Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. No. 114-45. Zaterdag ld Juni. A°. 1897 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 jnaanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PKIJS DEK ADVEBTENTEÈN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele Keuuisgeyïngeo Bargemoeator on Wotliooders van Leiden, Gezion het sdrea van M. VAN KLINKEN, hondendo Verzoek om vergnDning tot het honden en mesten Van varkens in het perceel Lage Riindijk No. 10; Gelot op art. 152 dor Algemeen© Politieverordening Van 6 November 1879; EreDgen tor algemeene kennis, dat op don 21eton Jnni a. e., des voormiddaga te elf uren, ten Raad- hnize gelegenheid zal worden gegeven tot het in brengen van bezwaren togen dat verzoek. Burgemeester en Wothoudera voornoemd, Leiden, F.- WAS, Burgemeester. 17 Juni 18»7. E. KIST, Secretaris. Burgemeester on Wethouders van Leiden, Gozie;i de circulaire van don Btaatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den Sisten Augustus 1831 (Provinoiaalblad No. 110), Brengeu ter algemeeDo kermis, dat ter voldoening aan bet Konink ijk Besluit vau don l&ten dier maand No. 72, de Dankdag of God:d;eDSli0e viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 20sten dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 17 Juni 1897. E. KIST, Socretaris. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt tor algemeene kennis, dat aan don Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der PeracK.eele Bolasting No. 1 van den dienst 1897 executoir verklaard den 16aen Juni jl., en herinnert vooits de belangheb benden aan hunne verplichting, om den aanslag op don bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Jnni 1897. F. WAS. Leiden, IS Juni. De jaarlyksche Collecte, welke door de Districtscommissie tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, zal worden g3liouden, zal hier ter stede geschieden door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag ©n Dinsdag, 21 en 22 Juni a. s., aanvangende 'a morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bydragen krachtdadig mede te werken tot do ondersteuning der instelling, welke zy zoo zeer behoeft, maar gelooven tevon9, dat de bestemming van de opbrengst dier collecte reeds een goede uilkomst ver zekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zjjn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing over bodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaaraigen en be- slissenden slag by Waterloo (een dwaalbegrip, dat by velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strtyd, waarin ons vaderland ge wikkeld was en nog i?, ondervinden het steeds, dat ten huDnen behoeve een blyvend liefde werk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost en "West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hun landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hun gebrek- kigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete hot, dat, zoo hy werkeiyk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zyn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zy er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan, die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billyke aanvragen voldoe en de lyst der soil citanten niet nog een aanzienlyk getal blyve aanwyzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan bet werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan B. en Ws. zich reeds vooraf over tuigd houden, het doen zien, dat deze roep stem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht 1 Yoor onderwijzeres werden gisteren te 's Gravenhage toegelaten de dames P. J. B. Cramer en C. A. Boeper Bosch, te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: C Wildenboer, Aardenburg; Wed.H. Nulleners, Mej. M. Hymans, Amsterdam; Bos, Arnhem; Mej. M. W. v. d. Berg, 's-Gravenhage; mej. Maznrel, Lellen; mej. Doijer, Nijmegen; P. L. Bakker, Oranjedorp; De Vroed, Viar.en; Hagendoorn, Warmond; Mej. A. Hagewoud, G. Porte, r.iet vermeld. BrijfkaartenJ. P. Wisselingh, Amsterdam; W. Kramers, Rotterdam. Brieven, lesteld geweest naar het buiten land: T. Glaser, Dusseldorf; J. A. Oxener Johannesburg; Mej. E. J. v. Leeuwen, J. Kuilart (2 stuks), Pretoria. Ter herinnering aan de overwinniog bij Waterloo in 1815 wapperde heden van den stad- liuistoren en van andere openbare gebouwen de nationale driekleur. De Engehche mail, met berichten uit Batavia tot 20 Mei, wordt morgenochtend alhier verwacht. Als advocaat en procureur by den Hoogen Raad i3 heden beëedigd jhr. mr. H. E. E. Roëll, te 's Gravenhage. Een treffend voorval had gisternamiddag in het gebouw van het gerechtshof te 's-Gra- venhage plaats. De advocaat-generaal jhr. Van Panhuys werd, zich tijdens de schorsing der zitting in de raadkamer bevindende, plotseling ongesteld. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend door verschil lende doctoren, die den lyder onderzochten en moesten constateeren, dat hy niet meer in leven was. Men kan zich do ontsteltenis voorstellen, die dit onverwachte sterfgeval teweegbracht onder de leden van het gerechtshof, die nog weinige oogenblikken te voren met den over ledene in de zitting van het Hof tegenwoor dig waren. De advocaat generaal jhr. mr. F. Van Pan huys, geboren in het jaar 1846 en in 1869 gepromoveerd in de rechten te Groningen, vervulde deze hooge betrekking by het Open baar Ministerie te 's-Gravenhage eerst sedert 28 December 1895, toen hy mr. Telders by diens overgang als raadsheer naar den Hoogen Raad opvolgde. Zyne vroegere rechterlijke ambten vervulde hy achtereenvolgens by verschillende parket ten. Hy was substituut-officier van justitie te Appingedam, te Zutfen en daarna te Zwoll", totdat hy in 1884 benoemd werd tot officier van justitie te Heerenv9en, om twee jaren later op te treden als advocaat-generaal ty het gerechtshof te Leeuwarden. In laatstgemelde hoedanigheid werd hy over geplaatst by het Hof te 's-Gravenhage, alwaar hy door zyn eenvoud, kunde en rechtschapen karakter spoedig ce sympathie wist te ver werven niet alleen van de leden der magi stratuur, met wie zyn ambt hem meer hyzon der in aanraking bracht, maar ook van tal van andere ambtgenooten by de rechterlyke colleges daar ttr stede. In eene vergadering van aandeelhouders in het „Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra venhage" zyn tot commissarissen gekozen de heeren jhr. mr. E. N. Da Brauw, jhr. C A. C. H. Van Sypesteyn, J. D Ruys Th. Az., mr. C. M. A. Hartman en A. Oppenheim. Het Tromp comité te Rotterdam heeft door bemiddeling van zyn leden en in antwoord op circulaires, ruim f 17,000 ontvangen. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het inzjraelen van geilen langs de huizen van ingezet nen, die nog niet hebben tygedragen voor het op te richten gedenktor ken. Blykens gisternamiddag aan den ge meenteraad van 's Gravenhage gedane mede- deeling is ingekomen het rapport van de Raadscommissie omtrent het onderzoek van levensmiddelen. De Raad stelde een door B. en Ws. voor gesteld adr 8 vast tot ondersteuning van het ontwerp tot vestiging van een Ethnographisch Museum aldaar. Op den 14den Juli a. s. zal de beer R. Ewouds, hoofd van school 9 te Haarlemmer meer, den dag herdenken, waarop hy vóór 25 jaar als booldonderwyzer in functie trad. Do voordracht ter benoeming van een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de H. B.-S. te Amersfoort, bestaat uit de heeren dr. M. De Haas, te Zierikzee, en D. P. Moll, te Utrecht. Voor het nationaal huldebiyk aan H. M. de Koningin Regentes is te Bergen-op-Zoom langs de huizen der ingezetenen opgehaald het bedrag van f 641,03'/» (zuiver). Op 17 Juni heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-GraveDhage plaats gohad de onderteekening eener over eenkomst tot wyziging en aanvulling van de op 11 April 1895 tusschen Nederland en België gesloten telepboonovereenkomst. In de „Staats Courant" van heden is opgenomen de wet van 24 Mei 1897 (Stsbl. no. 155), tot nadero regeling van het zegel recht van effecten. Deze wet treedt in werking op een by de wet te bepalen tijdstip. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, zal een openbare ver gadering houden op Woensdag 23 Juni 1897, des voormiddags te elf uren. Het feest ter eere van het 250 jarig bestaan der gemeente Wildervank is in vollen gang. 's Morgens om halfelf had de feesteiyke intocht plaats van officiëele personen en ge- noodigden; op het gemeentehuis werd een welkomstgroet gesproken door den heer W. Everts, terwyi de commissaris der Koningin by die gelegenheid bekendmaakte, dat de heer F. De Cock Buning benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. 's Middags werd de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken van Adrlaan Geerts Wilder vank. Om twee uren werd de kermesse d'eté geopend, om drie uren was er wielerwedstryd met volksspelen, en daarna in het gemeente huis diner voor genodigden, gemeenteraads leden en de feestcommissie. In de gisteren gehouden Raadszitting to Utrecht was iDgekomen een adres van de afd. Utrecht yan de Ned. Maatschappy tot bev. der geneeskunde, verzoekende, dat de plaatselyko commissie van toezicht op bet Lager Onderwys zoodanig worde samengesteld, dat zy ook in de mogelijkheid zy, hygiënisch toezicht uit te oefenen. Dit zou mogelijk zyn door het aantal geneeskundigen in de school commissie te vermeerderen. Acht genees- heeren acht de afdeeling voldoende, waar tot nog toe slechts één geneeskundige in die commissie zitting bad. B. en Ws. zullen op deze zaak praeadviseeren. Ten gerieve van de kaasmarkt, die Vrydags wordt gehouden op het plein tusschen de Handelsbeurs en Fruithal, besloot de Raad aan de Noordzijde der Handelsbeurs een glaz-n overkapping ts maken. De afdeeling „Oude Kunst en Nyverheid" der Dordtsche tentoonstelling is in gereedheid gekomen tn omvat een verzameling schatten, zooila zelden byoen gezien is. Onder leiding van den voorzitter der commissie mr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente Dordrecht, is het Museum, gevestigd in het Oude Stad huis op Oud Dordt, verdeeld in de volgende groepena. Godsdienstig leven. b. Openbaar leven. c. Huiselyk leven. d. Voorwerpen ter opluistering. In het geheel zyn ongeveer 2500 voorwerpen ingezonden. De opening van het museum heeft plaats op morgen, Zaterdag. Zondag a. s. zal de opening plaats hebben der tentoonstelling van photographische kunst. De minister van blnnonlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eind examens der Ryksnormaalschool voor toeken- onderwyzors en der Ryks3chool voor kunst- ny verheid, in het openbaar zullen plaats hebben in het Ryksmuseumgebouw to Amsterdam, op 25 Juni e. k. en volgende dagen. By die examens zyn aangewezen als des kundige jhr. B. W. F. Van Riemsdyk, hoofd directeur van 's Ryks museum, en tot plaats vervangend deskundige de hetr N. Van der Waay, hoogleeraar aan de Ryks-academio van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Voor het apothekersbediende-examen zyn te Groningen geslaagd: de dames S. Van Rensen, van Groningen, H. C. Royaards, van Amsterdam, en J. C. Otten, van Bergum. De minister van koloniën begaf zi h gisteren naar Utrecht om aan 'e Ryks Munt de valsche muntstukken te zien, welke daar zyn overgebracht uit Indië. Op den huize Landfort, by GendringeD, is in den ouderdom van 88 jaren overleden de heer J. W. Schlimmer, oud-directeur van Nederlandsch Mettray, ridder in de orden van den Nederl. Leeuw en van de Eikekroon. Als chef van den staf in de stelling van Amsterdam wordt genoemd de majoor G. J. W. Koolemans-Beynen voor het 4de regiment infanterie. D Volgens uit Indië ontvangen particuliere berichten zyn tot kolonel by het wapen der infanterie bsvorderd de luits.-kol. P. L. A. Collard, H. C. P. De Bruin en H. W. Scheur. Hr. Ms. schosner „Zeehond" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee I. Van den Bosch is 17 dezer van Salonika naar S uyrna ttruggekeerd. Ingevolge koninklyk besluit wordt Hr. Ms. fregat Tromp" met 1 Juli a. s., te Willems oord uit dienst gesteld en de kapitein-luit. ter zee J. H. L. J. baron Sweerts en Landas Wyborgh alsdan eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Het stoomschip „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 17 Juni Wight; de „Merapi", van Rotterdam naar Bitavia, vertrok 17 Juni van Marseille; de „Bundesrath", van Oost-Afrika naar Vlissin- gen on Hamburg, arriveerde 17 Juni te Mar seille; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juni te Padang. Oegstgee8t: De raad dezer gemeente heeft aan den heer A. Blankestyn, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van secretaris der gemeente. Noordwgk: Aan de jl. Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer is door de kiezers alhier flink deelgenomen. In het 1ste stemdistrict (aan Zee) werden op de heeren Van den Brandeler, Donner en Van Nispen resp. uitgebracht 49, 82 en 28 stem men. Voor het 2de district (Binnen) waren die cyfers 82, 55 en 298, makende met eenige biljetten van onwaarde een totaal van 600 stemmen op de 653 kiesgerechtigden. De biljetten, die ongeldig moesten verklaard worden, hadden dit natuuriyk, mogen we wel zeggen te danken aan de nieuwheid der stemmethode; zoo waren er drie, waarop de naam van een der candidaten onderstreept óf diens naam er onder geschreven óf htt „nulletje" vóór den naam door'coord was (waarscbyniyk veroorzaakt door de bardheid van het potlood by het begin der stemming). Het geringe aantal dier non-valeurs pleit evenwel voor de vatbaarheid oer vele nieuwe kiezers. Wy deelen die byzondtrheden echt r mede, omdat ze een vingerwyzing voor later kunnen zyn. Moeiiyke ureu. 8) De jonge vrouw werd met een plotselingen schrik wakker en keek een oogenblik ver baasd om zich heen. Hè, hoe jammer," zeide hy, „je sliep zoo goed." Zy sprong op en wierp een blik op de klok. Hoe lang heb ik wel geslapen?" Wat heb ik lang liggen slapen 1" zeide zy snel op eon toon van zelfverwyt; „maar ik ben dan nu ook weer heelemaal frisch. Wat moe zal jy wel zyD, arme man. Nu moet jy ook dadelyk gaan slapen." Zy nam zyn linkerhand in haar handen, terwyl hy met zyn rechterhand het venster opende. „Je gaat toch zeker niet mee?" Hy knikte haar vriendeiyk toe, stak het hoofd uit het raam en riep: Wis daar?" Ik, meneer de dokter, Peter Winkelmann", antwoordde een heescbe stem. „Myn vrouw ligt op sterven, dokter, wilt u dadelyk even komen Het spyt my zeer", antwoordde de dok ter, „maar ik heb zelf een doodziek kind. Ik kan niet meegaan. U moet u maar tot een ander wenden". Een jammerend snikken was het eenige antwoord. ,Ik heb het al overal geprobeerd, omdat ik het van uw kind wist. Maar de een was ziek en de ander niet thuis. Wat moet ik nu beginnen? Myn vrouw zal sterven, als er geen dokter komt". De man begon opnieuw te snikken en uitte kreten van vertwyfeling. De dokter was tot in het diepst van zyn ziel geroerd zonder een besluit te kunnen nemen, keek hy naar zyn vrouw. Zy was naar het bedje van bet kind gegaan en hield haar gezicht in dé kussens verborgen. De liefdezuster kwam juist de kamer binnen. De man leunde, als gebroken door zyn leed, tegen den muur. Wacht een oogenblik," riep de dokter naar beneden, „ik zal de deur opon doenl Misschien kan ik je vrouw iets voorschryven. Hy wierp een langen blik op het arme zieke kindje, dat nauw hoorbaar ademhaalde, en liep daarna de trap af. Toen hy eenige woorden met den man gesproken had, die hem in gebroken zinnen vertelde, wat zyn vrouw scheelde, begreep hy, dat diens vrouw in doodsgevaar verkeerde. Een recept kon in dit geval niet helpen: hyzelf, persoonlyk, zou haar alleen van den dood kunnen redden; elk oogenblik talmens kon haar dood ten gevolge hebben. Een oogenblik aarzelde hg noghet scheen hem zoo vreeseiyk juist op dit oogenblik zyn vrouw en kind te moeten verlaten. Toen echter begreep hy, wat plicht en geweten hier voorschreven. Ik ga met je mee." Zyn vrouw, die boven aan de trap op zyn terugkomst wachtte, hoorde wat hy zeide en vloog de trappen af. Zy liep hem na in zyn studeerkamer, wao. hy juist de noodige instrumenten uit zyn instrumenten-tasch nam. Toen zy haar bevende hand op zyn arm legde, draaide hy zich met een treurig lachje om. Het moet, lieveling I Di9 vrouw sterft zeker, als ik geen hulp bied. Ik hoop, dat ik gauw genoeg terug zal zyn. Binnen een uur denk ik wel weer hier te wezen." Zy greep zyn arm vast. „Robert," smeekte zy, „blyf hier. Wie weet, of het wel zoo erg is met die vrouwEn ons kind is je toch veel nader. Kan dat niet elk oogenblik sterven?" Ik zou het toch Dirt meer kuoüen red den. En daar kan ik wellicht een vrouw voor haar man en haar kinderen behouden," zeide hy ernstig. „Het is myn plicht er heon to gaan." En houdt je vaderplicht je dan niet hier terug?" riep zg hartstochtelyk. In zoo'n geval moet de vader voor den dokter wyken," antwoordde hy, vast beslo ten, „en moet hg dien zieke helpen, die zyn hulp het meeste noodig heeft." Hg stak nog een pakket watten by zich en trok toen zyn jas aan. Zy zag nu in, dat baar pogingen om hem tegen te houden tevergeefs waren. Zonder zich te bewegeD, bleef zy staan, met slap neerhangende armen. Het deed hem zeer, haar zoo te zien. Voordat hy wegging omhelsde hy haar innig. Ik kan niet anders," zei hy dof, en harteiyk voegde hg er by: „Niet waar, Anna myn vrouwtje zal het nu ook wel inzien." Geen woord kwam over haar lippen. Zy keek hem na, toen hy de deur achter zich sloot. Toen zuchtte zy even. Zy had een gevoel, alsof er een snaar in haar binnenste gesprongen was. Haar man had haar ver laten op het moeilykste oogenblik van haar leven l Langzaam, het hoofd diep gebogen, ging zy naar het bed van haar lieveling terug Een uur later ongeveer verliet dokter Weiter het armoedige huisje van den schoenlapper Winkelmann. Ik zal u een eind weegs met de lantaarn voorlichten, dokter", zeide de man; „het is zoo donker en de weg loopt langs den vyver." Het was nattig-koud buiten, erg frisch na de benauwde warmte van de-ziekekamer. Een tydlang liepen de twee mannen zwy- gend naast elkaar voort. Het was een moeiiyk uur geweestnog waren al hun zenuwen gespannen. Als de dokter een kwartier later gekomen was, ware het te laat geweest; hy had al zyn kunde en al zyn handigheid noodig gehad om het leven van de vrouw te redden. Maar het was hem gelukt. Wel een prachtig oogenblik in het leven van een dokter, wanneer hy den dood kan overwinnen, waar hy zoo vaak machteloos tegenover staat l Ga nu maar naar huis, Winkelmann", zeide dokter Weiter, nadat zy een eind weegs geloopen hadden; „verder kan ik den weg nu wel vladen. Maar doe nu precies, zooals ik voorgeschreven heb", en hy herhaalde de voorschriften, dij hy gegeven had. Nog weifelde de man. „Nu, wat is er?" vroeg de dokter ongeduldig. Ik weet niet boe ik u bedanken moet, dokter", begon de schoenlapper hakkelend, ter wyl hy zyn hand uitstrekte. „Hier zyn twee thalers, dokter. Ik weet wel, dat het niet genoeg is voor uw moeite, maar voorloopig. in de laatste weken heb ik weinig kunnen verdienen Hoeveel kinderen heb je, Winkelmann?" Zes, dokter, met de tweelingeD mee. De dokter duwde de uitgestoken hand teru „Houd het maar", zeide hy vriendeiyk, „en maak, dat de tweelingen maar flink groeien." Dokter. In orde, Winkelmann. Ik kom morgen^ ochtend vroeg naar je vrouw kyken." Snel ging hy nu naar huis terug; de nacht wind koelde zyn gloeieDd voorhoofd af. Hoe meer hy zyn huis naderde, des te kleiner werd zyn tevredenheid over de be haalde overwinning, die hy gevoeld had toen hy het huisje verliet. Toen hy de half verlichte vensters van zyn huis weder zag, kwam er over hem een gevoel van oneindigen weemoed. Al zyn medische kennis - het was lapwerk, meer niet! Een oogenblik bleef hy, ten hoogste onL roerd, voor de huisdeur staan. Toan nam by snel een besluit en vloog de trappen op. H(j deed de deur der ziekekamer open met een angstig voorgevoel de adem stokte in zyn koel en doodstil bleef by op den drempel staan, zonder een woord t9 kunnen uiten. Zyn vrouw lag bewusteloos op den grond Z'in kindp was dood.... (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1