to lichting van en commentaren op verschil lende wetten, met name de coöperatiewet en do drankwet Do generaal majoor Eland, minister van corlog, was laatstelyk commandant der stelling van Amsterdam. Zyn oorspronkelijk wapen is dat van de genie, maar sedert z\jno over plaatsing l tj den generalen staf, waarvan hij sous-chef was, behoorde tot laatstgenoemd dienstvak. H\j was directeur van de hoogero krijgs school, heeft over vele militaire onderwerpen geschreven en gesproken, meermalen in de vereoniging voor de beoofeDing van de krijgs wetenschap, waarvan hy bestuurslid was, en deed zich meermalen kennen als volbloed voorstander van den persoonlijken dienstplicht. Ds heer J. T. Cremer, Minister van Kolo niën, stond vroeger aan het hoofd der han delsondernemingen op Deli, welke hij door zijn energie en handelskennis tot een boogen trap van bloei opvoerde. E n koopstad als Amsterdam beschouwde zich als aangewezen om hem de behartiging van 's lands belaugen ia de volksvertegenwoordiging toe ta ver trouwen, in welk lichaam zijne adviezen over koloniale handelsvraagstukken, de ver hooging der productiviteit van Indië en over de ontwikkeling onzer handelsbetrekkingen in het verre Oosten, op hoogen prijs gesteld werden. Hij is algemeen Voorzitter van de Staats commissie voor de Parijsche tentoonstelling. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot advocaat-generaal óij bet gerechtshof te 's-Hertogenboscb, rar. J. Ph. Caslendijk, thans officier van justitie bjj de arron- diasements-rechtbank te Winschoten. BipeslandbottiotoinlertehooL De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de in de provincie Friesland op to richten Rijkslandbouw- winterschool zal worden gevestigd in de gemeente Leeuwarden. Deze inrichting zal worden geopend in den loop van do maand October of November van dit jaar. Aan deze inrichting kan worden geplaatsta. een onderwijzer in het bezit eener akte van be kwaamheid als hoofdooderwijzer en van eene akte voor lager onderwijs in de landbouwkunde, jaar wedde /1500; b. een veearts in bet bezit van het diploma van veearts, jaarwedde /"400. Zij, die voor deze betrekkingen in aanmerking wenscben te komen, gelieven zich vóór of op 8 Aug. e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, F. B. Löbnis, te 's-Gra- venhago. Klerk der posterijen en telegraphie, bi do tweede helft van October a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspi- ranten' voor do betrekking van klerk der poste rijen en telegraphie, om naarmate van de behoefte fie worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 400, welke tot 1200, resp. ƒ1500, kan klim nien. Dit laatste alleen voor her, oie bij de examina in de beide dienstvakken blijk geven daarmede voldoende vertruuwd te zijn. In dit geval geschieden ook de verhoogingen van jaarwedde naar oen gun stiger maatstaf dan voor ben, die deze examina niet of met onvoldoenden uitslag alleggen. Zij, die zich aan dit onderzoek verlangen te onder werpen, moeten zich vóór 27 September a. s. aan melden bij het hoofdbestuur der posterijen en tele graphie. Voor nadere bijzonderheden zie de Sts.-Ct. van heden. De waterverrerscliing te 's-Gravenliage. Aan den gemeenteraad van 's-Qravenbage is ingezonden 99n aanvrage van de heeren F. A. De Jongh, architect, en K. Simonsz, particulier, te 's Gravenbage, en A. Van Seters, aannemer te Ryswyk, o:n een9 voorloopige concessie voor het maken van plannen en het verwerven eener definitieve concessie tot het ververschen der grachten en exploiteeren van het rioolwater van de gemeente 's-Gra- venhage. De aanvragers wenschen gedurende een jaar van de gemeente inzage van plannen der stad, hare rioleering, waterpartingen, enzom daaruit over te nemen wat hun dienstig kan zyn voor het maken van een uitgewerkt plan tot het ververschen der grachten, het oppom pen van het rioolwater, en dit te exploiteeren ooi door bevloeiing helder en schadeloos op de grachten af te voeren. Drie stoomgemalen zouden, volgens bet plan, net riool- en regenwater oppompen en afvoeren naar daartoe bestemde terreinen, welke voor bevioeiiög zijn gereedgemaakt. Elk dar stoom gemalen zal van 2 ondergrondscbe bassins worden voorzien, het eene om het menage water met de excreta te ontvangen, en het 2de voor opneming van regenwater. Het twsede bassin heeft een tweeledig doel, ten eerste om den grootst mogelyken regenval in 24 uren te bergen en ten tweede om het regenwater, dat het dageiyksch rioolwater te veel zou verdunnen, daarvan gescheiden te boaden. Het rioolwater zal op de irrigatie terreinen in een vcrzamelkanaal opgevangen en van daar door ondergrondsch naar een bovengrondsch bassin gevoerd worden. Dit bassin zal een inhoud hebben van 400,000 M3. en zal om de drie dagen gevuld zyo, welke vooiraad zal dienen om do grachten te ververschen. In den Trekvliet zal achter de ontworpen havenwerken een schutsluis moeten gebouwd worden; het stoomgemaal op het verver8chingskanaal zal dan het grachtwater uitpompeD, waarna de grachten in korten tyd g.vuld worden uit genoemd bassin. Het riool stelsel zal zoodanig moeten gewyzigd worden, dat de riolan afstroomen naar de te maken stoomgemalen. Het rioolnet zal ook de vaste stoffen opnemen en het beerputten systeem zal worden opge heven Voor het daarstellen der werken is een groot kapitaal en zyn belangrijke exploitatie kosten noodig. De aanvragers beroepen zich op een rapport van den heer Havelaar, van de rioleering van Tilburg, ten betooge, dat de exploitatie met viucht en rentegevend kan ge schieden. De wijziging van het rioolnet in de stad zal moeten geschieden ten koste der gemeente, die, gedurende eenige jaren, oen rentegaraDtie zal moeten betalen. De duur zal afhangen van hit al of niet spoedig gereed zijn der rioleering en van den afzet der meststoffen voor de landerijen. Als goede zuivering wordt 10,000 M3. per jaar per Hectare aangenomen. Aan rioolwater (menagewater, enz.) wordt jaarlijks :fc 7,200,OOOM3. aangevoerd, waarmede een oppervlakte van 720 H.A. kan bevloeid worden en 200 H.A. met regen- of straatwater. Het 8traatvuil, dat medegevoerd wordt, beeft een zekere waarde, dat op het irrigatieveld een humuslaag achterlaat, welke met de achter gebleven vaste stoffen van het menagewater om de 10 jaar kan afgegraven worden en als teelaarde voor bloemisten zeer gezocht is. Rijks Veeartsenijschool. Aan het eind-examen namen 20 candidaat- veeartsen deel. Eéa trok zich gedurende het examen terug. Het diploma als veearts werd uitgereikt aan de candidaten A. A. Baren- dregt te Beverwijk, B. A. Barmen 't Loo te Barneveld, C. A. Yan Dorssen te Utrecht, R. Feadema te Sybrandahuis, B. Yan Goor te Zutfeo, C. S. Jeronimus te Antwerpen, J. Laay, te Brielle, H. Markus te Arnhem, H. J. Odé te Winterswijk, A. F. Reichman te Stoenderen, G. C. Yerwey te Utrecht en J. Van Zfiverden te Haarlemmermeer. Gemengd Nieuws. Zitten we midden in het tijdvak der na- exam ens, der uitstapjes, der zonne steken, bij voorkeur in Amerika, der berg- beklimmingen en gebroken armen en beeneo, der pleiziertreinen en -booten, der congresson van allerlei aard, der vacaotie-kolonies, der na-verkiezingen, der badplaatsen-concurrentie, der inbraken in tydelyk onbewoonde huizen, der zomerconcerten, der wedrennen en gewona harddraverijen, der tentoonstellingen, der kwasten (limonade), der beschouwingen over de nieuwe ministers elk afzonderlijk en „en bloc" als nieuw ministerie, der beschouwin gen óók over kwalijk riekende grachten, die plaag der groote steden, in het tijdvak der pic-nics, der schoolreinigicgen, der ingenomen- hei-isbetuigingen met de verminderde perso- neele belasting, en toch, ondanks dit alles, in den komkommertijd, we verkeeren ook in den tijd der kermissen en niet te vergeten, in de week der Leidsche kermis, met al haar lief en leed, haar wèl en wee, haar vele oliebollen-, poffertjes-, wafelen-, noga- en wat niet al-kramen, baar ouder- en Dieuwor- wetscho draaimolens, haar weinige groote tenten of spellen en vele kleine, haar paling, zuur, regenbuien en stormvlagen, haar animaux dressés, danstent, enz., enz., te veel omalies op te noemen. Gisteren reeds waren velen op de been, ten einde er toch maar vlug bij te zijn om „kennis van zaken" op te doen, m. a. w. om zich op de hoogte te stellen van hetgeen de kermis den Leidonaren zal aanbieden. Er heerschte zelfs reeds eenige vroolijkheid onder die wandelenden. Of ze in hunne verwachtingen teleurgesteld waren dan wel tevreden over wat hun oogen aanschouwden? Laat ons deze vraag thans nog laten Tusten en lnisteren we liever naar de eerste tonen der orgels, hedenochtend waardig gekeurd ons deze week in vroolyke stemming te houden, en naar die onzer oostelijke naburen, dezo week onze ga8tenl En zy het ons vergund te mogen verzoeken aan het kermisbezoekend publiek alle dingen gedurende de kermis zooveel moge lijk met orde te doen geschieden 1 Jaap met zijn Rikketik heeft met zijn koekkraam thans met de Leidsche kermis de plaats aan de Heerenstraat inge nomen, welke hVJ daar vóór de annexatie be sloeg met de Zoeterwoudsche kermis. Heden avond opent hy zjjn reeks voorstellingen, welke hem reeds zooveel roem verschaft hebben. Naar wjj vernemen, staat het vast, dat de in zeer verballen toestand ver- keerende tuinmanswoning van het vroegere „Vreewijk", aan den Trekvlht alhier, zal verdwijnen. Ze moet door de bouwmaatschappij „Vreewijk" verkocht zijn, zal afgebroken en door een moderne woning vervangen worden. Het acbijnt nog wel wat te zullen duren eer dit laatste een feit zal zijn geworden, maar het zal er dan toch van komen. Door dezen maatregel zal een ontsiering van den Trek vliet (het naambordje geeft deze gracht nog altijd den naam van Vliet) verwijderd en de rooilijn der huizen daar een rechte lijn worden. In het eerste blad van Zondag van de „N. R. C." komt het volgende be richt voor: „Omtrent den diefstal van vier aangetee- kendo brieven, bestemd voor Leiden, kunnen wij nog het volgende mededeelen: „De postzak werd aan het postkantoor te Leiden aangebracht met een gat in den bodem. Den volgenden dag werd de advies brief inéóngefrommeld op de binnenplaats van het postkantoor aldaar gevonden, natuur lijk zonder de bijbeboorende aangeteekende brieven. De berooving heeft vermoedelijk plaats gehad op het traject tusschen Rotterdam en Leiden." Dit bericht, zegt de „Tel.", noemt wel geen namen, maar er staat toch met zóóveel woorden, dat de conducteur der brievenmalen of de man, die hem vergezelde, de dader moet zijn. Het blad meent er echter op te mogen wijzen, dat dit bericht in zichzelf een tegen spraak bevat. Die tegenspraak ligt in den op de binnenplaats van het postkantoor te Leiden gevonden inóóngefrommelden advies brief. Iudien men nu in bet oog houdt, dat de postconducteur het rijtuig te Leiden niet verlsat, het postkantoor te Leiden alzoo niet beeft betreden, dan wijst, dunkt de „Tel.", de omstandigheid van den gevonden advies brief op de binnenplaats van het ontvang kantoor als vanzelf den weg. Genoemd blad vervolgt dan aldus: „De dief schuilt in Lei Jen. Die brief kan daar door niemand anders zijn neergelegd dan door den man, die bjj zyn verduistering be lang had. De conducteur kan dien brief niet hebben doen verdwynan. „Intusschen, men deelt ons eene andere omstandigheid m9de, die bier van belang kan zijn. Er bestaan by d9 poste' yen verschillende soorten van zakken. Zakken voor brieven en zakken voor postpakketten. Die zakken hebben elk bun eiganaardig merkteaken, bestaande in een rooden of blauwen stre p. Da zak nu, waarin het bewuste gat werd opgemerkt, was niet veor brieven, maar voor pakketvervoer bestemd. Bovendien is reeds gebleken, dat de post met aangetekende stukken dien avond niet in gemelde zak i3 verzonden. Dit gat kan dus niet In verband staan met de verdwenen brieven. Het in verschillende opzichten oüjuiste bericht van de „N. R. Ct". heeft echter onzes inziens dit voordeel, dat bet do justitie den juiston weg wjst, want uit het bericht biykt juist bet tegenovergestelde van wat het wil mededeelen. De diefstal, dit staat by ons vast, is niet op reis, maar aan het post kantoor te Leidon bedreven. „Moge de justitie er spoedig in slagen den waren dader in handen te krygen, opdat de verdachte postconducteur zoo spoedig mogeiyk in zyn aangerande eer worde hersteld." De heer De R. schryft iD het Rot- tordamsche Byblad van „Nieuw Laven": In Juni LI. is in Leiden cie groote katoen- drukkery afgebrand, dat is bekend. Minder bekend is, dat daardoor 450 menschen zonder werk zyn, menschen, die daarenboven voor anderen dan Fabrieks .rbeid volkomen onbruik baar zyn. Onder diï 450 z(jn 100 meisjes en vrouwen, en voor dezen is nu in Leiden een werkverschaffing begonnen. Mejuffrouw Koap- pert beeft dit op touw gezet. Als presidente van de Inrichting voor fabrieksmeisjes zag zy wat een ellende hierdoor moest komen. Voor eerst al omdat de verdienste dier meisjes en vrouwen niet kan worden gemist in het gezin, en dan omdat ledigheid het oorkussen is van den duivel. Voor geregelden huiselyken arbeid zyn zy niet geschikt. In huis vinden zy dus geen taak. Het onvermydeiyk gevolg is, dat zy langs de straat zouden slenteren, en daardoor Z9deiyk er op achteruit moesten gaan. Wat kunnen nu deze vrouwen doen om in haar onderhoud te voorzien? Niet anders dan gewoon grof werk naaien en breien. Toen kwam dus de vraag op: Hoe kan men aan dezen dit werk verschaften? Want de groote moeiiykheid, die overal en altyd eene werk verschaffing ontmoet, is het gevaar, dat men met de eene hand neemt, wat men met de andere geeft, dat wil zeggen, hier werk gevende, elders het wegneemt. Deze moeiiyk heid inziende, heeft mejuffrouw Knappert een goed plan gemaakt. Deze vrouwen moesten dus voor armen kunnen naaien en breien, en om nu zeker hot werk niet aan anderen te ontnemen, heeft zy zich gewend tot naaiclubjes van dames in verschillende plaatsen van ons land, en heeft gevraagd: gy, die gewoon zyt voor armen zelf te naaien, gesft on3 üw werk om het door deze vrouwen te laten doen en wy zullen het gratis voor u laten werken wat er voor aan de meisjes most betaald worden, betalen wy. Het geld daartoe heeft men in Leiden byeengebracht. Toen zy dit plan zoover gereed had, heeft zy gevoeld dat het onmogelyk was hiermede een g^nsch jaar al öio vrouwen aan den arbeid te houden, en besloot nu daarby onder - wys te laten geven. Wie dit onderwas niet volgen wil, krygt ook geen werk. Leerplicht op eigsn hand dus. En toan beeft zy haar steun gezocht by anderen voor de uitvo-ring. Die steun is baar in boven verwachting ruime mate geschonken van dames uit allerlei krin- geu. Eerst kreeg zy de vry willige werkkrachten om dit onderv^ys te geven, en tosn de dames, die zich bereid verklaarden toezicht te houden. In enkele dagen vond zy meer dan dertig dames in Leiden daart03 bereid, orthodox?, moderne, roomsche, getrouwde en ongetrouwde, dia allen beloofden minstens een week achter een, dagêlyks gedurende drie uren toazicht te houden op die vrouwen. Maandag 12 dezer is het begonnen, en met September komt het herhalingsonderwys er by. De badplaats Noordwyk aan Zee heeft geen klagen. Blijkons de vreemdelingen- lysten toch zyn daar hcelwat badgasten. Noordwyk aan Zee gaat langzaam, maar zeker vooruit Geen wonder voorz.-kert Tydens de paardenmarkt teHoofd- dorp kreeg een joDgen van J. De Groot oen slag van een paard, waardoor zyn kakement werd verbrijzeld. Na verbonden to zyn is hy dadeiyk naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Op de paardenmarkt zelve waren 24 Juli aangevoerd: 194 werkpaarden, pry zen van 350 tot 90; 100 luxe-paarden van 700 tot 500; 36 hitten van 120 tot 60. Er waren veel Fransche kooplieden aanwezig. Handel in beste paarden vlug. Het nieuwe Sportgebouw aan de Laan van Nieuw Oost Indië, te 's-Gravenhage, Adres mejuffrouw J. De Visser, Plantsoen 99, te Leiden. is thans gereed en zal weldra voor het publiek worden, opengesteld. Het gebouw is geheel gebouwd van gebak ken steen, afgewisseld met terra cotta, ge- deeltoiyk verglaasd, alles Hollandsch fabrikaat. Uit een vestibule van 3.60 M. in het vier kant betreedt men de groote zaal. Deze zaal, behalve de beneden- en boven- galery, is 20 by 30 meters en 11.50 M. hoog in het middengewelf. Op de 8 binnenpylers is een enorm steenen gewelf geslagen van 20 meter spinning, geheel naar het systeem- Mounier bewerkt, hetgeen zelfs ook in het buitonland nog zelden voorkomt. De hoofdtrap naar de galery verdieping voert het eerst op een zeer ruime vestibule, toe gang gevende tot de galeryen, orkestruimte en verdere omliggende vertrekken als biljart zaal, bestuurskamer, met open terrassen en eenige kleinere vertrekken voor bewoning en archief. Het sousterrain is ingericht voor centrale verwarming, keuken en bergplaatsen. Voor by na alle mogelijke sportfeesten is bet gebouw en zyn de aangrenzende terreinen g63Chlkt. De wielerwedstrijden, gisteren op het sportterrein aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Gravenhage, trokken een tal- ryk publiek. Zy waren die drukke opkomst dan ook ten volle waard, want zoowel door de qualiteit als quaotiteit van de ryders munt ten deze races uit. Het weder was prachtig; een beetje wind, die echter by den spurt uit de bocht niet hinderde, 't Puikje van de Bel gische ryders was overgekomen om zich te meten met de Hollanders. Vooral de match tusschen Kees Witteveen van Amsterdam en Saint Hubert van Ant werpen, die zich ook bier te lande reeds als geducht tegenstander deed kennen, beloofde veel en heeft aan die verwachting ten volle beantwoord. Voor dezen interossanten rit over een afstand van 50 kilometer kwamen, behalve de twee ryders, verschillende quadruplets en tripiets voor gangmaking in de baan. Kees had oudergewoonte pech. Na een paar rondjes geraakte de „quad" van Witteveen onklaar, doordien de band sprong. By de 20sto ronde, toen de Belg ongeveer 30 a 40 meter vóór was, brak een van de trappers van zyn fiets en moest by afstappen. De Belg, die eerst nog een baautje doorreed, stapte toen ook af. Na een kwartiertje werd de stryd hervat. Niettegenstaande protest van den Belg, di9 nu slechts e.n kamp over 40 K.M. wilde rydeD, werd de match van 60 K.M. over 't geheel hervat. Witteveen nam weder de leiding en behield die tot by do 60ate ronde, toen Saint Hubert voorby liep en een kwart-baan voorkwam. Onder luid gejuich wist de triplet-Hisgen, Andriesse en Slenker van Amsterdam Kees wedtr voor te brengen. 'tVtrschil werd grooter en met een zeer vollen gang lapte Kees zyn tegenstander voor de eerste maal. Nog een paar baantjes en de Belg stapte af, omdat hy zich zooals hy zeide ongesteld gevoelde. Witteveen bleef 72 ronden ryden, waarna do match eindigde. De gangmaking was goed; de triplet-Hisgen uitmuntend. Het overnemen was goed geregeld. De gemaakte tyden waren van Witteveen: 10 KM. in 13 min. 27'/s sec.; 20 K.M. in 27 min. 18ys sec.; 24'/2 K.M. in 30 mio. 26'/s sec.; en toen hy na 28 K.M. stopte, was zyn tyd 38 min. 19 5 sec.; Een wedstryd over 2000 meters werd in 5 afdeelingen gereden. In de beslissing kwamen uit Hargot, Wil- lems, Reisenherz, Vrouwes, Siep en Jenkins. Na een prachtige spurt was de uitslag als volgt: 1. Vrouwes in 3 min. 27*/5 sec.; 2. Hargot; 3. R isenherz. Tot slot werd een wedstryd gehouden over een afstand van 3000 M. met voorgift voor Multiplex-wielers. Er werd in tweo afdee lingen gereden. Iq de 1ste afdeeling was eersto: Tandem- Hargot van Antwerpen; tweede: triplet- Kingma, Amsterdam. Tyd 3 min. 51 sec. In de 2'e afdeeling was eerste: quadruplet- Boele, Amsterdamtweede was: triplet-Mulder, Amsterdam. Tyd 3 min. 49'/s sec. De quad.-De Koek van Antwerpen stopte onderweg. Da uitslag van de beslissing was als volgt lste de triplet-Kingma met 40 meter voor gift in 3 min. &43/5 sec.2de de quadruplet- Boele (van meet); 3de de triplet-Mulder. In de pauze gaf Heimei, van Amsterdam, een 16- a 17-jarige wielryder, een proefje van zyn behendigheid in het fietsen, door een baantje te maken, achteruit op zyn machine gezeten. Voor de Hollanders was het een succes volle dagl Gisteravond zyn wederom twee jongens, een van 15 en een van 16 jaren, het slachtoffer geworden van hunne roekeloos heid om tusschen de hoofden van het ver- verschingskanaal te Schevoningen te gaan zwemmen. Beide knapen waren vry goede zwemmers, doch werden door de sterke strooming naar zee gedreven en konden den kant niet meer bereiken. Vier kameraden, die met hen te water waren, trachtten vruch teloos hulp te bieden. Na ruim tien minuten slaagde men er in de jongens op te halen. Zy bleken toen echter reeds ovorleden. Per as werden de iy ken naar de ouderiyke woniDgen in een hofje in de Trompstraat te 's-Graven hage overgebracht. De „Ontvang- en B et aalkas," i|o de Doelenstraat te Amsterdam, nam 1 Mei een nieuwen correspondent in haren dienst. De getuigschriften waren puik in orde en de bekwaamheid van den nieuweling, hiy heette Strabbé van Bienst, liet mede niets te wenschen over. Reeds den eersten dag van zyn aanwezig heid op het kantoor werd ontdekt, dat op een zeer geheimzinnige wyze 200 aan bank papier verdwenon was. Later herhaalde zich hetzelfde met een bedrag van ƒ100 en nog later met een van 32.60 aan zilvergeld. Men kon echter den dief maar niet be trappen, doch zocht, gelyk te begrypen is, verband tusschen de diefstallen en het in- dienst-treden van den nieuwen correspondent. De directie waarschuwde de politie. De heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche, begaf zich naar het kantoor, sprak eens met Strabbé, keek hem daarby met zyn doordringenden, speurdereblik voortdurend aan en verklaarde al heel spoedig, dat hy alleszins termen aan wezig achtte om den verdachto mede naar het bureau te nemen. Zonneklaar bleek aldaar, dat het vermoeden van den scherpzinnigen politieman juist was geweest en dat zich achter den vlekkeloozsn naam Strabbé van Rianst een zeer gevaarlijk heerschap verborg. Men herinnert zich waarschijnlijk, dat een zestal jaren geleden een man gevonnist werd, die, vermomd en van een valschen baard voorzien, de woning zyner tante op de Bloem gracht was binnengedrongen, het mensch mishandeld had en toen met baar effecten trommel naar Antwerpen gevlucht was. Deze man, die reeds wegens het maken van valsche wissels en diefstal langdurige gevangenisstraf had ondergaan, heette Q. F. Strubbe. Hy werd tot vyf jaren gevangenisstraf ver oordeeld en heeft in Maart van het vorige jaar de gevangenis verlaten. 't Was deze zelfde Strubbe, die zich thans met valsche getuigschriften en onder valschen naam by de „Ontvang- en Betaalkas" do betrekking van correspondent had weten to verschaffen. Hy moest ten slotte bekennen en is naar het Huis van Bawaring overgebracht. (iV. v. d. D.) Hot „Hbl." verneemt, dat zich te Amsterdam een commissie gevormd heeft, die pogingen in het werk stelt een terrein te verkrygen, waarop hippische sporttesten zouden worden gegeven. Behalve de renbaan zouden er boxes voor 100 paarden gebouwd worden. Pogingen worden gedaan dit nieuwe sport terrein by do uitspanniog ^Rozenburg" in de Linnaeusstraat gevestigd te krygen. Hedennacht werd te Amsterdam tegen twee uren e3n man in de Geelvincksteeg gearresteerd wegens dronkenschap. Hy verzette zich zóó bevig tegen de politic, dat deze zich. genoodzaakt zag hem de bandboeien aan te leggen. In weerwil daarvan bleef hy zich zóó krachtig te weer stellen door te schoppen, -voor zoover dit mogelyk was te slaan en zich op den grond te werpen, dat hy coor een achttal politie agenten met moeite naar het politiebureel op den Singel gesleurd kon worden. Aan do herhaalde aanmaningen van zyn vader en schoonzuster, om toch voor de over macht te buigen, stoorde de woesteling zich niet, zoodat hy by zijn aankomst op het politiebureel byna geheel zouder kleeren was Het geheele transport Geelvincksteeg Singel had byna een uur geduurd. A 1 8 een sterk staaltje van den druk waaronder de kolRehuishouders en hoteliers komen door de nieuwe personeels belasting verneemt h6t „Hbl." dat de heer E. Meyer van het „Hotel Palais Royal", te Amsterdam, di9 ten vorigen jare werd aan geslagen tot een bedrag van ƒ746.13, voor 1897 is aangeslagen tot een bedrag van 2982.017» l Dus meer daa verviervoudigdI Uit Rozenburg is een adres, van meer dan 100 handteekeningen voorzien, naar H. M- de Koningin Regentes verzonden om gratie of vermindering van straf voor vier zoons van een landbouwer, die door de arron-. dissoments rechtbank voor een jachtdelict ieder tot 6 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. Een schipper te Haarlem ver» miste eenige dagen geleden twee biljetten van ƒ1000. Een som van ƒ300 aan baar geld had men laten liggen. Hy deed aangifte by de politie en by onderzoek bleek, dat zyn ochtgeaoote, waarvan hy gescheiden leeft, de dievegge was. Deze vrouw, die te Amsterdam woonachtig is, was eens overgekomen. Zy trad de woning van haar man binnen, vond dezsn niet thuis, stuurde de dochter uit en pleegde toen den diefstal. V. had het geld pis ontvangen als koopsom van twee hui*j3s, die hy verkocht had. Een der lezers van het „Hbl." wyst er op, dat uit de namen der ministers de politieke richting van het nieuwe Kabir.et is op te maken: Cort van der landen. Plerson. Goeman borgesius. Jansen. Cemer. De Beaufort. Eland. Lïly. gHet ie wellicht niet algemeen bekend, zegt „Sempervirens," dat ook tomaten- vruchten in groenen toestand kunnen worden ingemaakt en dan een pikanten, voor ve.'fi zeer begeerden smaak hebben. De tyd komt nu om het te kunnen be proeven. Door den veehouder E. A., te Wyn* jeterp (Fr.), die door den kantonrechter tot 3 maanden hechtenis werd veroordeeld, omdat hy naltet een kind uit het water te redden,

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2