N°. 11479 Donderdag: SO «Tuli. A®/1897 Jtt feze fëourant wordt dagelijks, met uitsondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juli. LEIDSCH DAaBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommers 4 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËK; Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incaaseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Door den heer S. H. J. De Wolff is by adres vrijstelling of terugbetaling verzocht van schoolgeld voor zijn pupil J. J. L. Midden dorp, die wegens ziekte verhinderd is geweest de lessen aan het Gymnasium geregeld te volgen en thans het Gymnasium heeft verlaten. Blijkens ingesteld onderzoek heeft de leer ling J. J. L. Middendorp in het tegenwoordig leerjaar slechts van 11 18 September 1896 en van 1 10 April 1897 de lessen gevolgd en is al den verderen tijd door ongesteldheid hierin verhinderd geworden. Steeds bleef de adressant de hoop koesteren, dat de ziekte van zyn pupil genezen zou, want hij gaf aan de gymnasiale opleiding de voorkeur, doch eindelijk, den 29sten Junij.l., deelde hij den rector mede, dat hy tot zijn leedwezen had moeten besluiten voor zijn pupil een anderen weg tot de Universiteit te zoeken. Hoezeer nu genoemde leerling slechts kor ten tijd gedurende den cursus 1896/97 van het onderwijs heeft kunnen genieten, achten B. en Ws. zich toch tot hun leedwezon verplicht afwijzend te moeten adviseeren op het onder- werpeiyk verzoek. De leerling toch heeft het Gymnasium eerst verlaten in den loop van het vierde kwartaal, loopende van Juni tot en met Augustus, n.l. den 29sten Juni j.l., ter wijl ingevolge het Raadsbesluit van 14 Octo ber 1886, regelende de heffing van school geld voor het Gymnasium (Gem.blad No. 1 van 1887) het schoolgeld over den geheelen cursus verschuldigd is, doch de gemeenteraad in bijzondere gevallen kan bepalen, dat hot schoolgeld eerst zal ingaan met het begin van het kwartaal, waarin de toelating, of slechts verschuldigd zal zijn tot het einde van het kwartaal, waarin het vertrek van den leerling plaats heeft. Eene gelijke beslissing werd genomen in de Raadszitting van 10 Juni jl., omtrent het verzoek van de Wed. A. J. B.OhlmannRaat (zi3 Ing. Stukkon no. 125 van dit jaar). B. en Ws. geven alsnu in overweging afwij zend op het verzoek te beschikken en alzoo adressant te kennen te geven, dat, op grond van de beslaande bepalingen omtrent de hef fing van schoolgeld, geene vrijstelling of terug gave van schoolgeld over den loopenden cur sus kan worden verleend. Door de Leidscho Duinwater-Maatschappij is aan den minister van financiën verzocht in eigendom te mogen bekomen eenige gronden, grenzende aan hare eigendommen, gelegen onder de gemeente Katwyk, te zamen groot ongeveer 4.15.60 hectaren, welke gronden zy noodig hoeft voor latere uitbreiding van haar bedrijf. De minister van financiën heeft B. en W6. by de toezending van het betrekkelijk adres verzocht hun gevoelen mede te deelen over de vraag, of eene uitgifte in erfpacht tot aan het einde der concessie voor don aanleg en de exploitatie der Duinwaterleiding niet was te verkiezen boven een eigendomsafstand. Nadat op deze vraag door B. en Ws. be vestigend was geantwoord, heeft de minister B. en Ws. bericht, dat volgens nader ontvan gen inlichting de Leidsche Duinwater-Maat schappij den bedoelden grond noodig heeft o. a. voor den aanleg van filterwerken, en dat die bestemming vereischt eene opzegbare erfpacht van vry langen duur, welke de goed keuring der Wetgevende Macht zoude behoeven. Daar nu by de overeenkomst van 24 Juni 1879, goedgekeurd by de Wet van 21 April 1880 (Stsbl. No. 48) en by de krachtens art. 2 dier Wet gesloten overeenkomst van 1 Juli 1S95, de grond voor het toevoerkanaal c. a. aan de gemeente Leiden in erfpacht is uitge geven, zoude het, naar het oordeel van den minister van financiën, vreemd zyn, als de nu voor de waterleiding benoodigde grond niet aan de gemeente Leiden, maar aan de exploitante van de waterleiding werd uitge geven, op grond waarvan de minister het beter acht, dat niet de Maatschappy, maar de gameente den grond in erfpacht verkrygt. De minister heeft uit dien hoofde verzocht te mogen vernemen of de gemeente de erf pachtsuitgifte aan haar verlangt. B. en |Ws. brengen hierby in herinnering, dat in de Raadsvergadering van 9 Mei 1895 is besloten den daarby bedoelden grond, heb bende een oppervlakte van 105 aren, 90 centi aren, benoodigd voor de verlenging van het kanaal No. 2 in de duinen met 400 meters in erfpacht van het Ryk aan ta vragen en te.ens het college van B. en Ws. te machti gen te zyner tyd de uitgifte in erfpacht van dei overigen grond, bedoeld in art. 2 der bovenaangehaalde Wet, aan te vragen, welke grond daarna aan de gemeente in erfpacht is uitgegeven. De thans door de Duinwater-Maatschappy benoodigde grond is niet begrepen in de by art. 2 der aangehaalde Wet van 21 April 1880 (Stsbl. No. 48) verleende machtiging aan den minister van financiën tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden, zoodat dan ook door den gemeenteraad geene machtiging is verstrekt aan het college van B. en Ws. om de uitgifte in erfpacht van den grond aan de Regeoring aan te vragen. B. en Ws. geven den gemeenteraad mitsdien In overweging hun College te machtigen om aan de Regeering de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden, ten behoeve van de Leidsche Duinwater-Maatschappy, van den boven omschreven duiogrond, gelegen onder de gemeente Katwyk, ter grootte van onge veer 4.15.60 hectaren, aan te vragen. Als oen gevolg van het besluit van den gemeenteraad van den lOden Juni jl. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Meisjesschool lste klasse, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van eene derde onderwyzereslo. mej. H. E. A. Van der Scheer, onderwyzeres te Haarlem; 2o. mej. E. Van Sonsbeek, onderwyzeres aan de school 3de klasse No. 4, en 3o. mej. M. Van der Horn Van den Bos, onderwyzeres te Voorschoten. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwil liging van het verzoek van J. J. Wissenburgh, om ontslag uit de betrekking -s&n tweeden onderwyzer aan de Jongensschool lste klasse, B. en Ws. geven derhalve irf* overweging het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 September e. k. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen het voorstel van B. en Ws. van den 9den dezer tot verhooging der be grooting, dienst 1897, in ontvangst en in uitgaaf met 49,900, tot vinding der kosten van de stichting van een 6de school der 3de klasse aan den Maresingel. Zg stelt derhalve voor tot de vaststelling van den overgelegden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1897, over te gaan. Dezelfde commissie heeft evenmin beden kingen tegen den door het Bestuur van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis ingedienden suppletoiren staat van begrooting en den staat van af- en overschryving, beide het dienstjaar 1896 betreffende, en adviseert tot goedkeuring. Het onderzoek der rekening van de Stede- lyke Werkinriching over 1896 heeft ook tot geene bedenkingen aanleiding gegeven, zoodat de Commissie voorstelt die goed te keuren in ontvangst op 15504.03, in uitgaaf op 15479.43, sluitende met een batig saldo van 24.60, in do eerstvolgende rekening te verantwoorden. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat het aantal kweekelingen, in do 4de klasse der Kweekschool voor onder- wyzers en onderwfizeressen te plaatsen, by het begin van den nieuwen cursus hoogst- waarschyniyk 37 zal bedragen, welk aantal splitsing in twee parallelklassen noodzakeiyk maakt. Dientengevolge zal voor 21 meerdere lessen noodig wezen 21 X 75 ƒ1575. Op de begrooting voor dit jaar is een bedrag van ƒ1050 uitgetrokken voor splitsing der 4de klasse tot 1 September 1897. Dit artikel zal alzoo nog met een derde gedeelte van bovengenoemd bedrag van 1575 of met 525 moeten worden verhoogd, terwyi mede de bydrage van het Ryk in de kosten der Kweek school met 50 pet. daarvan of 262.50 zal moeten worden verhoogd. B. en Ws. geven mitsdien in overweging do voor bovenbedoelde splitsing der 4de klasse van de Kweekschool voor onderwyzers be noodigde gelden beschikbaar te stellen, door vaststelling van den overgelegden suppletoiren staat van begrooting, ad 262.50, en van den staat van af- en overschryving tot geiyk be drag, te vinden door afschryving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. By gemeenteraadsbesluit van 23 April 1885 is de jaarwedde van den Gemeente- architect bepaald op ƒ2500, met vyf twee- jaariyk8che verhoogingen van ƒ100, zoodat de jaarwedde na tien jaren dienst zou be dragen 3000. Reeds meermalen is de vraag gerezen, of deze jaarwedde wel voldoende kan worden geacht, met het oog op den werkkring, die van veel omvattenden aard is en waaraan eene groote verantwoordeiykheid is verbonden, terwyi de werkzaamheden ten gevolge van de grensverandering belaDgryk vermeerderen. Het komt B. en Ws. voor, dat deregeliDg der bedoelde jaarwedde herziening eischt en dat zy op ƒ4000 zoude moeten worden vast gesteld. B. en Ws. merken hierby tevens op, dat krachtens de instructie, voor den architect der gemeente vastgesteld, deze ambtenaar zich niet mag inlaten met eenige werken, het maken van bestekken, teekeningen, enz. voor of ten dienste ;an instellingen, auto riteiten of byzondere personen, dan met 8cbrifteiyke toestemming van Burgemeester en Wethouders, en dathet voornemen bestaat niet dan in byzondere gevallen in het vervolg zoodanige toestemming te verleenen. Het ligt in den aard der zaak, dat het in het belang van den gemeentedienst is, dat, met het oog op de vele werkzaamheden, aan de betrekking verbonden, de gemeente architect zich geheel aan dien dienst kan wyden, en zich alzoo niet dan by. uitzondering behoort in te laten met particulier werk, en dit doel kan alleen worden bereikt, door aan de be trekking eene behoorlijke jaarwedde, in over eenstemming met den aard dier betrekking, te verbinden. In de tweede plaats is bet, naar het Inzien van B. en Ws., wenscheiyk de benaming van de hier bedoelde betrekking te veranderen in die van Directeur der Gemeentewerken, welke titulatuur in vele andere gemeenten is aan genomen en dan ook meer in overeenstemming is met de aan de betrekking verbonden werk zaamheden. B. en Ws. geven op grond van het voren staande in overweging, om, in verband met het aan den heer H. Paul by Raadsbesluit van 14 Juli j.l. verkend eervol ontslag als Gemeente-architect, te besluiten, dat zal wor den aangesteld een Directeur der Gemeente werken op een jaarwedde van ƒ4000. Aan het overgangsexamen van bet lste naar het 2de studiejaar van den cursus by het 4de regiment infanterie, waaraan door vyf adspiranten werd deelgenomen, voldeden de navolgende sergeanten: H. Van de Erve, G. J. Bloem, G. R. PL Kits van HeyDingen en H. F. Oostdyk. De heer W. Uitten bogaard, onderwyzer aan de Christeiyke school op de Hooigracht alhier, is benoemd tot hoofd der nieuw op gerichte school voor meer uitgebreid lager onderwys te Arnbem. Voor de akte Engelsche taal lager onderwys is toegelaten mej. C. M. Frederichs, van Leiden. De majoor A. J. Gevers Leuven, hoofd officier voor het reservekader te Leiden, is aangewezen om in September de Fransche manoeuvres van het lste en 2de legercorps in de omstreken van Kameryk by te wonen. Blykens in dit nummer voorkomende advertentie zal Donderdag-avond 29 Juli in de Kloosterkerk te 's Gravenhage een kerk- concert gegeven worden door don heer De Zwaan (orgel), van Den Haag, en mej. Betty Meeter (zang), van Genève, die eertyds leerling der Leiasche Muziekschool is geweest. Dit kerk concert wordt gegeven ter gedachtenis aan den sterfdag van J. S. Bach. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de in de provincie Friesland op te richten Rykslandbouwschool zal worden gevestigd in de gemeente Leeuwarden. Deze inrichting zal worden geopend in den loop van de maand October of November van dit jaar. Aan deze inrichting kan worden geplaatst: a. een onderwyzer in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwfizer en van eene akte voor lager onderwys in de land bouwkunde b. een veearts in het bezit van een diploma van veearts. Jaarwedde 400. Zy, die voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of op 3 Augustus e. k. aan te melden by den inspec teur van het middelbaar onderwys F. B. Löhnis, te 's Gravenhage. Mr. Snyder van Wi6senkerke, directeur van het bureau van den industriëelen eigendom aan het Departement van Justitie, behoort tot de vice-presidenten van het Congres be treffende de arbeidsongevallen en de ver zekering van werklieden, dat thans te Brussel gehouden wordt. Door do afdeelingen yan den „Christeiyk- Historischen Kiezersbond" in het district Ylaar- dingen is candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature-Waldeck) de heer C. Ghislain, kassier te Maassluis, secretaris van de afdeeling van den Bond aldaar. Eenige leden van het afgetreden Ministerie legden gisteren afscheidsbezoeken af by den heer Röell, laatstelyk tydeiyk voorzitter van den Ministerraad en Minister van Buitenl. Zaken. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Gleichman, zal zich a. s. Donderdag buitenslands begeven. Na een verblyf van een 12-tal dagen in het Hotel Paulez, te Scheveningen, is gister morgen naar Het Loo vertrokken, om een bezoek te brengen aan HH. MM. de Koninginnen, Z. K. H. Vorst von Reusz zu Reusz, reizende onder den naam van Baron Von Dölan. De kleinkinderen van H. K. H. prinses Von HohenzollernSigmaringen, die thans te Scheveningen vertoeft, worden ook aldaar verwacht. Het Kamerlid P. J. Troelstra zal zich, volgens „De Hervormer", niet te Buitenpost vestigen, zooals onlangs gemeld werd, maar te 's-Gravenhage. De kamers der griffie in het gobouw der rechtbank aan den Korten Vy verberg te 's-Gravenhago worden gerestaureerd. Men zal trachten de fraaie, met goud afgezette plafonds, waaraan sedert jaren niets werd gedaan, weder eenigszins ln den vroegeren staat terug te brengen. Naar gemeld wordt, zal eerlang verschy- nen eene beoordeeling over de arbitrale uit spraak van den heer De Martens in de zaak der „Costa-Rica-Packet" van de hand van mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. De lste luit. W. H. Buekers, van den staf der inf., die eervol ontslag uit den mili tairen dienst heeft aangevraagd, is bestemd om na bekomen eervol ontslag als burger- leeraar by de Cadettenschool te Alkmaar op te treden. Het eindexamen voor de leerlingen van den artillerie cursus te Delft zal op 16 Aug. een aanvang nemen. Ter naturalisatie zyn voorgedragen de hoeren E. H. Topic, winkelier te Amsterdam; S. Seeligmann, te Amsterdam; G. B. Govers, wisselwachter te Rotterdam; A. M. Reindel, politie-opziener te Makasser (N. I.)A. A. C. Strcnde8, lste luit. der infanterie te Palem- bang (N.-I.); K. Sallaerto, te Valkenswaard; H. B. E. Thole, koopman te Amsterdam, en L. R. Thierer, graveur te Utrecht. De Nederlandsche gezant te Londen, baron W. Van Goltstein van Oldenaller, vertrekt Donderdag met verlof naar Nederland. De staatssecretaris der Z.-A. Republiek, dr. Leyds, zal heden de residentie tot omstreeks half Augustus verlaten en dien tyd in Duitsch- land doorbrengen. Te Freiburg i/B. Is bevorderd tot doctor in de staatswetenschappen met proefschrift „Die javanische Dorfgemeinde," de heer M. E. Van de Werk, geboren te Zevenbergen. Door den Aartsbisschop van Utrecht is tot lid van het hoofdbestuur der „Vereeniging tot bevordering van kath. byzonder onderwys" in het Aartsbisdom Utrecht, benoemd mr. A. H. M. Van Berckel, te Rysenburg. Op de internationale kunst-tentoonstelling te Müncben werd door de jury met eenparige stemmen de gouden medaille eerste klasse toegekend aan de kunstschilders N. Bastert, G. H. Breitner en P. De Josselin de Jong, en aan den architect dr. P. J. H. Cuypers. Verder de gouden medaille tweede klasse aan de kunstschilders B. M. Koldewy, Jacob Smits en H. J. Van der Weele. Als men weet, dat er in het geheel slechts twintig medailles eerste klasse zyn uitgereikt, waarvan Engeland er drie en de overige landen slechts één of twee hebben behaald, dan mag ons land trotsch zyn op zyn vier eerste medailles. Maar daarby komt ook een woord van grooten lof toe aan onzen regee- rings commissaris, den heer J. H. L. De Haas, die als jury-lid geen moeite ontzien heeftom het succes van onze school te verzekeren. Wegens vroeger te München behaalde onderscheidingen bleven buiten mededinging de inzenders: C. Bisschop, Jozef Israels, H. W. Jansen, J. Maris, W. Maris, H. W. Mesdag, Ter Meulen, Neuhuys, Struys en Tholen. (A. E.) Naar „De Limb. Koer." uit goede bron verneemt, is by bet gemeentebestuur te Maas tricht eindelyk ernstig sprake over den bouw van een concertzaal. Het plan bestaat om de tegenwoordige concertzaal aan de Kleine Gracht te verkoopen en het stadsmagazyn als zoodanig in te richten. Het stoomschip „Herzog" vertrok 25 Juli van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Palinurus" vertrok 20 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Maurits" vertrok 26 Juli van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem IV" arriveerde 26 Juli van Amsterdam te Paramaribo; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 25 Juli te Lissabon; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 27 Juli Wight. Letterkundig Congres. Hoe meer de tyd nadert, waarop het zal gehouden worden, des te grooter biykt de belangstelling voor het XXIVete Ned. Taai en Letterkundig Congres te Dordrecht. De staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek, dr. W. J. Leyds, aanvaardde wel willend het eerelidmaatschap, onder verkla ring, dat hy het betreurde door vroeger ver trek uit ons land in de onmogelykheid te zyn door persoonlijke aanwezigheid zyn belang stelling te toonen. Van verschillende iostellingen en vereeni- gingen werd reeds bericht ontvangen, dat zy zich zullen doen vertegenwoordigen, o. a. de Senaat der Utrechtsche Universiteit door prof. dr. J. H. Gallee, de Maatschappy van Ned. Letterkunde te Leiden door prof. dr. H. Kern, het Leidsch Studentencorps door den heer J. D. Rutgers van der Loeff, d3 Nöd. Journalistenkring door den heer Ch. Boissevain, het Davidsfonds te Gent door dr. H. Claeys, Conscience's taal-, tooneel- en letterkundig genootschap te Blan- kenberge door den heer Leopold Konkelberge, de Kon. Vlaamsche Academie te Gent door de heeron J. Obrie en H. Sermoö, de aloude rede- rykerskamer het Versaaken te Leuven door dr. Leo Goemans, het kunstgenootschap de Distel, onder de zinspreuk „Stekelig niet hekelig" te Brussel door een nader aan te wyzen afge vaardigde. Voor den stoomboottocht der Congresleden met hunne dames op 25 Augustus is een der salonbooten van ds reedery Fop Smit af gehuurd, terwyi Dordrechtsch museum de verzameling schilderyen en do vereeniging Oud-Dordrecht de verzameling oudheden op de Groothoofdspoort gratis voor de Congresleden toegankeiyk stellen. Het tekstboekje, waarin opgenomen worden Esmoreyt en de liederen, die op den kunst avond van 24 Augustus zullen worden ge zongen, is ter perse, terwyi de byzondere feesteiykheden, die de tentoonstelling voor bereidt voor de ontvangst harer gasten, de congresleden op den avond van 25 Augustus, eerstdaags zullon worden bekend gemaakt. TWEEDE KADER. Organisatie directe belastingen en kadaster. De minister van financiën heeft nog een nador voorloopig krediet aangevraagd voor de herziening der organisatie van het dienstvak der directe belastingen en van het kadaster, en van de belooningen der daartoe behoorendr ambtenaren. De bedoeling is om eenige meerdere con- tröles in te stellen, waardoor ook do gelegen heid zal ontstaan om adjunct-controleurs tot controleur te bevorderen. De toelagen der ambtenaren by het dienstvak zouden vervallen; behoudens de noodige overgangsbepalingen met behoud van een aanvankelyk traktement van 2000, het tegenwoordig minimum, zou dit telkens na 4 jaren onafgebroken dienst mot 200 worden verhoogd, zoodat na 24 jaren dienst in den rang een maximum-salaris van 3200 wordt bereikt. Voor een vyftal der meest belangryke contrëles zou het minimum op ƒ2100 bepaald kunnen worden, met eene vier jaarlyksche periodieke verhooging van 300, zoodat na 20 jaren dienst in den rang een maximum-salaris van 3600 wordt ver kregen. De betrekking van adjunct-controleurs biyft in de organisatie behouden, met bestendiging van het tegenwoordig traktement van 1600, terwyl na 4 jafen dienst al3 zoodanig aanspraak verkregen wordt op ƒ1800. Voor surnumerairs by dit dienstvak zal het traktement worden bepaald op 1000, na 3 jaren dienst te verhoogen tot 1200. Voorts wordt de bestaande regeling ter vergoeding van bureaukosten voor do contro leurs d6r directe belastingen en van het kadaster verbeterd, waartoe een bedrag van 4000 noodig wordt geacht. Voor het loopende jaar wordt alvast 3000 aangevraagd. De nieuwe organisatie zal in de eerste jaren vermoedeiyk ongeveer 15,000 per jaar meer kosten dan tegenwoordig. Tot uitvoering van de wet betrekkeiyk de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen is door den minister van financiën nog op de loopende begrooting aangevraagd een bedrag van 30,000, voor de uitgaven van drukwerk en voorbereidenden arbeid en voorts nog enkele kleinere uitgaven, hiermede in verband. De totale kosten zullen waarschyniyk 600,000 bedragen, waarvan voor belooning van commissiën en reis- eq verblyf kosten ƒ530,000. Nieuwe klinieken. De minister van binnenl. zaken heeft by een suppletoire begrooting voor het loopende jaar ƒ5000 aangevraagd als eersten termyf voor de stichting der nieuwe klinieken voor

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1