FOULARD-ZIJDE, G HilBEBMMalllMSJ 60 Cts. ZURICH. van hekken en deugdelijke overtreden of omloopen, allee overeenkomstig de desbe treffende artt. der keur van 20 Februari 1878. Valkenburg: Door Burgemeester en Wethouders dozer gemeente is gisteren aanbe steed het verbouwen van het Raadhuis met bijkomende werkzaamheden. Ingeleverd waren 6 biljetten. Ingeschreven was door A. Smitte- naar, te Leiden, voor f 4750; A. Oosterlee, te Valkenburg, voor f 4240; K. Haasnoot Nz te Katwijk, voor f 3438; C. J. De Jong, te Katwjjk, voor f 2893P. Bekker en G. Van Bemmel, te Katwijk, voor ƒ2863. Burge meester en Wethouders hebben de gunning aangehouden. Alfen aan den Rijn: In de gisteravond in het hotel „Sint Joris" gehouden vergade ring, welke door een groot getal belangstel lenden werd bijgewoond, is het, door het voorloopig bestuur van Vereenigmg tot bevordering van de gemeentebelangen ont worpen reglement voor die nieuwe vereeniging, na artikelsgewijze behandeling en behoudens een paar kleine wijzigingen, eenparig vast gesteld, waarna, volgens art. 2 van bet regle ment, door de vergadering tot lsten voorzitter werd benoemd de heer J. C. Spruyt, terwijl tot bestuursleden werden verkozen de heeren P. H. Versluis, J. J. Welmerstett, E. C. Van Dissel, K. Van der Linde, C. Van den Berg en K. Hoogteyling, die onderling hunne func tion hebben verdeeld, zóó dat het bestuur bestaat uit de beerenJ. C. Spruyt lsten voor zitter, P. H. Versluis 2den voorzitter, J. J. Wolmerstett lsten secretaris, E. C. Van Dissel 2den secretaris, K. Van der Linde penning meester. Vervolgens word bij acclamatie goedgekeurd m ontworpen strooibiljet, dienende ter aan beveling van den heer Adrianus De Jong als candidaat voor den gemeenteraad, welk biljet, geteekend door den voorzitter en den secretaris, aan de kiezers zal worden toegezonden. Hierna werd meegedeeld, dat aan H. M. de Koningin ter goodkeuring zal worden aange boden het reglement der vereeöiging, ten ge volge waarvan alsdan die vereeniging als rechtspersoon optreedt. Na e n opwekkend woord van den Voor zitter tot de vergadering gericht, om trouw ter stembus te komen, ieder in zyn kring hot zijne bij te dragen om de door do vereeni ging gestelde candidaten te doen zegevieren en ten slotte de aanwezigen zijn besten dank te hebben toegebracht voor hunno tegenwoor digheid en hunne betoonde belangstelling sloot by de vergadering. Praatjes over Kunst. Vlokken. CIII. 3» do keurig gearrangeerde tentoonstelling van Flora's kinderen in „Zomerzorg" is in dit blad al terecht do aandacht gevestigd; waarlijk, men kan niet genoeg aanmoedigen tot bezoek aan dia ryku collectie van ver schillende planten en bloomen. Wanneer ik dan ook iets ga schrijven over eeniga inzendingen, dient in het oog te worden gehouden, dat, waar ik slechts een enkele opmerking maak, over het algemeen groote waardec-ring heeft voorgezeten. Allereerst dient een woord van hulde te worden gebracht aan de gezamenlijke inzenders, die, allen naar hunne beste krachten, dit kleurrijke, helaas alleen wat al te cpbómère ïloemenfettyn hi.lpen tot stand brengen Onder „Praatjes over Kunst" zal mon niet een lang relaas verwachten van dorre opsom mingen trouwens, de naaml(jstbn der be kroonden zyn in dit blad reeds bekend gemaakt. De beide Koninklijke zilveren medailles werden terecht aan de heeren Van Laren en Kriest toegekend. Met byzonderen smaak is het mozaïek- bloemperk door eerstgenoemde aangelegd. Zeer juist heeft deze bekwame bloemist ingezien, dat het perk ditmaal moest worden verlaagd, wilde men een mooien kyk op den geheelen tuin behouden. De inzending bloemwerken van den heer Kriest verdient eveneen3 afzonderlijke vermel ding. Vooral de mand, samengesteld uit ar.tu- riums, roode lolies en orchideeën, is bijzonder 6ierltjk bewerkt. Het is ontegenzeglijk het mooiste bloemstuk dor tentoonstelling. Overigens dient to worden erkend, dat ook anderen met eore in dit nummer hebben medegedaan. Het schilderspalet, de harp, het scheepje, het liertje en de losse tak witte rozen o. a. zyn alle met smaak samengesteld. Enkele inzenders hebben m. i. te veel ge bruik van orchideeën gemaakt. Overlading van deze prachtige, grillig gevormde planten, (waar- Van hier kostelijke exemplaren zijn) die juist afzonderlijk zoo tot hun recht komen, (men bekyke bijv. eens dat hangende mandje, door den heer Ballego ingezonden) schaadt wat te veel aan het geheel. Zoo beging volgens mi) ook de beer Kriest een kleine fout, door een gele bloem, die ge woonlijk nederwaarts groeit, voor den top van zyn ruiker te bezigen. Een ander inzender zocht by ztfn bruids- bouquet, die overigens zeer verdienstelijk van compositie is te noemen, te veel kracht iD de al te lange linten. Ook van de ter opluis tering ingezonden verzameling witte reüzen- lolies ware, by eenig meerder artistiek arran gement, veel meer te maken gewoest dan nu do bloem op boogen, forschen stengel van dit gewas toch leent zich daarvoor uitstekend. Weldadig doet hot aan te bemerken, dat de smakelooze, stjjve taart-bouquetten met het leelyke stereotiepe kantrandje eindelijk voor goed van het tapijt zijn verdwenen, en dat er #ver het algemeen een paar goede factoren zyn gekomen by hot samenstellen der bloem werken, nl. „smaak" en „gevoel voor lijn en kleur." De tuinornamenten zyn, volgens my, niet zoo gelukkig uitgevallen als de bloemversierin- gen. Er zyn zeer zeker aardige inzendingen by en de bekroonde bloemenmand van den heer Van Veen dient wel allereerst te worden genoomd. Het gebruik van de styve pynappels zou ik echter willen ontradeD, vooral waar zy gewoonweg tegen het kurkschors zyn aan- genageld, wat tegen de natuur indruischt. In de afdeeling „afgesneden bloemen" mag voorzeker de eerepalm worden uitgereikt aan den heer K. Wezelenburg, te Hazerawoude. Bloemenschilders vinden hier ruime keuze voor ontwerpen. Wat zyn o. a. die gele cen taurea's, de doronicums en de oranje en witte papavers fraai van vorm en kleur! Aan dezelfde zyde der zaal vinden wy ook de kleurryke canna's met het gave, diepgroene blad. Dicht by de muziektent is een perkje van groen-gelo sambucus, dat mooi afsteekt tus- schen de verschillende soorten zonalen. De tuin van „Zomerzorg" is thans als 't ware in een lusthof herschapen. De inzendingen komen, dank zy der doelmatige inrichting, alle volkomen tot bun recht. Van de bloemstukken valt het te betreuren, dat de bloemen zoo spoedig verwelkt zyn. Het keurige liertje byv. met gele violön zal er den eersten dag wel anders hebben uit gezien, doch er blyft nog zooveel te bewon deren, dat een enkel verflensde bloesem niet schaadt aan den totaal-indruk van het waariyk schitterend en grootsch geheel. Overtuigend is door deze tentoonstelling gebleken,- dat men niet buiten onze veste behosft te gaan om fraaie planten of bloem werken te bekomen. Ten slotte wensch ik de feestvierende af deeling der Vereeniging van harte geluk met het door baar behaalde, niet twijfelachtige succes. C. V. TWEEDE KABIEK. Suppletoire begrooting Binnenlandsche Zaken voor 1897. De minister van binnenlandsche zaken heeft nader op den loopenden dienst aangevraagd een som van f 78,100. Behalve een bedrag van f 10,000 als lste termyn ten behoeve van de inwendige inrichting (waterleiding, centrale verwarming, meubilair, enz.) van het in aanbouw zijnde pharmaceutisch laborato rium te Leiden, zal het noodig zyn, daartoe nog e:n bedrag van f 27,500 op den dienst 1897 te besteden. Verder f 7500 voor de nieuwe Hoogere Burgerschool en de tuinbouwschool te Wageningen; f 8000 voor de herstelling en inrichting van het gebouw te Maastricht, hetwelk tot landbouw-proefstation bestemd is; ƒ5000 als eerste helft van een Rijkssubsidie ten behoeve van de „Nationale Tentoonstelling van Vrouwen-Arbeid in Nederlsnd," die in 1898 ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage zal worden gehouden; en eindeiyk 30,000 voorwerken aan do gebouwen van 's Ryks Museum t3 Amsterdam; o. a. ter afwerking van het inwendige van het uit fragmenten van oude monumenten samengesteld bygebouw, waarvan het wtnscheiyk is, de in-gebruik stelling te bespoedigen, met het oog op eene historische tentoonstelling betreffende het Huis van Oranje Nassau, welke men zich voorstelt aldaar in 1898 te houden. Abuizen bij Gemeenteraadsverkiezingen. By de verkiezingen van twee leden voor den gemeenteraad van Maasniel hoeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Op 29 Juni waren by den burgemeester ingeleverd vier candidaatlysten van de navolgende heoren: S. Frencken, H. Bremmers, W. Neelen en G. Houx, beide laatsten als aftredende leden. Op de lusten der aftredende leden is abusievelyk vermeld de datum, waarop de stemming zoude plaats hebben (zynde 13 Juli a. s.), in plaats van den dag, waarop de candidaten moeten gesteld worden. Deze candidaatlijsten nu werden door den burgemeester foutief, en do twee eerstge noemde candidaten gekozen verklaard, als hebbende geen togencandidaten. De Ged. Staten hebben hieraan echter hunne goedkeuring onthouden en gelast, dat er verkiezing zal plaats hebben op 13 Juli a. s. tusscben de vier bovengenoemde candi daten. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Boekei, F. G. Bouwens; van Ouder-Amstel, rar. J. G. Kruimelvan Wóudricbem, J, L Kiug man9 en van Almkerk, A. Van de Koppel. Benoemd bij liet personeel van den geneesk. diedst der landmacht tot otf. van gcz. 2de kl., de burcergeneeskundige (arts), P. P. E. Prijn; tot polderschout in het bostuur van den polder Spijk, provinciën Gelderland en Zuid-Holland, G. A. Van Beest. Aan rnr. G. W. Eekhout, advocaat en procureur te Dordrecht, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3de klasse der ordo van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den presi dent van Venezuela geschonken. De gewone nndiëntio van den minister van water staat, handel en nijverheid zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 4—8 Juni. De weleerw. heer C. Rogge, predikant te Batavia, die zich in 1894 zoo verdienstelijk heeft gemaakt in de Lombok-expeditie, hoopt den 28sten Juli zyn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. Naar „Het Centrum" verneemt, zal binnen een niet al te lang tydsverloop in Djokjakarta binnengevoerd worden van Regeeringswcge natuurlyk en niet door Chineezeneen bedrag van zestig duizend gulden aan centen. Deze mogen echter niet in circulatie gebracht worden, alvorens de specials machtiging der Regeering daartoe vorkregen is. Waarscbynlyk staat dit tn verband met een nog in broeding verkeerend plan om ook hier de duiten gaandeweg te supprimeoren. De eerste luitenant der infanterie E. De Klerck, die geruimen tyd te Poelo9 Weh in garnizoan heeft gelegen en kort geleden naar Europa is vertrokken, wordt volgens door de „Loc." ontvangen berichten erg geplaagd door de berri-berri. De ter zake geraadpleegde dokters hebben hem aangeraden, om dezen zomer heil te zoeken by een verbiyf in een booge zandige streek en hopen daarvan volledige beterschap. Door den resident van Semarang is be richt, dat in den nacht van 22 op 23 Mei jl. in de dessa's Moro en Mergolindoek der af deeling Demak, brand is uitgebroken, waar door 561 huizen in de asch worden golegd. De aangerichte schad9 wordt begroot op ongeveer 20,000. Omtrent het voorkomen van buikziekte te Koedoes, waarvan laatstelijk melding werd gemaakt in de „Javaeche Courant" van 28 Mei jl., is door den resident van Japara nog nader gerapporteerd, dat van den llden af tot en met den 20sten dier maand 4 personen in de afdeeling Koedoes door die zUkto wer den aangetast, waarvan 2 overleden zyn en 2 nog onder behandeling bleven, terwyl ook in de afdeeling Pati van den 14den tot en met den 19den derzelfde maand 7 personen door buikziekte werden aangetast, waarvan 6 reeds overleden zyn. Naar aanleiding van het uitbreken der cholera in de dessa's Sedoeh en Trenggoeli van het onderdistrict Gadjah der afdeeling Demak, beeft de assistent-resident van Demak by circulaire aan de ingezetenen verzocht, mede te werken tot het nemen van de noo- dige maatregelen, welke tot tegengang der ziekte kunnen leiden. (Loc.) Dezer dagen hebben zich te Brebes zes tien gevallen van cholera voorgedaan, alle met doodelyken afloop. (Teg. Adv. BI.) Men schryft uit Solo aan het „N. Bt. Hbl.", dat Z. H. de Soesoehoenan vast be sloten heeft zich by de aanstaande troons- bestyging van Koningin "TVilhelmina te laten vertegenwoordigen door twee zyner zonen. Bendara Rahden Mas Hamantoseno en Ban dara Rahden Mae Abimanjoe, benevens door een zyner jongere broeders, Bendara Rahden Mas Djanoko, onder geleide van den kolonel Rahden Mae Hario Koesoemo Winoto en van Rahden Mas Pandji Poespo Koesoemo. Dr. Van de Roemer, geneesheer aan het hof van Z. H. den keizer van Solo, zal als tolk de reis medemaken. Uit Batavia wordt aan de „Soer. Ct." gemeld, dat by de Regeering klachtea zyn ingekomen over handelingen van een paar referendarissen by de Algemeene Rekenkamer, handelingen van een zoo -stuitenden aard, dat handhaving dier ambtenaren met de waardig heid der Regeering onvereenigbaar is. Valscliheid in geschriften, valsche hand- tèekeniog, verduistering van stukken en schending van den ambtseed, enz. moeten in die klachten scheriug en inslag zyn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Ind58 zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op vorzoek, eervol uit 'slaiids dienst, de klerk bii het post- en telegraafkantoor tc Soerabaia G. r. J. Lemette on de ge -ezen klerk op bet bureau van den assieteDt-resident voor de politie te Semarang V. Lincklaên A mens, me t bepaling, dat hun ontslag wordt, gerokend te zijn ingegaan résp. op 20 Mei en ultimo April 1897 Benoemd: Tot houtvester bij het Bosch wezen op Java en Madoera de ambtenaar op non-act. E. Tobi, laatstelijk houtvester 2de kl. bij het bosch- wezeD op Java eD Madoera. Bij den post- en telegraafdienst Ontheven. Van het beheer der 7de post- en telegraafafdeeling te Medan en overgeplaatst naar het Hoofdbureau te Batavia de adjunct-inspecteur A. J. Bakker. Benoemd. Tot chef der 7de post- en telegraaf- afd. te Medan do adj.-insp. A. A. A. Sohewijn Gelpke te Tandjong Balei tot chef van het kantoor te Tandjong Balei, de commies 2de kl. W. A. E. Mauritzeu te Medan tot chef van het kantoor te Singkel de commies 2de kl. V. H. J. Jansen te Semarang. Overgeplaatst: Van Pasoeroean naar Medan de commies 8de kl. J. A. Doornweerd; van Soerabaia naar Pasoeroean de commies 3de kl. j. W. Daminerboer; van Meester-Cornelis naar Weltevreden de commies 3de kl. W. A. Beer; van Weltevreden naar Moester-Cornelis de commies 3de kl. P. C. Van Nooyen. Ontslagen Op verzoek eervol uit 'slands dienst de klerk bij het post-en telegraafkantoor te Padang Tb. P. Freeth Benoemd Tot raadsheer in het Hooggerechts hof van Ned -Indie de advocaat-generaal bij dat opperrechterlijk college mr. P. Lugt en de vice- president van den Raad van Justitie te Semarang mr. H. J. A Wilmar; tot griffier van den Raad van Justitie te Batavia de officier van justitie bij dien Raad mr. A. L. Clignett. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa ann den lsten luitenant der infanterie W. W. Van Gelder. W egens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den lsten luitenant der infanterie H. J. L. Homburg Wegens particuliere belangen zes maanden ver lof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, aan deD 2den luitenant der infanterie J. J. Muller. Benoemd: Tot plaats, comm. te Batavia de luitenant-kol, dor inf. bij het lste depót-bat te Mr.-Cornelis, G. H. L. F. O- Ilgen. Overgeplaatst: Bij het lste depót-bat. de kapt, bij hot 2de bat. infanterie te MagelangJ. J. Verlinden; bij het 16de bat. infanterie de maj. der infan terie bij liet lste reserve-bat. te Malang, F. P. L. Van Driel bij het 4de depót-bat. de lste luit. der infanterie bij het gavn.-bat. v. 'Suiu. Westkust te Siboga, P. K. G. Do Bont. Geplaatst: Bij aankomst bij het 8ste bat. inf. de kapt, der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht R. Mac Leod bij aankomst bij do infanteriecorpsen in het commandement van Sumatra!^ Westkust t. n. i. de uit Nederland verwacht wordende 2de luit. der inf., als zijndo bestemd voor den dienst h.t.l. P. L. Stenneke8, de lste loit. dor inf. van verlof uit Nederland terugverwacht C. R. W. K. Van Alder- werelt van Rosenburgh en de 2de luit. dor inf. uit Nederland verwacht en bestemd voor den dienst h.t.l. F. Dam. Overgeplaatst: Bij hot garn.-bat. der Wester afd. van Borneo de lste luit. der infanterie bij liet 2de reserve bat. te Batavia W. H. O. Bloemhard, de 2de luit. bij het 2de bat. inf. te MagelaDg, G. A. Malaga en W. F. H. Epke. bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste luit. bij het lste bat. inf. J. A. Do Koning. Ingetrokken: Zyn overplaatsing bij de troepenmacht in Atjeh ter nadero indeeling de lste luit. der inf. by het 4de depot bat. W. K. C. Beerstecher. Eorvul ontheven: Van zijn tegenwoordige betrekking, teruggeplaatst bij zijn dienst dia suite en ovorgepl. naar Atjeh ter beschikking van de gew. int. aldaar de lste luit -kw.-mr. bij de lste afd. van hot D. v. O., W. E. J. Beduing. G eplaatst: By de lste afd. van het D. v. O. en in verband hiermede gevoerd ii la suite van zyn dienst de lste luit.-kwm., geöv. van Atjch-naar Batavia, T. H. Ruyl. Ontheven: Van zijn betrekking van directeur van het remonte-depot en overgepl. bij de eskadrons te Salatiga, om aldaar op te treden als plaats, cav. commandant de majoor der cav. directeur van bet remonte-depot te Poerabaia, Jhr. L. J. De Vil- leneuve; van zijn betrekking van regiments-adjudant en overgeplaatst bij het rem.-depot te Poerabaia om op te treden als directour de lste luit.-adj. by de comm. van het rog. cavalerie te Salatiga gede tacheerd bij het remonte-depot te Poerabaia, W. Groeneveld. Benoemd: Tot adj. van den com. van het regiment cavalerie te Salatiga de lste luit-adj. van den pl. cavalerie com. to Salatiga, P. A. Schrassert Bei t- V e r 1 e n g dMet een maand het verleend verlof naar Soekaboemi, wegens ziekte, aan den lsten commies bij de Vde afdeeling van het Departement van Oorlog J. P. Comfurius; met een maand het verleend verlof naar Soekaboemi wegens ziokte. aan deD 2den luit. bjj het 10de bat inf., A. A. Don Hoed. Van Lombok afgelost: Do majoor der inf. J. W. Sanders, de kapt- der inf. H. C. Hoedt, de 2de luit. der inf. C- A. Rogge, do lste luit. der art. L. G. Schuurman, de off. van goz. lste kl. J. C. O. Grön, en de off. van goz. 2de kl. C. J. Neob. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dionstchefs zal worden aangewezen. Met ingang van den 15den Juni 1897 benoemd tot chef van hot wapen der genie de kol. der genie by de IVde afd.van het Departement van Oorlog, W. P. H. Van Oorschot. Overgeplaatst: By den plaatselijkeD en gewestelijkeu geniedienst ter Sumatra's Westkust te Padang. de kapt." dor genie bij de IVde afd. van het Departement van Oorlog J. C. C. Peereboom. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de gewezen vuurstoker Ratimin, gediend hobbondo op het stoomvaartuig Marie" van hot loodswezen in de Emmahaven. RECLANËI, a 25 Cents per regel. tot 3.35 per Meter. Japansche,Chineesche, enz., in de nieuwste dessins en kleuren, even als zwarte, witte en gekleurde UENNE- BEKG-ZS JOE, van 35 Cts, tot 14.65 p. Met - effen, gestreept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.). Porto- en vrachtvrij aan huis. Stalen per ommegaande. Dubbel briefport naar Zwitserland. 5616 19 (K. en K. HOFL.), Kcrlielijlcc Berichten. Alton: Nederd.-Herv. Kerk. Zondag-voorm. te halftien da. Broers, tan Benthuizoo. Dos nam. te halfzeven da. K. W. Vethake, van Alfeo. Gerefm. Kerk A. Zondag voorn:, to halftien voorleziDg kerkpradikatie. Ges nam. te 6 uren da. O. D. Eerdrians, van Boakoop. Valkf.nau-g: Ned.-Herv. Gem. Zondag avond te zjs uren da. A. J. Ruys, predikant te O-gstgeest. Wou brugge: N»ri. Hsrv. Zondag-nam. te twee uren, da. K. W. Vethake, pred. te Alfen. Zoeterwoude: Nul.-flerv. Gemeente. Zondag a. e., des morgens te tien ureo: da. T. Doevendane, predikant to Hoogmade en Rypvretering. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Cornells, Z. van P. Hulsbos en P. Verzijde- Jacobus, Z. van H. Tukker en M. Van Bostelcn.---Catharina Johanna, Z. van J. Ondshoorn en A. M. Verdnin. Gehuwd: J. Van Balckum, wedr. van G. Flipphi, 27 j. te Haarlemmermeer en C. Jonkman jd. 25 j., alhier. C. Spykor, jm 27 j. en E. Jansen jd. 22 j. J. De Vries. wedr. van J. Van der Meer, 45 j. en D. Manshande jd. 34Jj. Overleden: K. Van Harberdcn 28 j., wed. van J. E. Baelde. H. Thuis 67 j., echtg. van M. Van Dam. Gemengd Nieuws. Te Voorschoten is op last der justitie opgegraven en naar Leiden vervosrd, om geschouwd te worden, bet lyk eener vtouw, die daar in de vorige week dood in hare woning is gevonden. De overledene woonde alleen en was zeer bemiddeld. B ij een voltige-nummer, door al de mannelijke leden van het gezelschap van den circus Carré te Schoveningon Woensdag avond uitgevoerd, kwam een der acrobaten, na een dnbbele salto mortale over acht naast elkander geplaatste paarden, op 't hoofd neer. Men dacht, dat de man den nek gebroken had; roerloos bleef hy liggen, maarnaeenige oogenblikken kon hy, weder op de been ge holpen, te voet uit den circns worden geleid. Na een paar nummers verscheen hij weder in de manége en duikelde, als wars er niets gebeurd, viermalen door 't luchtruim. Hij wtrd met hartelijke belangstelling begroet. De diefstal in Don Haag, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, is gepleegd door twee Duitschers, die sedert voortvluchtig zijn. De een is Israëliet, de ander is Christen. Beiden spreken gebroken Hol- landsch. Zij lieten achter een getuigschrift van Paul Hugo Franken, controlour, afgegeven door de firma Abrabamson en Kabn, Rotter dam en Hamburg, telepboonnummer 476. De een la lang, 26 jaar oud, donkerblond haar, blauwe oogen, donkere knevel, knap gezicht, mager postuur, gezonde kleur, gekleed met bruin jacquet-kostuum, liggenden boord,' rose das, overhemd met rose strepen en wit en zwart atroohoed. De ander is 25 jaren, lang, donkerbrui!) haar, donkere oogen, donkerbruine knevel, tenger postuur, gekleed met grijs kostuum, liggenden boord, witte lange das, blauw ge-.' streept front en wit en zwart stroohood. De commissaris van politie der 2de afdeeling in Den Haag verzoekt hunne aanhouding met alles, wat op ben bevonden wordt, en bericht. De tijdingen, welke omtrent den kaashandel uit het buitenland komen, zyn wat gunstiger; de binnenlandsche marktberichten echter loopen nogal uiteen; Gouda gewaagde do vorige week van een vluggen handel, maar byna overal elders werd de handel slechts matig genoemd. De zaak is, dat er tweeërlei kaas Is, lste en 2de soort, en tweeërlei handel. Prima, voor export geschikte waar en fyne winkelkaas is gezocht op 't oogenblik en wordt opgekocht tegen prUzen, die in da laatste twee, drie weken werkeluk verbeterden. Alle waar, die door de opkoopers niet puik wordt bevonden, wordt gerekend tot tweeda soort kaas. Met tusschensoorten wordt weinig gerekend en van afwykende waar is er zooveel overvloed èn hier te lande èn by onze naburen, dat op bevredigende pryzan voor eerst niet mag wordon gerekend. In de Alblasserwaard werd de vorige week van f 16—f22 besteed; in de Lopiker- erj Krimpenerwaard liepen de prijzen var. lsta soort Goudacbe van f 22—f 241/,, zwaardera f26-f26, 2de soort 17 a f20'/,; Derby lste soort f 22'/, f21, 2de soort f 20— f 21; Kdammer lste soort f 21 ƒ241/,, 2da soort ƒ18-/19Vi- (17. D.) De rechtbank te Utrecht veroor deelde gisteren: "W. v. V., wed. van A. A., aldaar, beklaagd van bedelarij in 't openbaar, te Vleuten op 17 Mei jl. gepleegd, tot 3 dagen hechtenis. C. 1., te Nieuwkoop, bekl. van vernieling van vier glasruiten in de woning van H. v. d, Z., op 21 Mei jl. gepleegd, tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Te Purmerend werd de voriga week de 83-jarige boekverkoopar B., toen hy even buiten zyn woning stond, omvergestootan door een rywiel; de eigenaar, de heer A., liep er naast. Zondag is de heer B. aan da gevolgen overleden. Naarden In brandl De bewo- ners van Gooi- en Eemland en de in da omstreken verblyvande talrijke familiën wer den Woensdag-avond vergast op een schouw spel, dat hoogst indrukwekkend mocht betten. Had men in den loop van den dag reeds een brug laten springen, onder donderend geraas vloog ln den avond oen tweede brug ut elkaar. Boven de atad Naarden werd daarna d( lucht beurtelingB helrood, dan weder in het donker gehuld, terwyl soms door geweldigs vuurstropen slechte de lynen van torens ext huizen zichtbaar waren en de stad zich iD silhouetvorm tegen den hemel afteekendet Het was echter geen natuurvorschynsel, doch een aardig toegepaste truc van de genie., troepen, die onder leiding van generaal Gys-< borti Hodenpyi, inspecteur der genie, o. a. ir.' de Noordelgke fronts van de vesting Naardem manoeuvres hielden. Door middel van oen zg. rookgordyn had, men tegen den waterkant in da richting vam de stad een groote massa brandbare stoffen aangestoken, waardoor zware rookkolommon, afgewisseld door havigen vuurgloed, hat effect gaven, alsof werkeiyk de vesting Naarden in lictterlaaie stond. De kunstgroep bleek wer keiyk uitstekend gelukt te zyn, want spoedig werd van uit het fort de ,Pampus" geseind, dat men daar in de vaste meening verkeerde dat Naarden ,er om ging". Kolossale zoeklichten en enorme Well'8- lichten, in de ravelynen geplaatst, gaven het oorlogsterrein in zyn geheel een effect, zoo phantastisch en eigenaardig, dat nog lang in den avond honderden toeschouwers de oper.tiên dezer genietroepen gadesloegen. Een smid en een werkman hadden gistermorgen aan het Veer to 's-Gravendeel eene weddingschap aangegaan, waarby bepaald was, dat eerstgenoemde de rivier over moest zwemmen en dan de winner zou zyn. Deze weddingschap had echter een zeer treuriger) afloop, want ofschoon de man een goed zwem mer was, verdronk hy, Naar alle waarschyn- lykheid ie eene plotselinge ong6eteldboid daarvan de oorzaak. Door de reebtbaok te Heeren veen is wegens landloopory tot 2 dagen hechtenis en opzending voor den tud van 3 jaren naar een Rykswerkinrichting veroordeeld markies F. L. R. De Tbouars. Tegen dit vonnis heeft de veroordeelde zich in cassatie voorzien, zoodat deze zaak onmiddeliyk by den Hoogen Raad wordt behandeld. Te Dieren heeft brand gewoed in de Lageatraat in do woning van de weduwq Mooy en Zoon, die een handel in steenkolen, turf, enz. drijven. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat, behalve bet huls van de weduwe Mooy, do woningen van H. Ribbers, arbeider. C. Bosch, timmorman. U. Pieper-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2