OPRUIMING van alle nog voorhanden zijnde KARTELS, voor buitengewoon lage prijzen. N°. 11438 Vrijdag XX Juni. A0.1897. r i.io. fese gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. m LEIDSCH DAGBLAD. f SUS DEZER OOUEAim Voor Loiden per 3 maanden. tYanco per post Aftonderljjke Nommers 0.05, 1.40. PRIJS DER AD VERTEN T1ÖN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0. 17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yooj bet incasseeren buitdn.de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Als men het gouden h u w e 1 ij k 8- feest achter den rug heeft, is elk jaartje er één, zooals een spreekwijze zegt. Dit weten ook de echtelieden G. Verstraten en Joh. "Wubben, die overmorgen, 12 Juni, reeds 55 jaren geleden in Hymens bootje stapten. Het is oen heale tyd, van 1842 tot 1897, vooral wanneer men het niet te breed heeft I De oudjes, waarvan de bruigom 77 en de bruid 75 jaren telt, wonen Oostawarsgracht 19, boven. Voor de rechtbank te 's-G raven hage werden gisteren de pleidooien gehouden in zake do procedure van een aandeelhouder der Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenüage contra die Maatschappij. De ingestelde actie strekte om in rechten te hooren uitspreken de nietigheid der vier besluiten, genomen ter algemeens vergadering van aandeelhouders den 30sten April jl gehou den, en welke besluiten betroffen: lo de goed keuring der balans, 2o. een besluit tot onder zoek van gelane gestie van commissarissen, 8o. vaststelling van het salaris van den direc teur en 4o. benoeming van een commissaris. Mr. Caroli, uit Amsterdam, voor den eischer optredende, betoogde, dat aan de stemming van de hiervoren genoemde besluiten was deelgenomen door aandeelhouders, die niet tfidig, overeenkomstig de statuten, d. w. z. 3 dagen vóór de vergadering, hun aandeel had den gedeponeerd. Pleiter ging hierbij na op welke w|jze men had getracht de noodige meerderheid van stemmen te verkrijgen en dit alles, terwijl de Maatschappij eigenlik rëöflgjin een staat verkeerde waarin zij feite lijk failliet had moetea zijn verklaard, daar het verlies reeds meer dan vijf en zever, tig ten honderd had beloopen, he-geen men in- tus3chen door verscheidene afschrijvingen niet te doen plaats hebben, in de balans bedekt had. Voorts drong pleiter aan op toswyzing der vordering in provisie, om te schorsen, hangende het geding, uitbetaling van bet traktement van den directeur gelijk dit op de bewuste vergadering was vastgesteld op 4000. Mr. Thorbecke voor de Maatschappij het woord voerende, kwam met klem op tegen de voorstelling van zaken als door den advocaat van den eischer gedaan. Trouwens, dezo had met de actie, zooals zij was ingesteld, niets te maken, in welke pleiter evenwel niets anders zag dan een voortgezette poging om de caropagn°, vroeger tegen den directeur v. Vollenhoven aangevangen, te voltooien. En wat beoogde men met de voorgestelde nietigheid en met den provisioneelen eisch tot schorsing van uitkoering? Volgens pleiter niets anders dan om de Z4ken nog meer in de war te sturen en zoodosnde ten slotte in troebel water te vieschen. Ook op juridische gronden betoogde pleiter dat een dergelijke eisch by provisie nooit kon worden toegewezen, en de rechtbank zou daaromtrent geen beslissing kunnen nemeu zonder op de hoofd zaak, nl. de nietigverklaring der genomen besluiten, vooruit te loopen. Ha re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 30 Juni a. s. Allemaal op de fiets. - De tandem keurig-netjes versi.rd met groen en bloemeD, een fraaie bouquet vóór op de stuurstang, vóórop het bruidje, de 23 jarige mejuffrouw M. Stroober, gedost iu een wit sportkostuum, don fietsmantel om de schouders geslagen, en haar aanstaande de heer L F. C. De Ruyter, een rijwielhandelaar, achter haar gezeten zoo verliet dit aanstaande echtpaar gistermiddag de woning der bruid in de Aert- Van-Nes-straat te Rotterdam en wielerde in matigen gang, vroolyk en welgemoed, gevolgd door een drietal getuigen te fiets, en evenals de bruidegom in sportkostuum, te midden van een plasregen over de slikkerige en hobbelende straatsteenen iaDgs Coolsingel, Boymansstraat, de Hoogstraten, Moriaanstraat en Kaasmarkt naar het Raadhuis. Een rijtuig met de overige getuigen, hoofdzakelijk dames, volgde den stoet. Vóór het Baadhuis, waar het sportlievende paar alras in den echt verbonden was, deed deze, hoewel niet meer nieuwe, dan toch altijd nog zeldzame huwelijksgang, een talrijk pu bliek te hoop loopen, dat geen oogen genoeg had om het origineel© paar aan te staren. Niettemin werden allen zoowel by aankomst als by vertrek behoorlyk doorgelaten. Een kort bezoek by een photograaf, waar het jeugdige echtpaar zich om ten biyvend aandenken in dit trouwkostuum liet pbotograpbeeren, be sloot de huwelyksplechtigheid, waarna de jongelieden, door de getuigen te fiets ge volgd, largs de Kipstraat het echteiyk leven inwielcrden. (A. R Cl.) Door de politie te Utrecht is een kleermaker in hechtenis genomen, die in plaats van zijne klanten naar behooron te beci nen, de goederen, welke men bem ter herstelling had toevertrouwd, by diverse uit dragers had verkocht. Terwyi de vrouw van den tuinman F., wonende aan de Biltstraat aldaar, zich Maandagavond even naar een op het erf staand schuurtje begaf, sloop een onbekende man de woning binnen en nam een zilveren horloge en een portemonnaïe weg, welke beide in de kamer op een kastje lagen. Juist toen de dief zich met zijn buit wilde ver- wydren, trad vrouw P. de kamer binn nen zag den indringer staan. In plaats van to n bevende van schrik op de vlucht te gaan keek zy bedaard de kamer rond en had al heel spoedig bemerkt, dat het horloge van het kastje was verdwenen. Jntusschen bad de man gelegenheid gehad om to ontsnappen en daarvan gretig gebruik gemaakt, doch hoe snel by dit ook bad gedaaD, veel baatte het hom niet, daar vrouw P. hem spoedig had achterhaald en de teruggave van het horloge vorderde. Blijkbaar in zijn schik er zoo af te komen, gaf hy daarop het horlogo terug en ging er toen ylings van door in de richting van De Bilt, terwyl vrouw P. zich weder naar huis spoedde en toen tot de onaangename ontdekking kwam, dat de man behalve het horloge, ook de portomonnaie met eenig geld had ontvreemd. De politie doet onderzoek. Het Am8terdamsch „Hbl.meldt het volgonde: „Voor den blindgeschoton fuselier Pieter Tolstra ontvingen wy heden nog f 10 van M. B. en 3.50 van H. Dit vormt met de reeds verantwoorde gelden een bedrag van 160,815." In het laatste getal zal boogstwaarschyniyk wel eon klein foutje geslopen zyn. By gelegenheid van de kronings feesten wordt door de Kon. Ned. Pyrotech- nische fabriek firma G. J. Ruysch, te Utrecht, een prys van 200 uitgeloofd voor de beste 8lotdecoratie van een groot vuurwerk. De ont werpen moeten vóór 1 October a. s. ingediend worden. J)e jury zal worden gevormd door de direc teuren van publieke werken te Rotterdam en Utrecht en den directeur van bovengenoemde fabriek, by wien inlichtingen zijn te bekomen. Mr. Van Houten invoerder van de doodstraf. - „Tavenu" deelt de volgende mop mede: „Heb je al gehoord, dat de doodstraf weer in ons land is ingevoerd 7" „Neen" „'t Staat in de kieswet": „De Regeering zorgt voor lysten, waarop te lezen zyn de namen oer kiezersdie boven de lessenaars worden opgehangen l" Id don kaashandel kwam sedert ons laatste bericht nog weinig verandering, daar aan de markten nog byna geen aanvoer was van zuivere graskaas. Met de pryzen van Goudscbe hooi- en scheikaas ging het eer achter- dan vooruit, terwyl do handel even lusteloos bleef. By booge uitzondering werd voor een enkel partytje prima Goudsche 24 of 25 bedongen, docb verreweg de meeste paityen moesten voor minder dan 20 per 50 kilo van de band, enkele zelfs voor ƒ15 en lager. Met Edammer was het nog slechter gesteld dan de vorige week; voor Leidsche hooikaas wordt op h6t oogenblik nogal een tamelyke prys bedongen; met Friesche was het verleden week als met bfina alle kaas soorten: flauwe handel en lage prijzen. De verwachting omtrent de eerste graskaas, mits ze van uitstekende qualiteit zy, biyft gunstig met betrekking tot den handel in afwykende soorten echter kan weinig goeds worden voor speld. In de Alblasserwaard werd de vorige week van 16—ƒ20 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaarl liepen de pryzen van 1ste 60ort Goudsche van 22ƒ23.50, zwaardere 24 en 25, 2de soort van 16ƒ21Derby lste soort van ƒ22 en 23, 2de soort van 19—21.50; Edammer lste soort van 22 23.50, 2de soort van ƒ19ƒ21. (U. D.) Omtrent het vergaan van de „IJstroom" (kapitein Parelvliet) van de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappy, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., niet ver van de Engtlsche kust, wordt nader vernomen, dat te circa kwart voor drieën een deel van het volk gewekt werd door twee stooten op de stoomfluit. Het naderende stoomschip „Bittem" bleek echter reeds te naby, altbans vóór allen aan dek waren, had reods de aanvaring plaats. De „Bittern" liep de „IJstroom" by het luik voor in. Onmiddellyk konden zy, die boven waren, toen de aanvaring plaats had, zich op de „Bittern" reddendit moet ook geschied zyn met een groot deel van de passagiers. Toen de „Bittern" losraakte, bleef nog een deel der equipage achter, o. a. de hofmeester met zyn 14-jarig zoontje, een machinist en twea stokers. Dezen zochten het ïyf te bergen in do reddingsboot. Die aan stuurboordzyde was reeds onklaar geraakt. Ook met deze tweede toot had men groote moeite haar uit te zetten. Mair met groote krachtsinspanning gelukte het toch en do rest der equip ige kon zich met deze boot redden. Een minuut later zonk de „IJstroom." Wat de twee verongelukte passagiers be treft, omtrent hetgeen mej. K. wedervaren is, weet men geen bijzonderheden De andere passagier, de heer Van P., was nog op het laatste oogenblik by de bemanning, die op het uiterste moment de „IJstroom" in de reddingsboot verliet. Men ried hem zich niet te verwyderen, maar de man, die reeds oud was en 6lecht van gezicht, ontbrak, toen men de boot verliet. Da „IJstroom" moet betrek- kelyk vry lang op zyne lading gedreven hebben. Daar de „Bittern" Diet ver verwyderd was, bereikte de reddingsboot haar'spoedig en heeft de „Bittern" nog een sloep uitgezon n om nog een matroos op te pikken van de „IJstroom", die te water geraakt was. De bemanning is vol lof over de behandeling op de „Bittern" en verder te Londen, waar zy van het noodige voorzien zyn, daar veltn alles verloren hebben en ongekleed hun lyf moesten bergen. Gisterochtend kwam de be manning per Harwich-boot via Rotterdam te Amsterdam Er waren 16 passagiers aan boord, met de bemanning mede 39 personen. Te Buinen is door turfgravers ruim 1'/, M. diep in het veen gevonden het nog gaaf geraamte van een rund. Dinsdag viel in de werkplaats der yzergietery van de heeren Wiegerinck Co., te Nymegen, een yzsren gebint, bestemd voor eene brug, om en kwam terecht op den rug van den smid J. Elders, die, behalve uit en inwendige kneuzingeD, "twee ribben brak. Elders, naar bet ziekenhuis overgebracht, ver keert niet buiten levensgevaar. Woensdag werd van Nymegen naar Arnhem gevankelyk overgebracht mej. A. J. E. B., oud 53 jaar en zich uitgevende, voor ziekenverpleegster, en sedert kort als zoodanih to Nymegen aan de Paulstraat ge vestigd. Mej. B. had eenigen tyd met mej. S. samen gewoond en van haar eenige kleine effecten ontvangen om deze in bewaring te geven, omdat zy naar elders vertrok, maar in plaats van deze in deposito te geven, bad mej. S. achtereenvolgens verkocht en ten eigen bate aangewend. Ook had ze nog getracht om by een notaris voorschot te verkrygen op eene hypothecaire schuldbekentenis van mej. S. Wegens gebrek aan plaatsruimte in de gevangenis te 's Hertogenboscb, werden Woensdag 5 mannelyke gevangenen overge bracht naar die te Roermond, ten einde aldaar hun verderen straftyd te ondergaan. De beer Straver, te Nederhemert, vierde dezer dagen zyn 101ste verjaarfeest. Da oude man geniet nog qqu volmaakte ge- zoudheid en is vry van alle gebreken, die de ouderdom gewoonlyk met zich brengt. Twee magere varkens te Zeven huizen (Z. H.), pas by een vet varken in 't land gelaten, vielen dit laatste zóó verwoed aan, dat het binnen weinige oogenblikken het leven liet. De komst van den boer ver hinderde den bloeddorstigen bee3teD, hun dikken natuurgenoot met huid en haar op te etenl Een vrouw te Stolwyk, die, geiyk breisters wel moer doen, de onvoorzichtigheid had een breinaald in het oor te steken on in die houding haar arm stootte, kreeg de naald zoo diep in het oor, dat ze waarschynlyk aan dien kant doof zal blyven. Er zyn nog altyd drie slacht- offers vaD den brand in den „Bazar de la Charitó" te Parys niet begraven. Hun lyken, die nog niet herkend waren, staan in de Morgue, maar nu geen rechthebbende is komen op dagen, heeft de rechter van instructio verlof gegeven hen by te zetten. De Parysche gemeenteraad moet n i In overleg met den prefect van pol;tie den dag dor begrafenis vaststellen. Door een waterhoos werden den 7den Juni te Boiron (dep. Isère) talryke papier- fabiieken, zyJe- en lynwaadweveryen vernield of erg beschadigd. Hst riviertje Morge steeg plotseling tot 6 meter hoogte. De aangerichte schade wordt op 10,000.000 fr. geschat. 4000 arbeiders zyn voor minstens twee maanden werkeloos geworden. De stad en de| nabuur© schap bieden een beeld van verschrikelyke verwoesting aan. Des avonds werden twee lyken van vrouwen gevonden, zes personen worden vermist. Twaalf bruggen zyn wegge sleurd, de verbindingen zyn verbroken. De soldaten bouwen noodbruggen. In de nabyheid van het huis van een lid van den gemeenteraad van Barce lona werd een dynamietbom geworpen, waar van de ontploffing een betrekkelyke schade aanrichtte en grooten schrik in de stad deed ontstaan. De dader is nog onbokend. Men ver moedt persooniyke wraak. Uit AtheDe wordt 8 Juni gemeld: By graafwerken op den Halkomataheuvel in het Oetagebergte werden de ruïnen van een tempel in Doriscben styl gevonden, die met den tempel van Athena Apteros op de Akro- polis groote overeenkomst moet gehad hebben. Twee wetenschappelijke expe dities hebben gelyktydig het onderzoek van den tot dusver nog zoo goed als onbekenden Sfc.-Eliasberg, op de grens tusschen Alaska en Br.tsch Noord Amerika gelegen en welks hoogte op 5200 tot 5900 meter aangegeven worjt, ter hand genomen. De eerste der beide expedities is met behulp van de regee- ring der Vereenigde Staten uitgerust en staat onder aanvoeriDg van Henry G. Bryant, van Philadelphia, dio op den 18den Mei met ver scheidene begeleiders, van wie twee vroeger reeds de bestyging van den berg probeerden, naar Alaska heongetrokken. De tweede expe ditie is door den Italiaanschen prins Luigi Amadeo van Savoye, een neef van den koning van Italiö, op touw gezet. Hy verliet in ge zelschap van verscheidene Alpen-gidsen op den 17den Mei Rome en hoopt teuen het einde van Juni aan den voet van het St. Eli; 8 gebergte aan te komen. In de Vereenigde Staten denken verscheidene professoren van de geologische bureaux, zoowel als de presi dent van de Appalachian gebergte-vereeniging zich by de expeditie van den prins aan te sluiten. Een nieuwe tocht naar de onbe kende Noordpoolstreken is beraamd door den Amerikaanschen zeeofficier luitenant Peary. Vooraf zal hy een tocht ondernemen Daar, de Walvischbaai aan de Noordwestkust van Groenland. Hy vertrekt 10 Juli mtt drie wetenschappeiyke expedities, die naar Labra dor, Baffisland en Groenland zullen gaan om den plantengroei, de ysformatie en de volkeren- kunde van de noordeiyke streken te be studeren. Hot volgend jaar gaat luitenant Peary op zyn eig -rdyken Noordpooltocht uit. Hy ver trekt in Juli en neemt slechts een beschaafden reisgenoot mode, een geneesheer. Blanken hebben meer behoe!t9 aan voedsel en aan verscheidenheid van levensmiddelen dan Eskimo'sdaarom zal de ontdekking3 reiziger aan de Walvischbaai zyn expeditie aanvullen met zes Eskimo-families. Aan de Sherard Ostorne fjord op 81° Nb. zal een kolonie worden gesticht en oen proviandma gazijn ingericht. Omstreeks Maart 1899 begint de tocht naar de Pool. De expeditie zal tot het eind van Groenland gaan en zich verder een weg trachten te banen over het ijs. Luitenant Peary hoopt, al bereikt hy do Pool niet in allen gevalle de Noordeiyke grens van het; land te kunnen bepalen. In het zuiden van Hongarije worden vreeselyke verwoestingen aangericht door de overatroomingen. Pancsova wordt bedreigd, en in Glogon zyn do meeste huizen iDgezakt. Elders hebben de boeren de dyken doorgestoken om bun dorp te reddon. Tusschen Tsupria en Jagodina, in Servië, is een boot met de internationale p03tmail omgeslagen. De postambtenaar verdronk, en, de mail ging verloren. Haarlemmerstraat 134-136. 4878 12n v w W v W V v

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5