Do arbeiders en arbeidsters hebben de ver schillende gehouwen en appartementen, ook aan de hoofdingangen versierd. Aan de wanden tan de feestzaal prijken prachtige tapijten. Te 11 uren hield de directeur een toespraak tot het arbeidend personeel op de open plaats ▼an hit fabrieksgebouw, waar tnaDnen, ▼rouwen, joDgens en meisjes allen in een kiiog geschaard stonden. Hy deelde mede, d3t by in de feestrede, dozen iniidag om 3 uren voor beambten en aandeelhouders te houden, ook zou wijzen op bet aande.l van d9 arbeiders en arbeiisters in den bloei der fabriok. Te zelfder tijd passeerden de huzaren de Smedenstraat. De troep bleef stilstaan en de muziek bracht een ovatie aan den directeur en aan de feestvierenden. De directeur begaf zich naar buiton en toen de muziek het Wil helmus had doon hooron, bedankte de direc teur roor de hulde. De directeur vervolgde hierna zyn toespraak en to d hij met een „Leve da Koninkl'Jke Dsventer Tapytfalrnk getinrigd had, be dank to een dor arbeiders den directeur namens allen voor zijn wiardoerirg van het arboids- personeel cn hij eindigde zijn toespraak met een „L:ve do directeur!'' Hierna werd.-n allen onthaald op versnape ringen. Er werd ni-t gewerkt. Yan de te Utrocht gehouden verkiez?ng voor twee leden van den Gemeenteraad was de uitslag als volgt: district A (vac. Bosch) herstemming tusschon de heeren L. Verbeek d. Sande (lib en IC. A. Grondijs (a.-r.). Di tricfc D (vac. Dj Ligt, dubbel gekozen). H-rstemming tu-schen de heeren R Ni:olai (lib.) en J. H. Huybers (R. Katb.) De „St.-Ct vjd helen bevat het ver slag omtrent het in Nederlandsch-Indië ge houden examen ter toelating tot de Cadetten- school in 1897, ingevolge het bepaalde bjj art. 8 der wet van 21 Juli 1890, tot regeling van het militair onderwijs by de lanlmacht enz. Door Gel. Staten van NoorJ-Holland is aan het r. k. kerkbestuur te Heemstede ver gunning verleend tot het &tichten aldaar van een Zust.-rhuis en daaraan verbonden school lokalen. Dj heer Da Polootzoff, direct-ur van het Kabintt van den keiz r van Rusland, die na de Czaar Peterfeesten te Zaandam, nog eeniga dagen te Haarlem verblijf houdt, en vooit durend aan 06 Zaanstreek bezoeken afhgt, heeft ook Woraierveer bezocht Ho bezich tigde altaar „de Holhndia", stooirystpsllery ▼an Blojraendaal en Laan en „de Mercurius", stoojigortpell ry van Gebr. Laan. Dj go neenteraad te Kampen heeft in zyn zitting van gisteren eervol ontslag verleand, nut ingang van 15 September a. s., als stads geneesheer aan den heer ar. J. H. Simon Thomas en benoemde de raad definitief tot stadsge neesheer in Wyk I en II, den heer F. G. A. Huber. Een afwyzende beschikking werd genomen op het adres van eenige stadswerkliedon om '-oonsverhooging. Aangaande het voorstel van B. en Ws., in zake de begrooting en den bouw van een nieuw ziekenhuis, werd aan B cn Ws. opge.ragen in vereeniging met legenten van dat gesticht na te gaan of de jiogoiykheid bestaat nog de nooiige verbete ringen aan te brejgen. Ged. Suten heboon geen goedkeuring kunnen hechten aan de omwisseling van ooligatiën Ui eigen geldlee- ningen. In do 29ste zitting der Alg. Synode ▼an de Nel. Herv. Koik, gisteren gehouden, werd o. a. afgestemd een voorstel van het prov. kerkbestuur van Noord Holland, om art. 15 al. C van het Al.'. Regl. aldus te dom luiden: „I icien van een uitspraak, door de Synodus contracta gedaan in eersten aanleg, doo: een bezwaar ie herziening wordt gevraagd, dan wordt de zaak gebracht voor de volle Synode, die einduitspraak doet", en art. 55 van het Regl. voor kerkopziebt en tucht enz. te lezen: „Indien van een uitspraak dor Alg. Synode in eersten aanleg, door de bezwaarde herziening wordt gevraagd, worJt de zaak enz." en dus daario te laten wegvallen de woord n „of in hooger beroep." Men wille met dia wfizigingen de groote kosten, die de behandeling van uitspraken in hooger beroep in zak n van ontzettiDg uit het amtt van predikant met zich medebrengt, aanzriniyk verminderen. Eveneens werd afgestemd het voorstel vr,n het pro7. kerkrestuur vaD Noord-Brabant met Limburg tot wyziging van art. 25 van het reglement op het examen, strekkende om te bepalen, dat de candidaton in de godgeljerd- heid, afgewezen by het examen ter toelati g tot do evangeliebediening, by het herexamen Diet zullen opnieuw geexaraineerl worden in do vakken, wa .rin de graaa van bekwaamheid met „ze?r go?d" of „go?d" werd aangeduid. Gistermiddag werd op den boogen weg achter het hotel „Promenade" aan den OudcD Scheveningschen weg, in tegenwoordigheid ▼an Iwco leden van het Huygens-comité, het marmeren voetstuk op do fundeering gesteld ▼oor het in September te onthullen Huygens monument Aan den hejr M. J. Koll9wyn, leoraar aan het gymnasium te Leeuwarden, is op verzoek eervol ontslag verleend. Benoemd is tot tydeiyk leeraar in de ge schiedenis en aardrykskunde aan het gymna sium aldaar de heer J. G. de la Fontaine Verwey, te Groenloo. I >oemd is tot tydeiyk directeur der burger- dag- en avondschool aldaar de heer J. Van der Heide, leeraar aan die inrichting; idem tot tydeiyk leeraar in de wis- en natuurkunde aan die school, de heer L. F. Wenniger, phil. candidaat aan de universiteit te Groningen. Efl de verkiezing van een lid yan den gemeenteraad te Amsterdam, district VII, waren candidaten de heeren C. Dy6erinck (lib.) en D. P. D. Fabius (antir.) Gekozen ia mr. D. P. D. Fabius met 844 stemmen. Do hoor Dyaerinck verkreeg er 697. Tot privaat-docent in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de universiteit te Amsterdam is opnieuw toegelaten dr. J. J. 'A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium aldaar. Te Maasniel by Roermond vierde giste ren de burgemeester, de heer Th. H. Wacbus, onder talryke biyken van belangstelling, zyn 25-jarige ambtsvervulling. Des middags was er muziekuitvoering en hadden volksspelen plaats, de avond werd besloten met vuur werk en bal. De minister van oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat tegen 16 Sept. a. s. alsnog voor een plaatsing als cadet der artillerie hier te lande by de Koninklyke Militaire Academie in aanmerking komt de jongeliog L. L. E. Ornstein. Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee W. G. Vau Nes, is 23 dezer des avonds Dungeness gepasseerd; Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein ter zee M. F. Tydeman, is 24 dezer van Antwerpen ver trokken, en Hr. Ms. instructieschip „Nauti lus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. Yan Rossum, 24 dezer te Helle- voetsluis aangekomen. De kapitein ter zee H. Van den Pauvert, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Achilles," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Aug. Perim; de „Kónig," van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, arriveerde 24 Aug. te Port- saiddo „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Aug, van Southamp ton; do „Kaiser," van Oost-Afrika naar VJis- singen en Hamburg, arriveerde 23 Aug. te Napels; de „Kanzier" vertrok 22 Aug. van Durban naar Rotterdam en Hamburg; de „Reichstag" vertrok 22 Aug. van Durban naar DelagoaBaai; de „Laertes" arriveerde 23 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Obdam" vertrok 24 Aug. van Boulogne s/m.; de „Telamon" vertrok 21 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Aarlanderveen: De Commissaris der Koniogin in deze Provincie is voornemens a. s. Yrydag des voormiddags te halfelf onze gemeente te bezoeken. Noordwyk: De reeks der kermisver- makolykheden in „Café Flora" werd Maandag avond geopend met een gratis biljart concours, waaraan 26 personen deelnamen. Na een zeer geanimeerden wedstrijd, dio tot laat in den nacht voortduurde, werden de pry zen behaald: de eerste (een zilveren horloge) door den heer N. Kampman, do tweede (een nikkel;n horloge) door den heer P. Th. Ri tmeyer, beiden van hier. Gisteravond gaf de tooneelvereeniging „Vriendschapszin" in „Café Flora" een buiten gewone uitvo ring. Yóór het voetlicht werd gebracht de dramatische schets: „Een moord aanslag op het leven van J. De Witt" (1672). Hoe weiüig we overigens sympathiseoren met de keuze van dergeiyke stukken by den aanvang eener kermis, kunnen we niet anders zeggen, dan dat het stuk in alle opzichten voldaan heeft. Yooral de hoofdrollen (J. De Witt en Jacob Van der Graef) waren in goede handen. Ook voor de andere medespelers hebben we niets dan woorden van lof. Als nastukjes werden gegeven: „Hebt u daar soms contract van?" (komisch duet); „Huts en Muts, de twee lustige schoorsteenvegers" (idem) en „Hannes do Klepperman" (komische scöne). Deze koddige nummers bezorgden een vrooiyk slot van den avond; vooral het laatste viel buitengewoon in den smaak en deed in den vertolker iamand zion, die ni9t alleen op dramatisch gebied weet te treffen, doch ook tranen van pr^t weet te voorschyn te brengon. Hulde dus aan „Vriandschapszln", die hier mede wederom getoond heeft, dat ook in on3 eigen dorp krachten wonen, die de kermis g zrilij on genojglyk kunnen maken. De geest van reclame is over Noordwyk vaardig geworden vergeef me, zoover zyn we hier nog niet, maar toch is dia geest over, ook riet, i h Noordwyk gekomen. Da in den omtrek reeds bekende reclamewagen der firma Van Marken uit Delft vertoonde oo'< gisteravond op het Lindenplein albiar, ondtr lo'jin? van den heer M. P. Okhuyzen, zyn zoo geroemde (reclame)lichtbselden. Hier over uit tj weiden, is onbegonnen werk, nl. aan de opsomming zou geen einde komen; trouwens de verschillende onderwerpen zyn reeds ia dit blad beschreven. Een aardige tog- nstv-lling bi.'dt zoo'n wagen op een kermis al3 't ware het ni9uwe, eindeêeuwscbe saam- gekoppeld met het ouderwetschei A. s. Donderdag avond zal in do Ned.- Herv. Kerk t9 Noordwyk aan Zee door dr. Gunning uit Utrecht, oen lezing gehouden worden, tot onderwerp voerend: Een kykje in Londen. Oud8hoorn: Ds. D. Ringnalda, Geref. pred. alhier, komt voor op het drietal lor beroeping van een predikant by de Goref. kerk te Vre^swyk. Kat wyk aan Zee: Ds. D. Tibben denkt Zondag 12 Sept. a. s. afscheid te nemen van de Geref. kerk alhier, en den daarop volgenden Zondag zyn intrede te doen in de Geref. kerk B te Haarlem. Wassenaar. By gelegenheid van den ver jaardag van mevrouw de barones Yan Pallandt werd hst personeel der buitenplaats „Duinrell" gisteravond een diner aangebodon. Na afloop van het diner bleef men nog eenige uren gez.'llig byeen. De feestavond werd besloten met een schitterend vuurwerk, dat op een der vyvers achter hot huis werd afgestoken. Woubrugge: Da openbare lagere school in het dorp, hoofd de heer H J. Drenthen, zal wegens het voorkomen van gevallen van mazel°n in diens gezin, voorloopig gesloten zyn. In veroana biermede is ook het boottochtje met de leerlingen mar Katwyk uitgesteld ge werden. Asn de gisteren alhier gehouden riog- rydery, welke door prachtig weder begunstigd werd, is cloor 18 paren deelgenomen, met don volgendtn uitslag: Dames: prys mej. M. Do Blanken, premie mej. M. Van Klaveren. Heeren: prys A. Van Bieren, premie J. Van Klaveren. Mot veel belangstelling werd het feest ge volgd, dat door de welluidende tonen van Langeraars fanfarecorps werd opgeluisterd. Na afloop reed men in optocht langs het dorp, met do muziek vco op, gevolgd doordeprys- en premie winnaars en winnaressen en overige deelnemers, in net bespannen tilbury's gezeten. De avond werd beslot9n met een gezellig samenzyn in een der zalen van het dorps koffiehuis, tot het middernachteiyk uur de feestvierendon huiswaarts en ter ruste riep. Hulde aan de commissie voor de uitstekend© leidingl Herstemming Tweedo Kamer. Amsterdam VI. De uitslag der herstemming voor een lid der Tweedo Kamer tusschon de boeren W. J. Geertsema (lib.) en Th. Heemskerk (anti-rev.) is als volgt: Gekozen do heer W. J. Geertsema met 1226 stemmen. De heer Heemskerk verkreeg 1225 stemmen. By de verkiezing op 17 Aug. werden uit gebracht op de heeren: W. J. Geertsema 774, mr. Th. Heemskerk 844, Gerritsen (rad.) 679, Van Houten (lib) 16 en Van Hasselt (Chr.- Hist.) 51 stemmen. Enschede e. De herstemming tusschon de heeren J. H. Ter Veer (katb.) en H. EL Van Kol (soc. dem.) had tot uitslag: Gekozen de heer H. H. Van Kol met 4289 stemmen. De heer Ter Veer verkreeg 3822 stemmen. District Haaksbergen II was nog niet bekend. By de verkiezing op 17 Aug. werden uit gebracht op do hoeren J. H. Ter Veer 3238, H. H. Van Kol 2589, Jannink (lib.) 1653, Six (Chr.-Hist.) 199 en Van Vliet (anti-rev.) 256 stemmen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten: Voor het tijdvak van 1 September 1897 tot en mot 31 Augustus 1898, benoemd tot leeraar aan do Rijks hoogere burger school to Utrecht, K Later, doctorandus in de Nederlaudsche lettoren, te Deventer. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten cn der domeinen te 's-Graven- bage, B. C. Van Berkel, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer; tot ontvanger der registratie en domeinen te Grave, J. C. Doedens, thans surnumerair der registratie eu domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen voor de provinciön Gelderland en Overijsel. Aan den reserve-officier van gez. 2de kl. H. C. Knappert, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Met ingang van 16 September benoemd: tot directeur van het postkantoor te Venloo, J. P. Halberstadt, thans in gelijke betrekking to Meppel tot directenr van het post- en telegraafkantoor te Meppel, J. De Smidt, thans in gelijke betrek king te Steenwijk. Aan den met toekenning van den titulairen rang van referendaris, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen hoofdcommies bij het Departement van Koloniën, mr. J. W. L. M. Van Oordt, toegelegd een jaarlijksch pensioen van ƒ788. Min. beschikking. Met ingang van 1 Sept. a. s. zal de adspirant-ingenieur voor het stoom wezen in het 2do district, J. H Verhoeff te Rot terdam, tijdelijk werkzaam zijn als hoofd van het 3de district voor het stoomwezen, ter [standplaats Amsterdam. Audiëntiën. De gewone audiöntiön van de min. van koloniën en van binnenlandschc zaken zullen deze week niet plaats hebben. Honderden brie\ei on briefkaarten zijn, wegens onvolledig of onjuist adres, onbestelbaar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van 3 maanden vernietigd. De aandacht van liet publiek wordt er nog maals op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg kiinnen vrijwaren door vermel ding van hun naam op de achterzijde der stokken. CurgerUjke Stand van Leiden. van 19 tot en met 25 Augustus. BEVALLENA. W. Slewe geb. Van Velzen Z. S. M. Van Weizen geb. Linscbooten D. M. M. De Groot geb. Van Zijp Z.J. Kret geb. Van der Velden D. S. Koet geb. Dirkzwager Z. M. J. Van Onzen gel). Gilden D. J. Van der Nat geb Siere D. C. C. H. Lorie geb. Kleyn van Willigen D. M. W. Fontein geb. De Haan Z.W. J. Van Booma geb. Reitsma D.J. Van Rosse geb. Den llocd Z. P. Zwanenburg geb. Jungerius D. J. Mieremet geb. Eikerbout D. S. M. A. Van Vliet geb. Van Leeuwen D. H. Florisson geb. Beekman D. W. C. Swanenburg geb. Vogelenzang D. E. Arnoldns geb. Neute boom Z. C. Van Sonsbeek geb. Yan der Wijn gaard Z. E. Hakkaart geb. Colpa Z. K. La Lau gob. Van Zwielen Z.II. Van der Mey gob. Owel D. S. W. De Boer geb. Kettenis Z. N. De Kloe geb. Burggraaf Z. F. J. L. Einthoven geb. De Yogel D. a. c. Onnes geb. Tutein Noltho- nius D. A. Rens geb. Timmerman D. J. Doove geb Chaudron D. C. J. Harkink geb. Daane D. Frankhuizen geb. I/omstra Z. GEHUWD: W. R. Martens jm. mét A. Koppier jd. J. Bonnet jm. met L. F. M. Sierat id. H. A. W. Cossee jm. met M. Braxboven jd. H. Zaalberg jm. met S. C. H. Van Hest jd. W. Alphenaar jm. met J. A. E. Meyer jd. C. F. Van den Berg jm. met C. L. Blom jd. P. Van den Brock w. met L. M. Van Os jd. P. Mieloo jm. met E. v. d. Tuin jd. P. Verver jm. met W. Meijers jd C. Hogendoorn jm. met A. Slok jd. J. Horreo jm. met C. J. Huls jd. P. ET. Foijen jm. met E. C. Rovers jd. OVERLEDEN: S. De Kwik geb. Dubbelaar W. 66 j. J. M. Van Berkel D. 1 m. H. A. F. De A'ogel M. 72 j. L. T. J. Eecbler Z. 5 m. G C. Platteol geb. Ouwerkerk W. 85 j. F. Van den Dop D. 6 m. M. N. De Mey M. 52 j, A. I. P. Loaó D. 5 m. G. I. JaDsen Z. 41 j. I. P. Mark D. 13 m. S. C. Van Mastrigt D. 22 m. W. L Sirach Z. 12 m. H. A. Van der Meer D. 23 m. G. Van der Tuin D. 1 j. E. Kramer D. 5 m. C. G. Van dor Lubbe D, 14 j. C. Klynee geb. Dirkzwager V. 70 j. Programma van Muziekuitvoeringen* MUSIS SACRUM. Donderdag 26 Auguetne, te balfacht, door het Stafmuziekcorpa van het 4de Regiment Infanterie. Directeur: de beer W. Yan Erp. Eerste afdeoling: No. 1. Huldigaoga-Marach, arr. Vink, (leto uitv.), Wagner; 2. Ouverture „Le roi d'Yvctot", A-iam; 8. Thereeen-Walzer, Fauat; 4. „Carillon" do la euite „L'Arléaienne", Bizet; 6. Fantaiaie de l'Opérette: „La fille do Mad. Aegot", Le Cocq. Tweede afdeeling; 6. Ouverture „Rienzi", Wagner; 7. „Lee Erinnyea", arr. Yan Erp, Maeacnet; 8. Danae Macabre, SaiDt-Saën8; 9. Fantaiaie sar dee Motifa de „Carmen", Opéra de Bizet, Mann. Gemengd Nieaws. Hedenmiddag tegen halfdrie ontlastte zich boren deze gemeente een zware onweersbui, welke sommige straten in enkele oogenblikken geheel blank zette. Met den dichten regen kwamen ook rry groote hagel- steenen naar beneden, terwt)! er eenigen tijd bovendien nogal erge duisternis heerschte. De gewozen winkelbediende in een magazijn ran boddegoederen enz. te 's-Grarenbage, die zich schuldig maakte aan diefstal ran een aantal magazijogoederen, is deswege door de Haagecho rechtbank tot 3 jaren gerangenisstraf veroordeeld. Het bestuur der vereeniging „Floralia" mocht als bijdrage in de kosten voor de op 3, 4 en 6 September a. e. te bonden tentoonstelling van H. H. de Koningin en van H. M. de Koningin-Hegentea giften ran f 50 en ƒ100 ontvangen, terwijl door bet gemeentebestuur van 's Gravenbago mede als bijdrage in die kosten een som van f 50 werd toegezegd. In eenige mededeellngen uit de correspondentie van den geneeskundigen inspec teur van Zuid-Holland over de toepassing der ziektewet bij gevallen van roodvonk, wordt ook afgedrukt een door hem uit 'a Graven bago ontvangen briefkaart, luidende: „De kapper" (de naam is vergeteD) „lijdende aan roodvonk (zonder billet) stond gister- en hedenmorgen tusschen acht en negen uur zijn klanten in de salon te bedienen, gedu rende den tyd dat zyne bedienden in de stad aan -bet scheren waren. By hun thuiskomst gaat by weer onder de wol. Een doctor schynt men niet te roepen, wel komen er genees- heeren in de salon, maar dan komt by niet ▼oor den dag. Een buurman, die bang is voor besmetting." By informatie bleek den geneeskundigen inspecteur, dat de mededeeling vermoedelijk niet geheel onjuist wasdat in bedoelde woDing wellicht roodvonk was voorkomeD, doch de bewuste persoon hoogstens aan een abortiefvorm leed, waardoor ambteiyk optreden onmogelyk werd. Even na halféén hedennacht brak in de smalle Beurssteeg te Rotterdam brand uit in het drie verdiepingen booge pand No. 17, waarin een barbierszaak en badinrich ting van den heer Dirckx wordt uitgeoefend, wtlk pand 'sDachts onbewoond is. De brand ontstond in de badkamer op de eerste verdie ping en sloeg byna onmiddellijk tot alle verdiepingen over en verspreidde een feilen vaurglo9d. De beursopzichteres, de weduwe Maas, die den brand ontdekte, maakte onmiddeliyk alarm en deed de slangen in het beursgebouw aan schroeven ter bestoking van het vuur. Da brandweer verscheen intusschen en stelde vier spuiten, benevens een stoomspuit in werking, cie tegen 2 uren den brand geheel meester waren. Het pand is grootendoels uitgebrand; de schade wordt door assurantie gedekt; de oorzaak is onbekend. In het pand bevonden zich warmtegeleiiingen en een oven voor de badinrichting. De burgemeester en andere autoriteiten waren ter plaatse. De aangren zende panden bekwamen aanzienlijke water schade. Een bejaard heer viel gisteren voor het Kurhaus te Scheveningen van den strandmuur, waarby hy zyn linker knieschyf ernstig kneusde. Op order van dr. Francken is hy perry tuig naar zyn woning in Den Haag gebracht. Toen gisteravond trein 39 van Amsterdam naar Parys, aan de Delftschepoort te Rotterdam binnenkwam, bleek het, dat het postrytuig, waarin de mail-expeditie plaats had, was warm geloopea. De post moest worden overgeladen, waardoor een vertraging van 20 min. ontstond. De krygsraad te 's-Gravenhage veroordeelde D., korporaal by het 4de regiment infanterie, tot vier maanden militaire gevangenisstraf met terugbrenging tot den 8tmd van soldaat ter zake van insubordinatie, bestaande in het slaan naar en aangrypen van zyn meerdere in rang. Te zes uren moest Zaterdagavond het kermisterrein te Rotterdam ontruimd zyn. Er staat echter nog maar stee is een draai molen met woonhuis, toebeboorende aan P. Lobbe. Van afbreken komt niets, want de molan is van rechtswege in beslag wegens een schuld van f 750 aan des eigenaars zuster. Ook op de in de Rotte liggende ker- misschuit is beslag gelegd. Te Gouda heeft een zekere Van W. na een vrooiyken nacht doorgebracht te hebben, getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Nog bytyds werd hy door een buurman afgesneden. Als gevolg van het oproer in do gevangenis te Amsterdam wordt gemeld, dat do kok, die do boonen niet naar eisch klaar maakte, voor eon maand is geschorst en dat is men wel ingelicht zyn ontslag reeds is aangevraagd. Volgens het ,N. v. N." is de kok door deze zaak zóó in de war ge raakt, dat de man het voornemen had zich te verdrinken. Dat heeft hy niet gedaan, doch hy heeft bleekpoeder ingenomen. Door spoedige geneeskundige hulp is hy echter hersteld en is nu thuis, waar hy nog steeds onder be handeling van den dokter is. Naar men verder mededeelt, is de kok iemand, die zyn vak goed verstaat. De goedkoope extra-trein der Staatsspoorwegen, die Zondag-morgen vroeg van enkele Nederlandsche stations naar Brus- 8ol liep om in den nacht van Zondag op Maandag terug te keeren, is op de terugreis circa 2X/1 uur te laat van Brussel vertrokken, doordien de daaraan voorafgaande laatste personentrein onderweg een defect aan de machine had bekomen en de extra-trein mits dien niet kon passeeren. De aankomst op de verschillende plaatsen in Nederland was even eens circa 2uur later. De sergeant-majoor K., van de koloniale reserve, onlaDgs met medeneming van compagniesgelden naar het buitenland gedeserteerd, is deswege by vonnis van den krygsraad te Arnhem veroordeeld tot een jaar militairo govaDgonisstraf, vier maanden mili taire detentie en ontzegging om by de militaire macht te dienen voor den tyd van driejaren, en in de proces-kosten. Eonigen tyd geleden richtte zich de commandant der koloniale reserve tot de directrice der Nymeegsche kookschool, mejuf frouw Van Dyk, met de vraag, of zy bereid zoude zyn voor eenige manschappen der reserve een cursus te openen in de bereiding van Holland8che en Indische spyzen. Mejuffrouw Van D(jk, zelvo een Indische van geboorte, verklaarde, dat zy daartoe gaarne geneigd was en zich voor dit onderwijs byzonder zou interesseeren. Hiermede stelde de overste Notten den minister van koloniën in kennis en voagde er by, dat mej. Van Dyk z. i. voor deze taak bi) uitstek geschikt moest geacht worden. De minister heeft zich byzonder ingenomen getoond met het plan van den heer Notten. Hy besliste, dat driemaal zooveel manschappen als gevraagd was, aan don cursus zullen deel nemen en zegde ter bestryding der kosten eener eerato proeve een som ,van f 900 toe. (Geld.) Men schryft uit Zevenaar aan de „N. R. C.": De landbouwer A., te Duiven, die sedert het afbranden zyner boerderij aan vlagen van verstandsverbijstering ïydende was, ontsnapte Zaterdagavond aan zyn be wakers en ging per rytuig naar den Dau- burgscheweg. Daar gekomen, sprong hy uit zyn rijtuig en stortte zich in de sloot. De beide zoons die, to an men hem vermiste, hem waren nagereden, vonden zyn lijk. Aan de steenfabriek van den heer Terwindt, te Spyk, (gem. Herwen en Aerdt) is Zaterdag do arbeider G. Van üer Meide op een ongelukkige wyze om het leven gekomen. Onverwachts stortte een gloeiende massa stïenen naar beneden, waaronder de onge lukkige, een oppassend huisvader, nalatende een weduwe met 4 jeugdige kinderen, totaal werd bedolven. Door eenige flinko mannen werden onmid dellijk alle pogingen aangewend om hem van onder de gloeiende steenmassa uit te balen, doch helaas, toen men daarin slaagde, was de man zoo goed als dood, en gaf eenige oogenblikken later den geest. Een broeder van den ongelukkige bekwam by de poging lot redding ernstige brandwonden aan de handen. Terwijl hy eenige twistenden trachtte te verwyderen, is den agent van politie K., Zaterdagavond te Amersfoort, door een cavallerist, met een mes de neus byna geheel van het aangezicht gesneden. Men meldt uit Zwolle: Zaterdag avond, na aankomst van den sneltrein uit Utrecht, zag een wisselwachter, dat zyn collega Wesselink tusschen het station en de viaduct, waar hij dienst had, overreden op de rails lag. De beide beenen waren hem onder de knie geheel doorgereden. Onmiddeliyk werci hy naar het station overgebracht, waar het bleek, dat hy reeds overleden was. By de commissie, die te Werken- dam, Nieuweodyk en Dussen zitting hield tot opneming van de schade, aangericht door den stormvloed van 19 Juni 1.1., hebben zich respectievelyk 66, 32 en 72, d. i. 170 per sonen aangemeld met hun opgaven in 320 posten, tot een bedrag van f 80,000. Gisternacht ontstond door onbe kende oorzaak brand te Anna Paulowna in den Kleiweg op do plaats, bewoond door mej. de wed. Vermaat. Toen de brandweer omstreeks 4 uren ter plaatse kwam, was alles reeds een prooi der vlammen. Nagenoeg niets kon gered worden, zelfs niet de inhoud der brand kast. Naar men verneemt, wordt de schade door verzekering gedekt. By den veehouder G. Miltenburg, te Weespercarspel (Uitermeer), is Maandag de hooiberg door den bliksem getroffen. Door spoedige hulp van een der gemeentespuiten werd de brand in zyn begin gestuit. De nok van den berg is geheel verbrand; de schada is grootendeels veroorzaakt door het spuit water. Het hooi was verzekerd. Te Rozendaal is gisteren bet huis van den heer A. Erremans afgebrand, j De inboedel is gered.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2