Burgerlijke Stand. lsto klasse van do Franscho legatie, is gister middag naar Parijs vertrokken. De prinsen van Koetei waren Zondag t9 Haarlem; zij dineerden by Brinkman op de Markt. Mr. C. P. Henny, president van het go- rechtshof te Arnhem, heeft tegen 1 Juli zijn ontslag aangevraagd. (A. Ct.) B|j koninklijk besluit is de dirigeerende officier van gezondheid 1ste kl. (kolonel) der Kon. Marino dr C. Alers, chef van het marine hospitaal te Willemsoord, aangewezen, om naar Moskou gecommitteerd t9 worden tot het bijwonen van het Xlldo Internationaal Genees kundig Congres, hetwelk in de maand Augustus van dit jaar aldaar zal worden gehouden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van assistent aan het Rykslandbouwproafstation te Goes. Jaarwedde f 1000. Z|j, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 8 Juni e. k. aan te meiden by don directeur van genoemd Rykslandbouwprosfstation. Door de arrondissements rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgenaakt de navolgende alphabetische lyet van aanbeveling: mr. G. W. baron Van der Feltz; mr. G. T. J. De Jongh, en mr. J. W. Mulder, substituut- griffiers bh de arrondissementsrechtbanken te Heerenvoen, Winschoten en Amsterdam. De inspecteur van bet wapen der cava lerie, gen.-majoor Rómer, vertrok gistermiddag net den commandant van het 3ie reg. huz., jtolon 1 Wüppermann, den luit.-kolonel Highly en de ritmeesters Braams (idjudant van den inspecteur), baron Van der Capellen en baron Van Boetzolaer, allen van het 3de reg. huz., naar Groenloo, tot het doen van een staf- «efeniogsreis. De quaestor-generaal van de Ned.-Herv. Kerk bericht, dat door hem z(jn ontvangen de volgende legaten voor de algemeene wedu wen- en weezenbeurs: van jonkvr. F. C. A. Nieuwold f 500; van mevr. de wed. mr. A. Quaestins 1000, en van mr. A. Quaestins, overl. Nov. 1887, 1000. B\J het in Indië gehouden toelatings examen voor den hoofdcursus te Kampen zyn geslaagd de sergeanten L. H. Pluim Men'z, G. P. Groen, J. H. Rogge, P. C. Korexans en D. Roelofsma, allen bestemd om t9 worden opgeleid tot 2den. luit by bet wapen der infanterie. Hr. Ms. fregat „Van Speyk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. G. Snetblage, heeft 31 Mei jl. Beyrouth verlaten. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van marine zullen doze week niet plaats hebbeD. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 31 Mei Kaap Carvoeiro; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 81 Mei te Padang: de „Herzog", van Hamburg en Amsterdrm naar Oost-Afika, arriveerde 31 Mei te Port-Said; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia arriveerde 30 Mei te Southampton; de „Schiedam", arriveerde 31 Mei van Nieuw-York te Amster dam; de „Pondo", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad en Delagoabaai, vertrok 28 Mei naar Las Palmas; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 31 Mei des middags St.-Catherine's Point; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 1 Juni te Port-Said; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Vllssingen en Hamburg, arriveerde 31 Mei te Napels. De Dubbcl-Kwartot-Voreenïging. Ondanks het zomerweder was toch een talrjjk publiek opgegaan naar „Zomerzorg", om bet derde concert in dit seizoen van de Kwart6t-Veteeniging by te wonen, en niemand, daai ben ik zeker van, zal zich over zyn avond beklaagd hebben. Als altyi konden wy con- BtateereD, dat goede muziek, zelfs „winter- muziek", zich in alle temperaturen laat ge- Dieten. Trouwens, de za3l was frisch en koel en zelfs, toen na de pauze al do lichten branddeD, kon men nog niet bepaald klagen over de warmte. De indruk, door dit laatste concert achter gelaten, is wat de koorwerken betreft, zeer gunstig. Opnieuw trof het my, dat deze kleine schare zoo by uitstek intelligent zingt, de muziek zoo goed voelt en bogrypt. Voor een groot deel komt de lof hiervoor toe aan den directeur, die meer en meer blykt een degelijk, talentvol leider te zyn en wiens goede smaak blijkt uit de keuze der toonwerken. Het is zeker goed gezien een belangryk deel van den avond met deze zangers te schenken aan de gewyde muziek, vooral Katholieke kerkgezangen, omdat er by deze stemmen enkele zyn, die niet alleen in dat gezang uitmunten, doch ook door hunne eigenaardigo intonatie zich daartoe beter leenen dan tot het vortolken van wereldscho muziek. De nuanceering is, dank zy den directeur, in beide soorten wol even goed, doch de eigen aardigo gaven van enkelen der zangers, in de kerkkoren geschoold, komen in het ge wijde genre beter uit. Zod werden byv. het „Sanctus" van B. A. v. Weber en Mozart's „Ave verum corpus" zeer goed gezongen. Van de wereldsche muziek bevielen my het beste „Die Nacht" van Schubert, (dit nummer vooral werd met waar talent voor gedrag* n) en Grieg's „Landeikennung". Jam mer dat in dit laatato de bariton-solo niet geheel zuiver was. Over het algemeen echter werd er zesr euiver gezongen en viel voor namelijk de fijne nuanceering te waardeeren. Byna alles zingt deze kleine schare met gemak on dus melodieus; wanneer ook nog enkele scherpten uit de uitspraak zullen verdwenen zyn, zal het koor der Dubbel-Kwartet- Vereeniging een eervolle plaats innemen onder de mannenkoren in ons land. Den directeur zoowel als den leden brengen wy gaarne een woord van warme hulde voor hun serieuz) studi?, voor hun onvermoeid streven om het 'oeste en mooiste te geven, dat van hunne krachten gevergd kan wordon. Als solist trad op in de eerste plaats de heer B. A. Verhallen, violist uit Den Haag. De goede eigenschappen van zyn spel zyn, dat hy technisch niet onontwikkeld is en een flinken streek heeft, doch de toon laat bepaald te wenschen over. Dit zal natuurlyk voor een groot deel liggen aan des heeren Verhallen's instrument, dat scherp en eenigszins nasaal klonk. De greep was niet altyd even vast en vooral ontbrak wat wy by een viool zoo spoe dig wenschen en zoo gaarne hooren: diepte en gevoel. Zyn spel had breeder en inniger kunnen wezen. Met name betreurden wy dit in het „Andante religioso" van Thomé en in de romance van den violist zelf. Deze vlot geschrevene, maar door inhoud noch oorspron- kelykheid uitmuntende compositie, moest op rumoerig verlangen van de claque, die zich achter in de zaal bevond, herhaald worden. Als de heer Verhallen nog meer zal doordrin gen tot de z\A van zyn instrument, zal hy een verdiensteiyk vioolspeler kunnen worden. Met begeleiding van viool en piano zong de eerste tenor, een bekend zanger in Leiden, het „Tantum ergo" van Faure Deze zanger bezit zeker een fraai tenor geluid, doch de kleine schaduwzyden van het kerkgezang kleven hem te veel aan. Zyn zang kon natuurlyker wezen, dan zou hy met den van nature mooien klank van zyn stem meer kunnen woekeren. "Want, al hinderen die eigenaardigheden dan in den gewyden zang minder, toch behoeft die muziek niet met den bekenden „haal" te worden voorgedragen. Deze zanger bezit gaven, die nog meer van hem kunnen doen verwachten. Ten slotte zong een der baritons de aria van Almaviva uit „Figaro": „Ich soil ein Glück entbehren", enz. Ook bier is de stem niet kwaad. Er zit wel kracht en klank in, doch het timbre is te eentonig; er is te weinig buiging en nuance in. Vooralsnog zou ik dezen zanger dan ook den raad willen geven wat lichtere stukken ter vertolking te kiezen. Om Mozart zyner waardig te zingen wordt muzikaal moer ver- eisebt dan dez3 bariton ons geven kan. Ook zyn uitspraak van het Duitsch mag by nog wel eens aan een scherp zelfonderzoek onder werpen; dat onderzoek kan allicht tot ver betering leiden. Evenals de andere solisten had ook hy een uitbundig succes. De zoon des directeurs accompagneerde zeer verdionsteiyk. Over het algemeen gaf deze avond reden tot groote erkenteiykheid, het was een waardige sluiting van het seizoen. v. B. Uit de «Staatscourant". Kon. besluiten Benoemd tot directeur van het postkantoor te Valkenswaard A. Boot, thans in gelijke betrekking te Oud-Beierland. Benoemd tot subst.-officier van justitie bij do arrondissemcnts-rochtbank te 's-Gravenhago, jhr. mr. F. A. J. Van den Brandeler. thans substituut- officier van justitie bij de arrondi9sements-rccbt- bank te Zutfen; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Zutfen, mr. A. A baron Van der Feltz. thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank (e Heerenveen. en tot substituut-officier van justitio bij do arrondissements-rechtbank. to Heerenveen mr. F. W. Van Riemsdijk, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij do kantongerechten in het arrondissement Rotterdam. Tot president der arrondissements-rechtbank te Dordrecht mr. S. Gratama Wz., thans rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar. Aan den heer II. J. G. Mos is op zijn verzoek, met ingang van 8 Juni 18D7, eervol ontslag verleend als notaris te Rhenen. De beer E. A. Rovers, laatstelijk lid van den Raad van Nederlandsch-Indiè, thans op wachtgeld, op zijn verzoek, met ingang van 4 Juni 1897, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met dank betuiging voor do langdurige en trouwe diensten door Tien» aan deu lande bewezen en mot toekenning van pensioen. Bevorderd: tot kapitein-luitenant tor zee. de luit. ter zee 1ste kl. jbr. J. A. G. Van dor Staal; tot luit ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. E. W. Pfeiffer, en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. M. C. Koning. Met ingang van 1 Juni de kapt.-luit. ter zee J H. Strootman, op een peusioen gesteld van ƒ1800 'sjaars en eene verhooging van pensioen van ƒ900 'sjaars. Met ingang van 1 Juni de kapt L. Ballintijn van het 8ste rog. inf, op een pensioen gesteld van ƒ1495 'sjaars; en dien kapt. tevens de rang verleend van majoor. Aan deu tweeden luit. J. P. Van Lier, van bet 7do roe. inf. op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Benoemd voor den tijd van vijf jaar, gerekend van 15 Mei 1897, bij hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve- off van gez. 2de kl.. de heer H. Klein, arts Den ritmeester E. F. C. H. J. baron Van Tuyil van Sorooskerken, van den grooten staf. adjudant van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van bet eerokruis van de groot-hertogelijke orde van des Griffioen, hein door Z. H. den hertog regent van Meckleuburg- Schwerin geschonken. ALKEMADE. Geboren: Johanna Gcertruida, D. van Th. Van der Voort en E. Witteman. Arie Adriaan, Z. van D. Van Pelt on H. J. Broekhuizen. Johanna, D. van J. De Jong en J. Turk. Jan Hendrik, Z. van II. Van Heek en J. Verhagen. Ondertrouwd: D. Freeke, wedr. van G. Been 71 j.. alhier, en C. M. Veenhuizen, wed. van J. G. F. Delgman 48 j.,"alhier, laatst te Amster dam. J. G. F. Delgman jm 22 j., alhier, laatst te Amsterdam, en E. J. II. Kerssenie|jor jd. 20 j., te Amsterdam. J. Van den Raadt, wedr.van M. Barnhoorn 58 j., te Hillegom, en M. Van der Ploeg wed. van J. Zandvliet alhier, te voren wed. van K. Warmerdam. Gehuwd: J. Do Boer, wed. van D. Van der Linden 37 j.f en M. Paauw jd. 29 j. A. Weijers jm. 23 j., te Hillegom, en J. Bergman jd. 26 j., alhier. Overleden: J. Van der Moer 90 j., wedr. van M. Koek. A. A. Van Pelt 8 d., Z. van D. Van Pelt en H. J. Broekhuizen. ALFEN. Bevallen: C. Burggraafgeb. Burger Z. A. Brouwer geb. Van Geest Z. Overleden: M. C. HeDgstmongel, D. 7 j. A. Kok, echtg. van A. De Haan 71 j. A. Kooy, wedr. van A. v. d. Velden 72 j. Gehuwd: J. Veldhuizen van Zanten en M. Rijnsburger. A. Van Veen jm. 24 j. en F. Van 't Wout jd. 23 j. B. H. Hulscher jm. 24 j. en M. Blom jd. 25 j. AARLANDERvEEN. Bevallen: M. Kempen geb. Van Leeuwen D. D. Hoogevocn geb. Van der Hoord Z. Overleden: M. Van den Hoek D. 9 m. A. C. Van Tol Z. 21 j. L. Van Abshovcn wed. A- Winkel 63 j. Gehuwd: P. Breevold jm. 28 j., en M. Van Vliet jd. 28 j. BODEGRAVEN. Bevallen: E. Van Os geb. Mulder D H. W. De Vlieg geb. Laffree Z. O verloden: W. Van der Neut geb. met M. Domburg 67 j. G. Goor wed. van A. Oo9ter- kerk 83 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Ruighaver en A. Bood. E. J. Boom en M. Ver hoeven.A. Donker en K. Nederveld. Gehuwd: A. Tiel en E. A. Het Jonk. J. Van Winssen en M. M. Verwoerd. A. Bax en A. De Ruiter. P. C. De Jong en L. M. Bette. J. Boom en D. Reek. Bevallen: M. Gruson geb. Siebeling D. A. Van Nieuwenhuyzen geb. Spaargaren D. A. Tensen geb- De Graaf D. C, P. Bais geb. Oo9terom Z. F. De Ruiter geb. Brouwer Z. A.Stroosma geb. Jonker D. P. De Jodk geb. Den Breejen Z. C. Den Haan geb. Meijer Z. M. D. Janssens geb De llijck D. W. M Van Limpt geb. Van Andel Z. M. A. Dookes geb. Los Z. Overleden: B. Wolfstang geb. Wol venstang 56 j. J. Hartman 84 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: H. Pijpers en A. Warmerdam. G. Esselman en M. Van Bemmclcn. Getrouwd: W. Van der Aar en T. Eland. Be val Ion: A. G. Scheepmaker geb. Dannijs D. A M. Van de Reep geb. Ruigrok Z. HAZERSWOÜDE. Bevallen- J. C. Van Klaveren geb. Voshart, Z. N. C. Okkerso geb. Vissor, Z. M. Van Vliet geb. Cazant Z. S. Franckon geb. Van Brussel, Z.H.J. Veelen- turf geb Hoogduin, Z. J. Van der Ploeg geb. Goedhart, Z. Overleden: A. W. Van Wetten, Z. 4 m. Gehuwd: Joh. Matze. jm. 24 j., en N. Hoogen- doorn jd. 22 j. P. C L. Mounier, jm. 25 j., eu M. P. Van Leeuwen, jd. 29 j. KOUDEKERK. Bevallen: G. Kraan geb. Van der Zon, D. Gehuwd: M. Munnik, jm., en J. L. Van Hofwegen jd. C. Oudshoorn, jm., en J. W. De Hans, ld. NOORD WIJK. Geboren Petronella, D. van Pieter Duyudam en Cornelia Bedijn. Gehuwd: Cornelis Schrier, 24 j en J. G. W. Bongers 22 j. Overleden: Petrus Mooijekind 3 m. OUDSHOORN. Bevallen: T. Kroon geb. Van Teylingen, D, K. Ij. Goedhart geb. Smit, levenl. Z. VOORHOUT. Geboren: Pieter, Z. van H. Kranenburg en J. De Jong Maria, D. van A. Van der Lans en W. Van Werkhoven. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Th. G. M. A. v. Dam 49 j. en A H. G Sloenhek 32 j. Getrouwd: J. Hoogeveen 27 j. en A. M. J. Romeijn 32 j. W. F. Pannebakker 32 j. en A. A. Niersman 25 j. Geboren: Cornelis, Z. van N. v. Os on J. De Bruin. Maria Cornelia, D. van J. v. d. Peet en M. Opdam. Overleden: Johanna Henderika Emeis, 4 m., D. van D. J. Emeis eh M. H. Gussekloo. WARMOND. Geboren: Joannes Michiel, Z. van C. Van den Berg en J. Van der Reep. Maria Theodora, D. van J. M. De Brabander en C. Romijn. Overleden: Joannes Van Stijn 30 j. Geertruida Elisabeth Leignes Krusemau, echtgenoot van C. J. Viernagel, 70 j. Gehuwd: P. Kortekaas en Th. Berg. C. Berg en M. Meijer. ZOETERMKER. Gehuwd:_ Jan Westhoek jm. 21 j. te Zegwaard en Alida Van der Buit jd. 20 j. te Zoetermeer. Geboren: Adrianus, Z. van J. Hortere en C. M. Gouweleeuw. ZEGWAARD. Geboren: Nicolaas Adrianus, Z. von K De Vries en A. C. Van Rijn Willem, Z. van J. De Kater en W. D. Diekman. Eva, D. van A. J. Mink, on geb. Overleden- Pieter Van der Hout 20 j. Adrianus Johannes Maria Van Dongen 8 w. ZWAMMKRDAM. Bevallen: A. GruDdmann geb. Rootert, Z. T. Zaal geb. Blok, D C. v. Oosterom geb. Verduyn, Z. A. N. Biesheuvel geb. Van Dam, Z. M. Lelivcld geb. Houdijk, D. Overl oden: M. J. Verbrce Z. 20 d. J. C. Amersfoort, D, 5 m. G Biesheuvel. Z. 1 d. J. H. Van den Heuvel, 62 j. M. Achterof, 67 j., geb. met N. Moons. J. Hempenius, D 2 m. Gehuwd: C. Meyer, jm. 30 j, en C. Veelen- turf, jd. 27 j. Marktberiohten. Alfea, 31 Mei. Aangevoerd 31 wagens k&as, p&rtgon, te zaoion 1350 stuks. Prye: Goudeohe k&as 1ste qual. f20.— a /22.zwaardere 2de qa&l. ƒ16.ƒ19.Edammer ƒ22 Handel redelijk. Aangevoerd SS lamrueron. Rotterdam, 31 Mei. Hot warmere weder oefende eeD flauwe invloed cp de koopers uit. De goed vol doende toevoer ging dan ook maar laDgz&am van de hand; in de prijzen kwam weinig of geen ver andering. INLANDSCHE GRANEN. Van Witte Tarwe werd al dadelijk het pnikste tot iete bovon do notoeriog uitgezocht. Daarna verflauwde do kooplust en giDg er weinig om, maar later wort meoat allee toch opgeruimd tot ongeveer vorigo prijzen. Canada schaars en prjjehoudend. Vlaam. en Zoeuw., de heste ƒ6.30 tot ƒ6.50 dito dito middolb. 6.6.20 Flakk. en Orerm. do beats. 6.20 6.40 dito dito middolb. 5.80 «6. Mindero en geringe eoorton 5.50 5.70 Canada. 5.30 6.60 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Eerste quatiteit Witte tot ƒ8. Gocdo dito7.76 7.85 Mindere ditoa 7.40 7.5 Rootle Tarwe met weinig omgang; prijzen onver anderd. Rogge. Do beste vond onveranderd plaatsing, bet overigo flauwer. Zeeuweehe on VI., naar qual. f 4.—tot ƒ4.20 Overm en N.-Brab., ,3.60 ,4. Gerst zondor prijsveranderiDg oen gcdeelto bleef echter over. Chevalier weinig noodig. VI. en Zecnwecho Winter- van ƒ3.50 tol 3.75 Overm. en Flakk. „3.30 „3.50 Afw. enmitd.6oort. „3.„8.25 VI.. Zeeuw, en Flakk. Zomer- 3.50 3.76 Mindero qnaliteit 3.20 3.40 Chevalier4.5.— Verkoopon per gew ebt vonden Diet plaats. Haver weinig ter markt tot vorigo prijzen verkocht. Blanke en wichtige qnaliteit. van ƒ3.90 tot ƒ4.— Zesnw8chc en andere inl. Voer:.. „3.40 „3.75 Lichtere dito dito ,2.75 „8.25 Per 100 Kils werd niets verkocht. Spelt niet aangevoerd. PaardcnbooDen zonder verandering. Vla&meche on Zeeuwscho 5.30 tot ƒ5.50 Ovormaasche5.5.40 Geringere soorten4.60 4.90 Duivecboonen 5.75 tot 6.80. Bchapenbooneo zonder handel. Bruiuoboonen. De beste soorten lieten zich onver anderd verkoopen, doch waren schaars. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit mindere qualiteit, die slechts tot ceDige verb ging te plaatsen was. Waloherac'iotvan 8.— lot 8.25 Do beate Vlaam. en Zeouw. 6.60 7.25 Ordinaire dito en dito 5.75 6 25 Geringcro en wakko 4.6. Witleboonen we nig tor markt cl daardoor rnim prijshoudend. Walcherache9,_ tot 9.60 Vlaamtcho on Zeenwecho 8.60 9.— Dito dito ordinaire 7.75 8.25 Mindere on geringe soorten 5.75 6.75 Blauwe Erwten met welug omgang. Walcherscbevan 7.50 tot 7.75 De beste Zeeuw, en Vlaam. 6.60 6.75 Middolb. qual dito en Flakk. „5.90 „6.25 Niet kookende5.20 6.40 Schokkers zonder handel. Koolzaad f 9.75 tot ƒ10.75. Hennepzaad 5,75 tot ƒ0.50. K&uarieza&d weinig benoodigd. Het b :ste 6.25 tot 6.75, middol-qaaliteit ƒ5.60 tot 5.75 en geringere soorten ƒ5.— tot 5.25. BOITENLAND3CHE GRANEN. Tarwe Dog even schaars. Wat aankomt is meestal reeds stoomende verkocht. Door de slechte prijsver houding werd door Molenaars zeer weinig gekocht. Voor goede loco Odessa werd van benoodigden 185 en ƒ136 bcdoDgeD. Rogge had in de laatste dagen weder vrjj wat aftrek, vooral omdat men billijk koopen kon. Helena naar qualitoitƒ108 a ƒ114 Moldau1C5 „106 Taganrog nit stoomschip102 103 Nicolajef 101 104 Genetchek 102 104 Western stooomendo 104 106 Bulgaarsche „108 „110 Taganrog 102 „110 Gerst bleef onveranderd. Novoroeieka 88 Nicolajtf88 90 Odoscaa 90 Amerikaanscbe op aflading. 93 95 Donau stoomende107 108 Haver schaars. Reval6.90 a ƒ7.— Nicolajef„6.25 G.30 Libau (zware)6 90 7.— Boekweit blijft rast. Stateƒ129 a ƒ130 Boekweitgrutten nog oven stil. Grove Bevalƒ182 a ƒ185 SU-Pelereburgcr192 193 Voor-erwten met weinig handel. Maïs komt in werkelijk gezonde qualiteit maar weinig voor. Bonte Amorikaanscho74 k f 75 dito stoomende 71 72 dito Jarige78 80 La Plata geklandord77 78 Gemengd Nieuws. Drie jongens alhier verlieten Zondagmorgen de ouderlyke woDing, twee er van met toestemming van de moeder, ten einde een uitstapje te maken naar Den Haag. Twee van hen, waarvan de een ongeveer 13 jaren oud en de ander 8, zyn uit één gezin. De derde is mede een ongeveer 13 jarige knaap. Men kan zich de ongerustheid der ouders voorstellen, daar de kinderen langer weg bleven dan zy mochten en tot heden niets van hen werd vernomen. Gisteren werd inhetLisserbosch een zeldzaam schoon exemplaar van een land schildpad gevonden. Het dier is ruim 15 cM lang en ruim 10 cM. breed en in het bezit vail den heer G. Do Nobel, te Sassenbeinr. Zelden komt de landschildpad in onze streken voor en byna nooit wordt op obze breedte zulk een dier van die afmetingen aangetroffen. Uit Aalsmeer wordt aan „De Hol lander" geschreven: „De stoomboot „Packet I" is in de vaart gebracht. De nieuwe onder neming heeft haar traject nu tot Leiden ver lengd. "s Zondags, don dag, waarop wy tot hiertoe van „publiek verkeer" verschoond bleven, varen thans twee concurreerende maatschappyen. Di.-n vooruitgang hadden we kunnen ontberen." Gisteravond had iemand te Noordwyk Binnen het ongeluk, dat van zyn met een paard bespannen tweewieligen wagen een wiel afliep, waardoor het voertuig tegen deu grond ging, met gevolg, dat er eenige bierflesschen stuk geraakten. De bestuurder zelf was bijtyds van den wagen gesprongen. De zoogenaamde „Dr. Reteau" te 's-Gravenhage, tegens wiens praktijken onlangs in het Algemeen Politieblad gewaarschuwd werd en die een paar maanden geleden te Amsterdam onder verdenking van strafbare handelingen, in verzekerde bewaring werd genomen, is op vrye voeten gesteld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden M. Querido, beklaagd van zakkenrollery by gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad, tot 9 maan den gevangenisstraf; J. Do Pater, wegens verduistering van rywielen, tot 1 jaar en 6 maanden. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde gisteren K. v. Z. en W. J., beiden te Wilnis, beklaagd van diefstal van eieren ten nadeele van T. O., aldaar op 22 Maart jl. gepleegd, ieder tot 4 maanden gevangenisstraf. Zondagavond omstreeks 8 uren is door trein 39 der H. IJz.-Sp.-My. op de spoorbaan tusschon Rotterdam en Schiedam aangereden de 31 jnige polderwerker H. Meyer, wonende te Gaast, in Friesland, en workziam by de Ceintuurbaan te Rotterdam. De aanrijding geschiedde terwyl by de baan overstak. De machinist verminderde onmiddeliyk de snelheid, doch kon een aanrijding niet meer vermijden, zoodat de ongelukkige, die niet ge heel nuchter was, op zy werd geslingerd. Met hoofd- en beenwonden werd hy per zelfden trein naar Rotterdam vervoerd en in het ziekenhuis opgenomen. Rechts houden! In „De Kampioen" is er by herhaling op gewezen, dat ter voor koming van ongelukken, alle wielryders, zoowel dames als heeren, verplicht zyn rechts te wyken. Dit voorschrilt is noodzakelyk uit een oogpunt van veiligheid en is daarom in het minst niet in tegenspraak met de door heeren aan dames verschuldigde beleefdheid. Ook op dames wielrydsters rust de plicht rechts te houden. Wordt men achterop gereden door ryders of rydsters, met grootere snelheid dan waarmede men zelf rijdt, dan is men verplicht, by hot hooren van het signaal rechts te houden, om zoodoende den achterop rydenden do gelegenheid te geven links to passeeron. Op die wyz3 z&l men ongelukken en onaan genaamheden vermyden. Beleefd verzoekt men vooral dien witlrydsters en wielrydor»; die in dit seizoen het eerst uitkomen, deze wenken ter hart9 te willen nemen. Omtrent het ongeluk naby het station 's-Hertogenbo3ch wordt nader gemeld: Drie personen, genaamd A. De Werf, 73 jaren, L. Van Hezik, 23 jaren, en Van Alem, allen uit Hedel, war. n bezig hot kleine brug- get ja in het Ortenscho veld te teren, toan de sneltrein uit Utrecht, die circa 9 uren te Den Bosch moet arriveeren, en welko treia door hen niet schynt te zyn opgemerkt, twee der drie overreed, waardoor zy onmiddellijk een ïyk waren. Hunne lichamen werden vreeseiyk verminkt. De derde is ten gronde geslagen, doch heeft geen letsel hoegenaamd bekomen. De overledenen zyn De Wert en Van Hezik, de eerste vanwege de Exploitatie maatschappy reecs gepensionne9rd, die van zyn ledigen tyd nog gebruik maakte om een cent te verdienen, de tweede een jongmensch, beiden oppassende porsonen. Eerstgenoemde was 't voorste gedeelte vaa het hoofd afgereden, alsmoJe een stuk uit zyn zy, terwyl Van Hezik een arm, een been en 't hoofd werden afgeredon. De ïyken zyn naar het ziekenhuis overgebracht. Ter plaatse van de ramp maakt de spoorweg een vry sterke bocht; daardoor is het te verklaren, dat de trein de werklieden verrast heeft. Het gebeort menigmaai, dat erwten^ boonen, linzen, enz. door het koken niet gaar widen worden. Als middel daartegen gebruikt men gewooniyk een weinig soda, maar ds spys krygt daardoor een flauwen, onaangena- men smaak. Het is veel beter, in plaats van soda een weinig suiker te gebruiken. Peul vruchten, met suiker gekookt en daarna b» hoorlyk met zout gekruid, worden goed gaar en krygen een lekkeren smaak. De heer J. D., wonende aan dB Mariaplaats te Utrecht, kreeg gistermiddag op weg naar huis zyude in de Zadelstraat eene bloedspuwing, met het ongelukkig gevolg, dat hy reeds weinige oogenblikken daarna overleed. Dr. Brom, wiens hulp men had ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Ongeveer vyf jaar geleden verloor een ingezetene van Delden een gouden ring met diamanten steen. Thans is de r.ng by het omspitten van den tuin teruggevonden. Omtrent den moord, op de 7 2-jarige weduwe M. Den Haan Den Haan in de Hooge- nieuwstraat te Dordrecht gepleegd, deelt de „D. C." de volgenden bijzonderheden mede: Toen Zaterdagochtend omstreeks 8 uren de benedenburen nog geen toeken van leven had-I den vernomen, roes het vermoeden dat der vrouw eenig ongeval was overkomen en besloot men eens te gaan kyken. Al terstond bleek hun, dat de vrouw, van wie men wist dat zy er voor haren doen goed by zat, aan da her- haaldo waarschuwing, om toch hare woon- en slaapkamer af te sluiten, geen gevolg had gegeven, zoodat het niet moeiiyk viel daar onbemerkt binnen te gaan. Uit alles wat men daar zag, was op te maken, dat de oude vrouw nog oiet was opgestaan, behalve dat een stoel, waarop hare kloeren lagen en waarop gowooniyk een schel stond, voor het geval zy de hulp harer buren noodig had, niet op zyne plaats voor het bod, maar op eenigen afstand daarvan stond, zoodat men in de bed-] stede keek en werkelyk lag het oudje daar, met het hoofd ter zydo gebogen en onder twe9 kussens verborgen. Blykbaar was ze dood, zoodat besloten werd terstond den geneesheer, die by de vrouw geweest was tydens do ziekte van haren ver leden jaar overleden zoon, dr. fl. J. Da Graaf, te waarschuwen. Spoedig verscheen deze ter plaatse en constateerde den dood, maar aan gezien het gelaat der vrouw blauwe plokken dro g en ook andere sporen van geweldple ging aanwezig waren, die aan een onnatuur- lykcn dood deden denken, ried hy aan, de folitie met de zaak in konnis te stellen. Deze begaf zich daarop met haren geneeskundige, den heer D. J. Admiraal, naar het sterfhuis en uit diens nader onderzoek bleek dat het ïyk, behalve verschillende kneuzingen aan het hoofd, ook zware indrukken en krabben aan den hals droeg, zoodat de dood het gevolg bleek te zyn van verwurging. Onverwyid we rel van deze bevinding kennis gegeven aan do justitie, die zich op hare beurt naar het sterfhuis begaf, het ïyk in beslag nam en onder politie-toszicht liet overbrengen naar het Gasthuis ter gerechtelijke schouwing, welke de uitspraak dat de dood bet gevolg is geweest van verwurging en verstikking bevestigde. In de woning der vrouw werden niet de minste sporen van braak of diefstal gevonden. Wel waren alle effecten der vrouw verdwenen uit de blikken trommel, waarin zy die gewoon iyk bewaarde, maar ze werden op een andere plaats teruggevonden met de depositebewyzen, een spaarbankboekje en andere geldswaardige papieren, zoodat de overledene die vermoede- lyk zelve veiligheidshalve een andere plaats had gegeven. Verder werd m een blikken busje in een hoedendoos nog een bedrag van f 320 aan papieren geld gevonden, zoodat het niet waarschjjniyk ia dat er iets van onmiddeliyke geldswaarde ontvreemd is. Alleen worct vermist eene schuldbekentenis groot /"200, ten laste van den 39 jarigen schoon zoon der overledene B. C.Den Dunnen, waarop een gedeelte van omstreeks ƒ100 in sommen van ƒ10 was afbetaald. Genoemde Den Dunnen heeft eenigen tyd geleden eene zaak in fruit, visch enz. overgo' nomen, waarvan hy de koopsom niet heeP

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2