Burgerlijke Stand. V a c a n t i e. Weg met de lei, en het boek, en het schrift, Weg met de griffel, de pen en het stift! Naar buiten, naar buiteD, naar buiten op f't land; Gesprongen, gebuiteld, gerold in bet zand 1 Heb je nog knikkers, och gooi ze ter zyt Tollen en ballen, doe alles er by, Haasje, verban-je en wat al niet meer Laten wij ruston tot anderen keer. Nu niet gekwanseld in zegels en plaatjes, Niet meer gevochten, maar saam goede maatjes, Ook niet geboemeld of meester verlakt, En aan de buizen geen puisjes gepakt: De groetenis, meester, we gaan er van door! Waar is de vacantie dan anders ook voor? Huiswerk, houdt dit nog eenige weken; Door niemand wordt in zyn boeken gekeken. Huiswerk! bab, wat een vreeselyk woord, Terwijl de Datuur je zoo lekker bekoordt: Het zonnetje schijnt, 't i6 overal groen Wat zou je nog langer in huis moeten doen Naar boiten, naar buiten, naar buiten in '6 veldl Ga kijken hoe 'tdaar bij den boer is gesteld; Dwaal in de bosscben en dool door de wei 'tis er zoo lekker, je bent er zoo vrij. Jongens, beft aan en een liedje gezongen, Een kriog dan gevormd en vroolyk gesprongen Zoo vieren wij feest op ons ware domein, Hier kunnen wy glunder en dartelend zijn. Vacantie, vacantia, wat heerlijke tijdl We raken ons „hebben en hoüen" vast kwijt, Genieten ons' jeugd met genot en met lust, En gunnen het hoofd maar ons lichaam [geen rust. Wat vliegon ze om, die prettige dagen, Dat je naar harte de buurt kunt doorjagen.... Komt, haast er je wat, want in het verschiet.... Ocb, loop naar de maan, ik denk zoover niet. Zondagsblad van Het Centrum, W. S. KOLONIËN. BATAVIA, 9—11 Juni. Uü Banojermasin schrijft men dd. 1 Juni aan het „Soerabaiasch Handelsblad": Met het ss. „Bawean" kwamen hier ongeveer 100 Europeesche militairen, meest allen pas afgeëxerceerde flinke Hollandsche jongens. Drie dagen na hun aaokomst lagen er helaas al eeDigen onder de palmen, de cbolera nam ben weg. Gelukkig nam onze flinke overste Scbeuer dadelijk afdoende maatregelen om de ziekte te beteugelen en daar het deze week aan houdend regende, is ze nu weer gewt ken. Het regent bykans iederen dag, zoodat het wel de imgekeerde wereld lijkt, m den westmoesson kwamen we namelijk regen te kort. Met de veepest gaat het beter, faute de combattants. In Tanahlaut is bijna de geheele veestapel uitgestorven, volgens opgavan der hoofden 16500 stuks. Door het bestuur zijn rijst cn andere voedingsmiddelen aan de bevolking uitgedeeld. Rooskleurig zijn de vooruitzichten in die streek dus niet en de bevolking moet er niet erg aangenaam gestemd wezen. Dat bet bestuur dit weet, wordt afgeleid uit hot aaohouden van de „Soembing", die anders naar de kuslrijkjos zou zyn gegaan. Als blijk van waardeering voor zijn lang durige diensten is den regent van Grobogan de titel verleend van Adipati met het recht zich voortaan te noomen Raden Adipati Joe- donegero. Ampenan zal 12 Juni voor hot telegraaf- verkeer geopend worden. Overal wordt geklaagd over gebrek aan pasmunt en dat juist, nu de suikerfabrieken met malen begonnen zijn, de koffiepluk voor de deur staat en eiken dag veel geld aan de bevolking moet uitbetaald worden. Uit dien hoofde wordt door de geëmploy eerden van de verschillende ondernemingen als het ware gevochten om klein zilvergeld; do zoutverkooppakhuismeesters, de ondercol lecteurs, do paogboeloe's, de opiumpachters en de pandjesbuizen worden door hen be stormd met verzoeken om klein geld en men geeft zelfs gaarne een half en één percent agio.Voor vele ondernemingen is die schaarschte aan pasmunt zeer nadeelig, want behalve dat zy het agio moeten betalen, vervallen zy in reiskosten voor de naar klein geld zoekende geëmployeerden, terwijl dezen bovendien da- goiyks aan hun gewone werkzaamheden ont trokken worden. (Loc.) Van Batang schrijft men aan het „Bat. Nwsbl.": Drie in de rivier badende inlandsche vrou wen werden door een grooten krokodil ge- attakeerd. Twee van haar ontsnapteD, maar met de derde verdween by. Op het hulpgeroep der twee vrouwen kwamen de kampong bewoners toeschieten en doorzochten de rivier, doch tevergeefs. Den daarop volgenden morgen werd op het strand het ïyk der vrouw gevonden in een deeriyk gehavenden btiat. Eenige dagen daarna begaf zich zekere Goleng, een 21 jarige inlander van dezelfde kampong, naar de rivier en stapte daar in een gereedliggende prauw om te gaan vis- schen. Ttsrwyl hy een kameraad, die mee zou gaan visschen, wachtte, plaste hy in bet water om zyn gezicht te wasschen. Opeens werd by door een krokodil aangegrepen en in de diepte gesleurd. Op zyn geschreeuw en dat van zyn ondertusschen aangekomen kameraad kwamen do kampongbewoners met flambou wen en gewapend met lansen en pieken. In prauwen gezeteo, doorzochten zy de rivier, doch ook nu weer tevergeefs. Den volgenden dag hooi vroeg reeds werd bet onderzoek voortgezet en met dit gevolg, dat in do kali Pagoejangan naby de kampong Tjengkrak Golengs ïyk werd gevondeD, maar zonder armen en boenen. De regent heeft by bekkenslag aan de kampongbewoners doen bekend maken, dat zy tor voorkoming van ongelukken door de aanwezigheid van gevaar^jke krokodillen voor- loopig niet in de rivier mogen baden. Van politiewege wordt nu dageiyks en met flver naar die ondieren gevischt. In aansluiting van hetgeen wy daarom trent mededeelden, kunnen Wö tbans berich ten, dat de 5400 repeteergeweren, welke met het st. „Gedeh" zyn aangebracht, alle zyn gelost en voor een gedeelte naar de geweer- makerschool te Meester-Cornelis zyn overge bracht. Aangezien by onderzoek bleek, dat ze alle in goeden staat waren aangekomen en ook dat ze aan de fabriek te Steyer reeds waren ingeschoten, zoo kon dadeiyk worden over gegaan tot het nomen van maatregelen voor de indien8tstelling. Met de eerstvolgende Atjeh- boot zal dan ook reeds eene complete bewa pening voor het 3de bataljon infanterie worden verscheept, terwyi met volgende booten dio voor meerdere bataljons tegeiyk zal volgen. Als nu de minister van koloniën maar oen beetj9 voortvarend is met de afzending van munitie waarvan niet veel meer in Atjeh aanwezig is dan zal men spoedig overal met het niauwe geweer den vyand te gemoet kunnen trekken. (J.-B.) Aangekomen baugasten tc Katwijk a/Z. Hotel da Rhin: Herr und ,'Frau Dr. J. D. Otten und fam. De heer en mevr. C. E. J. De Bordes en fam. 'De heer A. H. Zwaagruan, van Hoorn. De heer en mevr. J. Wilkens, Mevr. •wed. C. W. Heybroek on dochter. Groot Badhotel: Mods. P. R. Hopkins. Mona. S. Heblethwaite. Mister W. Weslley Maninng. Miss Elizabeth Shippen Green. Miss Sarah Sergeant. Hotel Pension: Herr Wilh Bartsch. Villa Kruy t: De heer cn mevr. Jac. Eichorn.— De heer en mevr. W. L. v. d. Vegte en gezin. De heer en mevr. G. D. Du Riou en gezin. Villa Zeerust: De heer en mevr. Mr. P. C. A. Sicbterman en fam. W p k B. 2 08: De heer en mevr. E. Nieuwen- huyzen. Mister James Gbaing ALFEN. Bevallen: W. Kwakernaak geb. Kor- tenoever Z. G. Kooyman geb. Van Lammeren Z. S. Vink geb. Van Capel D N. M. De Bruin geb. Verdoold D. G Groenendijk gob. Griffioen D. H. Oskam geb De Borst D. E. Hoogtcjjling geb. Van der Vlist D. Overleden: T. Van Vliet wedr van J. Van 't Riet 6S j. NIEUWKOOP. Bevallen: W. M. Van der Weydeu geb. Vernooy D. P. Van Koert geb. Van Houten D. M. Th De Rooy geb. Kroes- meyer Z. B Bos geb. Vermey D 1. VaD Varik geb. Groeneveld Z. OUDSHOORN. Bevallen: A. De Bmyn geb VaD Yhet Z. M P. Overes geb. Leusen D. Overleden: H. P. M. Gresnicht Z. 18 j. TER-AAR. Bevallen: S. Muis wed. van B De Roos Z.A. Van Harten geb Edel Z. G. Vor- laan geb. Heyman Z. (wonende tc Zevenhoven). C. Lcvarht geb. Hoogervorst Z. N. M. E. Cats geb. De Witt Z. Overleden: J. Van Eyk echtg. vaD A. Kruyf 71 j. A. Ambagtsheer Z. 9 m. Gemengd Nieuws» Reeds vroeger werd melding gemaakt van de moeite, die de Duitsche erf genamen van wyien den Amsterdamschen koopman Johan Conrad Brandt hebben aange wend om bet deel der erfenis, waarop zy aanspraak maken, in handen te krygen. Tot dusver was hun moeite tevergeefs. Wendden zy zich tot de Nederlandsche regeering, dan werden zy naar het Duitsche gouvernement verwezen en van dit hebben zy niet anders daD ontwykende of vage antwoorden gekregen. Zy hebben zich thans tot den Ryksdag ge wend met een verzoekschrift, waarin zy dit lichaam vragen de regeering uit te noodigen to voldoen aan hun verlangen om een duide- lyke, officiöelo mededeeling betreffende de zaak. Zy hopen, dat de Duitsche regeering haar invoed zal aanwenden, om van het Neder- landsch staatsbestuur afdoende inlichtingen te verkrygen. Te Bremen zal een tweede vrij haven aangelegd worden. De kosten van dit werk zullen 3 millioen mark beloopen. De toestand in de Engelsche machine-industrie is in de laatste dagen veel ongunstiger geworden. Ook de arbeiders van de Londenscho fabrieken, die den aebturigen werkdag niet wildon toestaan, hebben bet werk gestaakt. Dientengevolge hebben de verbonden fabrikanten in geheel Engeland en Schotland bekendgemaakt, dat zy vyf en twintig percent hunner werklieden zouden afdanken, zooals zy reeds gedreigd hadden. Het aantal arbeiders, die tbans aan de staking deelnemen, wordt op 80,000 geschat. Te Bilbao worden met het oog op de werkstaking nog steeds militaire maat regelen genomen. De mynwerkers waren be sloten om jongstleden Zondag een manifestatie te houden, als hunne kameraden niet in vry- heid waren gestold. De regeering heeft beslo ten krachtig op te treden. Een ontzettend ongeluk is dezer dagen in de nabyheid van Burgos gebeurd. Twee stieren, die by een stierengevecht te Burgos zouden „optreden", braken plotseling uit hunne stallen los en vluchtten uit de stad, achtervolgd door een groote menschenmenigte. Tot de yverigste vervolgers behoorde, behalve enkele ambtenaren der civiele garde, de graaf van Berberana, die de stieren achterna reed en ze by Vasconcollos, negen myien van Burgos verwyderd, bereikte. Op een afstand van vyf meters vuurde hy op een der stieren. Het schot miste en nu stortte zich het woedende dier op zyn aan valler, stiet hem van het paard, doodde dit en slingerde den graaf hoog in de lucht. Met gebroken ledematon visl by tor aarde en werd naar een gasthuis gebracht, waar hy spoedig stierf. De stier werd door een politle-agent dood geschoten. De andere stier werd door een geestelyke, die eveneens door het dier werd aangegrepen en zich in groot gevaar bevond, met een geweerkogel afgemaakt. Een groote brand heeft het markt vlek Stefanesci geheel vernield. Tweehonderd huizen zyn in de asch gelegd. Uit Londen wordt d.d. 9 Joll ge meld: Een verschrikkeiyke schipbreuk heeft in den Indischen Oceaan plaats gevonden. Zy had plaats op denzelfden dag, in don- zelfden storm en slechts weinig verwyderd van de plaats, waar onlangs de stoomboot „Aden" der Feninsulair en Oriental Company verongelukte. Het was op den 3den Juni, dat de van Bombay afkomstig zijnde stoom boot „Sultan", die een groot aantal pelgrims van Egypte naar Calcutta vervoorde, in een vreeseiyken storm in een minimum van tyd lek en een speelbal der golven was. De hitte bedroeg in de schaduw 115 graden Fahrenheit; velen van de passagiers en manschappen lagen aan zonnesteken tor neer, toen op eens de roep weerschalde, dat het schip aan het zinken was. Algemeene ver warring. Gruwelijke tooneelen speelden zich afi Het werd allen echter spoedig duideiyk, dat by een eventueele schipbreuk, voor degenen, die eenmaal te water geraakt waren, aan geen redding meer te denken viel, daar een troep haaien het schip volgde ou begoorig op buit wachtte. Intusschen werden onafgebroken nood signalen gegeven. Het duurde echter tot 18 Juni, eer de Peninsulair en Oriëntsteomboot „Jaletta" van d9 Australische lyn op het bedreigde vaartuig opmerkzaam werd en tot 500 M. naderby stoomde. Passagiers en beman ning van de „Sultan", die sedert het ongeval onafgebroken aan de pompen hadden gearbeid, geraakten in onbcschryfelyken toestand. Nog ging de zee zeer hoog en de officieren van de „Valetta" waren in twyfel of het reddings werk gelukken zou; van de „Sultan" liet men dra een boot te water. In weinige oogonblikken werd deze tegen den scheepswand gesleurd en Ver'oryzeld, terwyl de manschappen in het aangezicht van beide schepen door de zee werden verslonden. Trots dezen aanblik en de waarschuwingen van de „Valetta" werden wederom twee andere booten afgelaten, die gelukkig tot by de „Valetta" geraakten, waar hunne manschap aan boord genomen werd. Daar bleek, dat byna alle inzittenden armen of beenen gebroken hadden. Daar men vernam, dat op de „Sultan" nog 70 menschen aanwezig waren, liet de „Valetta" haar reddingboot te water, die echter ook dra ver nield werd. Eerst een tweede boot, bemand met drie officieren, vier matrozen en vi?r stewards, wist zich door de hooga golven heen te ela3n en bracht iu twee tochten de overbiyvenden van de „Sultan" in veiligheid. Zy werden zorgvuldig verpleegd. Op de verdere reis stierven echter nog twintig personen door de bekomen verwondingen en doorgestane vermoeienissen. De aardbeving in Bengalen. De met de Indische post van midden Juni overgebrachte berichten betreffende het aard- beven, laten den ganschen omvang en de betoekenis van deze onheilvolle Datuurge- beurtenis niet overzian, maar wel vermoeden, dat het eon buitengewoon hevige en uitge breide aardbeving was. Voor-Indiê behoort nu juist niet tot het grootste beschutte gebied der aarde; de verplaatsingen, die zich nog steeds aan den rand van het eerst in den Eocüntyd opgerichte Himalayas voltrekken, plegen in den weeken landbodom der Noord- Indische laagvlakte by ervaring heviger sto ringen te voorschyn te roepen dan in den heebteren rotsbodem van het Faltengebergte. Opmerkeiyk schyDt voor alles de duur en de uitgebreidheid van de aardbeving, die beiden de gewone maat ver overtroffen. Precies te 6 u. 5 min. bleven alle uurwerken der open bare gebouwen stilstaan, een hevige schok werd bespeurd, die alle gebouwen aan het wankelen bracht en mensch en dier alle rust en bezinning ontnam. De naamlooze augst, die den mensch bevangt, wanneer hy de vaste aarde onder zich voelt wankelen, dreef allen uit de straten naar het vrye veld, waar duizenden, met angst en vreeze vervuld, de dingen afwachtten die komen zouden. Scholen, zieken-, winkelhuizen, paleizen, bamboezen hutten, leegden zich; zelfs uit de Sonanas (vrouwenafdeelingen) der huizen stortten zich halfgekleode vrouweiyke gestalten naar buiten, terwyi anders iedere achtbare Indische vrouw door het gordyn der verborgenheid gescheiden is. De boomen bogen zich heen en weer in den storm; verschrikt fladderden de tallooze kraaien, wouwen en gieren omhoog, die in de Indische steden de stratenreiniging onder houden, en vervulden met angstgeschrei de lucht. In de Moskeeën der Mahomedanen riep:n de Muezzin hun Allah Akbar aan, en in de pagoden der Hindoe-goden bliezen de priesters op hunne schelphorens, die het trompetten van een olifant overweldigen kunnen; terwyi in het kwartier der Eurasiërs, de tot het Christendom overgegane verachte kleurlingen, vrouwen en kinderen een gebed ten hemel zonden. Minuten lang sidderde de bodem onder de hevige stooten en golfachtige bewe gingen, die den menschen het gevoel van zeeziekte veroorzaakten en den hechtsten ge bouwen en paleizen gapende scheuren toe brachten, zoodat binnen korten tyd het stof van vernield muurwerk, neervallende balkons en afgiydende daken de lucht vervulde, dat na den eersten stoot zoo'n onaangenamen reuk verspreidde, alsof alle afvoerbuizen der stad hunnen inhoud naar de oppervlakte gezoDden hadden. Verlies aan menschenlevens schynt niet te beklagen te zyn, des te grooter is de schade door vernieling der gebouwen. Uit Dardscbilling, het in den Himalaya gelegen zomerstatlon der Kalkuttiërs, uit Simla, de plaats, waar de regeering 's zomers haar verbiyf beeft, uit het Brahmaputr&dal, evenals uit het Westen, Bombay, Agra en de Centraal- provinciën, komen gélykluidende berichten; byzonder erg ia het gestold te Dardschllling, met zyn licht gebouwde zomerwoningen, en het toekomstige theecultuurdal van Brah maputra. Er blijft nog af te wachten, of ook op het platteland de rivieren weder zulke verwoestingen aangericht hebben als by de groote aard- en zeebeving van 1762, toen de heilige Ganges als een bruisende zee het land overstroomde. BUITENLAND. Fraukrijlt. Gistermiddag heeft president Faure te Parys het „Musée de l'Armée" geopend. Er is reeds een aardige verzameling bezienswaardigheden byeen, waaronder veel wat betrekking heeft op Napoleon I. Het museum heeft ook een afzonderiyk kastje met voorwerpen, toebehoord hebbende aan den hertog van Reichstadt, den zoon van Napoleon en Maria Louise van Oo8tenryk. Onder de onderscheidingen die by gelegen heid van den nationalen feestdag in Frankryk aan militairen worden toegekend, zyn drie be vorderingen tot het grootkruiB van het Legioen van Eer, nl. vice-admiraal Rieonier, oud minister van marine en de divisie-generaals Jamont en Fabre. Een delegatie uit de parlementaire Panama commissie heeft Maandag Arton gehoord. De gevangene deed het verhaal van zyn rond zwervingen door Europa en van zyn onder handelingen met Royer en Dupas, van hun aanbiedingen en in het byzonder van het aanbod van den heer Lefèvre, den gemach tigde van den minister van justitie Ricard. Een merkwaardige episode uit de verkla ringen van den laatste geiyk die zyn weer gegeven door Arton ia de volgende: Arton sprak de meening uit dat de regee ring haar vrienden niet zou willen treffen, maar de heer Lefèvra sprak dit besluit tegen, zeggende: „De regeering zal niemand sparen en als gy daaromtrent oenige vrees hebt, zal zy er voor zorgen dat gy een goeden president krygt met een uitstekenden advocaat generaal en men zal beproeven de jury uit te zoeken. Het zal wel In orde komen. Gy zult vyf jaar krygen en na verloop van een jaar zal men zien." Arton besloot zyn verklaringen met de opmerking dat hy spyt had dat hy niet eer de Panamaziak had geliquideerd. Wat hem thans tot spreken had bewogen, was, zeide hy, de opmerking der magistraten, die hem ondervraagd hadden. Deze hadden hem ver weten, dat hy het geld v^n de Panama- maatscbappy in zyn zak had gestoken. Arton heeft op de commissie geen byzonder gunstigen indruk gemaakt. Zy gelooft niet aan zyn oprechtheid, maar ziet in hem een zegger van mooie phrasen. Het verhoor zal later nog over andere punten worden hervat. De hoer Portalis, oud-directeur van de „XlXe Siècle" die in Engeland vei toeft, heeft verzocht als getuige te worden gehoord. Hy beweert dat hy belangrijke onthullingen heeft te doen. De Duitsche keizer blijft te Parys het onder werp der gesprekken. Niet alleen naar aan leiding van de plaats gehad hebbende veran deringen in het ministerie, maar thans ook in verband met zyn reis en die van Faure naar Rusland. En nu heet het, dat de keizer den president in machts- en grootheidsvèrtoon tracht te overtreffen. Aanvankeiyk was zyn voornemon om slechts met een klein oscorte van schepen naar Kroonstad te gaan, doch na het bekend worden van de toebereidselen voor de reis van den president, i3 hy van plan veranderd, on zal nu door een groot aantal pantserschepen geëscorteerd de reis aanvaar den. Zyne beide oudste zonen, alsmede de rykskanselier en een schitterend gevolg, zullen hem vergezellen. Ook de quaestie van het kostuum voor den president houdt de Franschen nog steeds bezig. De zwarte rok is veel te eenvoudig. Men wil hem het gewaad van de gezanten geven met nog eenige byzondere borduursels. Anderen keuren dit af en wenschen den pre sident alreods te steken in het gewaad van kolonel van het regiment, waarvan de Czaar hem tot eere-commandant zal benoemen. In die UDiform zou hy dan tevens de revue te Krasnoje Selo kunnen by wonen. RwitsclilancL De nieuwe Duitsche Staatssecretaris van buitenlandsche zaken baron Von Bülow heeft een bezoek aan keizer Franz Joseph te Woenen gebracht. Hy heeft met den keizer een onderhoud gehad, dat e9n uur duurde, en sprak daarna nog langer dan een uur met graaf Goluchowski den minister van baitenlandsche zaken der Oostenryksch-Hongaarsche mo narchie. De heer Von Bülow zal in Augustus keizer Wilhelm vergezellen op zyn reis naar St.-Petersburg. Denemarken. Koning Cbristiaan, zeer getroffen door de scherpe critiek, waaraan zyn kleinzoon, de kroonprins van Griekenland, heeft blootge staan over de wyze, waarop hy in den laatston oorlog de opsratiën heeft geleid, heeft een zyner adjudanten, den kapitein Ibsen, opgedragefo een grondig onderzoek in to stellen naar de wyzo, waarop de prins zyn taak beeft volvoerd. De kapitein Ibsen heeft zich eerst naar Konstantinopel begeven, om daar zyn onder zoek te beginnen. De militaire attaché's der vreemde mogendheden, die den oorlog hebben meegemaakt, hebben hem alle mogelyke in lichtingen verschaft, die zfj hem konden ver schaffen. Bovendion heeft de Sultan aan Ed- hem-pacba last gegeven den kapitein Ibsen zyn taak gemakkeiyk te maken en hem de noodige ophelderingen te geven. De kapitein Ibsen begeeft zich naar Thessv li©, om op het oorlogstooneel zelf zyn onder zoek te voltooien, waarna hy zyn rapport aan den koning zal indienen. Zwitserland* Do heer Victor Tissot, van de „Figaro", heeft een onderhoud gehad mot den heer Numa Droz, aan wien do post van gouver neur van Creta is aangeboden. „Ik weet niet", verklaarde de heer Droz^ „aan wien 'ik mfjn candidatuur te danken heb. Myn naam werd genoemd lang reeds vóór ik er zelf mede in kennis werd gesteld.' Gy weet, dat de mogendheden hebben be sloten om een gouverneur te kiezen uit oen neutralen staat, Zwitserland of België. Doch eerst in Juni werd my officieus mede gedeeld, dat er over my gesproken werd." „En wat hebt gy geantwoord?" „Dat ik my niet geheel voorbereid gevoelde voor zulk een post. Doch daar my gevraagd werd, de zending aan te nemen „om aan Europa een dienst te bewyzen", stemde ik toe om er over na te denken. Ds eer, myn vaderland en myzelf bewezen, was zoo groot, het werk zóó edel en belangwekkend, dat ik niet anders kon doen Ik heb myn programma, maar ik heb er nog niet over gesproken. Ik heb het nog niet bekendgemaakt, omdat de mogendheden er niet naar hebben gevraagd.... Als ik naar Creta ga, geschiedt het alleen om de Cretenzera te leeren zichzelf te besturen. Daar moot nog alles gedaan worden. Er is geen regeering, er is niets! Daarom schynt my de taak, ofschoon vol moeiiyk- heden, zóó groot en edel toe, dat ik er door heb laten verleiden. Met energie, tactj' politiek inzicht, kunnen veel moeilykhedea worden overwonnen." Griekenland. Uit Athene worut onder dagteekening van 10 Juli gemeld, dat de algemeene opinie daar is, dat de eerstvolgende samenkomst der ge zanten met Tewfik-pacba beslissend zal zyn.' Men gelooft, dat de vrede binnen enkele dagen gesloten zal zyn. De eerste minister zou de hoop hebben uitgesproken, dat dö regeering de resorve binnen een tiental dagoti naar huis zou kunnen zenden. By koninkiyk besluit zijn de manschappen der reserve, wier diensttyd deü lsten Juli ge ëindigd was, nog ouder de wapenen gehouden* Oosteuryk-Houg.-Monarcliie. Te Buda-Pesth hobben do dakpannenbakken besloten het werk te staken. In een dejr vergaderingen, waar tot den generrien strike werd besloteD, kwam het tot een twist tusschen Hongaren en Czechen. De politie nam eenige rustverstoorders in bewaring. Men vreest voor erge ongeregeldheden Tol) dusver staken acht duizend man. Noorwegen. Uit Stokholm wordt bericht, dat koning* Oscar by gelegenheid van zyn jubileum doo5 de Universiteit te WeeDen met algemeena stemmen door alle faculteiten tot doctofcj honoris causa is benoemd. Een dergelyk^ onderscheiding is nog nooit aan iemand tent) deel gevallen en een dergelyk besluit moeft door den keizer bekrachtigd worden. Een deputatie, bestaande uit den rector-magnificua; prof. Leo Reiniscb, prof. Huber en prof,1 Karabucek, zal den koniDg een door de eersto kunstenaars van Weenen bewerkt eere-diploma overhandigen. De universiteit te Bologna zal hem ook tob eere-doctor benoemen zooals die te Rome, reeds gedaan heeft. Geen enkele vorst i$ ooit door do wetenschap zóó gevierd. Er^ wordt beweerd, dat het jubileum-fonds 2 a 3 millioen kronen zal bedragen. Amerikaansche dames zyn van plan koningin eon album aan te bieden. Op het eerste blad zal de beeltenis van Hare Majesteit; pryken, omgeven door de Amerikaanscha godin der vryheid en de Svea. De koning van Siam zal den 14den Stokholm aankomen en daar drie dage^ verblyven. Rusland. Prins Louis Napoleon heeft een treffen# biyk gegeven van zyn liefde voor Frankrijfcr, De prins, die kolonel van een Russisch garde regiment is, heeft verlof gevraagd en gekregen voor de maand Augustus. Hy wil niet aan het hoofd van zyn regiment defileeren voojj keizer "Wilhelm II, den kleinzoon van del^ overwinnaar van het Fransche keizerryk. Keizer Wilhelm gaat in het begin vatf Augustus naar Petersburg en do prins heeft I verlof gevraagd tot het eind van de maand,* I Hy vermydt daardoor tevens een ontmoeting met den heer Faure, den president der Fransché Republiek. A.rgr©ntiniü. Volgons een mededeeling uit Buenos-Ayr^ in de „Times", verklaarde de Argentynsche minister van financiën, naar aanleiding van het bericht, dat de obligatiehouders der prQjj viocie Buenos-Ayre8 niet kunnen besluiten dq aangeboden schuldregeling aan te nemen, da$ de provincie niets meer kan betalen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6