N°. 11446 Maantlao' 31 JTmii. AM397 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Feuilleton. Moeilijke uren. O IDSCH PKIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERT ENTTEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooten» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bnitea do stad wordt f 0.05 berekend. 3 Tweede Blad. In het Handelsblad verheft zich een twestal stemmen tegen den aandrang van eenige effectenhandelaars naar vacantie- dagen. Maar, zegt de een, „dan worden hunne kantoren eenvoudig gesloten en niets betaald; met het incasseeren van wissels, op hen afgegeven, kan men dus wachten. Veel meer last veroorzaken echter de prolongatiën. Wanneer de vervaldatum van een tydig ter aflossing aangezegden post op een Vrydag valt en men dus volgons contract en Beursusance den volgenden dag betaald moet ■worden, dan komt men, als die Zaterdag vacantie-dag is, voor gesloten deuren." Men kan dan vaak zelf niet aan zijn verplichtingen voldoen, als men op dat geld gerekend had. De ander meent, dat dupe zullen worden „al degenen, die leven moeten van de winsten ©p door hen gesloten affaires, hetztf in hun hoedanigheid als bankier, arbitrageur of com- missionnair, voor wie een week of vyf dagen minder voordeeüger is dan een van zes." Hy meent, dat het voorstel zal gedaan zyn door eenige heeren, die tegen vast salaris aan de Beurs of op kantoor werkzaam z\Jn en bij een vryen Zaterdag niets te verliezen hebben. „Wil de effectenhandel EDgelsche bankholi- days invoeren", zegt de eerste „waarop alle betalingen wettelijk verschoven worden, dan zal hy een geheel anderen weg mooten inslaan, maar daardoor den geheelen handel gerieven, terwyl hy nu, door die tijdelijke werkstakingen, den geregelden loop van den geldhandel op onze Beurs bepaald verstoort." „Langs den Weg" (Gronmgsche Kout) in de Provinciale Groninger Courant geeft eerstens te lezen: De „Harmonie" heeft eon orkest-diree teur. En wel een, die niet tot de veertig sollicitanten behoorde; in zooverre is de be noeming des heeren Van 't Kruys een verrassiDg. Noch een der beido andere perso nen, die op de voordracht stonden, noch ©enige candidatuur, welke buiten de drie be voorrechten om op het tapijt werd gebracht, ficbyrt meer in aanmerking te zyn gekomen, nadat eenmaal de lijdensgeschiedenis met Gottfried Mannetje was doorworsteld. Voor het fait accompli der benoeming van den he:-r Van 't Kruys staande, een benoe ming, die bij vooraf beslist verklaard had te zullen aanvaarden^ gevoelt men weinig lust meer te onderzoeken of zich onder de veertig ©ok nog andere musici bevonden, volkomen geschikt en bekwaam om de plaats van den **eer Bakker in te nomen. Over het muzikaal verleden des heeren Van i Kruys laten de vakmannen zich met de meeste waardeering uit, terwijl ook zyn per soonlijkheid een waarborg oplevert voor een Vnslige vervulling der directeursplichten, iets, waarvan we met dien ander toch nooit zeker waren geweest. En hoewel zijn beteekenis voor de kunst tot dusver meer lag in zijn orgel-compositiën en uitvoeringen als organist, zoodat hjj thans als orkest-directeur eigenlijk een nieuw terrein betreedt, mag men aanne men, dat de heer Van 't Kruys zich er spoedig in zal werken, terwyl hy altijd nog een krachtigen steun heeft in den talentvollen orkestmeester en onder-dirigent, den heer Dado, aan wiens leiding de zomercampagne van dit jaar blyft toevertrouwd. Op een bijzon dere w\jze toont de directie die leiding zeer op prijs te stellen, en zoo de opkomst der leden gedeeltelik een maatstaf mag heeten Voor hun ingenomenheid met de verrichtingen van den tydeiyken dirigent, kan de heer Dado tevreden zijn. Ed ten tweede: Het allergewichtigste resultaat van d e stemming op D i n 8 dag? Wel, Gronin gen 8 behoud voor de liberalepartiJ! Het verdient aanteekening, dat ondanks allo inspanning, alle schoonklinkende leuzen en waarschuwingen tegen den „griezen grauwen wolf," de vrijzinnigheid de eigenlijke, de andere wolf, hoewel behoorlijk in de schape vacht gestoken, er zoo bekaaid afkwam. De candidatuur-Brummelkamp heeft voor de zoo- ve9lste maal de nederlaag geleden, 'tls een can didatuur,welke die van Oppedyk zaliger achterna gaat; ze is altijd onderweg en komt nooit aan. Maar neen, die van Oppedijk kwam toch nog eenmaal aan, terwyl deBrummelkampsche, als ze zich ten minste in Loo3duinen ditmaal niet over de lyderes ontfermen, misschien nog wol voor onbepaalden tijd op reis blijft. In Groningen gaat ze daarby bepaald achteruit, doch „gewerkt" was er ditmaal zóó hevig, dat de teleurstelling over 't gemis van een dertig stemmen meer, in welk geval de can- didaat, in stede van Van Houten, met Drucker in herstemming was gekomen, zeer begrijpelijk is. Nu, laat den „afgewezen" candidaat der kerkelyken dit tot troost zijniets anders dan een succs d'estime is 't óók al niet, wat zyn meer voorspoedige mededinger Van Houten heeft behaaldby het herexamen, waaraaD deze zich onderwerpen moet, krygt hi) onherroepelijk een korf. De voorsprong van nagenoeg 700 stemmen, die de heer Drucker op den minister beeft, is te groot, en hoeveel van de 1580 stemmen, uitgebracht op de drie overige candidaten, zullen op den dag der beslissing den eerste nog ton goede komen? Blijven de 1200 geheel-onthouders; doch daar deze aanzienlijke reserve thans reeds, nu de aanhangers van Van Houten zich het vuur uit de sloffen hebben geloopen, op haar dut-stoel bleef vastgeplakt, is 't niet te denken, dat ze by de herstemming plotseling een groote bedrijvigheid zal ontwikkelen. Wegens de neerlaag der Candi da t u u r-D r u c k e r in Leiden, welk district „om" is, een kentering, waarmee we de Sleutelstad juist geen geluk kunnen wenschen, is de buitendien al niet groote kans op een nieuwe vrye verkieziog in Groningen voor de Van-Houtens-mannen ver vlogen. Het laat zich denken met welk oen leedwezen ook elders in den lande de oud- liberalen den aanstaanden val van Van Houten te gemoet zien, zoodat, wanneer het eind resultaat der verkiezingen de aftreding van zijn ministerie ten gevolge mocht hebben, hy tevens vooreerst uit de Kamer verdwynt. Wat ongetwyfeld om zyn staatsmanstalenten, zyn scherpzinnigheid en critisch vernuft zou te betreuren zyn, maar waarom hebben ze dan in hun eigen districten geen plaatsje voor hem in petto gehouden, ten einde op alle gebeuriykheden voorbereid te zyn Er gaan toch al mindere goden genoeg naar 't Binnenhof, goden, waarvan het land zonder hartzeer een enkelen ter wille van den nu gevallen nestor had zien opofferen. Maar behalve in Groningen, is het nergens by een kie8voreeniging opgekomen hem candidaat te stellen. En Groningen, het is nu weer overtuigend gebleken, begiot zich aan Van Houten en zyn politieke richting ontwassen te gevoelen, al ligt daar nog volstrekt niet de huldigirg van een tot in het onzinnige gedreven staats bemoeiing in opgesloten; de afstand, dia onzen Jan Trap-Zacbies, bet oud-liberalisme, van het op bol gaande socialisme schiidt, is te groot, dan dat daar tusschen geen ruimte zou wezen voor een kloek voorwaarts strevende richting, die zich door geen uitersten van den rechten weg laat brengen. De verzwakking van Van Houtens aanhang alhier blykt grooter te zyn dan vermoed werd; velen hadden gedacht, dat hy zyn mededinger althans na, zeer na op de hielen zou zitten. En met cit ontnuchterend resultaat voer oogen, zal do minister wellicht ophouden aan Groningen zyn „lied" te wyden, „aan 't gewest, waar hy is geboren." D.e geslagen Brummelkamp party, die zich hier het monopolie in godsdienstzin en liefde voor de gerechtigheid, welke immers een volk verhoogt, heeft toègfóifrtfud, zag met leede oogen hoe de Christelijk-historiscbon by gele genheiJ dezer verkiezing voor een eigen kerkje preekten; ze had die 362 stemmen op prof. Domela Nieuwenhuis zoo best voor een fat- soeniyke herstemming kunnen gebruiken 1 En wat Van der Goes betreft, dezelfde, die eenmaal zoo dapper op Grooingen schold en als oen Erlköuig van den kouden grond er Z6lfs met prof. Van Hamel van door wou, hy bracht het slechts tot 214 stemmen, zoo dat de wandeling met de reclame borden weinig meer was dan een wandeling. Onmogeiyk om by do massa herstemmingen nu al berekeningen te maken omtrent den vermoedelyken stand der party verhoudingen in de nieuwe Kamer. Wat overigens den grooten stemdag van Dinsdag betreft, zoo onderscheidde by zich door geen bijzondere teekenen van zyn voorgangers: de zon stond niet stil, maar ging op en onder als gewooniyk de aarde beefde niet, maar bleef rustig en begaanbaar; geen komeet maakte ons haar opwachting; geen rivier bruiste naar haar oorsprong terug 1 Dat is een staat van zaken, waarvoor we ons op den dag der herstem mingen eveneens ton zeerste houden aanbe volen. Aan den voorloopigen uitslag en aan de herstemmingen voor de Tweede Kamer zyn voorts begrypeiyker- wyze heelwat artikelen en artikeltjes gewyd. Iets uit h9t vele, uit zoo verscheiden bron als maar mogeiyk is, moge hier onder de aan dacht der lezers van ons Overzicht worden gebracht. De Nieuwe Rotterdomsche Courant acht de kans, dat de liberalen een zetel zullen winnen, niet verkeken. „By herstemming kan in En- schedee Pierson van Vos de Wael, in Middel burg Fokker van Lucasse, in Sneek Van Gilse van Heemskerk winnen. Dat zouden dan drie zetels veroverd zyn. En daar zou nog Wia- schoton by kunnen komen, waar de protec tionistische radicaal Tydens het veld moet ruimen voor den liberaal Bos of don socialist Troelstra, tusschen wie herstemd wordt". Dat Amsterdam met al zyn negen en vooral Rotterdam met al zyn vyf districten tot de herstemmingen zou by dragen, had het blad niet verwacht. Ook hot Noorden viel tegen. Wat Amsterdam aangaat, betoogt de N.R. C., dat de negen herstemmingen geen bovenma tige verwondering behoeven te baren. „Wie daar het politieke gehaspel der laatste weken heeft aanschouwd, gevoelde het zich telkens benauwd om het hart worden, als hy dacht aan wat de stemmingsdag brengen zou. Daarby komt, dat de hoofdstad, wat de opkomst der kiezers betreft, haar roep gehandhaafd heeft: van de 37,000 bleven er niet minder dan 14,000 thuis". In Amsterdam kunnen de vryzinüigen nog winnen over de geheels linie. Dus moeten zy het, zegt de N. R. C. De uitslag te Rotterdam acht het blad wel een harde teleurstelling. „Wie had gedacht, dat de protectionisten Van Asch van Wyck, Van Staveren en Mascheck te vreezen tegen standers zouden zon? Toch is dit zoo geble ken. De cyfers echter geven reden tot goede hoop In al de districten behaalden onze can didaten van 400 tot 700 stemmen meer dan degenen, met wie zy in herstemming komen nergens is hun stemmencyfer mr. Van Rialte kwam er slechts 6 te kort van de volstrekte meerderheid ver verwyderd. „Ook hier staan de kansen nog goed. Maar wel zal, vooral in de districten I en II, de uiterste krachtsinspanning noodig zyn; daar van de thans thuisgeblevenen in het algemeen niet al te veel moet worden verwacht. Immers, de opkomst was hier prachtig; van de ruim 17,000 kiezers namen byna 14,000 aan de stemming deel". Verder wyst de N. R. C. er op, dat de uitbreiding van het kiesrecht aan de meest democratische elementen nagenoeg geen ver sterkten invloed op 's lands zaken heeft ge bracht. Zoo komt" in slechts vier districten een sociaal-democraat in herstemming. De Christolyk-Historischen zyn een groote macht gebleken. Wel is Diemand hunner by eerste stemming gekozen, maar enkelen komen in herstemming en vooral is het aantal districten groot, waar zy in den stryd tus schen den liberaal en den clericaal den door slag zullen kunnen geven. Het Vaderland zegt o. m.„Scbynt bet zeer ontmoedigend, dat tal van liberale zetels al zeer los schynen te staan, een nader onderzoek der cyfers toont, dat de groots 8temmenversnippering meestal schuld is aan de uitkomst, en dat by de herstemming de krachtsinspanning en de eensgezindheid by de anti-liberalen wel groot moeten zyn, om de zittende liberale leden ten val te brengen." Een gunstig verschynsel acht het blad, dat blykbaar het protectionisme onder de liberalen weinig vorderingen heeft gemaakt. „Waar een speciaal protectionistisch candidaat werd gesteld, kreeg hy over 't geheel zeer weinig stemmen, zelfs in Friesland en Gro ningen. ook in Brielle en Ridderkerk (de heer BruiriSD:a had zyn groote stommental natuur- ïyk aan zyn anti-clericalisme te danken). En zelfs is het gelukt van de zittende leden den protectionist Tydens te doen vallen en byna den heer Zyima buiten de herstemming te houden." Over de partysterkte der socialisten en de Arbeidersparty zegt Het VollcsdagUad: „Indien niet alles tegenloopt, zullen Van der Zwaag en Troelstra dus in de Kamer zitting krygen. In het geheele land, d. i. in de 30 districten van de 100, waarin de socialisten en de Arbeidersparty met een eigen candidaat op- tradon, brachten zy 12,128 stemmen uit. De hoogste cyfers komen voor in het NoordeD, en in Twente (Enschedee 1337 stemmen op Van Kol). Vermelding verdienen nog de cyfers in Utrecht; in elk district ongeveer evenveel, 442 en 444, dus te zamen roeds 88C in een stad als Utrecht, en in heel Amsterdam slechts 1161." Be Standaard spreekt haar voldoening uit over de voorloopig verkregen uitkomsten. In weerwil van de kracht, door de Chiistelyk- Historischen ontwikkeld, constateert het blad, dat „het probeersel om een da capo van 1853 te leveren, zoo al geen doodgeboren kindeke, dan toch een kindeke van uiterst zwak levensgestel bleek. Hier en daar is, onder sterke pressie van eDkele predikanten, zeker niet onbeduidend 8temmental gehaald. In één district (Rot terdam I) brachten de mannen van dit d a capo het zelfs met een eigen, principiëelen candidaat tot herstemming. Maar over heel het land genomen, maakte hun toeleg vol komen fiasco. En niet dan met moeite zullen ze tot aan de eerstvolgende stembus hun quasi-politiek in nog zeer primitief journa- listisch levon rekken". Het blad acht de papieren van wat men als „Clericalisme" m „Protectionisme" ge doodverfd had, niet onbelangryk gerezen. Onze pantsering bleek tegen de puntgra- naten, die als „Monsterverbond" „Duurder brood" „Rempla^antenkliek" en „Hervormde- kerkbelagers" rusteloos op ons werden afge- Er waren eenige weken voorby gegaan. Sneeuw lag er op de daken en in de venster kozijnen sneeuw lag er ook op een klein graf, buiten op het stille kerkhof. Dokter Weiter kwam, zooals gewooniyk, 's avonds vry laat van zyn visites thuis. Zyn jas en hoed zagen wit van de sneeuw; er hingen nog sneeuwvlokken in zyn blonden baard, toen hy de lekker verwarmde huis kamer inkwam. Hè wat Is het koudl" zeide hy, de handen wrijvend. „Goeden avond, vrouwtje. Je weet niet, hoe lekker het hier is, wan neer je vier uur lang buiten rond geloopen hebt." Zyn stem klonk frisch en vrooiyk, in tegen stelling met zyn gelaatsuitdrukking, die angstig en bezorgd was. Wat kom je weer laat," gaf zy hem op matten toon ton antwoord, zonder op te staan van haar stoeL Ofschoon zy vlak by de kachel zat, had zy een doek om haar schouders geslagen. Een boek lei open naast haar op den grond; zy had zeker niet gelezen, maar droomerig in het vuur zitten staren. Vrooiyk waren haar gedachten wel niet geweest, want er lag een lijdende uitdrukking op baar moe, bleek gezichtje. Zy had haar gelaat langzaam naar hem toe gekeerd, toen hy de kamer inkwam, en keek hem nu verwijtend met haar donkere oogen aan. Maar, lieveling, zoo'n twaalftal visites kan je toch niet in een paar minuten maken 1 Ik loop heusch voor myn pleizier niet zoo laDg door de sneeuwdat weet je ook wel. Maar het is zoo toch veel beter dan wanneer ik voortdurend thuis zat, zonder iets te doen te hebben." H(j was by haar komen staan en had haar magere hand in do zyne genomen. Zy trok haar hand langzaam terug. Wat heb je het koudl" zeide zy sid derend, terwyl ze zich dichter in haar omslagdoek wikkelde. De meid kwam binnen en bracht het avond eten voor mynheer binnen. Zonder een woord te zeggen, ging hy aan tafel zitten en begon flink te eten. Eensklaps legde hy zyn vork neer. Kom by me zitten, Anna," vroeg hy vriendeiyk. „'t Smaakt twee maal zoo goed als je by my komt zitten." Ja, dadelyk," antwoordde zy verstrooid, zonder dat zy echter van haar stoel opstond. Er vloog een schaduw over zyn gelaat. Wat was het vroeger heel anders geweest! Toen haalde zy hem altyd aan en praatte en schertste zoolang, totdat al zyn zorgen verdwenen waren, toen had zy belangstelling voor alles wat hy deed. Maar welk een verandering na den dood van haar kindl Zy had weinig gehuild, maar alle levensvreugde scheen voor altyd verdwenen: van haar vroegere innemende vroolykheid geen spoor meerl Met steeds toenemende bezorgdheid had haar echtgenoot die verandering waargenomen heftige uitingen van smart had by liever gezien dan dit sombere berusten, deze wan hopige treurigheid. Al zyn pogingen, om haar te troosten, stuitten af op haar sombere stilzwygendheid. Zy wilde treuren over den dood van haar lieveling, zy wilde van geen troosten hooren. In dien treurigen nacht, toen h6t kind ge storven was, terwyl de vader buitenshuis was, scheen zich tusschen hem en baar een afgrond geopend te hebben. Tevergeefs had de dokter met geduldige liefde getracht dien te dempen; tot nu toe was het hem niet gelukt z(1n vrouw te overtuigen, dat hy goed gehandeld had. Hy kon haast niet begrypen, dat zy, als zjj or goed over nadacht, niet zou inzien, dat hy goed gehandeld had, zóó vast was hyzelf er van overtuigd zyn plicht gedaan te hebben. En nu wachtte hy maar altyd door tever geefs, dat zy haar ongeiyk zou erkennen; vaak was hy op het punt ontevreden te worden, maar telkens weer zeide hy tot zich- zeiven, dat zij in een ziekelyken toestand verkeerde, dat zy wel juister zou oordeelen, wanneer haar zenuwen mettertyd weer gezond waren geworden. "Welter had gehoopt, dat de kinderlyke vroolykheid van Frieda zyn vrouw zou op- vrooiyken en afleiding zou geven aan haar droeve gedachten, maar zy klaagde, dat de kleine haar te levendig en te druk was. Het gevolg hiervan was, dat Frieda, die fijngevoelig was, zooals dikwijls het ge val is by kinderen, zich liever met haar kleine bezwaren tot haar steeds geduldigen vader wendde dan tot haar prikkelbare moeder, die zoo zelden lust hid om naar haar kleine vragen en wenschen te luisteren. De moeder beklaagde zich dan, dat het kind zoo weinig vertrouweiyk was, en wilde niet inzien, dat het haar eigen schuld was. Dokter Welter zuchtte, als hy aan zyn ver woest hui89iyk geluk dacht. Vroeger had hy buitenshuis dikwyls ergernissen gehad en had het ook in zyn praktijk niet aan moeiiyk- heden en aan stryd outbroken, maar dan was zyn thuis altyd een plaats vol vrede en geluk geweest. Zy hadden wel eens van meening verschild, er waren wel eens onschuldige kibbelpartytjes geweest, zooals het wel overal eens het geval zal zyn, maar door een har- teiyk woord, door eens openhartig met elkaar te praten, was toch altyd de goede verstand houding weer hersteld. Weiter mocht het zich als arts niet verhelen, dat deze groote zwaarmoedigheid van zyn vrouw ernstiger op te vatten was dan een voudig als een luim. Hy had alles beproefd, om haar uit haar apathie op te wekken, maar tot nu too waren zyn pogingen vruch teloos gebleven. Welke treurige gevolgen zou dat kunnen hebben, wanneer de toestand niet spoedig veranderde, wanneer het hem niet gelukte, haar ter wille van hem en van hun kind aan het leven terug te geven 1 Was hy misschien niet veel te geduldig, te toegevend geweest; zouden ernst en strengheid niet beter geweest zyn? Hy keek naar zyn vrouwlje, dat daar zoa stil en bleok tegenover hem zat. Hy voelde een innig medoiydan by zich opkomen hy zou haar niet hard hebben kunnen behandelen. Ea als by zichzelf ia haar belang dwong als hy als arts beproefde, wat hem als echtgenoot tegen de borst stuitte wie waarborgde hem dan, dat die proef zou gelukken? Zyn vrouw was ontoerekenbaar van haar tegenwoordigen gemoedstoestand kon eon onherstelbare verwydering tusschen hen het gevolg zyn. In de kamer daarnaast hoorde hy een droog kuchje. Hy luisterde. Heeft ons kindje van avond al meer gehoest?" vroeg hy bezorgd. Ik geloof het niet", antwoordde do moeder, „ik heb het ten minste niet gehoord en Mina heeft er ook niets van gezegd." Weiter ging naar de andere kamer, kwam echter na eenige minuten weer gerustgesteld terug. Ze slaapt heel rustig", zeide hy; „ik was al bang, dat ze verkouden was geworden. Toen ik van middag uitging, was zy zonder mantel met de andere kinderen op straat aan 't spelen, zag bont en blauw van de kou, maar had dol veel pret. Zy hadden een glij baan gemaakt, zooals Frieda my vertelde; deze soort van sport acheon haar al byzonder goed te bevalleo, want ze nam het my bepaald kwaiyk, dat ik haar naar huis stuurde." Frieda is zoo ongehoorzaam", zuchtte de moedor; „zoo geheel anders dan Elli." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5