N9. 11501. Dinsdag 34 Augustus. A9. 1897 Qeze (goarant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Augustus. Feuilleton. CILBERTE. Wordt vervolgi.\ IDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per S maanden. f l.fÖ. Franco per post1.40. AJzonderlyko Wommem 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het iccasseeren buiten de eta wordt 0.05 berekend. D n gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat de onder en bovendekken van de vaste hoofden der Spanjaardsbrug moeten worden vernieuwd, waervan de kosten zjjn geraamd op ongeveer f 400, komende een derdq gedeelte daarvan ten laste van het Hoogheemraadschap Rtynland. Zy geven «fledien in overweging hun het noodige krediet te verleenen, ton einde tot be doelde vernieuwing te kunnen overgaan, zullende te zijner tyd een voorstel worden ingediend tot verhooging, zoo noodig, van het betrekkelijk artikel der begrooting. Bij Dijkgraaf en Hoogheemraden bestaat tegen de uitvoering van bedoelde werkzaam heden geen bezwaar. Den gemeonttraad leggen B. en Ws. tevens over een adres van de directie der Leidsche Katoenmaatechappi), houdende verzoek om den eigendom van een stukje gemeentegrond van de nieuwe Waardstraat, volgens de over gelegde teekening ter grootte van 20.62 M1. Na overleg met de commissie van fabricage deelen zy medo, dat er geen bezwaar bestaat tegen den afstand io eigendom van bedoeld stukje grond, zoodat zij in overweging gevon: lo. te verklaren, dat een gedeelte gemeente grond van do "Waardstraat, kadastraal bekend gemeente Leiten, Sectie G. ongenummerde weg, grenzende aan het perceel Sectie 0 No. 1679, ter grootte van ongeveer 20.62 M*., niet meer voor den openbaren dienst be stemd is; 2o. dat gedoelte gemeentegrond in eigendom over te dragen aan de Leidsche Katoenmaat schappij, ten einde te worden verheeld aan de weder op te richten katoenfabiiek, tegen betaling van een koopprys van f 10 per ML en do kosten van overdracht. Bij de comtihsie van financiën bestaat geen bezwaar tegen dit foorstel. Door B. en Ws. wordt den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een staat model A tot voldoening uit den post voor Onvoor ziene Uitgaven van de kosten van het des kundig onderzoek in zake de uit te voeren werkon in vorband met de grensuitbreiding, waarvoor door den Raad bij besluit van 3 Dec. 1896 eon krediet werd verleend van ƒ3000. Tevens bieden zy aan eeno voordracht tot verhooging van oenige begrootingsposten van 1897 tot een bedrag van 5700, op de gron den, nevens de betrekkelijk posten in den staat vermeld. Van do leerlingen der toogere burger school voor jongens alhier, die een voldoend eindexamen hebbon afgelegd, onderwierp er zich slechts éón aan het vergc-lykend examen voor de Koninklijke Militaire Academie te Bre la, nameiyk H. D. Simon, die geplaatst werd voor de cavalerie in Oost-In .ié. Ter vervulling van de vacature aan de Jongensschool lsto klasse, ten gevolge van het aan J. J. Wissenburgh verleend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een tweedon onderwijzer: lo. H. G. Martin, onderwijzer aan de Jon gensschool 21e klasse, 2o. A. Tuk, mede onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse, en 3o. W. J. Jong, onderwijzer aan de school der 3de klasse n°. 2. De commissie van financiön heeft geene bedenkingen tegen de door de regenten der R.-Kath. Armen en van het R.-Katb. Wees- en Oudeliedenhuis ingediende euppletoire staten van begrootUg en staten van af- en overschrijving voor den dienst van 1896 en stelt derhalve voor tot goedkeuring van dl9 staten over te gaan. Door dr. W. F. R. Soringar, wonende op „Rhyngeest" (bij het met gas verlichte krankzinnigengesticht „Endegeest"), onder Oegstgeest, is verdocht voor zijne woning aansluiting te verkregen aan de Stedelijke Gasfabriek. Vermite bedoelde woning op meer dan duizend meters is gelegen van de grens der gemeente, moet krachtens art. 1 van het reglement omtrent het gebruik van gas (Gemeenteblad No. 1 van 1896) op deze aan vraag door den Gemeenteraad worden beslist. Blijkens rapport van commissarissen der gasfabriek bestaat bi) dia commissie tegen de gevraagde aansluiting geen bezwaar, mits daarbij dezelfde bepaling worde gemaakt als in de Raadszitting van 1 September 1896 is verbonden aan de beslissing omtrent gelyke aanvrage van J. Kortekaas, te Oegstgeest. Zich vereenigende met het advies van com missarissen der gasfabriek, geven B. en Ws. den gemeenteraad ia overweging commissa rissen der gasfabriek te machtigen zoo noo dig tot levering van gas aan dr. Suringar, over te gaan, onder voorbehoud, dat de thans geldende prijs van het gas door den gemeente raad voor verbruikers, buiten Leiden wonende, wellicht kan worden verhoogd, en daarvan aan den belanghebbende mededeeling te doen. Zooals bekend is, werd al meermalen aangedrongen op oenige verbeteringen van enkele slogelwegen, bepaaldelijk van de Witte en de Zoeterwoudsche singels, terwijl het, ook naar het inzien van B. en Ws., dringend noodig is, dat daarmede niet worde gewacht tot een plan omtrent de werken, die noodig zijn in verband met de grensuitbreiding, is vastgesteld en eenige verbeteringen kunnen worden aangebracht zonder daarmede vooruit te loopen op een later vast te stellen plan, zoo wat rloleering als anderszins betreft. De thans noodige werken bestaan in het herstellen van de Witte- en Zoeterwoudsche singelwegen door het afsteken der bermen, het vullen der gaten met klinkerpuin, het rondmaken van don weg en het opbrengen van puin. Verder is noodig net bestraten van den Zoeterwoudschen singel bij eenige bewoonde perceelen, het doortrekken van de straten van „Vreewijk" tot den singelweg, alsmede het be straten van eenige gedeelten singelberm tus- schen de huizen en de boomen aan den Mare- singel in de nabijheid van de Haarlemmer trekvaart. De kosteD, aan een en ander ver bonden, zijn geraamd op f 2600. Onder mededeeling, dat dit plan is ontwor pen in overleg met de commissie van fabri cage, goven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging hun college ter zake het noodige krediet te verleenen, zullende lator een voor stel tot verhooging van de betrekkelijke arti kelen der begrooting worden ingediend. Tot dusverre bestond de gewoonte by gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus een muziek uitvoering te geven des avonds op de Beesten markt. Vermits ten gevolge van de veranderde inrichting dat plein daarvoor thans ongeschikt is geworden, hebben B. en Ws. overwogen die muziekuitvoering te doen houden hetzij In het Park, hetzij op de Koreobeurs, en aisdan tovons eenige verlichting aan te brengen. B. en Ws. geven de voorkeur aan do Korenbeurs, die dan ook by vorige Academie feesten word geïllumineerd. De kosten dier illuminatie hebben in 1890 bedragen 370 en in 1895 /390, zoodat een gelyk bedrag ook thans zal kunnen worden geraamd. B. en W8. geven mitsdien in overweging hun voor de feestviering op 31 Augustus a. s. het noodige krediet te vc-rleenen, zullende later een voorstel worden ingediend tot ver hooging van het artikel: kosten van openbare vermakelijkheden. De oprichting van de beide politie wachtbuisjes aan de Haven en by de Buiten- sociëteit „Amlcliia", waarvoor machtiging is verleend by Raadsbesluit van 19 November 1896, heeft eene uitgave gevorderd van f 4464.07, met welk bedrag de gemeente- begrooting van dit jaar mitsdien alsnog zal moeten worden verhoogd. Het komt B. en Ws. voor, dat dit werk als van buiteugewonen aard moet worden beschouwd en dat de uitgaven, daarvoor noodig, niet moeten komen ten laste van éón dienstjaar, maar moeten worden gedekt door buitengewone ontvangsten. Intusschon zal in dit geval voor deze uit gave de aflossing in minder tyd motsten ge schieden dan in den regel by het aangaan van geldleeningen wordt bepaald, en zouden B. en Ws. in deze hetzelfde stelsel wenschen toe te passen als gevolgd is ten aanzien van de vornieuwiog der Turfmarktebrug en van de verbetering van de inrichting van de vee markten. Da»rb\j word bepaald, dat de door buiten gewone ontvangsten verkregen gelden in den tyd van tien juren in de gemeentekas moeten worden teruggebracht, en dat alzoo gedurende tien jaren telken jare */M gedeelte di9r gelden op de begrooting in uitgaaf worden gebracht voor aankoep win insctryving op bet grootboek of aflossing van geldbening. Op grond van h€t vorenstaande bieden B. en Ws. den gemeenteraad ter vaststelling aan eon suppUtoirc-n staat van begrooting, dienst 1897, strtkkerde tot verhooging dier beg oot'ng in ontvangst en uitgaaf met 4465 in ontvangst van Volfn. 149, opbrengst van geUleening ter voorziening in de kosten van buiteugewone welker, en in uitgaaf van Volga. 109, ond«ruouc' der wachthuizen, enz., met voorstel om teveis te besluiten, dat ge durende tien jaren, teken jaro, aan te vangen met 1898, een tiende gedeelte van genoemd bedrag van f 4465 of f 446.50 op de begroo ting in uitgaaf zal worden gebracht op den post Aankoop van Inschrijving op het Groot boek of Aflossing van Geldleoning. Onder overlegging van het desbetreffend adres van E. Van der Leest, houdende ver zoek om vrystelling van de betaling van schoolgeld, deelen B. en We. mede, dat een kind van adressant de openbare school dor 2de klasse vcor jongens en meisjes na 31 Juli jl. niet meer zal bezoekon wegens woonplaats- verandering der ouders naar Delft. B. en Ws. geven derhalve, op grond dec verordening, in overweging aan adressant vrystelling of terug betaling van schoolgeld te verleenen over de maanden Augustus en September tot een bedrag van 2.66. Naar aanleiding van een verzoek van mej. M. A. Coolsma, om het gebruik van eon schoollokaal ten behoeve van hare Zondags school, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede, dat hun, na een gehouden overlag met de hoofden der scholen, is gebleken, dat voor dit doel het maest geschikt wordt geacht het schoollokaal van de derde klasse No. 4, aan de Langebrug. Vermits by B. en Ws. geen bezwaar be staat om aan adressante in deze behulpzaam te zyn, gevon zy in overweging aan mej. Coolsma tot wederopzeggens te vergunnen gebruik te maken van eenigo lokalen van genoemde school ttn behoeve van hare Zondagsschool, onder bepaling, dat alle kosten van verlichting, verwarming, schoonhouden en bediening, zoomede die van herstol van eventueel aan gebouwen of meubilair toe gebrachte schade, door de gebruikster moeten worden vergoed, en dat alle door B. en Ws. gemaakte of nog te maken bepalingen omtrent het gebruik van de lokalen door haar moeten worden nagekomen. Voor het examen Fransch L. O. zyn geslaagd mej. M. Lotsy, te Woubrugge, en de heoren K. Hiemstra, te Katwyk aan Zee, en C. Quok, te Nieuwveen, by Alfen aan den Ryn. -- In den weg, dien de Koninginnen a. s. Zaterdag door Arnhem volgen, is, naar de „Arnh. Ct." mededeelt, eene wyziging ge bracht, in verband met eene verandering io de volgorde van de koninklyke bezoekon. Naar hetzelfde Had mededeelt, zullen de volgende beerou deel uitmaken van do eere- wacfat: mr. S. B. W. graaf Van Limburg Stirum, S. J. baron Van Tuyll van Seroos- kerken, H. baron Van Doorn van Wöstcapclle, E. baron Van Voorst tot Voorst, jbr. H. Rlöel, G. André de la Porte A.Ezn., mr. H. W. Fockema, P. K. J. IJssel do Schepper, terwyi als commandant en onder-commandant resp. optreden de hoeren L. G. A. graaf Van Lim burg Stirum en mr. C. J. baron Van Tuyll van Serooskerken. 4 leden der eerowacht zullen vóór, 4 achter het koninklyke rytuig ryden, terwyl ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes de commandant en onder-commandant tér rechter- en linkerzijde van het rytuig ryden. Het kostuum van de eerowacht zal bt staan in donkortttauwen rok met gouden kraag en gouden knoopen, donkerblauwe lange panta lon met gouden bies, zwarten steek met cocarde, waarin oranje en de kleuren van Waldeck-Pyrmont. Door de heeren Siegers Sterenberg Van der Vet, te Amsterdam, is aan den ge meenteraad te's Gravenhage gastram-concessia aangevraagd VGor de volgende lynen: a. Van stationsplein H.S., Zieken, Zuid Oost Binnen Singel, Prinsessegracht door het Bosch langs den straatweg van 's Gravenhage-Leiden tot Tolhek. b. Van Plaats by Vyverberg, Noordeinde, Zeestraat, Bazarstraat, Anna Paulowna-pleia, Hugo-Do Groot-straat, P.-H. plein, P.-H.straat, Koningsplein, Weimarstraat, Regentesse laan tot straatweg naar Loosduinen. c. Hertoginnelaan, Swelinckstraat, Swelinck- plein, Laan van Meerdervoort, Zeestraat, Sophiaplein en Laan, Nassaulaan, Mauritskade, Kanaal, met wachthuisje op Sophiaplein voor het overstappen op de ïyn Plaats-Regentesse- laan. Zy zullen deze gastramwagons laten loopen om de vy j minuten togen een tarief, geiyk- staande met dat van de Amsterdamsche tram- maatscbappy, nl. 71/, cent voor een enkelen rit per lyn en 12,/a ceDt voor een passe-par- tout, geldig op alle lijnen, gedurende een dag. Verdor zullen zy de exploitatie van de A. O. M. ais model nemen. De concessie wordt gevraagd voor den duur van 40 jaren. Het benoodigde gas zal van de stedeiyko gasfabriek betrokken worden. De Gemeenteraad van Bloemendaal heeft besloten de concessie aanvraag van de heeren Van den Arend en Van der Steur, te Haarlem, voor een electrischen tramweg door Bloamen- daal naar Zandvoort alsnog aan te houden, totdat eene Raadscommissie met de concessio narissen in overleg getreden zal zyn omtrent bet beveiligen van ÖGn te beryden weg. Dan Ssten October a. e. zal het 100 jaar geleden zyn, dat de bekende Fri-jsche schry ver dr. Eeltjo Halbertsma te Grouw geboren werd. De antir. kiesvereniging „Nederland on Oranje" te Enschedee heeft besloten by de herstemming voor de Twaede Kamer den beer J. K. Ter Veer (kath.) te steunen. Op de voordracht voor loeraar m de ouda talen aan het gymnasium ta Groningen zyn geplaatst de heeren dr. H. Smilda, te Akkrum; dr. C. H. Baale, to Amsterdam, en Pot, te Groningen. Door H. M. de Koningin-Regentes is eeno wyziging gebracht in de kostumes van het Civiele Huis van H. M. de Koningin. Dd witte gala pantalon met goud galon is vervallen en vervangen door oen donker blauwe paDtalon met goud galon. Verder zal in gala door de Kamerheeren van H. M. wor den gedragen een met goud geborduurde gala rok. De steek der grootoffleieren en Kamer- heeren wordt in gala voorzien van goud galon en voor de hoeren van het Civiele Huis, in kostuum dienst verrichtende, is een bepaald model van overjas voorgeschreven. De in het kostuum der Kamerheeren voor geschreven- wyziging is verplichtend voor do Kamerheeren in gewonen dienst en voor do 88) „Mynheer stamelde Courcier, ïgy hebt volstrekt geen recht u dergelyke vryheden jegens my te veroorloven „Ik verheel u volstrekt niet, dat ik my Dog veel grootere zal veroorloven, wanneer ge my daartoe dwingt," zeide Henri koel. „En niet alleen tot myn eigen, maar ook tot uw voordeel; want wanneer ik u geen reddende plank toewerp, zoo zyt gy een schipbreukeling, die op 'fc punt staat te verdrinken. Hebt ge dan nog niet bemerkt, dat men u by uw party als een overtollig aanhangsel-beschouwt? En toch zyt ge boven deze grooto geesten, die u over den schouder aanzien, ongetwyfeld verheven, ja, overtreft hen. Hitrover kan ik oordeelen, want ik heb immers met u Bimen geweckt." Deze toespoëng was een onvoorzichtigheid, die HeDri btfna den grond weer ontnam, dien hy reeds gewonnen had. „Ja, wanneer gjj werkelyk dien Gervais geweest waart," zoide Courcier bitter. „Maar ge hebt m(j misleid, bedrogen, misschien doet ge nu weer een poging om my van den weg af te breegen." „"Wat weet ge dan van my? Zyt ge zoo zeker my juist beoordeeld te hebbon? Ik wilde my by u aansluiten, ik was zeer goed gezind. "Wat my daartoe dreef, is u bekend Ik kwam tot u ais Jakob tot LabaD, om u te dienen en uw dochter te winnen. Had ik drie maaDden tyd gehad, om my den kring uwer gedachten eigen te maken, zoo zou ik het werk triomfanteiyk ten einde gebracht hebben; ik zou u tot de volstrekt noodige maatregelen overgehaald hebben, die u eon groot succes en oen gewichtiger carrière zouden verzekeren! Wat was het eerste, dat ik deed? U een dagblad te verschaffen. Langzamerhand had de invloed van de publieke opinie u ook tot practischer beschouwingen moeten voeren, niot zoozeer van do leer, het grondbeginsel, maar van de middelen, om die aan te wenden, te verwezenlyken. Dan waart ge dadeiyk in de ry dor verstandigen gerang schikt, ik zog niet in die van de gematigden, maar in die van do verstandigen, en daarmede had men u by de mannen gerekend, met wier krachton men rekening wil en moet houden, en waarvan men te eeniger tyd dienst hoopt to hebben. Al uw vrienden, welke middel matige goe3ton daaronder ook mogen zyn, hebben het zoo ver gebrachtHad uw oigoniyke party dan gezien, dat gij invloed, aanzien en macht verkreogt, dan zou men gedacht hebben: „Dat is onze Courcier, een onberispelyk karakter, eon man, die zyn handen altyd zuiver heeft gehouden. Die zal zyn woord houden, die zal ons geven, wat men ons zoo dikwyfa beloofd en toch steeds weer onthouden beeftDe tyd gaat voorby, de menschen verwisselen (verwon- derlyk snel tegenwoordig) en uw uur zou ook gekomen zyn! J3, gij hr.dt, zooals ik hetmy voorstelde, meester van den toestand moeien worden. Dezulken, die voor uw stoute plannen en hooggesteldo eischei teruggeschrikt waren, zouden zich door myi persoon gerustgesteld hebben govoeld. „Db Courcier is onbarm hartig," zou mon gcegd hebben; „die zal groot e opruiming huden met den ouden rommel! Die zal de <rde in de maatschappy van grond af nieuw inichten I" Maar een ander zou er by voegen„Ma behoeft niet bang voor hom te wezenzyn scoonzoon Trésorier staat hem immers ter zye en zal er wel voor zorgen, dat hot oud niet met wortel en tak wordt uitgeroei. Courcier zal nieuw opbouwen, maar het ude niet vermelen; by zal een scherpzinnig verbeteraar, geen ver woester worden! Eoi staatsman, over wien zulk een oerdeel uitgeproken wordt, vermag alles! "Welk een rol valt hem niot toe in de woreldgoechlcdeni! De Washington van Frankrijk badt gy bnnen wordendat had ik voor u godromd en voor u bewerk stelligd!" Henri hiold ©p, on adem te schoppen. De afgevaardigde zat zvjgend neer, hy staarde peinzend op den grori; iedere gedachte aan weor8tand, ja, elke oging, om zich veront waardigd te toonen,waa ver van hem ver wijderd. „Over Jakob en iban heb ik met hem, zooala in den Bybol iaat, gesproken," dacht Henri by zicbzelf. „"feshington heb ik zelfs aangehaald, en evenal een verzoeker beb ik dezen eerzuebtigen zoderling op den top van den berg geplaatst erhem op de wereld aan zyn voe'en gewezen, jat is nu al!o3 goeden wel en op dit oogerük staat by geheel in den ban van het state droombeeld, dat ik voor zyn oogen toovorde; maar wanneer ik nu Gilberte8 naam uitspreek, dan ontwaakt de slaapwandelaar en met hem tevens zyn onverzoenlyke wrok, zyn blind vooroordeel, on ik ben verloren. Goed of kwaad, ik moet toch op hot doel aanhouden 1" „En hoo hebt ge my het onbeperkt ver trouwen in uw talent beloond?" ging hy voort. „Wolk eon behandeling is my door u toa deol gevallen? Zoncer my gelegenheid te geven om my to verklaren, verstoort gy in blinde woede, die u weinig eer aandoet, die oea ander als my aan uw begaafdheid zou doen twyfelen, het werk, dat ik met zooveel moeite was begonnen het dagblad is ver- koekt, do ste«n*els van nayn gebouw zyn naar beneden gerukt. En waarom? Om ellendige, geriBge, peraoonlyke vysadoiykboden, om ver schil van meaning in het godsdienstige 1 Alsof ook uw vrienden de gastvrijheid der reaction- nairon weégerdo», alsof zy er bezwaar in zouden vloden bun huweiyk in de kerk te laten incogeaen, wanneer dit aaD den anderen kant vedangd werd! Maar in uw recht- scbapenheid, die in eigen gerechtigheid en dwingeland^ oataard is, mtent ge geen toe- geveedheid te mogen gebruiken, stoot liever een trouwen bondgoooot van u af en behandelt uw dochter als een barbaar I" De uitwerking, die Heeri zich voorgesteld had, vortooade zich onmiddellyk. Courcier wierp met een ruk zyn voorovergebogen hoofd in den nek en een toornig fonkelende blik trof zyn tegenstander. „J8, zelfs by myn dochter hebt ge het spel ge- wonnon l Om uwentwil Leeft zy my verlaten 1" „Gy hebt haar veretootenl" „Moest ik myn huis voor de geestelyken openstellen?" „Gy zyt niets anders dan eon onverbeter- lyke dweper," riep Henri uit, „en zult dat ook wel uw geheele leven blyvenl Gy hecht aan woorden, zonder op de begrippon zelvet to achton. Het bogiüt my nu ook duideiyk te worden, waarom aw vrienden zoggeneen deftige gevel, maar niets daarachter T' „Zeggen zy dat?" „Ronduit, en gy geeft u allo moeite om hun oordeel te bevestigen." De jonge man stond op en maakte eon vluchtige buiging. Courcier begreep, dat hy vertrekkon wilde, en stond insgelyks op. „Is dat alios, wat gy my to zeggen hadt? Ik kan niet gelooven, dat alloen hot voor nemen om my zoo de waarheid te zeggen, u hierheen deed kornoaWelke voorstellen wilt go my doen?" Het werd Honri te moede, zooals het een veldheer mag zyn, die te midden van het strydgewoel, nadat by de hoop byna opge geven beoft, in hot vjjandeljjk leger een bres ontdekt, waardoor hy binnendringen en de overwinning behalen kan. „Yoorstoll- n? Ik, u?" hernam hy op koeien toon uit de hoogte. „Gy vergist u in mö, mynheer Courcier 1 Myn vader heeft u voor stellen gedaan, die gy op ruwe, onbeleefde wyze hebt afgewezen. Dat is voldoende laten wy ons daaraan houden."

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1