N°. 11428. Zaterdag 29 Mei. A0. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Mei. Feuilleton. Jonkvrouw Denise. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0 05. PRIJ8 DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels 1.06. Iedore regol meer 0.171. Grootero letters naar plaateruimte. Voor het incaeseeren buiteQ de etad wordt 0.05 berekend. Ofüciëele Kennlö^eringen. EI oog ere Burgerschool voor Meisjes. Bnrgomfieeler en Wethouders der gemeente Leiden brengoo ter algemeeae kenDie, dat de gelegenheid tot inschrijving vsu leerlingen Toor de Hoogere Burgerschool voor Mo ia jee wordt open gesteld gedurende do maand Juti op eiken Maan dag van 11 tot 12 nren 's voormiddaga en van 2 tot 3 aren in den namiddag in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Mei 1697. K. KIST, Secretaris. Ter voldoe ing aan den inhoud van* een Schreven van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, hebben B. en Ws. een indeeling van deze gemeente in drie kiesdistricten voor do verkiezing van leden van den Gemeente raad ontworpen, welke concept-irideeling zij aan den Raad ter vaststelling aanbieden. Uit den aard der zaak kon de vroegere concept- indeeling in drie kiesdistricten geen dienst meer doen, eensdeels omdat die indeeling ge baseerd was op den toestand dezer gemeente vóór de grensuitbroiding, anderdeels omdat het wenscheiyk voorkomt bij de indeeling der gemeente in kiesdistricten dezelfde stemdistric- len te behouden, welke reeds by besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 20 Februari 1897 voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Statm-Generaal zijn vastgesteld. Volgens de nieuwe concept-indeeling wordt de gemeente voor de verkiezing van leeen van den Gemeenteraad gesplitst in drie kies districten, waarvan het 1ste kiesdistrict ruim 17,000 zielen telt, het 2de kiesdistrict onge veer 19,000 en het 3de kiesdistrict ruim 17,000. Het aantal leden van den Gemeenteraad, 27 bedragende, kan derhalve gelijkelijk over die kiesdistricten verdeeld worden. Voar elk kiesdistrict hebben negen leden zitting, terwijl bij elke periodieke verkiezing in iader kies district drie leden aftreden. Bij do voorgestelde indeeling kunnen be houden blijven de reeds voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal vastgestelde stemdistricten en zullen alzoo het 1ste kiesdistrict bevatten drie stern- districten (I, III en IV), het 2de kiesdistrict d ie stemdistricten (II, V en VIII), en het 3de kesdistrict twee stemdistricten (VI en VII). De kiesdistricten zijn op deze wijze zóó samengesteld, dat de daarin begrepen «tem districten alle aan elkander sluiten, terwijl in elk kiesdistrict een stuk van het nieuwe ge deelte der gemeente is opgenomen. De concept-indeeling van de gemeente Leiden in drie kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, is als volgt: Kiesdistrict I. - Het eerste kiesdistrict be vat de wijken I, III, IV, VII en XI, zooals die wijken zijn vastgesteld bij de Verordening van 30 Juli 1896 en wordt alzoo begrensd door het Galgewater tusschen de Bostelbrug en den Witten Singel, don Witten Singel tot aan den Vliet, den Vliet, het Rapenburg en het Steenschuur tot aan het Levendaal, het Levendaal tot aan de Kraaierstraat, de Kraaier- straat, den Zoeterwoudschen Singel van de Kraalerstraat tot aan de sloot iang3 het Pbilosophenpad, de sloot langs het Philo- sophenpad, de Molensloot, de Roomburger watering, den Nieuwen Rijn tot aan de Heerengracht, de Heerongracht, den Ouden Rijn en den Rijn tot aan de Borstelbrug. Kiesdiatrict II. Het tweede kiesdistrict bevat de wjjken II, V, IX en XII, zooals die wijken zijn vastgesteld bij de Verordening van 30 Juli 1896 eu wordt alzoo begrensd door: het Galgewat.t tusschen de Borstelbrug en den Witten Singel, den Witten Singel tot aan den Vliet, den Vliet, het Rapenburg en het Steenschuur tot aan het Levendaal, het Levendaal tot aan de Krasiorstraa', de Kraaiar- straat, den Zoeterwoudschen Singel van de Kraaierstraat tot aan de sloot langs het Philosophmpad, de sloot langs het Philoso- phenpad, de Molensloot en de Roomburgor- watering tot aan den Staatsspoorweg. De grens volgt dan de grens der gemeente langs den Staatsspoorweg en zoo voorts tot aan den Verbindingsspoorweg der Gasfabriek, den Vertindingsspoorweg der Gasfabriek tot aaD den Maresingel, den Maresingel tot aan de Oude He:rengracht, de Oude Heerengracht, de Oude Vest en het water van de Turfmarkt tot aan de Bostelbrug. Kiesdistrict III. - Het derde kiesdistrict bevat de wijken VI, VIII en X, zooals die wijken zijn vastgesteld bij de Verordening van 30 Juli 1896 en wordt alzoo begrensd door: den Rijn tussch' n de Bostelbrug en don Ouden RtJn, den Ouden Rgn, de Heerengracht, den Nieuwen Rjjn tusschen de Heerengracht en de oostelijke grens der gemeente. De grens volgt dan de grens der gemeente tot aan den Verbincingsspoorweg der Gasfabriek, den Ver bindingsspoorweg der Gasfabriek tot den Mare singel, den Maresingel tot aan de Oude Hee rengracht, de Oude Heerengracht, de Oude Vest en het water van de Turfmarkt tot aan de Bostelbrug. Onder overlegging van een «chrijven van Commissarissen der Bank-van-Leening, dd. 20 Mei jl., met den inhoud, waarvan B. en Ws. zich vereenigen, geven zQ den Raad in overweging aan de heeren P. J. C. Dee, R. Pronk en W. Mathol De Jongb, ter zake van het door hen ingesteld onderzoek naar het in den laatsten tijd in de Bank-van - LeeniDg en de Hulpkantoren gevoerde beheer, ieder een geldelijke vergo3ding ten bedrage van 100 te verleenen uit de gemeentekas, te voldoen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven van de begrooting van dit jaar. Het bedoelde schrijven dier Commissarissen, de heertn H. Van der Hoeven, voorzitter, en G. H Kokxhoorn, waarn. secretaris, aan B. en Ws. luidt als volgt: „Wtf hebben, naar aanleiding van gebleken knoeierijen van den assistent-beambte van het Hulpkantoor A. J. De la Bye, op verzoek van UEd.achtb. een commissie benoemd, ten einde een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het in den laatsten tijd in de Bank-van-Leening en de Hulpkantoren gevoerde beheer, en deze commissie, in overleg met uwen Voorzitter, samengesteld uit de heeren P. J. C. Dee, R. Pronk en W. Mathol De Jongh, •- llen alhier. By missive van 14 April jl. No. 170, hebben wy het proces-verbaal betreffende dat onder zoek aan UEd.achtb. doen geworden. Wy achten het biliyk, dat aan genoemde personen, die ruim drie weken met dat onder zoek zyn bezig geweest, voor de door hen ten behoeve der Gemeente verrichte werkzaam heden een geldelyke vergoeding worde toe gekend, en wel van ƒ100 voor ieder hunner. Daar deze uitgave van zeer buitengewonen aard is, zouden wij niet gaarne zien, dat zy ten laste van de exploitatie der Bink moest worden gebracht, en meenen wy UEd.achtb. in overweging te mogen geven, indien althans Uw College zich met ons bovenver meld denkbeeld kan vereenigen, die uit gave te nemen voor rekeDing van de Gemeente en haar te vinden uit een door UEd.achtb. aan te wgzen post der Gemeentebegrooting voor den dienst 1897." Ingevolge art. 8 van de Verordening van 9 Januari 1896, houdende Reglement op het beheer en bestuur van het Krankzinnigenge sticht „Endegeest", bieden B. en Ws. den Raad aan een na raadpleging van de Com missie van het Krankzinnigengesticht opge maakte voordracht van twee personen voor de benoeming van een twe den geneesheer van het gesticht, als: lo. J. Van der Kolk, arts, waarnemend derde geneesheer aan het gesticht „Coudewater", te Rosmalen2o. H. Burgerhout, arts te Leiden. Ook te Delden is door de afdeeling van den Christeiyk Historischen Kiezersbond candi- daat gesteld de heer L. A. Van Hasselt, oud-resident van Ned.-Indië, te Leüen. De heer E. L. Nauta, te Leiden, propo nent by het Prov. kerkbestuur van Overysel, en dr. J. C. Van Ronkel, te Leiden, stellen zich beroepbaar. Over de vergadering der Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Katwyk valt nog het volgende te melden: Op de jl. gehouden vergadering van de R. K. Centrale Kiesvereeniging, district Kat wyk, belegd tot het stellen van een definitief candidaat voor de Tweede Kamer, is men niet tot overeenstemming kunnen komen, 't Is niet, wat men noemen kan, een aange name vergadering voor den candidaat jhr. Dommer van Poldersvelt. De gedelegeerden van vyf gemeenten (en wellicht nog meerdere onbekend geblevene), hadden de opdracht, hun stemmen op hem uit te brengen, doch op voorstel van den 2den secretaris maakte het bestuur by openiyke stemming uit, dat genosmde candidaat niet in aanmerking mocht komen, omdat zyn candidatuur twee dagen te laat by het bestuur was ingekomen, zynde dit in stryd met het reglement. Dit besluit was zeer teleurstellend voor die gedele geerden, welke waren gekomen om hun candidaat aan te bevelen en te verdedigen, wat dan ook op meesteriyke en welsprekende wgze door den heer J. Braun, uit Noordwyk, gedaan is. Voor de gedelegeerden was, na het besluit, hun verdere tegenwoordigheid voor het stellen van een candidaat doelloos, en verlieten eenigen van hen de vergadering" Morgen, Zaterdag 29 Mei, zal de Centrale Kiesvereeniging weder vergaderen en dan een candidaat stellen. De mogelykbeid is dan zelfs niew uitge sloten om den candidaat der snti-revolution- nairen, den heer J. H. Ponner, te steunen, omdat door den Voorzitter op de vergadering is medegedeeld, dat de Katholiekr-n pl. m. 500 stemmen in de minderheid zyn, on nu dient wèl overwogen of ook de rrogelykhoil niet bestaat-, dat samen wfrking van liberalen en zoogenaamd Christelijk-Historischen nog een hinderpaal kon z'gn by de verkiezing. Door ds. K. Eekhof, pred. te Werk hoven, is voor het beroep by de Ned.-Herv. gemeente te Woubrugge bedankt. De liberale kiesvereeniging „Volksbelang", te Katwijk, stilde tot candidaat bg de a. s. verkiezing jhr. M. Van den Brandelir, burge meester van Sassenheim, cand. der Cbr.-Hist. In de jongste Raadsvergadering der ge meente Voorhout waren alle leden tegen woordig. Tot voorziening in kasgeld werd besloten oen tydelyke geldleening aan te gaan van ten hoogste 2000. Het kohier van den boofdelijken omslag werd vastgesteld op een bedrag van 1725.50 en dat van de belasting op de honden op een bedrag van 68 50. Het raadhuis der gemeente werd als stem lokaal aangewezen. Tot le. en van het stembureel werden voor de eerstvolgende stemming benoemd de heeren G. Prins en P. Van Reisen, voor de tweede de heeren G. T. Van der Hulst en C. Prins Pz., voor de derde de heeren C. Westerbeek en P. Van Rgn. Op dezelfde wijze werden hun plaatsver vangers aangewezen. Verder werd aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1896 en werden genomen verschillende besluiten van af- en over3chry ving begrooting 1896 en 1897. In de algemeene vergadering van de R.-K. centrale kiesvereeniging voor het district Hilversum werd besloten den candidaat der anti revolutionnairen, den heer S. baron Van Heemstra, te Sassenheim, te steunen en af te zien van eigen candidatuur. De nuntius, Mgr. Tarnassi, is uit Luxem burg hier te lande teruggekeerd en vertoeft thans te Valkenburg, in de provincie Limburg, van waar de gezant over eenige dagen in de residentie terugverwacht wordt. In het begin van Juni is hy voornemens een bozoek te brengen aan de R. K. stich tingen te Katwyk aan den Ryn. Men is begonnen met het leggen der fundeeiing voor het monument ter herinnering aan Christiaan Huygens, dat op don hoogen weg naar Scheveningen wordt geplaatst, rechts ter zyde van bot „Hotel de la Prome nade" aan den ingaDg der boscbjes en recht tegenover den nieuwen boulevard. Het tydelyk post- en telegraafkantoor in het Badhuis te Scheveningen worot op 1 Juni aanstaande, voor den duur vau den badtyd, voor het algemem verkeer heropend. Volgens het „N. v, Ned." zal dr. L. P. Walburgh Schmidt ontheven worden van zfin betrekking van geneesheer der gevangenis en te Amsterdam. By koninkiyk besluit is een nieuwe sabel ingevoerd voor de officieren der infanterie. Onder de dezer dagen in Atjeh gesneu velden behooren o. a. Carel Dykstra, fuselier, en sergeant Hendrik Stuurman, beiden uit Groningen herkomstig. By het regiment grenadiers en jagers wordt een proet genomen met gryze slob kousen. In de ateliers der firma Cuypera Co., te Roermond, is oen monument vervaardigd, bestemd om geplaatst te worden op het graf van een onzer landgonooten te Calcutta. Op een reebtstaanden steen leest men onder het familiewapen „Willem Karei baron Van Dedem, Dr. Ja., oud Minister van Koloniën, geb. op den huize „Vosbergen" by Heerde (Gelderland) 6 Juli 1839, ovtrieden te Calcutta 3 April 1895". Op de acht.rzyde van den steen staat: „Opgericht door zyn vrienden en vereerdors in Naaeiland en de Koloniën". Op den vlakken steen, welke het graf zal dekkeD „Beswyckt myn vleesch ende mgn herte, soo is Godt do Rotz ende mija deel in eeuwigheyt". Door de arrondissements-rechtbank fce Winschoten is, ter vervulling van een vaca- turo van rechter in dat college, opgemaakt de Davolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. G. T. J De Jongh, substituut griffier by gemelde rechtbank; mr. L. B. Lobman, sub stituut-griffier by de arrondissements recht bank te Groningen, en mr. J. A. Schaaff, griffier bg het kantongerecht te Helder. Voor de betrekking van leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde, aan het gymnasium en de hoogore burgerschool te Amersfoort op een salaris van ƒ2000, heoft zich slechts één sollicitant aangegeven. Voor de vacature van leeraar in de nat. historie, op dezelfde jaarwedde, meldde zich zelfs geen enkele sollicit .nt aan. Etn terugkeerend ambtenaar naar Ned.- Indië schryft o. a. ZooaU ik in myn vorigen brief schreef, was Ptrim in 't zicht, en kort daarop werd de „Prins Alexander" de baai binnengeloodst en nauwelyks lag hy stil of de bekende negers kwamen naar geld duiken. Toen ae prauwen met kolen langs zy lagen, gingen eenige passagiers aan land, en om het kolenstof te ontgaan, daalde ik ook maar den valreep af en in de sloep, waarna de negers ods met spoed aan het hoofd trachten. In treuriger oord dan Perim heb ik nooit gowandeld; schoon het halfvgf was, deed de hitte zich nog goed gevoelen, teruggekaatst door het zand en de barre zwartachtige rotsen; de huizen waren van steen, sommige van bamboevlecbtwerk; 't mo;t voor oo bewoners een land z(jn om suf of gek te worden. Al wandelende naar eon hooger g' legen punt mat uitkyk merkte ik eenige aloé3 op, laDgs - Wat scheelt er aan, liere Rosa Waarom weent ge zoo?" vroeg de goede vrouw. ,Is het huweljjk met graal De Védolles afge sprongen?" - O, neen, tante. Gave God, dat dit 100 ware. Het is gisteren al voltrokken 1" Gisteren?" vroeg Rosa's tante ten hoogste verbaasd. - Ja, tante, gisteren 1 Het is verschrik kelijk 1" - Ik begrüp er niets van. Daareven, toen ik de kerk voorbijkwam, hoorde ik toch zeggen, dat hot straks moest geschieden. Er werden bloemen naar binnen gedragen en een tapijt over de trappen uitgespreid." Ja, tante, in de kerk moet het huwelijk nog gtscbiaden, maar gisteren hebben de formaliteiten op het stadhuis plaats gehad. O, tante, waarom z(Jt u toch niet vroeger gekomon? Ik had het u toch zoo driogend verzocht in den laatsten brief, dien ik u geschreven heb." Hebt ge mij dan een brief geschreven vroeg tante Lescalle verwonderd. „Ik heb toch geen brief van u ontvangen. Wat hebt ge mij dan geschreven?" Alles, wat tk u kon schrijven, tante. Ik heb, u gesmeekt, mij toch te komen helpen, om mij te behoeden voor het groote ongeluk, dat mij dreigde, maar nu is het te laat. O, tante lief, wat ben ik toch ongo- lukkigl" Rosa barstte weer in tranen uit en haar tante was hoe langer hoe meer verwonderd en ongerust. Hebt ge gisteren ook zoo geweend ala nu, Rosa?" vroeg ze bezorgd. Neen, tante, gisteren heb ik mi) met geweld bedwongen. Ik wilde mijn verdriet voor het publiek verbergen. Kama had mij gezegd, dat men overal vertelde, dat ik zod gaarne met Artémon Richer getrouwd zou zijn, eD dat ik treurde, omdat het huwelijk met hem was afgesprongen. Daar ik nu nooit genegenheid voor hem gehad heb, kon ik het niet uitstaan, dat men dit van mij dacht. Ik heb dan ook al het mogelijke gedaan om m|jn verdriet te verbergen, maar toen ik gisteravond weer thuis was, begon mijn verdriet dee te grooter te worden en ik heb een gedeelte van den nacht doorgebracht met alles hier uit te pakken. Het was mg of ik voor altijd afstand moest doen van mijn geluk. Al mijn kleedingstukken en sieraden herinnerden mg aan den gelukkigen tijd, dien ik op de kost school en later bg mgn ouders heb door gebracht, eu aan de schoons plannon, die ik al voor de toekomst had gemaakt, maar nu is alles verloren." En waarom schgnt de toekomst n dan zóó duister too, Rosa?" vroeg haar tante bezorgd. O, boe kunt u dat nog vragen, tante I Na is myn lot onherroepeiyk bepaald en geen geluk is voor mij meer mogeiyk. Ik heb den geheelen nacht geweend, tot ik eïndelgk op mgn bidstoel ben ingeslapen. Toen ik daar even ontwaakte en u vóór my zag staan, toen dacht ik, dat alles maar een droom geweest was, wat gisteren gebeurd is, maar nu herinner ik mg alles weer duideiyk, en ik weet, dat myn ongeluk onherstelbaar is O, alles is nu verloren P' Tante Lescallenwas haar nicht niet in de rede gevallen. Ze hoopte nog altyd, dat Rosa overdreef en dat hot ongeluk zoo groot niet was. Ze wist ook de volle reden van Rosa's wanhoop nog niet, en toen Rosa zweeg, zonder haar de oorzaak van haar onuitspre- kölgk verdriet voldoende opgehelderd te hebben zei tante Lescalle met een zucht: Wat een teleurstelling voor my, kind- liefl Ik meende, dat de jonge graaf De Yédelles u beviel." O neen, tante, ik heb een afschuw van hem." Maar wat heeft hy u dan misdaan, dat hy u zulk een afkeer heeft ingeboezemd?" Ik kan hem niet uitstaan, tante. Ik heb een afschrik van hem." Hoe vreemd 1 Ge hebt vroeger toch met zooveel lof over hem gesproken, toen ge hem op het kasteel van La Piuède voor de eerste maal hadt ontmoet." Heb ik met lof over hem gesproken, tante? Hoe kunt u dat zeggenl Telkens, als ik hem zag, was ik getroffen door zyn somber en onaangenaam uiterlyk." Maar uw moeder zei toch ook, dat Jacques De Yédelles zulk een aangenaam voorkomen had." Spreekt u over Jacques?" riep Ro3a verbaasd uit. „Weet u dan niet, dat ik met den anderen zoon getrouwd bon? Weet u niet, dat het George is, de onnoozele George?" Tante Lescalle stond daar alsof ze door den bliksem was getroffen. De list van notaris Lescalle was volkomen gelukt 1 Het denk beeld, dat Rosa zou trouwen met den zonder lingen, half onnoozelen jonkman, wiens naam in haar tegenwoordigheid nooit zonder een medelgdondon glimlach was uitgesproken, was niet in het minst bg haar opgekomen. Na ae eerste verbazing voelde tante Lescalle door deze zoo geheel onverwachte mededeeling een groote verontwaardiging en toorn in baar gemoed opkomen. Zonder een enkel woord te zeggen, stond ze op en richtte haar schreden naar de deur. Haar eerste gedachte wa3haar neef te gaan opzoeken, en hem zyn onverant- woordelgk gedrag tegenover zyn dochter in de heftigste bewoordingen te verwyton. Juffrouw Lescalle was echter iemand, die altyd zichzelve had weten te beheerschen, en die door degeiyke godsdienstige beginselen was bezield. Ze vroeg daarom zichzelve af, wat in deze moeiiyke omstandigheden haar plicht was tegenover God en tegenover haar jeugdige nicht, in wier lot ze altgd zooveel belang had gesteld. Haar gezond verstand en helder oordeel deden haar spoedig begrypen, dat, nu hetgeen eenmaal geschied was, toch onherroepeiyk was, het zeker tot niets zou dienen, om aan Rosa's ouders de fout te ver wy ten, waarvan dezen misschien al den ernst niet hadden ingezien. Daarom onderdrukte zg haar eerste opwelling van toorn en besloot zich dadeiyk aan de taak te wyden, die de Voorzienigheid haar thans scheen voor te schigven, namelgk Rosa te troosten in haar vordriet, en haar tot kalmte en berusting in het onvermgdeiyke aan te sporen. Juffrouw Lescalle keerde op baar schreden terug, ging naast Rosa zitten en sprak haar op hartelgken toon aldus toe: - Nu ik de ware reden van uw verdriet ken, kindlief, heb ik hot diepste medelyden met u." - Dat weet ik wel, tante, want u hebt ten minste een oprechte liefde voor my, terwgl myn ouders - Oordeel niet te voorbarig over uw ouders, beste Rosa. Misschien meenden zy uw geluk te bevorderen door hun onvoorzichtige handel- wgze. Ik geloof alleen, dat zy het geluk anders opvatten dan gy en ik. Dat is, naar het my voorkomt, de oorzaak van het kwaad, dat geschied is, maar nu de zaak toch eenmaal onherroepeiyk is, smeek ik u, luister toch naar den raad, dien ik u in uw eigen belang zal gevenGeef u toch niet aan wanhoop of moedeloosheid over, maar neem uw lot ia gelatenheid aan en in onderwerping aan don wil Gods. Zou het niet mogelg'k zyn de toe komst in een minder somber licht te zien? Ge zyt nu geen kind meer, Rosa, en ge moet nu uw best doen, als een verstandige vrouw te handelen. In plaats van uw tyd te ver liezen door nutteloos het verledene te be- weenen, moet ge de toekomst kalm onder de oogen trachten te zien en bedenken, dat, ala men zyn plicht weet te vervullen, men nooit ongelukkig is. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1