N®. 11476 Maandao 2<> Juli. A®. 1897 r mo. feze iQouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 24 Juli. Feuilleton. C8LBERTE. LEIDSCH DA&BLAD. PEUS DEZER COURAHTi Toor Leiden per 3 maanden. Franco per poet Afzonderiyko Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIËH: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooters letters naar plaatsruimte. - Voor het incaeseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor het examen in de handelsweten schap (boekhouden, handelsrekenen en handels recht) vanwege de vereeniging van handels bedienden „Mercurius," te Rotterdam, zyn ge slaagd de heeren 0. J. Verzflden en J. W. Van Nouhuys, van Leiden, leerlingen van den beer A. H. v. d. Oever. Het Militaire Tehuis alhier, dat eerst ge vestigd was aan den Vliet, is verplaatst naar bet ruimero perceel aan den Ouden Singel No. 98, over de Janvossensteeg. De afdeeling Leiden en Omstreken der Hotland&che Maatschappij van Landbouw hield in Den Burcht alhier eene vergadering, welke door den voorzitter, mr. A. D. Van Assendelft de Ooningb, werd geopend, waarna de notulen der vorige werden gelezen en goedgekeurd. Nadat mededeeling was gedaan van eenige ingekomen stukken en deze alle voor kennis geving waren aangenomen, kwam in behan deling een schrijven van het bestuur der afdoeling Bodegraven en Omstreken, houdende toezending van een afdruk van het verzoek aan het Hoofdbestuur, om zich te wenden tot de Regeering, ten einde te trachten wijzi ging te verkrijgen van de Wet tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, speciaal wat betreft het miltvuur. Na eenige toelichting door den heer D. Van Gruting, rjjksveearts te Leiderdorp, werd besloten den afgevaardigde naar de algemeene vergadering omtrent deze zaak vrijheid van stemmen te laten. Alsnu stelde de voorzitter aan de orde de vaststelling der rekening van den penning meester over 1896. De heer 0. Cbristiaanse Sr. bracht als lid van de commissie van onderzoek rapport uit cn adviseerde die rekening vast te stellen met ean voordeelig saldo van 28.465, waar toe, onder dankbetuiging aan den penning meester, met algemeene stemmen werd be sloten. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, op 23 Sept. a. s. te 's-Gravenhago te houden, werd benoemd do heer D. Van Gruting, rflksveearts te Leiderdorp. By do behandeling van den Beschrijvings brief voor die vergadering werd besloten den afgevaardigde te doen stemmen vóór do voor stellen van de afdeeling Zaanlandsche ge meenten, onder 1 on 3 genoemd, terwijl in de overige gevallen gestemd kan worden overeenkomstig het persoonlijk gevoelen van den afgevaardigde. De heer L. Spruyt stelde als candidaat voor het lidmaatschap van het hoofdbostuar voor Noord-Holhnd voor den heer L. Visser, te Beemster, en voor Zuid-Holland den heer J. Rinkes Borger, to 's-Gravenhnge. Er w rl besloten, dat., voor het geval deze heeren eene benoeming verhogen waarnaar de secretaris een onderzoek zal instellen - de afgevaardigde op hen zal stemmenin tegengesteld geval zullen door dezen de ean- didaten, gesteld door het hoofdbestuur, ge steund worden. Hierna deed de heer L. Spruyt eeDige mede- deelingen omtrent kosteloos melkonderzoek in Zeeland, waarbij spreker deed uitkomen, dat het wensehelyk zoude zjjn, dat in deze provincie daarvoor ook eene gelegenheid bestond, weshalve door hem werd voorgesteld den zuivel-consulent den heer A. Boa, te 'a-Gravenhage, te verzoeken zich zoo mogelijk daarmede te belaat-n, waartoe werfrbealoteu. Ten slotte deelde de heer D. Van Gruting nog het een en ander mede omtrent de titels, die de veeartsen voeren. Nadat een gratls-vc-rloting van eenige voor werpen was gehouden, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. 's Ryks Ethnograpbisch Museum heeft van den heer C. A. Trolle, te Kopenhagen, door tusscheDkomst van den heer A. B. 0. Chabot, vice-consul der Nederlanden te Rós- kilde, ten geschenke ontvangen de volgende voorwerpen, afkomstig van de oostkust van Groenland kajak of vaartuig met bjjbehooren, als: riem met 2 bladen, houten toestel, als steun voor de harpoenen dienende, lederen dekkleeJen, borstkleed van witharig beestenvel, broek, mouweD en handschoenen van leer, een lederen blaas, als drijver van de harpoenen dienende; 2 harpoenen, de een met vaste en de andere met losse punt, de laatste met Ijjn en als drijver dieneode blaas; 3 speren voor devisch- vangst met ijzeren punten van verschillenden vorm, 2 bouten om speren te werpen, laog ijzeren mes met houten greep en scheede; beenen mea voor de verwijdering van ijs so sneeuw van de kajak; kralen vrouwensieraad; vyf verschillende voorwerpen, als lans, speer punten, enz., uit een graf opgedolven; borstrok, uit stukken dierenblaas samen- genaaid; vrouwensjerp van grijs beestenvel; blikken oorsieraden, een paar; beenen kam, beenen lepel, beenen mes en beenen priem. By konioklijk besluit is aan deo heer C. A. Trolle, voornoemd, toegekend de zilveren eere penning, ingesteld by kon. besluit van 24 Mei 1897, als biyk van waardeering zyner belang stelling in 's Rijks wetenschappelijk en kunstverzamelingen. (Sfs.-Cf.) Mr. H. L. Drueker, lid der Tweede Kamer, wiens komst te 's Gravenhage deze week werd vermeld in verband met den politieken toestand, is gisternamiddag weer naar het buitenland vertrokken. Voor de akte van onderwijzer ia toege laten de heer S. De Knecht, te Alfen. De oud minister mr. Pierson is gister avond te halfnegen in de residentie terugge keerd. Hy kwam van het Loo, alwaar do kabinetsformeerder gisteren de lyst van minis ters voor bet door hem saamgestelde kabinet aan H. M. de Regentes heeft aangeboden. Tot uitvoering van bet door den ge meenteraad van Delft genomen besluit tot opriobting van een handelscursus, hebben B. en Ws. by den Raad eene ontwerp-verordening tot regeling van dien cursus ingediend. Daarby wordt bepaald, dat de cursus ten doel heelt: eene opleiding te verschaffen voor hen, die zich voor den handelsstand willen bekwamen, ongeacht of zy reeds al dan niet practisch in die richting werkzaam zyn. Het onderwys- programma omvat de beginselen der Neder- land8chs, Franscbe, Engelscbe en Duitsche talen, met toepassing voor do handelscorres pondentie; het rekenen; de beginselen der handelswetenschappen, daaronder begrepen het handelsrecht; het boekhouden; de bandels- aardrijkskunde; de grondbeginselen der staat huishoudkunde en de gronden van de Neder- landsche staatsinstellingen. De cursus zal vierjarig zyn en gevestigd worden in de localiteit van eene der openbare lagere scholen; de benoeming der onder- wyzers zal geschieden door B. en Ws., na inaewonnen advies van eene commissie van toezicht, welke de bevoegdheid bezit, by de wet op bet lager onderwys toegekend aan de plaatselijke commissie van toezicht. De tischen tot toelating worden bepaald op hetgeen in het zesde leerjaar eener goed ingerichte gewone lagere school wordt onder wezen. Gisteren had te Haarlem de verkiezing plaats voor eon nieuw lid der Prov. Staten van Nooid Holland. Van de 4977 kiezers waren slechts 1931 opgekomen. Van onwaarde waren 24 stdmmen. Gekozen werd mr. W. A. 't Hooft (lib.) met 1076 stemmen. Op den heer H. Van Blaaderen, candidaat der anti-revolutionnairen en katho lieken, wtrden 778 stommen uitgebracht, en 63 op den heer Van Byleveld, cand. der Chr.-Hist., die na de canoidaatstelling be dankt had. De „Sts.-Ct." van heden bevat het kon. besluit ven 14 Juli 1897, bepalende de plaatsing in het „Staatsblad" van bet te'e-Gravenhage op 9 April 1895 tusschen Nederland en den Oranje-Viystaat gesloten verdrag van handel en vriendschap. E-m afdruk van het verdrag is by dit besluit gevoegd. De uitslag der herstemming voor twee leden van den gemeenteraad in district I te Rotterdam is, dat zyn uitgebracht: 759 stem men op den heer W. C. Coepyn, 626 op den heer Vreede, 749 op den hoer B. J. Gerrit- son Jr. en 627 op den heer P. Lambert, zoo dat gekozen zyn de heeren W. C. Coepyn (aftr., antir.) en B. J. Gerritson Jr. (chr.-hist.) Diensvolgens zal de nieuwe Raad bestaan uit 38 liberaUn, 2 katholieken, 1 antirevolu- tionnair, 4 cbr.-historischen. De Rumeensche heeren, die hier te lande spoorweg- en havenwerken hebben bezichtigd, zyn gistermiddag par Boll. Spoor naar Brussel vertrokken. De „Nederlandscbe Entomologische Ver- eeniging" hield te Bergen op-Zoom haar 52ste zomervergadering, onder leidiüg van mr. A. F. A Leesberg, uit 's Gravenhage. Uit bet verslag bleek, dat het ledental der vereeniging hetzelfde was gebleven. De hoeren jhr. dr. Ed, J. GL Everts en mr. A. F. A. Leesberg werden herkozen als leden in de commissie van redactie van het „Tydschrift voor Entomologie". De volgende zomervergadering zal in 1898 op een nader te bepalen datum te Venloo worden gehouden. Wctenschappeiyke mededeelingen werden gedaan door de heeren A. Van den Brandt, jbr dr. Ed. J. G. Everts, H. J. H. Latiers, mr. A. F. A. Leesberg, dr. A. C. Oudemans Jszn., dr. A. J. Van Rossum, P. J. M. Schuyt en P. C. T. Snellen. By het notarieel staatsexamen van 19 23 Juli zyn geslaagdvoor het eerste gedeelte P. v. de Steeg, Deventer; A M. H. Van Oppen, Amsterdam; W. H. Van de Poll, Vaassen; R. Zyistra, Makkinga. Voor het tweede ge deelte N. La Grappe Dominicus, Woerden; H. N. Sluis, Dokkum; J. De Lyster, IJsel- monde; J. Vlsscher, Zwolla Zestal Ned.-Herv. gem. te Dordrecht (vac.-dr. P. Steen): J. Draaisma, te Steen- wyk, H. G. Van Endt, te Woerden, J. P. Eringa, te Oostwolde, dr. J. H. Gerritsen, te Dedemsvaart, B. Van Meer, te Utrecht, C. J. Van Paassen, te Meppel. Te Meppel is het 26-jarig burgemeester schap van den heer K. E. Borger door de inwoners feesteiyk herdacht, hoewel de jubi laris afwezig was. Hr. Ma. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. Van Rossum, is 22 dezer to Santa-Cruz (Teneriffe) aangekomen. De adelborst der 1ste klasse H. J. Pek, uit Oost Indié in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De adelborsten der lste klasse A. F. L. Troll en C. R. F. Tollenaar, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", en J. D. Evers en C. M. Schaeffer, dienende aan boord van Hr. Mo. pantserschip „Evortsen", worden met 11 Augustus a. s. op non-activiteit gesteld. Aan de Tweede Kamer zal een adres gezonden worden door landbouwers en vee houders in Nederland, waarin zQ er op wyzen, dat door hen groote schade wordt geleden in bun bedryf door de hcerschende veeziekten, en wel in de eerste plaats mond- en klauw zeer, dat de thans bestaands wetten desbe treffende ten eenenmalo onvoldoende zyn, om hen te vrywaren voor de schade, hun door genoemde ziekten berokkenddat zij het dringend noodzakelyk achten, dat de wetgever krachtdadiger dan tot op heden ingrypt, om te voot komen, dat hun bedryf geheel ten gronde gericht wordt; dat door genoemde krachtige maatregelen ook de reputatie van den Nedtrlandschcn veestap=l in bet buiten land hooger wordt gehouden, en dientengevolge de uitvoer, die thans meer dan ooit bedreigd wordt, weder toeneemt; dat, waar door de daaitoe aangestelde Ryksbeambten mond- en klauwzeer wordt geconstateerd, een tydelyko vergoeding van Staatswege wordt verleend, en waar het ïydende vee noodwendig moet worden afgemaakt, algebeele vergoeding door den Staat wordt gegeven; dat voorts in 't algemeen die maatregelen worden getroffen, welke den wetgever noodzakelyk voorkomen om den thans zoo gedrukten stand van land bouwers en veehouders te behoeden voor algeheelen ondergang". Het voorloopig comi'é, dat zich heelt ge vormd, ten einde eene vtreeniging te stichten, ten doel hebbende by de Regeering aan te dringen op bet nemen van maatregelen, welke den stand van landbouwers en vee houders in Nederland ten goede kunnen komen, vooral ook met het oog op de schade, door velen geleden door het thans heerscbende mond- en klauwzeer, bestaat uit de heeren H. Barger en D. De Leeuw. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Amshl 37. Het stoomschip „Bundesrath", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 22 Juli te Lissabon; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 21/22 Juli Ouessant; de „Prins Frederik Hendrik" arrivnerde 23 Juli v*n Paramaribo te Amsterdam; de „Koningin Wilhelmina" vertrok 24 Juli van Amsterdam naar Batavia. Alfen: Van de negen leerlingen van de alhier bestaando normaalschool tot opleiding voor onderwijzer slaagdeD zeven voor het examen als onderwyzer. Bodegraven: Donderdag bracht de Commissaris der Koningin een bezoek aan de gemeente Bodegraven. Zyne Excellentie bezocht o. a. school A., de algemeene begraaf plaats en de bergplaats voor de brandblusch- middelen. Hy betuigde zyne groote tevreden heid over den netten toestand van het kerkhof en over de flinke, doelmatige berging der brandspuiten c. s. en hun onderhoud. Koudekerk: By de alhier gehouden herstemming van een lid voor den Raad dezer gemeente werden uitgebracht op den heer A. Van der Byi 74 en op den heer D. Reynevold 68 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekoztn. L i s s e De navolgende verlofgangers zyn opgeroepeD oaa 25 Aug. a. 8. onder de wapenen te komenP. C. De Jong, J. M. Krösschell, S. Vis, W. Van Dyk, L. Weyers, W. Scholten, L. Algera, T. Obdam, P. Balkenende, J. Sirre, W. Faas, C. A. Van Kesteren en L. C. Elfering. Oegstgeest: De gemeente rekening ligt gedurende 14 dagen voor belanghebbenden ter Secretarie ter inzage. Noordwykerhout. Zooals de lezers zullen opmerken, komt in dit Nr. voor het verslag der laatste Raadszitting en werd hierin behandeld, de brandput. Ja, de oude put is eindeiyk ingestort gebleken en moet worden vervangen door een nieuwen. Eigenlyk moest dit reeds lang zyn geschied, maar men wett, dat sedert allerlei plannen het denkbeeld van een gewonen put hadden verdrongen. Al die plannen zyn evenals de oude brandput in duigen gevallen. Eerst zyn een paar deskun- oigen naar Den Haag gegaan om hot systeem- Stang te onderzoeken, docb dio mynheer was op het afgesproken uur niet present, maar die daarom par oes een kennismaking afbreekt, heeft in zyn leven nog niet votl afspraakjes gemaakt. Van een tweeden gang naar Den 4) „Zie dan toch bedaarder te worden!" zeide de barones. „Gy windt u te veel opt Laten wy de zaak nu eens met kalmte bespreken." „Hoe kunnen we dat doen, wanneer het zoo iets vreesalyks betreft I" „Hoe on waar heeft hy dan het jonge meisje ontmoet? Waar heeft hy haar 'teerst gezien? Toch zeker niet in onze kringen?" „Zooveel ik van hem begrepen heb, op zyn reis naar ToulonEen mooi voordeel, dat ik uit de verbintenis tusschen Rusland en Frankryk zou trokken 1 Verder weet ik van niets „En hy beeft u gezegd, dat by haar be minde?" „Ja, en dat hy haar wilde huwen." „Nu, nu, myn vriendhet is byna acht uren, laton wo nu aan tafel gaanin d9n loop van den avond zal ik den jongen dan onder vier oogen de biecht afnemen „Verbeeld u niet, dat hy aan tafel zal komen! Hy heeft geen lust, zich aan onze verwyten bloot to stellen. Hy heeft my zoo even laten zeggen, dat hy by een vriend ging etenmisschien by den papa van zyn schoone, wat weet ik het 1" „NeeD, neenl Zulke dingen doet hy niet, daartoe is hy te voorzichtig, en voordat hy onze gedachten kent, zal hy zich tegenover die menschen niet verbinddD. Dus zal ik morgenochtend met hem spreken, en tot zoolang is het beter, dat gy u er niet mede bemoeit. Wy moeten niet te haastig te werk gaafi, hem niet koppig maken, dat zou het spel reeds van te voren bederven." „Zooals ge wilt," zuchtte Trósorier. „En dan zyn er nog lieden, die zich beklagen, dat zij kinderloos zyn Zy weten niet hoeveel verdriet hun bespaard blyftl" „O, zwyg tochdat meent ge immers in 't geheel nietl Hoe ongelukkig zoudt ge zyn, wanneer ge geen erfgenaam hadt, wien ge uw naam, uw positie in de maatschappij, uw vermogen, kortom alles kondet nalaten 1" „Dit is zoo; maar wanneer hy nu een dwaas huweiyk doet? Welk een gepraat! En welk een opzien I" „Wy zullen alles in t werk stellen, om het te verhinderen." De barones stond op en trok aan ds bel. „Laat het eten opdrageD," zeide zy tegen den binnentredenden bediende; daarna wendde zy zich weer naar haar man, die somber voor zich nit starend in den stoel leunde. „Kom, maak u niet onnoodig bezorgd. Alles komt terecht in het leven." „Dat weet ik wel, maar de hoofdzaak is, of het naar onzen zin terecht komt" IL In de onmiddellijke nabyheid van de binnenhaven, aan de in den zonneschyn wit glinsterende kade, lag de stoombarkas van het oorlogsschip „Latouche-Tréville," onder commando van een adelborst, en wachtte op passagiers. Op het blauwkleurig tapyt, dat het achterdek versierde, zat een zeer élégante jonge man, met bruiD haar, blauwe oogen en een nog jeugdigen knevel. „Mynheer de kapitein," xeido hy tegen den adelborst, „zou zyn offlciöele persooniykheid nog lang op zich laten wachten?" „Zoo lang als het dien heer belieft l" was het antwoord; „wy zyn te zyner beschkking gesteld, en gy zult toch ook wel weten, dat in den tegenwoordigen tyd alles naar de pypen van de heeren afgevaardigden dansen moetl Er zyn omstreeks twintig van hen tot het déjeuner in de prefectuur uitgenoodigd, en tot de sekt daar is opgedronken, kun nen wy zien, hoe wy ons bier het best den tyd verdryven." „Goed; laat ons dan den tyd verdry ven 1" Hy stak een sigaar op en verdiepte zich in het bezienswaardig tafereel zynor omgeving. Op de geplaveide havendammen, evenals In alle atrateD, wapperden vlaggen, vaandels en roode vanen, het Russische blauw en wit, de driekleur der Fransche republiek en de wimpels van de oorlogsschepen van alle natiën; van alle kanten klonken fanfareB, alsook gezangen, in een oorverdoovend rumoer en een golvende, dichte menschenmenigte wendde zich naar de haven, om de aankomst van het Russische eskader by te wonen, dat een uur geleden tusschen Sicié en Saint Mandier gesignaleerd was geworden. Langs de geheele reede niets dan booten, sloepen, zeil- en stoom jachten, roeibooten, sleepbooten en remor- queurs, alle zeilvaardig en dicht bezet met toeschouwera. Lichte zomertoiletten, met bloemen versierde hoeden, parasols in heldere kleuren vormden in den schitterenden zonne- «chyn van Provence een ware zee van ver schillende tinten. Alles drong naar voren, overal was beweging, klonk gezang en gejubel, de havendammen wemelden van menschen, de watervlakte was byna onzichtbaar door de menigte vaartuigen, waarmede zy bezaaid was. Tegen den wolkloozen blauwen gezichteinder staken de tot de ontvangst der vreemde gasten uitgezeilde reusachtige pantserschepen met hun fladderende wimpels en dampende schoorsteenen scherp af. „Hoeveel tyd hebben wy noodig, om aan boord van de „Latouche-Tréville te komen, commandant?" vroeg de jongo man aan den adelborst. „Nualtyd wel eeD half uur." „En de admiraal Beauvoisin heeft u bepaald bevel gegeven, om op den afgevaardigde te wachten?" „Zeker, evenals op u." „Ja, ik ben zelfs te vroeg gekomen Weet ge ook, wie deze afgevaardigde is?" „Yolstrekt niet, het moet echter een persoon van gewicht zyn." „Waarschyniyk een van die schreeuwers, die in de Kamer tegen de zoogenaamde ver kwisting voor do marine yveren en die men vertroetelt, wyi men hen vreestl" De adelborst antwoordde niet op deze aan merking, maar begon harteiyk te lachen. Nu verscheen een gezelschap van fraai-gekleede dames, begeleid door heeren, die een drie kleurige sjerp droegen, hetwelk niet zonder moeite door de politie dienaren door de menschenmenigte heen geloodst werd. Een in het zwart gekleed heer met een ernstig gelaat, hoogen hoed en een wit zonne scherm, verliet de groep en trad op de atoom- barkas toe. „Is dit de boot, voor de overvaart naar do „L .touche Tréville" bestemd, mynheer?" vroeg hy aan den adelborst. „Om u te dienen, mynheer." „Goed, ik ben degeen, dien gy hier ver wacht „Ik stel my ter uwer beschikking." „Kom, myn kind," zeide de afgevaardigde, zich tot een slank jong meisje wendend, dat op het resultaat van zyn onderzoek schoen te wachten „Dit is de Loot, die ons over brengen zal." Het jonge meisje kwam nadorby, zette haar sieriyken, net geschoolden voet op de punt van de boot en steeg met hulp van den adelborst aan boord. Een glimlach dankte den jongen officier voor zyn hulp, dasrna betrad zy het achterdek, waar de andere passagier haar met den hoed in de hand opwachtte. De matrozen stieten van land af, de adelborst nam zyn post in en het schip gleed met byzonder gemak en snelheid tusschen de tallooze vaartuigen van alle soort door, die alle zich naar de open zee wendden, als de grootsche vertegenwoordiging van oen geheel volk, dat het voornemen had de verwachte bondgenooton feesteiyk te begroeten en hun eer te bewyzen. {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1