krais der orde van den Witten Olifant van Siara, kem door Z. M. den koning van Siam geschonken. Tydelyk benoemd tot loeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Alkmarn*, J. F. Quant, ingenieur der tweede klasse in Ned.-Indië, thaDS met verlof '8-Gravenhage. Aan den Üost-Indischen ambtenaar A. Ph. K. D. Van Malsen, ingenieur der 3de klasse bij den waterstaat en "s lands burgerlijke openbare werken in Nederlaudseh-ludiö, is op zijn verzoek met ingang van 1 October 1897 eervol ontslag uit 'a lands dienst verleend. Ministerie van Marine. Hr. Ms. fregat .KoniBgin Emma dor Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Jeckel, is den 2osten dezor van Smyrna vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost Indië. Audiënties. Do gewoue nndiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 23 September en van den minister van marine op Vijdag 24 September znllcn niet plaats hebben. De minister van binnen! zaken brengt ter kennis van belanghebbende, dat hot examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis-en school onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek zal aanvaugen op 17 Oct. e. k. Zij, die zich aan dit examen wenscben te onder werpen, gelieven zich vóór 5 Oct. a. 8. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. De voorzitters der commissiën zijn: te Nymegen, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur van hot lager onderwijs in de eerste inspectie, te Loon op Zand; te Rotterdam, G. Blokhuis, schoolopziener in hot district Dordrecht, te Gorkum; te Haarlem. F. J. Poutsma, schoolopziener in ket district Haailem, te Haarlem; te Leeuwarden. J. E. Van Renesse, schoolopziener in het district Heerenveen, te Sneek; te Deventer, mr. R. C. Nieuwenhuys, schoolop ziener in het district Deventer, te Deventer; te Roermond, jhr. mr. L. F. H. Michicls van KesseDich, schoolopziener in het district Roermond, ia Roermond. £let Russisch Zangkoor. Het Russische volk wordt wel eens het muzikale volk van do toekomst genoemd, en voorzeker, wanaeer men nagaat welk een schat van poëzie en muzikaal gevoel er verborgen ligt in de hoofden en harten van de kern van het volk, dat, voor een groot deel nog onbeschaafd en onwetend, de eindelooze uit gestrektheden bewoont van het Czarenryk, dan begrijpt men, dat die naam niet geheel ten onrechte geschonken wordt. Rusland is het land der zangers en der klokken. Zang begeleidt overjl den arbeid der boeren en der handwerkers, zoowel op den akker in de lente en de zachtere jaar getijden, als 's winters in de enge, bedompte hat by het spaarzame licht van een kaars of fakkel van dennenhout. Eeuwenoude instel lingen leren voert onder het volk, die den lust tot zang en dans wakker houdon. Van geslacht tot geslacht zijn de zangen overge leverd, die den „Khorovod" begeleiden, en elke Russische boer kent dij liederen en houdt ze in eere. De „Khorovod" is de bij uitstek nationale dans in Rutland. Op feest en heiligendagen, by goed weer, verzamelt de dorpsjeugd zich baken het dorp op een weide en danst daar, jongens en meisjes dooreen gemengJ, onder aanhoudend zingen. Eerst dansen de meisjes alleen, hani in hand, terwjjl de „Kborovod- nitsa" zang en daus leiJt; later wekken zy de jonge mannen op tot deelneming aan hun spel. Ontelbaar zyn da liederen, die hi9rby ge zongen kunnen worden. Bijna alle Russen en Russionen zijn van nature begaafd met een goede, zuivere stem en met muzikaal gehoor en gevoel. Ongeschoold klinken de koren reeds bekoor lijk en menig reiziger verhaalt, hoe hij 's nachts op de Wolga uit den slaap werd gehouden door het gezang der mannen, die langs en op den druk bevaren stroom onder den arbeid han volksliederen zongen, en hoe by geboeid eo bewonderend bleef luisteren naar die klan ken, die in de diepe stilte der majestueus eentonige omgeving dubbel treffend weer klonken. Vol poëzie ztya die zangen des volks, nu krachtig en verheffend, dan weemoedig en somber. Zy spreken van de heldendaden der voorouders, van liefde in het huweiyk, van den dood, van do oude goden en goede en kwade geesten; het zijn sprookjes en gods dienstige zangen, tooverlieaeren en natuur beschrijvingen. Naast deze zangen, die by het volk leven, heeft ook het kerkgezang een groote hoogte bereikt in Rusland. In de talloozo kerken en kloosters zingeu op de vele heiligendagen koren, onzichtbaar voor de geloovigen, do gewijde liederen en zetten aan den dienst een machtige, vreemde bekoring by. Het tal rijk publiek hoort staande of geknield (zitten kan men niet in de Russische kerk-n) die muziek aan en ondergaat den aangrypenden invloed er van. Voor die kerkelyke koren worden ook de heroemd geworden Russische baas n gek we kt. Zoo wordt overal de zin voor muziek aan gekweekt, dn liefde voor de toonkunst leven- dt? gehouden. Een sterk nationaal karakter dTagen al dh lisderen, zoowel de kerkelijke als de wereldlijke, èn uit een poëtisch èn uit een muzikaal oogpunt. Het zacht droomerige, dwepende van het volkskarakter vindt men terug in het eene lied, het kinderlijk vroolijke en dartele in het andere. Ongekunsteld zijn ze alle. Het is een genot eens enkele van die na tionale zangen door een echt Russisch koor te hooren vertolken. Een gfZ'Iacbap van uit gezochte zangers, zooals Nadina Slaviansky bijeen gobraebt heeft, is zeer geschikt ons het echoone van den Russiechen zang te doen waardeeren. Bijna zonder uitzondering zingt bet koor zeer zuiver; een enkele maal slechts trof ons een minder juiste toon. Krachtig klinken de mannenstemmen, helder de teno ren, forsch en sonoor de bassen. Ook onder dezen is één van die echte stemmen, die een ongekende diepte bereiken, terwijl de klank toch tamelyk vol blyft. De sopranen zyn goed en daartusschen door klinken frisch de jonge, nasale kinderstemmen. Het koor ls goed ge oefend en zingt met liefde en warmte. Fraai genuanceerd, kan het naast een krachtig ont wikkeld volume geluid ook de zachtste pianissimo's doen hooren. De directrice zong enkele eolo-passages met heldere en aangename stem. De Gehoorzaal was flink bezet en het publick juichte het koor harteiyk toe. Een aardige verschijning vormt het zeker, gekleed in het schilderachtige oude bojaren- kostuum, de damea in ryk versierde gewaden, zooals thans zog wel gedragen worden door minnen en bakers by de voorname adellyke geslachten. Aan toegiften ontbrak het niet, spoedig was men bereid het applaus to beloonen met de herhaling van een nummer of met een extra-lied. Jammer, dat niet het programma geheel gevolgd werd. Ten eersto jammer, omdat men daardoor, in den regel het Russisch niet machtig, niets aan een tekstboekje heeft, ten tweede, omdat w(j daardoor esn paar der schoonste zangen missen moesten, n.l. hot sckwungvolle „Nowgorod", „De Smid" en het wiegelied „Baju-Baju". Doch wat, afgezien van deze kleine willekeur, ten gehoore werd gebracht, heeft zeker het publiek ten zeerste voldaan. De kapel van Nadina Slaviansky heeft ongetwijfeld een gunstigen indruk achtergelaten en do aangename voor dracht baror natuuriyke, frissche liederen, zal een weldadige herinnering by ons achter laten. v. B. Tercenffdc Zitting Tan de belde Hamers der Staten-Generaal. Tot opening van het nieuwe zittingjaar werd door H. M. de Koningin-Regentes, hedennamiddag te één uur, uitgesproken de volgende TROONREDE: „Mijne Heer en l B(j den aanvang van dit zittingjaar is het My aangenaam U ter behartiging van 's Lands belangen opnieuw byeen te zien. "Worden Myne dierbaarste wenechen en die van het Nedorlandsche Volk vervuld, dan zal vóór het einde van dit zittingjaar Myne Beminde Do:htor de Regeering aanvaarden. Da algemeene toestand, zoowel in het moederland als in de koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handel, scheepvaart en nyverheid is uitbreiding merkbaar. Hior te lande was de oogst van onder scheidene gewassen gunstig. Door de heer- 8chende ziekte ond-r het vee en de daaruit voortvloeiende belemmering van den vee-uit voer wordt nochtans groot nadeel geleden. Op Java heeft de suikerindustrie te kampen met moeilijkheden. De betrekkingen met de buitenlandBche Mogendheden blyven van den meest vriend- schappeiyicen aard. Zee- en landmacht vervullen hare taak met yver en opgewektheid. Aan den moed en de volharding van het Nederlandsch-Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng Ik warme hulde, de offers diep betreurende, die Dog steeds gevergd worden om in Atjeb, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zittingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienst- vervanging by de militie, als voorbereiding van de hervorming der levendo strydkrachten, hoop Ik U eerlang aan te bieden. Vereiniging van de zorg voor de landbouw belangen by één Departement van Algemeen Bestuur wordt U voorgesteld. "Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personen, tot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzeke ring van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedryven. Weldra bereikt U voor Nederlandsch-Indiö een ontwerp-mynwet, benevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het Militair Straf recht en de Krygstucht worden opnieuw In gediend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maat schappelijke toestanden, met name betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en het arm wezen, zyn in bewerking. Aan versterking der Ryksinkomsten door wyziging van het tarief van invoerrechten met behoud zyner bestaande grondslagen wyd Ik Myne aandacht. Op Uwen yver en Uwe toewyding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op U rust, biyf Ik by voortduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, strekken tot welzyn van ons dierbaar Vaderland I In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zyn geopend." De commissie, welke Hare Majesteit de Koningin-Regentes in de vergaderzaal der Staten-Generaal in- en uitgeleide deed, bestond uit de heerenVening Meinesz, L. Van Nispen, F. Van Alphen, De Savornin Lohraan, Seret, Kolkman, Bastert, Michiels van Verduynen, Van Basten Batenburg, Brantsen van de Zyp, Tydeman, Roessingh, Kuyper, Drucker en Rabusen. De Koningin-Regentes had vooraf heden ochtend te tien uren ten Paltize ontvangen de leden van de Tweede Kamer, di9 de ge vorderde eeden of belofcen aflegden, o. a. ook de ministers Borgesius en Lely, als Kamer leden. Koningin Wilhelmina woonde voor de eerste maal deze audiëntie van de volksvertegen woordigers by. Naar wy vernemen, hebben zeer vele leden gebruik gemaakt van de vrijheid om de belofte en verklaring af to leggen. Van de socialistische groep was alleen de heer d. Zwaag daartoe ten Paleize ver schenen. Er waren nogal vele leden, vooral onder de nieuwe, die niet in ambtskostuum, doch in rok of gekleede jas ten Hove kwamen. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Be vallen: L.A. Zwetsloot §eb. Van der Geest D, G. C. Kneppers geb Van oort D. J. Albers gob. Mooren Je ven! Z. Gehuwd: L. Bol jm. 22 j. en C.P. Van Muis winkel jd 23 j. ALPEN Bevallen: A. J. Van Erjk geb. Van der Groef D. A Zijlat ra geb. Schotanus Z. BODEGRAVEN. Bevallen: J. Do Vlieg geb. Van Greuuingon D. N Liepelt geb. Louwerens Z. R. Van Holst geb. Van der Sar D. Gehuwd: S. Klein veld jra. 23 j. en J. Koorn- winder jd 22 j. BOSKOOP. Bevallen: J. Van der Vis geb. Kool Z. J. ,/B. Rosbergen geb. Felix D. D. Broer geb. Koppija Z. M. Geers geb. Hoog- teiüing D. Overleden: A. H. De Groot 14 m. HAZERSYVOUDE. Bevallen: J. Van Manster geb. Arentsen, D. (won- te Amsterdam). Overleden: P. C. Laugeveld Z. 14 d. B. J. Van Menrs. Z. 14 d. HILLEGOM. Ondertrouwd: C. Van Staveren en M. Spiorings. Gehuwd: G. Verwey en N. Marks. Bevallen: C. C. Van der Zanden geb. Glas D. L. Warmerdam geb. Giesbergen Z. J. M. Stasson geb. Van Lierop D. E. De Koekkoek geb. Mesman Z. Overleden: M. A- Van Linden 3d. H. Kramer 14 m. M. Berbé geb. Van den Aardweg 60 i. C. Huis 82 i. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: C. Wolfstang wedr. en K. Slinger wed. Bevallen: W. Luimee geb. Grevenstuk D. J. Hartingsveld geb. Markwat Z. R. C. Koppers geb. Aartman Z. M. Eveleens geb. Vastenhout L. G. Van Veen geb- De Grauw D. H. W. Pos geb. Bloemendal Z. P. W. De Breuk geb. Van Tol D.T. Griekspoor geb. Wilderom Z. A. Harting geb. Been 1). J. Ron bos geb. Van Marsbergen D. Overleden: C. Gondriaan 53 j W. Kooy 3 m. A. Vreugdenhil 23 j. D. Eilander 75 j. W. Van Steyn 56 j. J. De Lucht geb. van Amersfoordt 76 j. W. Van Dam 5 j. NOORDWIJK. Geboren: Maria Paulina, D v. P. Hoogeveen en C. v. d. Plas. Elisabeth Gerarda Maria, D. v. G. W. Bemelman en M. v. d. Berg Cornelis Adrianus Jeroen, Z. v. Chr. A. v. d. Meer en C. J. Zonneveld. Antonia, D. v. J. Plug en J. v.^ d. Ploeg. Wijntje, D. v. J. v. d. Voet en M. E. Bakker. Overleden: E. K. Meijer, 8 w. C. Lege, 56 j. J. Corbée Pz. 5 d. Een levenl. aangeg. kind van G. Kruijswijk en A. Klein. OUDSHOORN. Bevallen: R. Lam geb. Harin gen, D. J. J. De Grauw, geb. Van Maurik.Z. O. H. Sneeuw geb. De KnijfF, D. en levenl. Z. Overleden: H. Kroon 78 j. P. J. Van den IJsscl, jd. 1 j. Gehuwd: P. Mulder jm. en J. De Voe jd. TER-AAR. Bevallen: J. Ubink, geb. v. Rijn D.' Overleden: C. Kelder, oud 81 jaar, wed. van A. Keijzer. Gehuwd: J. Vis, jra. 26 j. en G. Van Vliet, jd. 23 j. R. Kalker, jm. 30 j. en K. Otto, jd. 25 j. P. I'Amie, jm. 27 j. en C. Aartman, jd. V'ÖORHOUT. G o boren: Wilhelmus Petrus, Z. v. J. W. Van Nobelen en P. Knijnenburg. Theodorus Franciscus, Z. v. P. Berbée en K. Rorarjn. Joanna Catharina, D. v. P. Warmer dam en K. Hoogdaijo. Jacoba Alida, D. v. J. Hoogervorst en C. v. d. Ploeg. Adrianus, Z. v. L. Zandbergen en C. Menken. Johanna Petronella, D. v. H. Zwetsloot en J. E. Amraer- laan. Elisabeth, D. v. H. Geerlings en W. Th. Berkbout. everleden: A. Does, 7 w. e h u w d: A Colijn, jm., 27 j. en P. Kramer, jd., 29 j. WADDINGSVEEN. Bevallen: E. Hofman geb. Dekker Z. A. Hoogendoorn geb. Zwanen burg Z. C. M. Jacobi geb. Mastink Z. N. Lamens geb. De Groot D. A. De Mik geb. Vermeulen D. ZEGWAARD. Gehuwd: S. J. W. Van Riel jm. 21. j., te Vear, en A. Vonk jd. 23 j. te Zegwaard. Geboren: Maria Johanna, D. van W. C. Sebel en C. Van der Lubben. Johannes, Z. van J. Vroedstevn en N. Sonoeveld. ZOETËRMEER. Geboren: Theodoras, Z. van Ch. Van der Meer en M. Kors. Gemengd Nieuws. Een ongeveer 15-jarige knaap, "W. genaamd, die gisteravond in een tuin, grenzende aan de Haverzaklaan, aan het schommelen wa6, had het ongeluk van de wipplank te glyden, met het ongelukkig gevolg, dat de knaap daarby een zyner beenen brak. Men meldt uit Urk: Het ïyk van den eigenaar der gezonken boot, den heer Fontein, uit Leiden, heeft men nog niet kun nen vinden. Daar de boot, vooral voor van buiten komende vaartuigeD, zeer gevaariyk zit, zyn door den opzichter van don waterstaat, den heer R. De Bo^r v. d. Ley, een ton en twee vuren op het wrak geplaatst. Na Zondagochtend op de Prinse gracht te 's Gravenhage byoengekomen te zyn, trokken tegen één uur een zeshonderd afgevaardigden van werkliedenvereenigiogen uit alle oorden des lands, in geregel Jen optocht, omstuwd en gevolgd door honderden belang stellenden, naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de aangewezen plaats voor de groote meeting, uitgeschreven door „het landelijk Comité voor Staatspension- neering." In de groote zaal, die ongeveer 2500 personen kan bevatten en waar geen plaats onbezet bleef, waren de banieren der verschillende vereonigingen reeds opgesteld of werden aldaar nog aangebracht. Voorts waren hier en daar meer of minder kernachtig© spreuken opge hangen, betrekking hebbende op het lot van den ouden arbeider. Een muziekcorps deed zich hooren voor de opening en by de sluiting der byeenkomst. De voorzitter van het Landeiyk Comité, de heer P. M. Verdorst, heette de afgevaardig Jeu van de verschillende vereenigiDgen uit den lande hartelyk welkom, ook de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die aan de tot hen gerichte uitnoodiging om tegen woordig to zyn mochten hebben gevolg gegeven, enz. Voor zoover bekend, waren op deze ver gadering vertegenwoordigd 325 plaatselijke verenigingen, 17 plaatselijke eomité's, 11 bonden en 10 arbeiderakiesvereenigingen. Van de Kamerleden was, behalve de heer Troelstra, di3 spreken zou, alleen de heer Van Kol ter vergadering De heer Kuyper had sympathie betuigd, maar kon niet tegen woordig zyn wegens den Zondag. Ook de heeren Heldt, Van Gilse, Kerdyk, Ketelaar en Nolting hadden gemeld verhinderd texfjn, welk beriebt door de vergadering, vooral wat eerstgenoemde betreft, met teekenen van ontevredenheid werd begroet Tal van adhaesiobstuigingen waren ont vangen van werkliedenverenigingen. Vyf sprekers voerden het woord, xfi. de heeren Bosrkool, F. Van dor Goes, H. J. Eicbelsheim, van Amsterdam, en Troaletra en Van Kol. Al hunne redevoeringen werden toegejuicht en menige schampere uitval op bestaande toestanden met handgeklap en bravo's beloond. Deb3t was er weinig. De heer Van Kol o. a. nam er deel aan. Een door den voorzitter voorgelezen uit- to rig gemotiveerde motie, aandringende, dat de noodige maatregelen zullen worden ge nomen om aan invalide en oude arbeiders van Staatswege voldoend pensioen te ver zekeren, waarin noch direct noch indirect door de arbeiders wordt bijgedragen, werd aangenomen en zal aan Regeering en Tweede Kamer worden opgezonden. De vergadering werd daarna gesloten en de betooging was geëindigd. Nadat den geheelen nacht flink was doorgewerkt, was Zondag in den vroegen ochtend te 4 uren de communicatie in den treinenloop der H. IJ.-S.-M. te 's-Gravenhage hersteld, welke door het ontsporen van trein 29 dier Maatschappij op korten afstand van het station aldaar, Zaterdag-middag verstoord was. Zondag konden de treinen, van Rotterdam komende, dus weder over het gewone spoor ryden. Een als drager fungeerende man by een begrafenis te Scheveningen kreeg voor het sterfhuis een hevige toeval. Met een der volgkoetsen werd hy naar zyne woning vervoerd. In de Nassauhaven te Rotterdam is een schippersknecht te water geraakt en verdronken. Korten tyd later werd zyn ïyk opgevischt en naar de algemeene begraafplaats overgebracht. In de 2de Sweelinckstraat te Am- ster Jam was een jongeD, om een vlieger te krygen, op het dak geklommen. Hy viel en kwam zoodanig op do binnenplaats terecht, dat hy reed 6 dien zelfden dag in het gasthuis aan de bekomen verwondingen bezweek. Een hoog st treurig on gel uk bracht gisteravond te Schsveningen diepe verslagen heid teweeg. Tusschen 7 en 8 uren liep een driejarig jongetje, dat op een onbewaakt oogen- blik uit de woning van do weduwe van den dezer dagen overleden hoofdagent van politie Vennik was ontsnapt, tusschen de rails van de electri8che tram op het Gevers-Deynoot- plein. Vóór de machinist van een uit de remise komende tram kon stoppen, was het ventje onder den wagen geraakt. De grootmoeder, die in hetzelfde huis vertoefde, bemerkte de verwydering van het kind, snelde het achterna, trachtte het te grijpen, doch geraakte eveneens onder de tram. Grootmoeder en kind vonden een smarteiyken dood. Het kind was van den agent Kuitens, wiens vrouw ten huize van de weduwe Vennik werkte. Uitgeschreven door verschil lende drarikbestrydersvereenigingen had gister avond te Rotterdam een meeling plaats om te protesteeren tegen het besluit van het gemeentebestuur aldaar, in zake het verleenen van vergunning tot verkoop van sterken drank in een nieuw op te richten ververschings- gebouw in het. Park. Een tweetal sprekers voerde het woord, waarvan een het drankgebruik in meer alge- meenen zin besprak, terwyi de tweede de argumenten van het dagelyksch bestuur aan ciitiek onderwierp. Ten slotte werden de aanwezigen opgewekt tot teekening van adressen aan den Raad om op het besluit terug te komen; gelukt dit niet, dan wil men Gedeputeerden verzoeken de voordracht niet goed te keuren. De meeting was zeer mager bezocht. Het vanouds bekende „Hotel Adrian," Kalverstraat te Amsterdam, is aan een combinatie verkocht, om met 1 October a. 8. geëxploiteerd te worden door Carl Wüst, te Katwyk aan Zee. Na afbetaling der hypotheek, enz., bekomen de aandeelhouders ongeveer 6 pet. (A C.) Gisterochtend werden op den overweg aan bet station te Arnhem een onbekenden man, naar gissing 50 jaar, door een locomotief beide boenen tot aan de knie afgereden. De man was nog gewaarschuwd, niet over den overweg te loopen. Zaterdagavond is de lampenist J. Wessels, te Gennep, terwyi hy bezig was werk te verrichten aan een trein, tusschen de buffers geraakt en onmiddellijk gedood. De wed. C., die belast is met het schoonmaken der postrytuigon aan het centraal station te Amsterdam, werd gisterochtend door een rangeerenden trein een been afgereden* De vrouw was doof. Aan de groote Internationale Vruchtententoonstelling te Hamburg, te hou den van 24 Sept. 1 Oct. e. k., zullen uit Nederland ruim 50 inzenders deelnemen, als, uit: Enkhuizen, Groningen, Brummen, Wamel, Herveld, Frederiksoord, Boskoop, Heemstede, Utrecht, Baarn, Jaarsveld, Amsterdam, De Bildt, Kapelle (by Goes), Leeuwen, Tiel, Zoelen, Poortugaal, Heteren, Op hamert, Bemmel, Vreeland, Valkenburg (LHillegom, Poeldyk, Tricht, Hoorn, Westland (225 trossen druiven), Oost-Souburg, Elden, De Beemster,Zwyndrocht en Neerlangbroek. Deze inzendingen wegen ruim 3000 KG.j die heden naar Hamburg gezonden worden, onder geleide ven den heer Jac. P. R. Galesloot. Fransche grenswachters hebben een ïykstaatsie aangehouden, die zich van uit België naar Monbliart bewoog en bestond uit eon aantal personen in vrouwcnkleeding, die een doodkist in haar midden droegen. In deze laatste bevond zicb, in plaats van een lyk, een groote massa fijne Belgische kant. Leden van de hoogere kringen van St.-Petersburg hebben het plan opgevat in den loop van don komenden winter in SiberiÖ groote jachten te gaan organiseeren, waarvan de duur op ongeveer 4 weken ls berekend. Hierin nu is niets merkwaardigs, maar wel in het feit, dat zich ter deelneming aan deze interessante jachten reeds 20 dames, maar slechts 4 heeren aangemeld hebben. In Ta8chkent heerscht op het oogenblik een epidemie, de zoogenaamde „Karchi" koorts, die erger dan de cholera moet zyn. De zieken sterren meestal reeds na eenige uren. In den omtrek van Taschkent is de sterfte zóó groot, dat de oogst niet binnen gebracht kan worden. In San Martin do Porto, by Ferroï, zyn in bet huis van den burgomeoster en den vrederechter twee dynamietbommen ont ploft, die groote schade aanrichtten. Men scbynt hier met een persooniyke wraak neming te doen te hebben. Zaterdag had te De Wyk (Drente) het volgende plaats. Een drietal scheepsjagors van Ossesluis, die naar Hoogeveen terug keerden, kregen twist en gingen elkander te lyf, met het gevolg, dat een der scheeps- jagers, J. Hulst, met een stuk bout doodeiyk werd getroffen. Omtrent dezen doodslag verneemt de „Asser Ct." nader, dat de scheepsjagers Jan Hulst en Albert Achteres uit Hoogeveen Zaterdagna* middag ruzie kregen niet ver van de Osse sluis in de gemeente De Wyk. Achteres sctaynt reden gehad te hebben om den scheops- jager Willem Brinkman (met wieo Hulst 's morgens ook reeds ruzie had gehad) te hulp te roepen tegen Hulst, die het ook hem lastig maakte. Deza. kwam daarop naar Hulst toe en gaf hem een slag met een evenaar, „eventer" of „eemter" genaamd, waardoor Hulst viel en liggen bleef. De beide andere personen verwijderden zich, zonder verder naar hem om to zieD, in de meening, dat hy wel weer zoude opstaan. Hoe zy dit konden donken, daar door den slag, zooals later na het vinden van hot lyk bleek, de geheele achtc-rhoofdsscbedel letteriyk was verbryzeld en verder in den schedel zich een breuk bevond tot by het voorhoofdsbeen, is een raadsel. De dader, die in hechtenis is genomon, heeft reeds bekend en was voor een paar maanden gehuwd. Dat kan een aardige fuif geven. In het „Nieuwsblad, gewyd aan do belargen van de Hoekscho "Waard en IJselmonde", komt het volgende bericht voor uit Numans- dorp, cd. 17 September: „De heer D K'uifhoofd, burgemeester, beeft met den heer B. Zwarenstein, koopman, om een levend, volwassen schaap gewed, dat de tram van Numansdorp naar Rotterdam nog niet zal ryden op 1 Mti 1898. Op dien datum zal de burgemeester 's morgens te zeven uren den heer Zwarenstein plechtig afhalen, om met de noodige getuigen te constateeren, of de tram rydt. Is dat het geval, dan ontvangt de heer B. Zwarenstein het levende, volwassen schaap tot zyne vrye beschikking. Waarvan by deze akte verleend, gedrukt, zwart op wit. „Wy zitten hier nu te wenacheD, dat de heer Zwarenstein het moge winnen. Hy iq voornemens het beestje eetbaar te maken, men gebruikt er in melk gekookte knollen by, en er een feest van te bereiden voor den verliezer, de getuigen en zichzelven. De noodige vochten zullen niet ontbreken. Wy hopen, dat de Rotterdamsche Trammaatschappy den heer KluifhoofJ zal bewyzen, dat by niet altyd gelyk behoeft te hebbeD." INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur l Herhaalde malen lezen wy in de Nieuws^ bladen berichten uit groote en kleine plaatsen van ons land, dat zich daar commissies hebi( ben gevormd ter voorbereiding van feestelyki heden by gelegenheid van het Kroningsfeest van H. M. Koningin WüJielmina. We vermoeden, dat ook Zoetermeer ev Zegwaard niet zullen achterbiyven; toclj hoorden we tot heden hierover niet spreken Zou het daarom niet wenschelyk zyn, dat eenige ingezeteuen daartoe het initiatief namely en belangstellenden (die zeker niet zullen ontbreken 1) opriepen tot eene byeenkomst, tei$ einde een en ander te bespreken? Een Oranjeman. Zostermeer-Zegwaard, Sept. '97.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2