PERSOVERZICHT. schappeiyke hervorming in ons Parlement de spits heeft afgebeten, moet op zijn plaats in de Tweede Kamer worden gehandhaafd. Het komt mij daarom voor, dat de heer Kouw, in het belang der beginselen, welke hij voor staat, een daad van opoffering, maar tevens van beleid zal doen, door thans zijn candi- datuur op te geven. Waar zulke groote belangen op het spel staan, moet m. i. aan overwegingen van zuiver persoonlijken aard het zwijgen worden opgelegd. Mocht uw redactie deze zienswijze willen ondersteunen, dan zou zij naar mijn oordeel in hooge mate kunnen bijdragen tot opheffing van een geschil, waarbij geen der betrokken partijen in het wezen der zaak eenig belang heeft. Men beschouwe overigens dit schrijven als eene individueels uiting van iemand, wien de persoonsquaestiën bij deze verkiezing niet warm kunnen maken, doch als velen belangstelt in de groote vraagstukken, welke achter deze verkiezingszaken verscholen liggen. Uit Be Standaard: Nog altoos het dogma. Nog steeds houdt men van de zijde der Doctrinairen vol, dat hooger tarief den invoer kort wiekt, en dat minder invoer op achteruitgang ook van den uitvoer moet uitloopen. En dit dogma steunt dan op de onderstelde wet, dat goederen alleen met goederen betaald worden. Nu heeft men bij onze Oosternaburen die zelfde profetie laten weerklinken, toen men ook daar op zelfbehoud bedacht werd. En wat waren nu de uitkomsten? Verminderde de invoer? Integendeel, de invoer nam van '86 tot '95 toe met ruim 1300 millioen Mark. Niet de aigemeene handel, die ten deele s c h ij n, maar de bijzondere handel, die reëel is, stond in 1895 op 4,246,100,000 Mark, en in 1886 op 2,944,800,000 Mark. En wel klom de bevolking in die jaren van ruim 47 tot bijna 52 millioen zielen, maar naar dien maatstaf had de toeneming slechts een 10 pCt. moeten bedragen en dus 3,243,400,000 hebben moeten beloopen. En zie, bet totaal klom tot bijna een milliard meer. Er was dus niet alleen geen daling, maar reusachtige klimming van invoer. En ook de uitvoer ging noch achteruit, nosh was stationnair, maar ging evenzoo vooruit, met bijna vierhonderd millioen Mark. Waar blijft dan nu de bewering, dat hooger tarief den handel nekt? Neon, achteruit gegaan in zijn handel is niet Duitschland, maar proportioneel juist Engeland. En niet weinig ook. In 1876 had Engeland voor zich alleen nog 23 procent van den geheelen wereldhandel. Tbans nog maar 18.7 pCt. Duitschland daarentegen bleef ook propor tioneel op tien en een breuk staan. Waar is Simeon? Het Handelsblad is in de wolken over een „e zeis kin n e- b a k k e n", zijn redacteur door Be Neder lander aan de hand gedaan. Roomschen en Anti-revolutionnairen stonden eens, zoo roept het in vervoering uit, als „Philistynen" en „mannen van Juda" tegen over elkander, maar helpen thans elkaar om den liberalen Simson te binden. Maar kwaad zal hot hun bekomen. Immers, ook deze Simson grijpt straks zijn ezelskinnebakken, en slaat ze voor den grond, „één hoop, twee hoopen, meer dan duizend man." Dit lezende, dachten we zooJa, a 1 s de Liberalen een Simson hadden, dan konden ze misschien nog wonderen doen. Maar dit is juist hun ongeluk, dat geen Simson onder hen is opgestaaD, en dat ze, om nu ook eens Bijbeltaal te gebruiken, veel eer donken doen aan de mannen, waarvan Nahum 2: 4 zegt: „Ze loopen door elkander henen als de bliksemen." Anders gezegd: Ze hebben geen hoofd. Blijft alzoo alleen het „ezelskinnebakken." Ons dunkt, een niet zeer fijn gekozen wapen in het ridderlijk stembustornooi. borgen, dat zij aan de door hem gestelde oiscfièn voldoen. Dat het gebrek aan een bandels-academie of handels-instituut 6y velen onzer jonge koop lieden gevoeld wordt, bewijst het groot aantal van hen, die zich jaarlijks aan de handels scholen van Duitschland en België laten in schrijven. Afgescheiden van het directe belang, dat de handel heeft bij een zorgvuldige oplei ding van zijn dienareD, is het veelzijdig nut, dat onze handel direct en indirect zou trekken van de tijdelijke vestiging van tal van jonge kooplieden uit den vreemde aan een staats instelling, waar degelijk handelsonderwijs ge geven wordt, niet gering. Het kan aanleidiDg geven tot het vestigen van internationale relaties of tot het weer aanknoopen van be trekkingen, die sedert lang ten onzen nadeele werden afgebroken. Wil Nederland eene eervolle plaats onder de handeldrijvende natiën innemen, dan dient er zorg voor gedragen te worden, dat onze kooplieden dat heldere inzicht in zaken heb ben, dat thans allerminst ontbeerd kan wor den en dat zonder degelijke opleiding niet wordt verkregen. De Haagsche Kroniekschrijver der Nieuwe Groninger Courant zegt: Het Scheveningsche seizoen is ge opend; Mannstiidt en zijn onvolprezen kapel heerschen weder in ons Kurhaus, Maar het eigenlijk badseizoen is nog niet aangevangen. Vermoedelijk zal eerst na 15 Juni de gelegen heid worden gegeven om in zee te baden. Dit belet niet, dat er nu al liefhebbers zijn, die 's morgens zich in de golven werpen, voorbij het „Hótel d'Orange", op eeD, vooral op dat uur, nogal verlaten plek. Zelfs dezen morgen, toen 't mistig was en de kou de wandelaars zelfs van het strand verdreef, zag ik een 4-tal onverschrokken zwemmers in 't zilte nat. Wèl moge het hun bekomen 1 Het Valkenbosch, een uitgestrekt terrein in het verlengde van onze nieuwe wijk „Duinoord", is door of namens de erfgenamen van wijlen prinses Sophie der Nederlanden aan een onzer bouwmaatschappijen verkocht. Het schijnt dus wel, dat de eigendommen van de groothertogin van Saksen bestemd zijn om successievelijk aan de markt te worden gebracht en dat de bepaling, dat „Buitenrust" en „Zorgvliet" aan den Scheveningschen weg in de eerste 15 jaren niet aan de tegenwoor dige bestemming mogen worden onttrokken, geenszins de mogelijkheid uitsluiten, dat over 20 jaren onze geheele weg naar Scheveningen door villa's zal zjjn afgezet. Do boulevard, die om „Zorgvliet" is aangelegd en halfweg Scheveningen uitkomt, opent een nieuwe ge legenheid tot bevrediging van den ontembaren bouwlust der Haagsche ondernemers. Het zal niet lang duren of men gaat daar de duinen aan één zijde afgraveD, om er villa's en ik hoor zelfs nog een gróót hotel te bouwen. Een feit is het, dat in dien omtrek vlak bij en in onze Scheveningsche boscbjes het vertier steeds toeneemt en de bouwgrond met den dag in waarde rijst. Voornamelijk voor de vestiging van inrichtingen voor herstel lenden en. zenuwlijders is die streek gezocht en geëigend. Men heeft er nu, behalve de Physiatrische inrichting, met zonnebaden en Kneipp-kuren, verscheidene pensions voor zenuwlijders; dezer dagen i3 een nieuwe inrichting geopend voor electro therapie en voor verpleging van zwakken en herstellenden; er zijn drie of meer „Christelijke" Anstalten van dien aard: Jarpa, Polla enzoovoort geheeten en de behoefte blijft nog steeds groot, zegt men. Onder die omstandigheden is het te begrijpen, dat men in dezen omtrek blijft bouwen en zelfs aan een groot hotel denkt, ondanks de nabijheid van 't „Hotel de la Promenade" en het „Parkhotel", die nog altijd zeer in trek zijn. Onze gemeenteraad heeft besloten een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede Kamer ter zake van de vestiging van het E t h n o- graphisch Museum in Den Haag. De voorsteller, de heer Mulder, sprak in zijn voorstel van het ontwerp-Van Houten. Ik dacht altijd, dat naar ons staatsrecht de kroon, niet de ministers voorstellen deden aan de Staten Generaal. Omtrent oen rollend diner op de lijn derNoord-Brabantsch Duitsche Spoor weg-maatschappij wordt aan het „Utr. Dbl." geschreven De heer Voorhoeve, president directeur der Noord-Brabantsch Duitsche Spoorweg-Mij., ODlangs bij gelegenheid van zijn 25 jarigen werkkring als bestuurder der Mij. door zijne medebestuurders, commissarissen en de be ambten der lijn feestelijk herdacht, gaf als bewijs van erkentelijkheid een diner in den nieuwen restauratie-wagen, loopende tusschen Vlissingen en Wezel. De rollende eetzaal was voor 40 personen keurig-netjes en gemakkelijk ingericht, terwijl daarbij de keuken niets te wenschen overliet. Het maal was voortreffelijk bereid, de be diening net, het personeel beleefd. Bloemen en bouquetten waren overdadig aanwezig. Dit gemakkelijk rollende restaurant verschaft aan de reizigers een aangenaam verblijf, en een verscheidenheid van panorama, zooals alleen een tocht over de Bokstel-Wezellijn dit vermag te geven. Aan toosten heeft het natuurlijk niet ont broken. Een welgekozen woord van waar- deering en hulde aan do Comp. des Wagons- Ets door den heer vice-president E. C. Bois- 8svain Dz. in het Fransch gebracht, werd in dezelfde taal even keurig beantwoord door den heer Murland Evans, chef van dienst. Van Wezel over Arnhem in een dergelijk rijtuig terugkeerende, kon de berichtgever zich overtuigen van dezelfde aangename be handeling en van de billijkheid der prijzen. Een Engelsch syndicaat heeft de Multiplex schaats'-nfabriek van den heer A. Tonnies, te Groningen, aangekocht voor de som van 35,000 pj. st. 420,000) en deze zaak zal onder den naam „The Multiplex Schaats Manufacturing Company Limited" worden voortgezet met een maatschappelijk kapitaal van 50,000 pd. st. (f 600,000). Ü3 hoer Tonnies zal de zaak verder blijven leiden. Hij heeft er voorts bij de Compagnie op aangedrongen, dat de fabriek niet verplaatst worde en alzoo deze industrie voor Groningen behouden blüvo. In het Handelsblad komt, onder het hoofd Kouw contra Kerdijk in district I (te Amsterdam) het volgende stuk van mr. J. Kruseman voor: Door uw redactie is met juistheid de moei lijkheid geschetst, waarin de kiezers van vooruitstrevende richting in net 1ste district zich bij de aanstaande Kamerverkiezing be vinden. De slotsom, waartoe uw redactie komt, is, dat i9der liberaal kiezer fn dat district moet stemmen op één der drie liberale can didates opdat één hunner in herstemmiog kome met den katholieken candidaat. Dit advies wordt gegeven onder het. beding, dat alle liberale kiezers in district I zonder uitzonde ring ter stembus zullen optrekken. Nu heb ik mij de vraag gesteld, of dit waarschijnlijk is, en of niet veeleer de kans bestaat, dat meDig. kiezer, by de schromelijke verwarring, welke in het 1ste district is ontstaaD, zich van stemming zal onthouden. De ervaring leert, dat zelfs by de gewichtigste en meest principiöelo verkiezingen, het aantal thuisblyvers onder de kiezers aanzieniyk is. Hoeveel te meer zal dit het geval zyn, waar da kiezers de namen Kouw en Kerdyk tegenover elkander zien staan, in welke tegen- Itelling geen enkel politiek beginsel te ontdek ken valt? Hot komt my hierom voor, dat de oplossing hierin moet en nog atyjjd kan woTden gevonden, dat één dezer twee candidaten zich terugtrekt. Door een samenloop van omstan digheden zyn twee candidaten tegenover elkander gesteld, die op volkomen hetzelfde politieke standpunt staan. Dit is zóó onlogisch en strydt zóózeer met het gezond verstand, dat m. i. het oenigo middel moet worden aangegrepen, om aan dezen toestand nog tydig een einde te maken. Men zal daarby, naar het my voorkomt, verstandig doeD, door de zeer ingewikkelde oorzaken van dezen toestand niet verder op te sporen. Hoe de tegenwoor dige verwikkeling ook moge zyn ontstaaD, men heeft thans alleen rekening te houden met den feiteiyken stand van zaken, en deze is zoodanig, dat hierop geen krachtige ver kiezingspropaganda gebaseerd kan worden. Is dit juist, dan ryst do vraag, of de heer Kerdyk zich voor den heer Kouw, of de heer Kouw zich voor den heer Ker dyk moet terugtrekken. Naar myn oordeel zonder twyfel het laatste. De heer Kouw moge op zichzelf een aa ibevelensva rdig candidaat zyn en te Amsteriam by ;y.i eerste optreden een aaDgenamsti indruk hebben ge maakt, dit neemt niet weg, dat by in de verte Diet gelijkgesteld kan worden met mr. A. Kerdyk, die terecht door uw redactie wordt geprezen als een der baanbrekers in Nederland voor sociale hervormingen. Nu zal niemand ontkennen, dat in het volgende legislatieve tydperk aan de sociale wetgeving zeer veel aandacht zal moeten worden gewyd. Het belang dior vraagstukken mogo tydeiyk door verschillende verkiezingsleuzen van aigemeene strekkiüg verduisterd zyn, dit zal niet beletten, dat deze vraagstukken zei ven by de wetgevende macht wederom op den voorgrond zullen komeD. Dan za! voor eene goede oplossing veel afhangen van de kracht, welke door de vooruitstrevende Kamerleden, die groote kennis van sociale wetgeving bezitteD, zal worden ontwikkeld. By dien strijd mag de heer Kerdyk niet ontbreken. De stichter van Het Sociaal Weekblad, een der leiders van de arbeids-enquóte te Am sterdam, de man, die voor zoo menige maat- In Be Accountant (orgaan van het „Nederl. Instituut van Accountants") komt een artikel voor over de wetenachappelyke op leiding Toor dei handel. Erkend wordt daarin het goede, dat door het middel baar onderwy8 is tot stand gebracht, maar dit is nog lang niet voldoende. By de tegen woordige hevige concurrentie is het meer dan ooit noodig, dat de koopman degeiyk gevormd en breed onderlegd zy, en dit is nog lang niet altyd het geval. Daaraan is het toe te schry ven, dat onze handel op verschillende landen achteruit is gegaan en dat in vele onzer eerste handelshuizen vreemdelingen als chefs de bureau en procuratiehouders optredeD. Het blad wenscht de oprichting eener han dels-academie, ten einde de voor de toekomst noodige krachten te verkrygen. Op elk gebied van wetenschap of volksbe staan heeft de Staat gemeend te moeten steunen, hetzy door zelf het initiatief te nemeD, hetzy door het particulier initiatief financiëel te ondersteunen. Do landbouw kreeg zyn land bouwschool, de waterstaat, de nyverheid en het mynwezen de polytechnische school; drie Ryksnniversiteiten kweeken tal van mannen op elk gebied van wetenschap. Alleen de han del, de hoofdbron van ons bestaan, wordt aan zyn lot overgelaten. Beter heeft men het in andere landon begrepen. Daar steunt de Staat den handel, hetzy door het oprichten van eigen handelsscholen, hetzy door particuliere instel lingen financiëel te steunen, indien deze waar KOLONIËN. BATAVIA, 5—6 Moi. Door oen der ontwikkeldste regenten op Java, dien van Demak, moet eene memorie aan do Regeering zyn ingediend, waarin ge wezen wordt op de verarming van den Inlandschen adel en de verkeerde richting van het Inlandsch onderwys, hetwelk zoo doende een wetenschappeiyk proletariaat in het leven roept, terwyi middelen aan de hand worden gedaan om in een en ander verbete ring te brengen. De strekking van de memorie zal wel eenigszins anders zyn dan wordt gezegd, want het lager onderwys, dat aan een deel der inlandsche bevolking gegoven wordt, en zelfs hetgeen aan zonen van hoofden wordt geleerd, heeft met wetenschap niet veel te maken, en waar eenige kennis van het recht en van de medische wetenschap wordt ver spreid, vinden de beoefenaren daarvan in den staatsdienst emplooi, zy het dan ook, dat hunne bezoldigingen ver achter blyvén b(j die hunner ambtgenooten uit het overheer- schende ras. Voor het overige i9 het de vraag, of het wenscheiyk is de verarming van den adel tegen te houden, nu deze niet, al3 in Wes- terscbe landen, met eene tosneming van den welstand des volks gepaard ging, maar dit een volk van proletariërs gebleven is. (J.-B.) Naar het „B. N." uit Buitenzorg ver neemt, ie het thans niet noodig gebleken, dat den heer Tempelman Platt, die het lorrie ongeluk op de spoorbaan naby Tjiamis heeft gehad, zyn beenen moeten worden afgezet, zooals men aanvankeiyk meende. Kapitein Tan de Siepkamp, Omtrent den kapitein Van de Siepkamp, aan wien een eervolle vermelding is te beurt gevallen, wordt aan het „Bat. Nbl." het vol gende bericht: „De 1ste luit. A. P. Van de Siepkamp was postcommandant te Telok Semawé. Op een dag met den assistent-resident Van der Steen straten en den controleur Storm van 's-Grave- sande vóór de benting wandelend, werden de bside civiele ambtenaren door 2 gewapende Atjeher3 aangevallenhoewel zelf ongewapend, snelt v. d. S. zyn vrienden te hulp, doch worstelend met een der aanvallers, ziet by den aadsren naar de openstaande poort van de benting snellen. Plotseling dringt het tot hem door, welk een slachting deze Atjeher te midden van zyn wèerlooze soldaten zal aanrichten; hy laat zyn tegenstander los, snelt den ander langs een korter pad achterna en omvat deze, waarna een ernstig gevecht ontstaat. „Juist op 't oogenblik, dat door bloedver lies en uitputting zyn krachten hem dreigen te begeven, komen oonigo manschappen der wacht toesnellen en maken de beide Atjehers af. Luit. Van de Siepkamp had, behalve twee diepe klewanghouwen over het hoofJ, eenige wonden op de schouders en een rentjongsteek in de borst. „Is bier niet meer verdiend dan een eer volle vermelding?" Familie-Beiichten uit de Indische bladen. Verloofd: A. R. Von Faber, Dinoyo (Modjo- kerto) en M. H. W. Von Faber, Batavia; J. F. De Visch Eybcrgon, Modjokcrto, en J. G. A. Happé, Semarang; W. F. E. Seket en W. F. LemmesJr., Soorabaia; A. J. Paulus, Sidho-Ardjo, en A. W. E. M. Waitz, Toeloeng-Agoeng. Ondertrouwd: Tl. A. Von Dewall en Tine Marlies De Ronton, Batavia; B. Th. Maurits en M. A. Tielemann, Somarnng; J. H. W. De Rooze, Soebah, en C. L. H. W. Tausent, WeltevredenW. A. liuijgrok en G. Cli. Reuvers, Semarang; S. E. Merling on J Apon, id. Getrouwd: J. J. Granpré Molière en II. C. Strengnaerts, Semarang; C. Van der Meyden en L. M Belvroy, idem; V. J. H. F. Deux en Ch. Barentz, Solo; A. H. Langen en L. R. White, idem F. M. Backer en H. M. Th. Praquet, M. A. Knoop en S. C. Knappert, Menado. Bevallen A. L. Ennen—Tausmann, d., Sa- lemba, H. VerweijDe Veer, z, Weltevreden, M. C. Van 't Sant Dondius, z., Malang, mevr. J. L. Burt, z., Koendangdia (Batavia), L. Geeve Willems, z., Batavia, J. W. Van Tengnagell De RaadVan der Wielen, z., Semarang. mevr. Van Genderen StortZieck, Ngauri, E. V. A. Kerdijk Lavalotte, z., Bandoeng; L. Van Nouhuijs— De Haas d., Djokja; IJ. A. G. Kiipfer Gobius, z., Sema rang; mevrouwen Hnmann, Rijkebusch en Stibbe, allen te Solo: A.S. MartensFuchcr, d., Soerabia; A. Van DnalenI.Qtje, z., Fort de Koek; G. K. Van Houweninge— Brakke, d., Tandjong Mornwa Kiri (Deli), L. Dekker—Du Pui, z., Weltovredon. Overleden: E. Chandler 56 j., Weltevreden, H. De Vlieger -7 j., ass. op do onderneming Bandar Klippa der Üeli-Mpij, Penang, A. D. Dunlop 23 m. Semarang, A. li. Eckhardt 7 in. Kediri, G. F. F. Maecker Sindanglaia, wed. II. D. G. SmitsWal- beehm Pawon, G. A. Bock 5 j. J. F. Schultz, wed. van Aurelius J. H. A. De Melvorda 68 j., J. Rrcefft 38 j., J. Marrijn 22 j., F, Dqhne 15 j., J. II. Van Roy 36 j., J. D. Knutzen 25 j., allen te Solo. Het feest van koningin Victoria. De afdeelingen troepen, uit allerlei kolo niën overgekomen om luister by te zetten aan den optocht van 22 Juni, geven met hunne fraaie uniformen en de veelsoortige dieren, welke zy met zich rondleiden, aan Londen dezer dagen een byzonder schilder achtig voorkomen, vooral in den omtrek der kazernes, te ongewoner, omdat do officieren en manschappen, in de wereldstad in garni zoen, zich zoo weinig zy maar eenigszins kun nen in uniform plegen te vertoonen. Daar zyn lancier8 uit Bengalen met hun roodzyden tulbanden on golvende met goud en zilver afgezette gewaden, een fanfare-corps der lan- ciers van Golconda, artilleristen uit Canada, ruiters van den Nizam van Haderabad, dra gonders van Nieuw-Zuid-Wallis, een bergbat- tery uit Madras, waarvan de stukken elk bespannen z.yn met twee olifanten; verder troepen van Trinidad, een eskadron keur ruitery van Centraal-Indië, Australische vrywilligers, lichte infanterie van Mauritius, ruitery en artilleristen van de Kaap. De Londenaren vechten om deze schitte rende gasten, overladen hen op straat met beleefdheden en sigaren, sloepen hen mee in restaurants om hen te onthalen, bewonderen hunne apen, papegaaien, beren, gazelleD, antilopen en zelfs hunne onschadelyke slangen. Alleen een moegebrachte tamme jaguar wordt in zyn kooi gehouden. Tot groote blydschap der kyklustigen is in het programma van den koninkiyken optocht een gewichtige verandering gemaakt. Niet in de gala-karos van George IV, waarin zy ter kroning reed, maar in den grooten open lan dauer, van welken zy tien jaar geleden by haar vyftigjarig feest zich bediende, zal de koningin van haar paleis zich naar de Paulus- kerk begeven, zoodat ieier haar gemakkeiyk zal kunnen zien. Jammer is het, dat de hebzucht der huizen eigenaars en vensterverhuurders de aigemeene speculatiewoede dergenen, die by het feest „wat verdienen" willen, tot allerlei ergeriyk- heden aanleiding geeft. Zoo was er onderhandeld over het opslaan van een tribune in den tuin rondom de St.-Joriskerk in Southwark. Evenals die om de Pauluskerk is gezegde tuin vroeger een begraafplaats geweest, en nu hebben de aannemers hunne palen eenvoudig weg in verschillende graven geslagen en beenderen opgeruimd, alsof het vanzelf sprak, aldus o. m. het graf schendende van den vermaarden wiskundige Cocker (den Engelschen Bartj ins), bisschop Bonner, dén geschiedschryver Rush- worth. Wie weet wat deze vandalen nog verder misdreven zouden hebben, had nieb kapitein Cecil Norton, lid van het Lagerhuis, bewerkt, dat het werk tot Dader onderzoek en afbakening van den beschikbaren grond geschorst werd. In den Londenschen Graafschapsraad is ge handeld over het brandgevaar, dat dotallooze bouten estrades, enz. in de straten zullen op leveren, met name de stellage, welke voor het Schilderyen-Museum op het Trafdlgarplein is opgeslagen. Veel troost heeft de comman dant der brandweer dienaangaande niet kun nen geven. Wat gedaan kon worden zou ge schieden, zeide hy, vooral ten aanzien van het Museum; maar te midden van zulk eene opeengepakte volksmassa zou men vrywtl machteloos zgn. De voorzichtigheid, orde lievendheid en bedachtzaamheid der bevolking is nog do beste waarborg, meent de comman dant: maar men weet wat daarvan by een paniek terecht komt. Voor het overige worden de toebereidselen elk oogenblik door werkstakingen gestoord. Hopen 'de patroons geld te slaan uit hunno steigers, de werklieden pogen met een beroep op de buitengewone omstandigheden de patroons tot telkens hooger loonen te dwingen, en meestal, na eenig gehaspel, gelukt hun óit. Maar na het feest zullen de bazen het wapen wol omkoeren en hunnerzyds zich op „de omstandigheden" beroepen om af te slaan. Ook vinden de timmerlieden voor hun opzet by de aDdere Werkliedenverenigingen geen instemmiog. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 6 Juni. M. Klinkenberg jm. 36 j. en L. Christiaanse i'd. 32 j. J. Van Leeuwen jm. 21 j. en L. Van ..eeuwen id. 25 j. I. Frankhuyzen jm. 31 j. en J. C. Hopkooper jd. 31 j. J. P. Vnn der Linden jm. 24 j. en M. J. A. Van den Broek jd. 26 j. H. A. Goddijn jm. 26 j. en A. M. Vcrstoegen jd. 23 j. J. Hollebeek jm. 20 j. en J. Boon jd. 20 j. P. Darendse jm. 19 j. en C. Van den Bergjd. 19 i. P. D. Van der üpwicli jm. 30 j. en J. Eswilder jd. 20 j. A. Seriier jin. 27 j. en C. Pauw jd. 20 j. F. Hakkaart jm. 23 j. en H. J. Overdijk jd. 19 j. M. Hooge veen jm. 32 j. en M. Slootweg jd. 26 j. J. L. Do Negro w. 51 j. en H. A. Eikerbout w. 49 j. J. Langerhorst jm. 23 j. en M. M. Schrier jd. 31 j. A. Znidweg jm. 27 j. en A. Van Bijnen jd. 25 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: C. Hoefnagel en A. Greebe. P. Do Haan en P. Van der Wal. Gehuwd: W. A. Husemeier en D. Post. M. Westhoflf en D. C. Boezaart. G. K. Ter Heege en G. M. Eggink. F. Van Roode en G. Giesbergen. H. Meerburg, wedn., on P. Beren- drecht wed. Bevallen: W. Treur geb. Van der Spruit Z. M. Horstman geb. Schaft Z. M. W. Roosen geb. Bos D. J. M. Eversen geb. Biesheuvel (Z. en D.) A. De Graaf geb. Karman X. E. Siebeling geb. Gruson D. J. Nouwen geb. Uyterlinde D. A. M. S. De Mooy geb Speekman Z. N. Do Haan geb. Klomp Z.M. Eekhotf gob. Hofman D. Overleden: T. Hoogkamer, '2 j H. J> Verkuyl; 9 mnd. M. Schotsman, 16 j. H. A. J, Roosen, 1 d. M. C. Ran, 7 mnd. C. Robijn, 15 innd. HILLEGOM. Ondertrouwd: Th.Klinkenberg en A. Zandvliot. Getrouwd: H. Pijpers en A. Warmerdam. Bevallen: A. G. Scheepmaker geb. Dannrj? D. A. M. v. d. Reep geb. Ruigrok Z C. M Burger geb. Bakker Z. J. Do Ivoninck geb Huisman D. M. Pijpers geb. Wagemans D. J. B. v. d. Paal geb. Van Scheijndel D. E. Steenvoordon geb. Hassing Z. 0. U. Marseille geb. Van Teijlmgen D. A. Cinjee geb. Visser NOORD WIJK. Geboren: Maria, D van Jap Barnhoorn en Elizabeth De Koniug. Johannei Hendricus, X. van Nicolaas Gerardus Van der Berg en Maria Johanna Koelewijn. Gehuwd: Cornelia Schol te 26 j. en Agathr Van den Berg 24 j. Jan Van den Berg 26 j en Gesina Vink 21 j. Johannes Baalbergen 29 j en Jaapje Passchier 27 j. Overleden: Lettera Johanna Michel, 80 j wed. van Pieter Uittenbosch. VOORHOUT. Ondertrouwd: Nicolaas Var» der Veer 31 j. te Haarlemmermeer en Johanna Turnhout, 25 j. Lourens Rhijnsburger 24 j. en Driesje Nijeboer 23 j., te Noordwijkerhout. Gehuwd: W. Knappert 32 j. en S. De Vries 27 j. A. Leenslag 34 j. en M. Knoppert 28 j. A. Langrauur en G. Duindam. Overleden: Wilhelmus Van der Ploeg, 9ra. UITLOTINGEN. Para». Premieloten 1886. Trek king op 6 JuDi 1897. Hooge prpzen 221508 fr. 100,000, 4814C2 fr. 60,000, 18782 184573 438096 eo 63288- fr. 10,000, 130483 234069 336566 cn 662192 fr. 5000 De To'gende nummers met fr. 1000 638046 114932 821716 133140 109070 278» 547332 430384 3538(3 413611 574306 30436 553337 618951 421681 1384 382732 450453 1816 256719 891539 621696 224048 693011 78342 298627 671648 167082 196067 479374 252615 189809 95818 2816S0 525645 50496 92.31 55273 131409 8460. Betaalbaar 25 Juni 1897. Marktberloktcn. Rotterdam, 8 Jnni. Boter. Aanvoer 157/f en 116/16 ton en 680 stukken van >/s kilo. De prijzer waren als volgt: late qual. f40, 2de qual. 86 8do qual. ƒ84. Voor stukken van l/a kho **rd öl 60 cents betaald. Vee. Aanvoer 46 Paarden, Veulens, 634 magore 650 vette Runderen, 389 vette- en graekalvoren, 17 nuchtere KalveroD, 213 Schapen of Lammeren, 62' Varkens, 117 BiggeD, 1 Bok of Geit, Ezels. Men noteert: Rnnderon lsto qual. 64 a 2dr qual. 60 a 3de quaL 66 a cents. Kalverei» late'qual. 85, 2do qual. 75 a 70 cents, 3do qual cents, Stieren lete qual. 58, 2do qual 54, 3de qual. 52 cents, Ossen 1ste qual. 64, 2de 60, 3de 64 cents. Handel vlug. Schapen lsto qual. 50, 2de 45 cents. Varkens lsto qual. 36, 2de 85, 3de 34, lichte soor* 36 a 38 een te. Handel traag, redelijke aanvoer. Alles per KG. Graekalveren a Melkkoeien f 2 5 a f 150. Kalf kooien 210 a ƒ160, Stieren ƒ170 a 70, Vaarzen ƒ130 a 76, Paarden f3) a ƒ120, Pinker a per stuk. Ii de Sted. Werklar. xyn opgeaoctea: DATUM. DAGEN. Volw. per*. Kinde ren. Tota») 30 Mei Zondag 38 3 41 31 Maandag. 65 7 72 1 Juni Dinsdag 66 9 75 2 Woensdag. 70 8 78 3 Donderdag 78 7 80 4 Vrgdag 71 8 79 6 Zaterdag. 68 5 73

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6