N°. 11435 -w 1 Dinsdag 8 Juni. A0-1897 Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Leiden, 5 Juni. Feuilleton. Jonkvrouw Denise. LEIDSCH - KA A DAGBLAD, PRIJS DEZER CODRANTJ Voor Leiden per 3 maanden. «r» f MD. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVIL. .'i: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere rego lettere naar plaatsruimte. Vppr In. wordt f 0.05 berekend 9.17 j. Qrootere .ae a buiten de stad Offioiëele KennLsgerinf®». Bnrgemecster en Wothoudera van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van don 95at«n Jmnari 1894 (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ter algemccne kennis, dat tot het doen luscltrij reu van nieuwe leerl ingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en Yoor meer Uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid aal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lageT onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oudo Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwas: der lsto klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der late klasse, voor meisjes, in het schoolgobouw aan de Boommarkt; der 2do klasse, voor jongens, in het sohoolgebonw aan de Pietorskerkstraat der 2de klasse, voor meisjea, in het schoolgebouw aan de Brecstraat; en wel van den 8at«n tot en met den 19den Juni e. k., dagelijks (dan Zondag uitgezonderd), Van des voormiddags halfnegou tot negen uren, on op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven- dion van halftwee tot twoe uren des namiddags. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Juni 1897. E. KIST, 8ecretarie. Burgemeester en Wothoudera van Loidoa, Gezien art. 28 der Verordening van den 14den Ootober 1880 (Gemeenteblad No. 10); "Brengen ter algemcene konni«, dat tot het inschrij ven van leerlingen voor de Kweekschool voor Onderwijzers on Onderwijzeressen alhier, gelegenheid zal worden gegeven van den 8sten tot on met don 19den Juni e. k., dagelijks (don Zoudag uitgezonderd) van des voormiddags halfnogen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrgdag bovon- dion van halftwee tot twee uren des namiddags in het schoolgebouw van de Kweekschool aan de Oade Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 8 Juni 1697. E. KIST, Secretaris. Naar wy vernemen, zal de candidaat der Christelyk-Historische kiesvoreeniglng „Vader- land en Oranje" alhier, mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, in het Nutsgebouw aan het Steenschuur in den loop van de volgende weekvoor de kiezer» van Leiden optreden. Evenzoo zal jhr. J. W. J. C. M. Van Nispen tot S9venaer de volgende week te Leiden en in eenige plaatsen van bet district Katwijk, waarvoor hy door de roomscb katholieken candidaat gesteld is, blijkens in dit nummer voorkomende advertentie eeiiu lezing komen houden. In een openbare vergadering van de voor uitstrevend© kiesvereeniging .Vooruitgang" alhier trad, aU daartoe uitgenoodigd, gister avond in het Nut3gebouw als «preker op de beer D. De Klerk, lid van den gemeenteraad te Rotterdam. In hoofdzaak kwam zijne rede overeen, met die reeds elders gehouden. Spr. toonde zich vooral een warm voorstander van de invoering van persoonleken dienstplicht bij het leger en verklaard tegenstander van beschermende rechten, vooral op die van het graan. Uit dien hoofde in hoofdzaak alleen, meend© spr. de candidatuur van mr. H. L. Drucker, candidaat der liberale partyen van alle scha keering te dezer stede, ten sterkste te mogen aanbevelen. Overigens, het mag niet ontkend, bracht spr. alle hulde aan het sociaal program van de politieke tegenstanders, anti re vol u- Üonnairen en katholieken, en meende by hunne verdiensten, om te trachten de sociale vraagstukken tot oplossing t© brengen, niet te mogen verkleinen. De heer J. Van Weert, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, heeft aan 'a Rijks Ethnographisch Museum te Leiden de never- melde voorwerpen ten geschenke aangeboden: No. 1. Gelang bintang sarat, een zilveren armband, blijkbaar met tin of lood vermengd, met opkomende ornamenten, gedragen by feosteiyke gelegenheden door de jonge meisjes (moelie) in de afdeeling Ommelanden van Telok Betoog der residentieLampongsche districten. Deze soort wordt weinig meer aangetroffen, terwijl deze biykbaar reeds van ouden datum ia. No. 2. Kekala réj al of kaloeng wang, een halsketting, door de zeer gegoede Lampongsche meisjes by feestelijkheden aan een touw of band op de borst gedragen. Deze ketting be staat uit 25 zilveren muntstukken, die vroeger jaren in de Lampongs gangbaar waren. Deze soort ketting wordt zeer door den Lamponger op prijs gesteld en is in den regel het laatste voorwerp van waarde, dat de armoede hem dwingt te gelde te maken. De ketting is afkomstig uit de Ommelanden van Telok Betong. No. 3. Javaansche kris in den vorm van een Wajangfiguur. Het houten omhulsel is van recenten datum. Dit mes werd in de afdeeling Ommelanden van Telok-Betong in den grond begraven gevonden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De anti-Kath. kiesvereeniging „Wasse- naar", te Wassenaar, besloot in hare vergade ring van Donderdag de candidatuur te steunen van jhr. M. Van. den Brandeler. Ter voorkoming van stemversnippering had de aanvankelijk gestelde candidaat baron Van Zuylen van Nyevelt gemeend zich te moeten terugtrekken. De vertegenwoordigers van H. M. de Koningin-Regentes by het jobilé-feest van H. M. de Koningin van Groot-Britannié en Ierland zullen zich don 17don dezer via Calais naar Londen begeven. De directeur generaal van de posteryen en telegraphie, de heer Havelaar, eerste gedelegeerde van ons land ep bet inter nationaal postcongres te Washington, keert weldra in de residentie terug. Naar men verneemt, heeft de tenor zanger Desiré Pauwels gisteren zijn contract geteekend, waarby by voor het eerstvolgende speelseizoen verbonden is aan het Fransche Operagezelschap te 's-Gravenhage, onder directie van de heeren Lefevre en Van Bylevelt. De byzondere commissie voor bet bijeen brengen der inzendingen voor de Parysche tentoonstelling in 1900, behoorende tot do werktuigkunde, electriciteit, waterbouwkunde en metallurgie, heeft, onder voorzitterschap van den heer C. Lely, lid der centrale com missie, zich geconstitueerd; en haar medelid de heer A. E. R. C. Mette, ingenieur der telegraphie in algemeenen dienst, heeft zich belast met het secretariaat. De heer Dreher, een der mededirecteuren van Krupp's kanonnenfabriek te Essen, be vindt zich te 's-Gravenhage in het .Hotel des Inde8." De minister van binnenlandsche zaken, de heer Vau Houten, bracht hedenochtend een bezoek aan den heer John Morley, ex- staatssecretaris voor Ierland, die in het .Hotel des Indts" te 's-Gravenhage is aangekomen. De algemeene vergadering der Unie, vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen iu Nederland, zal gehouden worden in hotel „Bellevue," op het Vreeburg te Utrecht, op Dinsdag 8 Juni a. te be ginnen om halfelf des morgens. De vrijzinnige kiesvereeniging .Arnhem" heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met hot verzoek van zyn invloed ge bruik te maken om de spoorwegmaatschap pyon te bewegen zoodanige dienstregelingen op 15 Juni a. 8. te maken, dat hun personeel, in zooverre het stemgerechtigd is, van dit recht gebruik zal kunnen maken. De aanbesteding van den spoorweg Hoorn Alkmaar zal 14 Juni a. s. te Am sterdam plaats hebben (raming f 378,000). De H. IJz.'Sp.-My. stelt zicii voor den dienst op deze lyn voor het publiek open te stellen op den 31ston Aug. 1893, den kroningsdag van H. M. de Koningin. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", tyde- iyk onder bevel van den luitenant ter zee lste kl. P. Van Praag, is 3 dezer te Cadix aangekomen. Bij koninkiyk besluit zyn bij het depar tement van financiën benoemd: tot commies J. G. Hoevenaar, thans adjunct-commies, en tot adjunctrcommies C. C. HirschmanD, tbans eerst9 klerk. Aan G. Roberti op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit zyno betrekking van pakker met rang van bode by het departe ment van financiën, met aanspraak op pensioen. Aan de gemeente Blaricuin een wapen verleendin zilver een uitgerukte korenbloem- plant met crid bloemen van lazuur, stengels en wortels van sinopel. Dit wapen is op het diploma geteokend door J. M. Lion, heraldicus te 's Gravenhage. Alfen: Den 4den Juni 1897 herdacht de heer J. Van Raad, brigade-commandaDt der ryks veld wacht alhier, den dag, waarop het 25 jaar geleden was, dat hy door den toen- maligen minister van justitie Jolles werd benoemd tot rijksveldwachter te Noordwijk. Van dezen 25-jarigen dienst is hy 15 jaren in het kanton Alfen werkzaam geweest en hy (is alzoo in den omtrek een goed bekende. Wy wenschen den jubilaris van harte toe, dat hy nog jaren zyue betrekking moge kunnen biyven waarnemen, met dezelfde ambitie, als hy tot heden aan den dag legde. Bodegraven: In de deze week gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Zuidzyde- en Boezempolder, gelegen onder deze gemeente, is de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Zy bedroeg in ontvangst f 2077.40, in uitgaaf f 1543.09, saldo f 534.31. Gelyktydig werd de begrooting voor 1897, zooals zij door het bestuur was voorgedragen, vastgesteld aan inkomsten op 2233.62 en aan uitgaven op f 2233. De omslag werd voor dit jaar gesteld voor het deel Zuidzyde op f 2 en voor het deel Boezem op f 3.50, tegen f 2.50jen f 4 in het vorige jaar. Gedurende do maand Mei werd in de spaar bank ten postkantore alhier ingelegd f 1294.90, terugbetaald f 1806.89, terwyi het laatst uit gegeven boekje het No. 520 draagt. H i 11 e g o m Door den predikaot der Gereformeerde Kerk alhier, den heer K. Van der "Wal, is de eerste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw Dit kerkgebouw, dat onder leiding van den heer Tjeerd Kuipers, architect te Amsterdam, wordt opgetrokken, is gelegen op een der fraaiste punten van het dorp. Geheel naar de eischen des tyds wordende ingericht, zal het teveDs teel bydragen tot sieraad der omgeving. Oegstgeesf In de maand Mei j. 1. werden aan het telephoonkantoor alhier be handeld 69 telegrammen, waarvan 38 ont vangen en 31 verzonden. Koudekerk: Tot poldermeester van den Hondsdykschen polder alhier is benoemd, in de plaats van den heer E. Zirkzeo, de heer D. Reyneveld, #-n herkozen tot voorzitter de heer A. Dorrepaal, tsrwyl als poldermeesters van den Lagenwaardschen en Brulmaadschen en van den Hoogenwaard6cben Polder werden herbenoemd de heeren A. Kwakernaak en S. Huisman. De eenige oudstryder io deze gemeente van het jaar 1830, J Batelaan, is deze week in den ouderdom van oyna 90 jaren overleden. Leiderdorp; Ten nadeele van J. Bakker, werkman by de Gebr Boot, is een steekbeitel ontvreemd. Hot daaromtrent door den ge meente-, tevens onbezoldigd ryksveldwachter A. Oudshoorn ingesteld onderzoek beeft geleid tot de ontdekking van dengene, die den beitel h^d ontvreemd, en de in-beslag-neming van het gestolen voorwerp. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, dat in handen is gesteld van den officier van justitie te's-Gra- venhage. Aanstaanden Dinsdag zal do jaariyksche oefening van de vrijwillige brandweer alhier plaats hebben. De spuit aan de Spanjaards- brug zal geprobeerd worden des morgens 9 uren, die aan de N. H. kerk om 10 uren, die aan de Doasbrug om 11 uren en die in de wyk Achthoven om 12 uren. Noordwyk: Onze burgemeester, jhr. mr. J. H. J. Quarks van Ufford, vertoeft tot herstel van gezondheid thans in België. Noordwykerhout: We meenden al, dat de bedelaarsbende, die onze gemeente wekelijks als 't ware bestormt, de laatste veertien dagen minder talryk was, en dat zy zich misschien de weelde van een Pinkstervacautie had ver oorloofd. Maar gisteren, Vrydag, moesten we erkenneD, dat onze meening heeft gefaald, 't Liep do spuigaten uit en we zagen zelfs vreemde gezichten. Ed we hadden hui- zoo'n lange vacantie toegewenscbti 't Ia e.n heel ander publick, W-iarnudd we onze ac'ooone dreven wenscl.uu gestoffeerd. Die som.--, meent, dat bier geen gelegenheid is zich ehooriyk te restaureeren, heeft nu eens werkelyk en niet in figuuriyken zin bulten der waard ge rekend. Voor de Noordwyksche br gasten by v. is de wandeling Daar hier als tt waro ge knipt. Ma.r wHryders of badgasten of wat ge moogt zyn: op twee dinger moeten we u attent maken. Eerstens: 's avonds om 10 uren gaaa we onherroepeiyk naar bed. Dan moet ge dus weg Laat u niet verlokken door een hetr- ïyken zomeravond en een prettig zitjj, w nt zoo goed als elke groote stid hebben ook wy ons sluitingsuur en wee hem, oio dan niet dadeiyk potdicht is. Ten tweede: begeef u niet op kroukelpaadjens, waarvan men bi-r nogal eens hondt en wezoniyk niet allem op de wandeling. Houdt dus steeds den rechten weg. Eén diüg zult ge bier missen. Ik bedoel water. Niet om uw dorst te lesscb^n, neen daarvoor Is hiér overvloedig en lekker water; maar in geval van brand, och ik bedoel voor waterpartijen. Maar straks, als het denkbeelJ van den heer G. Warmerdam, jl. Dins Jag in don Raad geopperd, ie verwazoniykt. en Schippers loot naar het dorp is doorgetrokken, krygeD we ook die »D zal alles milder worden. Bravo, neer Warmerdam! Kunt ge uw vtorstel <r coor balen - Noordwykerhouts tegenwoordig- en nageslacht i?\ u eeren. Nooit gebr-k aau water! V» e Kwunwri het ons byna niet voor- si Men. En wie zou bliod zjjn voor Je andere voordeelen? Zelfs uw collega P-nnlnas, dunkt ons, kan vrede hebben met uw voorstel. Als by eens weer, zooals nu de geheels afgeloopen week, noodwendig de frissche atmosfeer met minder friss-he geuren moet bezwangeren, wat zou htt hèm reeds veel uithalen. Enfin, de burgemeester heeft een onderzoek toegezegd en laten we de zaak niet vooruitloopen, doch geduldig, maar toch in spanning wachten. Het onderzoek in zake de verbetering van den wateraanvotr naar het dorp is dus een nieuwe phase ingetreden. „Alweer een nieuw gezichtspunt" zou de secretaris van de kiesvereeniging van Stellen dijk zeggen. Laat ons hopen, dat onze vroede vaderen er een open oog voor mogen hebben. Aan de medewerking van onzen burgemeester mogen we, na betgeen hy tot verbetering en verlraaiiog onzer gemeente reeds deed, niet twyfttlen. Roelof-Arendsveen: Donderdag-avond vergaderden in de zaal by den beer Van Loebem, te Roelof Arendsveen, een zestigtal kiezers, om door den heer W. Reynders het nut te hooren uiteenzetten eener kiea- vereeniging, die zich ten doel zal stellen de behartiging der plaatselyke belangen, meer bepaald door het optreden by verkiezingen van leden voor den gemeenteraad. Alle aao- wezigen bleken het met den leiier eens te zyn, en door het welsprekende zwygen na diens ophelderingen kon de kiesvereeniging 54) Ik leet voer myn genoegen, Thérèse," antwoordde Rosa. Ja, mevrouw, u hebt ook wel behoefte aan genoegen en afleiding, maar die zoudt u toch wel op betere manier kunnen vinden." Wat zoudt ge dan willen, dat ïkdeed?" U moest liever naar de stad gaan, mevrouw, on daar uw vriendinnen en ken nissen bezoeken. U hebt uw mooie nieuwe japonnen nog geen enkele maal gedragen." Ik kan nu toch geen bezoeken gaan maken, terwyi myn echtgenoot afwezig ia? Dat zou niet passen." O, als ik in uw plaats was, mevrouw, ik zou wel weten wat ik deed. Ik zou Thérèse waagde het niet, haar gedachte uit te spreken, maar ze toonde duideiyk door haar houding, hoe ze over den echtgenoot van haar jeugdige meesteres dacht. Toen ver volgde ze aldus; Wanneer u dan niet naar de stad durft gaan, mevrouw, om uw kennissen op te zoeken, waarom verzoekt u uw bekenden dan niet hier? U kunt u hier toch niet alleen blyven vervelen?" Ik blyf veel liever nog eenige dagen van alle bezoeken verschoond. Ik ben nu niet ge stemd, veel menschen te spreken," zei Rosa. Over den smaak valt niet te twisten, mevrouw, maar als u voortgaat zulk een treurig leven te blyven leiden, dan ziet men u nog van verdriet wogkwynen. Ik heb er my al bezwaard over gemaakt, dat het mQn plicht wa?, om eens met uw mama te gaan spreken en haar te waarschuwen, maar ais ik n nu ook ging verlaten, wie zou u dan moeten bedienen, mevrouw?" Ik wil volstrekt niet, dat ge met myn mama over my gaat spreken, Thérèse. Ik verbied het u bepaald. Over twee of drie dagen ga ikzelve naar La Ciotad, en voor- loopig moet ge u maar niet met zaken be moeien, die u niet aangaan." Nadat Rosa dit gezegd had, begaf ze zich naar haar eigen kamer, maar zo nam het boek, dat zulk een grooten indruk op haar gemaakt had, onder den arm mede, en bovendien nog een paar andere boeken, waarin ze aanteekeniDgen had bemerkt, die George met potlood daarin had geschreven, of waarin losse blaadjes papier lagen, waarop George proeven van gedichten had gekrabbeld, die Rosa met kloppend hart trachtte te ontcyferen, omdat deze haar een diepen blik lieten slaan in het gemoed van haar echtgenoot. De nachtrust bracht eenige kalmte aan haar overspannen gemoed en gedurende de drio volgende dagen, die Rosa geheel alleen door bracht, kwamen haar vele zaken van vroeger in de gedachte, die ze van haar tante en van een der dames uit de kostschool gehoord had, en die toen maar weinig indruk op haar had den gemaakt. Nu begon ze echter nut te trek ken uit al die wyze lessen, en ze begon nu te begrypen, hoeveel troost men in het gebed kan vinden en hoeveel nut men uit goede boekeo kan trekken. Uit het leven van de Heilige Elizabeth had ze geleerd, dat aardscbo liefde met den godsdienst niet onvereenigbaar is, maar juist door den godsdienst een hoogere wyding kan ontvangen. Toen drie dagen later Rosa's tante haar op „Belbousquet" kwam opzoeken, was deze getroffen door de verandering, die er met haar jeugdige nicht had plaats gegrepen. Rosa's gelaat was bleeker dan zy het nog ooit te voren had gezien, en haar donker blauwe oogen hadden een uitdrukking van ongewonen ernst. Zelfs haar stem had als het ware een geheel anderen klank gekiegen. Eerst spraken beiden over onverschillige zaken, zooals wei meer gebeurt, als men er tegen opziet, om over een ernstige zaak te beginnen. Eindelyk verzocht Rosa haar tante, om haar te volgen naar het vertrek, dat ze naast haar eigen slaapvertrek had laten gereedmaken, liet haar plaats nemen in een leuningstoel naast het geopende venster, nam toen aan haar voeten plaats op een bankje, evenals ze deed toen ze nog een kind was, en richtte haar oogon op het welwillende gelaat van do oudo dame, die toen haar ongeduld niet langer kon bedwingen en vroeg Hoe maakt George het? Hy maakt zeker weer een lange wandeling, niet waar? Hy houdt daar immers zooveel van? Tegen etenstyd komt hy zeker wel terug. Ik ben waariyk verlangend eens kennis met hem te maken." Het had weinig gescheeld of ze had er de vraag bygevoegd, of Rosa zich wel gelukkig met haar man gevoelde, maar ze bedacht zich nog bytyds. Ze durfde ze niet doen, daar ze vreesde geen toestemmend antwoord te zullen ontvangen. Rosa voelde tranen in haar oogen komen, en een blos kwam op haar wangen, toen ze antwoordde O, tante-lief, ik heb u zooveel te zeggen en zooveel te vragen. Myn hoofd loopt om. Ik heb zooveel gedachten en plannen, dat ik waariyk niet weet, waarmee ik moet beginnen." Wat scheelt er dan aan, Rosa? Er is toch geen ongeluk gebeurd?" Ja, tante, een groot ongeluk George heeft my verlaten 1" Heeft George u verlaten? Hoe is het mogeiyk! Wanneer ie dat gebeurd? Waarom is by vertrokken?" Vier dagen geleden is het gebeurd." En waarom is hy vertrokken?" Rosa bleef op deze vraag het antwoord schuldig. En waarheen is hy gegaan Naar Marseille." Ia hy alleen gegaan Of heeft hy iemand meegenomen?" Dat zou ik u niet kunnen zeggen, tante. Ik geloof, dat by naar een van zyn vrienden gegaan is, een zekeren Aloys De Belmont." O, hoe hebt ge toch zoo dwaas kunnen zyn, om toe te lateD, dat by vertrok?" zei tante Lescalle onrustig. „Wie weet of hy zich wel alleen op reis kan redden l" Neen, tante, zoo moet u niet spreken," zei Rosa ontevreden. „Zoowel u als myn ouders, en zelfs Georges eigen familie, allen hebben hem geheel verkeerd beoordeeld. Ook ik heb die dwaling maar al te laat inge zien." By deze woorden barstte Rosa in tranen uit en verborg haar gelaat met beide handen. Spreek toch duideiyker, kindlief l Ge maakt me zoo beangst. Is George dan geheel en al van zyn verstand beroofd? Noen, tante in het geheel niet! Juist het tegendeel is het geval. George is zeer verstandig en ook zoor goed. Hy is een jonk man met veel talenten, voor wien elke vrouw genegenheid en achting zou kunnen gevoelen, en als ik hem op den dag, toen wy op het stadhuis geweest waren, niet had laten blyken, dat ik een afkoer van hom had en hem minachtte, dan zou ik nu de gelukkigste van alle vrouwen geweest zijn, maar nu heb ik myn geluk voor altyd verspeeld. O, boe jammer, dat u zoo laat zyt gekomen, tanteI Als u by my geweest waart op dien nood- lottigen dag, dan zou alles zóó niet ge beurd zynl" Rosa zweeg, maar toen ze de angstige uit drukking zag, die op hot gelaat van haar tante te lezen stond, voegde zo er by: Ik was nog maar korten tyd mot George hier aangekomen, toen by my dezen brief gaf." (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1