N°. 11458 Maanrlag 5 Juli. Ao.1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. LEIDSCH DAGBLAD Leiden, 3 Juli. Feuilleton. DWAALSTERREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJfT: Toor Leiden per 3 maanden. f I.Kfc Tranco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËH» Van 1-6 régels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooten» lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten dn etafl wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Woensdag- en Zaterdag avond is thans het a 2 Cents ook verkrijgbaar gesteld bij den Heer A. SOMERWIL Am., Sigarenhandel, Hoogewoerd 24, hoek Watersteeg. Maandag 5 Juli a. 8. zal, ter gelegenheid van den 56sten verjaardag van H. K. H. Prinses Mari?, prinses Von Wied, dochter van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, des middags te twaalf uren door ce troepen, alhier in garnizoen, een groote parade worden gehouden op het Schuttersveld. De luit.-kol. Von Stein CallenfeU zal de parade commandeeren, terwijl de troepen geïnspecteerd zullen worden door den com mandant van het 4de reg. infanterie, kolonel Langguth. Ingevolge besluit van den gemeenteraad, in de zitting van gisternamiddag genomen, zijn nu tot leden en plaatsvervangende leden in het hoofdstembureel van het eerste kies district voor de benoeming van leden voor den gemeenteraad en tot voorzitters, leden en plaatsvervangende leden in de overige stem- bureelen benoemd de volgende heeren: Kiesdistrict I. Stemdistrict I (Hoofdstembureel) Raadhuis: Ledenlo. Dr. E. F. Van Dissel, 2o. Dr. M. J. De Goeje en 3o Mr. L. M. J. H. Eerstens (voorzitter is de burgemeester, diens plaats vervanger de heer H. C. Juta). Plaatsvervangende leden: Dr. D. E. Siegen- beek van Heukelom, N. Stadhouder, W. Pera en H. H. Breuning. Stemdistrict III (School aan de Gortestraat). Voorzitter: Dr. P. J. Kaiser. Leden: lo. A. E. Van Kempen, 2o. mr. H. Vos en 3o. J. J. Van Masyk Huyser van Reenen. Plaatsvervangende ledenMr. C. Asser, S. C. Van Doesburgb, Mr. C. M. Dozy en J. A. Esche. Stemdistrict IV (Den Burg)VoorzitterDr. T. Zaayer. Leden: lo. Dr. Th. W. Van Lidth de Jeudo, 2o. Mr. O. W. Sipkes en 3o. Mr. J. H. Goudsmit. Plaatsvervangende leden: Mr. C. H. P. Klavorwijden, A. Boekwijt, Mr. H. B. Greven en J. A. M A. Grondhout. Kiesdistrict II. Stemdistrict II (Hoofdstembureel) School aan de Heerenstraat: Voerzittbr: Mr. Egbert De Vries. Leden: lo. P. Zillesen, 2o. Mr. R. B. Ledeboer en 3o. A. J. Van Achterberg. Plaatsvervangende leden: G. F. Alsche, M. J. Eigoman, W. Splinter en W. C. Zuurdeeg. Stemdistrict V (School aan de Mare). Voor zitter: J. J. Hasselbach. Leden: lo. J. A. Van Hamel, 2o. P. J. M. Boonekamp en 3o. J. J. Van Hoeken. Plaatsvervangende leden C. R. Van Ruyven, H. L. Benjamins, Dr. T. B. Van Wettum en T. H. Ritman. Stemdistrict VHI (Timmerloods aan de Stadstimmerwerf)Voorzitter: Mr. H. L. Drucker. Leden: lo. J. Korevaar P.Azn., 2o. H. J. Jesse en 3o. C. Wassenaar. Plaatsvervangende leden: L. E. Nieuwen- huizen, G. De Vink, J. H. Van den Worm en J. B. Zuurdeeg. Kiesdistrict III. Stemdistrict VI (Hoofdstembureel) School aan de Van-der-Werff-straat: Voorzitter: Dr. M. C. Dekhuyzen. Ledenlo. Dr. A. Van Rbijn, 2o. Mr. P. M. Von Baumhauer en 3o. B. Blankenberg. Plaatsvervangende leden: Mr. P. A. Van der Litb, H. L. A. Van Campen, J. M. P. De Graaf en C. G. Van Oerle. Stemdistrict VII (Bewaarschool aan de Groeiiesteeg): Voorzitter: Mr. S. J. Fockema Andre®. Leden: lo. P. J. Van Hoeken, 2o. J. A. Van D\jk en 3o H. J. Van Nouhuys. Plaatsvervangende leden: Dr. A. Kluyver, M. H. Van Waveren, A. N. Visser en Dr. D. A. H. Van Eck. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan, dat op 21 Juni de opneming beeft plaats gehad der boeken en ka9 van den gemeente-ontvanger; dat aan J. A. Du Calavon, eervol ontslagen bewaarder van de Stadstimmerwerf, een pensioen is verleend van f 456.87* dat f 50,000 by de Rijnlandsche Bank is opgenomen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Do classikale vergad-riug van Leiden verklaarde zich tegen I, IV en IX der Synodale voorstellen; vóór II, III, V, VI, VII en VIII. No. 2 strekt om de bevestiging van ouder lingen en diakenen ook op Nieuwjaarsdag te doen plaats hebben. No. 3 dat men onder bedeeling verstaat geneeskundige bulp en onderwijs. No. 4: Het Reglement op de minderheden erkent vereenigingen zonder belijdenis, zonder geloof in den bistorischen Christus. No. 5 bepaalt, dat een candidaat tot den Heiligen Dienst een getuigschrift vaD goed zedelijk gedrag moet hebben van het Class. Bestuur, waaronder by ressorteert, No. 6 betreft de godsdienstonderwijzers en No. 9 de bebeersquaestie. Gedurende de lste helft der maand Juni zQn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: v. Tol, Alkemade; A. Petten, Amersfoort; P. Henze, mej. P. v. d. Berg, Amsterdam; mej. M. Verhoeven, Dordrecht; Zaalger, Haar lem; wed. F. v. Gogh, Hilversum; Dijkstra, Leeuwarden; P. Kreuze, Leiden; Spoelstra, niet vermeld. Briefkaarten: J. Tamis, mej. J. Calkoen, Amsterdam; mej. C. v. Koert, niet vermeld. Brief, verzonden geweest naar het buiten land: S. A. De Graaff, Eogeland. Naar we vernemen, bestaat er weinig uitzicht, dat Ce kerkelijke grens, wat betreft de Ned.-Herv. K-uk, van Leiden zal uitgezet worden. Leiden z-rlf zou tot een annexatie op kerkelijk getied niot zeer geneigd zijn. De regelingscommissie van het 24ste Ned. Taal- en L .tterknndig Congres te Dordrecht verzoekt ons het volgende mode te detlen: Belangrijke onderwerpen zullen op het Congres behandeld worden. Zoo zal prof. Kern, uit LeideD, spreken over het gebruik der Nederlandsche Taal in Neder)and8ch Indiè; prof. Paul Frédericq, uit Gent, over de toekomst van den Nederland- schen Stam; J. Vriesendorp, Amsterdam, over één tooneel voor Noord eri Zuiddr. Laurillard over woorden, afkomstig van verouderde zaken; cr. H. Van der Linden over de Middeleeuwsche gilden in Noord- en Zuil-Nederland; J. Winkler Prins, Apeldoorn, over de literaire critiek der dagbladpers en het middel om de voor de literatuur nadeelige gevolgen te keeren; dr. D. C. Ntfhoff, Meersen, over Willem den Zwijger; prof. Jan Te Winkel over de taal- quaestie in Zuid-Afrika, en mevrouw Cornelia Van Zanten over de uitspraak van het Nederlandsch. Prof. Te Winkel zal in plaats van prof. Spruit optreden voor de belangen onzer Zuid- Afrikaansche stamverwanten. Verder zullen nog als sprekers optreden, maar hebben hun onderwerp nog niet opge geven: de heeren Jan Van Ryswijck, Max Roosos, Pol de Mont, mr. W. H. De Beaufort, Marcellus Emants, dr. Boekenoogen, dr. Julius Frédericq, hoogwaarschyniyk ook dr. Scbaep- man en vele an.leren. Tot de feestelykbeden zal ook nog behooren een boottocht op de rivieren en wateren, die Dordrecht omgeven. Nogmaals moeten wU er op aandringen, dat ieder, die aan het Congres wil deelnemen, zich zoo spoedig mogeiyk opgeve, wil hy d6zen zomer van een goed logies verzekerd zyn. Men zal ons daarmede een groot genoegen doen en de taak der Huisvestingscommissie zeer verilchten. Onder de uitstapjes voor de aanstaande week mag zeker wel gerekend worden een bezoek aan de tentoonstelling te Aalsmeer, welke door de afdeeliog Aalsmeer" van de Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde aldaar zal gehouden worden op 6, 7, 8 en 9 Juli. Voor de reis daarheen verwyzen wy naar de in dit nummer voorkomendo advertentie van de stooinbootmaatschappy „Carsjens", die gelegenheid geeft den dag gezellig door te brengen op de tentoonstelling en in de landelyke omgeving van Aalsmeer. Het programma is: 6 Juli opening der ten toonstelling met orgelbespeling in bet gebouw. 7 Juli orgelbespeling en gondeloptocbt. 8 Juli orgelbespeling, ringrydery, muziekuitvoering, enz. 9 Juli volksspelen en muziekuitvoeringen. Voor onderwyzere8 is geëxamineerd en toegelaten mej. F. P. Bos, te Alfen. Felicitatiën tot de zonder atryd of stem ming herkozen raadsleden en het voor velen onverwacht a!treden van den burgemeester vormden het onderwerp der vóórgesprekken in do Haagsche gemeenteraadszitting van gistermiddag. De waarnemende voorzitter van den Raad herinnerde by de opening der vergadering eveneens aan höt vertrek van het hoofd der gemeente. Nadat toch voorgelezen was een brief van den heer Roest, waarin hy zich excuseert, dat hy de gelegenheid heeft gemist persoonlijk afscheid te nemen en den Ie-en en den secretaris oprechten dank betuigt voor de groote welwillendheid, hem gedurende een reeks van jaren ten deel gevallen, daarby voegende de beste wenschen voor den bloei der gemeente, vertolkte de loco-burgemeester het gevoelen van den Raad over het aftreden van den heer Roest. En dan verklaarde by, terugziende op diens byna 10 jarig burge meesterschap, dat de Raad den heor Roest ongetwijfeld heeft leereu kennen als een zeer kundig en diep scherpzinnig hoofd der ge meente. Wanneer so-rtyds verschil van ge- vo-len mocht bestaan over de besluiten allen waren toch overtuigd, dat de burge meester steeds voorgezeten en voorgedragen heeft naar zyn beste weten de belangen der gemeente. Vooits bracht hy hulde aan den tact en aan de stipte eeriykheid, die de burgemeester daarby steeds aan den dag gelegd heeft. Terugziende op het tydvak van 's burge meesters bestuur, moest spr. erkennen, dat er veel -Onder zyne leiding is tot stand gekomen, al waren al zyn wenschen niet bevredigd. Immers wenschte hy stellig meer te doen tot uitbreiding en in het belang der gemeente. Daarom zou mr. Roest by allen in vriend- schappelyk aandenken blyven. Hy eindigde mtt den wenscli, dat hy onder Gods zegen zijn nieuwe betrekking langdurig moge waar nemen. Als oudste lid in jaren en in zitting!yd sloot mr. D. Polak Daniêls zich geheel by die hulde aan. Hy herinnerde, dat de burge meester Roest geen vriend was van vele woorden, maar wel een vriend van daden, practisch, yverig en werkzaam als hy was, in de opvatting van zyn betrekking. Zyn manier van leioing was boven spr.'s lof ver heven. En daarom benydde hy don Staten van Zeeland zulk een voorzitter. Spr. was overtuigd, dat de naam van den heer Roest op de lyst van alle burgemeesters van Den Haag een loffelyke vermelding en eervolle plaats zal innemen, omdat by metzynambts voorgangers veel in het belang der gemeente heeft tot stand gebracht. Hy betreurde zyn vertrek, al verbeugJe by zich in de bevorde ring, den burgemeester ton deel gevallen. Hy gevoelde behoefte deze hulde uit te spreken voor den gewezen burgemeester mr. Roest. Zoowel de woorden van den waarn voor zitter als het antwoord van den deken vao den Raad werden met applaus door hun mede leden begroet. Daarna keerde de Raad tot de gewone werkzaamheden terug. Het voorstel der zeehaven-commi89ie, om een krediet van ƒ6000 voor een onderzoek naar de mogelykheid van een haven voor l omsch pen, werd tot eene nadere vergadering aangehouden. Het verzoek om subsidie voor de nationale tentoonststelling van vrouwenarbeid werd afgewezen. Vóór het uiteengaan van de Raadsvergadering heeft de heer Rep laer van Driel met een beroep op zyne ervaring als stemopnemer bjj de jongste Kamerv rkiezing gewezen op het ongerief voor het stembureau in de plaatsing der 6temle8senaars aan weerszyden van de tafel, waardoor 't moeiiyk werd ;voor de voor zitters r.a te gaan of de kiezers wd stemden. Hy wenschte, dat B. en Ws. zich t^t der! Minister zouden weoden met het verzoek het kon. besluit in dien zin uit te leggen, dat de 8temlössenaars naast elkander (konden gesteld worden. Da hoeren Bodaan en Seret hadden een andere ervaring opgedaan en verklaarden geen de minste moeilykheden ondervonden te heb ben, mits men slechts hoogstens 4 kiezers te gelyk binnen de afgesloten ruimte toelate en dit getal over de lessenaars verdeele. Zy ontrieden daarom zich deswege tot de hooge auto iteiten te wenden. De waarn. burgemeester be'oofde de saak^ in verband met het gehoorde, m het college van B. en Ws. ter sprake te brengen. Men meldt uit Den Haag, dat ae bei richten, als zoude door H. M, reeds een op dracht zyn verstrekt tot vorming van een ministerie, tot nog toe als voorbarig of on juist kunnen worden boschouwd. Naat constitutioneel gebruik wordt zooda* nige opdracht eerst gegeven nadat het hoofd- van den Staat de presidenten der beide Ka mers en den vice president van den Raad van State heeft geraadpleegd. Tot dusver zyn, zooals gemeld, tot dat eiado door H. M. ont vangen de heeren Van Naamen en Schorer, laatstgenoemde hooge staatsambtenaar eerst gistermiddag. De uitvoering van Peter-Benoits kiader- cantate „De wereld lo", door 3500 kinderen, zal op Woensdag 7 Juli op het terrein der Dordtsche tentoonstelling plaats hebben. De kinderen, die aan de uitvoering deel nemen, zyn leerlingen van openbare en byzon- dere scholen, en verpleegden van bet weeshuis in het Kromhout. Als plaats voor de uitvoering is gekozen de houten dansvloer roQdom den muziektempel, waar voor dit doel een tribune wordt opge richt. De uitvoering geschiedt onder generale directie van den heer E. Erdelmann, met bege leiding van de muziek van Hutschenruyter uit Utrecht. Sedert November reeds is de heer Erdel mann met de voorbereiding voor de cantate bezig, waarby 6teeds een krachtige 6teun werd ondervonden van de onderwyzers, di9 gedurende al dien tyd hunne vrye Zaterdag-middagen opofferden om by het insrudeeren en de repetities behulpzaam te zyn. A. 8. Maandag wordt aan al de kinderen een souvenir aangeboden, benevens een toe- gangsbewys voor do tentoonstelling. 18) Done echter was gewoon te schitteren, bewonderd te worden. Daar zy deze dingen niet meer in de salons genieten kon, deed zy het op den openbaren wog. Zy wilde der wereld toonen, waarom zy er niet meer toe geroken 1 kon worden; zy wilde hier een voorbeeld der volste versterving geven en verried slechts haar hoogmoed, haar behaag zucht, haar hunkoren naar het verlorene. De dame der wereld coquetteerde met de moedor. Rechting had voor zich en zyn vrouw allo maatschappelyke verplichtingen, die niet meer binnen het bereik zyner middelen lagen, af gebroken. Regina liet niet na hem op het gevaarlyke van dozen maatregel opmerkzaam te maken. De tegenstelling met het Vroeger was volgens haar by Doiis te onmid- deliyk gekomen, het verstand gebood, hier en daar uitzonderingen te maken, uitzonde ringen, die zelfs met beperkte middelen uit voerbaar waren. Rechting antwoordde daarop, dat het noodig was hierin een principe vast te stellen, want juist die uitzonderingen waren de verkapte weg tot deD regel. Doris moest zich, meende hy, in het onveranderiyke schikken. „Handel dan, zooals gy wilt," hernam Regina. „Ik zal er niets meer over zeggen; gy, mannen, zyt allemaal met den onver- beteriy ten hoogmoed behept, dat een vrouwen hart een wilgetakje is, hetwelk zich moet laten vormen en buigen, juist zooals het den heeren behaagt. Het gemoed eener vrouw is een ding, dat zyn eigen wet heeft en zyn eigen weg op wil, dien gy geen van allen doorgrondt. Gy wilt zelfstandigheid by een vrouw hebben en verlangt, dat zy in alles uw gewillig werktuig zy, aan uw wil zoowel als aan uw luimen onderdanigheid betoonend, maar gy wilt tevens een week, zachtzmnig hart, en slaat er ieder oogenblik met woeste hand in, terwyi ge het kloppen er van be lemmert, zyn levensvatbaarheid beperkt Maar dat zyn allemaal dingen, die u reeds honderd maal en veel beter gezegd zyn geworden, zonder dat het iets geholpen heeft Kom, Doris, ge zult niet in je vier muren opge sloten zyD; je zult met de pracht en de bekoorlykheid der wereld weer in aanraking komen. Ik heb hier twee kaarten voor een concert; ze sgn niet gekocht, want anders kreeg je man weer zorg. Het z\jn vrjjbiljeUen, die ik aan myn kunst te danken heb. Een violist, die zich met zyn vioolspelen een bocbel op den hals of beter op den rug gehaald had, heb Ik weer voor zyn leven opgericht, zoodat hy nu wel vleugelman in een Pruisisch garderegiment zou kunnen worden. Kom mee, Doris 1 Wy zullen dien naren man eens alleen met zyn papierkraam thuis laten. Nu doet ge *t?" Doris wierp een onderzoekenden blik op haar maD. Deze rookte zyn sigaar, haalde een boek voor den dag en zei geen woord, zy had gehoopt, dat hy haar zou aansporen met Regina mee te gaan. Maar hy deed het niet. „Ik dank je, Regina," sprak Dons. „Ge weet wel, hoeveel ik van muziek houd, maarBy deze woorden klemde zy haar lippen op elkaar. „Ge zyt zoo goed, Regina, dat ge my een genoegen wilt verschaffen, en dat zou het ook geweest zyn, maar Erich schynt het niet te willen. Ik ga niet, ik onderwerp my aan zyn wil, geiyk immers myn plicht is." De tranen stonden in haar oogen. Zy wilde het echter niet doen blyken en ging haastig de kamer uit. „Regina, gy zet Doris tegen my op," zei Erich met een somber gezicht. By deze woorden ontstelde RegiDa even als iemand, die door een toeroepen van buiten tot het innerlyk bewustzyn van een gevaar gebracht wordt. Zy geraakte die uitdrukking den ganschen dag niet weer kwyt. Zou Erich geiyk hebben? Was zy slechts daarom aan Doris' zyde getreden, ten einde de kloof tusschen de echtgenooten te verwyden, on de hoop te kunnen koesteren nit den onder gang van hun geluk het hare te zien opstygen? Dat niet van deze schuld kon zy zich voor het oog van God, die in haar hart zien kon, vry spreken. Het vrouwelyke in haar sprak voor Doris; dat zy voor deze party koos, geschiedde uit oppositie tegen den man, die haar in dit geval hard bejegonde. Misschien voelde zy maar al te zeer de macht, die Erich op haar hart verkregen had. Om die macht terug te dringen, zocht zy naar een reden om hem een verwyt te kunnen maken, om zich tot hem in zeker contrast te brengen. Zy bedacht niet, dat het gevaar voor een vrouw ten opzichte van een man daar begint, waar zy het wil afwereD, waar bet strydgevoel in haar ontwaakt, en Regina bevond zich met heur hart in dien toestand. Dat woord van Erich had echter in hun wederzyd8che verhouding geen gevolgen. Een oogenblik van wrevel had het voortgebracht de volgende dag bad het hem en haar doen vergeten. Erich behandelde haar verder met dezelfde vriendelykheid, hetzelfde vertrouwen als te voren. „Myn vrouw schynt het niet meer by my te bevallen," zei Erich op zekeren dag tot hun vrienden. „Mynheer Yon Rechting 1" riep deze ver schrokken. „Ja, ja, ik moet het wel zoo opnemeD, het huis is haar te koud, te vochtig in dit herfst achtig jaargetyde. Zy rilt, beeft koorts, voelt zich ziek inwendig en uitwendig. O Rogina, wanneer een vrouw zwak en klcinzeerig is, dan wordt zy het dadeiyk in een graad, dat iemand het hart zou breken. Had Doris ver nomen, dat ik verongelukt was, dat haar goede naam was verloren, zy zou het misschien kalmer verdragen hebben. Maar nu zy slechts haar vermogen kwyt is geraakt, zich ont beringen moet opleggen, nu zy geen Parysche japonnen meer dragen kan en nog slechts zooveel huishoudgeld bezit als zy vroeger voor handschoenen noodig had, nu zou haar het hart willen breken. O, Regina, iedere dag, elke nieuwe ervaring met Doris maakt my óón zaak duidelyker, een vreeseiyke waarheid, zoo onvermydeiyk als ellende en sterven dat Doris my niot bemint" „Ericb, Erich 1" „Ik weet, wat gy met dien uitroep zeggen wilt: dat ik my aan zelfbedrog overgeef, dat alles bittere luim, zware mismoedigheid is. O, mocht ik my toch vergissen l Hoe gelukkig zou ik zyn, zóó gelukkig, dat ik zou willen juichen I Doch en hy sloeg met de hand op zyn hart, „hier, bier zit het. Dat hoort het best, dat voelt het eerst, dat smart he* diepst. Als een somber refrein van het nood lot klinkt het daar binnen: Bedrieg u toch niet, arme sukkel! Zy heeft u niet lief. D- brief, dien ik op den dag van myn huweiyi^ ontvangen heb hy had gelyk." By do vermelding van den brief was het, of Regina ineenkromp, en tegelykertyd schoot uit haar groote oogen oen straal, oie als plotselinge hoop, als woeste vreugde kon uitgelegd worden. Erich had nooit over dien brief gesproken, met haar niet, met niemand. Zy kon daarvan niets weten, en toch scheen zy hem begrepen te hebben, zóó grondig, dat haar adem schier stokte, toen hy van den brief gewaagde. Zy vond weldra een voorwendsel om het huis der Rocbtings te verlaten. Zy zocht do open lucht; tusschen de vier muren dreigde z(j te stikken. Zooals zy daar met groote, haastige schreden voortsnelde, met haar hooge gestalte in het wyde, donkere gewaad, scheen z(J opeens een andere te zyn geworden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1