N'. 11481 Zaterdag: 31 Juli. A°. 1897 r vu jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 30 Jnli. Fouilleton. CÜLBERTE. 'ff Hii PBUS DEZER COüRANTi VoftrTéiSêfTjéFB maanden. f |,ith Franco per post'i 1.40. Afzonderlijke Nommere tf 0.05." PRIJS DER ADVERTENTIES 8 tegels f 1.05. Iedere regel meêr f 0.17J. Grootóre VaB letters gaar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Vopr het incasseeren buiten de stad Den 8den Augustus a. s. zal het 50 jaren geleden ztfD, dat do heer J. A. Longepee als heel- en verloskundige z(jn praktik alhier aanvaardde. - Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Gouderak is ontvangen door den heer H. A. Heyer, cand. te Leiden. Bedankt is voor N(jehaske en Haskerdfike door dr. J. C. Van Konkel, cand. te Leiden. - De heer Hamel, leerling-consul, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken, is voor een jaar op non-activiteit gesteld en zal te Leiden de lessen in de Chineesche taal volgen. - Voor het examen Hoogduitscbe taal, L. O., z\jn te 's Gravenhage toegelaten de heeren: II. Bron te Leiden, F. J. Van den Ende te Rilland, W. J. Jong te Leiden, H. K. F. Du Pré te 's-Gravenhagen, J. C De Vries te Groningen; en de dames: J. A. Van Aalst te Breda, A. H. Nering Bögel en J. C. Tours, beiden te Amsterdam. Afgewezen twee heeren sd óón dame. Niet opgekomen een mannel. kandidaat. - Voor het examen als apothekersbediende n te Arnhem geslaagdmej. H. E. Douwes Dekker, geboren te BoJegraven, en mej. S. A. Van Duren Leosinck, geboren te Zwolle. Afge wezen 1. - De heer P. Th. Jansen, vroeger te Leiden, hans hoofd der school te Landsmeer, is be noemd tot hoofd eener openbare school te Zaandam. - Op de aanbeveling voor leeraar iD de tfant en dierkunde aan het gymnasium en de H. B. school te Zutfen, is geplaatst do beer H. D. Tjeonk Willink, doctorandus aan de universiteit te Leiden. Tdera voor leeraar In do Hebreeuwsehe taal aan het gymnasium dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga en dr. T. F. Westrik, predikanten te Zutfen. Itotn voor leeraar in de Ned. taal- en letter kunde aan het gymnasium, de heer K. O. Meinsma, tbans tüdelyk die betrekking ver vullende. (Z. Cl) - Men schrijft uit Oegstgeest: Woensdag morgen toog een 150-tal pelgrims van hier, onder geleide van de zeereerw. heeren pastoor Roozen, rector Zwart en kapelaan Bergansius, per extra-tram naar Noordwgk, waar zich nog een honderdtal pelgrims uit Voorhout, vergezeld van den zeereerwaarden heer pastoor Bots en den weleerwaarden heer Floor, kape laan te Volendam, bij hen aansloten. Onder de tonen der fanfare van den H. Jeroen ging de stoet in beweging naar den tempel, waar de H. Reliquieèn van den Apostel van Kenne- merland rusten. Onder de plechtige H. Mis hield de zeereerw. heer Zwart een treffende feestpredikatie, waarin hy de deugden van den H. Jeroen schetste en ter navolging voorhield. Na de H. Mis werden de H. Reliquieën ver eerd en toog men onder de tonen der fanfare naar het Martelveld. Te één uur kwamen weer allen samen om een plechtigen rondgang te houden met hst H. Gebeente des roemvollen Martelaars door den tuin der pastorie. Deze processie werd besloten met een plechtig Lof. Na afloop daarvan trokken wij weer onder fanfare naar het Westeinde, om daar in de tram te stappen, die ons onder gebed en gezang weer naar Oegstgeest terugvoerde, waar nog tot waardig besluit een plechtig Lof met „Te Deum" werd gezongen. Omtrent bet vormen eener eerewacht voor het a.s. bezoek van HH. MM. de Koning innen aan Dordrecht, deelt de „Dordr. Crt." nader mede, dat het aantal leden 17 zal bedra gen. Het bedtuur is samengesteld uit de heeren N. Roodenburg, voorzitter, commandant; J. H. v. d. Sande, onder-commandant; J. J. Diemont en J. A. Den Bandt, secretaris. Gisteren zijn naar het Loo vertrokken H. W. J. E. baron Taeta van Amerongen, E. L. graaf Van Limburg Stirum, Kamer- heeron, jhr. W. J. P. v. d. Bosch en jhr. A. S. E. Van Tets, adjudanten, en jhr. C. L. Van Suchtelen van de Haere, ordonnans- officier van H. M. de Koningin. De president van de Tweede Kamer, de heer Gleichman, heeft gistermiddag een reis naar Zwitserland aanvaard. De Internuntius mgr. Tarnassl zal in het laatst dezer week ufï het buitenland in de residentie terugkeeren. De nieuwbenoemde Turksche minister by ons Hof is in de residentie aangekomen en heeft hetzelfde hotel in het Korte Voor hout betrokken van zijn voorganger. De prinsen van Koetei worden in de vol gende week te 's-Gravenhage verwacht, om eenigen tyd in de residentie te verblijven. Het Nut8departeraent te Wormer (prov. Noord-Holland) zal op 7 September a. s. zijn 100-jarig bestaan feestelijk herdenken Aan de Israölietische militairen der landmacht, die niet aan de strengere tucht bi) het algemeen depot vao discipline ouder worpen zijn en die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenscheo te vieren, zal daartoe de gelegenheid worden gegeven door: lo. aan hen, wier oudjes of betrekkingen in bunae garnizoensplaats wonen, vrijstelling van den dienst te veileenen: Voor het Nieuwjaarsfeest van en met 26 tot en met 28 September a. s., voor den Grooten Verzoendag op den ötien en den 6den October a. s., en voor het Loofhuttenfeest, van en met 9 tot en met 19 October a. s. 2o. aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met Vrijdag 24 September a. 8. tot en met "Woensdag 20 October d. a. v., aan hen, die zich den 25sten September a. s. onder de wapenen bevinden, op dien datum groot verlof te verleenen, voor zoover zjj op den b\j die beschikking bepaalden tijd In werkelyken dienst z\jn opgekomen. De minister van oorlog, generaal-majoor Eland, is uit het buitenland hier te lande teruggekeerd en wordt hedenmiddag te 4 uren door H. M. de Koningin-Regentes op het Loo beëedigd. Men zegt, dat de oud-minister Röell burgemeester van Den Haag zal worden. „Men" heeft ditmaal eenige gronden voor dit vermoeden, gronden, die, al komen ze ons niet afdosnde genoeg voor om de zaak als een feit te vermelden, toch genoeg waar schijnlijkheid hebben, om ditmaal eens van dit geruebt melding te maken. Haagsche Ct.) Mej. Catharina Van Rennes heeft, naar gemeld wordt, de uitooodiging van de Com missie voor de Inhuldigingsfeesten te 's Gra venhage, tot het componeeren der cantate, aie door een kinderkoor zal worden uitgevoerd den dag oa den terugkeer van Hare Majesteit uit Amsterdam, met de meeste welwillendheid aangenomen In plaats van den sedert tot majoor bevorderden ritmeester H. E. D. Braams zal de ritmeester J. H. Westenberg, adjudant van den inspecteur der cavalerie, optreden als adjudant van den leider der cavalerie- manoeuvres, en als toegevoegd aan dien leider in plaats van den ritmeester D. Enschedé, de ritmeester A. B. Vau Tienhoven, van het 2de regiment huzaren. De by het 2de reg. inf. benoemde kapt. E. A Umland, tbans nog gedetacheerd aan de normaal-schietschool te 's Gravenhage, gaat den 31sten dezer naar zijn nieuw garuizoen te Gouda. Naar men verneemt, zal kolonel L. M. C. Rollin Couquerque, commandant van het 2de reg. vest.-art. te Amsterdam, eerstdaags op verzoek worden gepeasionneerd. (Fad.) B(j de Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren bestaat bet plan in de eerste helft van het volgend jaar, ter viering van het 25 j trig bestaaD, een congres te houden over dierenbescherming. Onder de punten van behandeling zal „de hond als trekdier" eeDe eerste plaats innemen. Ook te Rotterdam hebben de leden der vereeniging „Vergunning" vergaderd in zake ce hooge aanslagen van tappers en koffie huishouders door de nieuwe wet op de per- soneele belasting. Een der aanwezigen raadde den vergunning- hebbenden aan, in bet geheel geen belasting of vergunning meer te betaleD, en gaf het bestuur in overweging te laten letten op den verkoop van sterken drank aan boord van schepen, omdat deze verkoop de tappers in hun zaken benadeelt. Ook daar zal mr. W. A. Paap, te Amster dam, de tappers in hunne zaak ter zijde staan. Te Dordrecht is de achtste jaarlyksche algemeene vergadering der Nederlandsche Organisten-VereeDiging gehouden, üit de ver slagen bleek, dat de Vereeniging steeds in bloei toeneemt en de financiöele toestand zeer gunstig genoemd mag worden. Dit jaar wer den wederom eenige ondersteuningen verleend. De aftredende bestuursleden werden herkozen en als plaats voor de volgende algemeene vergadering Steenwyk aangewezen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: J. A. Verheyen, Amsterdam, lste voor zitter; M. H. Van 't Kruys, Rotterdam, 2de voorzitter; W. De Vries, Amsterdam, lste secretaris; J. M. Diedrich, 's-Bosch, 2de secre taris; A. Pomper, Amsterdam, lste penning meester; J. C. Braspenning, Amsterdam, 2de penningmeester; J. A. Scholto, Amsterdam, muziekcommissaris. In verband met de terugreis van het oorlogsschip „Van Speyk" naar Nederiand, is de rechtstreek8cho verzending van brieven en andere stukken aan dat oorlogsschip gestaakt. - De officier-machinist dor 2de klasse W. De Waardt, geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „E?ertsen," wordt met 14 Augustus a. 8. gedetacheerd te Rotterdam by de fabriek van de Maatschappy voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fyenoord" aldaar, en aan boord van dien boiem vervangen door den officier-machioist der 2de klasse J. J. Knotter. M6t dienzelfden datum worden de officier- machinist der 2de klasse W. J. Snaauw, gede tacheerd fce VJissiDgtn by de fabriek van de Koninklijke Maatschappy „De Schelde" aldaar, eu de officier machinist 2de kl. J. J. Hessels geplaatst by de conservatie op 's Rijks werf te Amsterdam.- Sts.-Ct Het stoomschip „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 29 Juni te Port-Said; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Juli Prawlepoint; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 29 Juli Kaap Roca. Alkemade: In de korte zitting van den gemeenteraad van gisteren werd mededeeling gedaan van de kasopneming by den gemeente ontvanger, dd. 28 Juli jl., waarby zich in kas bevond ƒ834.66; dat de arme krankzinnige H. Th. v. Leeuwgn den 30sten Juni jl. uit het gesticht „Voor burg", te Vuchfc, is overgebracht naar „Ende geest" dat in het St.-Joris-gasthuis te Delft den 17den Juni jl. is overleden de ten gemeente- laste aldaar verpleegde arme krankzinnige J. Van Zaal. Aangeboden en nagegaan werd de gemeente- rekening over 1896, sluitende met eene ontvangst a 46,136.83 en een uitgave a ƒ42,525.206; batig saldo ƒ3611.625. Benoemd werd een commissie tot onder zoek dezer rekening, bestaande uit de heeren v. d. Poel, Oosthoek en v. Ryzen, en uit hunne eventueele plaatsvervangers de heeren v. d. Zon, v. d. Meer en Nigten. In eene gesloten vergadering werd behan deld de boofdeiyke omslag over 1897, welke, na ^heropening, werd vastgesteld op f 2572, zynde 1000 minder dan het vorige jaar. Valkenburg: Door burgemeester en wethouders is gisteren aanbesteed: lo. h9t bouwen van een raadhuis, 2o. het verrichten van werkzaamheden aan de herberg „Het Wapen van Valkenburg." Ingeschreven was door G. De Jongh en P. Bekker, te Katwyk, voor ƒ4497 ƒ892; W. Van dor Hoogt en J. Van 't Riet, te Leiden, voor 4460—1260 A. G. Van Osnabruggen, te Leiderdorp, voor ƒ4092 ƒ975; K. Haasnoot Nz., te Katwyk, voor ƒ4030 1012; A. Oosterlee, te Valken burg, voor 3900 760.90. Naar men ver neemt, is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. TWEEDE HAMER. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Goeman Borgesius, zal op 18 September a. s., „gezeten in een Hofgala-koets, langs elk portier gaande twee Hoflakeien", en ryden ie te midden van piketten huzaren, naar het gebouw der Staten-Generaal worden geleid om het zittingjaar 1896/97 te sluiten. De opening der zittiog van de nieuwe Kamer zal geschieden op 21 Sept. a. 8. Kamerverkiezingen. Voor de oude Kamer. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegende, dat de heeren C. Lely, mr. H. Goeman Borgesius, mr. W. H. De Beaufort, J. T. Cremer en mr. N. G. Pierson, inge volge art. 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal hebben verloren en dat der halve, mede in verband met artt. 1 en 2 der wet van den 2den Mei 1897 (Stsbl. No. 117), eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in de kiesdistricten Lochem, Zutfen, Amsterdam II, Amsterdam VII en Delft; Gelet op de artt. 131, lste en 2de lid, 133, lste lid, 134, 3de lid, en 144 der Kieswet en op de bekendmaking van den minister vau binnenlandsche zaken van 10 Mei 1897 (Sts.- Ct. No. 110); Heeft goedgevonden te bepalen: dat de ver kiezing in de kiesdistricten Lochem, Zutfen, Amsterdam II, Amsterdam VII en Delft zal plaats hebben op 10 Augustus a.s.; dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op 17 Augustus a. 8. en de heretemming, zoo noodig, op 24 Augustus daaraanvolgende. Voor de nieuwe Kamer. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegende, dat de heeren mr. N. G. PiersoD, C. Lely, mr. H. Goeman Borgesius en J. T. Cremer, Da, by de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September op treden, tot lid dier Kamer te zyn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet dat lidmaat schap van rechtswege hebben verloren en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Enschedee, Lochem, Zutfen en Amsterdam VI; Gelet op de artikelen 131, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, 134, derde lid, en 144 der Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen: dat de verkiezing in de kiesdistricten Enschedee, Lochem, Zutfen en Amsterdam VI zal plaats hebben op 10 Augustus a. s.; dat de stemming, zoo noodig, voor deze verkiezing zal plaats hebben op 17 Augustus a. s., en de herstem ming, zoo noodig, op 24 Augustus d. a. v. 8) „Waarom zou lk geen kamers in dit huis huren?" vroeg hij zichzelf af. „In elk geval verschaft het my de gelegenheid haar weer te 2ien en misschien nog eens te spre ken, aan wie ik voortdurend moet deDken." Toon hy weer in het rytuig zat en de zaak van alle kanten beschouwde, scheen er zich ook veel tegen zyn voornemen te kanten. „Wat zal men van my gaan denken, wan neer ik in deze vertrekken woon? Wanneer de menscben opmerken, dat ik nooit bezoeken kryg, wanneer de portierster nooit een brief voor my in ontvangst neemt, en weet, dat lk er niet slaap, zal iedereen my beschouwen als een anarchist, die dynamietbommen fabriceert, als een schelm, die valsche munt maakt, of als een geheim politie-dienaar. Neen. Ik zal de portierster verzoeken my te bedienen, dan zal zy zich spoedig overtuigen, dat ik niets verdachts uitvoer. „Maar dan zal zy iets anders vormoeden. zy zal dan denken, dat er een liefdeshandel in 'tBpel is. En zou ik daarmede den goeden naam van de mooie blondine geen nadeel toe brengen? En wat zal myn witte seriDg zelve denken, wanneer zy ontdekt, dat ik haar buurman geworden ben want het iB onmo gelijk, dat zy my niet eens ziet 1 En hoe ver baasd zal zy dan niet zynZonder twyfel zal zy myn afwezigheid verkeerd beoordeelen, zal er verschrikt of misschien zelfs beleedigd door wezen en dan zou ik alle hoop moeten laten varen. Wanneer zy echter myn pogingen om haar te naderen niet tragisch opnam? En zich integendeel bereid toonde vriendelyk jegens my te zyn, zon dat dan niet een groote teleurstelling voor my wezen? Neen, neen! Eet was een verkeerde invaler mag geen gevolg aan gegeven wordeDl Het ver standigste zal zyn niet meer aan bet jonge meisje te denken en een vluchtige, maar allerliefste berinnering aan onze reisontmoeting te behouden 1 Hij verhengde zich, dat hy znlk een ver standig mensch was, en besloot de zaak als afgedaan te beecbouweD. Daarby gevoelde hy zich kalmer en gelukkiger, ging met een opgeruimd hart bjj zyn ouders eten en ver toonde hun voor het eerst weer een vroolyk gelaat. Maar den volgenden dag was by precies vier uren in de rue Spontini en huurde, onder den naam van Henri Gervais, tegen duizend franken, waarvan by vyfbonderd vooruit betaalde, de vier kamers met het uitzicht op den tuin. IV. Erie dagen daarna, op een Woensdag, dat er juist geen Kamerzitting was, verliet de afgevaardigde Courcier tegen vier uren zyn woning en ontmoette op de binnenplaats een jongen man, die zeer eerbiedig groette. De volksvertegenwoordiger beantwoordde dezen groet met bet edele gebaar, dat by zich tegenover de volksmenigte had aangewend, liep door en zeide by zichzelf: ,Wel, is dat niet het jongemensch, dat met ons in Toulon op de atoombarkas was, die ons naar het pantserschip bracht? Wat zou die hier komen uitvoeren?" En gehoor gevende aan een wan trouwen, dat hem bygebleven was uit do dagen, toen hy zelf in aamenspanningen was gewik keld, ging Courcier by de portierster binnen en vroeg op den toon van een inquisiteur: ,Wie is die jonge man, dien ik daar zooeven op de bienenplaate zag?" „O, dat is mynheer Gervais! Die heeft hier pas kamers gehuurd." ,En wat is die mynheer Gervais?" „Een jong rechtsgeleerde, die pas gepromo veerd en nu advocaat is. Hy zegt, dat hy volgens de voorgeschreven statuten een domi cilie moet hebben, maar hy eet en slaapt by zyn familie. Het scbynt een fatsoeniyk jonk man te zpnik bedien hem...." „En welke kamers hoeft hy gehuurd?" ,Dle vau de eerste verdieping, vlak boven de uwe." ,Zoo, zoo, ik dank u...." Courcier verborg zyn misnoegen en dacht by zichzelf: „Wie weet of het geen epion is, door de politie over my aangesteld. Maar wy zullen zienl" Toen hy dien avond thuiskwam, ging hy naar den tuin en daar het reeds donker was, bekeek hy met aandacht de ramen der eerste verdieping. Er brandde geen licht. Henri was reeds een uur geledeD weggegaan. Wul hy weten wilde of zyn dochter ook ietB vreemds had opgemerkt, vroeg hy: „Wistge wel, dat de woüing boven ons verhuurd is?" „Neen," gaf het jonge meisje ten antwoord, „ik wiet het niet, maar ik ben er niet ver wonderd over, want voor drie dagen was er veel leven op de trap er werden toen meubelen naar boven gedragen. Het schynt, dat de nieuwe huurder zeer stil is, want ik hoor volstrekt geen beweging." „Eu weet ge wie die nieuwe huurder is? De jonge man, dien wy by de Russische fees ten in Toulon ontmoet hebben." Juffrouw Courcier gaf zulk een merkbare verrassing te kennen, dat haar vader er onwillekeurig by voegde: „Niet waar, het is al zeer zonderling, dat wy hem hier terug vinden?" Zy dacht een oogenblik na en antwoordde daarna een weinig verlegen: „Ja, werkelyk, zeer zonderling.... kent gy dien mynheer?" „Volstrekt niet. Hy is advocaat en heet Gervais, zooals de portierster beweert. Maar lk zal spoedig weten, wat ik er van denken moet, ik zal een briefje aan den prefect van politie schryven." „Gy zult toch dien armen jongen man geen onaangenaamheden willen bezorgen Gy weet hoe onhandig en ruw de politiebeambten soms zyn." „Zeker, daar kan ik van meepraten; zy hebben my dikwyis genoeg het leven verbit terd I Maar nu is dat geheel anders en heb ik ze in myn hand. Ik zal eenvoudig verzoe ken, dat men dezen Gervais nagaat, zonder dat hy er lets van vermoedt." Juffrouw Courcier scheen niet geheel gerust gesteld. Toch drong zy niet verder op de zaak aan. Zy gevoelde instinctmatig, dat het beter was dit onderwerp te laten varen en de gedachten haars vaders op iets anders te vestigen, en zoo bracht zy dus het gesprek op het terrein der politiek en vroeg naar de nieuwste voorvallen der ministerieels crisis. Courcier, die sedert twee jaar al het mogelike aanwendde om een portefeuille te verkrpgen, werd dadelyk wolsprekend en begon zich bitter te beklagen over de menschelyke ondankbaarheid. Die Jacquinot, die met de samenstelling van bet nieuwe Kabinet belast was, was door hem bekend geworden, hy had hem in don zadel geheven, door hem was hy zoo ver gekomen.-Wat zou Jacquinot buiten hem geweest zyn? Een koffiehuis- redenaar, een lid van het een of onder platte landsbestuur, in één woord: nietsi „Kunt gy het begrypen, dat iemand, die zoo dikwyis by ons de voeten onder de tafel heeft gestoken, toen hy niets bezat, nog geen courant had opgericht, byna geen dak boven zyn hoofd had en door zijn achuldeischers werd achtervolgd, my nu behandelt alsof er niets met my te beginnen waai Watl Ik zou niet langer dan een kwartier achtereen kunnen spreken! Wacht maarl Ik zal een redevoering opstellen over de BCheidiog van Kerk eu Staat, een van die toespraken, diedegeheele vergadering aangrypen, tot opheffing van do zitting leiden eo salvo's van toejuichingen onder het spreken teweegbrengen, een rede, die iemand tot minister zou kunnen maken! O, ol deze Jacquinot 1 Ik wilde, dat ik hein omver kon werpen l" ,0, papal" (Wwdi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1