beek zich geconstitueerd en bet lid der commissie, de heer W. A. Leembruggen, chef der firma Clos en Leembruggen to Leiden, is 3ls haar secretaris opgetreden. Hoewel reeds lang ladende, is toch nog vrü plotseling gisteren overleden do hoer mr. C. P. HenDy, tot Woensdag 11. president van het Gerechtshof te Arnhem, welke waardig heid by sedert 1875 bekleedde. In het district Velsen (candidaten jhr. G. S. Box eel, lib., en J. H. Bijvoet, kath werd voor de Prov. Staten van N.-H. gekozen jhr. G. S. Boreel, met 1348 van de 2432 uitgebrachte stemmen. De heer J. H. Bijvoet verkreeg 1079 stemmen. Na afloop der feesteD, door het Utrechtsch Studentencorps in den zomer van 1896 gegeven, ter viering van het 52ste lustrum der Hooge- school, vormde zich eene commissie, om aan bet U. S.-C. een bewijs van hulde en waar deering aan te bieden. Uit deze commissie werd een bestuur benoemd, bestaande uit do heeren B. Reiger, voorzitter; E. J. C. Van Baerle, penningmeester; F. R. Froger, Prof. Dr. C. A. Pekelharing, Jhr. Mr. F. v. d. Pol en Jhr. Mr. J. F. Hooft Graafland, secretaris. Het geschenk, een som ter versterking van de middelen voor den bouw van een nieuwe studenten-sociëteit, vergezeld van een album met de namen der deelnemers, werd Maandag aan den Senatus Veteranorum van ket U. S.-C. aangeboden. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin, de heer Roest, opende gisteren de zitting der Prov. Staten van Zeeland. Hy her dacht het ontslag van den voor Zeeland on- vergeteljjken De Brauw, deze verwierf de liefde en den steun van de Staten en de Provincie. Hij hoopte te mogen deelen in hetzelfde vertrouwen als zjjn voorganger. Hy deelde mode, dat bij zijne eedsaflegging de jeugdige Koningin gezegd had: wees werk zaam tot heil van Zeeland en van de Zeeuwen. Da Koningin-Regentes had hem vergund de Staten met deze woorden bekend te maken. (Applaus). Het Statenlid Heyse, sprekende namens allen, dankte den voorzitter voor zijn woorden en zeide hem vriendschap en steun hunner zijds toe. Hier heette het niet „Le roi est mort, vive le roi," maar bij herdacht wee moedig den onvergetelijken De Brauw. De Staten zouden hem nimmer vergeten. Eon talrijk publiek was tegenwoordig. Bodegraven: Gedurende de maand Juni werd alhier in de Postspaarbank iogelegd ƒ2267.60, terugbetaald 1953 14, terwijl het laatst uitgegeven boekje het No. 527 draagt. H i 11 e g o mOnder het vee van J. H. Muller, bloemkweeker, en den landbouwer R. De Jong, alhier woonachtig, is het mond- en klaowz-er uitgebroken. Haarlemmermeer: De uitslag van de door het gemeentebestuur van Haarlem mermeer op den 6den Juli gehouden aanbe stedingen is als volgt: o. Het leveren van grind voor de Dorps wegen. Ingeschreven door J. Van den Heuvel te Haarlemmermeer 349, W. De Boo aldaar ƒ390, A. Den Breejen aldaar ƒ336 (gegund) •n J. Van Leeuwen te Amsterdam 374. b. Het leveren van grind en biggelzand voor de scholen: W. De Boo te Haarlem mermeer 243.75, J. Van den Heuvel aldaar f219, A. Den Breojen aldaar ƒ210 (gegund) •o J. Van Leeuwen te Amsterdam 240. c. Het maken van banken en kasten voor school No. 9 nabij HalfwegC. Van der Helm te Haarlemmermeer ƒ714.47, J. Den Ouden aldaar 696 (gegund), J. Vorst aldaar 779.50, R. G. Van Grieken aldaar 885, M. J. Jagt aldaar 880, Ads. Den Ouden Jzn. aldaar ƒ748 en W. Uitslager en C. P. Kruize te Amsterdam 978.75. Roelof-Arendsveen: Maandag tegen den avond viel het driejarig zoontje van H. Van 't Hart, te Roelof-Arendsveen, doordat het struikelde, van de draaiplank in de diepe vaart. Op zijn hulpgeroep kwamen onmid dellijk een vijftal personen toeschieten, die den kleinen drenkeling spoedig ongedeerd op het droge brachten. Terwijl de redders zich weder naar hunne bozighoden wilden begeven, werd door een hunner in de diepte onder de plank een tweede drenkelinge ontdekt, een onder zusje van bovengenoemd ventje. Wel gelukkig, anders ware dat kind bepaald ver- cronken 1 Byna gelijktijdig met dat ongeval, viel bet achtjarig zoontje van A. Elstgeeat door het luik van een ruim 3 meter hoogen zolder eener bloem bollenschuur en werd door zyn vader bewusteloos opgenomen en naar huis verroerd. Een spoedig ingesteld geneeskundig onderzoek gaf de geruststelling, dat het knaapje geen inwendig letsel bekomen had. Slechts een paar onbeduidende schrammen aan aan gezicht en borst waren te bespeuren, zoodat ook dit accident, naar te hopen is, geen nadeelige gevolgen zal hebben. Voorschoten: Op hetoogenblik heerscht to Voorschoten het mond- en klauwzeer onder het veo van 26 landbouwers. Dagelijks komen er nieuwe govallen bij. Wassenaar: Bij de verkiezing voor den gemeenteraad zyn in hot eerste district uit gebracht 195 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. De candidaten P. R. Konings, C. J. Van der Oudevmeulen, J. Overgauw, J. Ruyg- rokPzn. en E. Terheyden verkregen resp. 48, 178, 145, 166 en 167 stemmen. In het tweede stemdlstrlct resp. 6, 58, 45, 49 en 64 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren C. J. v. d. Ouder- mouleD, aftr., J. Overgauw, J. Ruygrok Pzo., aftr. en E. Terheyden, aftr. Woubrugge: Alhier is een werkmans gezin plotseling in diepen rouw gedompeld. De 27-jarige eenige dochter van H. S., eene oppassende dienstbode, die met eenige vrien dinnen do brug over de HeimaDswetoringpas seerde, zakte plotseling ineen en bleef voor dood liggen. Inmiddels naar de ouderlijke woning vervoerd, kon de onmiddellijk aanwezige ge neeskundige dr. Asman slechts den dood con- stateeren. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan James Herbert Moor- bead vergunning verleend de geneeskunst uit te oefeueu op Nederlaudsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepaliDgen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakome. Voor den tijd van drie jareo, met iDgang van 7 Juli 1897, benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien 's-Gravenbage als standplaats is aangewezen, de veeartsen J. Kleiburg, te Nieaw- Lekkeiland, A. Kuiper te Oudsboorn en J. Burg graaf te Bodegraven. Do veearts J. J. Hendrikse, te Groot-Ammers, die als plaatsvervanger is toegevoegd aan den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, ook als zoodanig toegevoegd aau den districtsveearts, wien 's-Gravenhago als stand plaats Ï3 aangewezen. Aan den luitenant ter zee 1st* kl. W. D. H. baron Van Asbeck vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van don Heiligen Stanislas van Rusland, hem geschonken door den Keizer aller Russen. Aan deu gepensionneerden luit.-generaal C. H. F. graaf Du Moneeau, adj.-generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken van grootkruis der orde van de Wurtembergsche Kroon,, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Eon pensioen van ƒ135 verleend aan K. Potli, weduwe van A. J. A. Jalink, laatstelijk kommies 2de kl. bij 's Rijks belastingen. Audiëntiën. De gewone audiëntiën van de ministers van marine, biuuenlandsche zaken, oor log, financiën en koloniën znllen deze week niet plaats bebben. Programma rail Muziek aitToeringec. MU8I8 SACRUM. Donderdag 8 Juli, te balfachl, door het Stafmaziekcorps der dienstdoende Schutterij. Directeur: de heer Job. C. Geyp. Eerste afde ling: No. 1. „The Honeymoon", Marech (lste uitv.), G. Rosey; 2. Ouverture „Ruy Bias", (lete nitv.), F. Mendelssohn; 3. „Erinaorung an Wagner's „Tann- haueer", Y. Hamm; 4. Fantaisie nit de Opora „Martha", F. v. Flotow. Tweede afdeoling: No. F. Ouverture „Zampa", F. Herold; 6. Fantaiaio nit het ballet „Coppólia", L. Delibes; 7. „La Housarde", Yalso Militaire (lste uitv.), L. Ganno; 8. a. Yoorspel van de 6de Acte nit „Konig Manfred", (arr. Geyp), Ch. Roinecke; b. „GeiatesfQDkon", Concert-polka (lste nitv.), E. Waldteufol; 9. Charivari-Potpourri", Y. Hamm. Gemengd Nieuws. Naar het Zendingsfeest op Mid- dachten (by de Steeg) vertrokken per Staats spoor hedenmorgen om by vyven per extra- trein van Leiden 70 personen. Hedenochtend omstreeks zes uren vertrok van Den Haag naar IJmuiden, om gedurende veertien dagen te worden ge oefend in den fortendienst, een detachement grenadiers, sterk 78 man. Het Openbaar Ministerie by de Haagsche rechtbank vorderde gisteren tegen de twee opgeschoten jongens, die te Katwijk een trekhond, behoorende aan een landbouwer, zouden hebben medegelokt van diens orf, torwyl bovendien een der beklaagden beschul digd wordt van het valschelyk opmaken van een quitantie, waaruit zou moeten blyken, dat hy den hond, dien hy te Leiden te koop aanbood, had gekocht, 2 jaar gevangenis met het oog op hunne ongunstige antecedenten, en tegen een knaap van 14 jaar, die op Zondagavond 13 Juni op den Ryswykschen weg met een steen wierp naar een wielryder, ten gevolge waarvan deze aan het oog ge troffen werd en een bloedend wondje ontstond, 7 dagen. Het omvallen vaneenpotmet vuur, gebezigd by het beteeren van het dak van het ministerie van koloniën te 's-Graven hago, deed gistermiddag omstreeks 5 uren het gerucht ontstaan, dat er brand was uit gebroken in gemeld ministerie, te meer wyi de brandweer daarheen was uitgerukt en ge durende eenige minuten voor het gebouw stilhield. Hc-t kleine vlammetje op het dak was echter in een oogwenk gedoofd zonder dat er water behoefde te worden gegeven. Een ongeval, dat goed afliep en by de omstanders nogal den lachlust op wekte, overkwam een wielryder, toen hy op de Turfmarkt ter hoogte van het Spui te '8 Gravenhage voor een rytuig wilde nitwyken. Daardoor kwam hy nameiyk in aanraking met een corpulente dame, die niet vlug genoeg uit den weg kon komen. De dame viel, de wielryder eveneens, en beiden rolden van den kant af, gelukkig niet in bet thans „zwarte water" maar in een zandschuit, waaruit zy spoedig weder op de straat terug waren. Zy hadden zich niet bezeerd: Zelfs het vee lust het niet meer. De watervervuiling van de Loosduinsche vaart en omgeving begint thans ook reeds de vee houders en boeren te kwellen. In enkele wei landen, waar de slooten en watergangen com municatie hebben met die vaart, weigeren de koeien slootwater te drinken en moet drink water voor de beesten in bakken worden aari gevoerd. Op den zeilwedstryd in Antwer pen heeft Zondag 1.1. tusschen twee Amster- damsche jachten een aanvaring plaats gehad, waardoor de „Elisabeth" groote avery kreeg. „Telefoon" en „Yum-Yum" wonnon ieder in hare party pryzen. Yoor de Rotterdamsche recht- baDk (kamer van vacantie) stonden gisteren een tweetal jeugdige inbrekers terecht, met namo H. W. K., 17 jaar, en L. J. L., 20 ja?.r, beiden wonende te Utrecht. Den 30sten Mei 11. te 9 uren 's avonds, waren zy op heeterdaad op inbraak betrapt in de woning van C. De Bruyn, te Haastrecht, waar zy zich toegang hadden verschaft door het verbreken van een gesloten venster, waarna zy de secretaire hadden opengebroken, die zich in het woonvertrek bevond en zich verschillende gouden en zilveren voorwerpen alsmede oenig geld hadden toegeëigend. Beklaagden bekenden de gepleegde feiten; een hunner diende echter zyn beklag in aan de rechters, dat, toen zy ontdekt werden, zy door den bewoner met wapens waren be dreigd, wat de president aanleiding vond te zeggen, dat hy ln een dergeiyk geval het zelfde zou doen. Getuige De Bruyn verklaarde met een ge weer gedreigd te hebben, daar de inbrekers wilden ontvluchten. Het getuigenverhoor bevestigde overigens de ten laste legging. Het O. M. eischte tegen den lsten be klaagde V/% jaar, tegen den 2den bekl. 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger vroeg een kortere straf voor K., daar deze medegesleept was op het slechte pad door den hoofdschuldige L. Beklaagde K. gaf een relaas hoe hy door huiselyke omstandigheden genoodzaakt was geworden het slechte pad op te gaan en op min eerlyke wyze in zyn levensonderhoud trachtte te voorzien en hoe hy, na reeds vroeger op den Kruisberg te zyn geweest, daarvan als een beest was wedergekeerd. Netbytyds. In het vorigejaar werd zekere Andreas, Armeniër van afkomst, te Amsterdam tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld wegens valsche aangifte van diefstal. Hy had beweerd, dat uit zyne brandkast door middel van braak een aan- zieniyk belrag aan geld en diamanten was gestolen. Later bleek, dat Andreas tegen dief stal en braak verzekerd en het verhaal van den diefstal verzonnen was. Toen de tyd tot het ondergaan der opge legde straf aanbrak, wist Andreas zich schuil te houden. Gisteren echter ontmoette de heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche te Amslordam, Andreas te Rotterdam toevallig op straat en nam hem ondanks zyn protest, mede. De arrestant had zich reeds voorzien van een buitsnlandschen pas en was gereed zich in te schepen. Toen gistermorgen de werk lieden der hoogdrukwaterleiding te Deventer bezig waren met het loggen eener leiding in de woning van den koopman Muller, in de "Walstraat, stortte eensklaps een muur in en wel in den winkel, waar drie kinderen waren om lompen te verkoopen. Een jongetje van 4 jaar raakte geheel onder het puin bedolven on Werd met een gebroken dybeentje en belangrijke hoofdwonde opge nomen. Het tweede kind bekwam eenige minder belangryke hoofdwonden, terwyi het derde met den schrik vry kwam. Maandagavond is de groote boer- dery m6t hoerenhuis „De "Wals", by Gendringen, een prooi der vlammen geworden. Alleen het koetshuis bleef behoudon. Te Bocholt brandde even buiten de stad een groote stoomwevery en spinnery met pakhuis totaal af. Zy was het eigendom der firma Cosman Co. De brand duurde van 's morgens zes uren tot 's avonds, voordat men hem voor goed meester was. Een veehandelaar te St.-Jacobi- Parochie kocht eenige weken geleden op een Dinsdag-morgen vier koeien van een stal, waar twee dagen later het mond- en klauw zeer uitbrak. Met de gekochte koeien giDg hy Vrydags naar de markt te Leeuwarden, doch hier werd by drie van deze beesten eveneens de ziekte geconstateerd en werden ze in beslag genomen. Ofschoon de handelaar beweerde van niets te weten, achtte de kantonrechter dit te onwaarscbyiyk en er volgde eene veroor deeling tot één gulden boete. Hos gering dit bedrag ook zy, toch is daarmede het „schuldig" over den handelaar uitgesproken en verliest hy niet alleen dien gulden, maar ook de waarde der in beslag genomen koeien, wyi in geval van overtreding het Ryk geene schadevergoeding verleent. Eergisteravond is in do Breughel- straat, te Brussel, ten huize van een indus trieel, M. D., een brutale poging tot diefstal gepleegd. Om negen uren was de 17-jarige meid, Marie De Bontridder, alleen thuis, toen eene ruit der achterdeur werd verbryzeld. Zy ging met de lamp zien, toen plotseling twee zwartgemaakte kerels haar overvielen, de lamp afnamen, haar in de eetkamer sleur den en etn prop in don mond staken. Terwyi de eene de meid bewaakte, die meer dood dan levend was, ging de andere naar boven, verbryzelde den lessnaar van M. D. en haalde er 31 obligaties der Ce Aéro. Hydrolique uit. Op dit oogenblik werd er gebeld en de twee bandieten vluchtten den tuin in en den tuinmuur over. Toen mevr. D. om elf uren huiswaarts keerde, vond zy de meid nog altyd bewuste loos liggen, met de prop in den mond. Toen het meisje weer bykwam, kon zy verhalen wat er gebeurd was. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ook in de bureelen van M. D. waren alle lessenaars opengebroken. Men denkt, dat de dieven zich hadden laten insluiten, want in den namiddag deed bet hondje van het huis niets dan blaffen. De cither in Zui d-Afrika. Men schryft uit Londen: Mr. Selous, de groote reiziger en geweldige Nimrod, verhaalde by een diner, dat hem door een wandelaarsclub Donderdag-avond gegeven werd, dat hy ge durende zyn rondzwerven in Zuid-Afrika een langen tyd zyn onderhoud met een cither had verdiend, die by in Duitscbland had loeren bespelen. Op de eenzame boerenhofsteden had die cither groot opzien gebaard en hem nacht- logies en voortreffelyke maaltyden bezorgd. Slechts eenmaal was het hem byna slecht bekomen. Hy had eens de wals „aan den Blauwen Donau" gespeeld, toen plotseling eenige oude hoeren verschenen en dreigend tegen hem zeidon, of hy niet wist, dat het Zondag was en dan onkel hymnen geoorloofd waren te spelen. „Ja, maar het was een hymne" was mr. Selous snel gegeven ant woord „een Franscho hymne". De oude boeren schudden ongeloovig hunnè hoofden, maar waren tevreden, toen hunne schalksche dochters dit antwoord bevestigden. Te Albacete, Bilbao, Priegoen andore plaatsen van Spanje hebben ongeregeld heden plaats gehad. In eerstgenoemde stad heeft het volk de kantoren der belasting gaarders in brand gestoken, eenige gendarmen werden door steenworpen gewond. De rust moet nu hersteld zyn. Dat in Amerika alles op groote schaal gedreven wordt, bewy6t alweer het volgende. Daar hebben de mynwerkers in de staten Ohio, Pennsylvanié, Indiana, Illinois en We8t-Virginiö, ten getale van ongeveer 250,000 man, den arbeid neergelegd, omdat niet voldaan is aan hun eisch tot verbooging van loon. Reeds geruimen tyd is er over loonsverhooglng onderhandeld; van Januari af zyn de mynwerkers en mijneigenaars aan het loven en bieden geweest zonder eenig resultaat. Daarop werd tegen den 4den Juli een algemeene staking afgekondigd. De Nieuw-York8che huurkoetsiers dreigen met een werkstaking om der wille van het recht om een baard te dragen. Het is de gewoonte in de Vereenigde Staten, dat kellners, koetsiers en gevangenen gladgeschoren gezich ten hebben en de paardenmenners gevoelen zich daardoor gegriefd. Zy verklaren, dat zy hun paarden evengoed zullen sturen, al laten zy hun baard staan. Zy hebben zich nu aan eengesloten tot een vakvereeniging en willen het werk staken, wanneer hun eisch niet wordt ingewilligd. De o ver stroómingen van de Gers hebben, geiyk gemeld, te Auch en omstreken groote verwoestingen aangericht. Uit Toulouse wordt gemeld, dat de Save, een klein stroompje, als een groote rivier uit haar oevers is getreden en te L'Isle en Dodon veertig huizen heeft doen nederstorten, ter- wyi een dertigtal ernstig schade hebben geleden. Dertien dooden worden betreurd. Te Saint'Laurent hebben do overstroomin gen dertig huizen verwoest. Drie menschen zyu verdronken. De telegraphische gemeen schap is verbroken. Naby Lyon is een man door den neer vallenden hagel gedood. In de omstreken dier stad hebben de wijnbergen voor 3,500,000 fr. schade geleden. Uit Calcutta werd Donderdag avond aan de „Times" geseind: Gisteravond is niet enkel de geheele politie macht, maar daarenboven het lste bataljon van het Gloucestershire regiment, 50 man Ben- gaalsche cavalerie en 40 man van het regiment lichte ruitery van Calcutta, in de weer ge weest om de onlusten in de voorstad Tsjipoer te onderdrukken. Deze ongeregeldheden waren van ernetigen aard. Afgescheiden van den grooten troep oproermakers, maakten kleine troepjes de straten onveilig, en alle Europe anen, die zi) ontmoetten, werden uitgejouwd on met steenen geworpen, zoodat verscheide- nen gewond werden. Men hecht hier eenige beteekenis aan het feit, dat de Hindoes lydeiyk met de Mobam- medaan6cbe oproerlingen schenen te heulen. De troepen werden verscheidene malen ont boden om oproerlingen uiteen te jagen, die de rijtuigen van Europeanen met steenworpen vervolgden. Hedenmorgen was de stand van zaken nog ernstig. Er was meer cavalerie op de been gebracht dan gisteren, maar ofschoon de op roerlingen zich verspreidden, waar de troepen zich vertoonden, op andere, niet beveiligde punten verzamelden zy zich dadeiyk weder, en langzamerhand verspreidde de beweging zich. Op dit oogenblik schynt het rustiger, maar misschien is dit alleen daaraan toe te schryven, dat de oproerliogen zich verder ver spreid hebben. De bladen klagen bitter over de afwezig heid van de vertegenwoordigers der ryks- regeering en van het provinciaal bewind, die „naar boven" gegaan zyn, terwyl nu al twee dagen anarchie heerscht in do stad; men vraagt zich af of dit laatste het geval ge weest zou z\jn, als de regeeringspersonen zich bier bevonden hadden. De afwezigheid van de centrab overheid is voor de plaatselyke autoriteiten hinderlijk. BUITENLAND. Frankrijk* President Faure zal den 18den Augustus te Calais aan boord van de „Dupuy de Lome" vertrekken. Het begeleidend eskader bestaat enkel uit kruisers. Thans wordt weder mede gedeeld, dat, behalve minister Hanotaux, toch de presidenten van den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden, de heeren Loubet en Brisson, hem zullen vergezellen. Ook de admiraal Gervais en de generaal Boisdeffre zullen zich in het gevolg van den president bevinden. Het krediet voor Faure's reis naar St.Petorp-^ burg is door do Fransche Kamer met 447: tegen 29 stemmen toegestaan. Nadat de Franschen enkele dagen zenuw achtig zyn gemaakt door de berichten omtrent snoode Siameezen, die op Fransch grondgebied waren gedrongen, dorpen hadden geplunderd en een priester gedood, komt thans Reuter met de kalmeerende en ontnuchterende mede- deeling, dat van hot gansche verhaal niets waar is. „Er bestaat absoluut geen grond voor het bericht, onlaDgs in Parys gepubliceerd" zoo luidt de vertaling van het telegram uit Bang kok „datSiameesche troepen Fransch grond gebied waren binnengetrokken, dorpen hadden geplunderd en een priester gedood. Officiéél wordt verklaard, dat geen schending van grondgebied heeft plaats gehad, en evenmin een Fransch priester is gedood. De gansche historie wordt bier beschouwd als te zyn verspreid louter met bet doel om verbittering; tusschen Frankryk en Siam te voorschyn te roepen gedurende h?t verblijf van den koning in Europa en daardoor aan Zyne Majesteit een slechte ontvangst voor te bereiden in Parys." Duitschland. Do keiier is Maandagmorgen om tien uren te Travemünde aan boord van de „Hohenzollern" gegaan, ter aanvaarding van de reis naar het noorden. De „Geflon" stoomde vooruit en esne divisie torpedo-booten volgde; Volgens een bericht in de bladen, zal de keizer op zyn tocht naar St.-Petersburg bege leid worden door twee divisies pantserschepen,' bestaande uit negen bodems met een beman ning van 4000 koppen. Van over de gobeurtenissen te FriedrichB* ruh goed onderrichte zyde beweert do „Dres- dener Neu Nachr." het volgende te hebben vernomen Het bezoek van Vorst Hohenlohe by Von Bismarck wyst op een besliste verandering in de binnanland6che zoowel als in de buiten- landsche politiek. Men zoekt naar een manier, om zich van den raad van den oud-kansslier in zake do ryk8regeering biy vond te verzekeren. Men denkt aan een positi9 zooals Von Moltke innam, toen hy als chef van den generalen staf was afgetroden, en hy tot eere-voorzitter van d« commissie der landsverdediging benoemd waa, België. De Belgische minister van arbeid, de heef Nyssens, heeft in do Kamer zeer scherp ge antwoord op een interpellatie van den socialist Roger over de werkstaking in de Borinage^ Hy verlangde, dat de regeering tusschen beide zou komen. Hierop antwoordde de minister het volgende: „De heer Roger verlangt, dat wy zullen tusscheribeide komen in een werkstaking, die door de uiterste link rzjjde is uitgelokt. „De staking i3 van gedeeltelijk, algemeen geworden na de aanplakbiljetten, die inder daad opruiend zijn. Gy hebt slechts één woont te zeggen, om den strike te doen ophouden.' Men volgt u; gy zyt de leiders der arbeiders; gy hebt hun vertrouwen; een woord van a zou alles doen ophouden, gelijk een aanplak biljet van u alles in opstand heeft gebracht. Ik ben in deze zaak onbevoegd." „Gy zjjt de minister van arbeid," werd daarop den heer Nyssens toegevoegd en deze hernam „Ik heb den vrede niet te herstellen, waar gy den oorlog hebt gezaaid. Ik ben een lydeiyke en bedroefde getuige van de gebeur tenissen, die voorgevallen zyn." De discussies werden tot heden verdaagd.' O root-Bri tnnnië. Uit Londen wordt gemeld, dat het niet- deelnemen van het Duitsche gezantschap aan de feestelykheden in de jubileumweek zeer de aandacht heeft getrokken. In Yele kringen gelooft men, dat dit zyn oorzaak vindt io den 6lechten gezondheidtoestand van den Dultschen gezant, graaf Hatzfeldt. Maar daartegenover staat, dat het geheele corps diplomatique ont stemd Is over de weinige voorkomendheid, die het in de feestweek van de zydo van het Hof heelt ondervonden. De regeling van do feesten schynt dan ook veel te wenschen to hebben overgelaten. By de vloot revue heeft men het schip, dat de gezanten aan boord had, laten volgen op dat, waarop zich do gasten uit de koloniën bevonden. De leden van htt corps diplomatique kregen tegelijk mot do uitnoooiging om do vloot-revue by te wonen een kennisgeving, dat zy 20 shilling per persoon voor het vervoer per spoor moesten betalen. Dat de pauseiyke afgevaardigde in één rytuig kwam te zitten met den Cbineeschen gezant, was ook geon gelukkige combinatie. En zoo zyn er meer. De gezant van den Sultan, Munir-pacha, kreeg den majoor Surti3 tot gezelschap, die in het vorige jaar de leiding op zich had genomen van het comité tot bescherming en ondersteuning van de Arme nische vluchtelingen in Bulgarye. De Zuid-Afrika-Commissie te Londen heeft gisteren weer een geheime zittmg gehouden ter bespreking van het rapport, dat door den voorzitter Jackson is voorgelegd. Het rapport handelt uitsluitend over den inval van Jameson. Het heet, dat Laboucbère een rapport der minderheid heeft ingediend. De commissie heeft gisteren de behandeling van het rapport nog niet beëindigd. Zij ia tot Vrydag uiteengegaan. Uit Bombay wordt gemeld dat kapitein Gordon in het Koeram-dal door een sepoy vermoord ia» De oorrespondent van de „Times" te Kaïro verzekert dat de berichten volgen*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2