N°. 11412 Ao.1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dinsdag 11 Mei. Maandag lO M!ei. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per S maanden. f l.IO, [Franco per post1.40.- Afzonderlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootoi» letters naar plaatsruimte. Voor fcet incasseeren buiten do stat wordt f 0.05 berekend O O [KT O ES Het programma van bet concert, behoudens zoo mogeiyk noodzakelijke wijziging, als volgt PROGRAMMA. Eerste gedeelte uit het Quartet G-moll voor Piano, Viool, Alt en Violoncel"W. A. Mozabt. (Do heoren Maurice Hageman, G. J. Paans, J. W. H. Rodenburg en F, Stoetz). Liederen voor gemengd koor a capella F. Mendelssohn. a. Andante uit het 2de concert vcor Vioolf. H. Wieniawsky. b. „Dudso Zigane" voor Viool Tivadob Nachez. (De heer G. J. Paans). Dichterliebe", Liederen voor BarytonR. Schumann. (Do heer A. Hille). Aria uit de Opera „Lakmé"Lko Delinks. (Mejuffrouw Freoerika Fransman). „Dia Nacht", voor gemengd koor met solo voor Alt en begeleiding van Piano en StrijkkwartetMaurice Hageman. (De golo voor Alt door Mevrouw Jeanne Van Westerhoven). 7. Eerste gedeelte uit het Quintet op. 44 voor Piano, 2 Violen Alt, en VioloncelR. Schumann. (De heeren Maurice Hageman, G. J. Paans, N. Heuckeroth, J. W. H. Rodenburg en F. Sto9tz.) 8. Concert-Aria voor SopraanF. Mendelssohn. (Mej. Marie Penning.) 9. Freislied uit „Die Meister-anger van Nirnberg" (voor Tenor)R. Wagnkb. (Do heer J. Urlus.) 10. Aria uit de opera „Herodiade"J. Massenet. (Mevrouw C. Dirckx Van de Weghe.) 11. Aria uit de opera „La Juivo"F. Halkvy. (De heer L. A. Haarman). 12. Quartet uit do opera „Faust" met begeleiding van Strijkkwartet. Ch. Gounod. (De dames C. Dirckx Van de Wegbe en Jeannne Van Westerhoven en de heeren J. Urlus en A. Leeuwin.) De uitgifte der bewijzen van toegang zal niet Maandag plaats hebben, maar Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 Mei. Ten einde de over het dienstjaar 1897 verschuldigde uitgaven voor den bouw en de inrichting van het krankzinnigengesticht „Ende- geest" in de begrooting van dat j iar te regelen, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor de .in 1896 ter zake ongebruikt gebleven geldon In de begrooting voor 1897 over te brengen. Met het overschot der gelien, voor den bouw en de inrichting van een Archiefgebouw be stemd, stellen zij voor oveneens te handelen, zoomede wat betreft het restant der gelden, voor de verbetering van de veemarkt aange wezen. Zij bieden den Raad te dien einde ter vast stelling aan een suppletoiren staat van be grooting, dienst 1897, in ontvangst gedeelte van het vermoedelijk batig slot van den dienst 1896 ad 224,107.855 en in uitgaaf „koiten van op- en inrichting van een krankzin nigengesticht op het buitengoed Endegeest" 223,083.56, „kosten van de op- en inrichting van een Archiefgebouw" 331.77 en „kosten van de verbetering der veemarkt" 692.525. De commissie van financiën heeft togen dit voorstel geen bedenkingen. Nader vernemen wij aangaande het con cert van „Arion", op 11 Mei, dat de heer H. F. R. Brandts Buys, de componist van „Een stem aan 't strand", niet alleen die uitvoering zal bijwonen, maar zelfs de begeleiding op zich hoeft genomen. Het d.oor den heer Fermin te zingen „Madrigal", van den directeur Henri Völlmar, werd onlangs door dien zanger voor het eerst in den Haag3chen Kunstkring ten gehoore gebracht, en is dus voor Leiden eene noviteit. In de Stadbzaal (bovenachterzaal) werd gisteravond gehouden de 112Je algemee e vergadering van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", welke ook werd bij gewoond door den burgemeester, mr. F. Was, en den wethouder van onderwijs, dr. M. C. Dekhuyzen. Nadat do vergadering door den voorzitter, den heer W. Kok, geopend was, werd bij monde van den heer J. A. Yan Hamel, Damens de comnüissie van onderzoek, gunstig gerap porteerd over de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 11,190.35, met een batig saldo van 203,53. Voor 1897 zyn de ontvangsten en uitgaven geraamd op 11,535.63, met een vermoedelijk batig slot van 109.13. Als bestuursleden werden herkozen de heeren K. De Boer en prof. dr. H. P. Wijsman. Niet herkiesbaar was dr. M. C. Dekbuyzen, in wiens plaats gekozen werd dr. M. P. Von Baumhauer; terwijl ter vervanging van dr. Zeeman, naar Amsterdam vertrokken, gekozen werd dr. C. L. Van Schouwenburg, oud-directeur der hoogere burgerschool te Semarang. Daarna werden ook de leerlingen van het Genootschap tot de zaal toegelaten en hield de voorzitter eene rede, waarin hy de geschie denis van het afgeloopen GeDootschapsjaar gaf. Hij deed dit, al3 oud-leerling, voor den vierden keer. Er bleek o. a. het volgende uit: In het aantal der leden is geen verandering gekomen; wel werdon door overlijden, ver trek on bedanken 19 leden verloren, doch door de ijverige bemoeiingen van den direc teur en penningmeester traden 18 nieuwe leden en 1 begunstiger toe, zoodat het aantal leden thans is 239; eereleden 5; leden van verdiensten 5. De wintercursus werd met 206 leerlingen aangevangen; 90 leerlingen bezoeken tevens de Practische Ambacht-school. In de maand September werden voor den wintercursus 60 en in Maart voor den nieu wen zomercursus 58 leerlingen ingeschreven; ondanks de zeer matige tischen, konden 50 pet. van de eersten en 36 pet. van de laatsten niet worden toegelaten; voorzeker, zeide de voorzitter, geen bemoedigende uitkomst van do vruchten van het lager onderwijs. 31 leer lingen veriieten in den afgeloopen cursus de school, als: door bedanken 6; door vertrok 9; door ziekte 1; door militieplicht 2; wegge bleven 5; weggezonden 1; ontslagen wegens onvoldoende vorderingen 7. In het leeraarspersoneel hadden de volgende veranderingen plaats. Aan den leeraar B. E. Spijker Azn. werd door zijne benoeming tot onderwijzer aan de Arabacbtsteekenschool te Voorschoten een jaar verlof verleend tot het vervullen dier betrekking en in zijne plaats tijdelijk de heer W. C. Lafeber, oud leerling, thans leeraar aan de Practische Ambachtsschool alhier, aange steld, er. b\j het hand- en bouwkundig tee kenen werden de heeren H. P. M. Kosters en H. W. Brouwer als assistent-leeraarB be noemd. Is er iets pynltfks in gelegen te moeten vermelden, dat er mannen van het Genoot schap door den dood zjjQ weggenomen, die het bij hun levon goed met „Mathesis" meen den, dan herdacht spr. hier met weemoed bet op 30 Oct. 1896 overlijden van den heer D. Hartevelt, die, wij weten het allen, reeds zooveel goeds in Leiden stichtte, en ook by zjjn verscheiden „M. S. G." niet vergat, want hy toonde het in zijn olographisch testament, waarin hjj een som van 500 voor het Genootschap beschikbaar stelde. Dat geschenk werd door het bestuur met dankbaarheid aanvaard en zal op de beste wijze ten nutte der inrichting worden besteed. Die edele gever leve daardoor voort in het Genootschap Ook de oud concierge Noest, wie heeft hem niet gekend! dien getrouwen en ijverigen dienaar, altijd bereid' om hulp te verleenen, altijd trouw op zijn post, ontviel in Novem ber 1896. Dat hy aan Mathesis was gehecht, bleek uit eene beschikking, die by had ge maakt, door aan „M. S. G." eene nalatenschap teschenken van de door hem vervaardigde houten teokenmodellen, waarmede hy op de tentoonstelling te Parys de medaille behaalde. Het Bestuur heeft dit geschenk met sym pathie aanvaard. Het zal niet alleen strekken om de nagedachtenis aan Noest by het Genoot schap in eere te houden, het is voor het onderwijs reeds vruchtdragend. Ver vólgens trad de voorzitter nogineenige beschouwingen over den staat van het onderwys. Uit deze beknopte mededeelingen komt men tot de slotsom, dat er veel, ontzettend veel aan „M. S. G." wordt onderwezen, en rijst onwil lekeurig de vraagIs het misschien te veel, gaat het ééne niet ten koste van het andere? Een bemoedigend antwoord durft spr. daarop al dadeiyk geven. Het bestuur heoft daarvoor steeds een open oog en tracht voortdurend naar eene gepaste tydsverdeeling, en hoe moeilyk deze taak ook moge zyn, de over tuiging, dat wy met de^ischen van onzen tyd mede moeten, geeft moed en volharding; bovendien bet vertrouwen van het bestuur daarin is geheel gefundeerd op directeur en leeraars I Met dank ontvangen zy tevens den welge- meenden wensch, dat hun verder den noodi- gen lust, ijver en gezondheid worden geschon ken, om in dit nieuwe leerjaar te kunnen arbeiden aan de taak om nuttige leden inde maatschappij te vormen. Vervolgens werd overgegaan tot het uitrei ken der diploma's en medailles. Aan 11 van de 12 leerlingen van het 5de jaar, die zich hadden aangemeld, werd het diploma voor wis- en natuurkunde toegekend, nl. aan J. D. Meysingh, J. C. Van Putten, K. J Kante been, H. P. Cramer, P. Smit, P. P. Jansen, H. J. R. Pillard, W. Mark, W. Van der Spek* P. Boot en J. H. Heus. Aan het schriftelyk en mondeling examen in beschryvende meetkunde en doorzichtkunde namen 7 leerlingen van het 6de jaar deel; aan allen kon het diploma worden uitgereikt, als: C. J. Pfijffer, J. N. Van der Mark, H. Brouwer, F. De Zwart, J. Nieuwenburg, J. Van Wyk en C. L. Verpoorte. Eervolle vermeldingen wegens y'ver, goed gedrag en vorderingen werden toegekend aan de volgende 76 leerlingen, wier namen door den secretaris, den heer P. J. Groen, werden voorgelezen l6te klasse: G. J. C. Van Beek, C. Briejer, P. Ph. Van den Broek, J. L. Van Heyningen, C. Mohr, H. V. Onstenk, G. J. L. Otgaar, P. "Wolf, "W. F. Blansjaar, S. Duindam, P. De Graaf, H. A. Jacobi, J. M. J. Kriek, J. A. Mooy en C. Segaar. 2de klasse: H. Bavelaar, J. P. Buis, H. Du Pon, J. W. Gies, P. Goddyn, W. Hartevelt, P. H. C. Sierat, H. Wytenburg, G. Van der Zaal, H. Bey. H. Boadart, M. Kiek, J. De Kok, H. C. Van Noort, C. J. M. Van Oerlo, D. G. S. Poelijoe, G. Van Weizen, D. Woudenberg en J. Van Zwieten. 3de klasseC. Arnoldus, J. N. Brittyn, P. B. D. Carton, A. Hartovelt, H. L nghout, A. Verduyn, W. J. Van Rooyen, J. C. W. Blank- waardt, H. K. Kuypers, W. Miog, A. J. Turion, H. W. Wolf, P. Van der Worm en B. Van Driel. 4de klasse: I. M. A Gubbi, W. M. Pieters, S. Klinkenberg, M. Sierag en W. De Wit. 5de klasse: Ph. Boot, H. Pb. Cramer, A. J. Horree, J. H. Heus, P. Ph. Jansen, K. J. Kanteboon, W Mark, J. D. Meysingh, H. J. R. Pillard, J. C. Van Putten, P. Smit, W. Van der Spek en W. Simonis. 6de klasse: H. Brouwer, J. N. Van der Mark, F. De Zwart, C. J. PfijfFer en J. Van Wyk. Voortgezette klasse: C. J. Eggink, P. Hanselaar, J. Van Laren, C. Ligtvoat en G. J. Flim. Voor de Prijsvragenwaaraan medailles zyn toegekend, werd bet volgende gesteld: Bouwkunde: lo. Het op grooter schaal (5 cM.) kopiëeren van een woonhuisgevei en het opmeten van eenige aan te wyzen details van bestaande oude gebouwen, als: a. Poortje in de Lakenhal. b. Poortje in de Kraaier- straat. Op een schaal van 1 a 20 cM. De groote en kleine bronzen medaille waren hiervoor als prys uitgeloofd. 2 mededingers hadden zich biervoor aangemeld. 2o. Het maken van eene kamerdeur vol gens teekening op ware grootte van vuren hout (niet opgesloten). 2 mededingers donger. bierby om den voorrang. Eveneens waren hier voor de groote en kleine bronzen medaille uitgeloofd. Werktuigkunde: lo. Het ontwerpen van een stoommachine (horizontale) volgens eenige opgegeven maten; schaal 1 a 10; de details schaal 1 a 2 of ware grootte. 2 mededingers waren daarvoor in het strydperk getreden. De kleine zilveren en groote bronzen medaille waren de toegekende pryzen. 2o. Het opmeten en in teekening brengen met de noodige details op ware grootte van den Reduceerafsluiter. 6 mededingers streden hierby, om de daarvoor uitgeloofde groote of kleine bronzen medaille te verwerven. BoetseerenHet boetseeren van eene paneel vulling, Renaissancestyi, volgens schetstee- kening. Vier leerlingen aanvaardden den stryd tot de uitgeloofde groote of kleine bronzen me daille- Het oordeel der jury was na nauwgezet onderzoek als volgt: Bouwkunde: kopiëefen „woonhuisgevel" en opmotiog „Poortjes" de groote bronzen me daille aan H. Ph Cramer en de kleine bronzen medaille aan H. J. R. Pillard. „Kamerdeur" de groote bronzen medaille aan J. Van Leren en de kleine bronzen me daille aan F. De Zwart. Wei-ktuigkunde: ontwerpen „Stoommachine" de kleine zilveren medaille kon niet worden toegekend alleen de groote bronzen medaille aan C. J. Egg:nk. „Reduceerafsluiter", de groote bronzen me daille aan K. J. Kantebeen en de kleine bronzen medaille aan J. Van Wyk en evenzoo de kleine bronzen medaille aan H. Brouwer als 3de prys. Boetseeren: „Paneelvulling", de groot© bron zen medaille aan P Han9elaar, terwyl de kleine bronzen medaille niet kon worden uit gereikt. Na de gebruikelyke toespraken tot de ge diplomeerde en bekroonde leerlingen, zeide spr. aan heeren burgemeester en wethouders dezer gemeente, afgevaardigden van verschil lende genootschappen en alle verdere aan wezigen dank voor hunne tegenwoordigheid; bestuurderen bevelen „Mathesis" in hun be langstelling by vernieuwing aan en met de verklaring, dat spr. de tentoonstelling thans opende, noodigde hy hen uit het werk der leerlingen van het Genootschap te gaan be zichtigen. Daaraan word onmiddellyk gevolg gegeven, en weldra werd de tentoonstelling in de groote zaal ook voor de leerlingen en verdere be langstellenden ter bezichtiging gesteld. Behalve de voorwerpen, zyn er door de leerlingen van de Bouwkundige school gedu rende den afgeloopen cursus niet minder dan 1464 teekeningen vervaardigd. De tentoonstelling is ook nog voor ieder toegankeiyk op hedenavond van 6 tot 10 uren en Zondag 9 Mei van 12 tot 4 uren. Behalve aan den fonrier Visser is ook aan den stafmuzikant Jordanis do bronzen medaille uitgereikt voor twaalfjarigen trou wen dienst. Toegelaten zyn tot de evangelie-bodlening in de Ned.-Herv. Kerk door het prov. kerk bestuur van Zuid-Holland, de heeren H, K. Wolfensberger, cand. in de theologie te Gro ningen, en dr. J. C. Van Ronkel, uit Leiden. Door de anti revolulionnaire kiesveree.ni- ging te Ter-Aar is voor de Tweede Kamer candidaat gesteld de heer J. H. De Waal Malefijt, burgemeester van Westbroek en Achttienhoven, en door de anti revol kiesver- eeniging te Gouda de heer T. L. Duymaer van Twist. De minister van marine jhr. H. M. Van der Wyi k vertrok gistermorgen naar Essen tot het tezoeken van de fabriek van óe firma Krupp aldaar. Hedenavond keert by in Den Haag terug. Op het einde dezer maand vertrekt genoemde minister voor 14 dagen naar Parys. In de zitting van den gemeenteraad te Gouda, kwam gisteren o m. ter tafel een voorstel van B. en Ws. om aan den minister van financiën te berichteD dat de gemeente onmogelijk treden kan in de voorwaarden tot vestiging van een inklaringskantoor te Gouda. Van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente was een klacht ingekomen, dat B. en Ws. in de Lydensweken vergunning hadden verl-.end aan het theatre „Wallenda" tot bet geven van voorstellingen, terwyl diezelfde kerkeraad verzocht om voortaan des Zondags in de kermisweek alle vermakeiykheden te doe.i sluiten. Van wyien mevrouw de wed. Tromp Meesters, overleden te Steenwyk, heeft de 1 Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks oord eene som ontvangen, groot ƒ500, ter behoeve van „Rustoord". In den ouderdom van 70 jaren is ts 's-Gravenhage overleden de gepensionrieerd kapitein der infanterie G. J. H. E-dder9. De kapitein ter zee H. Van der Meer, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, i< op non-activiteit gesteld. B. en Ws. van Haarlem hebben aan den heer J. Schouten, hoofdcommies chef ter secretarie aldaar, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., op de mee-.t eervolle wyze uit die betrekking ontslag verleend en dit onder dankbetuiging voor de vele en g03de diensten, gedurende een tyd vak var. 57 jaren aan de gemeente bewezen. In de gisternamiddag te Utrecht gehouden Raadszitting werd na breedvoerige ciscussiër met 22 tegen 10 stemmen aangenomen he* voorstel der commissie in zake de oprichting van een abattoir. De zaak, die eenigen tytf de gemoederen bezig hield, is daarmede, ten principiëele althans, beslist. Want wel is het plan zooals het door de commissie is voor gesteld en door den directeur van gemeente werken uitgewerkt, in zyn geheel nog niet aangenomen, maar dat tot de oprichting zal worden overgegaan is zeker, alsmede de aaa- koop van een terrein ruim 2'/2 H.A. groot, liggende tusschea den Amsterdamschen straat weg en Lauwerecht voor 25,000. De uitvoering van het geheele plan is be groot op 'ongeveer ƒ560,000, aldus ruim millioen. Dat de slagers, die by de beraad slagingen veel belangstelling toonden, met de gevallen beslissing 't minst van allen inge nomen zyn, is te begrijpen. Het verslag der rykscommissie voor graad- metmg en waterpassing aangaande hare werk zaamheden gedurende het jaar 1896, is opgeno men in de „Staats Courant" van 8 dezer. Tot attaché by het Belgische gezant schap te 's-Gravenhage is benoemd de heer Lo Jeune, zoon van den Belgischen oud-minister van justitie. Tot lid van den gemeenteraad van Briello is gekozen mr J. F. W. Veeren, kantonrecht r. Door den minister van marine is be paald, dat voortaan den schepelingen zulleD worden verstrekt vertind stalen eetlepels, in plaats van de tot nu toe gebruikte tinnen lepels. De 8cbout-by-nacht H. Quispfl, directeur en commandant der marine te Hellevoet^luis. vertrekt den 13den dezer met verlof naai Duitschland. Het stoomschip „Kanzier," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 6 Mei te Aden; de „Koningin Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Mei te Padang; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 6 Mei Prawlepoint; de Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Mei te Paramaribo; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 7 Mei Kaap Roca; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Mei Kaap Roca; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, paseeerde 7 Mei Perim; de „Oengaran" vertrok 8 Mei van Rotterdam naar Java; de „Zaandam" vertrok 8 Mei van Amsterdam naar Nieuw York. Alkemade: De keur of politieverordening voor den Googer Polder in de gemeente Alke made is in verband met de laatste voorschrif ten, dienaangaande den waterschaps- en Polder besturen gegeven, herzien en nader vastge steld. Volgens mededeeling vanwege het polder; bestuur ligt het ontwerp ter inzage ten kantore van den secretaris te Oude-Wetering tot 27 Mei a. s. Voor de inschrijving voor de Schuttery van de mannelyke ingezetenen in de gem. Alke made, geboren in 1872, bestaat de g:legen- htid in de 2do heirt der maand Mei. Meer bepaald wordt daarvoor gevaceerd ter ge meente secretarie op Woensdag 26 Mei a. s., van 's voorm. 10 tot 'anam. 1 uur. Katwyk aan den Ryn: Over het alge meen is bet publiek alhier niet zeer tevreden met de nieuwe tarieven der Rynlandscho Stoomtramweg Maatschappy. Want al is do prys 1ste kl. aanmerkelyk verlaagd, hy geeft aanleiding tot rare verhoudingen. Rydt men nu byv. voor 0.20 geheel naar Lelden, voo; den korten rit van niet moer dan 7 minuten naar Rynsburg wordt ƒ0 15 geëisebt, enzoo- vcorts. De tusscbenklasse is met deze Dieuwe regeling dan ook bitter weinig geholpen; dat alle verandering geen verbetering is, wordt hier bewaarheid. De Raad van Administratie of welken tak van dienst deze regeling moge aangaan, zal er echter wel h3re w(jze be doelingen mede hsbben gehad Een groote ver-' betering zal het tramverkeer weldra te garroet gaan, wanneer de tram niet moer over de

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1