N°. 11446 Maandag 21 Juni. A°,1897 feze {jourant Wordt dagelijks, met uitzondering van t§on- en feestdagen, uitgegeven. m Dit noinmer bestaat uit DBI£ Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 Juni. Feuilleton. Moeilijke uren. (WorcU veroolgdij IEIBSCI DAGBLAB PELJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. f Ï.IO. Franco per post L40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADYEUTENTIEN: Van 1-6 regels f 106. Iedere regel meer 0.17{. Groofero letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseoreo buJteo de stajl wordt ƒ0.05 berekend. Officiëele Kennisgevingen» flCHlTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die over eenkomstig de wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter Secretane dezer pemeente, van den lilden tot en met den 28sten Juni aanstaande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een dei lokalen van het Raadhuis, en wel op Dinsdag den 29sten Juni 1897, 's voormiddags te halftien wordende zy, die na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze-gemeente metter woon hebben gevestigd, lot een naloting opgeroepen, mede op Dinsdag den 29sten Juni 1897, 's namiddags te éón uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur, in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl zij, die ver hinderd mochten worden zelve tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschij nende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur Tevens worden do belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, welke ae ingeschrevenen vermeenen. krachtens het 3de art. der Wet. te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige reden tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door persoonlijke opkomst of. bij volstrekte beletselen door het zenden van een met hun omstandigheden be kenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen En zullen dientengevolge degenen welke mochten vermeenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzon daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personeu, inet welke zij vaD noramer willen vei wisselen, kenbaar te maken aan de Commissie, op Dinsdag den 6den Juli aanstaande, des voor- middags iusschen 9 «n 12 uren. op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied; zullende op do reclames, zoowel als over e goed of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. De heer A. L. De Sturler heeft, naar men aan „De Residentiebode" meldt, zyn ontslag ingediend als wethouder dezer gemeente. Officiéél is er alhier nog niets van bekend. Aan het ministerie van justitie is aan besteed de levering ten behoeve van de voeding der bevolking in gevangenissen, rijksopvoe dingsgestichten en rijkswerkinrichtingen, o. a. van 31,250 KG. boonen in 4 perceelen, waar voor minste inschrijver was de hetr H. H. v. Waveren, te Hillegom, voor ƒ7.48 de 100 KG., en voor de rijkswerkinrichtingen Veen- huizen de levering o. a. van 285 HL. gr. erwten, waarvoor minste inschrijver was ook de heer H. H. v. Waveren, te Hillegom, voor ƒ8.48 per HL. Geslaagd zijn voor de akte-examens L. O. de dames: W. Van Gulden, te Aarlanderveen, en G. M. H. Nijpels, te Alfen. Mr. O. J. H. Graaf Van Limburg Stirum heeft bericht, dat hy zijn herbenoeming tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Schiedam aanneemt. In deftigen eenvoud werd gisteren op do algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld bet stoffoiyk overschot van den ond-zeeofficier A. D. Van der Gon Netscher vroeger lid van den Haagschen gemeenteraad. Aan het graf wijdde generaal Notscher, den vrienden en belangstellenden, onder wie de gepens. vice-admiraal Mac. Leod, dankzeggende voor hunne aanwezigheid, een kort woord ter nagedachtenis van zijn overleden broeder, waarby hy onder meer in herinnering bracht hoe de ontslapene op jeugdigen leeftijd als zee-officier in Oost- en West-Indië gunstig bekend was; op middelbaren leeftijd ln de vroeger Hollandsche, tbans Engelsche kolonie Demerary gedurende 16 jaren als planter werkzaam was en als lid van den Kolonialen Raad den oud-Hollandschen naam van eer- ïykheid, bekwaamheid en viyt, met roem wist op te houden, aller achting verwierf en in hoog aanzien stond, en eindeiyk op reeds gevorderden leeftyd gedurende 12 jaren als lid van den Haagschcn gemeenteraad zeer nuttig werkzaam was, en, zeide spr., de meeste der stadgenooten zich nog zullen berinneren zyn humaan en onafhankeiyk karakter. De heer Pgls heeft aan den Raad te Maastricht medegedeeld, dat hy by het eindi gen van zyn mandaat als lid van den gemeente raad zich niet weder als zoodanig verkiesbaar stelt. Hy is tot dat besluit gekomen door de overweging dat, vermits de gemeente thans in drie kiesdistricten is verdeeld, hy als burge meester niet meer kan geacht worden de ge- heele bevolking te vertegenwoordigen. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", voerende de commandovlag van den scbout-by-nacht F. K. Eoyelbrecht, is 18 dezer van Nieuwediep vertrokken, met besteraming van Spithead, ter vertegenwoordiging van Hr. Ms. zeemacht by de ter gelegenheid van het 60-jarig regeerings jubilé van H. M. de Koningin van Engeland te houden maritieme revue. {Sis. Ct.) Het Delftsche Studentencorps ia voor nemens zyn 50-jarig bestaan in den zomer te vieren op een wyze, die alle feesten door het D. S.-C. ooit gegeven vtrre zal overtreffen. Met het oog op de hooge kosten van dit feest, waaraan een historische.optocht is verbonden, vraagt de feestcommissie aan den gemeente raad oen subsidie Door B. en Ws. is aan don Raad voorgesteld, een subsidie te ver- leenen van 2000, daar de gemeente-financién niet toslaten, evenals vroeger jaren, 4000 a 5000 te geven. Den gemeente-architect aldaar is by onder zoek gebleken, dat de 4 spitsen van de Oude Kerk zeer bouwvallig zyn; de noordoosteiyke dreigt met instorting en dient ter vermydrng van ongevallen nog voor den a. 8. winter te worden afgebroken. De kosten van herstelling worden geraamd op ƒ35,000.3 en Ws. stellen aan den Raad voor, ten spoedigste met de herstelling aan te vangen en het bedrag der kosten te vinden uit een geldleening. Door B. en Ws. van Delft is aan den gemeenteraad voorgesteld ter benoeming tot hoogleeraar aan de gemeentoiyke Indische instelling mot ingang van 1 September a. s. mr. J. E. Heeres, adjunct-archivaris by het Ryksarchief te 's-Gravenhage. By het te Groningen gehouden examen voor apothekersbediende zyn toegelaten mej. E. J. Conyn, geb. te EgmoDd aan Zee, en mej. C. Saarloos, geb. te Nieuwenhoorn. Dezer dagen werd bericht, dat de gist- handelaara te Schiedam de mededoeling ont vingen, dat het Engelsche Gouvernement be sloten heeft op de ingevoerde gist een recht te heffen van 4 shilling per 100 Engelsche ponden, omdat gist een percentage alcohol bevat en alcohol belast is. Naar „Het Vad." verneemt, heeft onze Re- geenng verkregen, dat de invoering van dien maatregel nog eenige weken is opgeschort, ten einde belanghebbenden in staat te stellen te bewyzen, dat onzo gist niet in de termen valt om wegens alcoholgehalte belast te worden. Te Zegveld is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer G. Swartsenberg van Vlieland. In de volgende maand zal de feestelijke herdenking plaats hebben van het 300 jarig bestaan der gemeente Nieuw-Scheemda. Op de Europee8Cha dienstregeh'ng-confe rentie te Christiania zal de stoomvaart maat- schappy „Zeeland" vertegenwoordigd worden door mr. C. Bakker Czd., een harer directeuren. Prof. De Louter te Utrecht, voormalig lid der thans ontbonden commissie, die 14 Augustus 1895 door de Sydode der Ned.- Herv. Kerk benoemd werd tot het indienen van een „Ontwerp reglement tot regeling van het beheer der kerkeiyke goederen en fond sen", dat 28 Augustus 1896 met eenige wyzigingen door de Synode werd aangenomen, heeft aan de Synode een schrijven gericht, waarin hy op grond van verschillende over wegingen verzoekt, dat de Synode gehoor geve aan die stemmen uit de classicale ver gaderingen, „die de bevestiging van het be sluit der Synode van 1896 door die van 1897 verlangen en de hoop ko steren, dat het langzaam opgetrokken gebouw van onderzo k, inspanning en volharding veilig onder dak worde gebracht". By deD minister van marine kwamen gisteren op audiëntie eenige kapiteins ter zee, by de jongste promolie tot dien rang bevorderd, zoomede de kapitein-luitenant ter zee baron Sweerts de Landas Wyborgh, die in de vorige week met Hr. Ms. fregat „Tromp" uit Indië is teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, kwam gisteren te 12 u. 20 min. aan het station te Wageningen aan, vergezeld van den referendaris. Hy werd afgehaald door den burgemeester, den heer Hesselink van Suchtelen, en den hoofddirec teur der Landbouwschool. In den loop van den dag werd, onder meer, een bezoek gebracht aan de nieuwgebouwde Hoogere Burgerschool. Door Burg. en Weths. van Amsterdam wordt voor de uitbreiding van het gemeen- teiyk telephoonnet een nieuw krediet gevraagd van 200.000 De 17de jaarlyksche samenkomst der Yereeniging voor Hooger Önderwys op Gere formeerden grondslag (Vrye Universiteit) wordt te Rotterdam op 7 en 8 Juli a. s. gehouden. In een openbare meeting met debat, op Donderdag 8 Juli ln de sociëteit „De Har monie", zal dr. F. L. Rutgers het onderwerp inleiden: „Het rechtstreeksch belang, dat de Vrye Universiteit heeft by de thans aan hangige quae8tiën over art. 36 van de Neder- landsche geloofsbeiydenis. In de algemeene vergadering zal dr. A. Kuyper de vraag behandelen: Is de oprich ting van een leerstoel voor de homoeopathie aan te bevelen? Het stoomschip „Edam" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Nieuw-York; de „Maasdam" vertrok 18 Juni van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prins Maurits" arri veerde 17 Juni van West-Indië te Nieuw-York. Alfen: Den 7den September a. s. zullen als raadslid periodiek aftreden de heeren W. Los, M. De Jong, A. Streng en C. Van Abs- hoven Aarlanderveen: De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, langs de huizen der ingezetenen in de afgeloopen week gehouden, heeft opgebracht 20.50. Door de heeren J. W. Van der Lee, burge meester, G. Van Niekerk, J. Van Borasum "Waalkes, wethouders, en J. H. Ruting, A. P. Tolk, H. Kop, C. Boer, J. H. D. Ponnier, P. Maats a Stuling, W. Van Egmond Jr., J. Van der Knyff, B. W. Knapo en J. Luyben is een sub-comité opgericht tot het ophalen of inzamelen van gelden voor een cadeau aan H. M. de Koningin-Weduwe Regentes, aan te bieden by hare aftreding als zoodanig in 1898. Hieruit werd by acclamatie tot voorzitter benoemd de heer J. W. Van der Lee,, tot secretaris de heer J. Van Boresum Waalkes en tot penningmeester de heer G. Van Niekerk. Aalsmeer. De beteekenls van Aalsmeer als bloemenland moge uit de volgende cyfers eenigermate hlyken De gemeente telt ongeveer vyf-on-veertig honderd inwoners, waarvan driekwart by de boomkweeko^J en bloemistery betrokken is Zy heeft tachtig kweekers met honderd-zestig bunder gionc^, en honderd bloemisten met tweehonderd vyf trekkasjes en twintigduizend broeiramen voor do bakken. Wekelyks gaan honderd volgeladen schuiten naar Amsterdam, Haarlem, L-iden, 's-Graven hage, Rotterdam, en Utrecht Elke schuit bevat in doorslag duizend planten in potten: een wekelyksche omzet dus van honderdduizend stuks 1 Ook de aardbeienteelt heeft er een belang- ryken omvang, daar de jaarlyksche opbrengst op veertig of vyftigduizend gulden wordt geschat. Het is toch inderdaad wel der moeite waard eens uit eigen aanschouwing kennis te makeu met de Aalsmeerder kweekeryen, die, hoezeer ieder hare frissche, gezonde bioemen en plan ten waardeert, zeker door menigeen, uit oa: bekendheid, onderschat worden. Een der eigenaardigheden er van is zeker' wel, dat men er met een schuit verder kom/ dan te voet of met een rytuig. De kweeke ryen worden namelyk door diepe, vischryka vaarten en veenplas9c-n gescheiden, zoodat de tuiniers, al varende, van den eenen akker naar den anderen gaan. Het dorp zelf, met zyn schilderachtige-, kruiskerk en loren, maakt een recht vredigen indruk. De boot meert aan do Ringkade. Dm wandelt men naar de öraaiburg, die recht over de lange dorpstraat ligt. In de torste breede dwarsstraat staat het Bondsbotel en het ln 1780 herbouwde Raadhuis. Wie re tuinderyen wil bekyken, late dit echter links liggen en wandele rechtuit. Wie de voorkeur geeft aan versch geplukte aardbeien of aan b ide, pleist^re nier of in een der stationskoffiehuizen by de aanlegplaats der booten. Daar zy, meenen we, vier in getal zyn, vergewisse men zich wel van haar tyd en plaats van afvaart. Een tochtje naar Aalsmeer, vooral in den aardbeientyd, zal by ieder de aangenaamste herinnering achterlaten. Bodegraven: Dit jaar treden voor des gemeenteraad af de heeren Kapteyn, Rollman en Okkerse. Tegen 29 Juni a. s. zjjn de ver* kiezingen uitgeschreven. Noordwyk: Dinsdag 29 Juni e. k. is ook voor hier de dag der verkiezing (candi- daautelllng) voor vier leden van den gemeente raad. Periodiek aftredenden zyn de beeren C. Ammeraal, H. Homan, C. J. L. Van der Meer en F. J. Parlevliet. Mogen personen of kiesvereenigingen tot een compromis trachten te komen en ons daardoor een derden gang naar de stembus besparen Hillegom: De jaarlyksche collecte ten behoeve van het fonas tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Necerlanden zil gehouden worden op Woens dag 26 Juni a. a. en volgende dagen. By de alhier gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (district Haarlemmermeer) zyn 683 van de 720 kiezers opgekomen. Daarvan waren 4 stemmen van onwaarde. Katwyk: By de a. 6. periodieke aftrediüg van leden van den Raad dezer gemeente zullen 5 vacatures ontstaan, en wel door het aftreden der heeren N. Haasnoot en D. Zwanenburg, to Katwyk aan Zee, en M. tn W. v. Egmond en J. v. d. Gugten Dz., te Katwyk aan den Rya. Oegstgeest: De collecte voor den ge wapenden dienst zal in deze gemeente gehou den worden op Maandag en Diosdag 21 en 22 Juni a. 8. Valkenburg: De leden van den ge meenteraad, die dit jaar periodiek moeten aftreden, zyn de beide wethouders, de heeren P. Schoonenberg en A. Bol Az.Jr. By publieken verkoop is de burgeriyke ge meente eigenares geworden van do herberg „Het Wapen van Valkenburg", waartoe ook behoort de locallteit, waarin de gemeente secretarie is gevestigd. 6) Toen de dokter na eenige minuten weer binnenkwam, zag hy welke groote verandering er -met haar had plaats gehad. Ga naar bed," zeide hy medeiydend, terwyi hy haar lieve kopje tusschen zyn beide handen nam; „je moet Diet op me wachteD; het kan lang duren." Hy gaf haar een zoen tot afscheid. „Slaap maar lekker, hoor." Je weet, dat ik niet slapen kan, als je weg bent," zeide ze driftig. Wees toch verstandig, Anna," zeide hy smeekend. „Het valt my ook niet altyd zoo gemakkeiyk, om maar steeds voor andere men8chen klaar te staan. In odzs betrekking is dat nu eenmaal niet anders." Men raakt er langzamerhand aan gewend, dat anderen by jou altyd vóór vrouw en kin deren gaan." Toorn fonkelde er in zyn oogen, maar hy bedwong zich. „Lieve vrouw," zeide hy mot nadruk, terwyl hy haar handen greep, „je weet toch wel, dat jelui de eerste plaats in myn hait inneemt. Maar myn plichten mag ik ook om jelui niet verwaarloozen. Maar, myn lieve schat, kom dan toch eens tot jezeWe. Spreekt daar nu dezelfde lieve vrouw," voegde hy er teederder by, „die, toen ik haar als myn meisje op ae schaduwzyden van myn beroep woes, tot my zeide, dat zy rae luist om mjin beroep nog meer liefhad?" Zy ontweek zyn blik. „Ik wist niet, wat ik deed," riep ze hartstochtelyk uit - „ik haat je beroepl" Hy liet haar handen los en draaide zich treurig om, om weg te gaan. Aan de deur draalde by nog een oogenblik, alsof hy op een Terzoenend woord hoopte. Toen schreed hy door den donkeren, kouden winternacht trouw aan zyn roeping. „Alles nieuw maakt de Mei zy maakt het leven weer jong en vry zong Frieda den volgenden middag met haar helder stem metje, zonder zich er aan te storen, dat dit lied niet toepasseiyk was op het heerschende jaargetyde. Zy speelde beneden in de gang met haar elastieken baL Zy gooide hem tegen den muur en trachtte gewoonlyk tevergeefs om hem met haar kleine handjes weer te vangen. Nu vloog de bal tegen de bel. Mina kwam uit de keuken, om voor den een of anderen bezoeker de deur open te doen. Het kleine ding keek met oogen, di9 schit terden van pleizier, naar het gezicht van de meid, die geheel verbaasd was, omdat er buiten niemand stond. Zy keek op haar vingers, om niet hardop te moeten lachen. Toen Mina daarop naar haar keek, proestte ze vaD den lach. „Dat heb ik gedaan 1" riep ze juichend en danste uitgelaten om haar heen. Wacht, jou deugniet," knorde Mina, alsof ze zeer boos was, en trachtte haar te pakkeD. Maar de wildzang ontsnapte en sprong de trap op. Sliep uit sliep uit, je kunt me niet krygenl" juichte ze plagend, terwyl ze op de eerste trede stond. De huisdeur ging open. In een wip vloog Frieda weer de trap af. Vader, vader 1" jubelde ze. Een droeve lach vloog over het ernstige gezicht van den man, toen by zyn dochtertje in zyn armen opving en oplichtte om het lieve gezichtje te kussen. Hoezeer bracht die uitgelaten vroo- lykheid van zyn kind hem weer den tyd voor den geest, toen zyn vrouw even vrooiyk en levenslustig was, toen ze hem by zyn thuis komst met een harteiyken groet ontving, toen zy met haar zonnigen glimlach zyn moeilyk bestaan hielp dragen en een zonnetje voor hem wast Frieda droeg gedienstig zyn stok naar den hoek en hielp hem om zyn jas uit te doen, waarby ze het hem natuuriyk eer lastig dan gemakkeiyk maakte. Zy volgde hom ook naar zyn studeerkamer en terwyl by zyn handen waschte, vouwde zy den handdoek uit elkaar, om hem op het beslis send oogenblik aan haar vader te overhan digen. Dat was een gewichtige eerepost voor haar. Toen stak zy haar kleine hand in de zyne en ging vrooiyk babbelend met hem de trap op. Toen de dokter in de kamer kwam, zag zyn vrouw er bleek en beschreid uit; ze maakte treuriger indruk dan ooit. Hy was zelf dien dag vermoeid en afgemat na dien slapeloos doorgebrachten nacht. Eerst tegen den morgen was hy naar huis gekomen; het was veel te laat om den verzuimden slaap nog in te halen. Vóór het begin van het spreekuur bad hy precies nog tyd gehad om toilet te maken en te ontbyten. Het middagmaal zou al heel stilletjes ge bruikt zyn, als Frieda, de kleine babbelaarster, haar mondje niet zoo geroerd had. Het is wat prettig," zeide z|j tot haar moeder, „wanneer vader 's nachts uit moet en dan 's morgens met my ontbyt." Zoo," antwoordde deze verstrooid. U moest maar eens zien, wat een heer- lyke boterhammetjes vader dan voor my maakt," zeide hot kleine ding; „hy doet er eerst boter op en dan nog heeriyke appel stroop. Dat smaakt toch zoo lekker! Mina zegt, dat vader eigeniyk een beetje verkwis tend is en dat alleen maar mag doen, omdat hy het geld zelf verdient." Hy dreigde haar lachend met den vinger: „Je bent toch een kleine lekkerbek." In zich- zeiven dacht hy: „Zoo'n gezond egoïsme is toch benydenswaardig." Een poosje werd Frieda nu door haar soep bezig gehouden; toen giDg ze weer voort: „Vader, op school zit ik nu naast Louise Winkelmann." Deze gewichtige mededeeling scheen op haar vader niet de verlangde uitwerking te hebbeD. „U kent Louise Winkelmann toch wel?" voegde zy er oDmiddeliyk aan toe. Hy moest tot zyn schande bekennen, dat hy zich niet kon laten voorstaan op het ge noegen van haar te kennen. Ze kent u echter heel goed", babbelde ze voort; „ze bidt zelfs iederen avond voor u en haar broers en zuster ook, maar do tweelingen nog niet, omdat die nog veel te kkin zynl Ben u niet erg bly, hè?" Zeker, myn schatje, maar ik weet niet,' waaraan ik dat te danken heb." Omdat u haar moeder het leven hebt gered," zegt ze. „Moet ik nu ook altyd voor schoenmaker Winkelmann bidden? O zoo, bedoel je dien! Zooals je wilt, kind. Het zal hem geen kwaad doen." Weet u, vader, dat wilde ik doen, omdat hy die prachtige hooge knooplaarsjes voor me heeft gemaakt," zei Frieda ter opheldering. De dokter keek naar zyn vrouw, die, zonder belang in iets te stellen, maar voor zich uit zat te staren en nagenoeg niets at. Anna, als je oude kleeren heb, denk dan eens aan die menschen", zeide hy„'c zyn oppassende, vlytige menschen, maar zy ver- keeren op het oogenblik in treurige omstandig heden." Ze beet op haar lippen en antwoordde niet toen brak ze plotseliDg in tranen uit. Frieda liet zich van haar stoel afglyden en ging naast haar staan. Wees toch niet zoo bedroefd, moeder", Z6ide ze, terwyl ze poogde haar troost in to spreken. Er scheen een uitstekende gedachte in haar hoofdje op te komen„Moeder, u zoudt my toch Elli kunnen noemen. U kunt dan wel doen, alsof Fifeda gestorven was, en dan hoeft u Diet zooveel meer te huilen." De vrouw droogde haar tranen; voelde zy het onwillekeurig verwyt, dat in de woorden van het kind opgesloten lag?

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1