beschikking gestelde ambtenaar op non-activiteit P Van Heyningen. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Overgeplaatst; Van de Wester- naar de Oosterlijneu de late commies L. G. Van Beusecbem. Geplaatst; Bij de oosterlijnen de ter be schikking gestelde ambtenaar op non-activiteit J. II. Israel DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst Naar een garnizoen in een koel kli maat. ter Suma ra's Westkust t.n i. dfr 1ste luit. b.j het 14de bat inf., geëv van Atjeh naar Ba tavia, J. J. Engelen bij het 2de depot bat. de kapt. bij bet 3de bat- inf. te Kotta-Radja, P. II. Bodemijer; bij bet lbde bat. inf. de kapt. hg het 7de bat. inf. to Atjeh, D. Jon tink bij het garnizopns bat. van Sumatra's Oostkust de lste luir. der inf. bij het (lste) garn.-bat. van Atjeh en Onderhoorighoden te Lamdjamoe, "W. Scherpen huyzen bij bet strafdeL te Ngawi de lste luit. der inf. bij bet lste garn bat. van Atjeh en Onderb. te Kroeng Raya P Van dor Meyden by het lste recr. bat de lste luitenant der inf. bij iiet strafdot. te Ngawi, P. Van Genderen Stort. O vo r g op 1 a a ts t Bij de troepenmacht in Atjoh ter nadere indeeling do kapt. der iuf. bij het. lste recr bat te Mr.-Cornelis J. M. A. Ter Beek bij de troopenmacht in Atjeh ter nadere indeeling de kapt. dor in f bij het lste depot-bat. to Mr.- Cornelis, H. G. Van lvesteren bij de troepenmacht ju Atjeh ter nadere indee ling de lste luit. bij het 2de bat- inf. te Magelang. P. 11 Specht Grijp; bij de troepenmacht in Atjeh ter nadere indee ling de lste luit bij het 4de depot-bat. te Fort de Koek, F. C R. De Groot. Overgeplaatst- By de troepenmacht in Atjeh ter nadere indeeling do lste luit. inf. bij het garn.-bat van Sumatra's Oostkust te Kwala Sim pang, P. E. Spaan, de lste luit. bij het 2de reserve bat. te Batavia, J. Ketting, en de 2de luit. bij het 16de bat. inf. te Padang Pandjang, A I. J. Baptist. Benoemd: Tot adjt. v h. commdt. der inf. te Magelang, de lste luit-adtj. bij het lste bat. inf. te Banjoe Biroe, P. A. Peereboom tot adjt, bij het lste bat inf. (L. H. corps ge deelte) de lste luik v h. 2de bat. inf. te Magelang, H. Bakker. Overgeplaatst: Bij de Ilde afd van het D. v. O. (hoofdbureau der infanterie) onder eer volle ontheffing uit zijn adjudantsbetrekking de lste luit.-adjt. bij het 13de bat inf. te Soerabaia, A. Rijkens. bij het garn.-bat van Palembang de kapt. bij het 10de bat. inf. te Padang PandjaDg, E. K. Van der Ven; bij het 16de bat inf. do kapt. bij bet 3de bak inf. geëv. van Atjeh naar Padang, J. J. B. Fanoy. Benoemd: Tot adjudant bij het 13de bat. inf. de lste luit. inf. bij hot garn.-bat der Z. O. afd. van Borneo to Bandjermasiu, A. C. C. Musoh. Ingetrokken: Zijn overplaatsing bij het garn.-bat. van Palembang de kapt. bij het 12de bat. inf. gcöv. van Atjeh naar Batavia, J. Bryan. B el ast. Met do waarneming der betrekking van 3den commies en ingedeeld bij de Vde afd. van het D. v. D. de lste commies ressorteerendo onder het D. v. O. op non-activiteit, L. S. Jan*- en Gemengd. Nieuws. De Hooge Raad verwierp giste- ren de cassatieberoepen van: lo. den gewezea marktmeester te Alkmaar, die tot 6 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens valschheid in contóletoeken ea verduistering; 2o den koopman te Rotterdam, die zich schuldig maakte aan oplichting ten nadeele van eene Engelsche firma in hakmessen of byien, en deswege tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Te Maastricht heeft een poging tot doodslag plaats gehad. E9n zekere S. aldaar loste by een woordentwist drie revol verschoten op den fabrieksarbeider Croes, die echt-r niet werd getroffen; een der schoten ging door zyn hoofddeksel en rakelings langs zijn hoofd. Da dader is door de politie aan gehouden. Verleden jaar zond de landbou- wer D. D., te Kolhol, gemeente 't Zandt (Groningen), don boerenknecht F. B. uit zyn dienst weg. Verleden week verbrandde in een nacht een schelf koolzaadstroo, toebehoorende aan genoemden landbouwer D. D. Deze feiten staan met elkaar in verband. Dj mokkende F. B. heeft zich willen wreken door zyn vroegeren baa3 materiê3l te schaden en het stroo opzetteiyk ia brand gestoken. De zeven en-twintigjatige heeft alles bekend. Omtrent den brand op „Sonsbeek" roet, naar de „Arnh. Crt." meldt, nader het gtrucht de ronde, dat het tusschen de twee \erbrande perceelen gelegen Doolhof zou ge spaard zyn, omdat de vlammen er den weg niet in wisten te vinden. Uit Arnhem meldt men aan het „Vad.," dat, volgens het algemeen gerucht, de ver dachte van brandstichting op de tentoonstel ling heeft bekend. Te Vlaardingon is binnengekomen van de tweede reis, met slechts 6 kantjes baring, (de eerste reis bracht zy 50 kantjes aan) een Scheveningsche bom van den reeder A. v. d. Zwan, te 's-Gravenhage, stuurman P. De Mos De equipage noodzaakte den stuurman tot de thuisreis en weigert ook pertinent weder uit te gaan wegens do schrale vangst, tot groote schade van den reeder. In don Grooten IJpoldor by Halfweg zyn drie schelften ongedorschte haver, zoomede een schuur, staande op het erf van den landbouwer G. Van Andel, verbrand; de hofstede zelf bleef behouden Do oorzaak is onbekend; alles is verzekerd. Deskundige, Oude "Vest No. 85. Consult: Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, van 11 2 uren. 7110 8 Hoofdagent te Leiden Eenlg vertegenwoordiger voor 1/elden en Onstxebea. 712 TELEPHOONNUMMER 122. N.B. Het Extra-Stout wordt onverralscht afgetapt in fL van 8 en in fl. van t maatjes. Tl.DE NAIK 6613 VOORHEEN 3457 10 beveelt zich beleefd aan als Dyckerhoff Cement en Cement „Weegschaal" van -Locose L. Levie—Cronfestu. Aangevoerd in Zakken en Vaten uit Magazijn of direct per Waggon of per Schip van de fabriek. Levert op strengste keur tegen coneurreerende prijzen: Grootste voorraad Tan Parkettegels, AaxaYek* ea Wandtegels, enz., enz. 3528 30

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5