11493. Zaterdag; Augustus A®. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Augustus. Feuilleton. GILBERTE. BLAD. IHI—w— PEIJS DEZER COUBAJIT: Voor Leidon por 8 mainden«"Ti f l.lOt» Franco per post1.40. A/zonderlyke Nommere 0.05. PEIJS DEK ADYEBTEHTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J, GrootefS letters naar plaateruimte. Voor het iccasseorOn bulten do Stad wordt f 0.05 berekend. Al de leerlingen voor alle vakken der lioogere burgerschool voor jongens alhier, 32 in aantal, legden het eindexamen af; 2ff%unner verwierven het diploma, namelijk: M. D. Horst, Ch. G. Cramer, H. Hijmans, H. Maarschalk, H. D. Simon, W. J. Jongmans, F. E. "Wijnmalen, J. Hoogland, J. F. Van Binsbergen, E. Douwes Dekker, J. A. H. Schoorel, W. F. H. Van Ryckevorsel, W. H. Van Schouwenburg, H. F. A. Maijer, P. J. Mulder, F. Muller, A. Rappard, A. A. Korteweg, J. F. S. Esser, C. M. Meerburg, A. K. Bosman, W. De Loo?, M. D. Beijerinck, J. De Groot, L Soesman en H. M. Kooreman. De eerste luitenant J. J. C. Van Dijk, die thans gedetacheerd is bij de militaire schoolcompagnie, is door den inspecteur der infanterie, te rekenen van 16 September a. s., ingedeeld by een der bataljons van het 4de reg. inf., alhier in garnizoen. Genoemde luitenant is bestemd voor de lste compagnie van het 2de bataljon. De beide batterijen vaa de 2de afdeeling 2tfo reg. veld-artillerie, die zich in do leger plaats by Oldebroek hebben opgehouden tot het houden van schietoefeningen, keeren morgen, Zaterdag, te drie uren 's namiddags in het garnizoen terug. Te rekenen van den 14den Augustus a. s. worden de miliciens der lichting 1896, die het blijvend gedeelte hebben uitgemaakt, dus ongeveer 17'/, maand voor eersto oefening onder de wapenen zyn geweest, in het genot van groot verlof gesteld. De miliciens, die alhier woonachtig zyn en zjj, die om de een of andere reden niet voor rijksrekening naar hunne woonplaatsen worden gezonden, vertrokken reeds hedon(Vrijdag)- namiddag 100 miliciens). Da miliciens, die iu de termen vallen voor rijksrekening ver voerd te worden, vertrekken Zaterdag.-morgen 20). Voor het examen Fransch lager onder wijs is geslaagd mej. E. F. E. Brouwor, van Lfeiden. De minister van binnenlandscne zaken brengt ter algoineene kennis, dat op 11 Octo ber 1897 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de praotische examens van arts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van depractische examens van tandmeester. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 2 October schrifteiyk aanmelden by den voorzitter der examén-commissie, en wel te Leidon by den hoogle.eraar dr. J. E. Van Iterson J. Azn.; te Groningen by don hoogleoraar dr. D. Huizinga; to Amsterdam by den hoogleeraar dr. J. Rot gans en te Utrecht by den hoogleeraar dr. T. Halbertsma. By aanmelding voor het practisch arts examen moet worden overgelegd het getuig schrift, waaruit blykt, dat het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg door de examinandi is afgelegd, of dat zy aan oene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zyn toegelaten. Zy, die tot het eerste gedeelte van het examen wenschen te worden toegelaten, moeten bovendien de verklaring overleggen van een hier te lande bevoegd geneeskundige, dat zy gedurende minstens twee jaren de genees- en heelkundige behandeling van zieken gevolgd hebben, en zy, die tot het tweede gedeelte wenschen te worden toegelaten, moeten het bewijs overleggen, dat zy het eerste gedeelte met goed gevolg hebben af gelegd en in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande minstens tien gewone en twee buitengewone verlossingen hebben verricht. By de aanmelding voor het practisch tand meesters-examen moet worden overgelegd het getuigschrift, waaruit blykt, dat het theoretisch examen in de tandheelkunde met goed gevolg door de examinandi is afgelegd. De Oostenryksch-Hongaarsche gezant by ons Hof, graaf Ocolycsani, zal aanstaanden Zaterdag zyn verlofreis aanvaarden, waarvan hy een gedeelte te St.-Petersburg zal door brengen, alwaar de familie woont van zyne gade, prinse3 Lobanoff, die gisterochtend Den Haag heeft verlaten. In de jongste bestuursvergadering dor Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft de heer H. S. J. Maas zyn ont slag genomen als secretaris dier instelling, op grond van het feit, dat by krachtens zyn Dieuw ambt eere ondervoorzitter geworden is. Totdat in de vacature voorzien zal zyn, biyft hy het socretariaat intusschen tydelyk waarnemen. In dezelfde vergadering kwam een scbry ven ter sprake van den heer F. M. Knobel, minister-resident on consul-generaal in Cbina, waarin deze de hoop uitdrukt, dat hot dar Kamer mogeljjk zij, nog een of meer Neder landsche firma's aan te moedigen zich in China te vestigen en waarin hy spreekt van den rykdom aan delfstoffen van Korea, met wolk land wy tot dusver nog geen handelstractaat hebben. Jhr. mr. L. Van den Berch van Heemstede, te 's-Gravnnhage, heeft wegens verandering van woonplaats bedankt als lid van de Staten der provincie Utrecht. Ds. C. P. N. Pikaar, sinds eenigen tyd emeritus, is te Utrecht in den ouderdom van 52 jaren overleden. De oud minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, begaf zich gistermiddag voor goruimen tyd naar Hohwaid, in de Duitsche Vogezen. Aan den heer A. C. Sommer, voormalig decoratieschilder van den Koninkiykon schouw burg te 's-Gravenhage, is het schilderen en de levering opgedragen van het decoratief in verschillende bedrijven van „De Afrikaanscbe", welke opera door do Nederlandsche Opera, onder directie van den heer Van der Linden, zal worden opgevoerd. Uit Lochem schrijft men aan de „N. R. Ct.", dat de candidatuur van jhr. Quarles van Ufford voor de Tweede Kamer niet afkomatig is van cbristelyk-historische zyde. Ook de c.-h. bond stelde de candidatuur van den heer Lely. Die van den heer Quarles van Ufford is afkomstig van plaatseiyke anti-revolution- naire kiesvereenigingen, fractie Lohman, die zich niet konden vereenigon met het besluit van de centrale kiesvereeniging hunner party, om tegenover den heer Lely zich ditmaal on- zydig te houden. "Wel was de heer Quarles van Ufford by de Junl-verkiezingen de candidaat van de Christelyk-historischen in Hilversum, waar echter de anti revolutionnair Van Heemstra werd gekozen, doch ditmaal vereenigdo de bond, die hem in dat district toen candideerde, zich met de liberalen in het district. Woensdag 18 Augustus a. s. zal, zooals wy onzen lezers feeds in een onzer vorige nummers mededeelden, de velddag van het Leger des Heils op Velzerbeek by Velzen gehouden worden. De schoone ligging en uit gestrektheid van dat hndgoed maken het by uitnemendheid voor zulk een feest geschikt. Generaal Booth zal weder de leiding van de voornaamste samenkomsten hebben. De generaal zal om halftien uit Londen op het landgoed aankomen, en daar door duizenden verwelkomd worden. Om 10 ureo zal by het groote platform, waarop 400 personen kunnen plaats nemen, een heiligings-byeenkomst ge houden worden, geleid door den generaal, bijgestaan door de commandant, de maréchale, col. Lawly en do Hollandsche staf. Vervolgens zal om één uur een algemeene bidstond ge houden worden. Over het geheele terrein zullen de heilssoldaten, waar zy zyn, by groep jes of alleen gedurende een kwartier een bid- stoni houden. Voorts oaa halftwee over het geheele terrein verschillende openlucht-samen komsten, en om halfdrie wederom een samen komst, geleid door den generaal, hygestaan door zyn staf. Om kwart over vijven zullen alle otficierc-n, soldaten, muzikanten, enz., zich vereenigen voor den marsch, daarna de revue door den generaal, en eindeiyk, zal om zos uren den dag wederom feestelijk gesloten worden door den generaal. Om halftwee zal in de lunchtent, tegen betaling van 60 cents, gelegenheid zyn tot deelneming aan een ge- meonscbappelyken lunch, waaraan ook de commandant en de staf zullen deelnemen. Vier of vyf muziokcorpseo uit verschillende plaatsen van ons land zullen spelen. Handelstenten, groote cantines, enz. zullen opgeslagen worden. De uitslag van het eindexamen aan de oploiding van leerling-machinist by de marine to Hellevoetsluis is, dat allen, nl. 16, met 16 dezer worden bevorderd tot adspirant- machinist. Zy worden in de volgende orde op de ranglijst geplaatst: M. N. Ten Seldam, W. v. d. Gaag, C. Habich, B. Schurink, A. C. v. d. Haagen, K. v. Leeuwen, G. C. Carrière, B. C. De Bruyn, G. J. v. Donk, E. L. L. Nolton» A. C. Dat, J. Smit, S. Buis, E. M. A. Busser, G. R. Fopma en F. Kemp. De lste luit. H. Croockewit, van het 6de reg. inf., leeraar by de Militaire School te Haarlem, wordt 1 October a. s. werkzaam gesteld onder de bevelen van den goneraal- majoor A. Kool, chef van den generalen staf. De commandant der schuttery te Alkmaar, de heer J. Van Leeuwen, heeft ontslag als zoodanig aangevraagd en h&t commando overgedragen aan den kapitein H. J. Vonk. By beschikking van den minister van marine zyn, met iDgaDg van 1 September a. s., benoemd tot adelborst der 3de klasse by het Koninkiyk Instituut voor de marine te Wil lemsoord de navolgende jongelingen, gerang schikt naar de by hot examen gebleken kundigheden: voor den zeedienst: L. Van der Borg, E. G. Wesselink, A. Seret, J. C. Fraser, L. Spiegelberg, E. W. Broekman, R. H. Wymans, A. Van Hengel, W. C. Camman, J. J. Roog, J. W. K. Tyi, C. H. A. Blanche KoeJensmid, A. H. A. E. Immink, A. E. Rambaldo, F. J. Heeris, J. J. Moret, D. Scalogne, F. F. Frager, 7, J. Heilbron; voor do mariniers: K. P. F. Schmitt, EL. Brevet, A. Josephus Jitta, F. B. Mensing, A. F. L. Gregory, E. Gobée, J. P. Remijnse, C. T. F. Oetgens Van Waveren Pancras Clifford, G. J. Van Loenen, C. Mör3er Bruyns. Hr. Ms. fregat „Van Speyk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. G. Sneth- lage, h 11 dezer te Algiers aangekomen. Voor eene plaatsing als cadet der infan terie hier te lande by de Koninklijke Militaire Academie komt alsnog in aanmerking de cadet H. J. Van dor Tak, van de Cadettenschool. Het stoomschip „Kaiser", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 12 Aug. te Aden; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 12 Aug. Kaap St.-Vincent de „Ard- joeno", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 12 Aug. van Marseille. Alkemade: De bevolking der gemeente Alkemade, die op 1 Januari 1896 bestond uit 2153 m. en 2174 vr., totaal 4327 zielen, ver meerderde in 1896 door geboorte met 70 m. en 72 vr. 142door vestiging met 89 ra. en 106 vr. 195, totale vermeerdering 159 m. en 178 vr. 337 verminderde daarentegen door overlyden met 37 m. en 39 vr. 76; door vertrek met 117 m. en 122 vr. 239, totale vermindering 154 m. en 161 vr. 315. Gedurende genoemd jaar is de bevolkiog dus toegenomen met 5 m. en 17 vr., totale vermeerdering 22. Op 31 Dec. 1896 beliep het zielental der halve: 2158 m. en 2191 vr. 4349. Roe 1 of-Arendsveen: Een broodbakkers wagen, die Donderdag alhier eeniga oogen- blikken onbeheerd moest blijven staan, werd by ongeluk door het rytuig van den heer M. aangereden en in beweging gebracht, waar door hy te water geraakte, vóór iemand dit verhoeden kon. Dit is binnen korten tyd reeds de tweede maal, dat het brood van den hoer C. in plaats van by do klanten by de vischjes terecht komt. Eene ongekende drukte heerscht er thans te Roelof-Arendsveen. Door den buiten- gewonen wasdom moet er daags hard op den akker gewerkt worden, om de agurken en boonon geplukt te krijgen. Hierdoor is er •s avonds eene kolossale massa producten te verbandelen, die per stoomboot, per schip of praam verder vervoerd worden. Het ophalen en het verpakkea van deze goederen ver schaft aan vele handen werk, en menigeen verdient er een aardig buitenduitje aan, doch het is dan ook poot-aan spelen. Tot twaalf, één, twee, soms drie uren in don nacht gaat dat werk onverpoosd voort. En die lieden zün dan 's morgens toch weer om vier uren present voor het akkerwerk. Het schynt of het slapen aldaar gedurende den zomer afgeschaft i3. De prijzen zyn over 't algemeen ver beneden het middelmatige. De overvloed moet het goed maken, doch naar evenredigheid der verba zende vruchtbaarheid zal de beurs niet zwellen. Zoeterwoude: De openbare aanbesteding der straatverlichting heeft gisteren plaats go- hhd. Br échynt in deze gemeento dit jaar weinl^l'ust te bestaan om den post van lan taarnopsteker te vervullen; althans er werden slechts 2 in8cbryvjngsbiljetten ingeleverd, en dan nog beide voor de verlichting aan den Hoogen Ryndyk, nl. J. Romyn voor 11 per lantaarn en D. Munnik voor f 9.50 per lan- - taarn. Voor perceel 1 (11 stuks petroleum- lantaarns op het dorp) en perceel 3, de lan taarns op den Haagweg, had zich geen eükele inschryver aangemeld. Do verlichting op den Ryndyk is gegund aan D. Munnik. Daar het verlichtingstydvak 1 September begint, zal naar andere middelen moeten wor den oxgezien, wil men tsn minste met 1 September op het Dorp en aan den Haagweg de lantaarns laten branden en er zich in deze veertien dagen voor 1 September geen per sonen aanmelden, die zich met het aansteken en blusschen der lantaarns willen belasten. De rekening der gemeento over 1896 ia gisteren den Raad aangeboden en sluit met een batig saldo van f 7035.31. Dit groot batig slot komt vooral bierdoor,' dat in het afgoloopen jaar byna geen gemeente werken van eenige beteekenis zyn uitgevoerd, die een groote uitgaaf vorderden, en dat ander deels een belangryk gedeelte dezer gemeente met 1 Aug. 1896 aan de gemeento Leiden is overgegaan, waardoor deze gemeente na genoemden datum ontheven word van uitgaven in dat gedeelte, als brandweer, onderwys, rioleering, verlichliog, enz. De rekening is gedurende 14 dagen, tot den 26sten Aug., voor een ieder ter inzage op do secretarie nedergelegd en wordt tegen betaling dor kosten in afschrift verkrygbaar gesteld. Gemeenteraad van Zoeterwoude Zitting van Donderdag 12 Augustus. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig allo leden. Na voorlezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld, deelt de Voorzitter mede, dat zyn ingekomen do volgende stukken: Missivo van God. StatoD, waarby het besluit van 22 Juni jl. tot het voldoen van gelden uit den post van onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 1729.685 wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van Ged. Staten, waarby de veror-' doning tot verdeeling dezer gemeento in 25) „Afschuwelijkriep de barones uit. „Zoo denkt de jeugd tegenwoordig en zoo iets kan mijn zoon zeggen?" jKotn, kom, mama," zeide Henri, om haar tot bedaren te brengen. „Laten wij ons toch niet op liet standpunt stellen van een groot inquisiteur. Gij west immers zeer goed, dat ik de bestaande orde van zaken niet met geweld wii veranderen, maar ik ga toch met mijn tijd mede en eenige vrijzinnigheid mag iemand toch wel hebben. Laten wij maar geduld hebben „Maar ten slottegij zijt toch niet van plan om u alleen op het stadhuis te doen trouwen, niet waar? En een meisje, dat alleen gedoopt isja wie weet of zij wel ge doopt i3? Z|j zegt het wel is waar, maar Mevrouw Trésorier eindigde den zin niet, want het woord bestierf haar op de lippen. L'e deur van het salon werd geopend en haar man stond op den drempel. Moeder en Zoon wijselden angstige blikken: tegenover het hoofd der familie waren zy dadeiyk weder verbondenen. „Gij zult het zeker begrypelyk en te ver gaven vinden, mijn beste man," zeide de baronos, zich opofferend in de bres stellend, „dat ik nieuwsgierig was dit jonge meisje te leeren kennen „Dsza juffrouw Courcier?" „Ja, ik heb haar daarom verzocht my te komen bezoeken, en zooeven is zy weer ver trokken „Goed! En hoe is zy u voorgekomen?" „BetooverendI Er ie geen ander woord voor 1" „Zie nu eens aan!" „Maaren dat heeft my erg getrof fen ik heb van haar in den loop van 't gesprek vernomen, dat zy geen begrip van godsdienst heeft, nooit geleerd heeft baar kerkelyke verplichtingen na te komen." De barones had gedacht, dat haar man na deze verklaring in toorn zou uitbarsten; tot haar verwondering zag zy echter, dat hy zeer kalm bleef. „Nu?" vroeg hy bedaard. „Hoe kunt ge u daarover zoo verwonderen?" „Hoe? zyt ge niet verbaasd.... niet ver ontwaardigd?.. „Waarom zou ik verontwaardigd zyn? Dat heb ik wet gedacht, in 't geheel niet anders kunnen verwachteo. Hoe zou het anders kunnen zyn? Gy zoekt de dochter van een straatroover op en zyt dan ten hoogste ver wonderd, dat zy geen heilige is!" By deze verklaring zonk Henri, die in 't eerst uit de onverwachte kalmte zyns vaders nieuwe hoop geschept had, geheel teleurge steld in oen leuningstoel en begroef wanhopig zyn gelaat in de handen. „Henri!" riep mevrouw Tr<5sori9r geheel ontroerd uit, en voegde er tot haar echtge noot gewend by„Begrypt ge dan niet hos- vesl verdriet gy ons kind aandoet?" „Moet ik den de waarheid voor hem ver bergen? Ik behandel mijn zoon als oen man. Hg beeft een zaak begonnen, die slechts verkeerde gevolgen kan na zich sleepen, en ik wil hem uit den strik helpen, voordat het te laat is." Henri hief zyn gezicht op, welks bleekheid en smartelyke uitdrukking den ouders in de ziel sneed, en antwoordde met vaste stem: „Ik ben er myn vader dankbaar voor, dat hy my als een man behandelt, en als oen man wil ik hem ook antwoorden. Zonder myn toedoen, geheel toevallig, heb ik juffrouw Courcier leeren kennen; ik heb een groote genegenheid voor haar opgovat en beschouw baar als geheel onschuldig aan alles, wat haar vader ten laste kan gelegd worden. Ik vraag dus u beiden, of gy my helpen wilt myn levensgoluk te verzekeren, en ik smeek u alles te willen doen, wat in uw macht staat, om de bezwaren uit den weg te rui men, waarmede ik te kampen zal hebben. Zonder uw bystand zal het voor mg onmo- geiyk zgn dio te overwinnen, doch met uw hulp hoop ik, dat het my gelukken zal. Ik ben tot nu steeds een gehoorzaam zoon voor u geweest; ik weet niet, dat ik u ooit verdriet heb aangedaan, of het mocht in onwetendheid gebeurd zgn, en ook in deze zaak zou ik u niet minder oprecht om ver geving smeelcen. Ik kan niet twyfelen aan uw liefde voor mg, gy hebt my te vesl bewyzen daarvan gegeven en kunt dus mgn ongeluk niet wenschen. Heb dus medelyden met my on veil mg helpen, dit jonge meisje aan de verkeerde omgoviog te ontrukkeD, waarin zy leeft; help mg haar ziel op te voeden en die eveDzoo te ontwikkelen en op dezelfde hoogte te brengen als haar geest en de uiterlyke voorrechten, die de natuur haar geschonken heeft. Ik smeek u, wys mijn bede niet af, wil vergeten, wat u tegen haar inne9mt en uw vooroordeelon ovorwinnen. Betoon aan het meisje myner keuze, dat ik zoo innig bemin, dezelfde toegevendheid, die gy my zoo dikwyis bewezen hebt, en myn geheele leven zal u door myn verhoogde kinderlgke liefde er getuigenis van geven, hoezeer myn hart van vurige dankbaarheid vervuld is Steeds meer door hevige ontroering aan gegrepen, kon Henri slechts met moeite de laatste woorden uitspreken. Tranen stroomden daarby over zgn wangen, en toen hem door zyn aandoening de stem begaf, stond by zwygend en hulpbehoevend voor de diep be wogen ouders. Naast elkander gezeten, zagen beidon getroffen hun zoon aan, die hun hoogsten trots en geluk uitmaakte, en nu aan de wanhoop ten prooi scheen ta zyn. Hun op zulke vaste grondslagen steunend, zoo gelukkig en schitterend leven kwam hun voor plotseling in duigen gevallen te zyn. De moeder kon den aanblik niet langer verdragen, zy greep do hand van haar zoon en trok hem aan haar zyde. „Kom, myn kind," zeide zy, hem teeder troostend, „gU moet u niet ziek maken. Gy bseft immers van het hoofd tot de voeten Kom, goef my een kus! Hebben uw vader of ik u ooR verdriet willen aandoen? Wy bezitten immer» u alleen op de werold on wanneer gU ongelukkig werft, Wat zou er dan van ons worden? \7|es maar gerust, uw vader zal wel een middel vinden, om allee voor u in ordo te brengen, laat dit dus maar aan hem over. Gy weet wol, dat hy iemand is, die alles doorzet, wat hg zich voorgenomen heeft, en hy zal medelyden met ons hebben hy is zoo goed Toen hy zijn vrouw aldus voor zyn oogen tot den vyand zag overloopen en hy zich geheel alleen en door zyn gewichtigste bond genoot in den steek gelaten voelde, sloeg de baron misnoegd op de Ieuniog van den stoel. „Zoo, dat is dus het eindo van 't lledt Moeder en zoon tegen my in opstand 1 Voor den drommel, vrouw, gy bezit geen karakter l Ge kunt dien grooten jongen geen vyf minuten achteroen zien schreien zonder het hoofd te verliezen 1 Wat kan ik nu beginnen, om my tegen zijn dwaasheid te verzetten? Gg zoudt my immers als een bloeddorstigen tiran aan zien, waartoe ik, do Femel weet het, nietCt minste roeping bezitI" Knorrig en ontstemd, maar langzamerhand bedaarder wordend, begon hy heen en weer te loopen door de kamer, totdat hy elndeljjk voor moeder en zoon Btaan bleef, die elkander omhelsden en troost toespraken over hun wederzydsch leed, en vroeg op toornigen toon; „Is zy dan wezeniyk zoo mooi, als gij zegt?^ „O, papa! Wanneer gy haar oena zien, kondetl" „Zy heeft het verkeerde bloed in do aderen,1 dus vertrouw ik haar niet! Zy zal ons allen Dog beepottsiyk maken, waartoe trouwens niet veoi meer noodig is!'' (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1