CIJFER 2 THOMSON'S THEE. Reeds meermalen Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de beer Van Reeuwyk. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Vastgesteld wordt de verordening tot aan- waling der stemlokalen voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad en van een lid voor de Provinciale Staten. Tot leden van de stembureelen voor de verkiezing van Raadsleden zijn benoemd de heeren: lsto district: C. Bos, voorzitter; J. H. M. Erelein 1ste lid, plaatsvervanger A. Pruissen; F. L. Faas 2de lid, plaatsverv. "W. J. De Jongh; A. Stokman 8de lid, plaatsverv. P. Balkenende. 2ie district: B. Biesheuvel lste lid, plaats verv. H. F. Eultman; J. Van Zyverden 2de lid, plaatsverv. D. Eggink; G. B. 't Hooft SJe lid, plaatsverv. G. J. v. Vuuren. 3de district: P. Yerkuyl, voorzitter, P. De Break lste lid, plaatsverv. A. J. G. Timmer mans; T. C. Los 2de lid, plaatsverv. N. Van Reeawfjk; A. Suidgeest 3de lid, plaatsverv. W. C. Spruitenburg. Benoemd worden tot leden van de stem bureelen voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten de heeren: lste district: C. Bos, voorzitter; J. H. M. Evelein lid, plaatsverv. A. Pruissen; F. L. Faas lid, plaatsverv. W. J. De Jongh. 2de district: B. Biesheuvel lid, plaatsverv. H. F. BultmanJ. Van Zeverden lid, plaats verv. D. Eggink. 3de district: P. Yerkuyl, voorzitter; P. De Break lid, plaatsverv. A. J. G.Timmermans; T. C. Los lid, plaatsverv. N. Van Reeuwyk. Een besluit tot het doen van betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1897, wordt goedgekeurd. Het kobier van de belasting op de honden, dienst 1897, wordt vastgesteld op ƒ1490.50. Op bet verzoek van de wed. K. Schuurman, om vergunning tot het plaatsen van een yzeren hek op het koopgraf te Hoofddorp, 2de klasse No. 42, wordt gunstig beschikt, zoomede op het verzoek van M. Van Spluntor Sr., om vergunning tot het plaatsen van een steen op bet koopgraf te Hoofdcorp, 2de klasse No. 57. Het adres van ingezetenen te Nieuw-Vennep, verzoekende dat aldaar een veldwachter zal geplaatst worden, wordt aangehouden. De staten van restanten en oninbare posten over 1896 worden, op eene kleine wyziging na, goedgekeurd. De he?r Bultman spreekt over de hooge schattingen van arbeiders woningen in deze gemeente in zake de personeele belasting. Na bespreking dezer zaak heeft zo geen verder gevolg. Het kohier van den hoofdelyken omslag, Jieust 1897, zal in besloten vergadering worden behandeld, waarna de openbare zitting wordt gesloten. Handelsvoreeniging „Rotterdam." Men schrijft oas: Te Rotterdam heeft zich, op initiatief van een zeventiental heeren, eene Handelsvereniging geconstitueerd in navol ging van andere steden als Haarlem, Delft, Den Haag en Arnhem, waar dergelijke ver- oenigingen met bet beste succes werkzaam zijn. De bevordering van handel en nijverheid in het algemeen en die van handtldryvenden en neringdoenden in het bijzonder is het doel der Vereniging, en dat tracht zij te bereiken door het houden van vergaderingen, het uit geven van geschrilten en het verstrekken van informatiën. In eene stad als Rotterdam bestaat er aan eene dergelijke handelsvereniging de grootste, de dringendste behoefte. Of leert de geschie denis van de Vtreeoiging te Haarlem, die voor enkels jaren met GO leden opgericht en nu een ledental van 700 personen tolt, ons niet, welke kracht voor den winkel- en handelsstand van haar kan uitgaan? Vooral het aan de Vereniging aldaar verbondon Informatie- en 8chulJinvorderingsburoau heeft niet alleen menig handelaar voor financiëele schade ge vrijwaard, do:h ook, wat het incasseern van dubieuze posten betreft, groot succes gehad. Er werden in het afgeloopen jaar toch niet minder dan 843 in.'ormaties gevraagd en 1037 vorderingen tot een bedrag van ruim 28000 gulcen behandeld; terwijl aan dit Bureau door twee rechtsgeleerden 198 adviezen werden verstrekt. Voorts geeft het Bureau maandelijks lijsten uit, waardoor de leden g.regeld op de hoogte blijven van do min of meerdere soliditeit der debiteuren. Ook te Arnhem heeft de Handelsvereoniging, met 800 leden, bewezen, wat zij in het belang van don Handelsstand heeft kuonen tot stand trengen. Op dezelfde leest zal de Vereeniging to Rotterdam worden geschoeid, terwijl men ver trouwt, dat, door het geven van groote publi citeit aan deze nu tige zaak, weiara een groot ledental zal worden bereikt. De geringe con tributie van f 2.50 'sjaars, voor welk bedrag men als lid gratis rechtskundig advies kan nemen, zijne dubieuze incasso's aan h6t bureau kan afgeven, zal ztkar hiertoe meewerken. Een voorloopig bestuur, de opdracht heb bende ten spoedigste door middel van circu- l.iros, enz. voor de VereeDiging propaganda te maken, werd gekozen in de Woensdagavond gehouden vergadering en bestaat uit de heeren A. Schürmann, voorzitter, F. B. Van Ditmar, secretaris, F. J. M. Van Weezei, penning meester, en de heeren F. Tb. Peuchen, W. J. Van Suylokom en J. C. Paanakker, commis sarissen. Onderzoek van levensmiddelen. öe Raadscommissie te 's-Gravenhage, belast geweest met het nagaan van de vraag of het onderzoek van levensmiddelen al dan niet nadere regeling vereischt, heeft daaromtrent een uitvoerig advies uitgebracht. Uit bet daarin ingelascht rapport van de heeren dr. A. H. Pareau en H. Nanning omtrent door hen ingestelde onderzoekingen blijkt, dat bij den verkoop van boter 30 pet., van melk 66 pet., van tarwemeel en van zeep 94'/j pet. minder deugdelijk zijn, en zonne klaar, dat vervalschingen in Den Haag voor komen in zoodanige mate, dat voorziening driogend noodig is. In den breedo nagaande wat op dit gebied vanwege de gemeente gedaan is tot uitvoe ring van het Raadsbesluit van 1888, adviseert de commissie verder, om, dat besluit hand havende, het op andere wijze en breeder schaal uit te voeren. De oprichting en de hulp RECLAMES, 988 2 a 25 Cents per regel. TWEEDE HAMER. Wet op de Krijgstucht. De Regeering beeft ingediend een in eene vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp van wet op de krijgstucht, zich aansluitende bfj de voorgestelde regeling van het militair strafrecht. Over d9 werking van het Regle ment van Discipline voor het krijgsvolk to lande, is men, zegt de Regoering in de toe lichting, over het algemeen niet ontevreden. Ook bij de Marine kon, mot toepassing vau de thans bestaande strafmiddelen, de tucht in den regel vrijwel gehandhaafd worden. Daar echter bij de invoering van het nieuwe Wetboek van Militair Strafrecht de reglementen van discipline toch niet ongewijzigd zouden kun nen blijven, is het ook uit dien hoofde wensche- Ijjk, dat de thans geldende disciplinaire voor schriften aan een algeheele herziening worden onderworpen. Daar echter onder de bestaande bepalingen de tucht over 't geheel niet moeilijk viel te bandhaven; daar bij de wijzigingswetten van 1879 de moest humane, moderne richting haren invloed reeds krachtig heeft doen geldon; en daar de beginselen, waarop de militaire tucht rust, onveranderlijk dezelfde bljjven, moet bij een nieuwe regeling voorzichtigheid worden betracht, zegt de Rege&ring, en moet men zich onthouden van het doen van proef nemingen. Met behoud alzoo in hoofdzaak van de grondslagen, waarop do thans vigeerende wet geving gebouwd is, worden in het ontwerp nieuwe bepalingen alleen voorgesteld ten einde ondervonden gebreken te herstellen, ge bleken leemten aan te vullen en wenschelijke wijzigingen aan te brengen. In aansluiting aan den weg, by de herziening van het mslitaird strafrecht gevolgd, is ook van hot krijgstuchtelijk recht voor zee- en landmacht de nieuwe regeling in oen ontwerp vervat, opdat eenheid van wetgeving worde verkregen, als symbool van de eenhtiJ van tLcht, die by de geheeld krijgsmacht moet heerschen, waar zee- en landmacht beide ge- roepon worden tot gezameniyke bescherming der hoogste belangen van Vaderland en Koningin. E.nheid van tucht zal alzoo medewerken tot de zoo noodige versterking van den onderlingen band, die, vooral met het oog op het thans meer dan vroeger in practyk gebrachte gemoen- vftn een bureau voor onderzoek van levens* middelen acht zy dringend noodig. De commissie stelt t9n slotte eenparig voor: lo. dat de Gemeenteraad besluite om in te richten een gemeenteiyk bureau voor onder zoek van levensmiddelen; 2o. dat de Raad burgemeester en wethouders uitnoodige om oeno voordracht te doen tot het benoemen van een directeur; 3o. een andere voordracht voor de benoeming van een amanuensis; 4o. aan te wyzen een gebouw, waarin het bureau kan worden gevestigd en dat gelegen zal zyn dicht naby de plaats, waar het vleesch wordt of later zal worden gekeurd. Naar het oordeel der commissie zullen in het bureau voor onderzoek moeten werken een directeur, die te vinden is in een leeraar in de scheikunde, terwyi een amanuensis hem zal moeten bystaan. Hunne bezoldiging raamt de commissie voor loopig op f 2000. scbappeiyk handelen, beide tot één organisch geheel mo.'st maken. De bepalingen der wet op de krygstucht zullen alleen toepasseiyk zyn op de militairen en op hen, die onder militairen worden be grepen of met hen griykgeet IJ. Aan de op legging van krygstuchteiyke straf aan niet- militairen in tyd van vrede kan en mag niet gedacht worden. Word on door hen feiten bedreven, die by eene op voet van oorlog gebrachte krygsmacht niet geduld kunnen worden, dan zullen zy, desnoods na vooraf gaande waarschuwing, verwyderd kunnen worden. Tijdelijke diensten van burgerlijke ambtenaren. De minister van financiën heeft thans het vrooger toegezogde wetsontwerp ingediend tot wyziging van art. 9 der Pensioenwet, in dier voege, dat vervallen zal do bepaling, uit kracht van wtlke voor de ambtenaren, die in 'a lands belang eon tydlang zonder vaste aanstelling zyn getleven, by pensionneering hunne tydelyke diensten niet in aanmerking komen. Het in rekening brengen van tydelyke dienstjaren zal geschieden op voorwaarde: lo. dat de tydelyke diensten onmiddeliyk worden gevolgd door eene vaste aanstelling; 2o. dat eene extra-bydraga z 1 worden gestort als inkoopsom voor de tydelyke dienstjaren, nadat een proeftyd van twee jaran zal zyn volbracht (voor dio twee jaren wordt geen iDkoop berekend). Da gelegonheid tot inkoop zal ook worden opengesteld voor hen, wier tydelyke diensten in het verleden liggen, du3 als overgangsmaatregel voor de tegenwoordige ambtenaren, die vroeger tydeiyk waren aan- geeteld. De bedoelde inkoopsom voor de eerst genoemde categorie zal bedragen2 pCt. van het gemiddeld traktement per jaar, in tydelyken dienst genoten, tot oen maximum van 20 pCt. voor de tegenwoordige ambtenaren: het ver schil tusschen de som der bydragen, zoo afloopende al3 öoorloopende, welke zy zouden hebben betaald, indien zy van hun in-dienst- treding of een vaste aanstelling hadden ge had, en de som der bydragen, op 1 Jan. 1898 reeds gekweten en nog verschuldigd. Ge n extra-bydrage zal wo'den geheven van de ambtenaren by de Ryksgesticbten O jamerschans on Veenhuizen en by deRyks- werkinrichtingen. BUITENLAND. Duitscliland. De keizerlyke prinsen zullen Zondag 4 Juli, de keizerin terst den 6den, zonder München aan te do:n, met een byzonderen trein over Regensburg te Tegernsee in Beieren aanko men. Tusschen Berlyn en deze plaats is een telephoniscbe verbinding gemaakt, en voor bet postverkeer zyn door de Beierscbe regeering byzondere maatregelen getroffen. Een vroeger Pruisisch officier, de heer Kommericb, thans Beiersch onderdaan, heeft zyn villa, de fraaiste uit den omtrek, geheel ter beschikking gesteld van de keizerlyke familie. Deze fraaie villa, in roccoco8tyi gerestaureerd, zal bewoond worden door de keizerin en haar vyfjarig dochtertje. De keizer zal vermoedoiyk eenige dagen voor hy zijne reis naar Rusland, dat is op 7 Augustus, begint, ook aldaar aan komen en dan langer ki Beieren vertoeven dan ooit te voren. De Rykskanselier, vorst Hohenlohe, zal binnenkort eenigen tyd op reis gaan, en zich naar zyn kasteel Scbilliogsfuret, later naar Aussee begeven. De benoeming van generaal Podbielsky tot generaal-po8tmee8ter, thans een voldongen feit, zal niet met on verdoold genoegen ont vangen ztjn. In de laatste dagen waren er ten minste herhaaldeiyk stemmen opgegaan, die vreesden, dat, als een oud-militair aan het hoofd van het postwezen kwam te staan, alle vacante plaatsen onder de ambtenaren aan gewezen officieren, die den majoorsrang niet hebben kunnen verwerven, zouden wor den vergeven, evenals reeds nu voor de lagero beambten by voorkeur militairen worden ge nomen. Onder wyien dr. Stephan moest behooriyk een examen worden afgelegd en van den uitslag daarvan bing de plaatsing af. De Duitsche keizer keerde van Helgoland naar Ki?l terug, om tegenwoordig te zyn by de prysuitdeeling van den zrilwedstryd van Dover naar Helgoland, in het voorportaal der marinea cademie. In tegenwoordigheid van den Belgischen koning overhandigde de keizer persooniyk de prachtige kunstvoorwerpen aan de winners. Daarna had een feestmaal plaats in de tuinzaal, waar naast de beiJe vorsten mede aanzaten de erfgroothertog van Olden burg, de admiralen en vele eigenaars van jachten, die aan den wedstryd hadden deel genomen. De keizerin bleef aan boord van de „Hohenzollern". Groot-Bri tannië. In den loop der beraadslagingen in het Lagerhuis over de financiewet werd een voor stel van den heer Dillon, om de belasting op sigaren op 5 shilling en op onverworkte tabak op 1 shilling a 1 sh. 4 pence per pond te bepalen, met 289 tegen 89 stemmen verworpen. De kleinste dame in den stoet van koningin Victoria was de koningin zelf. De grootste was de kroonprinses van Denemarken. De jongste prins was de kleine prins Edward van York, die op 23 Juni, den dag na het jubilé, 3 jaar geworden is. De rykste man in don optocht was de aartshertog Frans Ferdinand d'Este, die by er."recht 75 millioan franken moet afstaan aan zyn broer, indien by ooit den troon van Oosten- ryk-Hongarye beklimt. Zwcdoii en Noorwegen. Ter gelegenheid van het jubileum van koningin Victoria waren een Zweedsch en een Noorsch oorlogsschip elk onder bevel van een vice-admiraal naar Engeland gezonden. Op zichzelf he9ft dit natuuriyk geen byzondere beteekenis. Evenwel vertegenwoordigden die schepen niet de Zwecdsch-Noorsche Unie, doch ieder afzonderiyk Zweden en Noorwegen. Dit zal zeker wel de eerste maal zyn, dat de Unie op dergelyke wyze vertegenwoordigd werd. Eq toch is dit niet zoo vreemd, als men zich maar herinnert de klachten, in Noorsche bladen geuit over de vertegenwoor diging tor gelegenheid van do opening van het Noord-Oostzee-kanaal. Toen waren daar een paar Zweedsche pantserschepen en eenige kleinere Noorsche vaartuigen, het geheel onder bevel van den Zweedschen admiraal. Dit was overeenkomstig de voorschriften, die bepalen, dat, waar Zweedsche en Noorsche schapen samen zyn, de oudste der comman- deerende officieren het bevel over het geheel voert. In Noorwegen had men nu verwacht, dat thans het commando over bet Zwe3dsche schip zou zyn opgedragen aan een officier, die minder in rang was dan de Noorsche. Een dergelijke vertegenwoordiging dezer twee landen, die, als Unie landen, gemeen schappelijke gezanten hebben, heeft geen recht van bestaan. Waarschynlyk is dit geschied om aan Noorwegen geen reden tot klagen to geven over de Zweeische opperheerschappy". Cuba. Uit Havanna wordt bericht, dat de aanvallen der opstandelingen op de treinen in de pro vinciën Havanna en Matanzas weer veelvuldi- ger worden. Onlangs hebben zy een locomotief, die uit voorzichtigheid een trein voorafging, tusschen S. Miguel en Jaruco, dus in de nabijheid der hoofdstad, door een dynamietbom in de lucht laten springen. De machinist werd gedood, de Etoker zwaar gewond. Doch ook de locomotief en een wagen vol soldaten, van den trein, die op die vooruit gezonden locomotief volgde, werden door een dynamietbom vernield. Verscheidene soldaten werden zwaar gewond en de machinist gedood. De vorige maand moeten in Matanzas en Santa-Clara verscheidene vrybuiter-benden ge land zyn, die den opstandelingen van nieuwe geweren en munitie hebben voorzien. De Spaanscbe gezant heeft de Amerikaansche regeering er op gewezen, dat een nieuw groot transport in Florida voorbereid wordt. Gemengd Nieuws. Te Delft zal 15 Sept. de telephoon geopend worden. Reeds zyn 50 aansluitingen tegen f 35 per jaar opgegeven. De rechtbank te Middelburf deed gisteren uitspraak In de zaak van den Belgischen zeeloods, beklaagd, dat bet aan zyn roekeloosheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan zeemanschap te wyten zou zyn, dat op 26 November in het Oogstgat naby Vlissingen bet visscbersvaartuig Zwaluw" door het Engelsche stoomschip „Dynamo", waarop beklaagde loods was, werd aangevaren, ten gevolge waarvan de „Zwaluw" is gezonken en waarby Jacob Van Belzen uit Arnemuiden ia verdronken. Beklaagde is vrygesprokon. De eisch van het O. M. was 3 maanden. Het zwemmen eischte Donderdag te St.-Oedenrode (N.-B.) wederom een slacht offer. De klerk van een der boterfabrieken aldaar, bezig synde met zwemmen, verdween in de diepte en werd later levenloos opge haald. Een makker, die by het ongeluk tegen woordig was, ging, door den schrik bevangen, op de vlucht. Gistermorgen wist men nog niet waar deze zich bevond. Op do gisteren te Appingedam gehouden harddraverywaaraan door 11 paar den werd deelgenomen, werd de prys gewon nen door „Sador" van den stal Trio, te Soest; de lste premie door „Moquette" van den stal Unita8 te Koudekerk; de 2de premie door „Prinses Olga" van den heer E. Bindervoet te Zuidhorn; de 3de premie door „Rejected" van den stal Trio, te Soest. Zekere B. L, te Hedder, werd gis teren, ten gevolge van groote hitte, ongesteld en stierf eer geneeskundige hulp kon worden ingeroepen. Donderdagmiddag ontstond te Gemert (N.-B.) brand in de woning van den landbouwer W. Zeegers reeds een half jaar te Roermond in voorloopige hechtenis. Het huis met aangrenzenden stal en schuur, de gebeele inboedel, benevens een paard, twee koeien, drie schapen en een varken, werden een prooi der vlammen. Slechts twee koeien werden gered. Er was niets verzekerd, daar, naar beweerd wordt, do assurantie-polis verloopen was. Het huis werd thans bewoond door do 1 kinderen van Zeegers. Omtrent den ontrouwen houd er der Stads-bank-van-leening te Bergen-op-Zoom meldt men nader van daar: Gisteravond werd albier gevankelyk binnen gebracht de houder van de Stads-bank*van- leening, die oen paar dagen te voren do stad had verlaten zonder orde te stellen op zyn zaken. Daar zyn borgtocht nogal groot is, zullen de gemeente-financiën waarschynlyk by dit geval niet veel schade lyden. Te Buinen werden in de laatste dagen vele toornen jonge kippen geroofd. By onderzoek naar do oorzaak viel de aandacht op een hol in een aarden wal, waarin zich vermoedeiyk bunsiogs ophielden. By ontgraving bleek, dat een bunsing met ze3 jongen hier verblyt hielden, die spoedig de vlucht namen. Daar inmiddels een groote volksoploop waa ontstaan, werden de vluchtende bunsings met behulp van groote honden alle gedood, zoodat geen enkele is overgebleven. Den lozers is het bekend, dat het stoomschip „Aden" is vergaan by Sokotra» Hierby is het vellies van verscheideno men- schenlevens te bettturen. Naar aanleiding van dit onheil schryft iemand, die zich „Viator" noemt, aan de „Times": Sokotra is een rotsachtig eiland, 70 myien lang en ongeveer 26 breed. Eet ligt in de Golf van Aden en gehe.l in h.t vaarwater van de schepen, welke door de Roode Ze® naar Zuid-Indiè varen. Tusschen Sokotra en Guardafui, aan de Somalikust, zyn verscheidene kleinere eilanden en één of twee gevaariyke riffen. Men kan nauweiyks gelooven, dat deze eilanden, welke aan Engeland toebehooren, m het geheel niet verlicht zyn. Kaap Guardafui, op ongeveer 600 myien van de Noordkust van Afrika, verkeeren in hetzelfde geval. Ik. heb verscheidene malen de reis heen en weer gedaan, maar nooit passeerde ik deze eilanden, of ik hoorde, dat de scheepsofficieren hunne verontwaardiging te kennen gaven wegens het fe.t, dat er niets gedaan werd om hun gevaarlyken toestand en dien van de naburige Afrikaan8che kust te verminderen- Dezer dagen was een wezeltje bezig by een boer te Kerspel Goor een hoen dernest te plunderen. Het deed dat op de volgende wyze: Het nam een ei en drukte dat met zyn kop tegen do borst vast. Daarna werd het ei weg gebracht. Het diertje moest over een slootby den sprong viel het ei in de diepte. Een tweede ei werd gehaald. Ook biermede was het dier niet gelukkiger. Telkens liet het by den sprong over de sloot het ei los. Tot negenmaal toe haalde het dier een ander ei: telkens viel het in het water. By het opvisscben der eieren bleek het, dat ze niet gekneusd waren. is het voorgekomen, dat brieven, waarin acht blauwe postzegels waren gesloten voor een kleine advertentie, niet aan hun adres door de post werden bezorgd. Wy raden daarom ernstig aan, voor de toezending der 40 cents gebruik te maken van eeu postwissel, ook déarom, omdat de advertentie zelve aan den achterkant van het strookje geschreven kan worden, dat door ons mag worden afgesneden. De frankeerkosten bedragen 2®/a cent. Een kijkje in de verbrande Katotnfabriek.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10