Bond benoemd de heerenH. Swart te Leeuwarden, J. T. Ulmer te Rotterdam en A. V. M. M. Vernimmen te Zwolle. Dan 16den dezer wordt in Den Haag ver wacht een der vorstinnen van Hohenzollern- SigmariDgeD, die vermoedelijk haar intrek zal nemen in een der hotels te ScheveDingen, Te Utrecht is den llden Juli, in den jeugdigen leeftijd van 34 jaar, overleden de heer mr. M. G. Tieboel van den Ham, advo caat, rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments rechtbank aldaar. Door zijne leeraren en medestudenten hoog gewaardeerd leerling der Utrechtscke hoogeschool, behoorde hy tot do bekwaamste onder onze juristen. Vooral de wetenschappelijke studie van het strafrecht trok hem aan. Daarvan getuigt menige be langrijke bijdrage in bet Tijdschrift voor Strafrecht, laatstelijk nog die onder het op schrift „Doen plegen," opgenomen in de jongste aflevering van dat tijdschrift. De kunde van den heer Van den H3m ging gepaard met groote bescheidenheid. Ook door deze bemin nelijke eigenschap zal zijn naam lang in dier bare herinnering blijven by velen, die hem gedurende zijn kort, maar welbesteed leven hebben letren kennen en waardeereD, (W. v. h. R.) De afdeeling Leeuwarden van bet Ned. Werkliedenverbond en de radicale kiesver- eenigiog „Burgerrecht" te Leeuwarden hebben in een vereenigde vergadering definitief tot canciaaat voor de Tweede Kamer gekozen den hoer Z. Middelkoop, ontvanger der registratie aldaar. De heer ds. W. Bax, de candidaat van de sociaal-democratische arbeidersp arttf, zal beden avond in een openbare vergadering aldaar optreden, om zijn candidatuur te verdedigen. In de gisteren te Breda gehouden alge meens vergadering der Ned. Maatschappij tot bev. van Nijverheid zijn tot eeroleden benoemd de heerenSalomooson, te Almeloo; Van Heek, te Euschedee; Van L9ersum, directeur der kina-cultures op Java; mr. Tonckens, gouver- nour van Suriname, en dr. P. J. H. Cuypers, te Roermond. De aftredende dirocteuren, de heeren C. Bosman, te Alkmaar; A. W. Stortenbeker, te 's-Gravenhage en G. Visser Bzn., teSchieiam, werden vervangen door de heeren M. Symons van Rotterdam, Armand P. T. Sassen van Amsterdam en dr. H. Yssel de Schepper van Gouda. De directeur van het Kabinet der Koningin, jbr. mr. P. H. Gevers Deynoot, begaf zich gisterochtend naar HH. MM. de Koningin nen op het Loo. Da kapitein Foy, commandant van het te Amsterdam liggende Fransche adviesjacht „Ibis," die gisteren aan het diner by den Franschea gezant deelnam, is afgestapt in „Bötel Pauiez" te 's-Gravenhage. Het „U. Dbld." bevat de volgende adver tentie: „Het zU my vergund langs dezen weg allen, die my bunne vriendelijke deelneming betoond hebben in de door mij ondergane operatie, waarvan het vernieuwd gebruik mijner oogen de gezegende vrucht is geweest, mya diepge- voelden dank te betuigen. Nioolaas Beets." By de Ned.-Herv. Kerk waren op 1 Juli 334 predikantsplaitsen vaeant, tegen 331 op Jan. Ik, als in G lderland 27, Zuid Holland 57, Noord Holland 38, Zeeland 41, Utrechts, Friesland 68, Ovsrijsel 15, Groningen 42, Noord Brabant 22, Limburg 7 en Drente 4. In de jongsto vergadering der Ned. Vereeniging voor psychiatrie en neurologie is op voorstel der heeren Tellegen, Jelgersma en Van Deventer besloten, dat een commissie zal worden benoemd, waarin drie rechts geleerden en drie geneesheeren zullen zitting nemen, om een nauwkeurig onderzo.k in te stellen naar alle gevallen van werkelijke of vermeende wederrechtelijke opneming of ver pleging in de krankzinnigengestichten hier te lande. Uit de discussie bleek, volgens de „N. R.Ct.", duidelijk, dat de vergadering verscherping der vigeerende bepalingen op de opneming van krankzinnigen in de gestichten geenszins wenscbelijk achtte. Gisteren werJen aan mr. R. P. Mees R.Azn. te Rotterdam eenige lijsten, bevattende do handteekeningen van een groot aantal ingezetenen In dia gemeente, toegezonden, mot «en begeleidend schryven, waarin hem hulde wordt gebracht voor hetgeen door hem al3 afgovaardigde, gedurende zfjn 23-jarige parlement lire. loopbaaD, zoowel in het belang van het land in het algemeen als voor Rotter dam in het bijzonder is gedaan. De namen, die op de vermelde lijsten voor komen, zullen in oen den hoer Mees aan te bieden album worden ingeschreven. De gelegenheid tot teekenen van lijsten is nog niet gesloten. Door de Vereeniging voor den Effectenhan del to Amsterdam en de VereenigiDg van Effectenhandelaren te Rotterdam, is aange nomen, ZaUrdag 17 dezer als beursvacantie- dag to beschouwen, zoodat op dien dag geen officieele noteeringen zullen worden opgemaakt. De verdere vacantie-Zatordagen zUn 31 Juli en 14 Augustus. Aan htt Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 12 14 Juli deel 6 candidaten voor de faculteiten der Qodge- teerdteid enz.. Toegelaten zij a 3 candidaton, nL de heeren A. Van Doth, F. Fernhout, L. Th. Verscbeure. Da Imer D. C. Endt ontving het diploma B. Voor de faculteiten der Geneeskundeenz. werden 6 cand. geëxamineerd. Toegelaten zyn 4 cand., nl. de heeren Tb. H. M. H. Borret, J. J. B. J. Slotboom, H. Peters en H. W. R. Baken. Beide diploma's werden gevraagd door één candidaat, die werd toegelaten, zijnde de heer J. J. De Waal Malefyt. Het examen wordt met 4 candidaten voort gezet. Hr. Ms. fregat „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A Joekel, is in den namiddag van 13 dezer naar zee vertrokken, met eerste bestemming naar Vlissingen, alwaar het fregat 14 dezer is aangekomen. Hr. Ma. flotieljevaartuig „Edi", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. A. R. Hennequin, is 14 dezer van Port-Sal'd vertrokken. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. Van Rossum, is 13 dezer te Las Palmas (Cana- rischo eilandon) aangekomen. De gewone audiënties van de ministers van marine, fmantiën, koloniën, oorlog en waterstaat, handel en nijverheid zullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip de „Amsterdam" vertrok 14 Juli van Rotterdam naar Nieuw-Tork; de „Sumatra" vertrok 14 Juli van Amsterdam naar Batavia. Haarlemmermeer: Uitslag der stem ming van Raadsleden op 13 Juli. lste kiesdistrict: uitgebracht 306 geldige, 9 van onwaarde. Benoemd: G. A. A. Knaap met 164 stemmen. Herstemming tusschen D. Knibbe met 113 en R. H. Lammerts met 133 stemmen. P. S. Zijlmans verkreeg 102 en H. J. De Jongh 30 stemmen. 2de kiesdistrict: uitgebracht 410 geldige en 5 van onwaarde. Benoemd: C. Bos met 249 stemmen. Herstemming tusschen A. G. Van Nieuwenhuizen met 143 en A. Suidgeest met 203 stemmen. B. Verhulp verkreeg 107 stemmen. 3de kiesdistrict: uitgebracht 364 geldige en 5 van onwaarde. Benoemd: C. Dyt met 219 en W. Pruissen met 220 stemmen. M. Baars verkreeg 68 en A. G. Voordendag 136 stemmen. De herstemming is bepaald op 29 Julia. s. Noordwyk: Gisteravond werd in de loka len der Geertruida-bewaarschool een tentoon stelling gehouden van kleedingstukken enz., vervaardigd ten behoeve van de armen en onvermogenden onder onze dorpsgenooten. Wat daar te zien was, drijft ons te meer aan het streven eener vereeniging toe te juichen, die op dit gebied een zoo by uitstek nuttig werk verricht. Ten einde meerderen aan te sporen deze vereeniging door bijdragen te steunen voor slechts 5 ets. per week kan men lid worien vormeiden wy hier, dat het eenige jonge dames zyn, die onder den naam „Vereeniging van jonge dochters te Noordwyk" eiken Donderdag-avond eenige uren besteden om haar minderbedeelde dorps genooten, ook inrichtingen van liefdadigheid, op dergelijke wyze to ondersteunen. Tot nader aankondiging zullen voortaan eiken Maandag- en Dinsdag voormiddag aan het strand alhier militaire schietoefeningen met scherpe patronen gehouden worden. Een ieder zij dus gewaarschuwd 1 Wassenaar: Eindelijk was het de veer tiende Juli geworden. Weken lang was er door de Wassenaarsche schooljeugd naar ver langd, want ze wist, dat de graaf van Lim burg Scirum het voornemen had, haar een feest te bereiden. De dorpelingen vierden met de kinderen het feest mede, want reeds vroeg waron hier en daar de vlaggen uitgestoken. Tegen halftwee trokken de kinderen dor ver schillende scholen onder geleide hunner onder wijzers en onderwijzeressen naar het feest terrein. De kinderen van de Waalsdorperlaan werden met rijtuigen gebracht door eenigo landbouwers, die gaarne voor deze gelegen heid wilden „inspannen". Op het feestterrein „Nieuw Ryksdorp" wer den de kinderen ontvangen door den heer M. P. Okhuyzen, wien de leiding van het feest was opgedragen. Het behoeft niet ge zegd te worden, dat die leiding in goede handen was. De heer Okhuyzen verstaat de kunst, een 700-tal kinderen zelfs op een gloeienden Julidag eenige uren aangenaam bezig te houden. Aan afwisseling was geen gebrek. Na het vertoonen van eenige staaltjes van zy n kunst, werd een uitdeeling gehouden van luchtballons en fluiten met groote pluimen. Daarna werd een wandeltocht georganiseerd door den tuin. Voorop werd de beeltenis onzer Koningin gedragen en daarachter volgden in een lange ry de 700 kinderen, vaderlandsche liederen ziogend. Een ventriloquist met „sprekende" poppen, werd door de kleine gasten herbaalde malen toegejuicht. Maar behalve dat de kleinen veel te zien kregen, was er door den gever voor gezorgd, dat de inwendige mensch ook versterkt kon worden. Aan versnaperingen en verfrisschingen was geen gebrek en de kindoren werden er herhaalde malen overvloedig van voorzien. By het einde van het feest bracht de heer Van Doome, hoofd der school aan de Waals- dorperlaaD, in eenige goedgekozen woorden den ruilden gever dank voor hetgeen hy de jeugd bereid had. Er werd daarna onder directie van den beer Lazarom, hoofd der R. K. school, het volgende lied gezongen, dat door alle kinderen geleerd waa: Klinken luid de jubeltonen Van ons kinderen, hem ter eeri Hoe do goedheid te beloonen Van dien ed'len besten heer. Laat ons jubellied dan schallen, H\j is onze hulde waard 1 Zingt een biy hoezee, gy allen, Voor den Graaf, zoo mild van aard. Leef gezegend in ons midden, Door uw vrienden hoog vereerd. Boven wenschen, boven bidden Worde uw waar geluk vermeêrd. De Graaf Van Limburg Stirum dankte de onderwyzers en onderwyzeressen voor hun medewerking en stelde een feest als nu gevierd was, nogmaals in het vooruitzicht Hy besloot zyn aanspraak met een „Leve onze Koningin I Leva Wassenaar 1" Onder vrooiyk gezang trokken de kinderen huiswaarts. Warmond: Het 4-jarig zoontje van M. v. N., alhier, is op het Gravenwater onder deze gemeente, naby Kaag, verdronken. Waar der: Herkozen voor den gemeente raad zyn de heeren J. Van Leeuwen en B. IJff. Woerden: Herkozen de heeren Th. Boers en J. A. P. Leverkamp. Voor den heer Van den Berg, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, herstemming tusschen de heeren J. Brunt P.Jzn. en D. Meyer. Voor de vacature door het bedanken van den heer R. Van Wyk, herstemming tusschen de heeren B. Van Wyk en J. W. J. Hendrikx. Zegveld: Herkozen de heeren G. Van der Wind en Ant. De Bruyn. Uit een verslag der arbeidsinspectenrs. Aan het verslag van den arbeids-inspecteur der lste inspectie [de provinciën Limburg en Noord-Brabant) dr. H. F. Kuyper, is het vol gende ontleend omtrent de vreeselyke ge volgen van het werken met phosphorus in eene lucifersfabriek: In het begin van 1896 trok een couranten bericht myne aandacht, volgens hetwelk van eene arbeidster in een lucifersfabriek ten gevolge van phosphomekros9, een gedeelte der kaak was weggenomen. Daar ik vóór dien tyd geene bepaalde aanleiding had ge vonden om te vermoeden dat deze vreeselyke ziekte ook in myne inspectie voorkwam, ver wonderde my dat bericht zeer en stelde ik onmiddellyk een onderzoek in, waarvan ik de resultaten hier vermeld. Dat my vroeger veel verborgen was ge bleven, vond zyne verklaring in de vrees en achterdocht, die my bleken by de betrokken werklieden te bestaan. Ook nu nog werd ik daardoor voortdurend belemmerd om den toe stand volledig te leeren kennen. Zoo had ik eene vroegere nekrosepatiënte bezocht en haar gevraagd my nog eenige nadere bijzonder heden te komen mededeelen, maar zy berichtte my, dat zy by nader inzien daartegen be zwaren had. Het bleek my ook, dat meerdere gevallen van phosphornekrose waren voorgekomen, vooral daar, waar nog vry veel witte phosphor en tot een hoog gehalte in de pate verwerkt wordt. Yan Z9ven ernstige gevallen slaagde ik or in de byzonderheden te vernomen, doch ik vermoed, dat minder ernstige gevallen met spoedige genezing veelvuldig voorkwamen en dat ook ernstige gevallen door den dood aan myn onderzoek zyn onttrokken. Een man had eene bsenzwelling aan den ruggegraatswervel by do 7de rib, die door de gevaarlyke plaats niet geopreerd kon wor den, doch door een ervaren medicus werkeiyk voor een nekrosepatiënt verklaard werd. Door goede vosding en inwryving met sterke zalven kon de man, nadat by op 20 Juli 1895 het gasthuis verlaten had, in dezelfde fabriek, maar nu verwijderd van de phospbordampen, bet werk hervatten. Een ander, die geopereerd zou worden aan de bovenkaak, stierf door eene hartaandoening op 14 Mei 1895. Eene vrouw was herhaaldelijk geopereerd en had, sedert zy 5 October 1896 met een zwaar verminkte kaak en een gat in den mondhoek het gasthuis verliet, niet meer in de fabriek gewerkt. Eene andere vrouw was gedurende 2'/j jaar ïydende geweest, doch na herhaalde operaties, hoewel afzichtelyk verminkt, her steld. Zy werkte nu woer met baar man in dezelfde fabriek. Eene gehuwde vrouw, die van haar 10de jaar in eene lucifersfabriek had gewerkt, was nog voortdurend patiënte, hoewel zy sedert eenigen tyd tegelyk mot baar man de fabriek verlaten had. Een groot deel van de kaak alsook een deel van het been onder de oogholte was reeds weggenomen, terwyi waar- scbyniyk nog een vierde operatie, na bare bevalling, moest plaats hebben. Eene ongehuwde vrouw, door invaliditeit van den vader reeds jong naar de fabriek gezonden, was sedert 1891 ongeveer vier jaren ziek geweest, en door angst voor de operatie eeno zeer ernstige patiënte geworden. E nigs zins hersteld werkte zy weer op de fabriek om in de behoeften van het gezin mede te voorzien. De laatste patiënt werd in 1895 voor 't laatst geopereerd en is eene jong gehuwde vrouw, die eerst sedert 188$ in de lucifers fabriek werkte en by wie, ruim eene maand na het verlaten van de fabriek zich de ziekte openbaarde. Zy mist nu reeds het grootste gedeelte van de onderkaak en de kans be staat, dat de ziekteverscbynselen zich zullen herhalen. De medicus, die my inlichtingen uit zyne zeer groote ervaring van deze ziektegevallen verschafte, drong er op aan niet alleen dat de nieuwe arbeiders vooraf geneeskundig wer den onderzocht, maar ook het geheele per soneel op gezette tyden aan een scherp medisch toezicht, vooral wat het gebit betreft, onder worpen zou worden, zooals dat ook in Duitsch- land verplichtend is. Een zekere praedisposi- tie door slechte woning, voeding, kleeding, enz. daargelaten, meende hy, dat aan het Verwisselen van kleeren, het zich reinigen en den mond spoelen met oplossingen van kalium- chloraat of kaliumpermanganaat, waarin des noods nog eenig desinfectans, streng de hand moest worden gehouden. De ernstige patiën ten toch ontstaan meestal door verwaarloo- zing, want, indien by tandpyn met opgevolgde beenzwelling onverwyid ingegrepen wordt door het trekken van een tand en het wegnemen van een driehoekje der kaak, zooals ook meer malen geschiedt, kan het ergste bijna altyd nog worden voorkomen. Dit onderwerp zal my dus, in verband met de veiligheidswet, zeer ernetig moeten bezig houden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Het kan zeker van groot nut zyn, als tentoonstellingen, zooals onze afgeloopen bloe mententoonstelling op „Zomerzorg", bezocht worden, niet alleen door liefhebbers, die alles mooi vinden, maar ook door diegenen, die volgens hunne meening verbeteringen kunnen aangeven, welke tot vooruitgang van het bloemenvak kunnen leiden, waarom het van belang kan zyn, als de geachte inzender van „Een nabetrachting, enz." in het „Leidsch Dagblad" van 13 Juli, op een onzer vergade ringen van Tuinbouw de meest practische en natuurgetrouwe en tevens uitvoerbare raad gevingen kwam bespreken. Het bestuur van de afd. Leiden zal hem in het belang der goede zaak daar ben ik zeker van gaarne in een of meer vergade ringen hiervoor gelegenheid geven. Daar zön alle belanghebbende vakmannen byeen, die, evenals ik, het „ik leer nog" zullen erkennen. Leerryke en tevens gezellige discussiën mogen door dit schryven in 't verschiet zyn. Met myn dank aan de Redactie voor de my afgestane plaatsruimte, teeken ik met achting, Leiden, W. Yan Veen, 14 Juli 1897. Bloemisterij Rozenlust Gemengd Nieuws. De vreemde munten, enz., welke wy in do vitrine ter bezichtiging stelden, ont vingen wy van de lieer W. Strieder, Hooge- woerd 36. (Abusief stond gisteren vermeld W. Striebel). De eerste meeting van de Neder- landsche harddravery- en renvereeniging zal Zaterdag 17 Juli a. s. te Clingendaal plaats hebben. Zooals bekend is, behoort de baan te Clingendaal tot de mooiste banen in ons land, en de eerste-klasse-harddravers en renpaarden nemen aan de wedstryden deel. Het programma bevat drie nummers harddraven en drie num mers wedrennon. In 't geheel zyn er 57 paarden voor deze meeting ingeschreven, die, naar men verneemt, bykans allen zullen uit komen. Met uitzondering van den Derby, dio in allo andere landen het hoofdnummer van het programma uitmaakt, doch hier te lande nog maar mager bezet is, zullen alle num mers ongetwyfeld mooie velden te zien geven en, de qualiteit der paarden in aanmerking nemende, byzoader interessante eindstryden opleveren. Een vitrioolhuid. Toen gister- middag op de linker Rottekade te Rotter dam een begrafenisstoet van de algemeene begraafplaats te Crooswyk terugkeerde, wierp een jongmenscb, zekere G. v. d. S., een hoeveelheid vitriool uit een flescbjo in een der volgrytuigen met het doel een meisje te treffen, dat in het rytuig gezeten was en waarmede hy vroeger geëngageerd was ge weest. In plaats van het bewuste meisje te treffeD, bekwamen haar zuster en een tweetal heeren brandwonden aan de handen en het gelaat. Door eenige voorbygangers werd de dader achter de R.-K. begraafplaats gearresteerd en aan do politia overgeleverd. Dat 't den bootwerkers te Rotter dam tegenwoordig niet naar den vleesche gaat, kan daaruit worden opgemaakt dat er sprake is van opheffing van den Bootwerkersbond, terwyi de jongste algemeene vergadering reeds besloten heeft de uitgave van het weekblad „De Bootwerker" te staken. De Doteeringen van prima Goud- 8che en Edammer kaas liepen de vorige week een weinig hooger; in de pryzen van afwijkende soorten kwam weinig of geen verandering. De handel was over het geheel vlug; naar prima soorten biyft goede vraag voor export en winkelkaas, terwijl afwykende soorten juist omdat de pryzen zoo laag zyn nogal gereeden aftrek vinden. In de Aiblasserwaard werd de vorige week van 1622 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van 2225. zwaardere ƒ26—ƒ28, 2de soort 17-ƒ21.-; Derby lste soort ƒ221/!ƒ241/,, 2de soort 20 ƒ21; Edammer lste soort 21f 25. ,2de soort f 13—197r (U. D.) Op Zondag 8 en Maandag 9 Augus* tus zal in de feestzaal op het terrein der ^rdtsche Tentoonstelling het Internationaal wapenfeest en schermwedstryd gehouden wor den van den Nederlandschen Schermbond. Het bezoek aan de Dordtsch9 Tentoonstel ling neemt steeds toe. Zoniag jl. bedroeg het aantal betalende bezoekers voor het hoofd terrein circa 5400, voor Oud-Dordfc 3400 en voor het Mhseum van Oude-Kunst 700; boven dien is reeds voor een bedrag van ruim 10,000 gulden aan doorloopende entree-kaarten ont vangen. Den ,15den Augustus zal op het terrein der Tentoonst-.Ling een gekostumeerd Bloemen corso worden gebonden, georganiseerd door het Tentoonetellings Comité en de Dordrecht- sche Wielerclub „Salve". Het programma omvat: lo. Groepen van toegetreden vereenigingen van den A.N. W.-B.; 2o. Afzonderlijke dames en heeren3o, Reclame (voor handelaren). Kostumes zyn verplichtend gesteld; vereenigingen mogen echter in club kostuum uitkomen. Op het terrein bestaaft gelegenheid, kostumes te huren en aicb te verkleeden. Yan 2 tot 3 uren wordt een optocht over het terrein gehouden, en na afloop daarvan hebben op den bouten vloer rondom de mu.-; ziektent verschillende spelen plaats, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen, o. a.' eon wedstryd in het langzaam ryden, ring steken, enz. Tot slot zal een bekend kunst- ryder zyn óvolutiën vertoonen. 's Avonds bal champètre. Er zyn verscheidene fraaie pryzen uitgeloofd.' De Wielerclub „Salve" stelde voor het Bloemen corso als een der hoofdpryzen een zilveren, lauwerkrans beschikbaar. By de tweede uitvoering van Peter Benoits Kindercantate: „De wereld in", 11. Dinsdag, werden op de Dordtsche Tentoonstelling 7300 entrees verkocht. Men schat het aantal be zoekers dien dag op 12,000. In verband metde a anhoudlng van den commies ten postkantore te Yli3sin- gen, verdacht van verduistering van brieven met geldswaarden, bestemd voor de Engelsehe kantoren te Ylissingen, is te Londen iemand gearresteerd, vroeger te Ylissingen woonachtig, doch den Jaatsten tyd te Londen verblyvende.V Hy moet de verschillende cheques hebben in-1 gewisseld en bet geld gedeeltetyk aan den* bovenbedoelden commies hebben toegezonden. Men 8chryft nit Amersfoort aan de „Tel.": Kort na middernacht werd gisteren1 brand ontdekt in de plakkamer van den be hanger J. Hopman, aan de Koningstraat. In een oogwenk stond het geheele huis, waarin,' behalve veel papier een groot aantal meubelen geborgen waren, io lichterlaaie. De bewoners,' door het knetteren der vlammen gewekt, ont snapten ternauwernood aan bet gevaar. Da moeder redde met behulp van den heer H. C. A. De Jong de twee oudste kinderen, die boven sliepen; het derde, een 7-jarig meisje, kon niet meer gered worden en kwam om dooi? verstikking. Een der pypleiders, Wessel van Daal, trapte by het beklimmen van een aangrenzend oud dak door de panlatten en viel ruggelings op de straat, waar by na alle pannen met een gedeelte van het dak op hem vielen. Hevig gekneusd werd hy opgenomen en aanstonds verbonden doordokter J. C. Rolandus Hagedoorn en den off. van gez. dr. J. Romeym11 Hoewel hem de genademiddelen der kerk reeds zijn toegediend, is op dit oogenblik zyn toe stand zóó verbeterd, dat verwacht wordt, dat hy in het leven zal biyven. De zeer hevige brand is beperkt tot het perceel; de belendende perceelen kregen veel waterschade. Alles is echtor gedekt door assurantie. Aangaande den brand te Poedei royen schryft men aan de „N. R. C." nader: De brand begon omtrent halfóén 's middags door onbekende oorziak in het tweede huis aan de oostzijde van de kom van het dorp.' Deze bestaat uit huizen ter weerszyden van dqn Maasdyk op kleine afstanden van elkander staande en soms door een boomgaardje ge scheiden. Die Maasdyk loopt van het Oosten naar het Westen en er woei een flinke oosten wind, die het vuur dadeiyk het dorp indreef. De groote droogte van de toeestal rieten dakei» da ontzaglyke massa's hooi, in en by de huizen opgestapeld, want de hooibouw was byna geëindigd deden ieder spoedig inzien, dat een groote ramp het dorp zou treffen. Aan blusschen of stuiten van het vuur viel niet te denken en zoover tot de Maasdyk eene andere richting aanneemt, was weldra alles vuur en rook. 't Was bjjna tevergeefs, dat brandspuiten uit byna alle omliggende dorpeQ' kwamen helpen. Zestien, meestal boerenhui/ zen, de Ned.-Herv. kerk. met toren, acht ge vulde hooibergen, vele schuren en hooimyte® zyn afgebrand. De pastorie, de openbare schoof de onaerwyzerswoning, oen9 bakkery en een? boerdery bleven, ofschoon door het vuur ge havend, gespaard. Van de inboedel is niet veel gered. Twee varkens zyn verbrand. De schade is zeer groot en veel, vooral hooi, is verloren, wat mof verzekerd was. Ook aan fruitbooman,die ver* schroeid zyn, is aanmorkelyke schade. Vier en dertig jaar geleden werd ongev6oj hetzelfde gedeelte van het dorp in asch gelegd. Uit Bolsward wordt gemeld: Een 12jarige jongen viel door een schak van een melkwagen en verpletterde zich de borst kas. Hy was byna onmiddellyk. dood. Het kind te Zutfen, dat Maandag» zulke deerlyke brandwonden, door bet springen van een petroleumkan bekwam, is gisteren aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Te Ouderkerk a. d. IJsel heeft gisteren een lOjarig meisje, doordat het met vuur in aanraking kwam, zulke zware brand-, wonden bekomen, dat het spoedig daarna is^ overleden. Uit Berlijn wordt gemeld,: In een eigenaardigen toestand bevond zich een jong meisje in den locaalspoorweg. Het had aan de Alexanderplaats do coupé nauweiyks be treden, toon de deur achter haar dichtgeworp8H en daarby haar kleed ingeklemd werd. Men probeerde vergeefs de deur tö openen, maar niemand van de spoorwegbeambten was daar- too in staat. Op alle stations gaf men zic]^ de moeite de deur te openen, doch all$

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2