ATJEH. Elsücker te Schoonhoven en J. L. J. Staal te Heemstede. Noord wü k: Do hesr H. Venselaar alhier, leerliDg der ryksnormaallessen te Katwijk, die il. Vrijdag zyn akte als onderwijzer behaalde, legde den volgende dag met goed gevolg examen af in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Heden werd genoemde heer V. aangesteld als tijdelijk onderwijzer aan de R.-K. Jongens school alhier. RoelofAren&s veen: Een zeer schichtig en daardoor gevaarlijk paardje is de hit van den heer N. L. Rodewyk, te Roelof Arends veen. Nauwelijks een week geleden was die door zijn toomelooze voortvarendheid oorzaak ■an het ongeluk bij de brug omstreeks de Weeswoning, dat den veehouder J. Castelijn, te Rupwetering, trof, en waarvan deze thans nog de pijnlijke gevolgen ondervindt. En Zater dag s'o^g hy op weg naar Leiden weer op hol. Gelukkig wist de voerman, de boter- en kaashandelaar Van Kempen, te R.-Aveen, hem de baas te worden, waardoor hy en twee by hem zitten le personen met den 6chrik vry kwamen. Een dezer laatsten, do timmerman C. v. A., moet zich evenwel nog esnigszns bezeerd hebben, terwijl zijn kleeren ook min of meer werden beschadigd. Zwammerdam Door eene onbekende oorzaak is Zaterdag brand ontstaan in de fcouwmanswomag van den heer J. J. Van Dam, in Oud-Bodegraven, gemeente Zwammer dam. Hoewel spoedig hulp ter plaatse was, mocht men er niet in slagen de gebouwen te bewaren. Woning, schuur en hooiberg zjjn sotaal verbrand. De gebouwen, alsook de aan wezige meubelen, waren verzekerd. Zoetermeer: Door de vergadering van ingelanden van den DriemaDspolder onder Zoetermeer en Stompwijk is tot lid van het bestuur gekozen P. M. Lammens, te Zegwaard. Opening van het nienwe huis der Yereeniging „Inrichting yoor Fabri eksra eis j es." De „Ioricbting voor Fabrieksmeisjes" be trok Yrydag avond haar eigen huis. In twee afdeelingen kwamen alle meisjes te zamen, een vijftigtal tegelyk. Alle kamers van het hois, Hetrengracht 96, waren versierd met een overvloed van bloemen. Ze stonden op tafels, op kasten, op schoorsteenon, ze hingen in potjes en kannen en vazen aan den muur en tusschen de deuren, meidoorn en seringen, gouden regt n en pioenen, lupinen en salomons zegel, bloeiende vlier en bloeiende eschdoorn, narcissen en sneeuwballen, bekoorlijk om aan te zien, friscb tot het einde toe, toen de meisjes er mee naar huis gingen. De meisjes werden getrakteerd, doch men kreeg sterk den indruk dat niet dit 't was, wat het voor de messten tot een feestavoni maakte. In groote stilte werd de toespraak der presidente aangehoord, nadat allen te zamen een lied hadden gezongen, dat sprak van een band, die allen, dames en meisjes, veroenigt. De lotgevallen der Inrichting gedurende haar zevenjarig bestaan werden herdacht, stilge staan werd by al de omzwervingen door Liiden, totdat nu eindeiyk de groote wensch naar een eigen huis vervuld was. Onder één dak te zamen gebracht, clubkamers, kook school, knipcursus, bibliotheok, alle instellin gen, tot nog toe verdeeld over drie plaatsen! En met dat nieuwo huis de gelegenheid tot uitbreiding van den arbeid, tot het geven van z^ngonderwys, tot verdeeling van de biblio theek in een voor kinderen en een voor opge schoten meisjes, tot bot houden van een soort cursus over verschillende onderwerpen, over de geschiedenis van de katoenplant en van de katoenindustrie allereerst. Spreekster ver telde wat den dames bewogen had den school vorm, dien de inrichting eerst had, te ver wisselen met den clubvorm de meisjes hebben het gevoeld hoe zy daarJoor, isder voor haar eigen juffrouw, individuen werden. In een vergelyking van de fabriekstoestan den van vuór een halve eeuw en van nu werd gewezen op zeer fceriisten vooruitgang en tegelyk op tal van veroeteringen, die zeker komen zouden. „Korter arbeidsduur, hoogero loonen, zeer van harte wenschen wy ze u toe," werd gezegd, „en toch beangstigt ons nu en dan de gedachte, dat zjj noodwendig komen moeten. Zult gy ze kunnen dragen, de weeldo van uw geld?" Zult gy het ge bruiken voor betere voeding, voor degelyke kleediog? En meerderen vryen tyd, hoe zult gy dian bestelen? Gy hebt leeren werken, wy willen u leeren rusten. Hoe meer wy doordringen in uwe levens, hoa meer wy begrypen do ruwheid, waarin uwe vroolyk- heid, de pronkzucht, waarin uwe betrckkelyke welvaaTt zich uit, wy bezien u anders dan vroeger, omdat wy hebben leeren begrypen hoeveel morilykor het voor u is dan voor ons om goed te zlln, hoe uwe lovonsomstan dighoden u blootstellen aan allerlei verleiding, die voor ons, in onze levonsomstar.dighedon, haast niet bestaat. Wy willen u zoo ziels- graag geven van ooze meerdere kennis, van ons meerder inzicht, want wy gelooven, dat gy, als alle menschen, voor een hooger en reiner leven vatbaar zyt. Tal van talenteD, zelfs uw goedo aanleg, kunnen verloren gaan en gaan verloren in uw leven. "Wat wy van u vragen, 't is waarheid, vertrouwen, do lust om te leeren, in u op te nemen Na de toespraak gingen de meisjes by groepjes „ons eigen huis" rond, nogmaals werd gezongen; daarna gingen ze heen, ieder met bloemen. Allo dames namen den indruk mee van de echt gosdo stemming onder de meisjes en van do aardige verhouding tusschen dames en meisjes. Moge het werk, dat reeds den volgenden avond hervat werd, iets by brengen tot bes-trydiog van domheid, ruwheid, ge meenheid! Moge het kennis, zachtheid, rein heid holpen brengen in tal van kostelyke menscheDlevena! Blykens van den Gouverneur-Generaal van Nederland6ch-Iodië ontvangen telegrapbische berichten zijn, by do verschillende onlangs in Atjeh geleverde gevechten, a. gesneuveld: de kapitein der infanterie H. Jacobs; de sergeant der artillerie J. E. Snyders; de sergeant der infanterie H. Stuur man en de fuseliers J. Sielis, J. J. Phillpsen, J. C. Witzleb, C. Dykstra, J. Carsauw, G. Tb. Lensiog, H. De Smoker, J. P. H. Francken, P. G. Bloem, A. De Pauw, A. Van Hannen en K. Stadt; b. aan hunne wonden overleden: de kapitein der infanterie G. M. P. Scbeuer, en de fuse liers G. Liniger, A. Van der Werf, J. B. De Fioyer, F. Dubernard, E. Cb. Pauwels, F. A. Schneider en G. W. A. Raue; c. gevaariyk gewond: da sergeant der infan terie J. Van der Linden en de fuseliers H. P. Fyt, G. Zimmermann, A. H. M. Van Duyn, B. Keizer en J. H. Te Loeke; d. niet gevaariyk gewond: de kapitein der infanterie J. N. C, baron Van Heerdt, de eerste luitenant der infanterie J. A. Janssen en de tweede luitenant der infanterie H. A. Mes8eraaecker8 van de Graaff; e. licht gewond: de van het Nederlandsche leger gedetacheerde eerste luitenant der artil lerie J. C. P. W. A. Steenkamp. Dinsdag op uw post! Morgen, Dinsdag, is da groote dag voor de kiezers, om hun candidaten op te geven. Kiezers weest op uw post, en laat er in geen enkel district verzuim zyn. Wie Dinsdag zyn candidaat niet opgeeft, heeft geen candidaat, want wie op Dinsdag niet wordt opgegeven, kan door niemand ge stemd worden. Uw opgave moet naar het model zyn. Anders geldt ze niet. Minstens veertig handteekeningen moeten er onder staan van kiezers in het district, die op de lyst voorkomen. Niet veertig namen, maar veertig "handtee keningen. En ook, de opgave moet worden gebracht niet gezonden. En gebracht door een of twee van de mannen, die het geteekend hebben. Ook moet hun na overgifte een ontvang- bowys door den Burgemeester worden ter hand gesteld. Wel te verstaan, door den Burgemeester van do hoofdplaats van het district. Immers niet de Burgemeester van elke gemeente, alleen de Burgemeester van de hoofdplaats kan de opgave in ontvangst nemen. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zyn ter secretarie der gemeenten kosteloos verkryg'oaar. (5f.) INGEZONDEN. Geachte Redacteur! X., die in uw blad van 31 Mei de opmerking maakte, dat de woorden „bezwaren tegen de geloofsovertuiging der aannemelingen leveren geen grond tot afwijzing op" sedert 1 Jan. 1888 uit art. 38 Regl. Goded.onderw. weg genomen zyn, heeft volkomen gelyk. Ik zag het voorby, toen ik een oude uitgave der reglementen, waarin de veranderingen toch wel aangeteekeDd stonden, gebruikte. De zaak brengt geen verandering in het betoog: het toevoegsel in art. 39, waarop ik wee9, „althans wat betreft den geest en de hoofdzaak, enz.", dat van 1 Jan. 1880 dagteekent, maakte de in 1888 geschrapte woorden overtollig. Maar het spyt my toch my vergist te hebben. Wilt gy deze regelen opnemen? Leiden, Dienstwillig, 30 Mei 1897. H. Oort. Art. 3S Regl. Godsdienstonderwijs. De terechtwijzing van X. is volkomen juist. Doch zy heeft tegenover het betoog van dr. Oort niet de minste beteekonis. De aangehaalde woorden zyn vervallen, nic.t opdat rechtzinnige ouderlingen, gelijk weleer, aanstaande lidmaten zouden kunnen afwyzen op grond hunner onrechtzinnig ge achte beiydenis, maar omdat zy by een nieuwe redactie der betreffende bepaling overbodig waren. Vóór 1 Jan. 1888 stond er: „Wordt de maat der verkregen kennis door de meerderheid van de afgevaardigden des K' rkoraads onvoldoende bevonden, dan heeft de aanneming geen voortgang. Bezwaren tegen de geloofsovertuiging der aannemelingen leveren geen grond tot afwyzing op, wanneer zy zich bereid verklaren, toestemmend te ant woorden op de vragen, die hun naar Art. 39 zullen worden gedaan." Sedert 1 Jan. 1888 lezen wy, wat in zake de besproken vryheid van beiydenie op het zelfde neerkomt: „Wordt de maat der verkregen kennis door de meêrdcrheiJ van de afgevaardigden des Kerkeraads voldoende bevonden, dan heeft de aanneming voortgang, wanneer de aanneme- lingen zich bereid verklaren toestemmend te antwoorden op de vragen, die hun naar Art. 39 zullen worden gedaan." Die vragen, weet men, zyn slechts ver bindend „wat betreft den geest en de hoofd zaak van de daarin vervatte belydenis, ver klaring en belofte." Leiden, 29 Mti 1897. W. C. Van Manen. Gemeenteraad van Llsse. Zitting van 29 Mei. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling worJt gedaan van het proces verbaal van de laatst plaats gehad hebbende opneming van boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blykt dat een en ander in orde was. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is thans de regeling van den borgtocht van den nieuw te benoemen ont vanger. Besloten worct di9 te stellen op ƒ4000. Daarna wordt overgegaan totbenoemiog,van een gemeente-ontvanger. Door Burg. en Weths. worden aanbevolen (alphabetisch) de heeren: fl. W. Hou wink, ryksontvanger, en J. C. Zanoveld, ambtenaar ter secretarie, beiden te Lisse. Tot stemming overgaande wordt met 6 van de 7 stemmen benoemd de heer J. C. Zaneveld. Alsnu komt in behandeling het bestek en de teekening van de vergrootiug van het school gebouw. Met het oog op de hooge begrooting wordt de zaak aangehouden tot een latere ver gadering. Ten slotte wordt vastgesteld eene Verorde ning, iDgevolge art 65 der Kieswet, waarby de Raadszaal wordt aangewezen als stem lokaal. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. De leerlingen der Zondagsschool van het Wykgebouw „Geloof, Hoop on Liefde" maakten gisteren een tochtjo naar Katwyk aan Zee, onder geleide van de dames, met de leidiDg dier school belast, door wie zy aan groepjes naar de stoomtram werden ge leid, van waar zy, na eenige uren genoeglijk aan het strand te hebben doorgebracht, door ouders en betrekkingen hier weer konden worden afgehaald, 't Was best weer, om aan de zeekust en in de duinen te vertoeven. De k orporaal-tamboer Rysevoort, die Vrydag jl. de medaille voor 24-jarigen dienst had moeten ontvangen (wat wegens ziekte werd uitgesteld), is Zaterdagnamiddag te vier uren in het militair hospitaal overleden. Hy was een kranig militair en laat een vrouw met acht kinderen na. De begrafenis is bepaald op Wopnsdag a. s. te halfnegen op de R. K. begraafplaats. De medaille moet hem Vrydag aan zyn sterfbed gegeven zyn. Het pleit omtrent de buiten plaats „Groenhoven"'aan den Witten SiDgel is thans beslecht. Ze is by den Zaterdag-avond aan den Burcht gehouden afslag in verschillende handen overgegaan, zoodat van één geheel blyvon geen sprake meer is. Als buitenplaats, zoo lommeryk aan den singel gelegen, zal ze dus worden opgeheven. Ze is nu verbrokkeld en voor bouwterrein bestemd. Wat daarvan worden zal? Wy weten het niet. Maar hopen doen we in ieder geval en velen met ons dat er een betere toestand moge ontstaan dan op „Vreewyk", waar wegens de eigen aardige bouwery waarby het eerstgevolgde stelsel zich geenszins by het latere, al leverde dit mooiere en degeiyker huizen, aansloot, al een vry onregelmatige en dientengevolge geen fraaie toestand is geboren geworden. De Leidsche Wielryders-vereeni- ging „All Right" hield gistermiddag om één uur op den straatweg Lc-idenAlfen en terug, 25 K. M., een wedstryd om hst Club-Kampioen schap, waaraan door acht leden werd deelge nomen. Vier pryzen waren beschikbaar gesteld, t.w. een verguld-zilveren, een groote zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. De uitslag wa3 aldus: 1ste prys W. Z. Van der Mey in 48 min., 2de prys J. H. Van Kool bergen in 49 min., 3de prgs X. L. in 511/, mio. en 4de prys R. De Wilde ia 54 min. Op den straatweg was veel wind, doch overigens hadden de mededingers geen last van wandelaars of toeristen wielryders. Ongeveer 2 K. M. vóór het eindpunt sprong een der banden van het rywiel van den heer J. H. Van Koolbergen, waardoor hy eenig oponthoud had. De pryzen werden 's avonds in eene gezel lige byeenkomst in het clublokaal aan de over winnaars uitgereikt. De heer B. Van Koolbergen, die in Helmond mededoDg in een 10 K. M. wegwed&tryd, had het ongeluk te vallen, doordat hy door den heer Brouwers gecoupeerd werd. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich te verantwoorden C. L. v. d. D., 19 jaar, darmenschrapper aldaar, thans als huzaar in dienst by het 3de regiment te Leiden. Hem werd ten laste gelegd, dat hy in den nacht van 27 op 28 Februari jl. te Rotterdam Walter J. Diderik moedwillig hevig in het ge laat geslagen of gestompt en bloedend ver wond zou hebben. In don bewuaten nacht had er een vechtpaity plaats io de Jonkerfransstraat by de Noorderbrug, tusschen eenige personen. Diderik bemoeide zich hiermede en zeide: „het gaat niet aan, twee tegen één", waarop hy mishandeld werd als boven gemeld. Beklaagde zeide beschonken te zyn geweest. Eisch: zeven dagen gevangenisstraf. De uitslag van den Massakamp, gehouden in het Rotterdamsch leeskabinet op gisteren, tusschen het „Rotterdamsch Schaak genootschap" en de Lei:sche Schaakvereoni- ging „Morphy" uit Leiden, is als volgt: Eerste ronde: „Morphy", 4 ramise, 2 gewon nen, 2 verloren 4; „Rott. Schaakgenoot schaap", 4 remise, 2 gewonnen, 2 verloren 4. Tweede ronde: „Rott. Schaakgenootschap", 4 remiso, 2 gewonnen, 2 verloren 4; „Morphy", 4 remise, 2 gewonnen, 2 verlorene 4. Vier partyen zyn ingelevert voor de uitge loofden prys. De massakamp tusschen Rott.rJam en Lei den bleef dus onbeslist. Merkwaardigerwyze werden beide ronden romise. A. s. Zaterdag volgt een uitvoerig verslag. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveon: Em groantenhandelaar de heer P. Ley, uit Rotterdam, die zich verleden Vrydag per rytuig naar Roelof-Arendsveen begaf, behoorde onder de eerst9 getuigen van hït ongeluk, den landbouwer Straathof, op den ZylJyk onder LriJer.'orp, overkomen. Hy liet onmiddellyk halt houden en nam flverig deel aan het redengswerk. Door nauwkeurige toepassing der voorschriften by de behandeling van drenkelingen komt hem voor een niet gering deel de eer toe, by den bewusteloozen landbouwer de levensgeesten te hebben opgewekt. Dat de correspondent uit Leiderdorp hiervan geen gewag heeft gemaakt, is vermoedelijk toe te schryven aan de omstandigheid, dat de overige aan wezigen den heer L. voor een „dokter" bielden. Ook dient nog opgemerkt, dat het rijtuig Diet zes, doch slechts vier personen bevatte. Een knaap, die des morgens met S. was medegeredon, ontsnapte wonderdadig aan het gevaar, waaraan de overige passagiers hebben blootgestaan. By de terugreis uit Leiden toch was hy aldaar nergens te vinden. Dit ongelnk, gevoegd by vroeger aldaar voorgekomen dergelijke accidenten, zal'dien Zyldyk by reizigers, landbouwers en koetsiers een kwaden naam bezorgen. Naar men verneemt, is de verlich ting van do gondelvaart en de illuminatie voor de avondfeesten, te Alfen aan den Ryn in Juni te houden, opgedragen aan den heer G. H. Van Baaron, te Utrecht. (U. D.) De roeiwedstryd dor studenten, die den 7den Juni te Haarlem zal plaats heb ben, belooft dit jaar vooral niet minder be langwekkend te zullen worden dan vorige jaren. Niet alleen om den uiteriyken tooi van ge- pavoiseerde booten en blinkende jachten, van aanvallige dames en rumoerige studenten, maar ook om den wedstrijd zelf. Het hoofdnummer, waarvan de primeur al twee jaar geleden van „Nereus" op „Triton" is overgegaan, zal vooral moeilyk te verdedi gen zyn tegen „Laga", maar ook „Nereus" en „Njord" zullen meetellen. De jonge vier verdient èn uit den aard der zaak èn om het onzekere van den uitslag mede den naam van een der meest spannende nummers. Meer nog dan deze beiden komt het oude-twee-nummer in aanmerking, waarin, als „Laga" niet afvalt, waarvan sprake is, zeker drie der sterkste oude tweeën op de baan zullen komen, die in Haarlem ooit go- start hebben. Ten slotte wordt nog gewezen op het laat6te nummer van het programma, den wedstryd der achten, waarin „Triton" en „Laga" hunne onderlioge kansen voor de Henley Regatta zullen meten. Wie met stoombooten of jachten gaan, worden herinnerd aan de volgende bepalingen van het reglement, dat na halféón geen booten meer op het terrein van den wedstryd worden toegelaten, dat stoombooten aan den weste- lykun, zeiltooten aan den oostelyken oever zullen liggen. Ten slotte, dat voor stoombooten liggeld moet betaald worden en wel 25 als zy boven, ƒ10 als zy beneden de 20 ton inhoud hebben. In de groote zaal van het ver kooplokaal te Rotterdam is een „internationale sporttentoonstelling" geopend, die tot 16 Juni duren zal. Het is wel mogeiyk, dat bet komt, doordat de inzendingen nog niet compleet zyn, maar erg belangrijk vinden wy deze expositie niet. Er zyn eonige standB van ry wiel- handelaren, waarvan die der Peerless- en M nhattan-cycles, ingezonden door de firma Washington Taylor Coverreweg de grootste is, doch ook deze is nog niet volledig. Iets nieuws op wielergebied merkten wy by een vluchtig overzicht niet op. De Acatène „La Royale" is door eenige kettinglooze wielen vertegenwoordigd en voorts zyn er opvouwbare Cleveland-cycles. Een aardige étalage is die van de firma Perry, die op een grasveld een compleet lawntennisspel in elkaar zette. Dan is ook wel merkwaardig de inzending van den Vryen Rotterdamschen Postóuivenbond, door „De Snelvlieger," „Willam's Vrienden" en „De Arend" vertegenwoordigd, die mooie postduiven, loopzakjes schoentjes, enz. uit stalden. En typisch is de tafel vol voorhistorische attributen van de handboogschuttery „Da Batavieren": een geweldige knots, vachten, een muts met een echten das er op, en de gewonnen pryzen met de banier van voor 50 jaar: een dierenhuid, en die van thans, heel modern van blauw fluweel. Eindeiyk vindt mon er schaatsen, geweren, sportkleeding, „8portbooten", een electrische piano, een stoom bootje en eenige andere zaken. {N. R. C Naby het station 's-Hertogen- bosch zyn door den trein twee arbeiders over reden en godooJ. Te Valtermond is zekero Jan Klinken, op weg naar huis, door een onweder overvallen en door den bliksem getroffen. De jonge man werd onmiddellyk gedood. Hy laat eene vrouw en twee kleine kinderen onver zorgd achter. Een arbeider, die K. vergezelde, werd in de vaart geslingerd, maar door een schipper gered. Zes jongens waren gisteravond aan 't bootje varen in den Trekvlist by Den Haig en werden door andere jongens van den walkant af met stoen9n geworpen. Om de* steenworpen te ontgaan wc-ken de knapen uit naar ééne zjjde van het schuitje juist op het oogenblik dat een s'oombootje passeerde. Door de deining sloeg tosn bet roeischuitje om en gingen de jongens te water. Vier hunner werden gered, maar twee werden levenloos opgehaald. De politie is bekend met den naam van oen der bengels, die met steenon wierpen. De groote magazynen van de socia listische coöperatieve vereeniging „Vooruit", te Gent, zjjn door vuur vernield. De brand schynt ontstaan te zyn door het vlamyatten. van een gordyn in een der ateliers op de tweede verdieping. Spoedig stond het geheele bovengedeelte van het gebouw in lichterlaaie. Het blusschiogswerk was zeer lastig door den kolossalen omvang der magazynen. Do belendende huizen bleven gespaard, doch het gebouw van de socialistische werkiieden- vereeniging werd zoo goed als geheel een prooi der vlammen met alle goederen en gereedschappen. Ptrcoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Het gebouw -- dat verzekerd was voor 250,000 franken was gesticht door „Vooruit" in 1894. Het werd met Paschen 1894 ingewyd en in gebruik genomen, Een ongewoon hevige brand legde io den nacht van 21 op 22 Mei het dorp Buddinge, by Kopenhagen, geheel in de asch. Vonken uit den schoorsteen van een broodbakkery hadden het stroodak van oen □abygelegen huis aangestoken en ia weinige minuten sloeg do vlam van dak tot dak de dorpsstraat langs, die in een half uur na het uitbreken van den brand een vuurzee geleek. De verschrikte bewoners vloden nit de brandende huizen, waaruit niets gered kon worden. Menschenlevens gingen niet verloren. TeKonstantinopel had op het sta- tion Sufli aan botsing tusschen oen militairen- trein en een ledigen goederentrein plaats. Twee conducteurs werden gedood, de machinist zwaar, vijf soldaten, vyf conducteurs en een machinist licht verwond. Esq onderzoekings- commissie is naar de plaats des onheils afgegaan. Instorting van eon ijskelder. Een zwaar ongeluksgeval, waarby drie man nen het leven inboetten, vond voor eenige dagen, zooals door de „Leipz. Ztg." bericht wordt, in de stoombrouwery te Zwenkau plaats. Daar werd een groote ijskelder ge-ouwd. Deze viel, waarschynlyk ten gevolge van de vele regens, in elkaar en begroef drie huisvaders. By alle drie was do dood direct ingetreden. Vergiftiging van bronnen. Uit Teillet, by Montlu^on, wordt over de ont dekking van een vreeselyke misdaad botvoL geude vermeld: Sei'ert eenige dagen bemerkte moD, dat uit de bronnen van de gemoenk- school vuile dampen opstegen, waarvaa 'men de oorzaak niet kon doorgronden. De gemeente raad liet <ie bronnen ledigen, waarop men df volkomen tot ontbiuding overgegane lykep van een kat en een hoen te voorschijn haalde. Dia ontdekking heeft in Teillet een onbeschryf lyke onrust te voorschyn geroepeD, wan* uit de bronnen werd door de leeraars en de leerlingen gedronken. Velen lyden reeds hevig; pynen. Vrydag is in Zwitserland e e spoorweglyn van Schaffhausen naar Eglisa* geopend, welke oen kortere verbinding va de eerste plaats met Zürich dan de bestaand, over Wintert!.oplevert. Heden en morgei worden de lijnen van Zug naar Goldau ei naar Thai well (aan het meer van Zürici en de lyn LucernImmensee (aan het mea. van Zug) geopend. Door deze Dieuwe Ity wordt de verbinding van don Gotthard-spoor weg met Zürich en Lucern verkort. Thans ver eenigen de treinen uit beide steden zich, me' een omweg, te Rothkreuz; voortaan gaat de trein uit Zürich over ThalweilZug, die var Lucern over Immc-nsee naar ArthGoldau aan den voet van den Rigi. In Zürich ver wacht men, dat een deel der sneltreinen ui Noord-Duitschland (Beriyn) naar Italië iu 't vervolg niet moer over Bazel—Lucern, maa over Schaffhausen - Zürich - Goldau zal gelegd worden. Brand in de Staalstraat t6 Amsterdam Een 18-jarige jongen heeft aan de politie medegedeeld, dat hy in den avond van der brand, omstreeks halfacht, door Te Boekhorst toen deze in „Stroucken" was, met een brief} naar diens huishoudster is gezonden, weD briefje het verzoek inhield, don jongen di portefeuille medo te geven. De jonger, kreef de portefeuille en bracht die aan To B. Late- in don avoid is de huishoudster ook naa „Stroucken" gegaan. KOLONIËN. BATAVIA, 1—4 Met. (Nederlandsche mail.) Aan een ran den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorighodeil ontvangen telegram wordt het volgende ont leend: Eene colonne van Tjot Mantjang met eeno sectie snelladers doorzocht den 27sten April jl. de kampongs tot Piêng en twee dagen latsr het bergterrein tot Kotta Ba-Theue, waarbij geene vijandelijkheden werden ondervonden. Den SOsten d. a. v. rukts eene colonne van Indrapoeri uit naar eene nederzetting vat! den uitgeweken Imam Bantan Tiêng m het gebergte beoosten Kotta-Ba-Theue, en maaht~ één achterland- en vier voorlaadgeweren h'

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2