N°. 11478 Woensdag 38 Juli. A0. 1897 r ï.i-o. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2T Jnli. Uull9£ jL Feuilleton. C9LBERTE. LEIBSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per poet Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. Van 1-6 lettere naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. PRIJS DER AD VERTENT IEN: f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera Voor het incasseeren bulten de stad BjJ beschikking Tan den minister van binnenlandscbe zaken is benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Ryks universiteit te Leiden, dr. E. Van Everdingen, en is, op ztfn verzoek, eervol ontshg verleend aan den heer A. Van Eldik, als assistent voor de natuurkunde alhier. Ten raadhuize alhier is aanbesteed de bouw van een openbare school 3de kl. No. 5, voor minvermogenden, aan den Maresingel; bet leveren en stellen der schoolmeubelon; en het leveren en stellen der leermiddelen; in 3 perceelen. Minste inschrijvers waren: perceel I, schooltouw, P. Rings, te Zandvoort, f 35,350 (13 inschrijvers)perceel IT, school- meubelen, T. Camp, te Dordrecht, f 4000 (10 inschrijvers); p rceel III, leermiddelen, H. J. Boom, te Leiden, f 199.80 (7 inschrijvers). De gunning werd aangehouden. De heer Jobs Meyer, klerk der posterijen en telegraphie ten postkantore alhier, behaalde bi) bet dezer dagen gehouden examen het radicaal voor den Rijkstelegraafdienst. Het voor den tijd van het jaar, vrij talrijke publiek, dat opgekomen was om het Zweedsch Mannenkwartet Zaterdag jl. in de concertzaal van het Gebouw van de Maat schappij van den Werkenden Stand te Am sterdam te hooren, moest teleurgesteld huis waarts keeren. De concertdirectie van Stumpff en Koning aldaar moest op de talrijke vragen, waarom het concert niet doorging, antwoorden, dat men niet wist waar de heeren waren en men bericht wachtende was. Na lar g telegrapheeren hunnerzijds, bleek, dat een onduidelijk tele gram, een te laat nagezonden brief en tot slot een door de zangers verkeerd opgegeven adres de oorzaken zijn, dat hun gebeelo rondreis moet worden uitgesteld. Het tegen a. s. Donderdagavond alhier in „Zomerzorg" aangekondigd concert zal dus ook niet doorgaan, mar men ons nader mede deelt wegens ongesteldheid van een der zangers. In de zitting der Algemeeno Synode van gisteren, die met gebed werd geopend, kwam aan de orde een schrijven van het Classicaal Bestuur van Leiden, inboudendo bezwaar tegen het besluit van de Synodale Commissie, waarbjj het verzoek om uitbetaling van kosten voor de afvaardiging eener Commissie naar de ge meente van Nieuw-Vennep was afgewezen. Besloten werd, om de handeling der Synodale Commissie goed te keuren, daar deze terecht had geweigerd aan het verzoek te voldoen, doch teveüs, om aan genoemd Classicaal Be stuur te melden, dat de in bedoelde zaak gemaakte kosten billijkheidshalve voor reke ning der Kerk komen. Het verzoek van den kerkeraad te Wou- brugge, om de beroeping, uitgebracht op den heer K. Eekhof, pred. te Werkhoven, te doen goedkeuren, waaraan 120 lidmaten te Wou- brugge adhaesio schonken, werd gewezen van de hand op grond van de bepalingen van artt. 53 en 61 van het reglement op de vaca turen, in verband met art. 12, al. 6, van het algemeen reglement. Ter tafel kwam een bericht van den he<r M. C. Bezemer (Gebr. Mullor) te 's-Hprtogen- bosch, dat by den eigendom der „Kerk'-lyke Courant" heeft overgedr?gen aan de naamlooze vennootschap: boekhandel en drukkerij, voor heen firma E. J. Brill te Leiden. Besloten werd dit schrijven voor kennisgeving aan te nemei, dit te melden aan den heer Bezemer met dankbetuiging voor zijn bewezen diensten en aan den nieuwen uitgever te schrijven, dat de Synode hem gaarne haar steun zal verleunen als tot dusver. Door den heer Van Gorcum werd rapport uitgebracht over den staat van het hulp proóikerschap, waaruit bleek, dat de eenige bulppredikersplaat8 te Hekendorp nog steeds vacant is; het rapport werd met dankzegging ▼oor kennisgeving aangenomen. Namens de Commissie A. voor nieuwe wetsvoorstellen door den heer Buscb Keizer wordt gerapporteerd over het voorstel der Alg. Synodale Commissie ter aanvulling van art. 78 Reglement voor Kerkelijk Opzicht en Tucht, strekkende om daaraan toe te voegen, de woorden „en art. 63". Het rapport zal ter visie worden gelegd. Hierna werd de lezing voortgezet van het verslag der Alg. Synodale Commissie van hare verrichtingen in het jaar 1896—'97. Mededeeling werd gedaan van eene mis sive van het Prov. kerkbestuur van Noord- Holland, met twee bijlagen, door de Syn. Commissie ontvangen in zake het kerkgezang in de Herv. gemeente te Zandpoort en van bet besluit der commissie om dezo zaak over te brengen by de Synode, omreden de Syn. Commissie geen kerkbestuur is, terwijl deze verzoekt van de gegeven opdracht ontheven te worden. Naar aanleiding van breede discussie hier over werd door den secretaris deze motie ingediend: De Alg. Synode, van oordeel, dat volgens Art. 22 Regl. voor de kerkeraden, geen anderen liederenbundel in de Ned.-Herv. Kerk bekend is dan die déér genoemd wordt: „de Psalmen en Gezangen," dat het invoeren van een anderen, eigen liederenbundel bij de openbare godsdienstoefeningen geen steun vindt in de bestaande verordeningen; over wegende, dat altijd de vrijheid bestaan heeft, om bij bijzondere gelegenheden ook van andere liederen gebruik te maken en deze vrijheid behoort gehandhaafd te blijven; handhaaft baar vroeger genomen besluiten en draagt aan het Prov. kerkbestuur van N. Holland op, zorg to dragen, dat bij de gewone open bare godsdienstoefeningen in de Ned. Horv. gemeente te Zandpoort de liederen uit den officieel ingevoerden Psalmen- en Gezangen bundel uitsluitend worden gebruikt. Door den heer Zeeman werd een motie ingediend, strekkend tot intrekking van de door de Synode in deze zaak genomen be sluiten van 1887 en 1895. Nadat de laatste motie was verworpen, werd do eerste aan genomen, beide met 15 tegen 6 stemmen. Daarna werden twee grostallen opgemaakt ter vervulling der vacaturen als predikant en als ouderling in de Synódalo Commissie. Voor de akte van onderwijzer werden gisteren te 's-Gravenbage geëxamineerd zes candidaten, waarvan zijn toegelaten de heeren C. Spoor, te Zwammerdam, en A. Veerman, te Bodegraven. Het 50-jarig bestaan van het tegenwoor dige seminarie „Hageveld", te Voorhout, zal daar op Donderdag 12 Aug. a. s plechtig worcen gevieri. Z. D. H. Mgr. Bottemaone zal dien dag in de kapel van het seminarie een pontificale H. Mis celebrceren des morgens te 9 uren. H. M de Koningin-Regentes heeft aan den schipper A. Van IJseldiJk Czte St.-Maar- tensaijk, f 100 doen toekomen, ter tegemoet koming in de geleden schade, door het ver ongelukken van zijn schip by den storm van 19 Juni. H. D. H. de prinses van Hohenzollern- Sigmaringen bracht gistermiddag, vergezeld door eene hofdame, een bezoek aan den bota- nischen tuin te 's Gravenbago, waar de prinses door den directeur werd rondgeleid. De vorst en de vorstin van Waldeck- Pyrmont worden binnenkort op Het Loo verwacht. De Ministerraad is gisternamiddag te balf- vtjf buitengewoon byeengekomen. Ook in den loop van den dag hielden de leden van het demissionnair Kabinet een byeenkomst. De minister van marine, jhr. v. d. Wijck, heeft gisterochtend van de hoofdambtenaren en afdeelingschefs ieder afzonderlijk afscheid genomen en daarna gezamenlijk van verschil lende ambtenaren. De Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam wil trachten, met heb oog op hc-t aanstaande kroningsfeest, eenheid te brengen in de keuze der liederen, welke zonder twijfel ook dan weder uiting moeten geven aan de feestvreugde. Zy heeft daartoe uit haar midden eene commissie benoemd, bestaande uit de heerenJ. Stamperius, voorzitter; P. Van den Ent, W. H. De Groot Wzn., F. J. Haverkamp, G. Kappenburg Pzn., G. S. Van KriekeD, H. Van Voorthuyson, A. H. Westendorp en A. P. De Wild, secretaris. Deze commissie zal een keurbundeltje liederen samenstellen, welke geschikt zijn om door klein en groot te worden gezongen. Het boekje zal tot een geringen prys verkrygbaar gesteld worden en zoo mogeiyk door het geheele land verspreid. Reeds riep de commissie de medewerking n van alle onderwijzers en onderwijzeressen van Nederland, maar behalve die kunnen nog velen tot het goedo doel, dat de commissie beoogt, medewerken, en alle medewerking zal hoogst welkom zijn. Wy denken hier aan feestcommissies en zanggezelschappeu, die de liederen kunnen doen instudeeren, aan particulieren, die genegen zijn de goede zaak financieel te steunen en alzoo de commissie in de gelegenheid te stellen present-exemplaren in grooten getale te verspreiden. In de tweede plaats strekt de arbeid der commissie tot het in het leven roepen van een Kroniogslied. Zy heeft daartoe een wed strijd uitgeschreven, waarto9 alle musici van Nederland ter deelneming zijn ultgenoodigd. De jury bestaat uit de heeren: Richard Hol, Dan. De Lange en Bern. Zweers. Aan de best gekeurde compositie zal een prys worden toegekend van f 100 of een gouden medaille van gelyke waarde. Nadere inlichtingen verschaft de secretaris der commissie, de heer A. P. De Wild, Marnixstraat 372, te Amsterdam. De „Sts.-Ct." van heden bevat het kon. besluit van 19 Juli 1897, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van het te 's-Gravenboge op 28 Mei 1897 tusschen Neder land on Italië gesloten verdrag tot weder- keerige uitlevering van misdadigers. Hr. Ms. fiegat „Koningin Emma der Nederlanden"," onder bevel van den kapt. ter zee L. J. K. A. Jeekel, is 25 dezer te Algiers aangekomeD, en Hr. Ms. flottieljevaartuig „Edi" onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. P. A. R.Hennequin, is 24 dezer van Aden vertrokken. De „Sts. Ct." bevat het verslag van het in Ned.-Incië gehouden examen tot toelating op den hoofJcursus in het jaar 1897. By het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst (eerste gedeelte), van 9 tot 26 Juli H. te 's-GravenhagJUgehouden, 'zyn, naar orde; der eind-ranglyst, to volgende heeren toegelaten: C. H. Douwas ..Dekker, W. Verbeek, J/. H. E. Schoonhoyt, G. J. Van Dongen, W. P. Bosch, W. De Keizer, P. C. Swart, J. Kreemer, H. Radersma, Th. Van Voorthuy8er, H J. J. V n Sluys, F. J. Couwenberg, B. W. Makkink, H. J. Bernelot Moens, C. E. Croes, D. F. «toil, G. A. Van Nouhuys, W. De Lange, J. F. Oudkerk Pool, A. De Brnyn, C. R. Veenstra, J„ 3. Onder water, P. E. Van Renesse, J. A. JBrascamp, J. H. E. Kaulbacb, J. F. "WV-Vantor Meulen, J. C. .Boers, F. Moet en C. A. iB^lt.rceek Vairto 66 candidaten zynMuswfèsL.agd, 7 trokken zich vóór of tydeos Lat jexamen •terug en 30 werden afgeweken. De Minister van Binnratandmto Zaken -brengt ter kennis van belarfghebbBndóü, Mat met 1 Septestoer a. s. te ve(vulle»-43rdatba- trekking vanlflfielykleeraar in deNedörla'ndsGhe taal aan -do Rrfjks hoogero -burgerschool mot ■6-jarigen cursus te Utrecht. Jaarwadde/öWJ. Zy, die vqpp deze betrekking in aanmerking f^enschen t« komen, gelieven zich vóór 7 Augustus o.t. aan te melden by den inspecteur van bet middelbiar onderwys dr.- W. Van Eyk, te 's Gravenhage. Door den minister van financiën is den ontvangers van 'sRyks directe belastingen aangeschreven, om aan de gemeentebesturen, die, in verband met art. 247 Her Gemeentewet (betreffende do heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting) voor hunne gemeente, eene statistiek van da verdeeling dtr pirsoneele belasting van verschillende categorieën van belastingschuldigen wenschen sam«n te stellen, daartoe op den voet der resolutie van 19 April 1854 de gelegenheid behoort te worden gegeven. Do ontvanger oer registratie te Zaandam, de heer H. H. Schippers, is Zondagmorgen plotseling overleden. De overledene stond te Zaandam bekend als een zeer humaan mensch en genoot dan ook de algemeene achting. Naar de „Tel." verneemt, zal de burge meester van Harderwyk, mr. D. Van M-rura, den lsten October a. s. om gezondheidsredenen zyn ambt nederleggen. De luitenant-generaal Hennus, inspecteur der infanterie, bezocht Maandag het kamp by Soe8terberg, waar het wapen schietoefeningen houdt. De generaal majoor Doorman, commandant der bereden artillerie, inspecteerde gisteren het corps rydende artillerie te Arnhem. De heer H. M. J. Walter, ingenieur te Apeldoorn, is benoemd by da Stoomtram- Maatschappy op Madura (Oost-Indië). Het voornemen bestaat om ter gelegen heid van de algemeene vergadering der Neder- land8che Vereeniging voor Gemeentebelangen, einde Augustus a. s. te Groningen te houdeD, eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen, nooiig by of betrekking hebbende op de gomeente-administratie. Daaronder zyn te verstaan: a. Uitgaven van wetten en koninkiyke besluiten, provinciale en andere boekwerken, waarvan de kennis voor de besturen of ambtenaren van gemeenten noodig of gewenscht is. b. Materiëel, by v.Registers van ingekomen of verzonden stukken (chronologisch en alphabetisch), brievenboeken, registers van den burgeriykon stand, enz.; registers betreffende de gemeente-comptabiliteit (register van bevel- schrifto!., journaal, grootboek, enz. van den gemeente-ontvanger); modellen van stukken, door de gemeentebesturen vast te stellen en bestemd om te worden aangeplakt of ter visie gelegd, van kiezersiysten, begrooticgen, enz.; modellen voor periodieke opgaven,door de ambtenaren aan de besturen van gemeenten of door dezen aan hoogere autoriteiten in te zenden; enveloppen, dienstbrieven, enz. c. Kantoorbehoeften. Zy, die geneiga mochten zyn, een of ander voor deze tentoonstelling in te zenden, geven vóór 15 Augustus a. s. aan den heer Th. Cluysenaar, burgemeester van Adorp, op, waarin hunne inzendingen zullen bestaan en over hoeveel tafel- of wandoppervlakte zy wenechen te beschikken. De kosten van ver zending tot in het lokaal der tentoonstelling te Groningen en de kosten der terugzending komen voor rekeniog der inzonders; overigens zullen van hen geene onkosten worden gevorderd. De „Middelb. Ct." bericht thans, dat een door haar ingesteld onderzoek ook haar zeker heid heeft gegeven, dat het algemeen ver spreide gerucht, waarvan wy melding maakten, omtrent het weder optreden van demheer Arie Smit als burgemeester van Vlissingen, niet bewaarheid zal worden. Zy voegt daaraan het volgende toe: „Wy achten ons verplicht, by deze gelegen heid er eens uitdrukkeiyk op te wyzen, dat zekere „men" aan het door ons gemelde een geheel verkeerde voorstelling beeft gegeven. Wy schreven toch duideiyk, dat „als opvolger van den heer Tutein Nolthenius te Vlissingen algemeen genoemd wordt zyn voorganger de 5) „Hoe zal ik u voor al uw dienstvaardigheid danken „Maar, mejuffrouw, het is aan my, om te danken voor uw groote vriendelykheid." Zy zwegen plotseling, beiden evenzeer verrast, dat ieder van hen zulk een gunstige meening van den ander had opgevat en dat zy deze zoo openhartig te kennen gegeven hadden. Na een oogonblik zwygens ging de jonge man voort: „U zal toch zeker heden avond op het bal verscbynen, mejuffrouw?" „Wy zyn wel uitgenoodigd, maar misschien ga ik met myn vader dadelyk na het diner weer naar Parys terug." De jonge man gevoelde, dat zyn weetgierig heid nu de grenzen van het geoorloofde bereikt had, en daar de afgevaardigde, die door den bedaarderen golfslag weer op zyn verhaal was gekomen, nu juist op zyn dochter toetrad, nam hy, zonder er iets meer by te voegen, met een eerbiedigen groet afscheid. Of de afgevaardigde misschien den lust gevoeld had, om zich voor het twyfelachtig genoegen op het water op het vaste land schadeloos te stellen, of dat het bekoorlyke blonde dochtertje papa had weten te over tuigen, dat het erg jammer zou wezen den nacht in de coupé door te brengen, in plaats van den admiraal Avellan en zyn officieren van naby te beschouwen? Misschien bracht het een zoowel als het ander er het zyne toe by, in allen gevalle vertoonde zich tegen elf uren op het gelaat van den jongen passagier van de „Latouche Tréville," die eenzaam en melancholiek door de zalen van het marine- établissement wandelde, een gelukkige glim lach, want hy had in een kring van andere dames de eenige persooniykheid ontdtkt, die in staat was eenige belangstelling voor dit bal by hem op te wekken. Zy droeg een eenvoudige witte japon, zonder eenig versiersel of kostbaarheden, maar hy zag nu haar mooien hals en de onberispeiyk gevormde armen, en moest bekennen, dathy tot nu toe nog geen vrouweiyk wezen ont moet had, dat zoozeer zyn bewondering opwekte. Plotseling zag zy hem ook, terwyi hy, slechts eenige stappen van haar verwyderd, als vastgeworteld en zoodanig in haar be schouwing verdiept stond, dat zy er door in verwarring geraakte. Toen by zag, dat zy hem herkende, herstelde hy zich, trad naar haar toe en stamelde een paar woorden, waaruit zy opmaakte, dat by haar tot een dans uit noodigde. Zonder zich te bodenken stond z'y op en zy dansten een-, twee-, tot driemaal de zaal rond. Beiden walsten uitmuntend, en daar hy onder dezen zwerm van genoodigden slechts haar alleen en zy slechts hem kende, zoo praatten zy vrooiyk met elkander, deelden elkander openhartig hun indrukken mede, amuseerden zich kostelyk, werden weder- keerig door elkander betooverd en verheugden zich over de door hun onbekendheid met de overige gasten begunstigde vertrouweiykheid. Tegen één uur ontmoette de joDge Paryzenaar echter een anderen bekende, den adelborst namelyb, die hen aan boord van het oorlogs schip gebracht bad, en de beide jonge mannen praatten een poos met elkander in een ru3tig hoekje. „Gy hebt my van morgen gevraagd, wie de afgevaardigde is, dien wy met zyn dochter moeston afhalen," merkte de joDge officier in den loop van het gesprek op. „Nu, en?" „Nu weet ik het „Hy hoet?" „Courcior. Hy is afgevaardigde voor bet Seine- en Marne departement." Wanneer het plafond van het marine- établissement plotseling op den jongen man was neergestort, had de uitwerking zeker niet vernietigender kunnen wezen. Geheel ontsteld staarde hy zyn jongen metgezel aan en hoorde als in een droom, dat deze er by voegde: „Een woedend democraat, een vrygeest, dio in zyn courant de geesteiykheid in stukken scheurt en elk jaar opnieuw in het Parlement de uitgaven voor de Kerk weigert. Zeevast is hy juist nietwanneer hy echter ooit verdrinkt, zal dit zeker niet in een wy watervat geschieden 1" Deze bepaald flauwe scherts vond niet den minsten weerklank by den aangesprokene. Stokstyf en zonder iets te antwoorden, nam hy de woorden van den jongen be kende op. Na een pauze, waarin hy met zichzelf scheen te raadplegen, wenschte hy met eenigszins onvaste st6m den jongen officier goeden avond, ging, zonder moeite te doen om zyn bekoor lijke danseres nog eenmaal weer te zien, naar de vestibule, liet zich zyn overjas geven en zocht zyn logement op. III. Henri Trésorier was zes en twintig jaar oud en een beminnelyk jongmensch. Hy be hoorde tot het eenigszins verwend geslacht, dat de verschrikkingen van het oorlogsjaar niet mede beleefd had, maar onder de bezwaren, partytwiaten en daden van geweld was opge groeid, die de instelling en bevestiging van den republikeinschen regeeringsvorm vergezel den, en dat een bevigen tegenzin bad opgevat tegen alles, wat politiek heet en daarmede in verband staat. Toen zyn vader op zekeren dag zyn besluit te kennen gaf, om zich in het Parlement te laten kiezen, waren den jongen Trésorier in de grootste verrassing de woorden ontvallen: „Een grap pige inval!" Verbaasd en eenigszins gekrenkt bad de baron bem uitgelegd, dat by bet naar zyn meening niet laten kon zich met de zaken van het algemeen te bemoeien, al was het slechts alleen, om de tegenpartyen niet uit sluitend aan het bewind te laten, waarop Henri met eenigszins overdreven onver schilligheid geantwoord had, dat wanneer papa er „genoegen" in had, om in de kamer te zitten, by daarin niets ongepasts kon vinden. „Welk een geluk I Daarvoor moet ik u immers wel zeer dankbaar zynl" had de baron ergeriyk geantwoord. „Een merk waardige jeugd I Niets interesseert haar. niets wekt haar hartstocht op, de jongenheeren van dezen tyd zyn als sneeuwmannen op de wereld gekomen. Zoo waren wy niet, toen wy jong waren, en zelfs heden nog, nu ik vyf en vyftig jaar ben, geraak ik eerder in vuur dan myn zoon." Dat de jonge Trésorier niet licht in vuur kwam, was een onweerlegbare waarheid. Hy leidde, evenals vele jongelieden van zyn leeftyd, een zeer geregeld en bedaard leveD, beoefende de schermkunst, maar vermoeide zich niet te veel daarby, was een wielryder, maar vermeed te groote inspanning, ging naar den schouwburg, woonde de wedrennen b£ en werkte zelfs op het kantoor, maar deed alles op den vastgestelden tyd, zoo geregela als een uurwerk. De vader was wanhopig hierover. eOp een mooien dag," was hy gewoon te zeggen, „zal myn zoete jongen dan nog eens zyn slag slaan en al de kleine verkeerde streken, die hem niemand kwaiyk genomen zou hebben, voor een enkele reusachtige dom heid geepaard hebben, kapitaal en rente tegeiyk. Dan hebben wy de grap en alle mogeiyke verdriet, want zyn geheele leven door kan hy toch ni9t zoo kalm biyvendat is bepaald onmogeiyk. Ik zou liever hebben, dat hy nu de palen te buiten ging dan later, wanneer het meer zal te beteekenen hebben.*' (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1