ATJEH. bieding om de verzameling en beschrijving zijner kunstwerken uit te geven hem ter eere, den tijdgenoot tot herinnering en het nage slacht ter leering. Vele vereenigingen van kuDst te AmsterJacn, D:n Haag en Utrecht boden den jubilaris geschenken aan; alles afgewisseld met het gezang van het A Capella- kcor van den heer Averkamp. Da heer Cuypers aanvaardde do geschenken. De heer Willem Koyaards blijft tot midden Juni to Berlin. Verleden week heeft hij, ziek van vermoeienis, vier avonden niet kuDnen spelen. Zaterdag-avond zou hy weer beginnen: vijf en twiutig avonden achtereen Svengali. lo Juni gaat hij naar St.-Petersburg, van daar naar Bremen, en wellicht in September voor twto of drie weken naar Weenen. Hy neemt les in do Duitscho uitspraak. {N. R. G) Te Utrecht is ovt rieden do heer J. H. Eg^nberger, oud-directeur dor Academie Minerva, te Groningen. By koninklijk besluit is de heer Pb. W. Van der Sloyden, minister van waterstaat, handel en nyvirheid, benoemd tot ridder in de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Hit stoomschip „Castor", van Cepbalonii naar Amsterdam, passeerde 17 Mei St. Cathe rine's Point; de „Gedé", van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Mei te Peiim; de „Oen garan", van Rotterdam njar Java, passeerde 16 Mei Gibraltar; de „Smeroe", van Rotterdam ca:r Batavia, arrivoerde 15 Mei to Padang; de „Lawoe" arriveerde 17 Mei van Batavia le Rotterdam; de „P. Caland", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 17 Mei Prawlepoint; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Mei Kaap St. Vincent Alfen: De 14de jaarvergadering der MarthaStichting is bepaald op Woensdag 2 Juni a. s. Prof. Gunning, uit Leiden, zal het feest met een wydingswoord openen. Aarlander veen: Door de anti revolu- tionnaire kiesvereeniging alhier is candidaat voor de Tweedo Kamer gesteld jhr. Orrt, kapitein der aitillerie te Utrecht, die tevens candidaat is van alle christelijk, historische kiosvereenigingen in dit district. Haarlemmermeer: Zondag-morgen geraakte na kerktyd mej. de wed. Maaskant met familie met paard en rytuig te Hoofd dorp in de Kruisvaart. Allen kwamen met den schrik en een nat pak vry. Daar bet aan hulp niet ontbrak, werden ook paard en rytuig spoedig op het droge gebracht. De paspoorten van personen, gepasporteerd in 1897, zyn ter secretarie van Haarlemmer meer verkrygbaar. Hoogmade: Gisteravond bad het drie- Jarig zoontje van den landbouwer R. Kroes, te Hoogmade, het ongeluk van de plank vóór de woning te water te vallen. Hoewel spoedig op het droge gebracht, bleken alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken vruchteloos en het knaapje reeds overleden te zjjn. Leiderdorp: Volgens de op den 15den Mei jl. van kracht geworden Klezerslyst be draagt het aantal kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 228, van leden voor de Provinciale Staten 227 en van leden voor den Gemeenteraad 202. Vóór de nieuwe wet was het getal dor kiezers 159. Door den pl verv. districts-veearts is bet mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer P. De Graaf Pzn., en voor de tweede maal onder dat van den landbouwer W. Goedhart. Gisteravond reed in een vliegende vaart een tilbury door het dorp, zonder dat daarop iets van een bestuurder was te bekennen. Het daarvoor gespannen paard maakte zooveel haast om thuis te komen dat het eene onmoge lijkheid was om het tot staan te brengen. Zonder ongelukken arriveerde Bruintje aan zyn stal, hetgeen met het oog op zyn vaart, wel een wonder mag genoend worden. By onderzoek bleek dat den bestuurder geen ongeluk was overkomen, maar dat het paard was vastgebonden geweest aan een paal staande voor het huis van den heer A. v. L., aan den Lagen Ryndyk, waar het niet lang op zyn meester verkoos te wachten, zich losge rukt had en toen naar huis was gerend. Uit (le „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Hasselt c. aF. Adriani, ontvanger derzelfde middelen te Makkinga c. a. Ingetrokken de benooming bjj Kon. besluit van C April 1897 van P. Luciecr tot ontv. der dir. belastingen en accijnzen te Kolluin c. a., met be vestiging in zijne betrekking van ontvanger der invoerr. en acc. en de haven- en schatgelden op het kanaal van Walclic.en te Vliseingen, en be noemd tot ontv. der dir. belastingen cii accjjnzcn te Kollum c. a. J. 11. Mcerdink, ontvanger te Ouderkerk aan den Usel (residentie Lekke. kerk). Benoemd tot gezantschapsattaché mr. J. fl. Van Royen; tot schoolopziener in het arrondissement Nijmegen mr. H. M. A. orlievente Ubüergvntot directeur der hoogere krijgsschool, do luit.-kol. H. P. Staal, van den generale staf, chcl van «!ea staf in do Stelling van Amsterdam; tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Nederlandscho Marine- reserve D. H. H. Broeckmap, in dienst b/j de Stoomvaartmaatschappij Nederland'. Dr. 11. Wefers liettidk hoogleernnr to Utrecht, voorzitter van do Nederlnndschc Maatschappij tot bevordering der Pharmacic, benoemd tot vertegen woordiger van do Noderlandsche regcermg op bet achtste internationale Pliarmaceutiscli congres, dat in de maand Augustus 1897 tc Brussel zal worden gehouden. De mot den rang van majoor gepensionneerde kapt. der infanterie G. A. Leussen, op zijn verzoek, eervol ontheven van de hem opgedragen tijdelijke waarneming dei betrekking van commandant der dieostdoeinlc schutterij to üldenzaal, met dankbe tuiging voor ue diensten door hem in die betrek king bewezen, en benoemd tot kapitein-comman dant dor dienstdoende schutterij te Oldenzaal C. Stollc, thans lsto luitenant. Dc kapt.-luit. ter zee J. Wentholt is met 1 Juni a. s. eervol ontheven van het bevel over Ur. Ms. schoener .Bonaire" en dat bevel alsdan opgedragen aan den kant.-luit. ter zee J. Cardinaal. Eervol uit 'slands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen de Oost-Ind. ambtenaar met verlof, J. J. Van Poelvoordo, laatstelijk opzichter der lsto klasse bij den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken in Ned.-Indië; op ver zoek, D. li. J baron Van Lyndeu, laatstel. benoemd hoofdingen. bij den aanleg van Staatsspoorwegen in N.-lndiü, thans met verlof in Nederlandop verzoek, wegens phvsieke ongeschiktheid, de Oost- Indische ambtenaar M. Donk, laatstelijk opzichter der 1ste klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in N -Indië. Erkenning. E. Tb. Van Delden, benoemd tot consul dor Nederlanden te Djoddah, is in die hoe danigheid door de Turksche Regeering erkend. De gewone audiëntie van den minister van oorlog, van marine en van binneulandscbo zaken, resp. op Donderdag 20, Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Mei, zal niet plaats hebben. Het telegram, gisteren door de „N. R. C." uit Batavia ontvangen, luidt: „In den nacht van Zaterdag op Zondag trokken het 6de en het 3de bataljon en een compagnie repeteergeweren van Indrapoeri naar Gliëog, waar Panglima Polim drie ben- tings had opgeworpen. De vyand werd ver rast, maar bool heftig tegenweer. Hy liet ten slotte 37 lyken in onze handen; daaronder was een Europeesch deserteur. „Onze verliezen waren de volgende: ge sneuveld de kapiteins der infanterie G. M. P. Scheuer en H. Jacobs en 16 minderen zwaar gewond de kapt. der inf. J. N. C. baron Van Heerdt; licht gewond de 2de luit. der inf. H. A. Messemaeckers van de Graaff, de l6te luit. der art. J. C. P. W. A. Steen kamp (gedetacheerd by het Indische leger), en 44 minderen, van wie er Zondag nog 7 gestorven zyn. „Een groote menigte geweren en munitie z(jn door ons buitgemaakt." Gremengd Nieuws. Op verzoek oxposeeren we in onze vestibule een schilderstukje van mej. Tonnet, voorstellende: Zandweg achter het huis „Doorn", te Doorn (te koop). Voorts nieuwe platen, waaronder eenige, betrekking hebbende op den brand to Parys, met de portretten van enkele slachtoffer». Gisteren tegen den avond werd in een der logeerkamers van het logement van den heer Guldemond, to Woubrugge, een postduif gevangen, die gemerkt was als volgt: Op den linkervleugel: Melun 237. LaFregato Ramercoeur 88. Lióge St.-Denis. Op den recbtervleugol: Ramercoeur 41. St.-Just. Het diertje was erg vermoeid en hongerig, en is voor belanghebbenden natuuriyk ter beschikking in bovengenoemd logement. Zondag-ochtend halfzes vond een politie agent in het Scheveningsche bosch, achter „De Bataaf", aan oen boom het Jyk hangen van een kantoorbediende uit Rotter dam, H. genaamd, die een week to voren uit zyne betrekking was ontslagen. Door H. M. de Koningin-Regentes is voor den Noord-Noderl. Scbuttery-kador'oend eene som van f 100 beschikbaar gesteld tot aankoop van pryzen voor een te Assen te houden scbietwedstryd. Do Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer heeft besloten tot het uitschryven van een wedstryd tot balkonversiering, waarvoor zy enkele kunstvoorwerpen beschikbaar stelt. De rechtbank te Utrecht hoeft veroordeeld B. d. J., hulsvrouw van A. d. G., en M. W., huisvrouw van H. B., beiden te Woerden, bekl. van wederkeerige mi6bandeliDg en de twee bovendien van mishandeling van P. B., huisvrouw van H. d. J., aldaar, ep 5 April jl. gepleegd, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. A. W. R., te Laagnieuwkoop, bekl. van mishandeling van M. d. L., te Koekengen, op 2 April jl. gepleegd, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Groote sensatie werd Zondag- avond ongeveer 8 uren in de Warmoesstraat te Amsterdam veroorzaakt door een dubbelen moordaanslag, göp'eegd, gelyk we reeds met oen pa.r woorden meldden, op het buffet meisje van don tierhuishouder Bruggeman, wonendo aan 't eind van genoemde straat, hoek Sint Olofspoort en Nieuwe Brugsteeg, en op Bruggoman zelf. Aan de deur staande, kwam op hen toe een jongo man, zekere Dirk Van Assen, een vroegere bekende van het buffetmeieje; hy begon een gesprek met haar, ten doel hebbende de oude relatie weer aan te knoopen. Het gesprek nam evenwel niet de door Van Assen gewenschte wending en toen hierop Bruggeman en het meisje naar binnen gingen, haalde Van Assen plotseling een revolver voor den dag en loste oen schot op het meisje; de kogel suisde haar rakelings vcorty en kwam terecht ia den wand van het bierhuis; opnieuw loste hy een schot, waarmede hy het meisje in h?t achterhoofd trof, gelukkig niet gevaarlyk. Biermede nog niet tevreden, loste hy ook een schot op Bruggeman, dien hy onder de recht.rzy ie 'rof, en joeg het vroeger meisje, dat over do straat naar een overbuurman vluchtte, nog een kogel achterna, ook geluk kig zonder haar te raken. Dit alles gebeurde in enkele seconden en nog eer-de op het geluid der schoten toesnel lende menschen zich van don woesteling kon den meester maken en hem zyn moord wapen ontnemen, richtte Van Assen de revol ver op zyn voorhoofd en bracht zich een zware wonde toe. Allo drie gewonden werden eerst naar het politie-bureel aan de Oudebrugsteeg gebracht en van daar naar bot Binnengasthuis, waar Van Assen zich nog bevindt. Bruggeman en het buffetmeisje waren gisteren alweer in het bierhuis. De eerste klaagt over pyn in de zyde; bet meisje, het hoofd nog in het verbar.d, doet aan allen, die het hoor en willen, on Ier het schenken van een glas gerstonnat, een verhaal van het gebeurde. Don geheolen dag en ook nog tot gisteravond laat verdroog men zich te Amsterdam voor perceel 12 in 'de Staalstraat, dat door de gasontploffing en daarop gevolg- den brand zoo duchtig had geleden. Politie agenten houden voor het huis de wacht. Het is een zeer geheimzinnige geschiedenis. Immers, men heeft by nader onderzoek voor het huis gevonden huid van ontvelde vingers. Het zyn bloedige stukken huid, van oen hand afgescheurd. Van een vinger is de huid mat nagel en al afgerukt, alsof een vinger van een handschoen is geknipt. Een dergeiyk stuk vel heeft men ook gevonden by de brug voor den Groeneburgwal. Van welke hand zyn di9 stukken vel afkomstig? Van een mannen- of vrouwenband? Van een der bewoners van het huis zyn zy niet afkomstig, want geen hunner handen is op deze wyz3 gewond. Waar is degene gebleveD, wiens hand zoo gehavend is? Heeft hy zich by geen enkelin dokter laten verbinden? Het is bynaondenkbaar, dat men, zoodanig verwond, lang zou kunnen rondloopon zonder geneeskundige hulp. Het geval wordt, volgens hot „Hbl dat het bovenstaande mededeelt, nog zonderlinger, als men ziet, dat aan do winkeldeuren van het buis bloedsporen zyn gevonden. „Is or een inbreker in hst huis geweest, die, gestoord in zyn werk, gevlucht is, met do hand tussrhen de deuren is boklemd geraakt en die toen zóó krachtig terugtrok, dat de ont velling der vingers volgde? Of hoeft de ontploffing plaats gthad terwyl de inbreker be2ig was; heïft de ontploffing de verwonding der hand ten gavolgo gehad en heo/t do inbreker kunnen ontvluchten vóór politie en brandweer Ier plaats* waren, de UoecBporen op de voordeur nalatendeAltemaal g s-insen, waarin het deskondig onlerzo.k misscbi n licht zal kunnen brengen en cis recherche en politie veel werk geven De commiss.ris van politie aan de Pietershal, de heor Versteeg, heeft d» geno mde deuren in beslag genomen. Den gaoschen dag is hy bez g geweest om verschillende perso.ien te hooren. Vermeld dient nor, dat men by esn stal in de buurt Zondag-avond tegen half twaalf een man heeft g6zien, die zyn hand gehiim- ziaDig in een do k hiMd en by het naderen van den stalhouder zich ylings verwyderde. Stond die portoon tot h9t gabeurdo in be trekking? Maar hoe kunnen dan de gas ontploffing met den brand eerst gevolgd zyn om óén uur, dus anderhalf uur later? Dat die ontploffing krachtig was, blykt r.og hieruit, dat in het gebouw van den Gezond heidsdienst aan de andere zyde dor StaaLtraat in het laboratorium is gevonden oen groot stuk hout, uit een der ramen van het ge teisterde perceel geslingerd, en een menigte schilfers glas, blykens de overblijfselen der letters, dio daarop geschilderd waren, ook van dat perceel afkomstig. Later moet de politie by haar onderzoek in het huis nog overblijfselen van een tweetal vingers gevonden bobben. De kruier Ritte, naast het godeeltelyk ver brande perceel wonende, geeft het volgende verhaal Ik zat omstreeks éón uur in den nacht aan do tafel in de achterkamer te lezen; al myn huisgenooten lagen al te bod. Plotsoling hoorde ik een verschnkkelyken knal: een ruit in de achterkamer sprong stuk en het glaz»n dak boven de keuken op het binnen plaatsje sloeg in stukkon naar beneden. Myn vrouw en kinderen waren door den knal gewekt en liepen half ontkleed en verschrikt de straat op; ikzelf liep naar de brandschel by den bakker op den hoek. Gelukkig behield ik myn „peslsie", want andors was dit huis er ook aangegaan. Want achter uit het huis No. 12 sloegen de vlammen met geweld uit, doch ik had de waterleiding en een emmer by de hand en het gelukte my den brand aan myn kant te blusschen; het had anders weinig gescheeld of de gordynen van myn achterkamer waren io brand geraakt." Wanneer men de verwoesting ziet, door den brand op alle verdiepingen van het per ceel No. 12 aangericht, de verkoolde balken, de tot duizenden scherven en splinters ge slagen ruiten, dan staat men er waarlyk verbaasd over, dat by dezen brand in 't holle van den nacht geen groote onheilen te be treuren zyn. gJNiet onbelangryk, zoo meldt het „Utr. Dbl.", is in de laatste dagen de drukte aan 's Ryks Munt, voroorzaakt door de valsche ryksdaalders in Ned. Indië. In hoe grooton getale deze daar rondzwerven is genoeg bekend. Haast zyn meer valsche dan echte ryksdaalders in Indië ia omloop,— tegenwoordig ook guldens. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. Gering is de waarde van het zilver tegen woordig, waarby komt, dat velen in Indië eene groote massa zilver in voorraad hebben. Byna natuuriyk dus, dat de zilverbezitters dit in don vorm van gangbare munt trachten te verwerken en om te zetten, by welke bewerking zy zóó weinig op het uitersts voordeel zien, dat zy in de ryksdaalders meer waarde aan zilver leggen dan 's Ryk9 Munt zelve: 790 a 760 tegen 745 aan do Munt.— Op zichzelf heeft dus dooreen genomen de valsche ryksdaalder, in Indië gemaakt, eene hoogere waarde dan de echte, in Nederland gemaakt. Do verdienste of 't voor deel van den Indischen ryksdaalder zit dus daarin, dat het daaraan Verwerkte zilver meer opbrengt. De namaak dier ryksdaalders is allerkeurigst. Noch aan kleur, noch aan klank zyn zy, zelfs voor 't geoefende oog en oor, nht te onder kennen. Vandaar, dat het uitgeven er van zoo gemakkeiyk ging, tot eenmaal door zekere kenteekenen de vervalscbing ontdekt word. Waarom ze dan door do voortdurende geld zendingen naar Nederland niet ook hier in omloop zyn gekomen? - Zeker zyn er vele uit Indië naar hier verzonden, maar de Ned. Bank, die ze in betaling uit Indië ontving, zette er aanvankeiyk do schaar in, verknipte ze by ontvangst en ontdekking, tot dit der Bank verboden werd: zy had tot onderzoek de ryksdaalders op te zenden aan 's Ryks Munt. Vandaar nu de drukte, als boven gezegd, aan de Munt. In de laatste acht of tien dagen zyn vijf kisten met ryksdaalders daar aange komen, inhoudende 150, 180, 210, 520 en 110 ryksdaalders (ook guldens). Biykbaar weet de Ned. Bank zelve ook zeer goed de valsche te onderkennen, want de hier ontvangene waren allo valsch. De schado, door de afkeuring geleden, komt ten nadeele van de afzenders uit Indië aan do Ned. Bank, want deze neemt ze slechts voor- waardelyk, d. i. na goed-bevinding, in beta ling aan. Een en ander doet zeker duideiyk zien, dat de ambtenaren der comptabiliteit, zoowel in Indie als hier, heelwat te doen hebben met de Indische rervalsching onzer ryksdaalders. By een uitdrager aan den Spring weg te Utrecht is gisternacht ingebroken en zjjn een aantal gouden en zilveren horloges, ringen en andere ïyfsieraden ontvreemd. Door hit inslaan van een glasruit heeft de dader die voorwerper, welke in oen kastje voor het raam logen uitgestald, weten machtig te worden, cn is daarna met zyn buit op de vlucht gegaan. Dit laatste geschiedde echter Met onop<»rim rkt, want een paar buren, die bet geiink 1 van glasscherven hadden ge boord en daarna een man haastig zagen wefloopen, waren hem zoo lang gevolgd, tot hy in eene woning aan het Geertebolwerk verdween. Indenalyheid van 's mans woning werden eenige gouden voorwerpen op de straat terug gevonden, blykbaar door den dief verloren, terwyl door de recherche uit een achter do woning aanwezigen zinkput de overige neg vermist wordende voorwerpen worden te voorschijn gehaald. De man is aangehouden. Uit het R.-K. gesticht „De Voor- zienigh?id",to Steen wykerwold, is Zondag door een lanolooper, die reeds een paar dagen in den omtrek had rondgezworven, eon kind ontvoerd, onder voorgeven, dat by er de vader van is en het kind wilde overdoen aan een paardenspel. Hy had zyn voornemen daartoe reeds te kennen gegeven aan een verpleegde uit het oule-mannenhuis, aan voornoemd gesticht verbonden. Deze bad hem naar de eerwaarde moeder verwezen, doch dat adres kwam hem zeker niet gewenscht voor, hy heeft althans gewacht tot de kinderen buiten het gesticht kwamen, om daar te spelen, en vervolgens zyn oogmerk volvoerd. Onmiidellyk toen de daad ontdekt werd, is de politie een onderzoek begonnen, doch zonder het gewenschte ge volg. [Zw. Ct.) Do Hooge Raad deed u i t s praak in do zaak van den patroon, die door den kantonrechter te Nymegen en de rechtbank te Arnhem tot even zoovele geldboeten werd veroordeeld als by etmalen in verzuim was met betrekking tot het voorschrift van de Arbeidswet, volgens hetwelk de kaart, be vattende de namen van jeugdige personen, in eenig bedryf werkzaam, aan den burgemeester moet zyn teruggegeven binnen 2-maal 24 uren na het eindigen van do arbeidsbetrekking. De Hoogo Raad vernietigde de bovenge noemde beslissingen en maakte uit, dat slechts één geldboete voor de overtreding behoorde te worden opgelegd. Een zoon van een boer uit zekere Frie8che gemeente begaf zich naar eon uitgever te K. en kocht daar een gedrukt exemplaar van den hoofdeiyken omslag der gemeente K., om eens goed na te pluizen hoe hoog de boeren met huwbare dochters in die gemeente waren aangeslagen I In het noorden van ons land be- gint de byenteelt te herleven. Als een gevolg van de lezingen, door den heer Bydendflk, van Drogeham, gehouden, hebbende onderscheidene ymkers besloten tot aanschaffing van bijen kasten. Geiyk een telegram Zaterdag meldde, heeft in Rusland een groot spoorweg ongeluk tusschen Dorpat en Walk plaats gehad. De ontsporing had plaats niet ver van het station Oltenhofen. De speciale militaire trein, die zich op de lyn Dorpat-Walk bevond, bevatte twee batal jons van het Krasnojarsker infanterie regiment. Naby genoemd station was een diepte in den spoorwegdyk, ontstaan door de voort durende hevige stortregens. Naast den dyk stond het water zóó hoog, dat de soldaten, die na de ontsporing uit de waggons sprongen, verdronkeD. Of daaraan de groote omvang van het ongeluk te wyten is of aan andere oorzaken, is nog niet uit te maken. Twintig minuten vroeger was nog oen post trein zonder incidenten die plaats gepasseerd, nadat kort te voren nog een wolkbreuk, die den weg bovendien scheen ondermijnd te hebben, was losgebarsten. Do balkons van twee waggons 2de klasse zyn verbryzeld, de spoorwegdyk is over een lengte van 80 meter bedekt met hout, 25 soldatenwagons zyn beschadigd. Tot nu too zyn 24 lyken te voorschyn gebracht, doch er moeten er nog veel meer onder de wagens on in het water liggen. Een en negentig ge wonden zyn in het ziekenhuis van Dorpat gebracht. Van alle zyden werd geneeskundige hulp gebracht. In eene io het aartsbisschop- pelyk paleis te Parys gehouden conferentie is besloten, dat de aartsbisschop het terrein in do rue Jean Goujon, waar het gebouw van den liefdadigheidsbazaar in vlammen opgegaan is, zal aankoopen en dat daar een aan liefdadig., heidsdoeleinden gewy 1 huis met een kapel- gebouwd zal worden. Weer zyn twee vrouwen, die by de ramp in de Rue Jean Goujon hevige brandwonden gekregen hadden, overleden mevrouw Delauno en haar dochter. Congogru welen. Nog is do zaak Peters in Duitschland niet afgehandeld en reeds wordt de aandacht van de beschaafde wereld opnieuw in beslag genomen door andero gruweleD, in Afrika gepleegd. Beriep Peters zich op de noodzakelykheid van de handhaving van het gezag, waarvoor by de verantwoordeiykheid droeg, thans geldt het slechts het directe winstbejag, waarvoor honderden onschuldige, weerlooze inwoners van den Congostaat gemarteld worden. Da kennis der ontzettende feiten dankt men aan een zendeling, den heer Sjoeblon, die gepreekt heeft ia de Kaoetcboekstreken. Hy doet ongeveer het volgende verhaal „De vloek van den Congo is de gedwongen arbei). Toen ik in Februari 1896 voor de inboorlingen van het district Ebira preekte, waar uooit te voren een blanke gezien was, zag ik eenige wachters een ouden man aan grijpen, omdat hy zat te visschen in plaats van kaoetchoek te zoeken. De man werd op den grond geworpen en eenige schreden weggesleurd, waarop een soldaat op zyn hoofd aanlegde en voor myn oo*en het geweer afschoot. Dadelyk nam hy eèn tweede patroon en schoot tusschen de menigte, die onmiddellijk de vlucht nam. Hy beval nu een jongen van 8 a 9 jaar, om d$ rechterhand van den ouden man af te snyden. Deze was nog niet dood en trachtte tevergeefs de hand terug te trekken. Do afgesneden hand werd nu op een boomstronk gelegd, waar reeds vier andere geheel verdroogd lagen als waarschuwing. Ook deze vyfde moest uitdrogen, om den commissaris als tropee der beschaving getoond te worden! Dikwyls zag jk voorby het missiehuis een aantal afgesneden handen tegeiyk met het kaoetcboek naar den commissaris dragen. Het laatst zag ik dit op den 14den Decem ber 1895. Toen werden coor een vtouw, dia voor dat doel geprest was, 18 handen (mis* 8cbien van haar dgtn familieleden 1) in een mand voorbygedrogen. De inhoud werd op den grond uitgespreid on geteld. „Er waren 19 handen", - hoo;de ik den sergeant toornig roepen „waar is 19Jo?" We begrepen toen niet, hoe het met dat afscjjden der handen ging, daar toch do commissaris bevel gegeven had, dit niet meer ter wille van kaoetchoek te doen. Op myn laatste reis in December 1896 kwam ik er achter. Op een zekeren nacht kwam een wachter by my en verhaalde, dat do commissaris aan het verzamelde krygsvolk (Inlanders) gezegd had, dat het streng ver boden was handen af te snyden wegens do kaoetchoek-opbrengst. Die er zich aan schul dig maakte, zou gedood of naar Boma go- zonden worden. Doch daarna had hy de lieden heimelyk tot zich geroepen en hun ingeprent, dat zij geen handen, doch .zooveel mo gelijk kaootcboek moesten meebrengen. Er waren anderen, die raad kwamen vragen by de missie: zy waren werktuigen in de hand van den commissaris en liepen gevaar gedood te worden, wanneer zy geen ivoor brachten, als bet kon zonder bloed te ver gieten, maar desnoods ten koste van men- 8chenlevens!" Zoo heel erg kan men het wanneer dit verhaal waarheid bevat den Congoleezen niet kwaluk nemen, wanneer zy op de zege ningen van de beschaving niet zoo byzonder gesteld zyn. Intercommunaal verkeer. Gevoerde gesprekken a 50 cents van af de oprichting. 1896. Naar Leiden: Van Leiden Juli 45 56 Augustus 46 74 September 43 68 October 42 88 November 52 84 December 84 74 1897 Januari 81 110 Februari 62 74 Maart 68 105 April 75 140 Totaal 698 863 Hieruit blijkt, dat - aangezien de gesprek ken naar Leidon niet worden gerekend van Juli-Mei de opbrengst is geweest/*431.50. Aan het gegarandeerde bedrag van /"60O ontbreekt dus nog f 168.50. In de maanden Mei en Juni zouden du? nog 337 gesprekken of per maand 16P gesprekken van Leiden gevoerd mo:te worden.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2