N". 11488. Maandag O Augustus. A0. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering i van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit DBIE Bladen. Leiden, 7 Augustus. Feuilleton. GILBERTE. w DAGnBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. X.IO. Franco per post1.40. AJzonderlyke Nommers i0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Oilloiëelo Kennisgeyingea. - BorgemeeBter en Wethoudora van Loiden brongen ter algemeene kennis, dat de lijat, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhond van het krijgsvolk in do tracaporten of leverant'ën, voor 's Konings loger of verdedigingswerken gevorderd, in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van af heden gedurendo voer tien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor oen ieder ter inzage is nedergelegd, wordende tevens in herinnoring gebracht, dat aan de inwoners vrijheid wordt verleend tot rniljng met, of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende yereoDen van de inkwar tiering of het onderhond, mits zij van don wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester, voordat de uitreiking van de biljetten aan de manschappen ia geschied, bij gebreke waarvan zjj verplicht zijn aan de vorderirg tot inkwartiering en onderhond te voldoen in hnnne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Wetb., lo.-BurgemeoBter. 6 Ang. 1897. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Loiden; Gozien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezioht bi) hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnon veroorzaken Brengen bjj deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. J. STRIJBOS en J. H. DE KRUIS en rechtverkrijgen den respectievelijk tot het plaatsen en in werkirg brengen van een eest in het perceel Nieuwe Rijn No. 2 en van een moffel tot het lakken van kachels, enz. in bet perceel Groenesteeg No. Fa. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. 0. JÜTA, Wetb., lo.-Burgemeester. 6 Aug. 1897. E. KIST, Seoretaris. Het lager onderwas in deze gemeente heeft een treffend verlies ondergaan door het over lijden van den hoer J. "W. "Wuyster, werkzaam aan de school van den heer J. D. Yan Wflk, vroeger aan scholen der 3de klasse. Op jeug digen leeftijd is hty bezweken aan een ziekte, die hem verscheidene weken van zvjn geliefden werkkring afhield. De heer Wuyster was een man van veel bekwaamheid en van voorbeeldigen (jvor. Wat hem bovenal kenmerkte, wat hem lang in herinnering zal doen blijven, was zijn groote liefde voor zijn leerlingen. Door hem onder wezen te worden, was een genot; de plichts betrachting, cis by van de kinderen oischte, wist by hun te maken tot een lust. Ook de by uitstek vriendschappeiyko wyze, waarop hy met zyn ambtgenooten verkeerde, zal niet licht vergeton worden. Een uitnomend man is ons ontvallen. Ook de heer F. J. Yan der togt, Hor logemaker aan de Bloemmarkt No 10 alhier, is gerechtigd geworden tot het voeren van het koDinkiyk wapen, nl. dat der Koningin- Regentes. Desgelijks de Haagsche export-boekhande laar M. Van der Beek, die dus eveneens als zoodanig benoemd is tot Hofleverancier. Voor het examen Fransch lager onder- wys zyn geslaagd de dames A. Yan Dooren, te Wassenaar, en W. L. M. Gompertz, van Bennebroek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen is te Stel lendam ós. Posthumus Meyjes, te Heinenoord; te Schore en Vlake, alsmede te Goudswaard dr. Vau Ronkel, cand. te Leiden. Men schryft ons uit Noordwykerhout: ,In uw No. van 2 dezer wordt een abuis aangewreven aan iemand, die er onschuldig aan is. Daarom verzoek ik u beleefd, het vol gende ter rectificatie te willen opnemen: Alhier werd eene onderwyzeres gevraagd op eene jaarwedde van 550. Dit werd ééns in twee bladen geadverteerd. Later bleek dat in „De Sollicitant" van 13 April jl. eene advertentie voorkwam, waarin de jaarwedde van 550 werd gebracht op 575. Deze advertentie, waarvoor uit deze ge meente geen opdracht werd gegeveD, was enkel en alleen het gevolg eener vergissing van de redactie. Een abuis dus, waaraan de boekhandelaar uit eene naburige gemeente part noch deel had. Dat van een proces aan de gemeente geen sprake is of kan zyn, zal wel geene nadere toelichting behoeven." Onze correspondent bevestigt heden oven eens, dat in het bericht betreffende het salaris der bedoelde onderwyzeres een kleine onjuist heid voorkwam. Ook volgens hem had niet de boekhandelaar, die de advertentie opgaf, maar de uitgever van een der onderwysbladen, waarin zy voorkwam, schuld aan de misstel ling, wat echter eerst later is gebleken. Men meldt uit Gouda dd. 6 Aug.: Het was heden voor den heer Strover, den nestor van onzen gemeenteraad, een weemoedige dag. Juist vóór 25 jaren gekozen tot lid van den Gemeenteraad, werd by by de laatste verkiezing het slachtoffer van den feilen partystryd, zoodat by heden vermoedeiyk voor het laatst als raadslid zyn plicht ver vulde. De voorzitter herdacht het jubilé en de aanwezige raadsleden drukten den schei denden jubilaris de hand. In dezelfde zitting kwamen de voorstellen van B. en Ws. ter tafel betreffende den door den vorigen burgemeester, mr. Yan Bergen IJzendoorn, aan de gemeente gelegateerden tuin achter zyn woning. Burgem. en wet houders hadden een tamelijk hoog bedrag voorgesteld om dien tuin by het gemeentelyk plantsoen te trekken; doch de gemeenteraad besloot, op het voorstel van den heerNeder- horet, niet meer dan ƒ2000 daarvoor uit te trekken. Yan B. en Ws. kwam in de volgende voor dracht voor de benoeming aan de avondschool voor ambachtslieden van een directeur, tevens leeraar in het bouwkundig en vakteekenen, het maken van begrootingen en de kennis van bouwstoffen, waarop zyn geplaatst de heeren: J. W. Willemsen, to Alkmaar; H. J. De Richemont Jr., te Rotterdam, en B. E. Spyker, te Leiden. In eene gisteravond gehouden vergadering van district YII der liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" te Amsterdam, by eengeroepen tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor den duur van deze campagne (tot 14 September), werd met 8 van de 9 uitgebrachte steramen tot candidaat gesteld het aftredend lid voor dat district, do heer J. T. Cremer, terwyi één stem werd uitgebracht op den heer P. Nol ing. Het bestuur werd voorts gemachtigd met andere kiesvereenigingen in overleg te treden omtrent het stellen van een zelfden candidaat, ten einde een stemming te voorkomen. Een der leden deelde mede, dat by hem was aangeboden eene lyst, waarop een viertal namen voorkwamen ter aanbeveling der can- didatuur van mr. S. Van Houten. Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang VI" te Amsterdam heeft den leden bericht, dat voor de vergadering tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature Cremer) Maandag 9 dezer als candidaat is voorgesteld: de heer W. J. Geertsema. Door de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het district Zutfen is als candidaat voor de a. s. Kamerverkiezing gekozen mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam, die deze candida- tuur heeft aangenomen. Jhr. mr. M. W. C. de Jonge, te Zutfen, wenschte ditmaal, door drukko ambtsbezig heden, niet in aanmerking te komen. Ten aanzien van het programma voor het a. s. bezoek van HE. MM. de Koninginnen aan Dordrecht, wordt gemeld, dat in den eerst vastgestelden weg eene kleine wijziging ia gebracht. Na afloop van het boottochtje ti rugkeerende aan de Merwekade, gaat de stoet niet langs de Palingstraat en Kuipers haven, maar langs Boomstraat, Wijnstraat, Scbryversstraat en Kuipershaven over de op stevige wyze voorziene en vastgezette Dami- atenbrug naar de Wolwevershaven, enz. Een zangkoor van circa 600 kinderen, leer lingen van de hoogste klassen van alle lagere scholen, zal op het Grootekerksplein H.H. MM. verwelkomen met het oude Wilhelmus, het Wien Neerlandsch bloed en een paar couplet ten van den heer I. G. Eysbergen op de muziek van het Vlaggelied. De vertrekken in het raadhuis, voor de ontvangst van H.5. M.M. bestemd, zullen worden gedecoreerd door do heeren H. F. Jansen Zoon, hofleveranciers te Amsterdam, die dat werk reeds meermalen onderhanden hebben gehad, terwijl ter verdere versiering oen aantal wapenen door de vereeniging Oud- Dordrecht zyn beschikbaar gesteld. Een zilveren tafelservies is ten gebruike afge staan door een geacht ingezetene. (D. G.) De gemeenteraad van Klaaswaal heeft de volgende vriendelyke motie aangenomen: „De raad der gemeente Klaaswaal, kennis genomen hebbende van het adres van H. Van der Wulp, metselaar aldaar, dd. Juni 1897; „Overwegende, dat deze zich daarin beklaagt over de onrechtvaardigheid, hem door B. en W. dier gemeente by de aanbesteding van den schoonmaak van de openbare lagere school aldaar over 1897 aangedaan; „Gehoord het [rapport van dat college, by monde van den burgemeester D. Kluifboofd, uitgebracht, waaruit niet de minste ophelde ring omtrent deze zaak kan worden geput; Spreekt uit zyn strenge afkeuring over de despotische bandelwyze van B. en W. der gemeente; „Constateert, dat door B. en W. der gemeente in deze het financièele belang van de gemeente, en daardoor dat van de ingezetenen wederom is verwaarloosd"; „Keurt noodig, dat van deze afschrift zal worden gezondon aan den adressant als be schikking op zijn adres." Officieel is nu vastgesteld, dat H.H. M.M. de Koninginnen een bezoek zullen brengen aan do Tentoonstolling van Nyverheid en Kunst te Dordrecht. Zy zullen daar een uur doorbrengen en zoowel het hoofdterrein als het hoofdgebouw en Oud-Dordt met het museum van preciosa met een bezoek vereeren. Vorst en Vorstin Galitzine, uit Rusland namen gisteravond intrek in „Hotel Royal" aan den Nieuwen Badhuisweg te Schevenin- gen, om een gedeelte van het seizoen aldaar door te brengen. De Erfgroothertog van Baden heeft gis teren zyn naamkaartje afgegeven by de leden van het corps diplomatique te 's-Gravenhage. Vóór hun vertrek naar Duitschland brachten Prins George en Prinses Mathilde van Saksen gisteren een langdurig bezoek in den hof boekhandel van de firma Couvée in de Poten. Uit Enschedee meldt meD, dat aldaar gisternamiddag van mr. N. G. Pierson bericht is ingekomen, dat hy de candidatuur voorde Tweede Kamer niet aanvaardt. Dit is een groote teleurstelling voor de liberalen, die mr. Pierson weder wilden afvaardigen. De liberale kiesvereeniging te Goor heeft den heer C. Lely opnieuw candidaat gesteld. De zilveren medaille van de Oranje- Nassau-orde is toegekend aan den matroos 1ste kl. der K. N. Marine P. F. Kalb. Gisteren is deze medaille naar Indiö verzonden, 't Was naar aanleiding van zyn moedige en van zelf opoffering getuigende daad, dat de commandant der zeemacht in Indiê, den matroos, opvarende van Hr. Ms. flotielje-vaartuig „Borneo" ter westkust van Sumatra, voor deze onder scheiding had voorgedragen. Tusscben de van goud schitterende uniformen van de zee-officieren, rie gistoron by den minister van marine op audiëntie kwamen, stak zonderling af de typische kleederdracht van een bewoner van Volendam, die een goed woordje kwam doen voor bet rj bebakening van de vaargeul by zyn woon plaats. In aansluiting met eene gelijksoortige bepaling ten opzichte van de officieren by de Kon. Ned. marine reserve is thans door den minister van marine bepaald, dat ook de macbini8ten by die reserve zonder vergunnings bewys zynerzyds voor de buitenlandsche zeevaart kunnen worden aangemonsterd. By het notarieel 6taats-examen, te 's-Gravenhage gehouden van 31 Juli tot 6 Augustus, z'yn geslaagd voor het eerste ge deelte de heeren: E. Van Mesdag, te Gro ningen; J. G. Coster, te 3ergen-op-Zoom; en voor het tweede gedeelte de heeren: jhr. J. B. Van AndriDga de Kempenaer, te Gro ningen; H. J. F. Brinkman, te Dokkum; C. J. Baas, to Oosthuizen, en D. Yoüte, te HarJerwyk. Da wethouder Van Maanen te Hoeve laken, tegen wien door de justitie te Utrecht proces-verbaal is opgemaakt, wegens het beletten van het stellen van candidaten by de laatste gemeenteraadsverkiezing, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Ter benoeming tot leeraar in de natuur lijke historie aan het gymnasium van de H. B.-S. met 5-j. cursus te Rotterdam is voorgedragen dr. H. W. Heynsius. De hisr te lande met verlof vertoevende^ majoor der inf. O. I. leger N. Ten Broek ia bevorderd tot luit.-kolonel. Met de nachtboot „Koningin Regentes" der Maatschappy „Zeeland" kwam gisteroch tend te Ylistingen van Londen aan Prins Cbris- tiaan van Sleeswyk Holstein, die met den aansluitenden sneltrein zyn reis naar Duitsch land voortzette. Het stoomschip Anerley gecharterd door do Holland-Amerika lyö, arriveerde 6 Aug. van Nieuw York te Amsterdam; de „Merapi" vertrok 6 Aug. van Padang naar Rotterdam de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam passeerde 5 Aug. Gibraltar. Bodegraven: In de maand Juli werd ten postkantore ingelegd 1127,27, terugbe taald ƒ661,27. Het laatst uitgegeven boekje draagt heb nummer 539. K a t w y kIn de afgeloopen week was het getal vreemdelingen, dat dagelyks per tram of boot naar Katwyk aan Zee ging, zeer groot, zoodat het strand vooral des middags er recht gezellig uitzag. Het was een groote toer om een badstoel te veroveren, zoodat men dan ook verreweg de meesten op het vlakke strand zag nedergeviyd, genie tende van de frissche zoele zeelucht. De ver huurder der paarój9S maakt goede zaken; het is bepaald vermakelijk de grillige wendin gen gade te slaan, die gemaakt worden óoor de bevallige ainazone's, waarvan vele voo het eerst op dergelyko verhevenheid bobbo plaats genomen. Zyn de badgasten wel wa laat komen afzakken, over het algemeen heer men reden tot tevredenheid, daar zoo goed als alles verhuurd is. Noordwykerhout: Ziezoo, de vff ringen voor den nieuwen brandput hebben we klaar. Maandagmorgen zyn we begonnen, hebben alle dagen wat langer on hard ge werkt en daar staan ze. 't Ging heel een voudig. Eerst maakten we een vorm; daarin stampten we een mengsel van grind, cement, zand en water; den volgenden morgeu bra ken we den vorm weg en de ring bleef over. Met hun vyven zullen ze om en by de 10.000 kilo wegen. Ze zyn 24/2 meter wyd en 80 centimeter hoog. De put wordt dus 4 meter diep en kan ongeveer 6-maal zoo veel water bevatten aLs een gewone. Om gosd hard te wordeD, blyven de ringen zoo een maand staan. Als ze dan in dien tyd niet gestolen zyn, worden ze even op elkaar gezet en als alles meeloopt kan de boel met 20) Zy kan nog mooi genoemd worden, ofschoon haar groote aoon haar ouder doet schijnen dan zy is, maar bovenal is zy vriendelijk en innemend. Ik ben overtuigd, dat gij van haar houden zult en z|j ook u hartelijk lief zal krijgen." Gilberte wees glimlachend op de pendule en zeide: .Komaan, mijnheer, het ia t(|d voor u, om hoen te gaan." „Dat is waar, maar wanneer gU mi) niet wegzondt, zou ik licht tot don avond hier blyven; in uw nabijheid vliegt de tijd voorbij, zonder dat ik bet bemerk. O, u nimmer meer Ie verlaten, Gilberte, nimmer meerl Welk een geluk zou dat zijn I B(jna zou ik twijfelen, of het ons ooit te beurt zal vallen I" „O, gij, kleinmoedige, wanhoopt gij er nu reeds aan?" „Uit overmaat van verlangen." „Maar nu, ongeloovig en ongehoorzaam man, moet gij heengaan i" „Ik zie het wel in, maar kan er niet toe besluitenwanneer ik nu bij mijn terug komst de deur eens gesloten vond, en unlet meer mocht weerzien I Mjjn hart is beklemd, alsof ik een voorgevoel heb van een ongeluk." Z|j zag hem kalm en open in de oogen. „Eu zoudt gij mij vergeten, wanneer wij elkander niat meer zien mochten?" „Dat niet, Gilberte, maar ik zou diep onge lukkig zijn." „Ik ook, ongelukkig om mij zelve en om uwentwil. Misschien zou ik, wanneer ik alleen leed, er mi) nog in schikken kunnen, maar wanneer ik wist, dat gU even ongelukkig waart als ik, en ongelukkig om mijnentwil, zou mjj dit, geloof ik, den moed verleenen, om alles te trotseeren en een eind aan uw verdriet te maken. Twijfel dua niet meer. Zoo gij mi) werkelijk lief hebt, zal niets ons kunnen scheiden dan onze eigen vrije wil." „Ik heb u lief." „Tot weerziens dan." Zy drukten elkander langen tyd de band en het kwam hem voor, alsof in die aanraking hunner bevende vingers hun harten zelve in elkander smolten. VIL Gilberte en Henri hadden gemeend, de uitbarsting van het boven hun hoofden dreigende onweder tot den volgenden avond, na het bezoek in de rue de Presbourg, te kuonen uitstellen, maar het barstte nog dien zelfden dag onverwacht los. Toen Courcier om zes uren uit de Kamer terugkeerde, ver ried reeds zyn driftige stap en het geweld, waarmede by deuren open deed en dicht sloeg, het jonge meisje, dat hy zich niet in zg'n gewonen gemoedstoestand bevond. Hy trad zyn studeerkamer binnoD, moest echter zgn papieren en drukwerk haastig op de tafel neergelegd hebben. want het volgend oogon- blik verliet hy die weder en kwam in de woonkamer. Hy dacht er niet aan, zyn dochter te groeten, en tegen den schoorsteenmantel leunend, begon hy dadeiyk op tragischen toon: „Mooie dingen heb ik vandaag moeten ver nemen, kindi Mon mag inderdaad al veel ondervonden hebben, met allerlei menschen hebben omgegaan en voorzichtigheid hebben geleerd, toch blijft men, niettegenstaande dat alles, nog aan de onaangenaamste verras singen blootgesteld 1 Onze huisgenoot, die Gervals, die zich voor een goed republikein uitgaf en het geld voor myn blad voorschoot, dis zich myn scholier, myn volgeling noemde.... weet ge wie hy is?" Gilberte was doodsbleek geworden van angst en verdriet. Op gesmoorden toon kon zy niets uitbrengen dan; „Maar papa...." „Neen, neen, gy kunt het onmogeiyk raden 1 De werkelykheid gaat alle begrip te boven, alles, wat een mensch zich voorstellen, ge- looven kan men meent bepaald te droomenl Dit jonge mensch heet niet Gervais, hy is een koningsgezinde, een reactionnair, die my de „Revolutionaire party" slechts bezorgd heeft, om mü in het verderf te storten, die zich by my heeft aangesloten, om my uit te hooren, te bespieden, een eerlooze schurk, een spion, met één woord de zoon van myn doodvyand, van baron Trésorierl" Gilberte sti6t een zacht „01" uit, dat even goed tegenspraak tegen het harde oordeel haars vaders kon beteekenen, als afschuw voor den schuldige. Bleek en bevend bleef zy als vastgenageld op baar plaats staan, terwyl haar vader met groote stappen in de kamer op en neer liep en als een razende met gebalde vuisten in de lucht schermde. „Kan men zich zulk een schurkenstreek voorstellen? En ik heb als een domme jongen al de verhalen van dien schavuit geloofd! Hy zag er immers zoo eeriyk, zoo oprecht uit, en daarby gaf by geld! Kan men zich van zoo iete een denkbeeld maken? Hy be taalde 1 Ik heb hem dertig duizend franken uit zyn zak zien halen, zooals ik en myns gelyke een paar kwartjes daaruit zouden nemen.... waarom? Ja, waarom? Zooals nu blykt om my in de val te lokken, my te ver derven Dertig duizend franken geeft iemand toch maar zoo niet uit, alleen voor het genoegen, ze te verkwisten. Den een of anderen morgen zou ik aan handen en voeten gebonden kunnen ontwaken, op genade of ongenade aan deze gemeens reactionnairen kunnen overgeleverd worden en dan zouden zy trachten my myn party te doen verraden I Maar die heeren kennen Courcier niet, liever den dood, tienmaal liever den dood!" Hy was donkerrood geworden en de lange haren van zyn baard waren van woede opgekruld en trilden, terwyl hy sprak. Met een gebaar, dat een voorsteller van Dante eer zou aandoen, barstte hy in een woesten lach uit. „O, maar ik heb de kruitmyu ontdekt, laten ze nu maar komen, dan zullen ze zien met wien zy te doeD hebben 1" Deze hevige uitval had hem verlicht; by begon langzamer te loopen en scheen voor het oogtnbiik uitgeput te zyn. „Maar, vader," waagde Gilberte nu te vragen, „hoe zgt ge dat te weteu gekomen?" „Op de eenvoudigste wyze van de wereld. Ik wist reede, dat men over myn laatste groot artikel van eergisteren over „De Revo lutie en haar bewerkers," by de prefectuur van politie boos geworden was. Heden ont moette ik den jongen Marvéjouls, die aan het kabinet van den prefect ie toegevoegd, hy hield my staande in de galery de la Pais en voegde my toe: „Ah, Courcier, gy wilt dus op leven en dood stryd m6t ons voeren?" „Ja," antwoordde ik hem, „en zooals gy wol weet, zonder wapenstilstand." „Dat is verkeerd van u," zeide hy, „gy vertrouwt wat te veel op onze goedheid, want wanneer wy wilden, konden wy u immers met een enkel woord het stilzwygen opleggen." - „My het zwygen opleggen, en hoe?" „Wel, zeer eenvoudig. Wy behoefden slechts in de Regeeringsbladen bekend te laten maken, van waar en van wien het geld van uw courant afkomstig is!" Nu, gy kent mg en kun denken, hoe my het bloed naar het hoof) steeg. „In allen gevalle niet van ui" schreeuwd ik hem toe. „Neen, ik ho'o niets met <t geheime fondsen te maken! Geen stuk brood zou ik uit zulk een hand nemen!" En daar begint dis aap van een jongen spottend te lachen en geeft my ten antwoord: „Dat hangt van den smaak af. Gy geeft de voorkeur aan het geld vau de Orleanisten (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1