N». 11465. Dinsdag 13 Juli. A°. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 12 Juli. Feuilleton. DWAALSTERREN. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTJ Voor Leiden per S maanden. f 1.10. Franco per post1.40. A/zonderUJke Nommers 0.06. PRIJS DER AD VERTENTCËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Ofllciëele Konnisgovingen. Bargemerator cd Wethouders der gemeente Leidon breDgea ter algem?eno kennte, d&t do Sint Janu- brng, liggende over den Ouden Lijn bjj do Donker- e'eeg, wegeD8 herstelling van bet bovendek, op Maandag 12 en Dinsdag 13 Jnli a. e., voor Bij- en Voertuigen zal zgn afgoaSoteD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 10 Juli 1897. E. KIST. Secretaris. Den lOdon Juli zyn, na een examen van twee of drie dagen, tot het gymnasium toegelaten, voor de eerste klisse: W. Gebhardt, "W. F. S. -Gonggrijp. G. Hovons Gróve, H. W. J. Van Herwaarden, A. K. Horst, J. W. Meilink, "W. Nolen, Cdtharina M. "W. Roem, A. W. Schelkes, J. Cb. F. Schmiert, J. W. De Stoppe- laar, J. C. Tie'e, C. C. Tieleman, H. Timmer, T. A. Des Tombe, V. E. Vetbako, R. Werkman, W. Van Wettum. Voor de tweede klasse: Ch. B. W. Verweyde. Voor de vijfde klasse: G. Schot Dijkman. Ingevolge de door den gemeenteraad in zijne zittingen van 15 April en 13 Mei j. 1. genomen besluiten tot oprichting van eene 5de school der 3de klasse aan den Maresingel, leggen B. en Ws. nu over de plannen voor den schoolbouw, benevens eene begrooting vao kosten. Deze begrooting bedraagt: a. wegens aan koop van terrein 4800, b. wegens school bouw 38,800, c. voor meubilair en leer middelen 6300, te zamen 49,900. Krachtens art. 45, 2o der gewijzigde wet op het Lager Onderwijs, kan in de sub a en b vermelde kosten op eeno Rijksbijdrage van 25 pet. worden gerekend, bedragende 10,900. Door de gemeente zal alsdan in «ene uitgaaf van 39,000 moeten worden voorziea. B. en Ws. stellen voor in laatstgemeld bedrag te voorzien door geldleening -"©n de begrooting van het loopende dienstjaar te verboogen met de voor den bouw dezer school benoo.igde gelden, door vaststelling van een overgelegdea staat. In de gemeenteraadszitting van 2 Juli 1896 werd besloten voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren voor het jacht seizoen 1896/1897 wederom permission uit te reiken tegen betaling van ƒ12 per stuk, terwijl de afzonderlijke jachten op waterwild op 2 Augustus a. s. worden geopend. B. en Ws. geven in overweging om, even als in vorige jaren, ook dit jaar hun College te machtigen om voor het seizoen 1897/98 permissiën uit te reiken voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren, tegen betaling van 12 per stuk. In 1896 werden 15 permissiën uitgereikt, alzoo tot etn bedrag van ƒ180. Ter vervulling van de vacature, die ont staan is ten gevolge van de overplaatsing van mejuffr. S. L. Kuhlman naar de Meisjes school 2de klasse, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van eon derde onder wijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 1. lo. mej. M. M. J. Ephralm, tijdelijk met de waarneming der betrekking belast, 2o. mej. S. C. Hanselaar, en 3o. mej. N. Gouwentak, beiden tydeiyk als onderwyzeres werkzaam aan de School der 3de klasse No. 2 albi .r. Onder overlegging van het betr^kke- ïyk verzoek van den heer W. Kruyff te Sassen- heim, deelen B. Ws. ren gemeenieraad mede, dat de zoon van adressant, Cornelia Antoni', na 1 April jl. de Hoogera Burgerschool voor jongens niet meer bezoekt, omdat hy als volontair by het Instructie-bataljon te Kampen is toegelaten. Zy geven derhalve in overweging aan den beer Kruyff vrysteliing of terugbetaling te verleenen van schoolbel i voor zyn zoon, over het laatste kwartaal van den cursus 1896/97. Naar aanleiding van het adres van den heer H. Paul, waarby deze eervol ontslag verzoekt uit de betrekking van Gemeente architect, ten einde zich geheel te gaan wyden aan een particulieren werkkring, deelen B. en Ws. mede, dat zy tegen de inwilliging van het verzoek geene bezwaren hebben, zoodat zy in overweging geven aan adressant het gevraagd ontslag eervol te verleenen, over eenkomstig zyn verlangen met ingang van 1 November dezes jaars. Voor het apothekers-examen te Leiden zyn van de vyf candiJaten er 3 afgewezen, terwyl werden toegelaten de heeren N. A. M. Sand' rs, van Leiden, en J. E. Tulleken, van Noordwyk. Onze stadgenoot, de heer H. Wouterlood, werd heden, met onderscheidingbevorderd tot doctor in de natuur- en plantkunde te Leuven, in België. Aan het Gymnasium te Haarlem zyn van de 14 leerlingen der 1ste klasse tot de 2de bevorderd Bartas, Eekliout, Van Hö9vell, H. De Jongb, Menten, G. J. U. Palm en Van der Most van Sp yk. Op do punten vsn beschryving voor de 64ste algemeen© vergade ing van de Holl. Maatschappy van Landbouw, die gehouden zal worden op Donderdag 23 September 1897 doB middags te 12 uren in de groote concert zaal van het „Koninklijk Zoölogisch Botacisch Genootschap" te 's-Gravenhage, zullen o. a. de volgende onderwerpen te behandelen zyn Voorstellen der afdeelingen o. Van de afdeeling Beemster, Purmerend en Omstreken: De afdeeling „Beemster, Pur merend en Omstreken" stelt voor, het Hoofd bestuur te machtigen pogingen aan te wen den om van de Regeoring te verkrygen, dat by vernietiging van vee, gestorven aan miltvuur door den S'aat vergoeding worde gegeven: b. Van de afdeeling Bodegraven en Omstre ken: De afdeeling Bodegraven en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Land bouw verzoekt het Hoofdbestuur, zich te willen wenden tot de Regeering, ten einde te trachten wyziging te verkrygen van de Wet tot regeling van het veeartsenykundig etaatstoezicht en de veeartsenykundige politie. De afdeeling heeft hier speciaal op het oog de maatregelen te nemen, wanneer zich een geval van miltvuur onder bet vee voordoet. c. Van de afdeeling Zaanlandsche Gemeen ten: De afdeeling „Zaanlandsche Gemeenten" stelt voor, dat het hoofdbestuur zich wende tot do Hooge Regeering, ten einde te verkrygen lo. dat het besmetteiyke mond- en klauw zeer worde g-schrapt van de lyst der besmet- teiyko ziekten, onderworpen aan bet veeait- senykuncig staatstoezicht; 2o. dat by onteigening van een cadaver, van een aan miltvuur gestorven beest, de waarde van het cadaver worde vergoed; 3o. dat er maatregelen worden genomen de tuberculose der runderen zoo spoedig mogelyk tot een minimum te beperken. Voorstel van het hoofdbestuur om naar aanleiding van het overly den van den secretaris penningmeester der maatschappy, den beer P. F. L. Waldeck, de bepalingen der wet, handelende over den secretaris penningmeester, te veranderen en eeno commissie te benoemen, bestaande uit twee leden uit Noord-Holland, twee leden uit Zuid-Holland, benevens drie leden uit het hoofdbestuur, ten einde aan de volgende algemoene vergadering voorstellen dienaangaande in te dienen. B noeming van een lid van het hoofdbestuur uit Noord Holland, in de plaats van den heer J Broebaart Kz. Het voordeelig slot der rekening over 1896 bedraagt: 406 81'/a. De begrooting voor 1898 is geraamd op: ƒ22,996 81'/,. De buitengewone afgezant van den Sbah van Perzië is giïtornamiJdag melrzyn gevo'g te 6 u. 15 min. uit Brussel te 's-Gravenhage aaDgekomen, ten einde zich helen tekwyten van de missie by H. M. de KoDingin-Regen- tes, ter aankonJiging van de troonsbeklim ming door zyn Souverein. De gezant van Perzié te 's-Gravenhage en te Parys, generaal Nazare Aga, vergez.ld vtn den gezantschap3attacbé, ontving den ver tegenwoordiger van den Shah in het station van den Holl spoorw *g en stelde den vorste- ïyken afgevaardigde voor aan de volgende iu do wachtkamer lste klasse aanwezige p >rso- sonen, t. w.den adjudant van H. M., rit meester jhr. Van Tets; den ordonnance-officier lsten luit. jir. Van Suchtelen van de Haare, beiden door H. M. de Regentes aan de missie toegevoegd; den generaal-majoor Doorman, gouverneur der residentie; den chef van het Kabinet van den minister van bnitenlandsche zaken, den gezant mr. Ruyssenaers, die den generaal de vertegenwoordiger bekleedt een militairen rang, waarvan hy by aankomst de kleine uniform droeg namens minister jhr. Röell, gisteren niet in de stad aanwezig, con- plimenteerde; voorts aan den waarn. burge meester jbr. Gevaerts van Simonshaven en andere autoriteiten. Na de voorstelling ook van de leden der missie, werden de hooggeplaatste Perzen door don stationschef naar het stationsplein gt laid, alwaar een escadron huzaren ter ontvangst en begeleiding stond opgesteld, onder bevel van ritmeester Lucassen. De trompetters dezer cavalerie bliezen het eere-signaal toen de vertegenwoordiger met den adj. jhr. Van Tets in een open galakoets plaats nam. By bet vertrek splitste hot escadron zich in twee pelotons, waarvan het c-ene het bofrytuig, waarin het hoofd der missie gezeten was, voorafging en het andere volgde achtei het bofrytuig, w arin de diplo matieke gezact-generaal Nazare met den ordonnance-officier jbr. Van Suchtelen plaats nam. De commandant van het detachement reed ter rechterzyde van het eerste rytuig. Een talryke menigte vulde Stationsplein en hoofdstraten, om dit niet-alledaagsch schouw spel te zi-n. Even talrijk was de menschen- verzameling voor het „Hotel des Indes", waar- het gezantschap zyn intrek nam. Het voornemen bestaat, om a. 8. Woens dagavond ter gelegenheid van het bezoek van het Perzisch gezantschap op bet Kur- baus te Scbeveningen eeü buitengewoon feest- concert te geven. In de vorige week slaagden voor het nolarieel staatsexamen eerste gedeelte de heeren B. Meesters, Zwolle; W. Smits, Har derwijk; H. W. Bosch, Breda; J. B. Van Houten, Vianen, en G. J. Lysen, Vianen; voor bet tweede gedeelte jhr. P. C. W. Van der Foltz, Dokkum; H. Bakker, Harlingen; J. Veruenius, Zwolle; J. H. Jongeneel, Til burg; M. C. Roos, Woerden; A. Pb. Ridder, Z iibroek; S. Sierks, Groningen; A. Van Pelt, Sint Anna (Nyraegen); M. H. J. W. Eycken, Geldrop, M. R J. Koni g3, Helmond. Te Werkendam is overleden de o'id- burgemeestar de heer J J. Van Tianhoven van den Boogaard, lid van don Raad en wet houder van die gemeent9, lid van de Provin ciale Staten van NoorJ-Brabant, enz. Den lOden Juii 1897 heeft aan het depar tement van buiienl indsche zaken te 's-Graven hage de uitwisseling plaais gehad der akten van bekrachtiging van het op 28 Mei 1897 te '6 Gravenhage, tusschen Nederland en Italic gesloten verdrag tot wederkeenge uitlevering van misdadigers. In verband met het feit, dat by de dit jur gehouden toelatings-examens tot htt Gymnasium te 's-Gravenhage vyf meisjes zyn toegelaten, is door B. en Ws voorgesteld enkele wyzigingen in hot gebouw van bet Gymnasium aan te brengen. De Koninginnen woonden Zondagvoor middag de godsdienstoefening by in do Ned.- Herv. kerk te Apeldoorn onder gehoor van d6 C. Hattink. Het beeft Hare Maiesteiten behaagd, ds. Lecndertz, te Sappemeer, 100 te doen toe komen voor de wed. Hammmga en hare zes kinderen, wier man en vader onlangs verdronk iy zyne poging om een knaapje uit h.t water te redden, Uit de „Staats-Courant" blykt, dat mr. P. J. Troelstra, benoemd lid van de Tweede Kamer in de kiesdistricten Winschoten, Leeu warden en Tietjerksteradeel, heeft verklaard, de benoeming voor laatstgenoemd district aan te nemen. Derhalve moat eene nieuwe ver kiezing plaats hebben in de kiesdistricten Winschoten en Leeuwarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing in deze beide districten zal plaats hebben op 20 Juli; dat de stemming, zoonoodig, voor deze verkiezing zal geschieden op 27 Juli, en de herstemming, zoo noodig, op 3 Augustus. Het „Ned. Dagbl." bevestigt het bericht, dat dr. J. Th. De Visser zyne benoeming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal aannemen, en voegt er by, dat hy zyüo bediening met eenige schikkingen biyft waar* nemen. Dr. A. Kuyper heeft de benoeming voor het district Sliedrecht aangenomen. Voor het practisch apothekers-examen slaagden te Groningen: mej. C. OfFerhaus, geb. te Oosterwierum, en de heeren J. A. Spruyt, geb. te Sappemeer en Joh. Van Dam, geb. te Appingedam. By het examen voor vroedvrouw te Amsterdam zyn geslaagd de dames A. Zwiep, A. C. Berg, A. C. Gaasendam en E. Stibbe. Tot directrice der H. B.-School voor meisjes te Groningen is benoemd mej. Van den Berg, van Amsterdam. B. en Ws. der gemeente Delft nebben by den Raad een voorstel ingediend tot uit breiding van de scholen aan de Doelsr straat en aan de MoLlaan. Do gezamenlijke kosten worden geraamd op 63,260. Den 7den Augustus vertrekt van Amster dam per stoomschip „Burgemeester D n Tex" naar Oost-Indiö aene afdeling aanvullings- troepen, sterk 84 militairen, onder bevtl van den kapitein der inf. A. P. Van de Siopkamp en onder het msdegeleide van de 2de luite nants H. Kerremans der artillerie en E Weyer- man der infanterie. Met de nachtboot „Prins Hendrik" der Maatschappy „Zeeland" kwam gisterochtend ti Vlissingen vp.n Londen aan prins Albert van Sleeswyk Holsteiri, die met den aanslui- tonden sneltrein zyne reis naar Duitschland voortzette. De vergadering van archivarissen in Nederland zal in 1898 te Dordrecht hare byeenkow3C houden. Do heer Krediet, leeraar aan de Kon. Mil Academie te Breda, is benoemd tot lector van het Bataifsch Genootschap te Rotterdam. Door den prins van Siam, vergezeld van twee officieren der Nederlandsche Marin*, is een bezoek, gebracbl aan de tentoonstelling van oudheden ta Oudoschild. Blykbaar wer-ien I de voorwerpen met genoegen in oogenschouw genomen, terwyl een der antiquiteiten werd aangekocht To Rotterdam is aangekomen hetFranechoj oorlogsstoomjacht „Ibis." Do consul van Frankryk te Rotterdam, M. L. A. M. P. De Laigue, bracht Zondag middag een bezoek aan boord en verwelkomde de Fransche zeeofficieren en matrozen in do haven van Rotterdam. Het stoomschip „Herzog" arriveerde 10 Juli van Hamburg en Amsterdam via Zanzi bar te Durban; de „Kaiser arriveerde 10 Juli van Hamburg en Amsterdam, rond de Kaap, te Durban; de „Obdam" vertrok 10 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins. Alexander", van Amsterdam naar Batavia,' arriveerde 11 Juli te Southampton. 27) Mevrouw Constance glimlachte beschaamd en wees toen snel met den vinger naar het lmdbuis, van waar juist Else aan den arm van mevrouw Von Rechting kwam aanwan delen. Een opflikkering in zyn. blikken de zon van zyn fee3t ging cp. Zoo schoon had hy haar nog nooit gezien. Met een licht neerslaan barer lange zyden wimpers beant woordde Doris zyn groet, niet geheel onbe- ngen. Maar spoedig was dit govoel vervlogen. Om'haar lippen zweefde dat fijne glimlachje, dat alle harten innam, en schertsend gaf zy aan de vrouw van den geheimraad te kennec, dat zy het byna niet gewaagd had binnen te treden, dat haar voeten, waarvan de in bruin atlas gehulde spitsen onder de japon oven uitkeken, schier sidderden van schuw heid, hier te verschynen. In elk geval was die schuwheid weldra voorby. Doris had gewaand door de maatschappil vergeten te zyn, en deze verdrong zich om de schoone, jonge, élégante vrouw, als om een nieuwe verscbyning, die plotseling schitterend opge doken was. Van alle kanten werden haar by beur weder-optreden gelukwenschen gebracht, en oud en jong huldigde haar, zoodat zy zich weldra weder als door de golven der triomfen van vroeger dagen voelde opgeheven. Hot bekoorlyke van den avond, dat over bet land schap lag, de muziek, de menschen, de vriendeiykheden en huldebewyzen, waarmee men haar overlaadde, oefenden op Doris een soort van bedwelmende uitwerking. Spoedig genoeg zeker overkwam haar iets, dat in deze bedwelming eenige ontnuchtering bracht. „Ik ben bang voor dien man," had Doris eens tot haar echtgenoot gezegd, toen Lidemans poging, om den griffier deel te doeo nemen aan zyn operatién, schipbreuk geleden had. En aan dit woord moest zy onwillekeurig denken, toen zy bespeurde, hoe het haar hoe langer hoe moeilyker viel een alleen-zyn met den president te vermyden. Deze trachtto klaarblijkelijk in ieder geval een gelegenheid op te vangen, om Doris een oogenblïk alleen te spreken, en met des te meer volharding, naarmate zy zich met gunstiger gevolg en met al de fijne handigheid, waarover een vrouw in zoodanig geval beschikt, aan zyn vervolging onttrok. Er waren veel menschen, zy stonden in paren en in groepen byeen en bewogen allen hun tongen of lippen. Maar wat het belangwekkendste in dezen grooten kring was, dat hoorde, dat zag, dat vermoedde niemandde vragen en beden van den harts tocht, die uit Lidemans oogen sprakeü, en het stille protest daartegen in de .houding der jODge vrouw. Dat was een duo van verlangen en afwyzen, van steeds nieuw ontvlamde verwachting en verhoogde vrees, dat echter door niemand begrepen werd, behalve door de twee, die het uitvoerden. Doch toen werd Doris plotseling door een gevoel van onbè haagiykheid overmand. De gedachte aan haar echtgenoot kwam by haar op, de gedachte aan het ongeoorloofde van haar aanwezigheid op deze plaats. Deze stemming drong haar ver van de overige gasten af, en reeds over legde, zy by zichzelve, of bet niet beter zou zyn stil weg te gaan, daar hoorde zy Lidemans stem achter het dichte boschje van ja8myn, waarvóór zy stond. Snel trad zy ter zydo. Zy moest in het groen dringen, om niet door hem bemerkt te worden. Nu kwam hy te voorschyn, niet alleen, doch in gezelschap van een jongen man, dien zy niet keDde, maar die dezelfde was, met wien baar man by ge legenheid van zyn ontmoeting met Ruchel konnis had gemaakt. „Nu ik u juist tref, mynheer Lichtner, snel eenige woorden! Ik bad reeds lang gewen8cbt, op uw bekwaamheid beslag te leggen te mynen bate „Al te beleefd, mynheer de president 1" „Ik heb verscheidene ondernemingen in het vooruitzicht, een groot bergwerk, daarby wil ik een paar nieuwe schachten laten graven. Hiertoe moest ge me de noodigehulp bieden Gy zyt me als de rechte man aanbevolen geworden; misschien zou daaruit een duur zame positie kunnen ontstaan. Maar het is wellicht uw bedoeling niet, een vaste ver bintenis aan te gaan?" „Waaruit wilt gy dat opmaken, mynheer de president?" „Uit uw zwygen. Gy antwoordt my niet." „Moet er dan altyd gesproken worden, wanneer aan iemand een biy vooruitzicht geopend wordt?" vroeg de jonge man byna ruw. „Nu dan verheugt het my myn waarde heer Lichtner. Wilt gy soms trouwen?' De aangesprokene gaf een paar geluiden, die even goed „Onzinl" als „Ja, ja, en nog eens jal" konden beteekenen. „Dat was niet anders te verwachten, waarde heer Lichtner," ging Lideman glimlachend voort. „Een jongmensch als gy met krulle- kop eerste viool iemand, die Spohr speelt zwaarmoedige, droomerige stemming lyrische natuur en menigmaal zelfs een weinig grof. „Komt uit l" gaf de jonge man lachend tot bescheid. En toen zuchtte hy. „Ik neem aan, dat ze meer dan enkele voorliefde voor het seizoen, meer dan een invulling van een balboekje is uw liefde." „Wat denkt ge wel, mynheer de president 1" „Hm diepe neiging met hindernissen natuurlyk, anders zou zy immers niet zulke diepe wortels geslagen hebben. Maar, om op onze aangelegenheid terug te komen! Vooreerst zou u ik kleinere werkzaamheden opdragen byv. de traceering van aarde werken, die ik voor de uitvoering van groote waterbouwwerken laat graven, van het origineel kopieeren en daarom zou ik gaarne een bezoek van u ontvangen, als gy het met my eens zyt. Kom, wanneer ge wilt! Voor u ben ik ten allen tyde te spreken." Lichtner knikte onverschillig met het hoofd en wilde zich verwydoren, toen Lideman hem by den arm terughield en sprak„Gy bemerkt misschien, dat ik er iets van weet, in welke richting uw stille hartewenschen gaan; en daar ik, zooals gy eveneens bespeuren zult, u genegen ben, moogt gy zeker aan de be lofte, dat ik voor de bevrediging van eiachen, door de schoonouders te stellen, zorgen zal, geloof schenken. Natuurlyk, wat uw lieftallige uitverkorene betreft, ge moet zelf maar toezien, hoe ge de vesting verovert. Doch, naar ik u ken, zal u dat niet moeilyk vallen. Iedere man neem dit ter harte: een man van ervaring spreekt tot u iedere maD verkrygt het meisje of de vrouw, die hy hebben wil, als hy slechts een vasten wil heeft. De wil van een man ie iets betooverends. Heeft een vrouw, hoe zy ook in haar hart moge tegen stribbelen, slechts éóD8 den trillenden toon van den hartstocht gehoord, dan kan zy zich tegen den man, die dien toon in haar 005 deed klinken, niet meer verdedigen nimmer, nimmer meer! Gy komt dus." Daarmee gingen zy uit elkander. Onder het heengaan lachte Lideman stil by zichzelven. „Die goede vrouw van den geheim raad begint gevaariyk te worden; men moet aan de zaak een einde maken." „Nimmer, nimmer meer!" Deze door den president byna slechts uit- gefluisterde woorden werden door Doris her haald, toen zy uit haar groene schuilplaats weer te voorschya kwam. Zy was door den indruk van het gehoorde als verlamd: dl6 woorden onthulden haar eensklaps oen vreeseiyk gevaar. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1