N°. 11438 Vrijflao; 11 Juni. A°.1897 (geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nontmër bestaat uit TAVEE Bladen. Leiden. 10 Juni. Feuilleton. Jonkvrouw Denise. LEIDS DAGBLAD. PRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel mesr f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Gisteravond trad in de Gehoorzaal, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging, als spreker op de zeereer- waarde heer P. H. Ermann 3. J. De groote zaal was geheel gevuld, niet slechts met Katholieke, doch ook met anti-revolutionnaire kiszers. Behalve het bestuur der anti- revolutionnaire kiesvereeniginsr was ook de candidaat der Katholieken en anti-revolution- nairen, de heer A. E. Van Kempen, aanwezig. Nadat de president dtr Katholieke Kies vereeniging met eenige wekpreken e woorden van welkom en opwekking <i- vergadering had geopend, verkreeg pater Ermann bet woord Spr. ving aan p»et kortelyk t« weerleggen de vele beschuldigingen en lasteringen, die aan zijn adres in de laatste woken waren aange troffen in schier alle liberal" bladen Vooral protesteerde hij krachtig tegen de lage, iet te bewijzen beschuldiging als zou hij slechts liefde voor het vaderland en het Oranjehuis huichelen. Tot onderwerp zijner gloedvolle rede had P. Ermann gekoz n: het verbond tusschen Katholieken en ai ti-revolutiODnairen. Dal ver bond had een negatieven en een positieven kant: negatief, ir zo >verre het was anti-libo raai, positief in zooverre als het gemeen schappelijk doel washet verkrijgen wan een Christelijke meerderheid in do Kamers, en daardoor van een Christelijke regeering. Spr ontkondo volstrekt niet, dat de liberale party talrijke kundige en achtenswaardige leden telde. Maar dat mocht er de Katholieken ert nnti revolutionnairen niet van af houden, om het liberalisme te bestrijden. r Geen strijd teger personen mo*st worden gevoerd, maar strijd uit beginsel tegen be jjinselen, die volgens spr. in hun consequente practische to°passing noodlottig waren voor den godsdienst, voor het vaderland en voor het Koningshuis. Daarom hadden anti revo- lutionnairen on Katboü ken zich overal ver- eenigd, daarom moe-ten zij ook in Leiden samengaan Één geloof in een persoonlijken God, in den gekruisten Christus, in een eeuwig leven hiernamaals, hield hen ver- eenigd. Zij allen wenschen gelykelyk, dat in 's lands ïegeenng rekening zal gehouden worden, ni t slechts met de rechten van den menscb, maar op de eerste plaats met de rechten van God. M.t een krachtige aansporing tot de kiezers, om allen als één man te gaan stemmen op den gemeenschappelyken candidaat, do heer A. E. Van Kempen, besloot spr. onder dave rende toejuichingen zijn herbaaldelyk door applaus onderbroken rede. Na een hartelijk dankwoord van den presi dent der Katholieke kiesvereeniging, verkreeg ook nog de heer A. E. Van Kempen het woord. In een korte maar enthusiaste rede sprak hij de kiezers toe; hy verheug ie zich over hun samengaan, omdat er veel was, dat hen vereenigd hield, omdat ook hy het vond in het belang van Nederland en van Oranje, dat er eene Cbristeiyke regeeringsmeerderheid in de Kamers kwam. Mochten Leidens kiezers hem naar de Tweede Kamer afvaardigen, hy 20U aanstonds medewerken om de programs der beide partyen te helpen uitvoeren en zóó het krachtige woord te maken tot een mach tige daad. Hy herinnerde er ten slotte aan, dat de sociale wetgeving in beide programs op den voorgrond gesteld, terwyi juist op dat punt de liberalen zoo wanhopig ver deeld zyn. Met een harteiyk woord van dank sloot de president de vergadering. -• Naar wy vernemen, zal de heer A. E. Van Kempen, de candidaat der anti-revolu- tionnairen en roomsch katholieken in het district Leiden, Maandag-avond, 14 Juni, in de groote zaal van het Nutsgebouw voor de kiezers van dit district optreden - Wy vernemen, dat dezer dagen aan alle kindervrienden de lyst zal worden aange- bod-n vanwege „Vereeniging tot Bevorde ring van Geregel i Schoolbezoek Wie h- vorige jaar de vroolyke kinder schaar gezien heeft, opgaande van „Musis" langs Hoogewoerd en Breestraat naar het Noordtinde, waar de trams gereed stonden om ha; r op te nemen en naar het feestterrein te brengen, zal voorzeker gaarne aan de in dit jaar ontslag*' berlingen der scholen van on- en minvermogenden, zoowel openbare als byzonder een dergelyk genot willen bereiden. Het bestuur van bovengenoemde Vereeni- ging zal, als gowoonlyk, zyD uiterste best coen om d*o kinderen een aangenamen dag te bezorg- n. Doch het heeft daartoe den geldeiyken steun van de ingezetenen noodig, te w^er, omdat de annexati* een grooter getal leerlingen onder zyn bereik heeft gebracht. Mogen de bydragen van dien aard zyn, dat het feest zal kunnen doorgaan en geen der in de termen vallende kinderen daarvan be hoeft te worden buitengesloten t By de door de directie der marine te Amsterdam gehouden openbare aanbesteding was het minst ingeschreven voor delevering van vlaggendoek door de firma J. en A. Le Poole, te Leiden, voor f 289.80. Ook heeft er een aanbesteding plaats gehad ten dienste van de centrale magazijnen van militaire kleeding, uitrusting, enz., te Amster dam, van 2100 kilogram kapok, ten behooVe van het nachtleger, waarvoor do heeren R. M. Beuth en Zonen, alhier, de minste inscbry vers waren en wel tegen den prys van f 88.39 per 100 kilogram. Benoemd is tot onderwyzer aan een school met don Bybel alhier de heer J. Griffioen, te Langeruigeweide. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 11 Mei wordt hedenavond alhier verwacht. Geslaagd is voor het akte-examen L. O. mej. E. J. Visser, te Langeraar, by Alfen. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heer Kouw, die door de liberalen in district I ?e Amsterdam gesteld werd en de candidatuur aanvaardde, verzocht zich te mogen terug trekken ten behoeve van den candidaat der radicalen en der afdeeling van de Liberale Unie, mr. Kerdyk. De oud-luitenant-kolonel der mariniers J. J. Sosr, die te 's-Gravenhage in 80-jarigen ouderdom is overleden, engageerde zich in 1835 als marinier der 3 Je klasse. Vier jaren later reeds werd by benoemd tot 2den luite nant by het corps mariniers, by welk wapen hy achtereenvolgens de verschillende rangen doorliep, totdat hy in 1871 benoemd werd tot luitenant-kolonel. Eenigen tyd later verliet hy den dienst met pensioen. GedurenJe zyn diensttyd als officier, was Soer op onderscheidene boderas geplaatst om bevel te voeren over de aan boord zynde mariniers. In 1850 werd by gedetacheerd by het Kon. Instituut voor de Marine te Medem- blik. Na in 1862 belast te zyn geweest met het bevel over de mariniers te Hellevo9tsluïs, werd hem nog datzelfde jaar het commando opgedragen over het garnizoen mariniers te Rotterdam. Als zoodanig oogstte de toen- maligo majoor Soer (tot welken rang by by k^uz-ï was bevorderd) de byzondere tevreden heidsbetuiging in van den minister van marine over de oordeelkundige wyze, waarop door hem het garnizoen te Rotterdam werd ge commandeerd. Dat de wyze, waarop majoor Soer bevel voerde, ook door het gemeente bestuur van Rotterdam op prys werd gesteld, bleek wel het best hieruit, dat dit college zich in 1871 tot den minister van marine wendde met verzoek om de verplaatsing van den be kwamen commandant naar Willemsoord in te trekken. Dit verzoek werd echter afgewezen. Onder meer andere speciale werkzaamheden was de thans ontslapen officier destyds lid van de commissie tot wyziging dor exercitie met de marioe-handwapeneo. Hy verwierf ook nog de dankbetuiging der Regeering voor den aan den dag gelegden yver by de daarstelling van het ingezonden gewyzigd ontwerp regle ment op den inwendigen dienst van het corps mariniers. Do generaal-majoor DoormaD, comman dant der bereden artillerie, vertrok heden naar Amersfoort. De gemeenteraad van Gouda heeft in zake het inklaringskantoor besloten aan den minister te kennen te geven, dat hy, de be- reiiverklaring van Z. E. om de vestiging van zulk een kantoor aldaar to bevorderen waar- deerende, niettemin geene vryheid heeft ge Yonden de voorwaarden, door den minister gesteld, te aanvaarden, en wel omdat daarby uitsluitend sprake^is van eene losplaats alleen voor den. in\oer ;wan goederen langs spoor wegen, terwyl njêst het oog op het feit, dat de meeste goederen uit het buitenland niet langs spoorwegen, maar langs waterwegen aldaar ingevoerd worden, belangrijke uitgaven voor een losplaats, als bedoeld worot, niet ten laste van de gemeente kunnen worden gebracht. De gemeenteraad van Breda heeft den gasprys van 6 tot 5 cents per ML verlaagd. In de „Haagsche Sprokkelingen" van het „Utr. Dbl." lezen wy het volgende: „Gelukkig, dat we nog een gemeenteraad hebben! Wie weet wat er met het Museum van Volkenkunde gebeurd zou zyn, als weer geen hadden gehad! Dan zou de Kamer van Koophandel met het Haagsche departement van Nyverbeid alléén gestaan hebben, om de belangen van onzen koophandel en onze Dy verheid te verdedigen, en wellicht zou, tegen alle logica io, do Tweede Kamer dan toch op zekeren dag hebben beslist, dat de verzameling ethnographische voorwerpen gesteld, dat zy eenige nuttigheid bezit alleen van practische waarde zou kunnen zyn voor aanstaande Indische ambtenaren, en met verwerping van het legaat, door mr. Van Houten „in extremis" aan Den Haag toegedacht, opdat men hier althans zyne ministeriöele nagedachtenis zou zegenen, ware ons wellicht die gelegenheid ontgaan om byv. op een guren Pinksterdag gasten van buiten de stad eenigen tyd aangenaam en nuttig onder dak te brengen door een bezoek aan die rariteiten verzameling. „Maar we hebben, gelukkig, oen gemeente raad, en daarin zit iemand, in wiens persoon een verbindingsteeken aanwezig is tusschen die officiëele vertegenwoordiging der burgery en eenige uitgelezen gezelschappen, die in klein comité de belangen van stad eD land behartigen, met het gevolg, dat Vrydag is b(.sloten, tot de Tweede Kamer een adres te richten, waarby de Raad der gemeente 's-Gravenhage haar eerbiedig („doch met", enz.) vorzoekt, aan het wetsontwerp in quaestie hare goedkeuring te willen verleenen. „Ik stel my voor, dat de Kamer, na over 10 a 20 dagen vermoedelyk gansch anders te zyo samengesteld dan op die moment, tusschen 25 Juni en September niet nog er eens zal samenkomen om kalmpjes eenige niet dringend r.oodige zaken af te doen. Van de gering schatting des heeren Van Houten voor „publieke opinie" weet men alles af, maar dat hy, na denkeiyk minister op disponibiliteit to zyn ge worden, de Kamer nog eens zou gaan bewegen, e n wetje af te doen, dat in elk geval 1898 ook nog wel kan afwachten, schynt my toch ondenkbaar, en dat gestald die onwaar- schy'niykbeden gebeurden toch de Kamer dat museumwetje zou aannemen, is wol allerminst aannemelyk. Heel erg veel practische beteekenis had dan ook 's Raads besluit tot adresseeren niet, daargelaten nog, dat de Raad aan de Kamer eigenlyk niet behoeft ts komen vertellen, dat 's-Gravenhage dat museum er (op 's lands kosten) nog wel graag by zou hebben. Maar toch is 't eene heele gerustig- heid, dat mr. Mulder er aan dacht, zulk e.n adres te doen verzendeo, en zyne mede raads leden daaraan hunne goedkeuring gaven, want verbeeld u eens, dat 't niet geschieJ ware! „Ik heb dat museum van et'nnographie nog niet gebezigd gezien als argument voor de herkiezing der heeren Conrad en Guyot als Kamerleden. Maar dat kan nog komen. (Mr. Mulder is, geloof ik, ook een der leidende persoonlykheden in de nieuw-conservatieve kiesvereeniging). Mocht men het, door overvloed van stof, tot dusver vergeten hebben, dan vestig ik er de aandacht op. Volgens mr. Mulder is het bezit van dat museum voor Den Haag van zeker niet minder bel n? dan de wyzigi g van de gemeentewet 't was, en dus mag men aan nemen, dat de kiezers, die weinig voelen voor Van Houten's politiek of andere programmen, ter wille v^n die rariteitenverzameling wel ia vuur zullei!^geraken." Kolonel De Bas, die tegenwoordig in Engeland veitoeft om in opdracht va onze Regeering nasporingen te doen aan,a nde den slag van Waterloo, in d? „Wa'erloo- papers" der familie Wellington, is dezer dagen door de hertogin van Albany in audiëntie ontvangen. De hertogin toonde veel belang stelling in de zaak. Volgens een bericht uit Weenen heeft de Fran8cbo regeering haar voorstel om tot .gouverneur van Creta een NederUndscb of Belgisch onderdaan te benoemen, herhaald De heer M H. Van 't Kruys, organist van de Grooto Kerk en leoraaraan de muziek school van Toonkunst te Rotterdam, is be noemd tot directeur van „De Harmonie," van de zangvereeniging eu van do muzi.kschool te Groningen. Door h.t Comité van het Internationaal Congres van Architecten, te Brussel te houden van 28 Augustus tot 2 S ptember, zfln ver schillende eereloden van het Congres benoemd, o. a. dr. P. J. H. Cuypers, de Engelsche architect Alfred Waterhouso, de hear Salm G.Bzn., voorzitter van de Maatsch. t bev. der Bouwkunst, en de heer Jos. Tb. J. Cuypers, voorzitter van het genootschap Architectura et Amicitiae." Ter naturalisatie zyn aan de Tweede Kamer voorgedragen: F. A. Groussot, zonder beroep, te Baarn; J. J. Fenciel, schipper, te Rotterdam; A. Daran, student in de godge leerdheid aan de Ryks-umversiteit te Utrecht; W. E. Hoffmann, leerlooier, te Eindhoven; V. Poss, schipper, te Amsterdam; Th. H. Dielen, slager, te Venloo; J. FendtJ, schipper, te Rotterdam; en B. Grün, commissionnair, te Amsterdam. Candidaten der kiesvereeniging „Rotter dam" voor je Provinciale Staten van Zuid- Holland zyoin district IV te Rotterdam mr. J. Rombach; in VP. R. Mees. Het bestuur voor do Krimpenerwaard- spoorwegmaatschappy te Schoonhoven werd in bet bezit gesteld van een nu reeds geheel uitgewerkt en vereenvoudigd project voor den locaalspoorweg Gouda Schoonhoven. Naar men mededeelt, bestaat het voornemen deze belangryka aangelegenheid op nieuwen grond, slag vorder voor te bereiden totdat een vol ledig succes zal zyn verkregen. Hr. Ms. fregat „Van Sp yk," onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. G. Snethlage, heeft Alexandrette bezocht en is 8 dezer van daar naar Smyrna teruggekeerd. De officier van gezondluii lsie kl D. De Bois Jr., uit Oost Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De 2de luit. A. M, Van Genderen, van het 6de reg. inf. te Breda, is bestemd om met 1 Oct. op te treden als leeraar by den hoofdcursus te Kampen. 61) Zulk een zeereisje zal u geheel opknappen, en als een ander mensch kuot ge dan over twee jaar, als ge wilt, weer naar uw ouders terugkeeren." Neen, Aloys! Het is onmogeiyk. Ik kan u alles niet in byzonderheden uitleggen. Er is een belofte by in het spel. Ik heb myn eerewoord aan iemand gegeven, en zoowel myn menschelijk gevoel als myn eer leggen my den plicht op, om onmiddellyk aan land te gaan." Wie heeft u dit briefje geschreven?" vroeg do luitenant nieuwsgierig. Een liefdezuster uit het hospitaal van Marseille", antwoordde George, terwyl hy met groote moeite zyn ontroering bedwong. Toen richtte hy zich tot den jongen matroos, die hem de boodschap had overgebracht, en zei: Ik volg u onmiddellyk in de bootl" Toen liet by zich zyn valies en zyn reis mantel brengen, en voor de laatste maal nam by afscheid van zyn vriend. Vaarwel, Aloys I" zoo zei hy, „oordeel niet al te scherp over my. Ik ben niet zoo veranderiyk als ge wel denkt. Later zal ik u alles zeggen, en dan zult ge my begrypen." Neen, biyf nog een oogenblik, George. Als ge dan onherroepelyk besloten zyt, om te vertrekken, dan moet ik u ten minste eerst een pakje overhandigen, dat ik daar juist uit Parys heb ontvangen. Er staat nieuws iD, dat wel in staat is, u van vreugde het hoofd op hol te brengen Myn hemelt Daar hoor ik het eerste signaal al! Over twee minuten lichten wy het ankerVaarwel, beste vriend! God zegene u. Schryf my spoedig. Vergeet het pakje niet!" Haastig drukten beiden elkaar de hand, en George stapte in de boot. Een half uur later stond George al in de spreekkamer van het hospitaal te Marseille te wachten. Er waren veel menschen en de zusters met haar witte kappen gingen onop- houdelyk in en uit en spraken na met dezen, dan met genen. Eindeiyk trad een der liefde zusters op George toe en vroeg hem, wie hy wilde spreken. Zuster Denise," stamelde hy verlegen. Ik ga haar dadelyk roepen," luidde het antwoord. In angstige spanning ging by zitten. Zyn hart klopte onrustig, nu hy Denise in zulk een hem geheel vreemde omgeving en onder zulke omstandigheden moest terugzien. Nieuws gierig richtte hy zyn oogen op elke witte kap, die in de deur zichtbaar werd. Eindeiyk zag hy er eeD, waaronder hy het gelaat kon onderscheiden van haar, in wie hy vroeger zooveel belang had gesteld. Zuster Denise was in het minst niet ver anderd, maar toch kwam ze hem veranderd voor, of misschien zag hy haar met andere gevoelens aan dan vroeger. Hy was nu eeniga- zins minder onrustig dan toen hy de spreek kamer binnentrad. Hy volgde zuster Denise eenigen tyd met de oogen, totdat ze hem eindelyk bemerkte. Denise had aan elke hand een klein kind. Beiden waren gekomen om hun vader te bezoeken, die ziek in het hospitaal lag, en Denise zei tot de vrouw, die de kinderen was komen brengen, dat ze over acht dagen weer er mee terug moest komon. Toen trad ze op een grysaard toe, die met het hoofd op zyn wandelstok zat te leunen, en ze praatte en schertste even met hem. Vervolgens las ze eenige papieren door, die haar worden aan geboden door een jong, bleek soldaat, wiens arm in een verband was gewikkeld, en ze wees hem het bureau aan, waar hy zich moest aanmelden, om in het hospitaal te worden opgenomen. Allen vonden een open oor voor hun klachten en allen hingen aan haar lip pen, om eeDige woorden van troost daaruit op te vangen. Het was een treffend schouw spel, haar met lichten tred en een vriende- lyken glimlach op de lippen alle bezoekers te zien rondgaan. Maar terwyl George haar oplettend aan zag, kwam het hem voor, alsof Denise De la Pinède een groote verandering had onder gaan, en hy beschouwde baar thans met geheel andere gevoelens dan vroeger. Het was alsof de vurige genegenheid, die hy vroeger voor het bekoorlyke meisje bad ge koesterd, t09n zy nog op het kasteel „La Pinède" zyn moeder in haar ziekte had ver zorgd, opeens als by tooverslag was ver dwenen, toen hy tegenover zuster Deoise stond, met haar zacht voorkomen, Met vriendeiyken glimlach trad ze op den jonkman toe en zei: O, zyt u daar, heer graaf 1 Ik zou u gaarne eens even spreken." By deze woorden was het alsof er een groote kalmte in het gemoed van den jonkman neerdaalde. Denise vervolgde aldus: Ik hoop, dat u het my zult willen ver geven, dat ik er een oogenblik aan heb dur ven twyfelen, of de laatste wensch van een stervende, en Dog wel van den ouden, trou wen Vincent, die u in uw jeugd verzorgd heeft, en die u nog zoo gaarne vóór zyn dood wilde zien, voldoende zou zyD, om u te be wegen uw plan te laten varen. Daarom moende ik, dat het misschien noodig kon zyn, u te herinneren aan de belofte, die u my vroeger gegeven hebt, en een beroep te doen op uw eerewoord, dat u misschien al vergeten waart." Ik heb niets vergeteD," zei George, „en ik bedank u, omdat u het my gemakkeiyk hebt gemaakt te kiezen tusschen twe9 plichten, die my even gebiedend toeschenen." Met uw eersten plicht bedoelt u zeker, den ouden Vincent op zyn sterfbed te komen troosten, niet waar, graaf? Maar wat bedoelt u met den anderen plicht?" Terwyl Denise deze woorden sprak, kwam er op haar gelaat een glimlach, waarover George zich wel een weinig geraakt gevoelde. Hy bloosde en antwoordde: Zou ik u één vraag mogen stellen, zuster Denise? Toen u my geschreven hebt, om van my de vervulling van myn belofte op te eischen, en daardoor myn vertrek tegen te houden, hadt c. toan geen ander doel dar te bewerken, dat ik den ouden Vincent nog op zyn sterfbed zou gaan bezoeken?" Neen, heer graaf", zei Denise op be slisten toon, „ik had nog een ander doel, nameiyk om u te beletten, een onverstandig» en tevens een ongeoorloofde daad te ver richten." "Wat bedoelt u daarmee? Hoe kunt u over myn handelingen een oordeel vellen? U weet immers niet, wat myn bedoelinger daarby zyn?" Dat is ook niet noodig. Het is voor my voldoende, dat ik weet, dat u getrouwd zyt met een meisje van onbesproken levenswandel, en dat u, zonder haar toestemming te hebben^ gevraagd, en zonder uw ouders bericht daar van te hebben gezonden, alleen volgenj uw eigen goeddunken hebt gehandeld, en uw huiselyken haard, uw echtgenoote en uw plichten in den steek hebt gelaton, waar- schijnlyk in een aanval van toorn of moede loosheid." By deze woorden zag zuster Denise den jonkman zóó doordringend aan, dat by ver legen de oogen neersloeg. Een oogenblik bleef hy zwygend staan, met vuurrood gelaat en gefronste wenkbrauwen. Eindelyk begon hy te spreken, om zich te rechtvaardigen, en wei op eenigszins hoogen toon, hoewel de vrees, om door de andere personen in het vertrek gehoord te worden, hem zyn stem eenigszins in bedwang deed bouden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1