N°. 114-42. "Woensdag 16 Juni. A0. 1897 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uitslag stcimni&grn TwceJe Ramcr. SF'eiiilleton. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40 Afzonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Hedenavond tegen seven uren zullen zeer ■waarschijnlijk de eerste berichten komen omtrent don uitslag van gehouden stemmin gen in ons land. Al naar gelang zy zullen aankomen, worden de uitslagen op een daartoe voor ons Bureel op de Doezastraat te plaatsen bord aangeplakt. Door een bijzondere overeenkomst met het bestuur van de Sócleteit „Amicitia" en met het bestuur der Studentensocië teit „Mi n erv a" op de Breestraat, sal ook aldaar van af zeven uren op dezelfde wfjze voor de leden de uitslag worden bekendge maakt, waarop wy dus hunne aandacht uit drukkelijk vestigen. Bulletins kunnen niet telkens worden uit gegeven. Mocht op den lateren avond een groot getal telegrammen zijn ontvangen, dan zal waarschijnlijk te tle» uren des avonds een bulletin met al do tot dusverre bekende uit- sl'gan worden gegevon of des morgens van den volgendon dag. Ten einde zoove3l mogelijk licht voor ons Bureel te verspreiden, zullen wij onze ge wone illuminatie ontsteken, zoodat aanteeke- ningen als anlerzins gemakkelijk zullen kunnen worden gemaakt. Leiden, 15 Juni. Gisteravond had in de Stadszaal alhier de aangekondigde openbare vergadering plaats, waaiin de heer A. E. Van Kempen, candi dal der ai.ti-revolutionnairen en Roomsch- Katholioken in dit district, voor de kiezers optrad. Ds. R. J. W. Rudolph, vice voorzitter van „Nederland en Oranje", opende met een kort gebed en een inleidend woord. Hy riep den aanwezigen, waaronder ook het bestuur der Roomscb Katholieke kiosroreeniging alhier, alsmede eenige katholieke geestelyken, een hartelijk welkom toe, bracht den heor Van Kempen bij voorbaat dank voor aiensjbereid- willigheid, om in het openbaar op te treden «n deelde mede zeker tot veler teleurstel ling dat er geen gelegenheid tot debat zou zijn, en wel met het oog op den weinig be schikbaren tijd en de hooge temp ratuur, die in de zaal he rschte. De he r Van Kempen en het bestuur van „Nedtrland en Oranje" hadden overigens geen bezwaren tegen debat Ten slotte gaf de inleider het woord aan den sprek r voor dezen avond. In een rode, die van het begin tot het einde met aandacht werd gevolgd en vele malon door applaus werd onderbroken, ver dedigde spreker allereerst de b ginselon van het anti-revolutionair staatsrecht, die hij als de zijne btl el, om vervo'gens ïd den breede stil te staan by de voornaamste vraagstukken van het program der anti revolutionaire party. Aan hot einde zyner rede bracht sprektr een eeresaluut aan htfc Huis van Oranje, in het byzonder aan den eersten vorst daaruit, en wekte alle Christelijke kiezers op, naar de stembus te gaan onder de leuze: „Met God voor Nederland en Oranje!" Ds. Rudolph sprak eveneens nog zulk een opwekkend woord, hisrby wijzende op het gewicht van den naderenden stembusstrijd, waarna ds. J. Holster de vergadering, die goed bezocht was de groote zaal was zoo wel beneden als op de gaanderij stampvol met dankgebed sloot. Door den commandant der Kweekschool voor Zeevaart is aanbesteed de levering van de benoodigde aardappelen gedurende het tydvak van 1 Juli tot en met 31 December 1897. Ingeschreven was door de heeren J. Nieuwenhuizen 4 50; Th. J. B. Haan 3.92; D. Dirks© 3.75; M. Boon ƒ3.67; alles per 100 K.G. Het college van regenten over de rijks werkinrichting voor vrouwen heeft aanbe steed: de levering van roggebrood: Leidsche broodfabriek ƒ0 0625 per kilogr. De Kon. Ned. Grofsmederij alhier was minste inschrijfster voor de levering van 101 stuks gegoten ijzeren straatkolken met roos ters en 38 stuks gegoten ijzeren straat ramen met luiken, ten dienste van het ge meentebestuur te Leeuwarden, voor respect. 1110 en ƒ380. Wederom had gistermiddag eene plech tige openbare zitting van de rechtbank te *8-Grave.'.hage plaats, ditmaal tot installatie van een nieuwen substituut officier van justitie bfj dat college, en wel ter vervulling der vacaturo, ontstaan c'oordat mr. P. A Van Buttirgha Wichers wegens gezondheidsrede nen zich genoodzaakt heeft gezien eervol ontslag uit zijn.» betrekking te vragen en tot het ambteloos l-.ven ttrug te keeren, na ongeve - 20 jaren lid van de rechterlijke macht te zijn geweest, waarvan 7 jaren als substituut-officier van justitie by de Haagsche rechtbank en vóór dien tyd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie in het kanton gerecht te Leiden. Aan deze tragische omstandigheid - te meer te betreuren, nu mr. Van Buttingha "Wichers aanvankeiyk tot hoofd van een ander parket was bevorderd en hot koninklijk be sluit daartoe op zün verzoek wegens zyr.e ongesteldheid moest worden ingetrokken werd dan ook met leedwezen htrinnrrrf door den president der rechtbank, mr. Weve; den officier van jubtitie, mr. Van der Kemp; den nieuwbenoemden subst. offic., jhr. mr. P. A. J. Van den Brandeler; en den Deken der Orde van Advocaten, mr. Vlielander Hein, die allen by deze gel genbeid gebruikelijke toespraken hielden. Zy allen uitten tevens den wensch, dat het den heer Van Buttingha Wichers nog moge gegeven worden weder in do magistra tuur terug te keeron. Mr. Weve bracht ook openlijk hulde aan den substituut officier van justitie mr. Pleyte, diesinde de ziekte van zyn ambtgenoot mr. Van Buttingha Wichers met de meeste welwillend heid ook diens function gedurende ongeveer 6 maanden heeft waargenomen, zonder dat do goede gang van zaken daaronder leed, niettegenstaande de zeer vele werkzaamheden. By zyne gelukwonschen aan den nieuw benoemden substituut-officier van justitie, jhr. mr. Van den Brandeler, herinnerde de voorzitter evenals de andere sprekers dat de heer Van den Brandeler geen onbekende was by deze rechtbank, daar hy vroeger aan het parket van dit co'Lge werkzaam was, waarna hy in 1883 tot ambtenaar van het Openb. Ministerie werci benoemd, welke be trekking by tot 1890 vervulde en toen ver wisselde met die van substiruut officier van justitie te Zutfen, nu laatstelyk door hem bekleed. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Den Burg, op Tessel, ds. P. E. A. Schröder, te Nleuw-Vennep (gem. Haarlemmermeer). Mgr. Tarnassi, Pauseiyk Internuntius, bracht gisteren een bezoek aan het gymnasium te Katwfik. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan le Den Helder den weleerw. heer H. Moes; tot kapelaan tePur- merend den weleerw. heer H. N. Bollinger en tot kapelaan te Leidschendam den wel eerw. heer J. J. Samwel, die kapelaan was te Vlissingen. De minister van financiën maakt bekend, dat op 1 Juni 1897 aan de Nederlandsche Bank in onderpand was gegeven een bedrag van zee millioen gulden 6,000,000) in schat kistbiljetten, waarop een voorschot was ver strekt van vyfhonderd vier en zestig duizend eenhonderd zes en twintig gulden 564.126), en dat voorts op evengenoernden datum in omloop was een bedrag van twee en twintig millioen gulden (ƒ22,000,000) in schatkist promessen. De majoor W. G. L. F. Van Hoogen- huyze, chof van den staf der 3de div. inf. te Breda, wordt overgeplaatst in geiyke betrek king naar de stelling van Amsterdam, ter vervanging van den luit.-kol. van den gen. staf H. P. Staal, die benoemd is tot directeur der Hoogere Krijgsschool, terwyi de by den generalen staf geplaatste majoor der cavalerie F. N. Thiange belast wordt met de functie van chef van den staf by de 3de divisie inf. te Breda. Den 3den Juli vertrekt uit Rotterdam per s.a. „Bromo" naar Oost Indië een deta chement aan vullingstro 3psn, sterk 53 militai ren, onder bovel van oen lsten luit. der genie F. C. Proper. Medegeleider is de 2de luit. der cavalerie E. L. G. Marcus. Gisteren werd door de Rotterdamsche tramwegmaatschappy aanbesteed htt maken van een aardebaan, het leveren van den bal last, het leggen der sporen en wissels, be nevens het inrichten van twee bruggen voor tramverkeer, het bouwen van remism en het maken van eemga verdere werken voor de lyn Rotterdam Hoekschewaard. De vol gende biljetten kwamen in Th. J. Wiegerink en J Terwindt, te Ouder-Amstel, f272,000; H Wlenboven, te Schiedam, 294,800; J. Yan Noordenne en J. C. v. Vendeloo, te Utrecht en Yelzen, 297,000, J. Van der Plas 303,000, A. Van der Meyden Az. 305,000, beidon te Hardingsveld, Th. Kleyn, te Dordrecht, en A. Van der Straten, te Berg Ambacht, 347,600, "W. Lammers, te H lder, 384,526. De Vereeniging van de protestantsche godsdienstonderwijzers in Nederland heeft te Utrecht hare 43ste algemeeno vergadering gehouden. De rekening en verantwoording van den penningmeester der Vereeniging en van het Liefdefonds werden goedgekeurd. Htt bleek, dat de penningmeester het in de laatste jaren gewone bedrag van ƒ80 niet meer kon uit keeren, maar dit tot 70 moest bepalen, omdat bet getal weduwen vermeerderd en dat der bydragen verminderd was. De ver gadering besloot, na eenige bespreking met de uitkeering van de gewone som voort te gaan en daartoe iets van de hoofdsom af te nemen. Tot lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer H. Van Steendelaar, werd ge kozen de heer Joh. Bouwman. De 44ste vergad-ring zal te Rotterdam ge houden worden. In het taalcongres te Kaapstad is be sloten prof. C. B. Spruyt, te Amsterdam, de vertegenwoordiging op te dragen van de kolonie op h-.t aanstaande letterkundig con gres te Dordrecht. Tevens zullen twee Afri kaners als vertegenwoordigers worden aange wezen, terwyl ook pogingen gedaan worden uit de Z. A. Republiek en den Vrystaat afge- vaardigden te krygen. De Indische correspondent van de „N. R. C." seinde gisteren: „De Borneo-expeditie van den beer Nieuwen- huis kwam in welstand te Soerabaia aan." De heer W. Robert, te Haarlem, houdt zich bezig met de compositie van een cantate, bestemd om op den Kroningadag aldaar te worden uitgevoerd. De woorden zyn van den heer F. Smit Kleine. {N. R. C.) Te Apeldoorn is overleden, in den ouder dom van ruim 73 jaren, de heer H. W. A. Van Aken, laatsteiyk predikant by de Ned.- Herv. gemeente te Njjega. Sedert hy zyn emeritaat verkreeg, vóór ruim 6 jiar, woonde hy to Apeldoorn en wist zich door humani teit en groote welwillendheid vele vrienden te maken. Zoo o. a. was het zyn grootste genoegen aan jongens en meisjes, zonder onderscheid van religie, les te geven in de moderne, en aan enkele in de oude talen, zoodat velen zyn nog onverwacht heengaan diep betreuren. Aan de fortmanoeuvros, die van 20 tot 26 Augustus in de Nieuwe Holl. "Waterlinie zullen plaats hebben, zal worden deelgeno men door detachementen van de vesting bataljons van het reg. grenadiers en jagers, bet 4de en 6de reg. infanterie, de 7de en 88te comp. van het 1ste reg. vesting-artill., de 5de compagnieën genietroepen en do bat- teryen van het 1ste reg. veld-artilLrie. Van het remonte-depot te Milligen zijn weder 93 paarden by de verschillende corp sen van de bereden artillerie ingedeeld. Onze gezant te Londen, Baron Van Golt- stein van den Oldenaller, die geruimen tyd hier te lande met verlof heeft doorgebracht, keerde gisteravond naar de Engelsche hoofd stad terug, ten einde tegenwoordig te zyn ty het ophanden zynde jubelfeest van Koningii Victories regeerlpg. Volgens een telegram aan zyn familie te Tilburg overleed Zaterdag monseigneur Janssens, aartsbisschop van Nieuw-Orleans, in den ouderdom van ruim 53 jaren. De gemeenteraad v^n Zutfen onoemde tot leeraar in de oude talen aan het gymna sium dr. J. Hooykaas, en ontsloeg eervol, tegen 1 September, dr. Van Rismsdyk, leer aar in de natuurlijke historie aan gymnasium en Hoogere Burgerschool, aldaar. Evenals te Groningen is ook te Assen, onder voorzitterschap van mr. H. Van Lier, eene vergadering gehouden van 43 kerk voogden van Hervormde gemeenten in Drente, vertegenwoordigende 22 gemo<nten, waarin besproken werden de wyzigingen in het synodale regl:-m6nt, met betrekking tot het beheer der kerkelyke goed ren. De voorzitter weeb op de on ievoegaheil der SyDOde om dergeiyk r glen ent le ont werpen; op het gevaariyke caarvan voor de inwondigo rust der gemeenten, wyi een dergelyk reglement tot verwarring en twist zal leiden, en toon:e bet verke rde aan van v.le bepalingen, waardoor de waarborg voor een goed beheer niet wordt verbeterd. Met algemeeno stemmm werd eene motie aangenomen, waarin de Synode beleerd, doch dringend, wordt uitgenoodigd, bet bedoelde reglement terug te nemeD. Onder commando van den lsten luit. J. v. Alphen der kon. scherpschutters hebben de afde.lingen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Lei en ei Delft dpr Nederlandsche Weerbaarheidsvcretniging een veldtocht ge houden naby Oost-Voor.ie. Te Rott raam byeengekomen, vertrok men in een bootje naar Den Briel. In Oost-Voorne werd de troep in 2 afdeelingen gesplitst, posten uitgezet en patrouilles dienst begoonen. Tegen 's morgens 4 uren werd verzamelen geblazen. Nadat men zich geoefend had in het tirailleeren, begaf men zich naar het hótel „Man" te Oost-Voome, en marcheerde om 2 uren weer naar Brielle terug en voer van daar weer naar Rotterdam. Het btoomschip „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, passeerde 14 Juni Gibraltar; de „Salak", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Juni van Perim do „Ajix", van Amsterdam ea Liverpool naar Java, passeerde 14 Juni Gibraltar de „Spaarn- dam" arriveerde 13 Juni van Rotterdam e Nieuw-York. Roelof-Aren ds veen Op den Zondag van den zeilwedstryd, telken jare door ce zeil- en roeivereemging „Hollandia" gehouden op het Brasemermeer, is het te Roelof- Arendsveen altyd levendig. Vele vreemde lingen, dames en heereD, brengen op ci n feestdag veel vertier aan. Jammer echter loopt die dag nooit zonder eenigo ongeregeld heden ten einde. Zondag had de politie veel moeite om e9n zekeren arbeider J. v. L van Nieuwe-Wetering, een bekenden vechters baas, die onder den invloed van den drank Ecu Turkscli verhaal. „Neem deze honderd zecbinen, Harras; pak het geluk by don staart." „Je hebt goed praten, Koggia Habbal, alsof het geluk zich zoo liet grypen!" „Neem het geld, vriend! Ik deed een gelofte, help my die vervullen. Ik wil goed doen den eersten den beste, die my in den weg komt uit het Oostenjy, wever Harras, waart het. Ik weet, dat je eeriyk en braaf bent, gezegend mot een vlytige vrouw en oen huis vol kinde ren, maar een vierde zechine kun je nog niet machtig wordeD, al werk je van den morgen tot den avond. Koop garen in voor raad, neem een knecht, Harras, en Mohammed egene je werk Harras was alleen. De beurs met zechinen ög voor hem. Hy krabde zich onder den ver beten tulband en glimlachte sluw. „Said, myn vrouw, mag het niet weten, Anders is de sluier niet goed genoeg meer en '4jn de sandalen afgesleten, de kinderen hebben qeen kleeren en het tapyt op den vloer is vol scheuren. Waar verberg ik myn schat? Voor de helft koop ik garen, dat is genoeg voor een jaar, en het overige? Wacht, eerst ga ik naar de slachtbank en neem oen sappig stuk vleesch jnee voor Said." Da wever Harraa nam een xechine uit den Tollen buidel en kocht een heerlyk stuk vleesch. Het andere goud verborg hy onder zyn wam buis en ging met een van vreugde stralend gelaat naar huis. Dat was een vrooiyke avond; Said bakte het vleesch in olie; een verleidelyke geur ver vulde bet kleine houten huisje. „Zoo goed zou ik het wel méér willen hebben", zeide Said, met haar dikken neus den geur opsnuivend, „maar wy brengen het nimmer zoo ver; het geluk keert ons den rug toe." Harras zat daar met een diepzinnige uit drukking op zyn gelaat. Toen zyn vrouw buiten bezig was, ging hy aan zyn weefstoel zitten, met den rug naar de deur, on naaide de zechinen in zyn tulband. Toen bond hy hem weer op, maar het hoofddeksel was ge ducht zwaar geworden en gleed weer van zyn hoofd; daarom zocht by maar liever zyn legerstede op. Maar het goud drukte hem op het hoofdzacht nam hy den tulband af, legde hem naast zich en sliep tevredeo in. Het waa helder dag, toen Harras wakker werd. Nog slaapdronken tastte hy naar zyn tal band. Maar wat was dat? De versleten tulband was weg; in plaats daarvan lag een hoofddeksel van lichte, zachte zyde naast hem. Verschrikt sprong hy uit het bed. „Said, Said," riep hy gillend, „myn tulbandln „Waarom bon j9 zoo woest, Harras? Is het vandaag geen feestdag Mohram, de pries- eter, zond my drie zechinen voor hoofddoeken voor jou en de kinderen. Een vreemde koop man kwam onmiddeilyk daarna, hy nam den ouden tulband in ruill" „En je gaaft hem myn tulband, vrouw l" „Ik was ginds aan den Tigris, ik stuurde hem in je slaapkamer, om je ouden tulband te halen, dat was dadelyk nadat de zon op- giüg, nu drie uur geleden." Harras barstte in jammerklachten uit en vertelde aan Said, welk ongeluk hun was we dervaren. Toen weende Said ook en morde en schold op den wever wegens zyn geheimzinnigheid. Eindelyk troostte zich de man van Said. „Als de bedelaar niets mag hebben, ver liest hy het brood uit den mond, vrouw, het geluk laat zich niet dwingen, het wil zelf regeeren l" Een maand later klopte Koggia Habbal aan de deur van den wever Harras. „Nu, vriend, heeft myn geld je voordeel gebracht?" Toen kwamen den wever de tranen in de oogen, en snikkend vertelde hy het gebeurde. „Door schade wordt men wys," zeide Koggia Habbal goedhartig, „een tweede maal zal het beter gaan; weer hebben Mohammed en zyn heiligen myn zaken gezegend; hier is nog een beurs met 100 zechinen, handel verstandig er mee." Harras schudde het hoofd. „Neem ze weer mee. Het geluk laat zich niet by de haren grypen, Koggia Habbal!" „Nu, goed, dan geef ik de beurs aan Said; daar komt ze." Nu grypt Harras haastig toe. „Myn vrouw mag hot geld niet hebben, anders wordt se hoovaardig; zoo wil ik nog eenmaal beproeven en wees bedankt." Toen Koggia Habbal weg was, klom Harras van den weefstoel. Het bezit van het goud ontrooft hem zyn rust. Vyf zechinen zal hy gebruiken om garen te koopen, maar wat doet by met het overige? Said en de knapen loopen over de weide om het gras te maaien voor den ryken heer, wat zal hy doen met het overige? Peinzend gaat hy in zyn kleinen tuin. Zyn blik valt op den rozenstok met de roode bloemen. Daaronder zal hy de 95 zechinen begraven. Zoo gedacht, zoo gedaan; weg met den schat. Glimlachend knikt Harras den bloemstruik toe. Toen Said en de knapon thuis kwamen, vertelden zy vol verwondering van den ryk- dom van den heer. Kosteiyk was het in de plantsoenen van oranje-boomen; lauw en heerlyk was de lucht in de prieeltjes, koel waren de grotten aan den Tigris, en in de amandelstruiken zongen de kleine, bont gekleurde vogeltjes. Nu lachte Harras sluw. „Wie weet het, myn jongens, over een jaar zyn wy ook zoo rykl" Verwonderd keek Said haar vrooiyken man aan. Had bij gedronken van den gegisten wyn van buurman Seiler, of wat was hem anders overkomen, dat hy zulke gekkentaal sprak? Nadenkend schudde zy het hoofd met de donkere haren. „Heb je geluk gehad, Harras?" „Geluk? Ik bon vroolijk, Said, ik ben go- zond, ik heb eeu lieve vrouw en brave zoons. Het ga je goed; tegen slapenstyd kom ik weer de palmwyn gist". In de avondschemering stond rood-bloeiend de rozenstok; de wever Harras wierp er een vrooiyken blik op. „Kyk, Said, zoo mooi was de rozeboom in langen tyd nietl" De geur der roode bloemen vervulde de avondlucht. „Tot voordeel en genot laat Mohammed de planten bloeien," fluisterde zyn vrouw. „Wat zeide de ryke heer ook vandaag? „Drie zechinen geef ik voor een struik met roode rozen." Hy zal den onzen hebben, drie zechinen is tienvoudig betaald; de jongens moeten een sarong hebben, Harras een pakje tabak en een pyp en ik wat lekkere thee; voor drie zechinen kryg ik dat alles en nog veel meerl" Said ging in den tuin en gToef; verbaasd hield zy eensklaps op; goud schittert er tus- schen de wortelen van de plant. Wonder der wonderen 1 Het hart klopte haar hoorbaar in de borst. Een schat! En niemand vermoedde er iets van Ja, in 't geheim, stilletjes, in den nacht, komt het geluk! Bevend telde zy de goudstukken. Renten moet het geld opbrengen, percenten l Vlug deed zy den sluier voor en ging de straat op, tot voor het huis, waar Jubal woende de bankier. Deze zat nog in zyn winkel; met een akeligen lach en een klamme hand sloot hy de goudstukken weg. Toen Said insliep, droomde zy van 25 pet., die Jubal, de bankier, betaalde, en, by Mohammed, welzalig was dat gevoel vaq boginnenden rykdoml

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1