De Zijde is verbrand! van Suresnes, werd hy in het Bosch tan Boulogne aangevallen en beroofd. Proeven met een nienwe pantser- plaat van vierduiras-nikkelstaal, vervaardigd in do werkplaatsen van Yickers Sons en Co. (Limited) zyn dezer dagen te Portsmouth ODder leiding van marine-officieren gemaakt. Be plaat had eene oppervlakte van 4 vior- kanten Engelschen voet en geen houten rug bedekking. Zy werd met een kanon van 5 Eng. duim (kogel van 50 pond gewicht) be schoten. Het projectiel, dat met een snelheid van 1460 voet afgevuurd werd, maakte op de plaat niet den geringsten indruk, maar sloeg in splinters langs de zyden af. Een tweede projectiel had een snelheid van 1750 voet en drong ongeveer */4 duim in de plaat. Een derde projectiel met dezelfde snelheid drong een l/i duim in. De plaat bekwam echter geen scheur en ook het tweede en derde projectiel sloeg in splinters. De nieuwe platen zullen hoofdzakelijk op die plaatsen aange bracht worden, waar lichte dunne pantsers zonder houten rugbedekkingon noodig zyn. Spoorwegongeluk te Gjentifte.— Op de lijn, waar e9n paar weken geleden de yseiyke spoorwegramp by Gjentifte by Kopen hagen plaats had, zyn proeven genomen om de verantwoordelijkheid voor het onheil vast te stellen. Men beeft daartoe eon trein samen gesteld, volkomen gelijk aan den sneltrein uit Helsingför8, die op den stilstaanden per sonentrein in het station reed. De directie der maatschappij verlangde, dat de machinist Hansen, wien het ongeluk wordt geweten, ook dezen trein zou rijden, maar de ongeluk kige had gesmeekt daarvan verschoond te mogen blijven. De trein vertrok uit Lyngby; by het pas- Beeren van het signaal onveilig werd geremd met den Weetinghouse rem, waarop de trein 641 meter voor de plaats des onheils stilhield. Paar Hansen beweerde, dat de Westinghouse- em onklaar was, werden ook proeven genomen et de handremmen. Met behulp van deze leef de trein 473 meter voor de plaats des nheils staan. De proeven werden e9nige alen herhaald, steeds met denzelfdcn uit lag. De directie acht het dus bewezen, dat de machinist de volle verantwoordelijkheid draagt voor de ramp. Gemeenteraad van Leiden, Zitting van gisleraamiddag le halfvier. Voorzitter de heer "Was, Burgemeester. Slechts 14 van de 27 leden waren aan wezig. Aan de orde waren de volgonde punten: Verzoek van S. H. J. De Wolff, om vrijstelling van schoolgeld, Gymnasium. (176) i'. Supplotoire staat van begrooting en staat van af- on overschrijving op de begrooting dienst 1S96, van het H. G of Arme- Wees- en Kinderhuis. (177) Verzoek van J. J. Wissenburgh, om ontslag als tweede onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. (179) Voorstel omtrent de uitgifte in erfpacht van duiogrond onder Katwijk, ten behoeve van de Leidsche Duinwater-Maatschappij. (175) Idem tot regeling van do jaarwedde van den Goineente-architect en tot wijziging van de benaming dier betrekking. (181) lo. Zonder discussie afwijzend beschikt. I 2o.-4o. Zonder discussie of hoofdelijke tomming aangenomen. 5o. De jaarwedde van den te benoemen emeente-architect, ter vervulling van de acature te ontstaan door het eervol ontslag ct ingang van 1 November a. s., verleend au den tegenwoordigen titularis, den hesr Faul, thans als maximum bedragende 3000, werd met 11 tegen 3 stemmen Dader astgestsld op f 4000 en tevens is bepaal J aan sdoelden ambtenaar voor 't vervolg den itel toe te kennen van directeur der ge- eentewerken. Een amendement van den «:r Pera om de jaarwedde vast te stellen p 3000 en na 5 jarigen dienst te ver- oogen tot ƒ3500, werd verworpen met 10 gen 4 st3mmen. Het bovenstaande konden wo nog in een 'edeelte der oplaag van ons vorig nommer, eer uitvoerig mededeehn. Daarna kwamen nog aan de orde de punten Staat van af- en overschrijving en suppletoirs staat van begrooting dienst 1897, ad 525. Kosten der Kweekschool voor onderwijzers. (180) Suppletoiro staat van begrooting dienst 1897, ad ƒ50,000 (lijdelijke opneming van gelden ter voorziening in de behoefte aan kasgeld (182) J. Rekening vau de Stedelijke Werkinrichting 1 over 1896. (178) 16o. 7o. Zonder discussie of hoofdelijke emming aangenomen. P'int 8 kon niet io behandeling komen egens onvoltalligheid der vergadering, daar e heer Juta de behandeling niet mag bewonen. De heer Dekhuyzen zou ten slotte wenschen n of zoo mogelijk twee ambtenaren voor "n Burgerlijken Stand te benoemen, aange- en de heer v. Kempen zijn ontslag genomen ]eeft en het des zomers zeer druk is. Zonder discussie werd tot deze benoeming ergegaan. Gekozen werd by tweede stemming de r v. Rhijn met 13 stemmen, tegen 1 op Q heer Pera. De heer v. Rhijn nam de benoeming aan. In de tweede plaats werd by eerste stem- 'ing gekozen de heer Pera met 9 stemmen, •gen 4 op deu heer Versier en 1 op den fcer De Goeje. I De heer Pera aanvaarde de benoeming. I Niemand meer het woord verlangende, werd le vergadering gesloten. I Ingekomen waren o. a. de volgende stukken Een missive van den heer A. L. De Sturler, Pt hy wegens verandering van woonplaats jflo lidmaatschap van den Raad neerlegt. I Missive van den heer Commissaris der loningin, dd. 21 Juli jl. A, No. 2129 (late Hd-)j waarby aan den burgemeester verlof wordt verleend om gedurende de maand Augus tus buitenslands te vertoeven. Missive van mej. H. E. A. Van der Scheer, houdende kennisgeving, dat zy de benoeming tot derde onderwyzeres aan de meisjesschool lste kl. aanneemt. Plan van de heëren dr. A. Couvée en L. Couvée voor stratenaanleg op het terrein gelegen tusschen bet stationskoffiehuis „Zo- merzorg" en de spoorbaan der Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappy. Verzoek van commissarissen van den schouwburg, om toekenning van een subsidie van f 1500 voor het jaar 1898. Nog werd medegedeeld, dat B. en Ws. heb ben besloten de tydelyko aanstelling van dr. H. J. Taverne tot leeraar in de natuur- en scheikunde, natuurlyke historie en wis- en natuurkundige aardrykskunde aan de kweek school voor onderwyzers te verlengen, In afwachting, dat te dezer zake door den direc teur der kweekschool een definitief voorstel zal worden ingediend. De districtsschoolopziener heeft aan deze regeliDg zyne goedkeuring gehecht. De mededeeling aan den Raad geschiedt naar aanleiding van de discussiön by de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1897 over die tydeiyke aanstelling door Burg. en Weths. Marktberichten. Lelden, 30 Juli. Ter markt worden heden aan gevoerd: 8tieren 48 stuks ƒ61 a ƒ226. Kalf- en Melk koeien 169 stuks ƒ108 a 237. Varekoeien 70 etuka 82 a ƒ197. Vette Oasen en Koeien 102 stuks ƒ116 a f 245. Graskalveren stuks fa Kalveren (vette) 78 stu s f 21 ƒ69. Kalveren (magere) 33 etuke ƒ8.a ƒ18.Hamels (vette) stuks f a HamelB (magere) stuks a Schapen (vette) 582 etuka 17. 26.Schapen (weide) 288 stuks 10.a 19. Lammeren (magere) 369 stuks ƒ7.a ƒ14. Varkens (magere) 156 stuks 15.a ƒ80.—. Varkens (vette) stuks a f per KG. Varkens tbiggen) 66 stuks J 6.a ƒ14.—Paarden stuks a Veulens stuks a Ter markt aangevoerd: 889 runderen, 111 kalveren, 870 pchapen, 369 lammeren, 156 varkens, 66 Liggen, paarden, veulens. Ter wekeltjksc'ne Kaasmarkt aangevoerd 82 partijen. Bestoed werd voor Goudsohe Kaas van ƒ15.tot 25.Darby-kaaa van f ioif Leidsche Kaas de 150 KG. 36.— tot 60.— Edammer Kaas (2de qual.) ftot f Aan do Stadswaag gewogen 68 part jon, 3146 etuka kaas, wegende 18,849 EG. Delft, 29 Jnli. Aan de Stadswaag gewogen: 775 achtsten en 56 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 16,080 kilogrammen. Prijs 40 a 51 het vierde, ƒ1.00 a 1.271/2 het KG. £Cliiedaiu, 29 Juli. Notoering van de ake- l;ars. Moatwgn 7.25 Jenover ƒ11.25, idem Amst. proef ƒ12.75 per K"9cL vat en zonder fust, zonder de belasting. Spoaling-commissie 0.80 per ketel. Koteering vau den Branderooond. Moatwiju 63/s a 1 er neet. ct.. zon lor luit e zoader belasting. ütrecllt, 30 Juli. Aan de kaasmarkt wa en heden aangevoerd 110 wagens kaas, wegende 25,300 kilo, die verkocht werden lste qual. voor 44.a 59.— 2de qual. voor 34.a 42.de 100 kilo. Was het Andrée's ballon? Het bericht vau kapitein Lehmann aan de „N.R.Ct." doet de ronde ook door de buiten- land8che pers en beeft over het algemeen weinig vertrouwen gewekt. Het „Berlin'er Tageblatt," nog een paar andere bladen, en ook Fridtjof Nansen naar uit Christiania aan de „Kölnische Zeitung" gemeld wordt - achten het onwaarschyniyk, dat de ballon reeds zes dagen na het opstygen by de "Witte Zee neergekomen zou zyn, vooral daar by eerst een noordeiyke richting had ingeslagen. De „National Zeitung" echter en luitenant Siegsfeld, een deskundige laten dat bezwaar niet gelden. Het is ook werkeiyk niet houdbaar, zegt de „N. R. Ct.„Andróa" was voornemens, door ryzen of dalen een gunstige luchtstrooming te vinden. De Z. Z.O., Iwaarmee by opsteeg, was niet bepaald gunstig, een Z.Z.W. zou verkieseiyk ge weest zyn. Is hy nu in een tegenstrooming geraakt of op eenige andere w(jze naar het zuiden afgedreven, dan kan de ballon in nog veel korter tyd Kola bereikt hebben. De af stand van Deensch eiland naar Kola is niet veel meer dan 1209 KM. in rechte lyn. Voeg er nog evenveel by voor het eerste traject in noordelyke richting en voor de zigzigbewegingen, 2400 K.M. De groote ballon Humboldt heeft eens 500 K.M. in 181/, uur afgelegd, maar een volgende maal (16 Maart 1893) was de tnelheid 66 K.M. in het uur. Met die snelheid zou An- drée's ballon in 26 uren, dus reeds den 12den Juli in plaats van den 17den, by Kola neer gekomen kunnen zyn. „Dat is natuuriyk een maximale snelheid, maar de berekening volstaat om het bedoelde argument te ontzenuwen." En dan kunnen zich van die omstandig heden hebben voorgedaan, die alle overwe gingen, die berusten op de voorstellingen van Andrée zelf te niet doen. De ballon kan by h6t opstygen een scheurtje hebben gekregen. Inderdaad vertelt de heer Machuran, een neef van den maker van den ballon, die mede is gegaan naar Spitsbergen, dat by de opsty- ging tal van voorzorgen moesten worden genomen om beschadiging van het omhulsel te voorkomen. Zoo moesten uitstekende stuk ken hout met vilt worden bekleed, en moest men wegens de heftige slingeringen van den ballon met de opstyging wachten tot de wind wat bedaard was. De „N. R. Ct." wyat nog op de mogelykheid dat Andróe ziek is geworden en de besturing van bet luchtschip aan minder bekwame banden heeft moeten overlaten en op het gevaar dat het gevaarte onder ophoopingen van yzel te ïyien beeft gehad. Dat alles z(jn pessimistische beschouwingen. Wy wenschen recht harteiyk dat de vrees voor het slagen der expeditie ongegrond zal blyken te zyn, maar bet is altyd goed om alle mogelykheden onder de oogen te zien. De Beriynsche correspondent van de „N. R. Ct." seint nog: „Een medewerker van den „Lokal-Anzeiger" heeft kapitein Lehmann en den scheepsofficier Visser te Grimsby gesprokeD. Zy zeiden 0. a. dat de „Dordrecht" tot op een zeemyi (1855 M.) by het dryvende voorwerp gekomen is; dit was 150 voet lang en had bruine en gryze strepen of nadeD; rechts zag men twee blaasvormige aanhangsels, evenzoo gestreept. De kapitein maakte er een teekening van in het scheeps journaal." De „Daily Chronicle" en andere Engelsche bladen bevatten de verslagen van gesprekken te Grimsby met den kapitein en den eersten stuurman van de stoomboot „Dordrecht". Beiden houden vast aan het geloof, dat het waargenomen dryvende voorwerp Andrée's luchtballon is geweest. Zy hebben echter geen touwwerk gezien. Beiden merkten op, dat er zeevogels op het voorwerp zaten, doch deze bleven slechts korten tyd en vlogen dan weer op, hetgeen men verklaarde door het feit, dat het voorwerp voortdurend van vorm scheen te veranderen. Uit de teekening van den stuurman blykt, dat het eene einde hooger boven water uitstak dan het andere. Aan het hoogero einde waren beide blaasvormige aanhangsels verbonden. Enkele bladen werpen het denkbeeld op, dat het zeilen zouden zyn, die kapitein Leh mann en zyn stuurman hebben waargenomen, maar daarvoor was de geraamde lengte van 150 voet wel wat groot. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Zeggen de dames, wanneer de desbetreffende Kleedingstukken zeer dikwyis, na ze slechts 2 3 keeren godragen te hebben, in de vouwen scheuren bekomen of „evenals watten" uit elkaar gaan; dit is echter geen toevallig „verbranden" der ruwe zydemaar deze wordt opzetteiyk, om haar dikker en beter te doen schynen, met tin en phosphorzuur overladen, die de verf van den ruw-zyden draad ver- frisschen; men Doemt zulx kleuren: „char geeren 1" hoe meer de zyde gechargeerd moet worden, door des te meer tin-baden moet ze worden gehaald, om dit gift recht innig te kunnen opzuigen. De geverfde zyde het edelste spinsel! heeft a!zoo de kiem des doods reeds in zich, vóór zy op den weefstoel komt1 De daaruit vervaardigde zoogenaamde Zyden-Stoffen moeten na kort gebruik als zwam spiyten, naarmate de zyde meer of minder gechangeerd is geworden. Do dure robe (incl. maakloon) is totaal waardeloos. Stalen van mijn ECKITE ZIJDE zend ik per ommegaande. De stoffen worden porto- en tolvry toegezonden. 6140 29 G. HENNE SERG's Zijdc-Fabrleken (k. en k. HollZUrlch. BUITENLAND. Groot-Bri tannic. De vergaderiüg der Londensche machine fabrikanten is Dinsdag gehouden. Zy heeft uiet de verwachte resultaten opgeleverd. De stakers hoopten, dat de zwakke positie der patroons op deze vergadering duidelyk zou blyken, maar dit is niet gescbiod. De ver gadering heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de fabrikanten hun tevredenheid betuigen met het verloop van de staking en verblaren by den tegen stand tegen den achtuurswerkdag te zullen volharden. In het Hoogerhuia deelde lord Hamilton, de minister voor Indiö, gisteren het volgende mede over den opstand in Engelsch-Indiu. De Engelsche troep sn zyn Dinsdag den ge- heelen dag in actie geweest in het dal van de Swat. De algemeene aanval der opstan delingen had plaats tusschen 's avonds half- negen en het aanbreken van den dag "Woensdag duurden de schermutselingen den geheelen dag voort, maar de aanvallers wer den overal teruggeslagen. Da Engelschen hadden aan dooden 11 Sepoys en 43 gewon den, waaronder een luitenant. Er worden nog meer aanvallen verwacht. De minister van oorlog, lord Lansdowne, verklaarde, dat er niets gebeurd is, waardoor het billyk zou worden, dat sir John Willoughby en de andere officieren, die betrokken waren by den inval van Jameson in Transvaal, weder in het bozit van hun brovet gesteld worden. Het Hoogerhuis heeft het wetsonwerp tot het uitkeeren van een scbadeloossteliog aan werklieden in geval van een ongeluk, by derde lezing aangenomen met 65 tegen 6 stemmen. Turkije. De ambassadeurs te Konstantinopel zyn het in hunne byeenkomst van gistermorgen eens geworden over een redactie van do clausule betreffende de Turksch-Grieksche oorlogsschatting, welko de inzichten van Duitschland bevredigt. De gezanten wachten nu zekere inlichtingen ovenals de goedkeuring van hunne regeeringen op den voorgestelden tekst. De zitting, waarin de voorloopige vrede tot stand zal komen, zal dus tegen Zaterdag worden byeengeroepon; d^n «uilen de werk zaamheden, voor zoover de ambassadeurs betreft, geëindigd zyn. Thermometerstand: gisteravond ua 8 uren 173 C. 62.6"-' Fahrenheit) hedenmorgen 8 uren 18.5' C. 65.3' F.; 'u middags oni 12 uren 21.5' C. 70 7° F.; r« namidjaga 4 uren 21.5° C. 70.7° F. Tclogramme u» MALTA, 29 Juli. Een bataljon infanterie heeft order gekregen, zich gereed te houden om naar Creta te vertrekken. SILMA, 29 Juli. Omtrent den opstand in B.itsch-Indiö wordt gemeld, dat de gemeen schap met Malakand is hersteld. Hardnekkige gevechten hadden op 27 en 28 dezer plaats; de Engelschen hadden daarby 13 dooden en 43 gewonden. CANEA, 29 Juli. Djevad pacha heeft den admiraals mededeeling gedaan van zyn op dracht. Admiraal Canevarodeed hem opmerken, dat deze opdracht geleek op de bevoegdheid van den gouverneur. De mogendheden waren verlangend haast te maken met de autonomie en de pacificatie van het eiland. De uitbreiding van het bezet tingskordon wordt wenschelyk geacht, maar de admiraals hebben vroeger reeds besloten, dat elk zyn posities zou handhaven tot een vriendschappe^ke regeling zou zyn getroffen. ROME, 29 Juli. In de „Perseveranza" en de „Opinione" wordt gezegd, dat er algemeene overeenstemming biyft bestaan tusschen Italië en Engeland, welk laatste Ryk tegen het einde van September Kassala zal bezetten. LONDEN, 30 Juli. Het stoomschip „Speel man" van de „Kon. Paketvaart Maatschappy," en de Fransche bark „Duguesclin," kapitein Dejoie, van Barry naar Hongkong, zyn met elkaar in aanvaring geweest. Het ss. „Speel man" is met scbade te Batavia binnengeloopen en de „Duguesclin" heeft de reis voortgezet. Of dit schip scbade bekwam is niet bekend. PRETORIA, 30 Juli. De Zuid Afrikaansche republiek be3ft het aanbod aangenomen van de firma Robinson, Lewis en Marks om 200,000 pond te leenen voor de bestryding van de veepest, zonder in den toestand van de Transvaal verandering te brengen, en op voordeelige voorwaarden voor den Staat. SIMLA, 30 Juli. De vyand bestormde heden nacht herhaaldeiyk het Malakamp, maar werd overal t ruggeslagen. De Engelschen hadden 1 doode en 17 ge wonden. Een andere stam heeft zich met de op standelingen verbonden. Versterkingen zyn aangekomen. LEIDEN, 30 Juli. De groote parade, te houden op den verjaardag der KoDingin-Regente3 op 2 Aug. in de Maliebaan te 's-Gravenhage, zal worden geïnspecteerd door den generaal-majoor Door man, gouverneur der residentie, en gecom mandeerd door den kolonel Diemer, comman dant van hot 2de reg. veld-artilleri9. Aanstaanden Maandag op deu verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal op het Loo een diner ten Hove plaats hebben. Na afloop zullen de gasten zich vereenigen in de komediezaal, waar voor dezen mtiomen kring een opvoering zal plaats hebben, gearrangeerd door H. M. Koningin Wilhelmina, met eenige dames en heertn der Hofhouding. Het programma van dez-^n feestavond is oen verrassing voor de Koningin-Regentes en werd daarom zooveel mogelyk geheim ge houden. Te Pretoria (Transvaal) is verschenen „Israóls Lot," den bewoners der Zuid-Afri- kaanscho Republiek ten spiegel voorgehouden; leerrede, gehouden in de Ned.-Herv. kerk te Pretoria, den 13den Juni 1897, door ds. C. Spoelstra, predikant aldaar, vroeger te Zoe- terwoude. De minister van koloniën, de heer Bergsma, beeft by zyn aftreden aan den trouwen kameroewaarder by het departement, den heer Molenbroek, zyn portret geschonken, en daar achter zyn handteekening geschreven, met een van achting en waardeering jegens dezen dienaar getuigend opschrift. Het stoomschip „Bundesrath", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 28 Juli te Napels; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Juli van Padang; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juli te Padang; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 30 Juli te Suez; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 29 Juli te Las Palmas. Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden: den zaakwaarnemer uit Zaan dam wegens medeplichtigheid aan het anti- dateeren van schuldbekentenissen, tot 4 maanden; de vier mannen uil Leiden, die alhier wederrechteiyk eene tappery binnen drongen en de vrouw van den tapper en een bezoeker mishandelden, resp. tot 3 woken, 14 dagen, 7 dagen en 7 dagen; den man uit Monster, die aldaar zyne vrouw mishan delde, tot 6 weken; den man uit Katwyk aan Zee, die aldaar den veldwachter belee- digde, tot ƒ10 boete of 10 dagen; de twee personen uit Leiden, die alhier politiebeambten mishandelden en zich tegen hunne arrestatie verzetten, resp. tot 7 dagen en 10 boete; - den man, die in eene tappery te 's-Graven hage iemand met een bierglas een gat in hot hoofd sloeg, tot 14 dagen; den Schove- ninger, die een politie-agent beleedigde, tot 14 dagen, en den persooD, die in de Spui straat te 's-Gravenhage iemand zonder eenige aanleiding mishandelde, tot 3 maanden. Met de toeb oreidselen voor de de groote tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw in September a. s. te 's Gravenhage is een aanvaDg gemaakt. Op de zyianen van de Maliebaan is het hout materiaal aangevoerd voor de afschutting van dat terrein en hot opslaan der noodige ge bouwen, waarmede den Sdtn Aug. a. s. be gonnen wordt. Zooala bekend, wordt een lotery met vele pryzen aan den tentoonstelling verbonden. Da voornaamste prysvoorwerpen zullen zyn landauers en andere ry tuigen met bybehoorende spannen paarden. De inzendingen, vooral van paarden en veel voor deze expositie beloven veel. De nieuwe bepaling, waarby aan gegageerde militairen hun gagement wordt onthouden wanneer zy in eene Rykswerk, inrichting worden opgenomen, bleek heden, ter terechtzitting van de Haagsche Recht bank reeds vruchten te dragen. Aldaar stond nl. een man wegens landloopery terecht, die reeds 9-malen werd opgezonden. Gedurende zyn verbiyf aldaar maakt» hy een potje van zyn gagement, „uitgaanskas" en „cantine", om dat na zyn ontslag in den kortst mogelyken tyd op te maken, waarna hy zich weer in het gesticht liet opnemen. De laatste maal bedroeg het opgespaarde ƒ244. Toen de man nu hedenmorgen van den president der rechtbank hoorde, dat zyn gage ment voortaan kwam te vervallen gedurende zyn straftyd, trachtte hy aan de opzending te ontkomen, evenwel vruchteloos, want hy werd veroordeeld tot opzending voor den tyd van 3 jaren. INGEZONDEN. fiernls. Met twee draaiorgels voor myne deur, die my myn werk omogeiyk maken, neem ik in stomme wanhoop de pen op om een b> roep te doen op den goeden smaak en men- 8chenliefde van den Raad onzer gemeente. Het is thans de vyfde dag reeds dat wy van 's morgens tot 's avonds gekweld worden door die wanluidende klanken, en dat herbaalt zich elk jaar voor die bewoners van Lei en, die niet in de gelegenheid zyn hun buis ge durende de kermis te ontvluchten en dtn smeerboel te ontloopen. In andere st d n heeft de invloed der beschaving zich sedert lang in dier voege doen gelden, dat men er het gansche zoogenaamde feeft heeft afga- schaft: in het Leidsch Atheen daarentegei zou men zeggen, dat het met het jaar vuiler en viezer wordt, doch het blyft voortbestaan en het aantal draaiorgels i3 dit jaar zelfs talryker dan ooit: oen is er onder de v?le valsche, waarvan slechts de helft der to' en geluid geeft, zoodat ook het gehoor d r keuringscommissie (die bestaat immer*?) schynt te verminderen onder den invloed d r „holde kunst." Ben ik de eenige, die onder het bestialiscb lawaai gebukt ga, of zyn er velen, die er onder lyden? My dunkt, dat dan de tyd gekomen is om het voorbeeld van andere, meer verlichte steden te volgen en voor het volk esn meer passend en ver edelend vermaak in plaats van de kermis te stellen, een vermaak, waarvan Diet een groot, Diet-kormislievend deel der Leidenaars het slachtoffer behoeft te zyn. Met myn dank voor de verleende plaats ruimte verbiyf ik, geachte Redactie, Lkiden, Hoogachtend, 30 Juli 1897. D. Beursbericht. Amsterdam30 Juli. Inte gralen vast 8872. Portugal flauw 217/8. Mexico vaster 35l/a. Amerikaansche prijshoudend, doch Atehison8 beter, ÏS1/^ 277/e 643/»- Canadians 711/i- Nasvilles 54. Petroleum koninklijk 790, Rumeenscho 108, Moeara Eu.in 93. Prolongatio 2J/v Uit de „Staatsconrant". Koninklijke besluiten. Pensioen verleend aan: A. Vrielink, wed. A Van der Vecht, directeur van hot post- en telegraaf kantoor te Dedemsvaart, ƒ550; J. A. Pool, wed. S. N. Hoek, inspecteur der invoerrechten en accijnzen, ƒ600; W. Cremer, wed. dr. J. P. N. Land, hoogleeraar aan do Rgks- universitoit te Leiden, ƒ600. De majoor N. M La Fontijn, van het lste reg. infanterie op pensioen gesteld, en het bedrag vat het pensioen bepaald op ƒ1426 'sjaars. Aan den eersten luitenant W. F. Miolcc, van het 4de reg. vesting-artillerie, op verzoek, eervol ontslag uit den millitairon dienst verleend. Min. beschikking. Met ingang van 1 Oct. 1897, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Kappers, als adsistent voor de pathologische anatomie aan de Ryks-universiteit to Groningen. Kerlcolijlie Bcrïcliton. Noordwykerhout: Herv. kerk. Zondag- voorm. te 10 uren ds. Van Baerle, preoikant te Warmond. Des namiddags te twee uren Zondagsschool. Oudsboom: Zondag-voormiddag te tien uren, R. J. Do Stoppelaar, cand. a/de algemeeue Doopsgez. Soc. 1. Boonacker. Voorschoten: Zondag-voorm. to tien uren, de heer P. J. Cousee, Tneol. cand. Valkenburg: Zondagmorgen te haiftion, ds. Wöstenboff, predikant te Sassenheim. Viering van het Heilig Avondmaal. Woubrugge: Ned.-Herv. Zondag voorm. te halftien, ds. T. Doevendans, pred. te Hoog- made. GereformeerdenZondag-voorm. te tien ureD, dr. A. G. Honig, pred. te Zeist. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gem. Zon dag a. s., des avonds te zes uren, ds. K. W. Vethake, pred. te Alfen aan den Ryn. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3