ATJEH. b stuur, in rijtuigen gezet3n, omringd door ooq m-i i t j volk. Das avonds was er eafó chantant in het zelfde hotel en in „St.-Joris." In het eerste hotel was de taal zeer goed bezet, in „St.-Joris" was hit minder vol. Het was in beiio zalen aoer vroolyk- Deze tnrdcravery kan weder als zeer goed geslaagd worden beschouwd, terwijl de wedren voor hilten, iets nieuws, byzonderea bh val oogstte. In geen jaren wa6 er zooveel publiek opgekomen als dit jaar, wel een bewijs dus, dat de Alfensche Harddraverij en Renveresni- ging nog altyi de sympathie heeft van het publiek. Stomp wyk: De Raad dezer gemeente heeft als wethouder herbenoemd den heer A. De Jong Sr. De rekening over 1896 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 18,227.36'/2, in uitgaaf op f 17,746.53'/2, dus met een batig salJo van f 480.83. De begrooting voor het dienstjaar 1898 werd aangebodeu in ontvangst en uitgaaf op f 19,474.04. Ook werd besloten 30 opcenten op de per- soneele belasting te heffen. Voorschoten: Donderdag 16 dezer, des nam. te 4 uren, zal aan den Ryadyk in het schoollokaal gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en heriaenting. Valkenburg: Het recht om op de a. s. paardenmarkt (13 September) de marktgelden te innen, is door Burgemeester en Wethouders gegund aan D. De Vries voor de som van 133 gulden eenige centen. Warmond: In den alhier gehouden ge jneenteraad werden beèedigd de raadsleden P. Van der Geest en W. H. Heemskerk, welke Ia=tsto tevens tot wethouder werd herkozen, met 6 van de 7 stommen. Zoeterwoude: Toen de conferentie van do Vereeniging van den „H. Vincentius a Paolo" alhier haar zilveren jubileum vierde, naderden alle leden tot de H. Tafel en te tien uren werd in de feestelijk versierde parochiekerk, uit dankbaarheid, de Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer C. F. X. Mosmans, dsken en pastoor, geassisteerd door do weleerw. heeren P. J. H. Spreuger en L. Dolle. Onder de H. Mis werd door den zeereerw. heer deken een toespraak gehoudeD, waarin hij God dankte voor de vele gunsten en ge nade, door de Vereeniging m het afgelegde tyjpsik ontvangen, en allen aanspoorde om Hem te bidden, dat zy steeds meer en beter de naastenliefde zouden beoefenen. In gevoelvolle woorden dankte de gewijde redenaar, namens de parochie, de Vereeniging roor het prachtig beeld van den H. Vincentius, dat te dezer gelegenheid door haar aan de kerk was geschonken. Gelijk reeds vermeld, werden ook de armen niet vergeten. Z eg waa r d-Z o e t e rin e er: In de ver gadering van de Raden dezer gemeenten werden de herkozen leden, de heeren P. M. Lammens en H. H. Sieenwyk te Zegwaard, beëedigd on eerstgenoemde tevens als wet houder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand herkozen, en te Zoetermeer de heeren N. Boonenkamp, J. Scbe?r en W. Van Dorp Wz., van wie beide eerstgenoera-e heeren tot wethouder werden hei kozen, alsmede de heer J. Scheer tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De voorzitter wenschte den heeren geluk met hunne verki zing, en hoopte, dat zy vele jaren in het telang der gemeenten zouden werkzaam z£jn. In dezelfde vergadering werd door Burge meester en Wethouders den Raad de begrooting ▼oor den oienst van 1898 aangeboden. Dr. Niouwenliuis' tocht door Borneo. De verzameling ethnograpbische voorwerpen door dr. Nieuwenhuis van zijn rei3 dwars door Borneo meegebracht en waarvan enkele be voorrechten dezer dagen te Batavia een kijkje hebben gehad, is in hooge mate belangrijk. Zij bestaat uit kleedingstukken, van boom schors en mheemsch lijnwaad vervaardigd, uit fraaie hoofddeksels, met figuren en vogcl- ▼eeren versierd, uit allerlei huisraad, als manden, doosjes, korven, kokers, tasschen, enz. van vlechtwerk en bamboe, en uit wapens, als lansen, spiesen, schilden, zeer fraaie zwaarden, houwers en pijlenkokers, en derge lijke zaken. Ook de schoone kunsten sjja in deze ver zameling vertegenwoordigd, o. a. door muziek instrumenten van zeer bijzondere constructie, bestaande uit oene kleine kalebas, waaraan openstaande bamboezen pijpjes met openingen zijn aangebracht, blaaspijpen, die met den nens worden bespeeld, en een soort van guitaar. Verder houten maskers, met groote oogen van spiegelglas en opstaande varkens tanden. Interessant zijn ook de fraaie vrouwen- kleedjes en de versiering met kralen en gekleurd draad, aangebracht op sommige voor werpen van huiselijk gebruik, op kleediDg- ftukken en wapons. Zoowel de figuur- als do kleurschikking zjjn mooi Vanwaar dit knnstgevoel by wat wfj noamen „een wildon volksstam", in 't hartje van Borneo? Ook zag men eenige tollen, van verschil lende grootte, priktollen zouden onze jongens zeggen, die op de gewono wijze, door omwin ding mot en krachtig terugtrekken van een touwtje, In sneldraaiende beweging worden £fthrpf»ht Verbalend zwaar zijn de koperen oorhangers, waarmede de Dajak pronkt. Ale hfl ter wereld komt, worden hem de oorlellen doorboord «n daarin dadelijk een paar ringen gestoken Uer dikte van een trouwring. Later wordt h(j behangen met twee zóó zware koperen oorringen, dat men allicht tot de veronóer- 8 elliDg zou komen, dat deze gewichten mosten dienen om den man ia evenwicht te houden, als hy langs ravijnen en rivieren overbruggende boomstammen met de meeste zekerheid overgaat. Hoogst belaDgrjjk is ook de verzamoling prachtig geconserveerde vogel- en dierenhuiden en pbotographieën. Een model van de prauw, waarmede dr. N. zijn gevaarvolle reizen naar de Oostkust ondernam, vond men ook tentoongesteld, een platboomsvaartuig met opstaande planken boorden, waarin zit- en 1 gplaatsen door middel van bamboe z\jn aangebracht. Deze vaartuigen zijn zeer geschikt voor de rivier, die hen moet dragen, vol ondiepten, stroom versnellingen en hindernissen van alltrlei aard. Ze worden met pagaaien bestuurd. De geheele verzameling met uitzondering van de voorwerpen van godsdienstigen aard gaat naar Holland, naar Leiden, om daar in een of ander museum weggestopt te worden. {Bat. Nbl.) De bestunrsregeling te Segli. Volgens het offic:é3l telegram van 8 Sep tember aanvaardt Toekoe Bintara Pinang bet bestuur over de moekims Pakan Baroe en Pakan Sot. Wie is die Toekoe Bintara Pinang? Een artikel in „De Indische Gids" van October 1890, dat destyds algemeen de aandacht trok, sprak van Toekoe Bintara Pinang, hoeloe- balang van Pakan Baroe. Deze, van zeeroof beschuldigd, werd op last van den gouverneur Demmeni op min loyale wijze gevangen genomen, maar 0Dtsnapt9 ten gevolge van ge mis aan waakzaamheid onzerzijds (Februari Maart 1886). Hij was daarna, tot wraak over de ondervonden behandeling, de aan voerder van het verzet tegen ons, en vond daarin grooten steun bij de bevolking, aan wie, zonder voldoende reden, de vischvangst verboden en die op onze granaten onthaald werd De Toekoe Bintara Pinang heeft in 1887 eene poging gedaan om zich met ons bestuur te verzoenen, maar zy leidde tot niets. In 1889 is hfi, volgens het Koloniaal Verslag van 1890 (olz. 6) in een gevecht met de party van Bintara Paleuh van Gighen verraderlijk doodgeschoten; later wordt by dan ook niet meer genoemd. De meening, die wij hoorden uiten, dat het tegenwoordige hoofd dezelfde persoon zou zijn, die door „onhandige bemoeizucht en gemis aan beleid" gedwongen jaren lang eon ijverig strijder tegen ons was, kan dus als ongegrond worden verworpen. De thans genoemde Bin tara Pinang is naar alle waarschijnlijkheid de opvolger van zijn naamgenoot en de wettige hoeloebalang van Pakan Baroe. Wanneer hfi geneigd blijkt met ons bestuur samen te werken tot het verkrijgen van betere toestanden, dan verdient de getroffen regeling Zeker goed keuring, want ons streven behoort te zijQ de wetiige hoofden te brengen op de hun toe- komeDdo plaats, en hun gezag te steunen. De mogeljjkheii bestaat, dat nu weder do gunstige toestand terugkeert, waarin men zich te Segli tot het laatst van 1885 mocht ver heugen, en die toen door onze schuld ver stoord werd. {Ebl.) Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. D. Van Menre, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Harderwijk, met dankbetuiging voor do diensten, door hem in die betrekking bewezen. Parijsche tentoonstelling. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, Gelet op het Koninklijk besluit van 6 Februari 1897 No. 13 tot benoeming van eene centrale commissie voor de in 190U te Parijs te houden wereldtentoonstelling en tot machtiging om bijzon dere commissiën in het leven te roepen, voor de verschillende groepen on klassen der tentoon stelling, en de leden daarvan te benoemen; Heeft goedgevonden: A. aan de heeren mr. N. G. Pierson, C. Loly en mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, op bun daartoe kenbaar gemaakt verlangen, eer vol ontslag te verleenen als lid en voorzitter der bijzondere commissiën, respectievelijk ingesteld voor de groepen I, III en Xvl; IV, V, VI en XI, en XIII der tentoonstelling; B. te benoemen: tot voorzitter der bijzondere commissie voor froep I (Education et enseignement) den heer r. D. De Loos, lid dier commissie, tevens lid der centrale commissie; tot lid en voorzitter der bijzondere commissie voor groep III (Instruments et procédés généraux des lottres, des sciences et des arts) de heer P. Van der Burg, lid der centrale commissie; tot lid en voorzitter der bijzondere commissie voor de groepen IV (Matériel et procédés généraux de la inécanique), V (Electricité), VI (Genie civil moyens de transport) en XI (Mines, métallurgio) den beer J. F. W. Cocrad, lid der centrale com missie; tot voorzitter der bijzondere commissie voor groep XUI (Fils. tissus, vétements) den heer J. Th. M. Smits van Oyen. lid dier commissie, tevens lid der centrale commissie; tot voorzitter der bijzondere commissie voor groep XVI (Economie sociale, hygiene, assistance publique) den heer dr. H. J. A. M. Schaepman, lid dier commissie, tevens lid der centrale com missie; tot leden der bijzondere commissie voor de groepen VIT (Agriculture) en IX (Forêts, chasse, pêche, cueillettcs) de heeren F. B. Lohnis, inspec teur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen, en dr. C. A. Verrijn Stuart, secretaris van de Centrale Com missie voor de Statistiek, beiden to's-Gravenhage; tot lid der bijzondere commissie voor groep XVI (Economie sociale, hygiene, assistance publique) jhr. mr. H. Smissaert, te Amsterdam. Polytechnische school. De „St.-Ct." van heden bevat bet verslag der commissie, in 1897 belast geweest met het afnemen der examens B, volgens artt. 6165 der wot van 2 Mei 1863 en dat der commissie, die belast is geweest met het afnemen der examens B, volgens art 60 en C, volgens artt. 61—65 der wet van 2 Mei 1863. Van haren correspondent te Batavia ont ving de „N. R. C." gisteren het volgend draadbericht „Ons bivouak to Lepong werd gisteren door den vjjand beschoten, waarbjj, °aar men zegt, eenigen gewond werden. Do majoor Christan gaat met twee compagnieën naar Lepong." Hierby teekent het blad aan: „Na ons telegram van gisteravond, waarin een klewangaanval op een onzer patrouilles in Lepong gemeld word, komt deze tiding niet onverwacht. De vrijgevige Toekoe Oemar schijnt nog altijd een magneet te zijn voor strijdlustige benden van de Westkust zoowel als van elders. Zoolang de actie dier lieden zich tot Lepong blijft bepalen, waartoe wij hen wel dwingen kunnen, is het kwaad nog niet groot, al betreuren wij ook de verliezen, daar weder door ons geleden. De troepen, die er heen trekken, zullen hen waarschijnlijk spoedig genoeg in het gebergte hebben terug gejaagd. De vlakte van Groot-Atjeh, nu in ons bezit, bljjft dan voor hunne aanslagen ge spaard. Hoe langer daar rust en vrede onge stoord blijven, hoe moeilijker het voor kwaad willigen worden zal daar opnieuw vasten voet te krijgen." RECLABEI, a 25 Cents per regel. HENNEBERG-Zijde alleen echt, wanneer direct van mijn fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd, van 85 Cts. tot f 14.65 p. Meter, effen, ge streept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 verssh. quah en 2000 versch. kleuren, dessins, etc.). Port- en vrachtvrij aan huis, Stalen per ommegaande. Dubbele briefport naar Zwitserland. Cr* HEMlVEBEBG's Zyde fa brieken (kon. en k. hofl.), Zürich. 7045 10 Gemengd Nieuws. Aan detelephoon alhier is onder No. 308 aangesloten de heer W. Bongenaar, pbotograaf aan den Apothekersdijk No. 16. Een paar dagen geleden werd uit Dpn Haag melding gemaakt van een te Schiedam wonend spoorwegbeambte, die aan het station te 's Gravenhage was aangehouden op aanwijzing van eene ietwat zenuwachtige juffrouw, die beweerde, dat hy haar in den trein had bestolen en mishandeld, van welk laatste haar gelaat de sporen scheen te drag^ d. Gelyk men weet, is deze man, na een ver hoor te hebben ocdergaaD, weder op vrije voeten gesteld. Van zijn wedervaren gaf de man aan een medewerker van. het „N. v. d. D." een ver haal, waaraan het volgende is ontleend: Hy was uit Amsterdam gekomen, doch was te Haarlem even uit zyn waggon ge stapt. In zijn haast om nog intyds weer in den trein te komen, was hy by vergissing in een andere coupé terechtgekomen. In die coupé aldus zegt hy zat een juffrouw alleen. Zoodra do trein weer in be weging was, maakte deze juffrouw vreemde manoeuvres, welke mij deden vermoeden, dat zjj iets verloren hadalthans ik begreep, dat zy iets zoekende was. Op mijne vraag of zij iets miste, kreeg ik een niet duideiyk antwoord. Ten einde haar behulpzaam te zijn, ontstak ik oen paar lucifers en keek onder de zitplaatsen, doch vond niets. By die ge legenheid kwam ik tot de overtuiging, dat de juffrouw in „kenneiyken staat" was. Zy wilde de noodrem in beweging brengen, het geen ik haar ontried. Ik gevoelde my met die „dame" alleen niet op myn gemak on nam my voor te Leiden van coupé te veranderen, waaraan ik by aan komst aldaar gevolg gaf; zij volgde mij en stootte zich by die gelegenheid aan de stylen van het portier. In Den Haag aangekomen, werd ik minder aangenaam verrast: my werd verzocht den trein te verlaten en naar het politiebureel gebracht. Aldaar werd ik gefouil leerd; do gelden,"ongeveer 24 gulden, die ik by my had, moest ik overgeven. Den geheelen nacht verbleef ik aan het politie-bureol; 's morgens 10 uren werd ik voor den commissaris gebracht, die my allerlei vragen deed en ook de herkomst vroeg der by my gevonden geldenhierop kon ik ge- reedeiyk antwoorden, daar myn broer te Am sterdam my geld had medegegeven als een cadeautje voor de kinderen en overigens om eenige commissies te doen voor hem in Vlaar- dingen, als het aankoopen van kelen, lippen en haring. (Deze commissies zyn intusschen uitgevoerd geworden). De commissaris gaf my spoedig daarna de gelden en myne vryheid terug. Myn vrouw had den geheelen nacht in groote ongerustheid verkeerd. Uit Alfen aan den Ryn schryft men: De voorbereidende werkzaamheden voor de Rynverbreeding in onze gemeente vorderen goed. Binnenkort hoopt men tot de onteigening van de noodige perceelen en gronden over te gaan. Hoewel tuinen en fabrieken, aan het water gelegen, belaDgryke stukken zullen moeten verliezen, verwacht men door de drukke stoom- en scheepvaart de noodige compensatie. De primitieve Klapbrug in de kom van het dorp zal door een moderne brug worden vervangen. Ook met het sloopen der steenen Hofbrug en het daarvoor in de plaats stellen van een ophaalb u?, w,-lk werk kortelings door bet geuieent bestuur werd aanbesteed, worat spoi ig e.n aanvang gemaakt. Te Schiedam is het zesjarig zoontje van A. Van der Laar op straat ge vallen. H t verwondde zich daarby zóó, dat h t aan da gevolgen overleed. Gisternacht zyn de bierhuis- houdster D. Roomer in haar inrichting in de Wy Je Broedersteeg t3 Rotterdam in een vecht- pjrty over geldziken, waarin ook zy betrokken was, met ean bierglas een paar gaten in het hoofd toegebracht en is haar ook een 6tuk van haar nous afgeslagen. Vermoedelijk ten gevolge van teleurgestelde liefde, heeft een 24-jarige schei kundig?, wonende in de Aert-Van Nes straat te Rotterdam, zich door een revplverachot van het leven beroofd. Een vuilnis jongen, die te Rotter dam in de Keizerstraat een bak in een sigaren winkel bracht, stal een handvol sigaren. De wiokelierster, die het zag, sloot don jongen op met het doel hem aan de politie over te leveren, doch nu kwamen een aantal visch- vrouwen en belegerden den winkel. Zy dreig den de deur in t9 trappen en 'tde ruiten te ver brijzelen, waarop de juffrouw uit angst de deur ontsloot en den dief de vryheid teruggaf. Men zal zich herinneren hoe, maanden geleden, zekere v. V., ond regisseur van het Theater Van Lier, voor de rechtbank te Amsterdam moest verscbynen, aangezien hy een bankbiljet van f 100, dat hem was toevertrouwd om te wisselen, en waarvan hy f 50 mo38t terugbrengen, geheel behouden had. Omdat het uur, waarop het misdryf gepleegd was, niet in de dagvaarding was genoemd, werd die vernietigd en v. V. in vryheid gesteld. De officier van justitie kwam in booger beroep en het gerechtshof, niet samengaande met het oordeel der rechtbank, verwees de zaak naar dat college terug. Hierna word v. V., die zich intusschen ver- wyderd bad en wiens verbiyfplaats niet bekend is, veroordeeld tot gevangenisstraf, en nu zal de zaak weer in hooger beroep behandeld wordea. v. V. is op 15 September voor het gerechtshof gedagvaard. Door de stoomtram van Heereo- veen zyn gisteravond tusschen Gorredyk en Beetsterzwaag twee mannen gegrepen en gedood. De moord te Kerkrad e. By de arrestatie van den verdachte Joseph Kohner te Bleijerheide ontvluchtte deze. Deze vlucht kostte hem bet leven. Toen hy op het dak van een huis was geklommen, schoot de politie op hem; Kohner sprong naar benedon en werd weer gevat. Op weg naar Kerkrade overleed by. Of het schot hem geraakt had, dan wel ofhyby bet naar beneden springen zich doodoiyk verwond had, weet de „Limb. K." nog niet te melden. Kohner werd verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den herbergier Jongen, te Haan rade, by Kerkrade. Te Stamprooi is de hofstede, be woond door de wed. Aangevoeren, tot den grond toe afgebrand. Een koe kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. De directie der stoom vaart-maat- schappy „Zeeland" heeft besloten twee vroegere nachtbooten, de „Prinses Elisabeth" en de „Prins Hendrik", in het openbaar to vtrkoopen, indien do booten althans niet ondershands zyn verkocht vóór de openbare veiling. (27. R. C.) Te 'a Hertogenbosch heeft eene verzakking plaats gehad in den boog over de Binnen-Dieze in het straatje „de Oude Boogaard" naby de Ververstraat. De grond is er ongeveer een meter weggezakt en van een daar staand koatshuis zyn de muren gescheurd. De politie heeft het terrein afgezet en de ingenieur- architect der gemeente stelt pogingen in het werk om de oorzaak te kennen en weg te nemen. Ondertusschen blijft de verzakking aanhouden. Om een erfenis. Men scbryft aan de „Tel." uit Barneveld: Donderdag bevond zich op de markt alhier de familie B., bestaande uit verscheidene tro.rs en zusters, in hun qualiteit van eierenhando- laars. Nht lang duurde het of er ontstond twist tusschen de vrouweiyke leden, die wegens eene erfenisquaestie reeds eenigen tyd niet op al te besten voat stonden. Van woorden kwam het tot daden en aanstoads vloiide bloed, en nog nauwelyks was deze strijd ge ëindigd, of hy brandde opnieuw los tusschen zuster en broer, die weldra zoo hevig was, dat het vrouwelijke lid tegen den grond ge slagen werd. Nauwelijks was zusje echte: weer ter been, of zy greep opnieuw ha.r broer aan. Gelukkig kwam na de politie, die aan den familiestryd een einde maakte, cn even later waren zuster en broeder weer bezig mot den eierenhandeï, alsof er niets gebeurd was. Poging tot moord. - Op 16 Mei j.l. kreeg de 25 jarige vnurstoker Dirk Van Assen la ben tappsry by de St. Olofspoort, te Amster dam, ongenoegen met een meisje. Hy ver keerde in zeer opgewonden toestand, haalde een revolver voor den dag en loste vier schoten op haar en een op zichzelf. Hy trof het meisje, zekere Elise Baars, in den rug, schoot zicbzelven een kogel in het hoofd en raakte ook nog den tapper, die in de deur opening stond. De drie gewonden werden naar het gasthuis gebracht. Dirk Van Assen moest geopereerd worden en verbleef geruimen tyd in bedoelde instelling. Gisteren moest hy wegens poging tot moord voor de rechtbank te Amsterdam terechtstaan. In het gasthuis deelde, hy aan den commis saris van politie mede dat hy op het meisje geschoten bad, omdat bot hom voor den gek hield. Bekl. verklaart voor do rechtbank zich niets moer te herinneren. Hy 6chynt zeer suf en doof to zyn. Toen echter de agent van politie, die hem uit het gasthuis naar den rechter-commissaris tracht, verklaarde, dat bekl. hem gezegd ha,d behalve op het meisje ook nog op een andei geschoten te hebben, etond hy op en onfc kende dit. Het meisje getuigt, dat zy anderhalf jaai met Van Assen verkeering had en dat hy ei steeds op tegen had, dat zy in de tappery, waar het feit gepleegd is, diende en ook danst» Hy was erg jaloersch en als zy hem plagen wilde, dreigde zy altyd met naar die tappery le gaan. Volgens haar meening is de oorzaag van zyn daad te zoeken in het feit, dat zy de verkeering wilde afbreken en in de tappery is teruggekeerd. De verkeering was niet heele- maal af, „nog een beetje aan", maar get. wilde liever „in het losse leven." Bekl. heeft haar toen geslagen. In den middag van 16 Mei vroeg hy haar weer de verkeering voort te doen duren en uit de tappery weg te gaan; het eerste wilde zy wel doen, het andere niet. Toen zy 's avonds weer in de tappery was, kwam hy in opge wonden toestand aan en herhaalde zyn verzoek. Zy weigerde weer en terwyi zy zich omkeer Ie om een glas bier voor hem in te schenken, schoot hy op haar. Natuuriyk liep zy weg, maar hy bleef doorvuren en trof ook den tapper, die binnenkwam om de gordynen te sluiten. Deze sprong de straat op en kreeg slechts een schamp wond. Een agent van politie en een voorbyganger snelden op het geluid van het eerste schot toe en brachten bekl. naar het bureel van politie. Toen riep hy„O, moeder, ik ga ook dood l" De moeder, als getuige opgeroepen, ver klaarde, dat haar zoon wel dronk, maar voornameiyk, omdat Elise hem niet trouw was. Anders was hy altyd goed van humeur en gedrag. Bedoeld meisje werd er door den president, mr. Wichers Hoetb, op gewezen, dat, als haar gedrag beter ware geweest, beklaagde ver- moedeiyk nu niet in de bank der beschuldigden zou zitten. Mr. Wenthalt, de subst.-officier van justitie, achtte de poging tot doodslag bewezen, de voorbedachte rad© niet aanwezig, maar bekl. volkomen toerekenbaar en requireerde tögen hem een gevangenisstraf van zes jaren. De verdediger, mr. v. d. Biezen, vroog %%sk zachtere straf. Uitspraak over 8 dagen. Van verschillende zyden ontvan gen wy mededeelingen omtrent de steenin dustrie, nu de nieuwe steen overal beschik baar is, welke berichten wy aldus kannen samenvattende campagne, wat betreft het steenmakeD, loopt in deze of in de volgende week op het meerendeel der fabrieken afer is geen overproductie, doch evenmin fean er geklaagd worden over to geringe productie de vraag naar klinkers en hardgrauw is buiten gewoon groot, de overige soorten worden ge- geregeld opgeruimd; over het algemeen is de tosstand voor do steanindustrie bevredigend en is in geen geval daling der steenpryzea te wachten. {Turf- en Steen-Induslrie De gevolgen der zware regens der vorige en deza week zyn niet uitgebleven. In het Zwarte Woud en andere deelen van Baden zyn de bergstroomen buiten hun oevers getreden en hebben groote schade aangericht. Ook het meer van Constanz is sterk gestegen. Ook sommige doelen van Zwitserland, vooral het Berner Oberland, hebben veel te lyden gehad van overstroomingen. Het weder is in Augustus al byzonder nat geweest. Volgens opgaven aan het Londen- scho meteorologische instituut is in het Zuiden van Engeland in deze Augustusmaand twee maal zooveel regen gevallen als verleden jaar. De vo:ige week was natter dan eenige week sinds October jl.; op vele plaatsen is twee- of driemaal zooveel regen govallen als ge- wooniyk. Daarby was de temperatuur in het gehoele land beneden het gemiddelde. De „Figaro" meldt, dat sedert 1690 slechts aebt jaren in de maand Augustus een grooteren regenval hadden dan 1897. De kansen op verandering ten goade zyn niót groot. Zoowel Londen als Parys voor spellen voor de eerstvolgende dagen ngeneD nog eens regen. Talryker dan ooit zynditjaar in de AJpan ongelukken voorgekomen; een, enkele dagen geleden geschied, waarby vier menschen coor een lawine van den Mont Ploureur geslcurJ zyn, verwekt buitengewoon opzien. Het was op den eersten September, to:n twee gezelschappen zich gereed maakteD, dezen in 't hartje van het hoogg bergte gelegen, als gezichtspunt byzonder geliefden berg to beBtygen. De Mont Pleur^ur ligt in het ge bied van het kanton Wallis en behoort tot de hoogste bergtoppen van de reeks, die als waterscheiding tasschen de Val d' Hermenca en de Val de Bagne, loopend van 't Zuiden naar 't Noorden, hunne door gletschers ge« voede stroomen, La Dixence en La Drance, naar de Rhóne zenden. 3760 M. hoog verheft zich de Mont Pieureur. Noordeiyk schittert de Gletscher des Ecoulaies, oostwaarts vindt men den Leudarey-gletscher die zynestroziming naar de Dixence voert; in het Zuid-Oosten rijen zich gletscher aan gletscher, zoo ver het oog reikt. Enkele toppen steken op uit de y«- ▼eldeD, die alle meer dan 3000 M. hoog ge legen zyn. De Mont Pieureur wordt dikwyia bestegen; zyn wegen zyn bekend en vooral ■uit de Val d' Hermence of liever uit de Val de Dix, zooals het bovenste gedeelte van het

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2