Dc oorlog tusschen Griekenland en Torkije. Ultimo Mei vertrekt weer een deta chement der Koloniale Reserve uit Nijmegen naar Oost-Indlë. De kapitein C. G. L. E. Van Leeuwen, van het 4de reg. vest. art. te Helder, is over geplaatst bij het 2de reg. vest -art. te Naarder). De tentoonstelling van photographische kunst, uitgoschreven door het hoofdbestuur der Dordtsche Tentoonstelling, zal gehouden worden van 15 Juni tot 1 September. Het reglement onderscheidt 4 afdeelingen: één voor amateurs, één voor vak-photografen, één voor wetenschappelijke photographie (x stralen, microscopie, etc.) en kleuren photo- grapbie, en één voor handelaren in photo graphie-artikelen. Aan amateurs wordt geen wandvlakte in rekening gebracht, vak-photografen en hande laren volgens tarief. De inzendingen moeten omlijst of op be hoorlijk karton geplakt zijn. Ongemonteerde photo's worden niet aangenomen. Onder verdeeling naar de genres heeft niet plaats. Als bekroningen zijn door het hoofdbestuur uitgeloofd: voor alle toegelaten inzendingen het diploma der Vereeniging en voorts in elke afdeeling 2 medailles, een zilveren en een bronzen, totaal S medailles. Bovendien stelde het photographische tijeschrift „Lux" een „Lux-meaaille" beschikbaar voor de beste inzending op het gebied der genrebeelden in de afd. voor amateurs; en het weekblad voor photographie twee medailles met nader te omschrijven bestemming. De jury bestaat uit de heeren: C. F. Ben dorp en Piet Bos, kunstschilder te Dordrecht; G. J. Engelberts, pres. der G. A. F.-V. te ArnhemFrans Huysser, pres. der E. A. F.-C. te Haarlem; C. E. Mögle en H. J. Tollens, photografon resp. te Rotterdam en Dordrecht; W. H. De Witt, bibliothecaris der A. F.-V. te Amsterdam. Voor de toelating wordt beslist door de hoeren: H. J. Tollens, photograaf, E. Erdel- man, amateur-photograaf, en C. L. v. Balen, journalist, te Dordrecht. De regelingscommissie bestaat uit de heeren H. v. d. Masch Spakler, hoofdredacteur van het photographisch tijd schrift „Lux' te Amsterdam, G. B. WynhofT, Adr. Schotel en C. L. v. Balen, te Dordrecht. Zooals vroeger gemeld, werd door den gemeenteraad te Wijchen den 16den Jan. dezes jaars het besluit genomen om met ingaDg van 1 Mei d. a. v. den heer G. E. Me6, hoofd der o. 1. s. in het dorp "Wychen, over te plaatsen naar de o. 1. s. in de gemeente, buurt Moerna. Verschalende pogingen werden aangewend om dit Raadsbesluit vernietigd te krijgen. Voorloopig resultaat daarvan is, dat by Kon. Besluit van 29 April jl. gemeld Raadsbesluit tot 1 Aug. a. 8. is geschorst op grond, dat het wen6chelyk is, om hangende het onderzoek, of dat besluit in strijd met de wet of het algemeen belang is, de werking daarvan te verhinderen. Het stoomschip „Ardjoeno" arriveerde 3 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 2 Mei Eastbourne; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 1 Mei Gibraltar; de „Kaiser," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 2 Mei Tanfa; de „KoDingin Wilhel- mina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Mei Point de Galle; de „Merapi" arriveerde 3 Mei van Batavia te Rotterdam; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 3 Mei te Genua; de „Smeroe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Mei van Peiim; de „Prins Fredorik Hendrik" arriveerde 2 Mei van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 3 Mei van Para maribo naar Amsterdam; de „Edam," van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 3 Mei Dover; de „Lawoe," van Batavia naar Rotter dam, arriveerde 3 Mei te Suez. Noordwyk: Nadat in een vergadering van mannelyke leden van het St.-Jeroensgilde de vorige week in beginsel tot het oprichten eener vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige zieken besloten was, is in een gisteren gehouden vergadering van (gehuwde) vrouwe lijke leden een zoodanige vereeniging, onder de bescherming der H. Liduina, tot stand gekomen, als ondorafdeeling van genoemd gilde. Op voorstel van hot bestuur werd de ge meente in zes wijken verdeeld, voor ieder van welke twee dames-bestuursleden werden verkozen. Uit die twaalf dames, zijnde de echtgenooten van de heeren dr. Kervel en C. J. L. Van der Meer (Voorstraat en omge ving), P. Hoogeveen en J. De Groot Jr. (Doezastraat, Bronckhorststraat e. o.), C. Van R yzen en C. G. J. Alkemade (Kerkstraat e. o), B. Da Groot en P. A. Alkemade (Pickó-weg e. o.), P. De Groot en A. W. Alkemade (Zeestraat en omgeving), P. Riet- meyer en J. Van Kan (Noordwyk aan Zee), uit deze twaalf, of eventueel uit andere dames leden der vereenigiDg, zal een Dageiyksch Bestuur van drie leden gekozen worden, die zich (onder samenwerking met het Bestuur van het Gilde), zal belasten met de hoofd leiding. T o r-A a rTer vergadering van stemge rechtigde ingelanden van den Noordeind- en Geer-Polder, onder deze gemeente en Leimuiden 22 dezer alhier te houden, zal onder meer aan de orde zynde vaststelling der rekenin gen: bestuurskosten, Noordeind, Geer, en Af damming, over 1896, de begrootingen idem voor 1807, en van 9 11 uien, de verkie zing van een bestuurslid, afd. Geer; wegen® periodieke aftreding op 1 Juni a. s. van den hoor A. Koeleman. Het polderbestuur zal, Daar wy vernemen, dien dag publiek verpach ten voor 3 jaren ruim 4'/, hectare grasland, en voor 1 jaar, 1 Juli in te gaan, 70 hectaren vischwater en rietland a contant, in Noordeind. Politietoezicht op de visscberij. In het in de „Staatscourant" van 4 dezer opgenomen reisrapport van Hr. Ms. schoener „Argus", belast mot het politietoezicht op de visschery in de Noordzee, van 1 tot 15 April 1897, wordt o. a. gezegd: Op de dagwacht van den veertienden werd het land verkend by Zandvoort en nu eerst gekruist bezuiden IJmuiden. In de nabyheid van IJmuiden werd een groot aantal visscher3- vaartuigen visschende gezien. Verraoedeiyk is de inhoud van 9 van het kon. besluit van 16 November 1896 (St6bl. No. 173), luidende: „Een visschersvaartuig moet, wanneer het onder stoom of zeilende is en bezig met visschen, dit by dag aan naderende schepen kenbaar maken door het voeren van een mand ter plaatse, waar deze het beat gezien kan worden"; onder do visschers nog niet behoorlijk be kend, want geen hunner vo:-rde de mand, al zagen wy duideiyk, dat onder andere K. W. 31, K. W. 67, U. K. 130, U. K.321enY.D. 199 bezig waren met korren. De harde wind en de toenemende zee ver- binderden my, hetzy door praaien, hetzy door het zenden van een sloep hen te waarschuwen, dat zy eene overtreding begingen. Buiten de reeds vermelde overtreding wer den op dezen kruistocht geen andere opgemerkt. Gemengd Nieuws. Houders van hondenkarren, ook zy, wier hond onder den wagen gespannen is, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat, inge volge art. 75 van de nieuwe Politie-verordening, aangespannen honden moeten voorzien zijn van een vrijden lederen muilkorf die het bijten verhindert. Houders en eigenaars van werk- en waak honden zyn verplicht, volgens art. 52, die dieren van een dergeiyken muilkorf te voor zien, als zy hen op den openbaren weg laten losloopen. Alsnog zy eigenaars of houders van een of meer honden opgemerkt, dat, wanneer een hond een kwaadaardig karakter vertoont of byt, hun vanwege Burgemeester en Wet houders de last kan worden verstrekt, dat dier te voorzien van een wyden lederen muil korf, die het byten verhindert, als het beest op den openbaren weg komt. De wielersport neemt nog steeds in omvang toe. Yan vermindering of stilstand is volstrekt geen sprake. Juist het tegenover gestelde is het geval. En daarom is het niet te verwonderen, dat ook de magazijnen, waar de machines verkocht worden, eveneens ver meerderen. Voor een er by was dus nog wel plaats. Zoo zal er ongetwyfeld ook over ge dacht hebben de heer A. J. Stallinga, toen by besloot aan de Hoogewoerd No. 75 er een te vestigen. Het is thans geopend, nadat bedoeld perceel de noodige veranderingen heeft ondergaan, zéé, dat hot magazyn nu inderdaad door iedereen mag gezien worden; want het is een nette wiokel, des avonds zeer helder met gasgloc-ibranders verlicht. De uitstalling is eveneens doelmatig inge richt, terwijl het evenmin ontbreekt aan een ruime keuze van rywielbenoodigdheden, ge ëtaleerd achter de winkelramen en in een kast in den winkel, waar ze tot hun recht komen. Hoofdzaak is een goed merk van machines: en aaarop kunnen de Whitworth9 immers aanspraak maken? Voor reparaties heeft de heer Stallinga achter in hot perceel een gerieflyke inrichting. Er is dus aanwezig wat men verlangen kan. Dat het hom daarom in zyn nieuwe zaak naar wensch moge gaanl Naar aanleiding van het berichtje gisteravond omtrent de 1-Mei-feestviering van Zaterdag-avond in 't lokaal van den heer Ephraim, do:t men ons opmerken dat de vergadering niet van de afd. Leiden van den Sociaal democratiscben Bond, maar wel van den Bestuurdcrsbond uitging. De Bestuurders- bond is gekozen door verschillende vakver- oeDigingen hier ter plaatse. Do Maatschappy „Zeebad Sche- veningen" handhaaft haren nieuwen maatregel van het vorig jaar om de opening van het Kurhaus met alles wat daarby behoort 14 dagen te vervroegen. Reeds Dinsdagavond den lsten Juni aanstaande, in stede van de helft dier maand geiyk vroeger, treedt het Philharmonisch orkest weder op, onder leiding van professor F. Manstaedt, en voorts lederen dag, zooals gewooniyk. Op de Zondagen zal de stafmuziek der Haagsche schuttery op het terras spelen. In de voorwaarden van abonnement en der dagtoegangen zyn geen veranderingen gebracht, zoodat bestendigd worden de hoofdkaarten van 22.50 met bykaarten van f 7.50, en die van f 17.50 met bykaarten van f 5. Dagkaarten blyven 1. Kinderen beneden 10 jaar 0.50 en couponboekjes voor 10 entrées ƒ7.50. Van verhoogiDg der abonnements-voor- waarden enz. is geen sprake geweest. De Haagsche wandelaar „Vic toria" (zie Tweede Blad) is niet van Nieuw koop over Naarden, doch over Noorden naar Breukelen gewandeld. Men schryft uit Delft: De ge heimzinnige zaak van de gewelddadige be- tooving alhier van den zadelmaker Colland Uit 's Gravenhage, schynt nog altyd in onder zoek te zyn. Op verzoek van den auditeur-militair mr. A. C. Wesenhagen heeft de commissaris van politie alhier aan de inspecteurs van politie Brakken en Ten Harmsen van der Beek een nader onderzoek gelast. Er zyn getuigen ia de „Delftsche Courant" opgeroepen, die in deze zaak iets zouden kun nen mededeelen. Ook is horbaaldeiyk de sloot achter de kazerne uitgebaggerd en een ge deelte van de sloot in de Nieuwe Laan een tyd lang door oen omheining aan het publiek verkeer onttrokken geworden. De soldaat H. L. D. is reeds gedurende ruim een maand in voorloopig arrost in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, doch omtreDt zjjne terechtstelling voor denKrygs- raad is nog niets bekeud. Het mond- en klauwzeer is uitge broken onder het vee van den landbouwer Bulk, Steekt te Alfen a. d. Ryn, en by den landbouwer Streng in den Hoorn aldaar. Ver scheidene gevallen van dien aard komen in die plaats reeds voor. Te Warmond is weer by het vee van twee veehouders mond- en klauwzeer geconstateerd. By de Zondag te Delft gehouden collecte voor de melaatscben in Suriname is niet minder ontvangen dan ƒ699.20, benevens een gouden ring. Zwaarwichtige burgers. Te Haarlem is opgericht een club van personen, die meer dan 90 K. G. wegen. Zy telt reeds vyf leden. Een jeugdige inbreekster. Twee nachten achtereen werd te Rotterdam inge broken in een boter-en-kaaswinkel op den Binnenweg. Den eersten nacht werd een bedrag van ruim 4 uit de toonbanklade ge stolen en den tweeden keer een stuk katoen en een stuk wollen stof. De politie slaagde er in de dievegge te pakken. Het is een 13- jarig meisje, wonende boven den winkel. Om de inbraken en vervolgens de diefstallen te plegen, liet zy zich aan de achterzyde uit hare woning uit een raam op een platform zakken en vervolgens laDgs een gootsteenpljp op het plaatsje, tot de achterzyde van het benedenhuis toegang gevende. Hst gestolen gosd werd gedeeltelik te haront teruggevonden reeds tot schortjes vermaakt, en gedeelteiyk ten huize van een ander meisje, dat de opdracht had er een rok uit te maken. Gisteren ontving de burgemees ter van Haarlem een deputatie van het be stuur van den Nederlandschen Studenten- Roeibond, die hem kwamen verzoeken zyn weigering in te trekken om op Zondag 30 Mei den jaarlykschen universiteitsroeiwed- 8trijd te houdeD. De burgemeester bleef wei geren, doch zïi, wèl te willen toestaan, dat de wedstryd werd gehopden op Hemelvaarts dag, 27 Mei. Hierover zal het bestuur van den Roeibond Woensdag beraadslagen. In het verkooplokaal „Frascati" te Amsterdam, bad gistermiddag de veiling plaats van het driemast-schroef-stoomscbip „Conrad", eigenares der stoomvaartmaat- schappy „Nederland". Kooper werd de make laar W. De Lorme, van Rossem, voor f 48,000, voor de firma C. H. Sunderman en Zn., te Dordrecht. Zyn de geruchten juist, dan zal het vaartuig gesloopt worden. Door iemand, die onbekend wenscht te blyven, is aan de „Maatschappy tot opvoe ding van weezen in het huisgezin" ƒ1000 geschonken. Indertyd werd vermeld dever- oordeeling van H. tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens de verwonaiDg toegebracht aan den politieagent v. B. to Tiel. Na eene hechtenis van slechts eenigo weken is hy krankzinnig geworden en naar Medemblik vervoerd. Te Winschoten is Maandagmiddag een jongen van 13 jaar, die de onvoor zichtigheid had op den in volle vaart zijnden trein te springen, door de stoomtram Oldambt- Pekela overreden. Hy werd aan hoofJ en armen zwaar gewond, zoodat z(jn leven zeer ernstig in gevaar verkeert. De heeren dr. Yan Olon en Buning verleenden geneeskundige hulp. De ongelukkige werd met den trein van 3 uren naar Groningen vervoerd, ter opneming in het academisch ziekenhuis. Zekere Van O. te Helmond, die volgens een daar bestaand oud gebruik, Zondag tegenover de woning van een meisje, dat hem niet genegen was, een z.g. Meiman een papieren pop in den boom wilde zetten, viel er uit en ontving zoodanig letsel, dathy Maandagmorgen aan de gevolgen van zyn val i6 overleden. Op den 30sten April jl. heefteen als heer gekleed Dultscher, oud naar gissing 30 jaren, tamelijk lang en breed geschouderd, by een geldwisselaar in de Kal verstraat te Am sterdam, twee Rumeensche effecteD, ieder groot 500 franken, 5 pet, resp. genummerd 119875 en 113031, te koop aangeboden. De geldwisselaar, wien de zaak eenigszins verdacht voorkwam, verklaarde die effecten te willen teruggeven of koopen, mits in tegen woordigheid van een politiebeambte. Daarop is de Duitschor heengogaan met achterlating der waardepapieren. Hy had opgegeven ge naamd te zyn Albert Steinhaus. De commissaris van politie in de 1ste sectie (voormalige Sint-Pietershal) te Amsterdam verzoekt inlichtingen. Eene verpleegde in het armhuis te Rotterdam viel aldaar van de trap en bleef op de plaats dood. Op do gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 658 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van 50 tot 700; de veulens van f 100 tot f 250. Door troin 42 H. is naby de brug over het Hollaudsch Diep, door eigen onvoor zichtigheid, een 12-jarig meisje van dc-n brugwachter Yan Pelt ovorreden, dat drie uren daarna overleden is. Te Lenthe, onderDalfsen,brandde Zaterdag de boerenwoning met schuur en potstal af, bewoond door H. J. Stoel. Ternau wernood hebben de bewoners zich ongekleed uit het brandend perceel kunnen redden; 4 koeien, 9 kalveren, 3 varkens, 27 biggen, 40 kippen en 1 hond kwamen in de vlammen om, terwyl de twee paarden en 1 veulen kon den worden gered. Van den inboedel kon niets gered worden; ook de voorraad stroo, rogge en aardappelen ging in de vlammen op. De inboedel was, hoewol laag, verzekerd. Omtrent de oorzaak is niet het minste aan to geven. Op het gymnasium. - De leeraar in de oude geschiedenis vraagt in de laagste klasse: „Wie heeft den slag van Pharsalos gewonnen?" Leerling: „Maar mynheer, volgens de bladen van vanmorgen heeft de slag nog niet eens plaats gehad." Telegrammen. LONDEN, 4 Mei. (A. E.) De „Daily Tele graph" ontvangt van zyn corespondent te Yolo van 1 Mei het volgende bericht: „Ik kom juist terug uit Yelestino, waar gisteren van zonsopgang tot donker gevochten is. De Grieken bleven in het voordeel langs do gebeele linie. De Turken brachten 12000 man van alle wapenen in het vuur; hun aan tal was iets grooter dan dat der Grieken. Het gevecht strekte zich uit over een groote oppervlakte. Zeshonderd Turken zyn gesnou- veld, waarvan er driehonderd zyn terugge vonden en heden op de heuvelreeks van den P6)ion begraven. De Grieken verloren onge veer honderd man aan dooden en driehonderd aan gewonden. De Grieken trokken niet zoo veel party van hun voordeel als zy hadden kunnen doenvandaag concentreeren zy zich naby Velestino". De correspondent van de „Times" bericht van 1 Mei uit Volo: „De Grieken deden heden byna de gebeele macht, die zy by Pharsalos hadden, oprukken naar Yelestino. Er werd heden byna uitslui tend gevochten op den uitersten rechtervleugel, in de richting van het Karla-meer en don oostelyken weg naar Volo". De „Daily News" verneemt van 30 April uit Velestino: „Het is duideiyk, dat het doel der Turken was de verbinding te verbreken tusschen Pharsalos en Volo. De krachtige tegenstand der Giieken werd niet verwacht. De Tui ken deden Donderdag en Vrydag herhaalde aan vallen met artillerie en infanterie, maar werden eiken keer met hevige verliezen teruggeslagen. Vrijdag voerde de Turksche cavalerie een wanhopige charge uit op den linkervleugel der GriekeD, boven Velestino. Zy trachtten een lange, steile helling te beklimmen tegen het vuur van tweehonderd Grieksche infanteristen in. Slechts weinigen naderden de Grieksche gevecht8iyn op minder dan 200 yards. De korenvelden waren bezaaid met gevallen man nen en paarden. Ten gevolge van dit succes hebben de Grieksche troepen hun zelfver trouwen geheel herkregen." De „Standard" verneemt uit Athene van 3 Mei, dat gisteren een vyandige betooging tegen de koninklijke familie plaats had in een dorp in Achaia, waar de hertog van Sparta een groote bezitting heeft, die hem door de natie is geschonken. Het vo'k werd door het luiden der kerkklokken by elkaar^eroepen en ging in een tro p naar het buitenverbiyf van den prins. Het vo k maakte zich meester van de wapens, di9 gewooniyk gebruikt werden voor de wacht, sloeg de meubelen stuk en verbrandde alle papi?ren, die het kon vinden. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. O n d e r t r ou w dJ. Does en A. Otten. A. Van Dijk wedr. en A. Noort wed. J. Smits en M. J. Jooren. L. Gruson en M. Siebeling. Gehuwd: P. Witte en E. Van Rijswijk. W. Van Aalst on J. Groeneweg. A. Bern hard en G. Koningen. W. Jagtman en C. Schalkwijk. M. Sepers en A. Buys.W. J. Van der Woele en E. Kramer. Bevallen: B. Verbeek gob. Van der Vlist D. H. E. Van Krimpen geb. Verhoevo D.T. Van der Hooft geb. Den Boer D. N. Saarloos feb. Bogaard Z. N. Verbeek geb Ottevanger J. M. Coenen geb. Lommorse Z. A. Zand bergen geb. Van dor Mey D. M. Van Helden geb. Vorwoert D. A. Sluys geb. Van Klaveren D. A. K. Kuiper geb. Bos D. F. Jansen geb. Venema Z. K. Van Alphen geb. Van Keulen D. J. A. Vau der Stelt geb. Kardol Z. Overleden: G. Griekspoor 5 j. A. Roos 18 j. D. Huitema 61 j. A. Do Jong 74 j. J. E. Enthoven geb. Van Wingerden 33 j. WASSENAAR. Ondertrouwd: J. Knijnen- burg on A. P. Brederode. A. Havenaar en G. Brak. D. H. Bolman en V. E. L. Vaillant. P. Oostdam en A. P. Knijuenburg. Overleden: P. Van Dijk Z. 16 m. Bevallen: M. J. Hooyrnans geb. Van der Kley Z. H. Roinders geb. Weasel Z. De terugtocht uit Epirus. Het is onverklaarbaar waarom de Grieken in Epirus niet meer weerstand hebben geboden aan de Turksche troepen. Zy namen, stint een correspondent ven de „Times", een zeer sterke stelling in by Pentepigadia op een heuvel. Reeds Woensdag deden de Turken een aanval op deze stelling, doch zy werden met zware verliezen teruggeslagen. Het bleek toen, dat het noodzakelijk was deze stelling, den sleutel tot Janioa, krachtig te verde digen, maar d9 bevelhebbers van het Grieksche leger verzuimden het en lieten er slochts een handjevol menschen, die In den rug niet ondorstound werden. De correspondent waa ten zeersto verbaasd, toen hy Donderdag morgen in de stelling maar 600 Euzonoi, een compagnie infanterie en 200 vrywilligers zag, die uitgeput waren na vyf dagen vech- tens op karige rantsoenen en in een moei lijke streek. Wel is waar stonden op zeven uren afstands 6500 man en 30 kanonnen in goedgekozen stellingen to Kanopoulo en Kumt- schades, maar het zenden van versterkingen op zulk een moeilyk terrein en in het byzen- der tegen de bergen op, vereischt tyd, zoodat de Turken de stelling zouden kunnen nemen voordat de uitgezonden versterkingen ter plaatse konden zyn. Dit feit schenen do Grieksche bevelhebbers niet te kunnen inzien. Thans Volgt een beschryving van het go- vecht dat reeds voldoende bekend is door het aanschouwelyk verhaal van den correspondent van de „Daily News." Ook de correspondent van de „Times" merkt9 tot zijn verbazing op, dat geen vinger werd uitgestoken om de vechtenden to helpen. Zy hadden beter verdiend. „Voor zoo ver ik kon zien", seint de „Times"-correspon- dent „hielden de Grieken zich goed in den stryd. Het handjevol, dat zonder onderstouning in do stelling was achtergelaten, kon aan zulk een hevig geweervuur geen weerstand bieden al had het bestaan uit de strydbaarste troepen ter wereld, maar het goed gedrag der mannen in het front maakt de houding van de rest van het leger, die niet in het vuur was das te meer onverklaarbaar en waarom de kanon nen buiten werking werden gesteld, zoodra de Turken tot den aanval overgingen, kan niemand zeggen". Eq wat er to:n verder gebeurde, is nog vreemder. Achtereenvolgens werden vier goede stellingen door de Grieken ontruimd zonder dat een schot werd gelost. En toch was het geen paniekDo vluchtelingen holden niet in dolle vrees voort, gedreven door de zucht om zoo spoedig mogeiyk weg te komen. Neen: „een dichte verwarde hoop soldaten van alle wapens, trok stil en kalm voort, zonder op gewondenheid, maar met het vaste voornemen om niet te vechten langzaam, maar on weder- staanbaar Officieren zonder regimenten liepen er tusschen door met een droefgeestige, be schaamde uitdrukking, Diet by machte om hun mannen in den band te houden. „Toen bereikten wy Kanopoulo aan den ingang van den pas, het hoofdkwartier van kolonel Botzari, den onderbevelhebber en onze vierde sterke stelling, waar eenige uren geleden een aanzienlyke macht infant.rie en cavalerie stond mot achttien kanonnen. Hier vonden wy kolonel Botzari en staf, tevergeefs beproevend om de vlucht op te houden en de soldaten tot staan te brengen, terwyl dezen aarzelend halt hidden. Een oegenbhk scheen h9t, dat de tucht de overhaod zou krygen en de mannen Damen stelling, maar niet voor lang. Eerst man voor man en later by groepjes trok kun zy af naar Arta en spoedig daarop ging het geheele leger, ver sterkt door de verschillende posten langs de wegen." En zoo trok een leger van 11,000 man af, zonder een schot te lossen en zonder paniek De brug over de Arta is vernield. De Grieken hebben achter de rivier sterke stellingen ingenomen en de cavalerie doet verkenningen in den omtrek. Do correspondent van de „New-York Herald" te Konstantinopel schryft het succes der Turken in Epirus toe aan do omstandigheid, dat by de aankomst van Ghazi Bey, den bevelhebber van de Albaneesche lyfwacht van den Sultan, te Janina, de acht Albaneesche bataljons, die in opstand waren gekomen, de wapens weder hebben opgevat en den eed van getrouwheid aan den Padischa hebben hernieuwd. Interventie of wapenstilstand. Naar de Weener correspondent van de „Times" uit authentieke bron verneemt, is onlangs het denkbeeld geopperd dat de verdrag- mogendheden van 1830, Groot Britannië, Rus land en Frankryk het initiatief zouden nemen tot een bemiddeling tusschen Griekenland en Turkye. Maar te St.-Petersburg was men van meening dat de tusschenkomst moest ge schieden door de zes groote mogendheden en alleen op verzoek van Griekenland. Dezo ziens- wyze wordt gedeeld door Oostenryk-HoDgarye en, naar de correspondent gelooft, ook door Duitschland. De Grieken zeiven schynen niet zoo vast meer in hun krygshaftige schoenen te staan, ten minste de Grieken, die aan het hoofd der zaken staan en dus beter dan de profane menigte over de kansen van een schitterende uitslag van den oorlog kunnen oordeel jn. De minister van buitenlandsche zaken toch is niet tegen een interventie door de mogend heden, mits Griekenland zelf die niet behoeft te vragen, maar oen dergelijke verklaring, af gelegd zóó, dat Reuter haar van uit Parys hierheen kan seinen, verschilt niet vod van een vraag om bemiddeling. Het denkbeeld van lord Salisbury, om een conferentie byeen te roepen, wordt te Parys onnoodig geacht. Men is er overtuigd, op grond van berichten uit Athene zelf, dat, zelfs al vinden de ministers die nu te Phersala zyn het Grieksche leger in een beteren toe stand dan verwacht wordt, Griekenlan 1 zich bereid zal verklaren om zyn aanspraken op Creta op te geven en zich tevreden zal stellen met den status quo antedie de mogonciheden van Turkye zouden trachten te verkrygen. De gezanten van Oostenrijk en Italië te Athene hebben Maandag een langdurig onder houd gehad met den minister-president Ralli

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2