N®. 11512. Maandag <3 September. A®. t&9/ Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste blad. Leiden. 4 September. De Triomf der Liefde. LEIDSCIÊM LAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden m^r4 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJ8 DEE AD VERTENT IEN Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17}. Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Officieel© KennisgeTlngen. Vergadering van den Gemeenteraad ran Leiden, op Dinsdag 7 Sept., des namid.I&gs to twee uren. Punten tor behandeling: 1°. Beëediging en installatie van de toegelaten leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van twee Wethouders (Dr. A.. W. Kroon Jr. en dr. M. C. Dekhuyzen). 3°. Idem van twee Ambtenaren van den Burger lijken Stand. (Dr. A. W. Kroon Jr. en dr. M. C. Dekhuyzen). 4°. Idem van de leden in de vaste Commissiën, als: drie leden van de commissie van Finan ciën, en uit dezen van den Voorzitter [(Mr. H. L. Drucker, Voorzitter; P. L. C. üriessen enleden). b. twoo leden vaa de commissie voor de Strafverordeningen. (Mr. S. J. Fockema An dre® en c. drie leden van de commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen en uit dezen van den Voorzitter (....Voorzitter; Mr. S. J. Fockema Andrea; en dr. T. Zaayer, leden). d. twee leden van de commissie van Fabri cage (J. J. Hasselbach en N. Stadhouder). e. twee leden van de commissie voor het Oud Archief. (Mr. S. J. Fockema Andre® en dr. E. F. Van Dissel). 6°. Idem van twee commissarissen der Stedelijke Gasfabriek (205) 6\ Idem van eeu lid der commissie van het Stedelijk Museum. (P. L. C. Driessen). V. Idem van twee bestuurders der Stedelijke Werkinrichting uit de leden van den Ge meenteraad. (P. L. C. Driessen en 8°. Idem van een lid dor commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs. (189). 9°. Idem van den Commissaris Voorzitter der Leidsche Duinwater-Maatschappij. 10°. Verzoek van J. B. Van der Nat en andere schippers van den pakschuitendionst tusschen Leiden en Amsterdam, omtrent wijziging van de verordening op den invoer, het vervoeren de keuring van vee en vleesch, enz. (204) 11\ Verzoek van de wed. J. H. Sala geb. Ouds hoorn om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (206) 12\ Idem als voren van J. P. Hemerik. (206) 13". Voorstel omtrent splitsing van klassen aan do Hoogere Burgerschool voor Jongeus. (207) 14°. Verdeeling van don Raad in Sectiën. 15". Benoeming van een lid der commissie van beheer van bet Krankzinnigengesticht .Ende geest". In do gisteravond gehouden vergadering ▼an de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, voorgezeten door den heer P. L. C. Driessen, werd het nieuwbenoemd lid de heer C. C. Tieleman geïnstalleerd. Ingetrokken werJ het by de Kamer aan hangig voorstel om zich te wenden tot den minister van financiën ten aanzion van een adres van verschillende meelfabrikanten hier te lande tot tijdelijke heffing van inkomende rechten op tarwooloem. Ingekomen was een afschrift van den direc teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, gericht aan den raad van administratie der Holl. IJzereD Snoorweg- Maatscbappy, houdende kennisgeving, at, nu door die Maatschappfi bezwaar werd smaakt te voldoen aan de voorwaarden enformalitei ten, gesteld tot het aanwezen van ae ge meente Leiaen als losplaats voor goeoeren, ingevoerd langs spoorwegrn, genoemde direc teur geen vrijheid kon vinden om het ter zake overgelegd ontwerp aan den minister van financiën ter goedkeuring aan te bieden.— Aangenomen voor kennisgeving. Ten opzichte van eon adres van den heer Jacob B. Citroen, fabrikant van gouden en zilveren werken te Amsterdam, gericht aan den minister van financiën, der Kamer in afdruk medegedeeld, strekkende te willen bevorderen, dat maatregelen worden genomen om de goud- cn zilverindustrie bier te lande niet te doen achterstaan by de buitenlandsche fabrika ten, bij welker invoer de artt. 45 46 van de wet op den waarborg betreffende de meester- teekens niet zelden werden overtreden, werd besloten over te gaan tot de orde van den dag. Nog werd aangenomen voor kennisgeving een afschrift eener missive van den minister van financiën, gericht aan de Kamer te Schoterland, houdende mededeeling, in ant woord op een schrijven dier Kamer, door de Kamer te Leiden ondersteund, dat blijkens de memorie van antwoord op het verslag be treffende het wetsontwerp tot vaststelling van HoafJst. VII B der Staatsbegrooting voor 1897 maatregelen worden genomen om munt biljetten van 10 in omloop te brengen, waarvan de qualiteit van het papier, alsmede zijne duurzaamheid en sterkte, aan recht matige eischen zal voldoen. Mod-ïdeeling gewerd der vergadering van een? kennisgeving van den heer A. L. De Sturlor, dat deze wegens woonplaatsveran dering ontslag nam als lid der Kamer. De begrooting der Kamer voor 1898 werd g03dgekeurd. De vergadering ving aan met een huis houdelijke bespreking van verschillende onder werpen. De heer H. C. Juta, commissaris-voor zitter van do Stedelijke Gasfabriek, draagt den gemeenteraad ingevolge art. 3 der verordening van den 28stcn September 1882, houdende reglement op ü-t beheer en bestuur der Gas fabriek, voor een benoeming van één commis saris in plaats van den heer P. Zilles9n, aftredend lid, voor het volgend dubbeltal: P. Zill' s-o en P. L. C. Driessen, en in plaats van he- ^toetreden Raadslid, dr. P. J. Kaiser, dr. A W. Kroon Jr. en T. Korevaar P.A.z Onder overlegging van deze voordracht deelen B. Ws. mede, dat Ingevolge art. 4 van het Reglement a?n de voorgedragen dubbeltallen fi)Ot ban worden toegevoegd de Raadsleden dr Th. W. Van Lidth de Jeude en W. Pera, alsmede dr. M. J. D« Goeje en P. J. Yan Hoeken. AaD den gemeenteraad leggen B. en Wf. over de verzoekschriften van J. P. Hemerik en de weduwe J. M. Sala geb. Oudshoorn, om terugbetaling van schoolgeld lager onder wijs. wat den eerste betreft voor zijn pupil H. J. Koel, die den 24sten Augustus j.l. de school der 2de klasse voor jongens en meisjes heeft verlaten wegens vertrek naar 's-Graven- hage, en wat de laatste aangaat voor haar dochtertje, dat dezelfde school sedert 3 Mei jl. wegen9 ziekte Diet meer heeft bezocht. Op grond van art 2 der verordening van den llden November 1880, zooals die is ge wijzigd bij de verordening van 13 October 1887, waarbij is bepaald, dat gedeeltelijke terugbetaling of kwijtschelding van school geld kan worden verleend aan ouders of die hen vervangen, welke tusschentyds de stad metterwoon verlaten of zich in de gemeente vestigen, moeten B. en Ws. den gemeente raad in overweging geven afwijzend op de verzoeken te beschikken, omdat noch de wed. Sala noch J. P. Hemerik zich ia de gemeente hebben gevestigd of die metterwoon hebben verlaten. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs alhier bericht den gemeente raad, dat bet vermoedelijk aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens (onge rekend nog degenen, die bh de dezer dagen gehouden tweede toelatingsexamens mochten slag6n> in den aanstaanden cursus zal zijn als volgt: 1ste klas99 42, 2de kl. 38, 3de kl. 45, 4de kl. 40, 5de kl. 22. Het zal derhalve Doodig zijn de lste, 2de, 3de en 4de klasse geheel te splitsen. De 5de klasse wenacht de commissie voor eDkele vakken te splitsen, o. a. voor de practische scheikunde, waarbij 20 a 24 leerlingen moei lijk gelijktijdig in hetzelfde lokaal onder leiding van één leeraar kunnen werken; voor boek houden, waarbij uithoofde der verschillende boeben, die voor eiken leerling een geheele tafel noodig maken, hetzelfde bezwaar geldt, en voor 1 uur in elk der vreemde talen, evenals dit in vorige jaren herhaaldelijk is geschied. De commissie geeft derhalve In de eerste plaats in overweging om, evenals in de laatste jareD, den heer H. H. Breuning als tydeiyk leeraar te benoemen tot het geven van 4 uren Hoogduit6ch in een der afdeelingen van de lste klasse, tegen een bezoldiging van ƒ400; in de tweede plaats dr. E. A. Klobbie weder als tijdelijk leeraar te benoemen, ten einde den directeur by 4 uren practische oefeningen in de scheikunde ter zijde te staan, tegen een bezoldiging van 400. Voorts zou de splitsing der 5de klasse voor enkele vakken veroorzaken, dat de volgende leeraren uren boven het maximum moeten geven: de heer Werkman 3 uren, dat is ƒ300 boven de bezoldigiog; de heer Ryk 1 u., d. i. 100 bov. de bez.de heer d. Waal3 2 u., d. i. ƒ100 bov. de bez.de heer Leendertz 2 u., (8Choonschry ven), d. i. ƒ100 bov. de bez. Daar co verdeeling der uren voor wiskunde, mechanica en cosmograpbie dit jaar gevoeglijk zóó kan worden ingericht, dat de heer Massink slechts 1 uur boven het maximum behoeft te geven (ƒ100), zou het totale bedrag der ▼oor deze splitsiugen benoodigde gelden ƒ1400 bedragen (tegen 2000 in deu vorigen cursus). De commissie geeft derhalve in overweging deze regeling, voor zooveel noodig, goed te keuren, wat ook wordt in overweging gegeven door B. on Ws., omdat xy zich met het voorstel kunnen vereonigen. Drie schippers van den dageiykschen pakschuitendienst van Leiden naar Amsterdam, wonende te Leiden en Amsterdam, hebben zich per adres tot den gemeenteraad alhier gewend, waarin zy te keDnen geven „ernstige bezwaren te hebben tegen de vastgestelde verordening op het vervoer van vleesch waren naar het kouringslokaal, betreffende den aange geven weg om het kouringslokaal te bereiken. „lo. Dat hun vaste ligplaats, losplaats en ladingplaats is aan den Ouden Ryn voor de perceelen No 44 te Leiden. „2o. Dat het hun onmogelijk is, zoo weinig het voorkomt, kistjes vleeschwaren aan de aangegeven plaats te lossen, daar zy op alle tyden van den nacht binnenkomen en meest een oplast hebben van hout, yzer of vaten bier, dat zy dan niet hun oplast er af kunnen werken om by die vleeschwaren te komen. Zoo is hun beleefd verzoek des morgens by het afhalen aan het veer hunne cliënteele de richting Hooglandsche kerkgracht, keur- lokaal te gunnen." Redenen waarom adressanten zich wenden tot den gemeenteraad, met het eerbiedig ver zoek, dat het hun College moge behagen de vastgestelde verordening zoo te doen wyzigen en voorts zulke maatregelen te nemen, als dat College oorbaar zal achten om aan de grieven van adressanten te gemoet te komen. Het adres is ondertetkend door de heeren J. B. Yan der Nat, C. D. Yan Waalwyk en N. R. J. v. d. Kwast. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en Ws. den Raad mede, dat, al moge het bepaalde in artikel 5 der Verordening van 8 November 1894, gewyzigd den 30sten Juli 1896, voor adressanten werkelijk eenigermate bezwarend zyn, naar de meening van B. en W8. diezelfde bezwaren gelden voor do meeste andere beurtschippers, die hier ter stede vleesch invoereD, en van wie tot heden geen dergelyke verzoeken zyn ingekomen. Het komt B. en Ws. evenwel hoogst beden- keiyk voor een maatregel, die in het belang van een goede contróle werd vastgesteld, zoo danig te wyzigen, dat die contróle daardoor onmogeiyk wordt gemaakt. Daar adressanten biykens hun verzoek schrift des nachts vleesch invoeren, zouden, indien aan bun verlangen werd voldaan, hunne bezwaren toch niet opgeheven zyn, maar zou ook art. 4 der Verordening moeten gewyzigd worden, waartegen ernstige bedenkingen be staan. Aangezien er naar de meening van B. en Ws. geen doelmatig middel is om aan de klachten van adressanten te gemoet te komen, wordt derhalve voorgesteld afwyzend op het verzoek te beschikken. De Franache mail, welke 4 Augustus van Batavia vertrokken is, wordt hedenavond alhier verwacht. De heer J. Labruyère, onderwyzer aan de chri8teiyke school voor on- en minvermo genden te Middelburg, is benoemd tot onder wyzer aan de christelyke normaalschool te 's-Gravenhage. De late luit. J. A. Leers, gedetacheerd by het koloniaal werfdepot te Harderwyk, heeft detacheering aangevraagd by het O. I. leger, De luit.-kol. G. J. Blaauw, van den staf der genie, is benoemd tot commandant van het lste genie commaodemont te Utrecht. De majoor W. J. Van der Hoeven, die tot luit. kolonol wordt bevorderd, biyftinzyn nieuwen raDg toegevoegd aan den luit.-generaal, inspecteur der infanterie. Het verlof naar Nederland van den kapt.' der inf. E. W. J. Do Beyer, van het O.-I. leger, is nogmaals met zes maanden verlengd. Te 's Gravenhage is gisteren onder veel belangstelling de 23sto tentoonstelling van „Floralia" geopend, waarby de voorzitter, de heer A. S. Moesveld, een korte toespraak hield. Onder de aanwezigen merkte men o. a. kolonel Bierman, plaatselyk commandant, op. Da inzendingen waren dit jaar hyzonder talryk. Donderdag dineerden ten paleize het Loo: generaal Römer en de kolonels jhr. Ortt en Wuppermann, allen van het wapen der cavalerie; luitenant kolonel De Witt, van de rydende artillerie; de officier van gezond heid Schouten on majoor Hamming, chef van den staf. Al deze opper- en hoofdofficieren namen deel aan de cavalerie-manoeuvres te Apeldoorn. De muziek van het lste regiment, door heeren officieren aangeboden, voerde aan het diner verschillende nummers uit. Tot aanvulling van het vorig bericht over den opvolger van dr. Van Aken, meldt thans bet „Hblad.", dat niet slechts dr. J. Campert, maar nog andere verdiensteiyke mannen by het middelbaar onderwys als ver- moedelyke opvolgers van den aftredenden in specteur worden genoemd, o. a. dr. Jonkman te Utrecht, dr. Costerus te Amsterdam, en vooral dr. De Loos te Leiden, die wegens zijne uitnemende statistiek over de uitkomst van het middeloaar onderwys tot eerelid der Vereeniging van leeraars M. O. is benoemd. Intuaschen zegt hst 0H. Dagblad"; Het bericht van hot „Handelsblad," dat dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwys, ontslag zou nemen, blykt, volgens door ons ingewonnen inlich ting, onwaar te zyn. Dr. Yan Aken denkt er niet aan ontslag te nemen. Uit de beste bron verneemt ook de „Tel.", dat de heer Van Aken volstrekt geen ontslag als inspecteur van het middelbaar onderwys heeft gevraagd of zal vragen. Op het congres voor openbare gezond- heidsregeling, dat 24 en 25 September te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. J. Heemskerk Azn., gehouden wordt, zullen vier onderwerpen ter sprake komen. Over de wooing quaestie zal een rapport worden uitgebracht door de heeren prof. Yan Overbeek de Meyer en dr. Wintgens, de rapporteurs van het vorige jaar, en de hoeren Conrad, lid van de Tweede Kamer, Teilegen, directeur der gemeentewerken te Arnhem, en prof. Drucker. Ook de drinkwaterverschaffing komt weder tor sprake. Rapporteurs zyn de hGercn dr. Ali Cohen en P. E. Ryk, directeur der water leiding te Utrecht, cie het vorig jaarrappor teerden, en de heeren dr. W. P. Ruysch, H. P. N. Halbersma, ingenieur, en G. J. De Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam. Als nieuwe ouderwerpen zyn de vleesch- JF'ev&.i.iXXe-tO'XiL* 8) Broeder en zuster zetten zich aan tafel, de maatregelen besprekende, die moesten ge nomen worden in geval de gebeurtenissen, die op het kasteel zouden voorvallen, den heer Harry zouden noodzaken eenigen tyd afwezig te zyn. Vervolgens stond de grysaard op, trok een dikke jas aaD, nam zyn hoed, zyn stok met ivoren knop en vertrok. Hy moest voor zijn bezigheden uit. Sophie volgde hem met den blikzy bewon derde zyn nog zco flink postuur, zyn vasten en 8tevigen tred. Toen de heer Harry ver dwenen was, vouwde zy de handen te zamen, haar oogen waren vochtig van tranen en een dankbaar gebed steeg ten Hemel. De heer en mejuffrouw Harry woonden reeds meer dan dertig jaar op Ellrode. Men wist niets van hun afkomst noch van hun vroegere betrekkingen. Zy waren aangekomen 1q den bloedigen tyd van do Franscbe revolutie en men duidde hen in Ellrode aan onder den vagen naam van „émigrés." Toen bevond *ich by hen een jongen ziekeiyk man. Hadden de i roer en zuster hem gevolgd in do balling schap? Was h\j familie van hen, hun meerdere, hun beschermeling? Nooit wist iemand het. De heer en mejuffrouw Harry omringden hem met de teederste zorg. Na verloop van twee jaar stierf de jonge man. Zyn twee vrienden be treurden hem langen tyd, maar dat verlies bracht geen verandering teweeg in vun levens- wyze. De heer Harry aarzelde wet zich aan te bieden by de ryke lieden van Ellrode in hoedanigheid van leeraar in de talen en in de muziek; mejuffrouw Sophie van haar kant gaf les in het teekenon en dergelyken arbeid. Zy hadden leerlingen genoeg. Hetgeen zy met die lessen verdienden was echter niet vol doende om er van te leven, en toch, niet alleen hadden zy geen schuldeD, maar zy gaven zelfs nog veel aalmoezen. Ieder jaar in den herfst en in de lente ondernam de heer Harry een reisje. Men veronderstelde, dat hy dan geld ging in ontvangst nemen, en die ver onderstelling was niet onwaarschynlyk. Nooit ontving hy door de po3t een brief of geld, en anders kon broer en zuster toch niet leven op den voet als zy deden. De heer en mejuffrouw Harry hadden het huis, dat zy bewoonden, gehuurd van baron Sixtus Yan Laden, vader van Justus en Anna. Zy maakten deel uit van de omgeving van den baron en hadden lang omgegaan met de adellyko lieden van die familie. Ten gevolge yan ongelukkige omstandigheden, was dat huis nu, met den grond van Schwarzgarten, alles, wat den heeren Yon Laden gebleven was van een waarlyk reusachtig vermogen. By don dood van den ouden baron hadden de twee émigrós een nieuw huurcontract met de familie aangegaan. Zy kwamen regelmatig tweemaal in het jaar aan freule Anna hun huur betalen. En het was by een van die regelmatige bezoeken, dat zy kennis hadden gemaakt met de kleine Hedwig. De gebeur tenis, waarvan freule Anna gewaagde in haar brief aan den heer Harry, had nog spoediger plaats dan men verwachtte; baron Justus overleed den volgenden nacht. Freule Yon Laden bleef by hem tot het laatste oogenblik, zonder een traan te storten, zonder de minste ontroering te laten blyken, maar toch den zieko alle zorgen bewyzend, welke zyn toestand noodig maakte. Weinige oogenblikken vóór zyn sterven smeekte de ongelukkige haar, alles te vergeven, en de schuld, die hy had, moest groot zyn, te oordeelen naar de groot heid van z(jn berouw. „Yraag God vergiffenis," antwoordde hem zyn zuster; „de myne kan u op het oogenblik niet van nut zyn." Toen de baron den laatsten adem had uit geblazen, sloot zy hem de oogen, vervolgens ging zy naar baar kamer zonder zich te bekommeren om de arme wees, die met haar die angstige uren had doorgebracht. Sanders, gelukkig, waakte in de naburige kamer, niettegenstaande het verbod van zyn meestereB. De barones bad hem vryaf gegeven, het voor hem te somber vindend by een doodsbed. „Ga naar bed," had zy hem op bevelenden toon gezegd; „morgen hebt ge weer werk." De vertrouweling had zich verwyderd zonder een woord te zeggen, maar zyn genegenheid voor het kind, welks kinderlyke toewyding hy reeds zoo lang bewonderde, had hem voor dezen keer den moed gegeven ongehoorzaam te zyn. Hy hield zich schuil, en toen freule Anna, zonder een uitdrukking van medelyden de sterfkamer uitgaande, voorby Hedwig kwam, zonder haar een woord van troost of teederheid toe te voegen, wierp de eeriyke Sanders op haar een blik, die haar als de bliksem zou getroffen hebben, indien zy hem gezien had. Het kind, alleen gebleven, weende smarteiyk by het ïyk van haar vader. Ofschoon de baron haar nooit bemind had, was het toch een steun, een beschermer, dien zy in hem ver loor; dat gevoelde zy goed. Maar daarin lag Diet de werkeiyke oorzaak van haar ver driet Haar vader was haar wel dierbaar geweest; al bewees hy haar ook al weinig genegenheid, hy duldde ten minste haar tegen woordigheid en zorgen; de teederheid zyner dochter was hem in zekeren zin oen behoefte geworden Nu hy niet meer bestond, bleef Hedwig Diomand meer over, die haar dierbaar koD zyn. Was zy integendeel niet voor ieder een last? Terwyi zy zoo weende, verdiept in haar droef gepein», klopte iemand haar zachtjes op don schouder „Jongejuffrouw Hedwig!" zeide de oude San ders bevend; „be3te jongejuffrouwlween niet zoodat bedroeft my Ik houd zooveel van ul.... Ach, had ik kunnen sterven in de plaats van hem, dien gy be weent 1" Hedwig hief het hoofd op en zag den ouden Sanders aan, terwyl zy moeite deed haar tranen te bedwingen. De laatste woorden van den grysaard waren als een verkwikking doorgedrongen in het gebroken kinderlyke hart. Zy vatte de beide handen van den goeden man. „O, mynheer Sandersl" mompelde zy; „is het mogeiyk? Spreekt u zoo enkel om my te troosten?Zou het waar zyn, dat u van my houdt?" „Ja, ja," haastte zich Sanders een weiuig beteuterd te antwoorden, „ge zyt zoo aardig, zoo leerzaam, zoo moedig!Ge hebt zoo lang uw vader verzorgd." „Helaas, myn vader, myn vader!.... Ik heb zoo weinig voor hem gedaan 1Ik ben nog zoo joDg, zoo ODhandig 1Maar ik beminde hem zoozeer Hy zeide my dezen nacht, dat hy dit bemerkt hadHy heeft er my voor bedankt, mynheer Sanders.... myn goede vader hoeft my bedankt voor de zorgen en nu heb ik hem verloren nimmer meer zal ik hem kunnen bewyzon, hoe dierbaar hy my was!...." De arme kleine barstte opnieuw in tranen uit. Die kinderiyin smart bewoog het hark des grysaards zeer. Hy wist op den grond van zyn hart zulke goede woorden te vinden,' dat de wees dankbaar zich door hem liet wegleiden en er ln berustte een weinig rust te gaan nemen. Een weldoende slaap sloot weldra haar oogledeD; zy zag ln den droom de geliefde trekken baars vaders en naast hem een ander beeld, dat haar goedig to^ lachte: het was dat van den ouden Sander^ Freule Anna spaarde niets om aan to begrafenis van haar broeder allen luister fc® te zettan. I WorcU vtmMI

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1